promoten Oefenen voor diploma Maatschappelijk Werk: vraag om hulp groeit 'Bij de meeste gezinnen loopt alles prima' Stadspost breidt besteldienst uit - y- - Kind zelf centraal b|| Humanistisch Vormingsonderwijs Inbraak In MTS Alarmsysteem in gym- en sportzalen N.X - &r. "i\'Vv-*v/ Bezinnen - -^sKïï 2£ t,ntó A' 4 s WS (Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM "De Openbare Nutsbedrijven Schiedam staan nadrukkelijk ten dienste van de ^gebruikers. Zelfs al gaat het ons omzet kosten. Wij -zijn vóór isolatieprojecten, energiebesparing en een vriendelijk milieubeleid." Dit zei directeur dr. ir. J. van Willigen gistermiddag tegen een dertig 'man sterke delegatie van het Departement Schie dam van de Nederlandse Maatschppij voor handel en nijverheid. Dirëcteur Van Willigen (links) en Kreukniet (midden) ge ven uitleg (Foto's Ed Eggermont Burgemeester Scheeres tuurt op een temperatuur meter. ömzetverlaging Monopolie Verwarmd SCHIEDAM ponder- dag ga ik mijn zwemdi ploma A Kalen. Ik oefen nu nog even in de sloot," riep de tien-jarige Man fred Leukel (links) gister middag bibberend vanuit een binnensingel aan de burgemeester Van Haa- renlaan. Samen met zijn negen-jarige vriendje Je roen Rijsdijk dook de klei ne waterrat in het 'frisse' water van de vijver. De twee knullen hingen rond de gemeentelijke fontein, die het water schoon moet houden. Het was de eerste keer dit jaar dat het Schiedamse duo uit zwemmen ging. „Lekker water, johNiet vies hoor," aldus het twee tal uit de wijk Nieuwland uitgelaten„alleen kan je niet goed op de bodem lo ipen. Daar liggen ,veel ste- \nen. Dat doet pijn." Ret duo had de kleding en de handdoeken onder de brug bij de tramhalte ge legd. Nadat de zón later op de middag verdween, kropen de jongens onder de brug om de zwembroek voor iets warmers te ver wisselen. Winst slinkt bij Nieuw Rotterdam Gezellig Het hoofdkantoor van Stadspost in Schiedam. (Fo to: Ed Eggermont) l.-* r I a*. '*'- HET VRIJE VOLK f Schiedam 16 WOENSDAG 11 JUNI 1986 'Zelfs al kost het ons omzet' De delegatie, waaronder de voor de nutsbedrijven verant woordelijke wethouder A. Wiegman en burgemeester drs. R- Scheeres, kreeg een vi deofilm over windenergie te .zien. De heren bezochten het schakelstation elektriciteit, het ontvangststation van de CAI .(kabeltelevisie) bovenop de jVan Beethovenflat en het ont vangststation gas aan de Laan van Bol'es. "Wij zijn blij dat wij dit contact met de gebruikers van een heel groot deel van onze gas- 'en1 elektra-afzet hechter kunnen maken", zei gastheer Van Willigen. "Meestal hebben we alleen met de kleinverbrui kers of met de 'industrie* van doen na klachten", aldus Van «Willigen, terwijl een groep gasten rondgeleid werd in het jgas-ontvangststation. Een he- 1 vig 'vliegtuig-geluid', hard sui zend, maakte het praten bijna onmogelijk. Het gas komt on der hoge druk binnen. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam leveren aan onge veer 70.000 inwoners gas, wa ter, elektrisch en 'kabeltelevi sie'. Er zijn 28.000 geregis treerde CAI (Centraal Anten nesysteem) aansluitingen. Verder heeft de ONS de ver antwoordelijkheid voor de Ha vendienst en de gemeentelijke reinigingsdienst de VROM. De ONS zet jaarlijks 125.000.000 gulden om. 50 mil joen gulden daarvan wordt ge bruikt door de 'industrie'. Bij de ONS werken 275 personen. Er gaat per jaar 90.000.000 ku bieke meter gas naar de klein- gebruikers en de grootgebrui kers. De industrie tekent voor 45 procent. Van de 200.000.000 kilowatt/uur elektriciteit neemt de industrie er gemid deld 65 procent voor haar reke ning. De CAI-aansluiting is van weinig nut voor de indus trie. „Maar het was reuze interes sant om vanaf die hoge flat over de stad Vlaardmgen en de wijken Groenoord en Woud- hoek heen te kijken," vertelde een van de excursle-gangers zonder hoogtevrees. De grote zend- en ontvangschotel staat op het dak van het 20-hoge Van Beethovenflat. „Wij vinden het een maat