V Schiedam 14 en Pleintheater brengt jeugd in extase De Hoek viert feest bij zeilrace kortaf SchrUversclub zou goed Idee z|Jn Fietscrossbaan in Schiedam krijgt internationale allure IJ Tractor in water Matinees terug in Passage ■Sn i*i mmêmÊk. i lli» Wm Hondenclub krijgt eigen trainingsveld WS "- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM- De stichting Lentefeest verkeert in financiële moeilijkheden. Met geen mogelijk heid r kan de liefdadige instelling de opknapbeurt van haar nieuwe onderkomen aan de Tuinlaan be talen. Volgende week overlegt de stichting, die zich inzet voor bejaarden en gehandicapten, met wethouder Luub Hafkamp (welzijn) over een ex tra subsidie. De onheilstijding komt op het mo ment dat de horecavergunning voor het nieuwe onderkomen is veiliggesteld. Bewoners van de Tuinlaan en de bewonersvereniging Schiedam Zuid werden in een beroepsprocedure bij de ge ril ?rente in het ongelijk gesteld. M Het nieuwe pand van Lentefeest aan de Tuinlaan. Een opknapbeurt is voorlopig nog onhaalbaar. (Foto: Ed Eggermont) mÊÊmm tPilli Lawaai Gasprijzan EHBO Joris Doelé Rollerskate Griek Talent wÊÊMm middenterrein van het wielrencircuit in hetHarga-sportpark. (Foto. Ed Eggermont) Gifgrond m HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 JUNI 1986 ËWM&MxSm \j*Cu£ ^''sSjn Wel vergunning, maar geen geld *l)e treurnis over de financi ële problemen delft voorlopig nog het onderspit voor de vreugde over de vergunning. Maandenlang verkeerde de stichting in onzekerheid over het wel of niet mogen tappen van een pilsje of het schenken van wijn. Aanvankelijk had de vroegere wethouder Herman Posthoorn zijn horecapapieren als bestuurslid van Lentefeest beschikbaar gesteld. Hij heeft zich inmiddels teruggetokken. Voorzitster Riet Konings heeft zelf ipapiereh gehaald en deze in het pand 'gestoken. 1 f 1 „De ingrijpende verbouwin- gen in ons nieuwe pand kunnen we niet zelf uitvoeren. Daar zijn vaklui bij nodig. Dat kost geld. Dat kunnen wij niet op hoesten. De aannemer zal bij het gesprek met de wethouder aanwezig zijn," zegt bestuurs lid van de stichting Lentefeest Joke Lindeboom. Voorzitter en stuwende kracht Rietje Ko nings is tot het gesprek op va kantie in Oostenrijk. „De gym zaal is nu verbouwd en aange past. De muren moeten nog in de verf gezet worden. Die klus jes kunnen we zelf," zegt Joke Lindeboom. Destichting Lentefeest ver zorgt al jaren, vervoer voro ge handicapten en bejaarden in Schiedam. Lentefeest houdt bingomiddagen en rommel markten in een pand aan de Broersvest., Om de verbouwing aan het pand aan de Tuinlaan te kunnen betalen zijn instel lingen, service-clubs, stichtin gen en fondsen in het hele land aangeschreven. „Tot nu toe blijven de financiële middelen ontoereikend. Onze centen zijn op," aldus Joke Lindemans, in het nieuwe pand. „Tot nu toe hebben we alle activiteiten zelf bekostigd. Al les uit eigen zak betaald. Wij hebben bewezen dat we goed met geld om kunnen gaan. We hebben bewezen dat we onszelf kunnen bedruipen. Alleen de laatste twee jaar werd onze vervoersdienst gesubsidieerd," verdedigd Joke Lindemans de aanvraag om gemeentelijke hulp. (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM De leerlingen van de Sint Jan Aloysiusschool gingen gistermiddag bijna Me neer Pattatipattatijn en Me neer Baarleveld achterna. De knotsgekke heren,- gespeeld dbor de'Vlaardingse jeugdcon- su'entert -Sandor Góra en -Rob de Vries,- kwamen langs met een speciaal schoolpleinthea terstuk. De honderden scholie ren, vergezeld van hun leer krachten, werden door Sdndor, Rob en hun stagiaires Maurice de Jong, Magda Meijer en Mo nique van Waardenburg in ex tase gebracht - Het vijftal van de Vlaarding se stichting Kunstzinnige vor ming Nieuwe Waterweg Noord (SKV) nam op dezelfde wijze afscheid van bet schooljaar vam tien Schiedamse scholen. De kinderen verkneuterden ach;, om alle malle fratsen, grappen en grollen, mime-spel, sang,en dans. De bewegelijke SAndor Góra kreeg onmiddellijk bij het oo- rennen van het schoolplein aiin. de Lange Singelstraat de hele meute scholieren aan het gr ien, schreeuwen, 'ja* en 'nee' roepen en dansen. Met een gro te 'getto-blaster', een giganti sche draagbare radio, met de volume-knop op tien, kwam het vijftal het plein opgerend. Daarna volgde een overweldi gende wervelende grappige show. Séndor krijgt alles voor elkaar met kinderen. SéLndor Góra speelde de ge mene meneer. Hij had een hele lange lelijke neus op. Zijn te genspeler had een vriendelij ker mombakkes op met mops neus' en wangetjes. Een van de léerllngetjes kreeg meteen aan het begin van de voorstelling een lege closetrol in handen gedrukt van de gekke heren. „Zet ons allemaal op de film, jöh," beval Góra. waarna het knulletje de hele voorstelling met de wc-rol voor zijn oog stond. Met zijn andere hand maakte het jongetje af en toe draaiende bewegingen. Hij zet te voor zijn gevoel, met veel r-r SCHIEDAM Een 20-jarige man uit Voor- burgis met een tractor in het water langs de Groe- neweg gereden. Hij was bezig het gras langs de waterkant te maaien toen zijn voertuig wegzakte en kantelde. De man kwam met een nat pak met de schrik vrij. De tractor, eigendom van een bedrijf In Rijswijk werd zwaar beschadigd en moest met twee kraanwagens op het droge worden getild. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De stichting Honden Sport Centrum Vijf sluizen krijgt een eigen terrein om honden te trainen achter het NS-station aan de Parallel weg. De hondenstichting is verdreven van het braaklig gend stuk gras laags de Rijks weg 20, omdat daar een op- en afrit wordt aangelegd naar de Beneluxtunncl. De club heeft twee jaar lang gevochten om een nieuw stukje grond. Het onlangs aangeboden terreintje heeft echter wel een bedrijvèn- of kantorenbestemming. Dat betekent dat de gemeente het trainingsveld weer af kan pak ken van de hondentrainclub. „Wij zijn in ieder geval blij met deze vaste stek. Wij moe ten het risico nemen, want voorlopig ziet het er absoluut niet naar uit dat er kantoren gebouwd gaan worden," aldus de sectretaresse van de stich ting HSV Vijfsluizen Wilma Mirer. Momenteel wordt het terrein door de Dienst van Ge meentewerken geëgaliseerd. Een sloot wordt gedempt en er is gras gezaaid op het landje. „Wij verwachten dat we in september kunnen trainen," zegt '-na Mirer. Medewerk- stet leden van de club zet ten een hek om het veldje heen. Er zal een kantine ge bouwd worden. f.oripv fTJ n ff W V SCHIEDAM Het Pas sagetheater gaat deze zo mer weer kinderfilms ver tonen in de grote zaal. Za terdag 28 juni beginnen de kindermathiee's weer met 'Donald Duck en de ver- jaarspartij'. De toëgangs- prijs is laag gehouden. De kinderen moeten acht gul den toegang betalen voor de Nederlands gesproken te kenfilms over Sneeuwwitje, Tom en Jerry, Assepoester, Taran en de toverketel en de Troetelbeertjes. Alleen de speelfilm Journey of Natty Gann is in het En gels. De jeugd kan van woensdag tot en met zon dagmiddag terecht in het theater. Op maandag en dinsdag is er geen voorstel- "ng. De schooljeugd bemoeit zich met het schoolpleinthea terstuk. (Foto: Ed Eggermont) p'ezier, het hele toneelgebeu- ren op 'film'. De fantasie van de jeugd werd enorm gestimuleerd door het aanstekelijke spel van de schoolpleinartiesten. De kinde ren; die in een grote halve maanvorm op het plein ston den, konden het niet laten zich met het stuk en de spelers te bemoeien. Zij lachten, wezen en droegen en masse brood ten tonele. De drie stagiaires, tij dens de voorstelling 