jHotaract wandelt met bejaarden 'Die medaille krijgt ze stiekem toch' Gevaarlijk baantjeboven centrum Eethuis houdt gratis Midzomerfeest kortaf Aad van Diest [krijgt goud i V Uitstuif in zaaS Passage Theater flngebrandê scene' wint schrijf prijs Bruiloft en partij Auto (Van een onzer - verslaggeefsters) SCHIEDAM Het schoolgebouw aan de Schiedamse Eauard van Beinumlaan 161 gaat zinderen van de activiteiten. Het ge bouw wordt de hoofd vestiging van het MEAO en MAVO-dag- onderwijs voor volwas senen van de Scholen gemeenschap Mercu- rius. De MEAO-dagop- leiding voor volwasse nen is nieuw. Er wordt een informatica-lokaal ingericht. vier Ro- en leuke de. nieuwe Jampen llch top; straat stra BVSZ heeft hierovi HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 JUN11986 SCHIEDAM De Schie- dammer Aad van Diest.;. (58) kreeg vanmorgen door burge- ineesterdrs. R. Scheeres de ere-medaille in goud opjge- speld. De in de Schiedamse voetbal- én cricketwereld zeer bekende Van Diest kreeg het ere-metaal, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toe gekend in verband.' met zijn Veertigjarig bedrijfs-jubileum als hoofd van de aideling ver koop bouwproducten bij Van ei erToorn-Kramer-Röder B. V. i 'Het vele werk dat Aad van Diest in zijn vrije tijd verricht fa de Schiedamse sportwereld bleef niet onvermeld in de ka mer, van de burgemeester op de zesde etage van het stads kantoor. Sinds 1941 is Van Diest lid van Hermes DVS. Hij voetbalde in hét eerste elftal. Hij kwam ook In hét eerste cricket-team uit. Na de actieve sportbeoefe ning. zette hij zich vooral in voor de jeugd en het eerste elf tal. Sinds '85 zit Van Diest in het Hermes-hoofdbestuur. On- lar.g's nog organiseerde hij het groots opgezette Florijn-voet bal-toernooi op het Hermes- terrein in sportpark Harga. De administratie van de Mercuriusschool wordt even eens ondergebracht in het pand, dat sinds een jaar de MAVO voor volwaasenen (Moedermavo) huisvestte. De gemeente Schiedam heeft het lege gebouw in bruikleen gege- 'SCHIEDAMDe bejaarden tv an Huize Fr ankeland krijgen" jdeze maand nog drie zaterda gen bezoek van leden van Ro taract Schiedam. De jongeren Van deze serviceclub (een jdochterclub van Rotary) ma- Jcen met enkele ouderen een «wandelingetje en gaan ergens bnderweg koffiedrinken. Ze jzijn daar vorige maand mee 1 SCHIEDAM De verhalen- jen gedichtenwedstrijd van de Schiedamse boekverkopers is door Pim Cuijpers gewonnen. Zijn verhaal 'Ingebrande Sce- he' vormt de titel van het boek je dat de boekverkopers sa menstelden uit de 200-inzendin gen in het kader van de Boe kenweek '86. j Zaterdag 14 juni overhan digt "uitgever Hans-Ritman van Uitg everij Scriptum het eerste exemplaar aan de win naar. Hij wordt daarbij geas sisteerd door de Schiedamse schrijver Maarten Biesheuvel, die het voorwaard schreef in 'Ingebrande scene en andere verhalen.' Biesheuvel belicht in zijn intro 'waarom schrij vers eigenlijk schrijven'. De officiële uitreiking vindt plaats tijdens de culturele Uit stuif "in het Passagetheater om 17 "uur. Het boekje ligt vanaf ma&ndag 16 juni tegen de prijs van 9,90 in de boekhandel. begonnen. Eind deze maand loopt het project af- Rotaract is een besloten club van zo'n anderhalf dozijn jon geren. Annet Dries (19) is één van hen: „De leden zetten 2ich in voor de minder bedeelden in de samenleving. Ze treden ech ter weinig in de publiciteit, omdat ze het openlijk geuren met goede