Graffiti is op z Öp de fiets naar cursus van VU 1 Pakhuis en boerderij op restauratielijsf 'Stichting is binnen één Jaar failliet' Man (25) steelt emmer haring Verkrachter aangehouden Herdruk voor fotoboek Maassluis Meisjes aangereden Man Snijdt kootje eraf I 1 d Uk I I WéÊÊÈmm^ÊÈÉ0Èf0ï^^ÊiMiMBAèMf^m Van onze verslaggeefster JOLY VAN DER SPEK SCHIEDAM Of Anita Meyer zal komen is nog niet helemaal zeker. Vast staat wel dat Wim Koopmans, de Amazing Stroopwafels en de Ha venzangers optreden. En Koos Alberts verzorgt de aftrap van het 24-uurs zaalvoetbaltoernooi dat op vrijdag 20 èn zaterdag 21 juni in de Schiedamse Margriethal wordt gehouden. Reden voor dit benefietfeest is het 100-jarig jubi leum van de 'organisator, de Christelijke Jeugd Vereniging (CJV) in Schiedam. Doel: zoveel mo gelijk geld binnen halen voor het Koningin Wilhel- minafonds. Het belooft heel wat te worden, weet CJV-er Rob van Waas (24). Begrip Kampen LICHTAART/Kasterlee Te!. 09.32.14/55.78.11 CJV-organi- satoren Rob van Waas (links) en Fred Fuk kink. „Ieder een die een beetje aan genaam gek is willen we_ binnen heb ben." (Foto Ed Egger- mont) Graffiti in de kelder van Profes sor Casimir. (Foto: Ed Eggermont) Fanaten T a Els Enne king: „De citrsisten vragen en wij draaien." Foto Ed Eggermont) ZATERDAG 14 JUNI 1986 Cb. 5ÏÏÏV -O:- i-lss t> ■ëés nsa h vlaardingen-schiedam ,15 HET VRIJE VOLK l'/Aï-'Z ':jLLi^AsA'.yu&'ii 'ix-A: ■■''•- AAuAz', 'Die C, dat is de C van Tijdens het 24' uur durende jubileumfeest treden dertig ar tiesten, bands en playbackers op. Er zijn voetbalwedstrijden voor kinderen, tennis- en turn- demonstraties, 'n braderie, dartwedstrijden, een rodeo stier, een super springkussen en een luchtballonnenwed- strijd. Toen de leden van de CJV vijftien maanden geleden met. de voorbereidingen van het .feest begonnen, werd gedacht in de richting van een voetbal toernooi, wat spelletjes en en kele artiesten. „Maar de mede werking van sponsors en ver enigingen was zó gróót", ver telt Rob van Waas, „dat al snel bleek dat we .de activiteiten konden uitbreiden. Heel veel winkeliers waren bereid ons te helpen en talloze clubs stonden iiA de rij om hun medewerking te verlenen. Ook veel artiesten, die het over het 'algemeen druk hebben en bij ons voor niets moeten optredens waren ent-, housiast." Met het feest wil het CJV. be- hdlve geld inzamelen voor de kankerbestrijding, meer be kendheid geven aan de activi teiten van haar vereniging. Rob van Waas: „De CJV is niet zo bekend in Schiedam. Als ik zeg dat ik bij de CJV. zit,' rea geren mensen vaak met: „CJV? CJV? Oh CNV." Vroeger was de CJV een begrip, het was één grote familie. Veel mensen vonden er hun partner en hun vrienden. De laatste ja ren is dat minder geworden." Of de 'leegloop', van de CJV te maken heeft met het feit dat het een christelijke vereniging is, durven de organisatoren van het feest niet te zeggen. Fred Fukkink (25): „Er be staan over het algemeen geen jeugdverenigingen meer. Dat het CJV een christelijke inslag heeft, wil niet zeggen dat we niet open staan voor niet-gelo- vige jongeren. Iedereen is hier welkom, wat dat, betreft is het nog steeds een grote familie. En we beginnen echt niet elke clubavond met gebed." Rob van Waas: „Die C, dat is de C van gezelligheid. Iedereen die een beetje aangenaam gek is, willen we hier binnen heb ben." De CJV, die precies een eeuw