'echte ar tiesten', verlangden brood voor hun kunstjes. De scholieren kwamen met denkbeeldig brood aan voor tapdanseres Magda, zangeres Monique en mime-speler Maurice. „Vooral de deelname van Maurice is heel bijzonder. Hij is de eerste oud-leerling, die na' diverse projecten op de lagere school en na de workshop ko misch toneel voor tieners, mee kan op tournee," aldus Sandor Góra. HOEK VAN HOLLAND De Mid Atlantic Zeilrace van Rotterdam naar de Azoren over 1700 kilometer gaat op za terdag 5 juli 's middags om drie uur van start voor de Hoekse kust. Ruim veertig jachten zullen eraafi deelne men, waaronder een groot aan tal bekende wedstrijdzellers. Naar schatting zullen de sche pen in elf dagen de Azoren be reiken. Dan zit de halve race erop. Op 22 juli wordt aan de andere helft van de tocht in. omgekeerde richting begon nen. Eventueel is het dan ook toegestaan om van bemanning te wisselen. Op vrijdag 4 juli zullen de deelnemende jachten al in Hoek van Holland arriveren. De Berghaven wordt voor die gelegenheid helemaal vrijge maakt en de gepavoiseerde jachten zullen een schitterende aanblik bieden. De Rotterdam se politiekapel "Hermandad" zal de opvarenden van de jach ten een welkom toeblazen en vanaf twee uur 's middags is er aa,n de Berghaven en in het koopcentrum een braderie en een kermis. Op een ponton in de haven zal op vrijdagavond een showprogramma worden geboden metde Fentessy Girls, een steélband en als hoogtepunt een optreden van Frank Ashton (21.00 uur) en Koos Alberts (22.15 uur). Klachten over vliegtuiglawaai -kunnen bij de Centrale Meld en Regelkamer, telefoonnum mer 4733333; worden gemeld. De Commissie Milieuhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam wil de overlast van vliegtuigla waai tegengaan. Om iets te kunnen doen aan de overiast moet bekend worden waar en wanneer de vliegtuigen te veel herrie veroorzaken. Het specia le telefoonnummer van de Centrale Meld- en Regelkamer Is hiervoor beschikbaar ge steld. Het nummer is dag en nacht bereikbaar. De prijs van gas daalt met in gang van 1 juli van 68,6 cent tot 59,68 cent (inclusief milieu heffing van 0,05 cent per ku bieke meter en 19 procent BTW). De maandelijkse ter mijnbedragen worden aange past. De verlaging van de gas- prijs zal de klelngebruikers in Schiedam gemiddeld 30 gul den per termijn schelen in de portemonnee. Alle 27 cursisten, van de begin ners opleiding Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) hebben deze maand het diploma ge kregen. Onder de gelukkigen was een Turkse Schiedamse, die ondanks de taalproblemen het examen glansrijk door stond. In het cursuspakket werd veel aandacht besteed aan sportblessures, sportbles sure-preventie, sporttape-tech nieken en massage. Er start een nieuwe cursus van de EH-"' BO vereniging Sint Liduina/Ke- thel in het Kruisgebouw aan het Bachplein. Het Ontmoetingscentrum Sint Joris Doele sluit zaterdag 28 |uni het seizoen af met een feest op het Doetepleln en In het clubhuis. Op het program ma staat: rommelmarkt, paal- zitten, parapluhangen, mod derbakgevechten, autosloop wedstrijd, (aartgooien, flets- cross, modeshow, barbecue en disco. (Het feest begint om elf uur, het barbecuen begint om 19.30 uur. De Gin Town Rollerskate So ciety houdt op zondag 29 juni een tourtocht door Schiedam en omstreken. De tocht op rol schaatsen begint bij de Yuca tan Cantina in de Passage om 14 uur. Er zijn geen kosten verbonden aan deelname. Er worden geen rolschaatsen ver huurd. De Griekse restaurants schie ten als paddestoelen uit de grond in Schiedam. De derde 'Griek' genaamd Delphus, opende gistermiddag haar deuren aan de Rotterdamse- dijk. Hef Trio Hellinique zorgde voor een echt Grieks sfeertje in het restaurant dat gevestigd werd in het vroegere