MUWI-renovatie: 3 ton duurder Omleidingen door wandelvierdaagse VROUWEN VOEREN DE ROVËNTOON Zuinigheid goede steun bij opgravingen kortaf De Looper doet 't met een drlekhöek Hondeweer houdt karpers ondwiirater MSÈm Jeugdfestijn CJ V levert Muntmeter van 'GEWB gekraakt Na klapband tegen boom Automobilist aangehouden "MAASSLUIS Een halve ton is uitgetrokken voor een snelle studie naar de toekomst van het zwembad "Dol-fijn" in Maassluis. De raad heeft besloten een ambtelijke werkgroep in te stellen en een extern bureau enige "studieschetsen" te laten maken. Het zwembad baart de gemeente grote [zorgen.. Het heeft jaarlijks een tekort van ruim 600.000 gulden dat oploopt tot een miljoen per jaar. vlaardingen/mAas- II Op van de zenuwen opende de Schiedamse meidengroep Jamrax de bloem. (Foto: Ed Eggermont) 'female music makers night" in de Gouds- Kaart 91 L. A. Kaal wijst naar de piekwaar volgens hemde van ^nbrug liggen. „Ze hadden niet in de gaten dat ik al bezig was met het in kaart bréngen." (Fotó: Ed Eggermont) Fundering Stadsgehoorzaal Culturele Raad Christus -r. Sommige.wissers lieten 'zich door het slechte weer niet weerhouden. (Foto: Ed Eggèrmpnt) en om Maas»i4£m$g$0. Snelle studie naar verouderd zwembad 'TDol-fijn" is, zoals dat in de. wandelgangen heet, in deplo rabele toestand. Het bad is verouderd, dreigt deels in te storten en trekt steeds minder bezoekers. Maassluis zoekt naar .een oplossing voor het bad, zonder het betaalbare zwemkaartje geweld aan te doen. De staat van het had is zo slecht dat de raad heeft aange drongen op een studie en rap portage "met een scherpe deadline". Vooral het raadslid J. Storm stuurde aan op snel handelen. „Het kan niet zo zijn dat er maanden voorbij gaan, terwijl het bad verslechtert en almaar meer verliezen maakt. „Wethouder L. A. Snoeck- Schuller (WD) zegde toe spoed achter de zaak te zullen zetten. -"r-ï ,;i- 1 - Het' VVD-raadslid L. de Zeeuw drong aan op het afsto ten van een deel van het zwembad. De. grond zal naar zijn mening gebruikt moeten worden om vrije sector wonin gen op te zetten. Hij vroeg vooral onderzoek naar die mo gelijkheid. PvdA-wethouder A. Wustrow heeft al toegezegd die suggestie bij het onderzoek te zullen betrekken. Volgens De Zeeuw kan bij vervangende nieuwbouw 30.000 m2 van het zwembad bestemd worden voor andere doelein den, zoals bijvoorbeeld de vrije sector woningen. Hij had de in druk dat de functie van het zwembad kan voortbestaan, als alleen een instructiebad met schuifwand, een beperkte zonneweide en een klein peu- terbad als voorziening zou overblijven. Dë liberaal maakt zich grote, zorgen; om het slécht renderende bad. „Hoe-, wel ook landelijk een zwembad geen sluitende begroting blijkt te kunnen hebben, is een tekort van 600.000 gulden wel erg veel. Als de tekorten verder toenemen, is dat verontrus tend.":. Y: „Dol-fijn", 16 jaar oud, kan volgens De Zeeuw het best ge sloopt worden. „Ernstige ver zakkingen, lekkages en techni sche tekortkomingen vragen diepgaande maatregelen; An ders kan het bad niet voldoen aan de nieuwe wet 'Hygiëne en veiligheid zwembaden'. Het is teleurstellend." Vaneen onzer.verslaggevers) VLAARDINGEN De reno vatie van de .694 MUWI-I wo ningen achter de Van •Hogen- dorplaan heeft 278.930 gulden meer gekost dan de 25,6 mil joengulden, die hiervoor is uit getrokken. De gemeenteraad is er deze week mee akkoord ge gaan dezekosten ..voor eigen, rekening te hemen. Alleen de SP wilde een deel van het be drag door de aannemer laten betalen. De meerkosten zijn' onder meer ontstaan, doordat de GEWB.nadere eisen stelde aan de gebruikte luchtroosters. De aannemer heeft renteverlies geclaimd omdat de gemeente