schappelijke taak om te hun nen leveren op elke "plaats, ieder moment en in iedere ge wenste grootte. We willen de kosten voor onze klanten zo laag mogelijk houden en de kwaliteit zo hoog mogelijk. Energiebesparing en warmte kracht om tot besparingen te komen staan bij ons voorop. Het mag ons omzet kosten," al dus J. van Willigen tegen zijn 'grote' klanten van het depar tement voor nijverheid en han del. Van Willigen vertelde dat niets onmogelijk wordt geacht voor de medewerkers van de ONS. „Soms zijn we technisch niet in staat om een bedrijf van gas, water of elektrisch te voorzien. Wij zorgen dat het toch mogelijk wordt. De klant kan nergens anders naar toe. Wij hebben het monopolie. Het is onze plicht ervoor te zorgen dat die aansluiting er komt." De dertig excursiegangers zagen in het gasstation een groot aantal bulzen, meters en gewone gasmeters. „Hierop kunnen we ieder moment zien hoeveel gas wij afnemen van de Nederlandse Gasunie," leg de excursieleider J. Kreukniet van de afdeling gas en water uit. Het gas komt in het ge bouwtje aan de Laan van Bol "es onder hoge druk binnen. Het gaat onder lage druk naar de gebruikers toe. 's Winters wordt het gas ver warmd. „Nu staat overal op temperatuurmeters te lezen dat het gas rond de tien of ne gen graden Celsius is. 's Win ters kan het vloeibare gas be vriezen. Wij verwarmen het, anders wordt het één grote ijs klomp aldus Kreukniet in de aangenaam warme ruimte. 5 - «AVO-** SCHIEDAM Het aantal, buitenlandse kliënten van de stichting Algemeen Maat schappelijk Werk (AMW) is in 1985 beduidend toegenomen. Van de 304 buitenlandse hulp vragers werd één derde gehol pen door maatschappelijke werkers die niet bij het project hulpverlening aan culturele minderheden werken. Het AMW kreeg speciaal voor het helpen van deze groepen een door het ministerie van WVC betaalde kracht toegewezen. De stichting streeft naar in tegratie van de' hulpverlening aan buitenlanders binnen de instelling. De maatschappelijk werkers hebben cursussen ge volgd, meegedaan aan 'work shops' en nauw samengewerkt met Jolanda Goumerl, de maatschappelijk werkster voor de culturele minderheden in de stad. Dit staat te lezen in het jaar verslag van de stichting AMW over 1985. Het aantal hulpvra gers steeg in vergelijking met 1984. Een maatschappelijk werker moest er vorig jaar harder tegenaan. Hielp de me dewerker in 1984 ongeveer 121 mensen met vragen uit de nood, in 1985 moest de maat schappelijk werker 134 hulp vragers helpen. De stichting kampte met personeelstekor ten door ziekte en vertrek van coordinaktor P. van Zoest. Mieke van Gorcom nam de taak van coördinatrice op zich begin dit jaar. Op het hoofdkantoor aan de Broersveld en de bijkantoren ,in de Schiedamse wijken Nieuwland, Oost, Zuid, West en Noord werden 3152 gesprekken gevoerd met klanten. 286 keer gingen de medewerkers de kli- enten thuis bezoeken. 1970 tele fonische vragen werden er vo rig jaar afgehandeld door de acht medewerkers van de stichting. Het hoofdkantoor'is dgelijks geopend van 9 tot 17.30 uur. Er werd veelvuldig gepraat om het bureau dag-en- nacht bereikbaar te maken. Dat is nog niet gelukt. De leeftijd van de hulpvra gers ligt tussen de 20 en de 50 jaar. De stichting wordt steeds meer om hulp gevraagd door de ouderen. Daarentegen kun nen de jeugdigen, van 20 jaar of jonger, de weg niet vinden naar de particulier opgezette stichting. RuimJ een derde van de 'mensen met problemen' heb ben schulden, kunnen niet rondkomen van hun uitkering of inkomen. Vaak komen de fi nanciële problemen niet alleen. Dat is ook de reden waarom de maatschappelijk werkers meer tijd per klant nodig heb ben. Als volgende problemen staan genoteerd: huisvesting; relatieproblemen; het verlies van een partner na overlijden; niet kunnen verwerken van een echtscheiding of werkloos worden. Het grootste deel van de klienten komt op eigen initia tief naar de stichting. De Schiedamse huisartsen verwij zen