daden als zeer on gepast beschouwen." In de Rotaract-vergaderlng van medio maart ontstond de gedachte om op zaterdagen met bejaarden te gaan wande len, zo vertelt Annet. Ook leek het de leden wel een leuk idee om met de bejaarden naar Blijdorp te gaan. Huize Fran- keland werd benaderd en bleek enthousiast. Zaterdag 3 mei was de eer ste keer dat er een wandel tocht gemaakt werd. Vier be jaarden in rolstoel en taracters wisten er e< ochtend van te maken. De be jaarden waren heel dat de Rotaracters "zomaar" met hen gingen wandelen. De uitstapjes naar Blijdorp vergden meer voorbereiding. Bij het eerste gingen tien be jaarden mee en bij het tweede, afgelopen zaterdag, zelfs veer tien. in gezelschap van even veel begeleiders maakte het .gezelschap er een gezellige dag van, waarbij niet alleen het olifantje Bemhardine maar ook het apenhuis hoge ogen gooiden. Dat was vooral te danken aan een baby mens aap, die spelend met een jute zak, steeds met zijn lieve, gro te, zwarte ogen het publiek 3 3 nksck- Het bejaardenproject is het derde project van Rotaract. 'Deze school ligt centraal' ven. Er wordt nóg onderhan deld over huur of koop. „Er is gebleken dat veel van onze leerlingen uit de wijken Groenoord, Woudhoek, Holy en omstreken komen. Dit punt is centraal. De start van een MEAO-dagopleidlng is noodza kelijk. Er is veel vraag naar. Het is dè opleiding voor de toe komst voor volwassen," zei Mercurius-directeur Piet van den Broek gisteravond tijdens de overhandiging van Mavo diploma's en deel-certificaten. Onderwïjs-wethouder Hans van Kleef stak de onderwijzers en de "schoolverlaters' een hart onder de riem. Hij had niet alleen respect voor de re sultaten van de leerlingen. Hij betoogde dat het volwassenen onderwijs een kans moet krij gen. „Dit gebouw is open, de Hgging Is centraal en bij leeg stand is het binnen een maand gesloopt," aldus Van Kleef, die vier MAVO-diploma's en 12 deelcertificaten uitdeelde aan trotse geslaagden in een bo venlokaal. De 37-jarige Schiedamse Grethe Becker haalde met zes 'negens' een één 'acht' cum laude haar MAVO-dlploma. „Het komt tegenwoordig' steeds vaker voor dat jongeren die voor hun school-diploma gezakt zijn, naar het volwasse nen-onderwijs doorschuiven," legde Piet van den Broek uit. Twee jonge mannen waren examen-kandidaten. Zij kre gen een aantal deelcertifica ten. „Ik ben nog niet helemaal klaar," aldus Henk Poot, die voor vijf vakken voldoende haalde. „Het is voor de jongeren moeilijk, maar ouderen hebben vaak grotere problemen om te rug te komenin de ,'kadans van het leren'. Je moet er veel voor opzij zetten.Kan niet naar -verjaardagen omdat je een proefwerk moet leren," legde adjunct-directeur Nellie Broers uit. „Wij leren ons 'te pletter'. Straks zijn we professor en dan zitten we in v Spaland", lachte Neeltje (Nel) de Labije (57). Zij deed examen in de vakken geschiedenis en Duits en haalde de certificaten. Haar collega-studenten Anthonia (Ton) Donkers (62) en Maria (Marie) Mak (64) studeerden af in het vak Engelse taal. „Dit is het eerste vak, en ér volgen ér meer," zelden de dames op gewekt eri trots. Het was de zevende keer in het bestaan van de Moederma vo dat er diploma's werden uitgereikt. De Mercuriusschool bestaat sinds negen jaar. De lessen werden tot vorig jaar gegeven in enkele lokalen van het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan. SCHIEDAM Een bos bloe men kreeg Tini Juijn in iedere