KNNV bloeit: de natuur komt meer in Informatie-avond eet-verslaving Dubbele inbraak in SW-kanline Vlaardings bezoek aan Filippijnen i 9 9 Klap onder ogen van politie Duo bekent 4 inbraken Bungalows WS W3 iméë (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een zielig jongetje, een gevon den schat in het centrum van de stad en een voet balschandaal zijn de thema's van drie korte speel films van ongeveer honderd leerlingen van twee Schiedamse basisscholen. Morgenochtend gaan de films in de Roo Roosenzaal in het Passagetheater in première. Ouders, leerlingen en leerkrachten gaan genieten van de zelfgemaakte films „De schat", „Het voetbalschandaal" en „De adoptie". De basisschool-leerlingen hebben onder leiding van de Vlaardingse sectie Kunstzinnige Vorming Nieuwe Waterweg Noord (SKV) enkele maanden gewerkt aan de draaiboeken, de dialogen, het op nemen en monteren van de films. Rob de Vries van de SKV begeleidde het speel film-project waaraan de leerlingen van de basis scholen Groenoord en de Peper klip voor het eerst meededen. Vlaardingse basischool-leerlingen kun nen al zes jaar films of video's maken. Twee stagiaires, Petra Levert en Jolan IJssel- stein, hielpen mee. Ted Doornen gaf les in het schrijven van een scenario, een filmverhaal. Vin cent de Pater begeleidde de publiciteit rondom de drie speelfilmpjes. Leerlingen van de basis school Groenoord maak ten de sportfilm 'Het voet balschandaal'. (Foto bo ven) Twee groepen leerlingen van de basisschool de Pe perklip filmden in het centrum en in de havens rond Schiedam de films 'De schat' en 'De adoptie'. (Foto's: Ed Eggermont) Voetballen voorzitter Wout van der Schalie met op de achter grond Midden Delfland: "Een ideale plek." (Foto: Ed Egger mont). Schelpen Kleding Harper Davids Ter Schie BVSZ ■SVV' schiedam 14 DINSDAG 17 JUN11986 M m W&wM. kortaf filmen drama en sport De leerlingen van de groe pen 7 en 8 van de Peperklip aan de Fahrenheitstraat werk ten keihard in twee groepen aan verschillende films. De kinderen bedachten niet alleen de verhalen zelf, ze organiséër- den ook de opname-dagen. Groep Een maakte „De schat". Deze film, een spannende avonturenrolprent met een groepje „goeie" en een groepje „kwaaie" kinderen, werd opge nomen in het centrum van de stad. Het Stedelijk Museum op de Hoogstraat speelt een hoofdrol in de film „Geweldig leuk dat we van de directie van het museum alles koste loos mochten gebruiken. Fan tastisch wat een medewer king," vertelt project-begelei der Rob de Vries. In de korte speelfilm in kleur „De schat" draait het allemaal om een be langrijke vondst door een groepje kinderen. Zij gaan met de schat naarhet museum, want daar hoort een schat thuis, volgens de jeugdigen. De groep „goeie? kinderen wordt echter dwarsgezeten door een clubje dat hun gevonden schat wil stelen. Na allerlei verwik kelingen, achtervolgingen en gehol in het museum, komt al les op z'n pootjes terecht. Het loopt goed af. Het „kwaad" ont moet het „goede" en gezamen lijk wordt er koek gegeten en limonade gedronken in het museum. Groep Twee van de Peper klip-school maakte een „echte tranentrekker". „Leg je zak doek maar vast klaar," aldus Rob de Vries, over de kleuren- speelfilm opgenomen op de Mérwehaven. De leerlingen ko zen deze locatie en gingen zelf vragen of ze gebruik mochten maken van de kades. „We mochten alleen op de kade tij dens de schaft. Het is gevaar lijk. Erwordt gewerkt met grote kranen. Er kan iets uit vallen," aldus Rob de Vries over deze „Ciske de Rat"-ach- tige film. In de speelfilm lijdt een jongetje onder klappen die hij van zijn moeder krijgt. De moeder adopteert een lief blond meisje uit een weeshuis. Dat stiefkind wordt heel lief behandeld. Maar het echte zoontje krijgt steeds, meer klappen. Zijn vader, een zeè- man, weet van dit alles niets af. Ten einde raad loopt de jon gen weg naar de haven om zijn vader te zoeken. "Vooral het stukje film in de haven in het grensgebied tus sen Schiedam