naar de maatschappelijk werk stichting. Evenals de Ge meentelijke Sociale Dienst, de polikliniek psychiatrie, fysio therapie, de politie, het so ciaal-cultureel werk en het bu reau huisvesting. „De hulpvragers hoeven geen eigen bijdrage te betalen. In het verleden heeft 'de poli tiek' geprobeerd om de klien ten een eigen bijdrage te laten betalen. Dit voorstel heeft het niet gehaald. Gelukkig maar, want onze klanten zijn in de praktijk mensen met een laag inkomen. Nu is de stichting toegankelijk voor iedereen zonder verwijsbriefje of tus senkomst van wie dan ook," al dus stichtingsbestuur voorzit ter B. Savelsbergh in de inlei ding van het jaarverslag dat deze week uitkwam. In het verleden organiseer den de medewerkers van de stichting een groot; aantal hulpgroepen. Er was bijvoor beeld een groep waarin wedu wen of weduwnaars werden geholpen over het verlies van de partner heen te komen. Met deze groep onder leiding van maatschappelijk werkster Wil na Terwindt en Pieter van Zoest, werkte mee aan een KRO-radio-programma. Vorig jaar deden veel minder men sen mee aan de groepsge sprekken of cursussen. De groepen die hebben 'gedraaid' zijn: twee 'slaapgroepen' voor mensen met problemen rond de slaap of slapeloosheid; twee ontspanningsgroepen en een groep 'sociale vaardigheden'. "V SCHIEDAM Er worden geen telefoontoestellen geïn stalleerd in 13 gemeentelijke gymnastieklokalen van basis scholen en de sportzalen Oost en Zuid. De sectie drie (afde ling binnensporten) van de Sportraad van de gemeente Schiedam geeft de voorkeur aan het plaatsen van een nieuw alarmsysteem. Gister avond spraken de sectiebe stuursleden zich positief uit over de aanschaf van het alar meringssysteem dat 28.000 gul den gaat kosten. Waarnemend secretaris van de sportraad ambtenaar J. Tjassens: „In de zalen of loka len komt een bordje met daar op twee knoppen. Via de ene bel wordt de GGD rechtstreeks gewaarschuwd. Een druk op de andere knop waarschuwt de politie-alarmcentraie. Aanslui tingen van vijftien telefoontoe stellen is te duur. Ook de vaste 'lasten wegen te zwaar. Dit sys teem kost na aanleg ongeveer I f 3000 gulden onderhoud per iaar. Verder is het zo, dat wij natuurlijk nooit kunnen na- .'gaan wie er allemaal via die telefoon zou gaan bellen." In "het verleden ontstonden er problemen over het sporten m de gymzalen, omdat er na een ongeluk eerst de straat op- "gehold moest- worden op zoek IV '4'paareen telefooncel 11Fv* J *L *-> t. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN „Ben is vijftien jaar. Hij zit in de twee de klas van de L.T.S, Zijn spe ciale interesse gaat uit naar elektrotechniek. Vanaf zijp achtste jaar woonde Ben in di verse tehuizen. Nu wil hij graag in een pleeggezin wor den geplaatst. Hij geeft de ROTTERDAM De schade verzekeringsmaatschappij Nieuw Rotterdam Beheer heeft de winst verleden jaar zeer scherp zien inzakken: van 5,8 miljoen tot 172.000 gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag. In 1985 hebben de zegeningen van het economisch herstel zich volgens de directie niet uitgestrekt tot de schadeverze- keringsmarkt, waar de resul taten over de hele wereld juist op een dieptepunt belandden. In Nederland zijn de premies voor autoverzekeringen en in dustriële brandverzekeringen door de concurrentiestrijd te laag, meent de verzekeraar. voorkeur aan mensen van rond de veertig jaar. Ben vraagt om duidelijkheid. Volwassenen stelden hem in het verleden vaak teleur. Ben kan wel eens snel boos zijn, maar na zeer korte tijd straalt hij weer. Be langstellenden kunnen bellen naar Trix Plooij van de Cen trale voor Pleegzorg, telefoon nummer 010-4762311." Een advertentie uit Het Vrije Volk. Behalve voor Ben, zullen ook advertenties worden geplaatst voor vier andere jon gens van zestien tot twintig jaar. Uiterlijk 1 september moet er voor één jaar onder dak voor hen gevonden zijn. De jongens draaien mee in het jongerenproject van het Vlaar- dingse