geval. Al had ze dan de Avond- fietsvierdaagse niet uit kunnen rijden. De derde fietsavond werd Tini met fiets en al ge schept door een automobilist. Het ongeval gebeurde vlak voor de ogen van een groot aantal deelnemers aan de ne gende fiets vierdaagse én de EHBO-er, die al jaren mee rijdt. Met een gebroken kuit been en een lichte hersen schudding moest de actieve wielrijdster naar het Schie- landziekenhuis worden ge bracht. ,De EHBO-er hebben we nooit nodig gehad. Maar nu was hij er als de kippen bij, wat een geluk," vertelt organi sator Aad van der Salm over het ongeval waar hij terneer geslagen over was.' „Nou, die medaille die krijgt ze stiekum toch. Zij is net als baar man Hans actief in de fietstoerclub Rijnmond. Zij had de tocht van honderd kilo meter zeker uitgereden," aldus Aad van der Salm. De Avondfletsvierdaagse •werd dit jaar door ongeveer vierhonderd deelnemers gere den. De tochten waren ver nieuwd. Op verzoek van deel nemers in voorgaande jaren waren diverse nieuwe routes opgenomen. Waaronder de rit [langs rijksweg 13 naar de Ak- kersdijksepolder ter hoogte van Delft, waar deelneemster Tini zo ongelukkig ten val kwam. Ook een rit door en langs het Vlaardingse oeverbos de^ Lic- kebaert was op verzoek 'mee- genomen'. De afstand van 100 kilometer werd over de vier avonden als volgt verdeeld: avond een 23 kilometer via dé Zuidbuürt Vlaardingen naar Maassluis en terug naar de Wielerbaan Schiedam: avond twee 24 kilometer via de veerdienst Vlaardingen- Pernis langs de Oude Maas- weg naar Schiedam: avond drie 28 kilometer via rijks weg 13 achter Delft langs door de polder via Berkel en Over- schie naar Schiedam: avond vier 25 kilometer door de parken Spaland, Beatrixpark, de Maasboulevard, de Vijfslui zen en het Hargapark. Familieleden stonden in Ke- thel klaar met bloemen, even ais bij het begin van de Lange- Nieuwstraat en bij de Park weg-uitgang van het Beatrix park. „Een echt défilé hadden we om financiële redenen niet geregeld. Misschien dat we die oude traditie volgend jaar tij dens de tiende avondfletsvier daagse weer 'uit de kast' ha len," aldus Aad van der Salm, die op het ongelukje van Tini na zeer tevreden was over het verloop van de tochten. „De interesse voor het fiet sen neemt de laatste tijd toe. Wij hebben nu het dieptepunt gehad wat het aantal deelne mers betreft. Nu is er weer een opgaande lijn te bespeuren," zegt Van der Salm. Dit jaar hebben de organisatoren van de avondfletsvierdaagse de Bondsspaarbank, het Wielerco- mité Schiedam en de Fiets toerclub Rijnmond de deelne mers iedere avond een extra attentie gegeven. Bij de con troleplaatsen kregen de pe daalridders de eerste avond een petje, de tweede avond een appel en derde avond limona de. „De laatste en vierde avond was bet snoepen met peper munt of chocolade," aldus Van der Salm. SCHIEDAM „Dan heb je een ge vaarlijk baantje," met het hoofd in de nek en huiverend van angst volgde een oudere Schiedammer het werk van de dakbedekkers op de torenspits van de Grote of Sint Janskerk. De dakbedekkers hingen in kleine eenper soonsbakjes langs de torenspits, hoog uitziend over het stadscentrum. Deze wtek profiteerden de dakdekkers van het mooie weer. Bij dreigend onweer of regen moeten de mannen van de to renspits af in verband met dreigende bliksem-inslag. De weerhaan, de vier cijferplaten en de wijzers van de grote klok wer den eind vorige maand van de vier kante toren