geleden is opgericht, is in de loop van de tijd nogal veranderd. Het begon als een club, waarbij alleen mannen aangesloten mochten zijn. Er werd gekaart en over het ge loof gepraat. Later organiseer de de CJV wandelmarsen en kampen voor haar 'jonge kna pen'. Pas vijftig jaar later mochten ook vrouwen lid wor den van de vereniging. Ton van Leije (27) kan zich nog herinneren dat hij acht-, tien jaar geleden met louter jongens door de 'velden' mar- cheerde. „Toen een paar jaar later ook de meisjes mee mochten, was het huis te klein. Tjonge, we waren door het dol le heen," weet hij nog. Ook nu nog organiseert de CJV kampen voor haar jeugd. Aan het einde van elk school jaar trekken de jongeren er een week op uit om zeven da gen te zwemmen, darten, tafel tennissen, volksdansen en meer. Het hele jaar door heeft, de CJV clubavonden en cur sussen. Volgens Ton van Leije is het belangrijk dat de jeugd 'van de straat blijft'. „Er gebeuren te genwoordig zoveel vervelende dingen. Door dingen te organi seren, kan je narigheid voorko men. De clubavonden staan borg voor gezelligheid en er is altijd iemand van ons die als het nodig is de boel in de gaten houdt". Fred Fukkink:. „We proberen de jongeren over dingen aan het denken te zetten. We dwin gen niets, maar als iemand, ons bijvoorbeeld vraagt hoe dat nou zit met de verloren zoon, dan vertellen wij dat het te vergelijken is met een voet baller die is weggelopen." Volgens Rob van Waas is de sfeer heel1 tolerant: „Er lopen hier punkers, disco's en hard rockers rond. Iedereen accep teert elkaar. Op de clubavon den wordt er na* een heavy-me- talplaat André Hazes 'gedraaid en daarop volgt weer een stampende discoplaat. Alles loopt hier door elkaar, maar iedereen hoort erbij." Met het feest op 20 en 21 juni hopen de CJV-ers meer jonge ren binnen te halen. De organi satoren verwachten meer dan duizend bezoekers en een op brengst van ongeveer achtdui zend gulden. Fred Fukkink: „De hele op brengst gaat naar het Konin gin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding. Een beter doel kunnen we niet bedenken, omdat je ook in je eigen omge ving regelmatig te maken krijgt met mensen die overlij den aan deze ziekte. Hoe snel ler er iets op gevonden wordt, hoe beter. Daar willen wij graag aan meewerken." NET OVER DE BELGISCHE GRENS w-*if (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De graf fiti-rage is ten einde, maar de „echte spult-fanaten" gaan door. Dit zeggen twee 15-jarige scholieren, Alex Brejcha en Arnold Tombroek, van openba re scholengemeenschap Pro fessor Casimir in Vlaardingen. De twee graffiti-jongens mo gen met enkele klasgenoten op kosten van 't Casimir een wand binnen de school volspui ten. Deze week waren de scho lieren dagelijks met verfbus- sen in de weer. „We hebben ze nu niet direct de hal laten volkalken," zegt conrector J. Barendregt, „Ze mogen beginnen met die enge kale muur in de fietsenkelder. Per slot van rekening moeten we wel een beetje representa tieve entree behouden." Baren dregt is een voorstander van de „legale graffiti". Hij vindt dat rond de school te veel met verf wordt gekliederd en hoopt „die troep" via de kelder bin nen de school te houden. Barendregts .belangstelling voor de verfkunstcn kunnen de scholieren waarderen. Wel verdenken ze hem ervan voor al de school te willen promo ten. Daar is hij immers con rector voor, zeggen