August Hermann Fraackehuis. Maatschappelijk werker Peter Franken: „Dit project is drie jaar geleden op gezet voor meisjes en jongens tussen de veertien en twintig jaar, afkomstig uit een gebro ken gezinssituatie, gestopt met school en zonder werk, de toe komst tegemoet ziende als een zwart gat, In groepjes van on geveer zes personen doorlopen zij, met twee vaste begelei ders, een twee jaar durend programma. Het eerste jaar wordt toegewerkt naar het weer kunnen en durven deelne men aan het dagelijkse leven. Ondanks de vaak talrijke te leurstellende ervaringen: pro blemen durven bespreken, dur ven leven met mensen, ver trouwen hebben in de toe komst." Hij vertelt verder: „Voor het tweede jaar zoeken we, samen met de Centrale voor Fleeg- zorg, naar zogenaamde pro- ject-ouders, die een jongere voor minstens één jaar onder-/ dak willen bieden. Voor jonge ren van veertien jaar en ouder is het altijd al moeilijk ge weest om een pleeggezin te vinden. Maar tot nu toe slaag den we er altijd in om voor dit project tijdig over voldoende adressen te beschikken. Maar op het het ogenblik stagneert het aanbod van project-ouders. „Op korte termijn hebben we vijf project-plaatsen in Rotter dam of omgeving nodig, en vóór december nog eens vijf. Nog niemand heeft zich aange meld om de taak op zich te ne men. Misschien dat het iets te maken heeft met het groepje projectdeelnemers dat tijdens een overlevingstocht in Frank rijk in aanraking kwam met justitie. Zij stalen en verniel den het een en ander. De ge beurtenissen kregen veel aan dacht in de media Mensen be denken zich nu tweemaal ex tra voordat ze een deelnemer van het project voor één jaar onderdak bieden. Terwijl zo'n voorval in Frankrijk gewoon een uitschieter is. Bij de mees te projectgezinnen loopt alles prima" Twee mensen die de stap naar het project-ouderschap wel waagden, zijn In grid Teernstra (27) en Dick Vaesen" (29) uit Alphen aan de Rijn. Een half jaar geleden kwam het zestienjarig meisje Ans bij hen in huis wonen. Ingrid: „Het is niet een kwestie van zieltjes willen opvangen. Je moet ineens alles delen, van een badlaken tot het hele huis. Als je-het alleen doet vanuit een soort roeping, dan is na een aantal tegenslagen dat nobele gevoel gauw weg. Wij houden van veel leven in huis. Ans bracht een stuk ge zelligheid mee. Het is leuk om haar een eigen plekje te geven, van waaruit ze weer verder kan. Op naar de zelfstandig heid." Biek: „Wij hadden ons het opnemen van een pleegkind heel anders voorgesteld. Een eindeloze strijd, ruzie en veel ellende. Maar dat valt reuze mee. Je staat wél ineens voor opvoedmgsvragen: Mag een zestien-jarig meisje 's nachts tot twee uur naar de disco? Mag ze met een vriendje sla- pen? Gelukkig kunnen we alles met haar bespreken. Dat leer de ze tijdens het eerste jaar van het jongerenproject van het August Hermann Franck- huis. Niet met deuren slaan en weglopen, maar rustig menin gen uitwisselen. Bovendien kunnen zij zeven dagen per week met vragen terecht bij maatschappelijk werkers. De hegeleiding aan project-ouders is fantastisch." Trix Plooij, medewerkster vin de bemiddelingsorganisa tie Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland/Zeeiand, legt uit dat het begrip projectouders ruim opgevat moet worden: „Ook één-oudergezinnen, men sen die samenwonen, als ook vrienden- en vriendinnenpa- ren, kunnen jongeren tijdelijk onderdak bieden. De enige ver eisten zijn een gezondheidsver klaring en een bewijs van goed gedrag." Gerard Waterreus, voorlich ter van de Centrale, voegt er aan toe dat een laag inkomen ook geen hindernis vormt: „Elk pleeggezin ontvangt een kostendekkende vergoeding. En zoals al gezegd, er is vol doende begeleiding. De meeste mensen die er aan beginnen, zien het als een zware taak. Maar bijna alle ervaringen zijn tenslotte zeer positief." Ingrid Teemstra en Dick Vaesen bevestigen dat: „Voor je inspanning krijg je een hoop terug. Wij hadden de illusie niet durven hebben dat er zo'n goed contact met Ans zou groeien. Zij is niet meer weg te denken uit ons leven. Ondanks dat het projectpaar over een paar maandjes afloopt, blijt Ans bij ons wonen. En als ze over een paar jaar op kamers gaat, hopen we dat ze nog heel vaak zal langskomen." Mensen die meer informatie willen hebben over het project- ouderschap, kunnen bellen naar de Centrale voor Pleeg zorg Zuid-Holland/Zeeland, te lefoonnummer 010 - 4762311. ?