gehaald. De haan krijgt een nieuwe 'gouden jas' en de klokwij- zers en cijferplaten worden schoonge- spoten. De torenspits was hoognodig aan re novatie toe. De spits werd aan het be gin van deze eeuw op de Sint Jansto ren gezet. De oorspronkelijke spits is er in de jaren twintig vanaf gehaald. SCHIEDAM De vaste klanten van het Mexicaanse eet- en drinkhuisje Yucatan Cantina in de overdekte Passa ge stortten de afgelopen maan den honderden guldens, kwart jes en dubbeltjes in een grote glazen pot. Van de opbrengst houdt eigenares Jenny de Jon ge op zaterdag 21 juni een Midzomerfeest in Mexicaanse stijl. „Op het feest wordt bekend gemaakt hoeveel giften en fooien er in de glazen fles ge daan zijn. Er is een prijsje aan verbonden. Iedereen kon de laatste maanden raden naar het uiteindelijke bedrag," ver telt Jenny de Jonge in haar ca fé-eethuis dat zij vorig jaar mei opende in de Passage. De overdekte Passage heeft een levendige impuls gekregen door de vestiging van de Mexi caanse kantine.' Het leek erop dat de oude overdekte straat ging verpauperen. Het afgelo pen jaar lijkt de Passage zich hersteld te hebben. „Ik geloof in de Passage, prachtige locatie, hier moet veel kunnen," zei Jenny opti mistisch bij de opening van haar 'Mexicaan'. Veel, vooral Van de opbrengst van de fooien-pot en 'giften van vasie klanten' wordt in Yucatan Cantina in de Passage van Jenny de Jonge (foto) een Midzomerfeest gehouden. (Foto: Ed Eggermont) jonge, klanten weten de weg te vinden naar Yucatan Cantina. Jenny serveert elke dag een andere dagschotel tegen een zeer schappelijke prijs. Yucatan's Midzomerfeest wordt binnen en "buiten', voor de deur, gehouden. Muziek en dans worden verzorgd door het trio Los Latinos, gekleed in traditionele Spaanse en Para- - guaanse kleding. Het trio, be staande uit Marysol, Raymond en Roberto Guarani, brengt een afwisselend programma van Mexicaanse, Caraïbische en Latijns-Amerikaanse dan sen of liedjes. Roberto bespeelt een authentieke Paraguyaanse harp. „Heel leuk zou het zijn als de klanten hun kledij aanpassen," vindt Jenny, die zelf een grote sombrero klaar heeft hangen om tijdens het Midzomerfeest op te zetten. Jenny heeft een aantal Mexicaanse verrassin gen iri petto: lekkere hapjes, cocktails en de sterke Mexi caanse jenever Mescal. Het gratis feest begint om 21 uur. „Ik heb de andere gebrui kers van de Passage gewaar schuwd. Er wonen hier niet veel mensen meer. De muziek wordt niet electrlsch versterkt, dus de herrie zal wel meeval len," aldus Jenny. Het feest is rond drie uur 's nachts afgelo pen. Midzomerfeest, Yucatan Cantina, Passage. Zaterdag 21 Juni. Aanvang 21 uur. Toegang vrij. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Oud-wethouder eri voormalig voorzitter van de Stichting Passage Theater Schiedam H. W. Posthoorn opent zaterdag 14 juni officieel de kleine zaal van het Passage Theater, de Roo Roosenzaal. Deze opening om 12 uur is te gelijkertijd de start van de Uit stuif, een voorproefje van het nieuwe theaterseizoen in Schiedam, waarbij tal van ar tiesten een fragment van hun nieuwe programma tateri zien. De, Uitstuif Schiedam is geor ganiseerd door de Schiedamsé Theaters, het Stedelijk Mu seum, de Openbare Biblio- -ri theek en de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg noord. - Deze organisaties zijn zaterdag alle aanwezig met een informa tie-stand. De bibliotheek pre-, senteert bovendien allerlei ma