ze. Alex en Arnold kwamen op het idee een graffiti in de kel der van de school te maken. Ze wisten de tekenlerares en wat klasgenoten voor zich te win nen.. Tijdens de lessen werd het ontwerp voor het kunst werk gemaakt. Alle suggesties voor namen, kleuren en figu ren werden bij elkaar gedaan. waarna uit de brei een. nieuw plan voortkwam. Het resultaat is sinds gisteren voor ieder die de kelder bezoekt te zien: „DA- CRIM INVADER", hetgeen zoiets betekent als criminele inbreker. „Ach, ja, gewoon een leuke tekst, he?!" zegt Arnold. „Cri mineel klinkt wel leuk, ten minste in het Engels klinkt het aardig." De andere scholieren, Wally Blinker, Paul-Jan Wuis- ter en Marscha Kollenberg, die zo nu en dan eens de vorderiri- gen van het kunstwerk komen bekijken of zelf een spuit ter hand nemen, zeggen de tekst ook goed te vinden. „Ik vind 't wel gers, hoor," fluistert een meisje, dat zich een beetje af zijdig houdt. De tekst is al duidelijk op de muur te lezen, maar de muur vraagt nog veel schilderuur tjes voor hij helemaal is volge spoten.. Tussen het verfploegje is het vooral Wally die het oog trekt. Door zijn zwarte huids kleur, dóet hij het meest den ken aan de Newyorkse graffiti enthousiastelingen. Maar juist Wally blijkt niet het spuitta- lent te zijn. „Hij 'doet het in kleuren. Dat'gaat prima, maar wij zijn de ware fanaten," légt Alex uit. Hij zegt dat graffiti op scho len op z'n retour is. Alleen de 'die-hards', waaronder hij Ar nold en hemzelf rekent, houden vol. „Graffiti-jongens moeten illegaal spuiten, veel 's nachts of heel vroeg in de ochtend werken en ze krijgen soms de politie achter zich aan," zegt Alex. Het valt niet mee om graffi ti-fanaat te zijn, zo blijkt uit Alex' woorden. „De spuitbus sen zijn ook kostbaar," vertelt hij. „De gewone bussen kosten ongeveer een tientje, de duur dere twee tientjes. Dat is veel geld voor ons. Zo nu en dan moet je wel een paar van die dingen stelen, daar ontkom je tóch niet aan. Belangrijk is de kwaliteit. Krylon en Sparvar zijn goed. De spuitbussen van de Hema zijn vooral geschikt voor het inkleuren. Het vervelende is dat bij de Hema de verf steeds achter glas staat. Het is ver rekt moeilijk jatten daar." Alex gaat er prat op ook le gaal te werken. „Zo heb ik bij juwelier Sluis een rolluik mo gen verven," stelt hij. „En bij de voormalige Pax Chrlstl school. Dat levert geld op. Wel iswaar geen tienduizenden gul dens, zoals die Amerikaanse graffiti die laatst bij Boymans hingen, maar toch een paar tientjes." Van kunst heeft hij geen ver stand, zegt hij zelf. Arnold heeft wel artistieke talenten. Zo weten klasgenoten te vertel len dat hij prima tekent. .Al tijd achten en negens." Het ideaal van de graffiti-fa- 'naten: „Naambekendheid krij gen," zegt Alex. „Mijn tag- naam (letterlijk: aanplak- naam) is Mad Baby." Natuur lijk heeft ook Arnold een 'tag- naam'. Maar die verklapt'hij niet. Dat zou te veel last met de politic kunnen opleveren. VLAARDINGEN Twee ze ventiende eeuwse panden wor den opgenomen in het meerja renprogramma 1987-1991 res tauratie monumenten. Het be treft een oud pakhuis (thans woonhuis) aan de Westhaven- kade 38 uit 1646 en de Sary- nehoeve uit 1644 aan de Zuid- buurt 34. De restauratiekosten van deze panden worden ge schat op 170.000 gulden. Het pand aan de Westhaven- kade, eigendom van CDA-af- delingsvoorzitter Arjen v.d. Velde, is een oud pakhuis