en Rotterdam is heel mooi geworden. Ai die kranen draaien, er liggen gro te schepen langzij en die kin deren mochten een groot schip op," aldus Rob de Vries. Ook deze dramatische film loopt .goed af. Het stiefkind en het 'echte' kind verzoenen zich met elkaar, de moeder krijgt enorme spijt en de vader blijft in het vervolg thuis. De leerlingen van groep 8 van de basisschool Groenoord lieten de keus op sport vallen als onderwerp van een span nende film. Er werd gefilmd op de sportvelden van sport park Thurlede en in het schoolgebouw aan de Peter van Anrooylaan. De jongens in de klas hadden het niet alleen voor het zeggen. Unaniem werd besloten om een film te maken over een meisje- en een jongens voetbalelftal. Tijdens een toernooi voetbal len deze teams tegen elkaar. Wat niemand verwacht ge beurt: het meidenteam wint glorieus. De jongens nemen wraak uit jaloezie en sluiten de super-voetbalsters op. Uit eindelijk zegeviert het recht en sporten de meisjes en jongens gezamenlijk. Zo krijgt ook 'Het voetbalschandaal' een goede afloop. De kinderen maakten de films helemaal. Rob de Vries vertelt: "Het geluid gaf wel eens problemen. Wij hebben al le films nagesynchroniseerd. Het geluid er later 'achter' ge zet. En voorzien van muziek. Dat was uiterst arbeidsinten sief werk. Maar de kinderen bleven gewoon, na schooltijd om de klus af te maken. Ze mogen met recht trots zijn op' het resultaat." De super acht films worden door de scholen op video opge nomen. Ouders, die er belang stelling voor hebben, kunnen die banden lenen. De films worden tijdens schoolfeesten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op een steen worp afstand van het waarde volle natuurgebied Midden Delfland, het kon eigenlijk niet beter. Toch heeft de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) heel wat te stellen met haar nieuwe behuizing in het zogenoemde Bachbos, achter het gelijkna mige plein in Schiedam Noord. Dagelijks wordt de ontsieren de, rommelige graffiti op de buitenmuren aangevuld door rondhangende jeugd. Binnen tobt de vereniging met een lek kend dak dat voorlopig exposi ties niet toestaat. „Maar het blijft voor ons een ideale plek," zegt voorzitter Wout van der Schalie niettemin. Heel stilletjes zijn drie na- tuurverenigingen en Guus Klepkes Rode valken in het voormalige schoolpand neer gestreken. Uit beveiliging te gen inbraken verdwenen de ra men achter houten schotten en verscheen er verstevigd gaas achter de ramen van de toe gangsdeur. Eens moet het ver zamelgebouw zijn uitgegroeid KNNV tot hét natuurcentrum voor de regio Waterweg Noord. „Het is officieel nog niet geopend maar dat kan in deze toestand ook niet. Eerst moeten we een nieuw dak hebben. Anders kun nen we tenslotte niets laten zien," zegt voorzitter Van der Schalie. De KNNV, het betreft de af deling voor het hele Water weggebied, maakte tot voor kort gebruik van een betrekke lijk kleine ruimte in het Schie damse bejaardenflat Strickle- de. De gestage groei van het aantal leden maakte het nood zakelijk naar een ander en vooral ruimer onderkomen om te zien. De leden knapten de klaslokalen zelf pp. Een wc- blok veranderde in een keuken, een lokaal werd een vergader ruimte en een ander lokaal fungeert nu als ontmoetings ruimte voor de natuurvrien den. Behalve de KNNV hebben ook de Koninklijke Jongeren Natuurstudievereniging (KJN) en de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Plantkunde (KNMBP) een ruimte in het pand. De natuur komt volgens Vam der Schalie steeds meer "in". Door rampen als die In Tsjer- nobyl en de constante stroom vervuilde stukken Nederlandse aardkorst die worden ontdekt krijgen meer wensen waarde ring voor flora en fauna. De voorzitter: „Vroeger vond de KNNV het niet zo nodig om ook aan het behoud en de be scherming van de natuur iets te doen. Het bleef hij het bestu deren. Een grote groep binnen de vereniging vond dat andere (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor vrou