terialen over cabaret. De leer lingen van de muziekschool zorgen voor verschillende mu zikale uitvoeringen. De video club, ook aanwezig, vertoont videoclips en schrijversportret ten op verzoek. De christelijke drumband en majorettepelpton Juliana trom melt zaterdagochend de Schie damse bevolking op. Om 10.30 uur vertrekken zij vanaf de Broersvest (hoek Hoogstraat) door het centrum, en om streeks 12 uur komen zij aan bij het Passage Theater. Na de officiële opening van de Roo Roösenzaai om 12 uur is de beurt aan de verschillende artiesten. Te zien deze dag zijn: Hans Liberg met muziekthea ter; Helemaal alleen achter de piano geeft hij een muzikale en verbale show. Djazzex, dans: In deze produk- tie staan choreografieën van ondermeer Vanoye Aikens en Al vin Ailey. Clownsduo Ham Hoppa: Een voorstelling doorspekt met muziek, zang, jongleer- en evenwichtskunst. Marijke Nekeman en Klaar Plattel: Hun voorstelling is een synthese van beeld en geluid. Piano synthesizers, twee stem men en dia's presenteren de 'wereld... Klundert Co, cabaret: Dit cabaretoptreden vertelt de lot gevallen van Kobus Schelling en zijn vrouw Kaatje. Het Cabarettrio Zak As: pur blieksprijs- en juryprijswin naars van het Leids cabaret festival brengen intelligent ver- tier, omlijst'door muziek en zang. Joke Bruys: Zij geeft deze middag een kort interview en beantwoordt vragen uit het pü- bliek. Clownsduo Waldo Geert: Een Vlaams-Belgisch komisch duo, kunstenmakers met slechts één doel; laten lachen. Robert-Jan Noordhoff Kwar tet; De 'huisband' van het Pas sage Theater zal verschillende optredens verzorgen. Voor de kinderen die de thea- termarkt bezoeken zijn er spe ciale programma's. Het clownsduo Koek! Nopi treedt elk uur een kwartier op. Verder helpen zij de kinderen met schminken en clownspakken maken. Om 15.15 uur is het volledige programma van San ders Ko (zestig minuten) te zien. De titel hiervan luidt; De schrijver en het bewegend pa pier. De Uitstuif is om 17 uur afgelo pen. Alle activiteiten en voor stellingen zijn gratis. VERLICHTING De Bewonérsvereniging Schie dam Zuid (BVSZ) vindt dat de nieuwe verlichting in delJssel- mondestraat en rond de nieu we sportzaal achter de Gorzen- school bij de Hoofdstraat niet voldoet. Gemeentewerken in het kader van de be zuinigingen energie-zuinige lampen in de lantarens ge draaid. De bewoners van de iJsseimondestraat vinden dat te weinig De ier bij de ge meente haar beklag gedaan. NIEUWLAND Het blad Nieuwslander, het in formatieblaadje van de wijk en buurtvereniging, het dien stencentrum de 4 Molens, het buurthuis Nieuwland en de In ternationale werkgroep, moet inkrimpen. Het blad verschijnt in de toekomst nog maar drie keer per jaar. De buurtfolder bleek te duur om iedere maand of vier keer per jaar uit te brengen. De vaste activitei ten liggen in Nieuwland stil tus sen 1 juli en 11 augustus. Het buurthuis, Albardastraat 65, is wel geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 9 en 14 uur. KREUPELSTRAAT De Historische Vereniging Schiedam haalt handtekenin gen op van Schiedammers die willen dat de huisjes aan de Kreupelstraat blijven staan. De pandjes worden bedreigd met sloop. De vereniging is een handtekeningenactie gestart. De vereniging wil de huizen aan de Kreupelstraat, ook be kend onder de naam 'Buiten- ■- hofje van Belois', restaureren. Tijdens braderieën en de Mo- i lendagen haalden de leden van de historische vereniging al 