twee maanden'te laat met be talen was. Het meerwerk kost te eigenlijk 1miljoen gulden, maar. daar stond minderwerk tegenover zodat het saldo op bijna drie ton uitkwam. - Volgens - wethouder Gou- driaan; (stadsontwikkeling) is het "eigenlijk onverantwoord dat een dergelijk groot werk geen post onvoorzien heeft". Het ministerie ging daar des tijds niet mee akkoord. Tegen woordig staat hetministerie een post onvoorzien toé van Ié 3 percent van de totale kosten. Dewethouder schreef de meerkosten toe aan "extra op-' gedragen werk, dat niet in de bestekken heeft gestaan". Op voorstel van de'SGP wor den dé meerkosten van de luchtroosters 'doorberekend aan de GEWB. De rest van het bedrag komt ten laste van de algemene bedrijfsreserve van het gemeentelijk woningbe drijf. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Diverse verkeersop stoppingen; - ontstaan - donder dag 12 juni in Vlaardingen, Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Vrouwen voerden zaterdag letterlijk en figuurlijk déj-boventoon in de Goudsbloem.-;: Op het podium hadden drie meidengroepen het voor het zeggen, in de zaal bevonden zich opvallend veel toeschouwers van het vrouwe lijke geslacht. En een tevreden Ron Jaspers die de vijfde „the mafeestavond" een succes zag worden. De „female music ma kers'; night", zoals de happe ning.'werd aangekondigd, trok een volle'zaal. - Op van de zenuwen opende de Sciiëdamse 'formatie Jam- rak de.: avond met haar naar de Engelse Siouxsie en de. Ban-" chees- neigende muziek' van de avond. Het was het eerste op treden van het viertal dat 's middags al nagelbijtend.' van opwinding het debuut had af gewacht. De muzikale doop kon de goedkeuring van het publiek ^'duidelijk.Y'wégdragen. De' snelle Y' „sadowave" sloeg aan. De zenuwen sloegen des alniettemin door de keel. Jam- rax was de enige volledig Schiedamse groep. Voorzien .van aanmerkelijk .meer podiumervaring verzorg de de Haagse band Eyeliner haar optreden. Onder leiding van de fanatieke zangeres Bet ty Raatgever deden de vijf muzikantes de on voorkomend heden in de geluidsinstallatie vergeten. De voorspelde „fris se" en swingende muziek uit eigen koker kwam goed uit de verf. Eyeliner begon zijn op treden trouwens met het aller minst toepasselijke „clumsy girl",, vrij vertaald als „onhan- dige meid". MM gejoel'Yen- geschreeuw van inmiddels - enthousiaste mannelijke toehoorders kreeg een gevolg bij het optreden van de laatste .band, het Rot terdamse Pat Seapola. Dit was de meest ervaren band met drie jaar podiumervaring. De groep speelde covers van on der andere Bonnie Raitt. De zang van Carin van der Sluis was het meest opvallende aan deze groep. De Goudsbloem sluit het „seizoen" voldende maandaf 'met een „CaribischFeest". Ge zien het succes van de afgelo pen vijf thema-avonden lijkt het erop, dat het muziekcafé' ook volgend jaar de maand steeds begint met een happe ning. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De funde ringen van Huize Eendragt, die onlangs bij werkzaamhe den aan het riool aan het licht kwamen, blijken toch in kaart te zijn gebracht. „Ze haddën niet;,in de gaten dat' ik ermee bezig was", zei L. A. Kaal,medewerker van het gemeentelijk archief.. Vo rige weck ontdekte hij in de werkputten van gemeente werken, dat onder het Plein Eendragt een nieuwe riool adhlegt, de overblijfselen Van een brug die naar de be gin deze eeuw afgebroken villa móet hebben geleid. Medewerkers van Ge meentewerken stootten enke le, weken geleden bij het gra- ven van een geul voor riool- buizen op de zware funde- -ringsresten. Het weghalen van de brokstukkenvergde veel tijd en zorgde voor een extra kostenpost van enkele