met afgeknotte trapgevel. Boven de gewijzigde pui bevinden zich nog de geblokte ontlastingsbo- gen van de vroegere beneden vensters. Op de eerste verdie ping de oorspronkelijke houten kozijnen met middenstijl en daarboven geblokte ontlas- tingsbogen. In de hoogvelden hiervan zitten jaartalankers met het jaartal 1646. De Sarynehoeve. eigendom van het Bureau Beheer Land bouwgronden van de recons tructiecommissie Midden-Delf land. staat leeg. Het pand be vindt zich In zeer slechte staat. De omschrijvng volgens de Lijst van beschermde monu menten in de gemeente Vlaar dingen luidt als volgt: boerderij met monumentaal woonge deelte. In een deurkaif geda teerd 1644. Zadeldak tussen trapgevels en boven de voor gevel twee kleine trapgevels met overhoekse toppilasters op geod gebeeldhouwde kop pen. Geblokte en geprofileerde ontlastingsbogen. In het mid dendeel een opkamer boven kelder met getoogde vensters. Het Is de eerste keer, dat de gemeente Vlaardingen een programma voor de restauratie van monumenten vaststelt. Aanleiding is een gewijzigd subsidiesysteem van het minis terie. Op grond van deze nieu- - we regeling kunnen eigenaren van monumenten alleen een restauratiesubsidie krijgen als hun panden zijn opgenomen in een meerjarenprogramma, dat door de gemeenteraad wordt .vastgesteld. De twee panden zijn in het programma opgenomen voor de jaren 1990 en 1991. Maar dit betekent niet dat zij pas dan gerestaureerd worden. Via het zogeheten Nationaal Res tauratiefonds is voor-financie- ring mogelijk. De te verwach- ten subsidie voor beide pan den bedraagt 1.10.500 gulden..-: Het meerjarenprogramma wordt eind deze maand door de gemeenteraad besproken. VLAARDINGEN Niet over zes jaar maar binnen één jaar dreigt het faillissement van de Algemene Stichting voor Huis vesting en Verzorging van Be jaarden (ASHVB). Dit zegt SP- raadslid Remi Poppe naar aan leiding van de huurverlaging voor de ouderenwoningen in Drieën-Huysen en De Wouthof. Tot deze verlaging met resp. 48 en 170 gulden per maand is donderdag onder druk van de SP besloten. Volgens directeur G. J. Ver burg van de ASHVB zou de "stichting het nog zes jaar kun nen uitzingen, wanneer er geen steun komt van het Rijk. Maar Poppe bestrijdt dit. Eind 1984 bedroeg de algemene bedrijfs- rèserve 500.000 gulden. „Daar redden ze het nog een jaar mee", zegt hij. Volgens Poppe zijn er „rare dingen aan de hand met de financiën", omdat de stichting nooit zoals ge bruikelijk is 10 percent van de huren heeft gereserveerd. De huurverlaging bij beide complexen houdt verband met het nieuwe puntensysteem van het ministerie voor de bereke ning van de huren per 1 juli. Bij de andere twee complexen van de stichting (Valkenhof en Bllli- ton) blijven de huren gelijk of worden ze hoger. Overigens dreigt voor de stich ting van een andere kant nog een faillissement, omdat zij ja renlang teveel servicekosten heeft geïncasseerd. Binnenkort doet de Huurcommissie over deze zaak een uitspraak. Vol gens Poppe zou het in totaal om meer dan één miljoen gul- den gaan. VLAARDINGEN Een emmer vuile haring is op brutale wijze door een 25-jarige Schiedam mer gestolen bij het visverwer- kingsbedrijf Hoogendijk aan de Doggerstraat in Vlaardingen. De man pakte de emmer (waarde 30 gulden) uit een rek en liep zonder te betalen het pand uit. Tegen het verbaasde personeel zei hij, dat de haring al betaald was. De