650 handtekeningen van sym- patisanten op. De heer H. J. A. Sondermeijer is de grote 'mo tor' achter de actie tot behoud van de achttiende eeuwse hof- pandjes. Er liggen lijsten.klaar bij de vereniging, tel. 4261473. SINGEL. Wegens hei-werkzaamheden op de Singel wordt deze straat tussen de Oostsingel en de Emmastraat op maandag 16 juni en dinsdag 17 juni voor al le verkeer.gesloten. Er wórden palen de grond in geheid voor vier wooneenheden voor één- en tweepersoonshuishoudens aan het begin van de Singel. De Overschiesestraat wordt op maandag en dinsdag openge steld voor verkeer in beide richtingen. 'S GRAVELANDSEWEG De dienst van Gemeentewer ken gaat maandag 16 Juni be ginnen met de reconstructie van de 's Gravelandseweg. De oostelijke rijbaan tussen de Burgemeester van Haarenlaan en de De Brauwweg en de noordelijke op- en afrit van de rijksweg, worden afgezet. Het verkeer wordt voor drie weken over de westelijke rijbaan ge leid. De werkzaamheden zullen in totaal ongeveer acht weken in beslag nemen. Tijdens de bouwvakantie van 11 juli tot en met 4 augustus worden belde weghelften opengesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse horeca-ondernemers hoeven geen aparte vergunning meer aan te vragen voor bruiloften en partijen. „Het loopje naar de afdeling Algemene Zaken en die paar guldens blijven ons bespaard. Wij hebben nog geen officieel bericht ontvan gen hierover. Jammer, want wij hadden die informatie graag in ons blad gezet. Verder weten we nog niet hoe de regeling omtrent het organiseren van bingo-avonden wordt," aldus de secretaris van de Horeca Ondernemers.Schiedam (HOS), Joop van Hees. Bijna alle cafés in de stad be schikken over een zogenoem de vestigingsvergunning of een overlastvergunning. Daarom kan de 'oude' vermakelijk heidsvergunning voor familie feesten, bingo-bijeenkomsten, schoolfeesten en k'asse-avon- den, klaverjastoernooien en andere kaartavonden, biljart wedstrijden en darttoernooien vervallen. De bingo-bijeen komsten moeten nog wei steeds gemeld worden bij de burgemeester eh wethouders. „Deze meldplicht wordt voor geschreven in de wet op de kansspelen. Voor de bingo avond hoeft de gemeente geen vergunning meer te verlenen," legt ambtenaar Van den Hof uit. „Het bingo-spel is 'vrijgesteld in de wet. Mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Een voorwaarde is de meld plicht van de bingo-avond aan de gemeente. Dat blijft zo," al dus Van den Hof. De gemeente verzekert dat de horeca-onder nemers vandaag of morgen een brief met deze informatie op de mat vinden. SCHIEDAM De auto van een 50-jarige Schiedamse brandde woensdagochtend ge heel uit. De vrouw reed in haar personenauto op de Bredero- weg. Waarschijnlijk als gevolg van een kortsluiting schoten de vlammen vanonder de motor kap vandaan. De brandweer bluste de brand in net motor gedeelte. De auto is onbruik baar geworden. De vrouw bleef ongedeerd. Een 35-jarige Hagenaar werd woensdagavond door de politie uit zijn stilstaande auto ge- haald op de parkeerplaats vlak voor de Benelux-tunnel. De auto, waarin de man zat, was zwaar beschadigd. De man was op rijksweg 19 richting tunnel in een stip geraakt. Hij botste met de personenwagen tegen de vangrail aan. De auto hield het uit tot de parkeer- plaats. De man bleek te veel alcoholische drank te hebben genuttigd. Hij werd meegeno men naar het politiebureau.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2