duizenden gulden. De funde ringen bleken nagenoeg niet .van historische betekenis. Kaal doet er echter alles aan om de overblijfselen uit ver vlogen tijden voor bet nage slacht, vast te leggen. Samen met Chris de Roo van het Stedelijk Museum, probeert Kaal de graaf drift vanr Gemeentewerken naüw- -gezet bij-te: houden. ,.Bij dit •soort werk moet je snel zijn. Voor je .het :weëtIs histo risch materiaal verdwenen en zijn de putten weer dicht, ,Ik moet zeggeii dat de con tacten Y.die wij hebben- - met gemeentewerken uitstekend zijn,Meestal krijgen wij wel te horen waar 'en wanneer er gegraven wordt." Het is de bedoeling dat alle informatie wordt verwerkt in kaarten van Schiedam, ,,'s Zomers trek ik er op uit, 's winters probeer ik de infor- matie te verwerken", - zegt Kaal. Hij doet het archeolo gisch werk (hij mag zich of ficieel geen archeoloog noe men) naast zijn normale ar beid bij het 'archief. Hij hoort zich daar bezig te houden met het onderzoeken- van kaarten. „Maar ja, zoveel worden er daar ook niet van aangekocht", verduidelijkt hij. '■-'Y';'..'-,; ;\v';; De arbeid van Kaal; heeft al enkele opmerkelijke feiten aan het licht gebracht. Zo is hij er na lang onderzoek van overtuigd geraakt dat 'niét', alleen de Hoogstraat, maar ook de Lange Kerkstraat een dijk geweest moet zijn. „Je ziet het nog aan de ligging van dé Grote Kerk"; zegt hij. „Die ligt wat schuin vergele ken met de andere bebou wing en moet net binnen de dijk hebben gelegen. Dat be tekent dat het gebied achter de Lange Kerkstraat, rich ting Spinhuispad er later pas is bij gekomen." Kaal heeft onlangs zijn hart nog op kunnen halen toen de kaalslag aan het Spinhuispad bouwrijp werd gemaakt. Nauwgezet zijn de overblijfselen van waterput ten en een begraafplaats door de archiefmedewerker in kaart gebracht. „Dat ging snel", zegt hij. „De graafma chines deden steeds een strook van zo'n tien meter. Ik moest goed opletten." De "Schiedamse zuinig heid" helpt Kaal bij zijn werk. „Het was bij Plein Eendragt niet de eerste keer dat hele funderingen werden aangetroffen. Ook op andere plekken vond men het niet nodig om bij het 'afbreken van een pand, 'de fundering, ook weg te halen. Dat is uit pure zuinigheid. We breken een pand tot net; onder het maaiveld af, en laten de'rest rustig zitten", aldu3 Kaal, Zoals het er nu naar. uit ziet, heeft Kaal nog voor. ja ren werk. Slechts met een zéér beperkte gemeentelijke subsidie en afhankelijk van het werk van Gemeentewer ken, vordert het in kaart brengen van de stad moei zaam. „We kunnen niet over al bij zijn. Op de manier zoals we nu werken ishet natuurlijk spotgoedkoop. De gemeente hoeft geen extra kosten te maken voor opgra vingen." vanwege de laatste etappe van 'de avondvierdaagse: De route "zal dan door de binnenstad lei den. Dit heeft de Vlaardingse politie bekend gemaakt. ''Grote stremmingen" wor den verwacht in de Lepelaars- singel en de Amsterdamlaan. Het doorgaande verkeer zal zoveel mogelijk wórden omge leid via Dillenburgsingel-Holy- singel. De politie vraagt met klem dé bevolking de auto die avond te laten staan en ge bruik te maken van het open baar vervoer, de fiets of de 'be nenwagen'. Ook in Maassluis zijn extra verkeersmaatregelen genomen om de avondwandelaars vrij baan te geven. De Mozartlaan wordt afgesloten voor alle ver keer. De omleiding zal lopen via de Elektraweg, Heldring-, straat, Troelstraweg en het Mackayplein naar de Indus trieweg. Voorinschrijving is mogelijk bij de VW in hét stadhuis in Maassluis. Deelnemers kunnen kiezen luit twee afstanden;5 km en 10 km. Inschrijfgeld be- draagt 4 gulden per persoon. Yji; Beide avondvierdaagsen be ginnen maandag. VLAARDINGEN