man slapte vervolgens in zijn auto en reed snel weg. Maar het personeel was zo handig om het kente ken van de wagen te noteren. Aan de hand daarvan werd hij twee uur later in Schiedam aangehouden. VLAARDINGEN Samen met de Rotterdamse politie heeft de Vlaardingse recherche een verkrachtingszaak opgelost. De dader, een 26-jarige Rotter dammer, is inmiddels voorge leid aan de officier van Justitie. De man had op zondag 8 juni in een woning aan de Parallel weg een 18-jarlge Rotterdamse verkracht. De vrouw was die dag met enkele bekenden, on der wie de verdachte, naar de woning gegaan om deze te be zichtigen. Toen zij alleen met de man achterbleef, vergreep hij zich aan haar. De vrouw meldde zich daarna In het Rot terdamse Bergweg-ziekenhuis ter behandeling en Informeer de de Rotterdamse politie. Omdat de juiste identiteit van de dader niet vaststond, werd door de Vlaardingse recherche in samenwerking met de Rot terdamse collega's een uitge breid onderzoek ingesteld. VLAARDINGEN „Vlaar dingen zit cultureel gezien ontzettend vast aan Rotter dam. Alsof Vlaardingen zelf niets voorstelt. Dat moet maar eens afgelopen zijn. De oprichting van de Stichting Volksuniversiteit Vlaardin gen is een belangrijke stap in de. goede richting. Voortaan kunnen Vlaardingers, en na tuurlijk ook Schiedammers, óp het fietsje naar de cursus", zegt.Els Enneking. V Dit' vertelt Els Ermeking, zij kwam anderhalf jaar gele den op het idee om In haar woonplaats een Volksuniver siteit te beginnen. Samen met Aukje Breeman en Toon van Lint ging zij rondom de tafel zitten. Deze werkgroep wérk te haar platanen uit met steun van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten.' In sep tember beginnen de cursus sen in het filmzaaltje van ge bouw de Harmonie aan de Schiedamse weg. - Els Enneking: „De onder werpen" lopen sterk uiteen. De geschiedenis 'van China, de fijne keuken, kleding ontwer pen en naaien, tuinieren, dra- mailde 'geschiedenis: van het •antisemitisme en van joden in en buiten Israël; kunstge- sch(ëdenis^wijnkennis en con versatie*, Fransjpuits en En- 'gels. C' We probej^tT^öveel moge lijk In fcé^ëlenröp'de .actuali teit. Bfonenkort is éen vaar- bewijs verplicht, en daarom bieden wij een cursus naviga tie. Met de cursus over de ge-' schiedenis van Turkije haken wij in op de opkomst van Tur kije als vakantieland. Zolang dé onlangs voorgestelde be lastingvereenvoudigingen niét zijn ingevoerd, levert hiet invullen van een belastingfor mulier veel problemen op. Op de Volksuniversiteit wijst een deskundige leken enigzins de weg in het doolhof van regel tjes."' De deuren van de Vlaar dingse Volksuniversiteit zijn voor iedereen geopend. De cursussen conversatie Duits, Engels en Frans zijn bedoeld voor gevorderden, maar voor de overige cursussen wordt geen voorkennis veronder steld. De docent past zich aan het niveau van de groep aan. Als deelnemers wensen heb ben. kan de docent daarop in springen. Els Enneking: „Als veel zakenmensen zich aan melden voor Duits, ligt het voor de hand dat handelster men vaak aan de orde komen. De cursisten vragen en wij draaien." De Stichting Volksuniversi teit Vlaardingen is een parti culier initiatief. Els Enneking vertelt dat de stichting „er absoluut niets voor voelde" om als vrijwilligers samen te werken met ambtenaren. „De Culturele Raad wilde totaal andere onderwerpen aanbie den", legt zij