kantoor van een reisbureau. De eetge- gelenheid wordt gerund door Sortirios Rizos. Delphus maakt deel uit van de restaurant-ke ten Delphi van de Griek Geor- ge Stefanou. Het in stijl inge richte restaurant kan boven en beneden plaats bieden aan 140 personen. Het specialitei ten restaurant serveert onge veer 80 verschillende warme en koude gerechten en 20 wijnsoorten. door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De roemruchte Amsterdamse uitgever Geert van Oorschot placht te zeggen: „Nederland kent ongeveer een half miljoen prozaschrijvers en anderhalf miljoen dichters." Die schatting zit er waarschijn lijk niet ver naast, als je je rea liseert, dat meer dan tweehon derd Schiedammers reageer- den op de schrijfwedstrijd van de plaatselijke boekhandel. Van Oorschotzei er nog iets bij: van die miljoenen literato ren schreven slechts zeer wei nigen iets dat de moeite van het publiceren waard was. Dat is inderdaad te zien aan de omvang van „Ingebrande Scè nes en andere verhalen", het boekje, dat de beste van de tweehonderd inzendingen be vat: het is flinterdun. Hoe zou dat nou komen? „Men kan hat schrijven volgens mij niet leren. Het is een gave eigenlijk" schrijft de in de siachthuisbuurt geboren suc cesauteur J. M. A. Biesheuvel, in zijn voorwoord. Ik geef hem maar half gelijk. Natuurlijk moet je voor schrij ven talent hebben. Anders had ik nu al zeven ontroerende ro mans op mijn naam en een paar'dichtbundeltjes, waar lie ve meisjes In het geheim om wenen. Maar ik zou niet weten, wat ik moest verzinnen om in zo'n brede kring ontroering te veroorzaken. Talent en leuke Ideetjes zijn niet genoeg. Schrijven is een ambacht. Je moet een hoop praktische regels beheersen om inderdaad je ontroering voor een lezer invoelbaar te maken. Want die hoort niet de buigingen in je stem, ziet niet de uitdrukking van je gezicht. Hij staart slechts op een vel papier met een heleboel let ters. Dat maakt de communi catie lastig. Ik weet zeker, dat Biesheuvel gewoon net als een kantoormannetje of een goede •metselaar acht uur per dag ploetert. Edison zei altijd: „Uit vinden is één procent inspiratie en negenennegentig procent transpiratie." Dat geldt voor schrijven ook. Dat gebrek aan ambachtelij- ke ervaring is aan „Ingebrande scènes en andere verhalen" hier en daar ook wel te mer ken. Het gaat dan bijvoorbeeld om details en mededelingen die de lijn van het verhaal laten vervagen. Schrijven is ook' schrappen. Voornamelijk schrappen eigenlijk. Er is nog een regel waar tegen gezondigd wordt. Als je een ro buuste vrouw op laat treden, kun je natuurlijk zeggen: dat is een robuuste vrouw. Zo ging het dok in veel bestsellers uit v; de negentiende eeuw. Beter is het dat woordje „robuust" in je schrijfmachine te houden en die robuustheid duidelijk te la ten worden door het soort taal dat de vrouw spreekt, door haar reacties, enzovoorts. Zul ke dingen leer je in de praktijk. Vóór dit stukje naar de zetterij gaat, kijken er twee redacteu- ren naar. Eventuele zondes te gen de regels van de journalis tiek en bepaalde overbodighe den strepen zij genadeloos weg. Bij grote uitgeverijen zit ten ook zulke redacteuren. In Amerika gaan zulke kenners van het ambacht heel ver in K hun kritiek en hun schrappen. De schrijvers ook de hele grote stellen dat op prijs. Zij weten, dat hun werk er dan op vooruit gaat. - „Ingebrande scènes en ande re verhalen" lees je ondanks ,P deze aanmerkingen toch in één r: adem uit. „Succes met schrij- ven", zo besluit Biesheuvel zijn voorwoord. En dat denk je in- derdaad né de laatste bladzij- de. De Schiedamse schrijvers zou den elkaar daarbij kunnen hel- pen. Door eikaars redacteur te worden. Dat kan, als zij een schrijversclub vormen om met elkaar het werk op die am- r bachtelijkheid door te nemen. Het is in het belang van de jon- ge Schiedamse uitgever Hans Ritman om dan een paar stevi- -; ge bakken koffie te zetten: hij m.