Een man van ongeveer 25 jaar heeft in een portiek aan de Van Hogendorplaan een muntme ter van de GEWB gekraakt.. Nadat hij met een valse sleutel de meterkast had geopend, for- ceerde de man het slot van de muntmeter en haalde er,: 106 gulden uit, zo is later bij on derzoek gebleken. Een getuige die de man gezien heeft, om schrijft hem als volgt: slank postuur, lengte 1.75 meter, zwart kort haar en zwarte snor. De dader was gekleed In een zwart colbert en hij droeg gymschoenen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Jeugdfestijn van CJV Liefde en Vrede heeft circa 7700 gul- - den opgeleverd. Dit bedrag wordt gereserveerd voor de festiviteiten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan, later dit jaar. Het Jeugdfestijn, een sport fancy-fair, werd op ko ninginnedag gehouden.in zaal. Triangel. Dit jaar kwamen er minder bezoekers dan voor gaande jaren, omdat het eve nement tot één dag beperkt bleef. Het aantal bezoekers be droeg 4500. Het rad van avon tuur en de advertenties op het rad waren de belangrijkste in komstenbron. Meer dan dui zend gulden brachten ook op: de haringkraam, rommel markt en schiettent. VLAARDINGEN Als ge volg van een klapband is een 25-jarige Vlaardinger vrijdag avond tegen een boom gere den. Het ongeluk gebeurde op de Maassluisedijk, Een passa gier werd met z'n hoofd tegen de voorruit,;; geslingerd én moést met - een hersenschud ding worden opgenomen ih het Holyziekenhuis. VLAARDINGEN De Vlaardingse politie heeft een; 17-jarige jongen aangehouden die er met de auto van zijn vriend vandoor, was gegaan. De jongen werd staande ge houden bij een routinecontrole. De wagen bleek technisch niét in orde- Y,-,yY B. en W. van Vlaardingen zoe ken een nieuwe pachter voor de exploitatie van keuken en buffetten vande Stadsgehoor-J zaal en Harmonie," omdat de pachtovereenkomst 'mét de huidige exploitant niet ver lengd wordt. Zijn opvolger kan vanaf 1 januari 198? aan het werk. Belangstellenden worden verzocht zich binnen veertiën dagen te meiden bij B. en W. van Vlaardingen; inlichtingen ;;Y bij de afdeling onderwijs en v culturele zaken (tel. 355888) of bij de directeur van de Stads- gehoorzaal (340741). Opyerzoek van de Culturele Raad zullen vier gemeente- raadsleden toetreden tot dit' Y overlegorgaan. Thans bestaatf ;de raad enkel uit particulieren: De Culturele Raad dankt dat de nieuwe opzet de relatie tus sen politiek en cultuur zal ver beteren. Het dagelijks bestuur verdwijnt en wordt vervangen Y door een agendacommissie. "Y Het totaal aantal leden van de raad bedraagt,elf. De wijzigin- j gen gaan in september in. -J j Henk de Looper voor een van zijn oudere driehoeks- kunstwerken. De Kiltunnel, Jezus, Christus en Schiermonnikoog verenigd. (Foto: Ed Eggermont) SCHIEDAM De driehoek speelt eën belangrijke rol in het leven en het werk van dé Maassluise kunstenaar Henk de Looper die op dit moment exposeert in de Vlaardirigsé galerie Kunst Plus. Op slechts twee van de enkele tientallen pentekeningen en aquarellen die in de galerie zijn uitgestald, komt geen driehoek voor. Al Y> vanaf 1979 laat de kunstenaar de driehoek de boventoon voe ren in zijn werk. "Een diago- naai is altijd waar" is één van zijn drie redenen om de fi guur steeds te laten terugke ren. Het werk van De Looper is makkelijk te verdelen.: In dë tentoonstelling in Kunst Plus ,Y zijn de tekeningen per periode gegroepeerd. In '79 kwam de driehóek nog wat aarzelend als onderdeel van een groter rechthoek voor: In latere jaren is hét figuur als een soort surf- zeil onderdeel van kleurige achtergronden. In 1985 ken merkt het werk van De Looper zich door drié driehoeken naast elkaar die steeds van