wen, die lijden aan eetversla ving, komt er een zelfhulp groep in het vrouwenontmoe tingscentrum Barrika. Vrou wen die geen banketbakker voorbij kunnen lopen zonder gebak te kopen, zichzelf tegen willens en wetens in volprop pen met eten of vrouwen met vreetbuien worden op déze cursus geholpen. De Haagse Peggy Pittwel geeft de lessen in het najaar. Donderdagavond vindt in Barrika een informatie-avond plaats over de cursus of zelf hulpgroep. Emancipatiewerk ster Vera Wljnker legt uit: „We hebben- een thema-avond ge houden over dit onderwerp. Er bleken nogal wat vrouwen te zijn met een eet-probleem. Dan kun je dat niet op z'n beloop laten. Wel over praten tijdens een thema-avond, maar er niets aan doën, is niet fair. Daarom deze zelfhulpgroep." De groep-begeleidster Peggy zal op de informatie-avond uit eenzetten waarom vrouwen dwangmatig met eten bezig zijn. Zij belicht eveneens de methode die zij in de hulpgroe pen hanteert om vrouwen over een eetverslaving heen te hel pen. De Stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Organi satie organiseert de info- avond. Toegang vrij. Informatie eetverslaving. Vrouwenontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62. Donderdag 19 juni, aanvang 20 organisaties ais Greenpeace maar voor de bescherming moesten opkomen. Maar dan steek je je kop in het zand. Je kunt moeilijk naar vogeltjes kijken in een bos dat weg kwijnt en als het helemaal weg is gewoon naar een ander bos gaan." Behalve door activiteiten voor haar eigen leden probeert de KNNV door actieve propa ganda het belang van de na tuur voor buitenstaanders dui delijk te maken. „Het hoort al lemaal bij elkaar. Als de die ren en planten doodgaan, zal ook eens de mens uitsterven." Studie, behoud en bescher ming zijn de drie toverwoor den voor de KNNV. Vooral de studie is belangrijk. Wekelijks trekken de liefhebbers in werk groepjes de natuur in. De vo gelwerkgroep gewapend met verrekijkers, de strandgroep op zoek naar schelpen, de plan- tegroep en de paddestoelen- groep op zoek naar onontdekte soorten. De gevonden en gesig naleerde bijzonderheden wor den zo mogelijk meegenomen en besproken. In het pand zijn herhaaldelijk gastsprekers op bezoek die aan de hand van thema's een lezing houden. „Het was vroeger vooral een vereniging voor oudere men sen," weet voorzitter Wout van der Schalie. „Tegenwoordig melden zich steeds meer jon geren aan. We zitten nu boven de tweehonderd leden. Het groeit niet snel maar gaat in ieder geval niet achteruit." Twee van de bekendste on derdelen van het KNNV zijn wel het vogelaslel in sportpark Harga en de immer actieve Padden werkgroep onder lei ding van mevrouw Hoek. „De ze laatste groep is op dit mo ment druk bezig met het jaar lijkse schonen van de sloten. Stel je voor dat zoiets niet zou gebeuren en het met grote ma chines zou worden schoonge maakt. Dan heb je wel schone sloten maar leven is er niet eer," aldus Van der Schalie. en na de grote vakanties ver toond. Volgend schooljaar gaat de sectie Kunstzinnige Vor ming Vlaardïngen/Nieuwe Waterweg Noord weer een speelfilm-project doen. Basis scholen kunnen zich hiervoor aanmelden. SCHIEDAM Onder het oog van enkele agenten heeft een 23-jarige Schiedammer het afgelopen weekeinde wraak genomen voor een deuk die een Vlaardinger in zijn auto had geschopt. Terwijl de agenten probeerden de ruzie bij te leg gen, sloeg de Schiedammer de Vlaardinger in het gezicht. Het slachtoffer werd behandeld in het Schieland ziekenhuis. De ruzie ontstond zaterdag ochtend vroeg op de Broers- veld. Zolder duidelijke reden trapte de 35-jarige Vlaardin ger tegen de auto van de Schiedammer die voorbij reed. Later werd duidelijk dat de Vlaardinger onder invloed van alcohol verkeerde. Als reactie op de trap stap ten de Schiedammer en zijn passagier uit met de bedoeling de vandaal een lesje te leren. Op dat moment verschenen de agenten op het toneel om de boel te sussen. Na de klap werd de Schiedammer door de