>(f .-x x N- Si VN «V S» .-w-w SCHIEDAM/MAASSLUIS De Stadspost Schiedam/Vlaar- dmgen begint per 1 juli met een besteldienst in Maassluis Vanuit twee filialen, boekhuis Den Draak en tabakszaak Van den Burg, wordt de dienst ge coördineerd. Volgens directeur Ron Houke (32) van Stadspost hebben meer dan vijftig bedrij ven In Maassluis op de bezor ging aangedrongen. „Die klan ten hebben we alvast binnen", zegt een opgetogen Houke. Houke ziet de uitbreiding voor af ais bewijs dat zijn particulie re bezorgdienst floreert. Stads post bestaat sinds 1983, kent meer dan 20 filialen in Viaar- dingen en Schiedam en werkt met vier vaste krachten en vijf tig bestellers. Via de Particulie re Postbesteldienst Nederland (PPN), ontstaan uit de breinen van Houke en zijn compagnon Emile Osinga, bereiken de stadsdiensten zeventig percent van de Nederlandse bedrijven. In de PPN hebben zich ruim veertig stadspostdienéten ge bundeld. In Schiedam heeft Stadspost stevige concurrentiestrijd gele verd met de PTT. Het offensief bereikte in 1984 een hoogte punt toen de gemeente Schie dam voor korte tijd gebruik maakte van de plaatselijke be steldienst. De PTT moest prompt terugslaan met concur rerende offertes. Stadspost kende een bloeiperiode tijdens de poststaking ('83), een terug slag na de staking en wordt de laatste jaren met argusogen gevolgd door de PTT. Landelijk gezien, heeft de PTT de komst van de lokale bezor gingsbedrijfjes nooit verontrus tend gevonden. De situatie f werd in Schiedam anders toen- Stadspost grote bedrijven en fa het Schieiandziekenhuis voor zich ieek te winnen. De PTT In Maassluis maakt zich vooralsnog geen zorgen.'A De reden is eenvoudig; de di- f rectie is met op de hoogte. Waarnemend directeur R. -« Moonen van het hoofdpostkan toor van de PTT in Maassluis:^ „Het is ons niet bekend dat 1 Stadspost ook in Maassluis 1 post gaat bestellen. Er is dus* - nog niet over gesproken of na gedacht". Voor verder com- mentaar verwijst hij naar de voorlichter, die gisteren niet - bereikbaar was. - f" Binnen enkele dagen kunnen 1 de Maassluise bewoners eeri'' reclamefolder „Besparen met" Stadspost" fn de bus verwacht ten. Stadspost vindt zichzelf goedkoper, sneller en betrouw baarder dan de PTT. Vooral dat laatste wordt door de PTT' nog wel eens tegengesproken.- Maar Houke zegt: „We groeien en weten vaste klanten te be- houden. Die vertrouwemons meer dan de PTT". 4 iw. tl O-b SCHIEDAM De Rijnmond 1 MTS aan de Schledamseweg is voor 90.000 gulden video ap- paratuur en computer appara-j tuur kwijt. Onbekenden for ceerden het afgelopen week einde, naar nu pas bekend werd, de deur aan de achterzij- de van de school. ROTTERDAM "We probe ren aan te sluiten op wat de kinderen aan voorvallen en problemen meemaken. Het gaat hier om de manier waarop zij de dagelijkse dingen bele ven." Riet de Boer en Coby Dubbeld proberen aan te geven waarin het humanistisch vormingson derwijs verschilt van de gods dienst. Het is, zoals de naam ai zegt, humanistisch, dus God komt er niet In voor. Waar de godsdienstleraar kan verwijzen naar geboden en verboden en naar de schrift wordt in het hu manistisch vormingsonderwijs geprobeerd kinderen zelf te la ten kiezen en beslissen. Dat ligt ook wel voor de hand, het humanisme gaat er immers van uit dat de mens zelf be paalt hoe hij vorm en inhoud geeft aan zijn bestaan, in Rotterdam en omgeving zijn ongeveer twintig mensen die op openbare en algemeen bij zondere basisscholen huma nistisch vormingsonderwijs (kortweg hvo) geven. Dat zijn er te weinig; er moeten nogal eens scholen die een hvo-ge- vende aanvragen worden te leurgesteld. Vandaar dat er binnenkort een nieuwe, twee jaar durende opleiding voor hvo-gevenden van start gaat. Tijdens het wekelijkse lesuur hvo kunnen de kinderen zich "bezinnen op gevoelens en ge dachten over goed en kwaad, waar en onwaar, mooi en le lijk," zegt een brochure die de Stichting Humanistisch Vor mingsonderwijs verspreidt. Co by Dubbeld, die al een paar jaar hvo geeft, zegt het zo: „We leggen de kinderen niets op. Er is aandacht voor het kind zelf." Vaak wordt het onderwijs in speelse vorm gegoten. Dat geidt zeker voor de lagere klassen van de basisschool. „Daar proberen we vooral de kinderen te ieren hun mening te zeggen en met respect naar elkaar te luisteren, in de hoge re klassen komen onderwerpen als discriminatie, ruzies, vriendschappen aan de orde, maar ook zaken als scheiding en doodgaan. Zware thema's, maar het is belangrijk dat kin deren leien hoe ze ook met zulke zaken, en met allerlei ge voelens daarbij, kunnen om gaan Een voorbeeld uit de praktijk: van een klas was een leerling verongelukt. De eigen leer kracht van die klas was te zeer overstuur om daarover met de klasgenootjes van het slachtof fer te praten: Coby Dubbeid kreeg het verzoek om dat te doen. Een wat minder treurig voor beeld van wat hvo in de prak tijk kan betekenen: op een school liep een voedingspro ject. Coby Dubbeld haakte daar op in door bij voorbeeld een "rijke" en een "arme" ta-t fel in te richten. De kinderen kwamen aan een van die tafels te zitten, maar ze mochten wet met eikaar onderhandelen. - Haar ervaring is dat kinderen aanvankelijk nogal geneigd zijn elkaar na te praten, maar dat ze geleidelijk aan zelf gaan zeggen wat ze zelf willen.«Haar ervaring is ook dat de kinderen de hvo-lessen leuk vinden: „ze vinden het fijn als je komt:" "i Dat wil echter bepaald niet zeggen dat hvo geven makke-i lijk is, benadrukt Riet de Boer; medewerkster van de Stichting Humanistisch Vormingsonder wijs en belast met de begelei ding van de cursussen voor toekomstige hvo-gevenden. Niet voor mets zoekt men vooral mensen die ervaring hebben in het werken met groepen kinderen. Mensen met pedagogische academie, een opleiding tot kleuterleidster of een andere opleiding in de so ciale of pedagogische sfeer bij voorbeeld. Of mensen met een royale algemene ontwikkeling die bijvoorbeeld ervaring in het omgaan met kinderen hebben opgedaan in een club- of buurthuis Deze mensen krijgen een op- leiding van twee jaar. Het eer-j ste jaar beslaat zo'n veertig dagdelen of avonden plus een- korte kijk-/doestage en een weekend creatief spel. Het tweede jaar geven de cursisten onder begeleiding les op scho len en worden bovendien hun1 kennis en vaardigheden verder opgevoerd. 1 De beloning die daar tegen- over staat is sterk wisselend. De ene gemeente betaalt een- zeer klein bedrag per uur^de-* andere enkele malen meer. In de ene gemeente gelden se-*' cundaire arbeidsvoorwaarden,- in de andere is de hvo-geven-' de op geen enkele manier ver-: zekerd. Het is duidelijk, dat hvo-gevenden in de regel geen mensen zijn die 't alleen om het geld doen, maar, zoals Riet de Boer en Coby Dubbeld zeg gend, „heel gemotiveerde mensen". s Coby Dubbeld: „Anders red Je het ook met. Het werk is vrij zwaar, het doet steeds eer> be^ roep op je improvisatie-vermo gen. Dat maakt het moeilijk, maar tegelijk ook boelend. Jer moet geduldig zijn en tegen te leurstellingen kunnen, maar je leert er zelf ook veei van." 1 Wie belangstelling heeft voor 1 de opieiding tot hvo-gevende kan zich aanmelden bij het Hu manistisch Centrum, telefoon 4650916.'bij Riet de Boer (tele foon 4675679) en bij Coby - Dubbeld (telefoon 01880-20975). Op 16 juni is er voor deze mensen een infor matie-avond bij het Humanis- tisch Centrum, Provenierssin- gel 48 m Rotterdam.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1