uit. ,Alle aspec ten rondom kunst, filosofie, psychologie, religies en niet westelijke culturen. Boven dien moest elke deelnemer voor vierentwintig lessen driehonderdzestig gulden op hoesten. Dat vonden wij nogal wat. Daarom besloten wij zelfstandig een Volksuniversi teit op te zetten". Wel vroeg de werkgroep de gemeente Vlaardingen om een eenmalige startsubsidie van vijfduizend gulden. De toekenning is nog niet binnen, maar Els Enneking verwacht spoedig positief bericht. Daarnaast werden honderd zeventien bedrijven vriende lijk verzocht het initiatief fi nancieel te steunen. „We heb ben al duizend gulden bin nen", rekent Els Enneking voor. Ons streefbedrag is het dubbele. Met de subsidie van de gemeente erbij beschikken we dan over zevenduizend gulden. Dat hebben we nodig voor folders, affiches en ad vertenties. De mensen moeten van ons bestaan afweten." Els Enneling vervolgt: „In tegenstelling met het plan van de Culturele Raad met de absurd hoge cursusbedragen.' blijven de kosten bij de Volk suniversiteit beperkt. Voor de zes bijeenkomsten tuinieren, naaien en belastingformulie ren invullen moeten de deel nemers veertig gulden beta len. De overige cursussen be staan uit twintig lessen, en die kosten in totaal ongeveer tweehonderd gulden." Het Is nog niet bekend wel ke bijeenkomsten 's avonds worden gehouden en welke' overdag. Eventuele belang stellenden kunnen zich nu al aanmelden bij Els Enneking, telefoonnummer 4359114. Op zaterdag 30 augustus houdt de Volksuniversiteit een in formatiedag in gebouw De Harmonie aan de Vlaardingse Schiedamseweg. Alle docen ten zullen daarbij aanwezig zijn. MAASSLUIS Het fotoboek over Maassluis, dat door de gemeente als relatiegeschenk wordt gebruikt, krijgt een her druk. Eind dit jaar is de eerste druk uitgeput, reden voor B. en W. om de gemeenteraad voor te stellen een tweede druk te maken met tweeduizend exem plaren. Het fotoboek werd in december 1961 samengesteld,. De foto's zijn gemaakt door Henk van de Meeberg, audic4 visueel medewerker van dé ge meente, en de tekst is geleverd door de afdeling .voorlichting. Hef boek, dat 64 pagina's telt, bevat een 7-talige tekst. SCHIEDAM Een 32-jarige Vlaardingse automobilist heeft twee Schiedamse meisjes aan gereden terwijl zij op een voet gangersoversteekplaats liepen. De meisjes van 12 en 13 jaar staken de Professor Kamer- lingh Onneslaan over, toen zij door de auto werden gegre- SCHIEDAM Een feestende Schiedammer heeft na de voetbaloverwinning van Brazi lië op Noord Ierland donder dagnacht één van zijn vinger kootjes afgesneden. De 27-ja- rige bewoner van de Schie damse Alexander Numanstraat vierde samen met zijn neef feest met drank en vers vlees. Bij het in stukken snijden van pen. Het 12-jarlge voetgan- gertje hield er een schouder fractuur aan over. Een ambu lance bracht de meisjes naar het Schielandziekenhuls. Na behandeling mocht het duo naar huis. De man had de kin deren geschept ha een uitwijk manoeuvre. het vlees coupeerde hij per on geluk het laatste vingerkootje van zijn linkerwijsvinger. Zijn neef bracht hem naar het Schiedamse Schielandzieken huls. De man kreeg het advies naar het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis te gaan. De dokto ren van het Dijkzigt hebben de man geopereerd om te trach ten de wijsvinger weer com pleet te maken. f

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1