-. krijgt dankzij die wederzijdse collegiale kritiek betere ma- nuscripten. «?f' (Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Een fietscrossbaan met internationale allure staat op stapel In Schiedam. Op het middenterrein van de vorig jaar geopende wielerbaan in het sportpark Harga wordt door vrijwilligers de laatste hand gelegd aan het circuit. Bij de komende Jeugdland wordt de baan hoogstwaar schijnlijk gedoopt. De officiële opening volgt eind augustus. De baan ia bedoeld voor Schie dam en Vlaardingen. - Kindervrienden Joop van Broekhoven en Louis Houtman .hébben er bijna persoonlijk voor gezorgd dat de jeugdige fietscrossers een eigen baan kregen- Van Broekhoven is de organisator van het Jaarlijks uiterst succesvolle Jeugdland ln Schiedam. Twéé jaar gele rden werd fletscroasen geïntro duceerd ais onderdeel van de Jeugdlandactiviteiten. Het bleek onder de Schiedamse jeugd enorm gante.alaan. Loüis Houtman doet al bijna drie jaar tevergeefs pogingen om in zijn woonplaats Vlaar dingen geld los te krijgen voor een crossbaan. Hij kreeg van het gemeentebestuur een ter rein bij Windmill toegewezen maar ontving geen geld om er daadwerkelijk een baan van te maken. Tot overmaat van ramp zorgden lekke afvoerpij pen ervoor dat het terrein bij na niet bereikbaar was. De nieuwe baan zal worden beheerd door de pas opgerich te fietscrossvereniging Olym- pla, genoemd naar de weg waaraan de wielerbaan ligt. De vereniging is weer onder deel van de stichting Wieler baan Schiedam die voor het hele complex verantwoordelijk is. De aanleg van de fietscross baan kost tussen de dertig en veertigduizend gulden en is ge- financie. J door de stichting. Bij de gemeenten Schiedam en 'Vlaardingen liggen verzoeken voor subsidie van in totaal tienduizend gulden. Zoals het er nu naar uitziet zijn de beide - J-v. '&/■-. mm. ■mmmm De fietscrossbaan van de pas gerichte fietscrossver^iging de ™elerbaan> ligt op het gemeentebesturen bereid in de buidel te tasten. Louis Houtman (voorzitter van de vereniging) is blij met de baan. „Er is in heel Europa geen crossbaan te vinden die vergelijkbaar is," zegt hij. De betrokkenen denken dat de combinatie met het (volwasse nen) wielrennen én met de Tierclub Rijnmond die altijd bij de baan start de nodige po sitieve effecten zal hebben. „Verder heb je er alles. De be zoekers kunnen -er op hun ge mak zitten. Nou, waar vindt Je dat?" zegt Houtman. •Toch is Houtman niet hele maal gerust. De aanleg van de baan is al ernstig vertraagd door de vondst van giftige grond in het middenterrein. De aarde Is inmiddels afgegraven en vernieuwd. „Maar ik maak me zorgen. Op twaalf juli moet Jeugdland er komen maar of we dat halen? Stel je voor dat dat niet door kan gaan. Dat«< zou" ook voor Jeugdland een ■domper zijn," vreest Houtman. De Vlaardingse» crossliefheb-^ ber heeft al enkele wedstrijden op het circuit moeten afzeggen wegens de vertraging. Als Jeugdland op twaalf juli s inderdaad van de baan gebruik^ maakt, is het circuit nog niet klaar. Zo heeft Joop van; Broekhoven een startheuvel'f, geleend bij een Rotterdamse; crossbaan. „We moeten niet te snel van stapel lopen en niet meteen Internationale wed-.' strijden organiseren," vindt de Schiedamse ambtenaar. „Het is wel zo dat de baan aan alle r, internationale eisen, zoals par- j keergelegenheid en aecommo- datie, voldoet. Maar eerst moe-1 ten de twee steden er maar driftig gebruik van maken." Het ligt ln de bedoeling ook niet-leden op de baan te laten rijden. Mogelijk komen er fiet sen die gratis mogen worden gebruikt.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1