politie meegenomen naar het bureau waar hij na verhoor weer op vrije voeten is gesteld. De Vlaardinger kwam na de ziekenhuisbehandeling ook naar het bureau: hij sliep in een cel zijn roes uit. SCHIEDAM De Schie damse politie heeft twee inwo ners van die stad aangehouden die vier inbraken hebben be kend. Surveillerende agenten hielden het duo aan op de Rot- terdamsedijk. De twee hielden zich daar „verdacht op" bij het bedrijfspand van makelaar Van Dorst. Tijdens het verhoor op het bureau bleek dat de he ren al eerder een ongewenst bezoek aan de makelaar had den gebracht: ze gingen er toen vandoor met een geldbe drag van zo'n 3500 gulden en een videorecorder. Later bleek dat de inbrekers ook verantwoordelijk waren voor twee diefstallen uit het kantoor van bouwbedrijf Sla venburg aan de Nieuwe Haven waar tachtig sloffen sigaret ten, vijftig dozen sigaren, een ca3settedeek en een bedrag van ruim drieduizend gulden de buit vormden. De dames-modellen Kiri (met 78 stemmen), Byril (met 67 stemmen), Anke (met 58 stem men) en Loise (met 54 stem men) zijn door het verpleeg kundig personeel van het Schielandziekenhuis uitgeko zen tot de nieuwe kleding. En kele weken geleden showden verpleegsters en verplegers nieuwe broekpakken, rokken en japonnen. Het verpleegkun dig personeel, de paramedi sche medewerkers en het per soneel van de civiele dienst gaan de nieuwe kleding dra gen. Ook de heren mochten kiezen. Er werd gekozen voor de modellen SXB, geshowd door Hans en Peter. Bij het jasje van model Hans wordt vermeld dat 'dit model een zij sluiting heeft bij de schouder, waardoor dit kledingstuk moei lijk draagbaar is'. Het model Kiri is een japon met een tun nelceintuur en een sluiting met drukknoopjes. De kleur is on veranderd wit. De Christelijke Muziekvereni ging Harpe Davids verkoopt vanavond in de wijken Tuin dorp en Kethel koek. Vanaf 19 uur lopen de leden van Harpe Davids door de wijken. De op brengst is bestemd voor de viering van het 65-jarig be staan. De koeken kosten ƒ2,50 per stuk. In Woudhoek Noord is vorige week de eerste paal geslagen voor 20 semi-bungalows in de vrije sector en 19 premie B wo ningen. Eurowoningen BV bouwt de huizen. Eerder al zet te het bedrijf 36 koopwoningen neer in Woudhoek Noord. 182 Leerlingen van de scholen gemeenschap Ter Schie krij gen vanavond en morgen avond hun diploma uit handen van directeur H. van de Woerd. Twintig leerlingen deden exa men op D-niveau (het hoogste Mavo-niveau) met positief re sultaat. Het is dit jaar voor het eerst dat leerlingen van het la ger beroepsonderwijs op D-ni veau een diploma kunnen ha len. De examenkandidaten ha len cijfers in negen vakrichtin gen: bouw, mechanisch, schil deren, motorvoertuigen, elec tro, metselen, dienstverlening, verkoop en theoretische ge zondheidszorg. Zeven leerlin gen zakten voor het examen. De Bewonersvereniging Zuid krijgt een nieuw onderkomen tesamen met de wijkvereniging het Zuiderkwartier, in het pand Leliestraat 10. De huidige ves tiging van de BVSZ in de school aan de Zwartewaalse- straat is hard aan een opknap beurt toe. Ook de nieuwe ruim te moet voor ongeveer 30.000 gulden opgeknapt worden. De bewonersvereniging zegt in het wijkblad de Gorzette hierover: „Een nieuw te bouwen club huis van twee miljoen gulden kan wel. Maar vrijwilligersorga nisaties, zoals de bewonersver eniging en de wijkvereniging, worden afgescheept. Laten de politici en de ambtenaren ons maar komen helpen met ver bouwen. Dan kunnen ze aan den lijfe ondervinden hoeveel extra werk zij ons toeschui ven." SCHIEDAM De kantine van voetbalvereniging SVV is de afgelopen dagen tot tweemaal toe door inbrekers bezocht. In beide gevallen kwamen de on genode gasten via een open gebroken lichtkoepel in het dak naar binnen. De totale schade van de beide inbraken bedroeg zo'n tweeduizend gul den. De buit bestond uit twee thermosflessen, enkele dozen met frikadellen en saté en een fles sterke drank die door de daders ter plekke