vorm en van kleur verschillen, ih zijn meest recente werk laat Den Looper de rechthoek, zij 'het in stippeliijntjes weer lang zaam terugkeren. De voorliefde voor de drie- khoek valt deels terug te voe ren haar twee volkomen ver schillende observeringen die - de. kunstenaar deed. De taluds van de Kiltunnel en het land schap op Schiermonnikoog" hebben volgens De LooperY mode! gestaan voor zijn latere kunst. „Toen ik met enkele vrienden door die tunnel reed,' zag ik opeens de driehoek aan de zijkanten van de weg. Waar de taluds voor dienën weet. ik niet maar-het viel me op," al dus de kunstenaar. Op een van zijn eerste driekhoekjeswerkeri is het ritje door de tunnel, én vooral het betreden van de tunnelbuis, duidelijk zichtbaar. De ervaringen op Schiermon- Y nikoog wórden duidelijk door de zomerse kleuren en de ge-' noemde "surfzeilen" in een se- rie aquarellen. Y Als completering van de drie redenen om eën driehoek in zijn werken te stoppen, noemt De Looper "het licht". De lan-Y t ge zijde van een driehóek geeft licht. Ik zie dus het licht. Niet" [alleen het gewone licht maar Ook het licht van Christus. „Deze religieuse uitleg wordt duidelijk in de serie met de ha'-a drie driehóêken. Dé middelste- symboliseert Christus, de twee andere de "slechte mens." Een voorbeeld. Op een van deY 'aquarellen is de middelste driehoek rozé en de twee daar naast kleurloos.Daarmee wil 'ik Christus'afschilderen alsho- mosexueel: Als een protest te-- gen de mensen die dat niét ac cepteren. Hoewel ik zelf geen homo- sexuee! ben, wordt ik daar ont-1' zétten kwaad om." y De werken'van Henk de Loo- pér zijn tot en met 29 juni te zien in galerie'Kunst Plus, yY Hoogstraat 53 in Vlaardingen: - i Geopend: vrijdag van 19 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en zóndag van 14 tot 17 uur. Verder op afspraak. if r V// t /S SCHIEDAM Dé uitgezette karpers: in de vijver voor het j Pannekoekhuisje in hét Bea- trixpark hebben ongetwijfeld, - diep verscholen voor de neer- .i striemende regen en wind kracht acht, een feestje ge bouwd tussen hét riet. Slechts zes; karpers, variërend in leng- te van 37 tot 65 centim'etéri - werden-aan de haak geslagen tijdens de jaarlijkse karper wedstrijd zaterdagochtend die V georganiseerd werd door de Hëngeisportvereniging Schie- T dam en Omstreken, ter gele- genheid van de opening van het visseizoen „Teleurstellend", vond J. Blom, bestuurslid van de ver eniging. „Normaal vissen hier op zo'n dag ruim 150 enthou siastelingen. Dit jaar .waren het er maar 145. Dat komt natuur-- iijk; door het slechte weer. We Y hebben drijfnatte haren, maar dat komt bepaald niet door transpiratie", grapte hij guitig terwijl hij een cognacje naar binnen slaat om warm te wor- den.. ,4ï- Ondanks het hondeweer, ble; ven de organisatoren enthou- 'siast napraten over de volhar- Y ding van de deelnemers. Met waardering constateerden .zij dat „er zelfs mensen waren geweest die van vijf uur tót 11 - uur 's ochtens gevist hadden zonder paraplu". Een enkeling was reeds vrijdagavond om 11 - uur aan het "paling peuren". De oogst-was nul komma nul. - De winnaar van het jaarlijkse gebeuren was de heer A. Wolf uit Schiedam met een karper van 65 centimeter. Na loting - ging de tweede en derde prijs, respectievelijk naar de Heer J. Blom (Schiedam) en de heer P. A. Maas uit Rotterdam. Dat de vereniging zich niet be paald uit het veld iaat slaan bewijst wel hét feit dat'zij- V" woensdagavond wederom een concours organiseert. Dan in' de Poldervaart, drie avonden lang aanvang vanaf 19.00 uur.;; Hondeweer of niet: eens moe ten de karpers worden ver- schalkt. '.-'Y

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1