werd genut tigd. MANILA, 21 april 1986. „De aankomst op Manila is nogal onwezenlijk. Het vlieg veld, Manila International Airport, is een groot modern, wat koud gebouw. Alleen de hitte en de nering doende mensen rond de aankomst hallen, wijzen erop dat je in het buitenland bent. Gelukkig word ik afgehaald door vertegenwoordigers van de Manilaanse vakbond KMU. Ik zou me anders geen raad weten. Voortdurend trekken mensen aan mijn koffers en wordt me gevraagd of ik een taxi wil nemen. Huizen-hoge prijzen natuurlijk. Mijn vakbondsvrienden we ten tegen redelijke prijzen een taxi te regelen, waarna mijn eerste blikken op de stad worden gegund. We rijden via de Roxas boulevard. Later zou ik nog nazoeken dat Ma nuel Roxas de eerste na-oor- logse Filippijnse president was. Roxas bouievard blijkt het visitekaartje van de stad. Grote gebouwen van multi nationale bedrijven en luxueuze huizen sieren de boulevard. Bij het eerste stop licht word Ik opgeschrikt door een groepje bedelende kinderen. Onder hen houdt ook een blinde man, onder steund door zijn vrouw, zijn hand op. De eerste schok is binnen'. Er zullen er nog veel volgen." MANILA, 22-24 april 1986. „Ik logeer In een soort klooster dat de naam Pope Pius XII draagt. Een wande ling in het park, mijn tenen in de baal: kortom een lekker rustig begin. De volgende dag (23-ste) begint het bezoeken van allerlei organisaties. Eerst ontmoet ik vrijwilligers van de hulporganisatie Pa rad. Het blijkt moeilijk te zijn om president Aquino zelf te spreken te krijgen. Het is donderdag 24 april, als mijn agenda propvol zit. De mensenrechtenorganisatie Task Forces Detainees Phi lippines (TFDP) meldt me dat 500 gevangenen als ratten in een hok zitten. Volgens de militairen betreft het crimi nelen, maar de TFDP verze kert me dat het allemaal poli tieke gevangenen zijn. Het is duister wanneer ze berecht zullen worden. Ik krijg kleurenfoto's te zien van afgehakte hoofden, gemartelde lijken en zo meer. Het valt me moeilijk te blij ven kijken en me gezond te blijven voelen. Plotseling Op 1 mei stond de 25-ja- rige Vlaardinger Dirk van Campenhout op het impo sante stadsplein van de visserstad Bacolod city, om er 50.000 Filippijnse suikerarbeiders toe te spreken. Van Campenhout sprak namens de stichting Vlaardingen voor Ontwik kelingssamenwerking en bewustwording (VLOS) en kreeg er publiekelijk de handdruk van de vice-gou- verneur van de provincie Negros Occidental. De l-meiviering was voor Van Campenhout een van de hoogtepunten van zijn 47-daagse reis door de Filippijnen, waar hij in verband met het vriend- schapsverband tussen Vlaardingen en de Filip pijnse stad Bacolod City polshoogte nam. Het dagboek van de Vlaardingse ontwikke lingswerker is nog niet uit geschreven. TON DAMEN sprak met hem op basis van zijn aantekeningen van een veelbewogen reis. Het verhaal wordt in drie delen gepubliceerd in Het Vrije Volk. dringt het tot me door hoe in stabiel de politieke situatie hier is. De TFDP doet moeite greep op de situatie te hou den. Ze willen er weten wat er aan de hand is. Gevaarlijk, moeizaam en vaak ook troos teloos werk wordt er verzet. Je kunt de organisatie een beetje vergelijken met Am nesty International. Niet voor niets heeft de Novib de TFDP voorgedragen voor de Nobel prijs. Een gesprekje met de diplo maat H. Palte op de Neder landse ambassade valt tegen. Hij vindt het jammer dat Fi lippijnen soms op straat moe ten sterven, maar vindt ook dat hij er absoluut niets aan kan doen. Voorlopig tenmin ste. Hij vraagt me nog ver slag uit te brengen van mijn bezoek aan het eiland Negros. Ik zal het niet doen. Hij mag zelf gaan kijken, als hij durft. Over een paar dagen zal hij koninginnedag vieren met minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking). Zij zul len het glas heffen, maar de armoede niet zien." Morgen: aflevering 2. Dui zenden mensen die moeten leven op een vuilnisbelt.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1