vlaardingen-schiedam—15 naar Romeinen bij weg 19 Jeugdlands vakantiekar avaan is al 10 jaar de kindercrèche ontgroeid !f ntub Losgebroken stier houdt verkeer op Junkiehelpers in huis van 2 miljoen VAKANTIESERVICE A B C D wm (II Garantie voor lening van Omroep Vlaardlngen Nieuwbouw politie bureau aan Delftseveer .vlaardingen De archeologische werkgroep Helinium is al" ruim een jaar bezig met een oudheidkundig bodemonderzoek aan de; mr. L A. Kesperweg, op «Jeffplaats waar nieuwe Kissen voor rijksweg 19 worden aangelegd. Xêdëre zaterdag graaft hier een groepje van vijf of zes amateurar cheologen. Met een schop als enig graaf- materiaai onderzoeken zij de grond laagje voor laagje: een speurtocht naar. sporen van bewo ning? de Romeinse tijd, daterend uit 200 a 300 ja'ar;na Christus. 7i .a t* Hans van der Donk toont een bijzondere vondst: een vrij gaaf drinkkannetje uit de dertiende eeuw van vroeg-Duits steengoed. Schatgravers fiET VRIJE VOLK opüw vakantieadres? BEZORGING B. 'WEEKKAART C KRANT PER POST D ONDERBREKING 1 I I I I I I I B I i i i i I 8 I I I 1 I I I I 8 I 8 8 8 8 1 8 I 8 8 8 8 8 1 8 I 8 8 I 8 8 J Duur !#ïllil§flÉ Joop van. Broekhoven, (links) geniet nu al van zijn komende reis door de Schie damse wij ken. Tussen de attributen voor Jeugd land poseren verder assis tente Riet Im merzeel en wethouder Luub Haf kamp. (Foto: Ed Egger mont) Concept Wijk HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 JUN11986 jfe A 'Zwartgr avers gooien alles Ondersteboven' (Van ieen onzer verslaggeef- - sters) Het is een bloedhete zater- dagoVijf bezwete mannen spit- tenjivoorzichtig en systema tisch in een put van ruim twee meter diep. Het oppervlak be- slaati zo'n zestien vierkante meter. De put is schepje voor schepje uitgediept. Hans van der Donck, voorzitter van de werkgroep, staat op'het punt het^dagrapport op te maken. Alles wat die dag is aangetrof fen-.wordt nauwkeurig geregi streerd. De vondst van een pij-' pesteeltje stokt de werkzaam-' heden even. Het blijkt een leu ke-toevalstreffer te zijn; het pijpesteeltje past precies op een1 pijpekop die een paar uur tevoren werdgevonden. Het,; materiaal dat de gra-, ^èrs opdiepen bestaat voorna melijk uit scherven. Hans van der'Donck: „Veel mensen den- kén''dat bodemonderzoek een soort 'schatgraverij' is naar munten, potten" en dergelijke dingen. Dat is een groot mis verstand. Het gebeurt niet vaak dat je een gave of bijna gave pot aantreft, meestal zijn het .slechts scherven. Daarbij zijn losse vondsten over het al gemeen waardeloos voor de archeologie. Belangrijker zijn déiwondstomstandigheden als iS'ie. -■ r;". VLAARDINGEN Omroep Vlaardlngen krijgt een ge meentegarantie op een lening van 85.000 gulden voor het in richten van haar nieuwe studio aan de Markt. Hiertoe heeft de Vlaardingse gemeenteraad op de valreep besloten, aan het eind van een raadsvergadering die tot gisterochtend 4.50 uur duurde. Onder druk van de tijd werd het voorstel om de omroep te gaan subsidiëren niet behan deld. Tegen dit voorstel be staan nogal wat bezwaren, om dat naast Omroep Vlaardingen een tweede stichting is opge richt, die, de apparatuur gaat beheren en sponsors wil zoe ken'. Volgens de Socialistiese Partij is deze constructie oncontro leerbaar. De VVD heeft bezwa ren tegen de hoogte van het subsidiebedrag (36.750 gul den). B. en W. willen verder 2600 (1986) en 5200 (1987) gulden uittrekken voor het in- tegraal uitzenden van de raadsvergaderingen, wat nu onbetaald gebeurt. Het subsidievoorste! zal in de oktoberraad behandeld wor den. De garantie werd alvast verleend, zodat begonnen kan worden met de verbouwing. Thans zendt de Omroep nog uit vanuit het Weeshuis. SCHIEOAM Een losgebro ken stier heeft de politie van Vlaardingen en Schiedam han denvol werk bezorgd op Rijks weg 19. De stier was uit het Schiedamse slachthuis ont snapt. Op z'n gemakje wandel de het beest richting Benelux- tunnel. De politie zette een rij baan af. Omdat de stier over de vangrail stapte, werden bei de rijrichtingen gestremd. Een karabijnschutter van de Vlaar dingse politie maakte met een doelgericht schot een einde aan de wandeling en het leven van de gevluchte stier. ligging, ;bodemyerkïeuring en grondsoorten." Dankzij dit misverstand heeft de werkgroep veel last van zogenaamde 'schatgra vers' of 'zwartgravers'. „In de meeste gevallen zijn deze mensen ondeskundig. Met het idee een zak dukaten of iets dergelijks in de grond te vin den, keren ze de hele boel on dersteboven waarmee zij voor ons ernstige vernielingen aan-.' richten. Zij beschadigen bij voorbeeld het wandprofiel van de put waardoor vanuit ar cheologisch oogpunt gezien een schat aan gegevens verlo ren gaat,"-klaagt Van der Donck. Een enkele bijzondere, vondst die de werkgroep heeft gedaan bij haar graafwerk zaamheden aan de Mr L. A. Kesperweg, is een vrij gaaf drinkkannetje van vroeg-Duits steengoed, vervaardigd in de dertiende eeuw. Maar om dit soort opgravingen is het de ar- VLAARDINGEN Het nieuwe Vlaardingse politiebureau komt waarschijnlijk op de plaats van het huidige bureau aan de Delftseveer. Dit zou kunnen door tegelijkertijd aan de ene kant met de nieuwbouw te be ginnen en aan de andere kant het huidige bureau in stukjes en beetjes af te breken. Deze oplossing gooit hoge ogen bij een onderzoek, dat gedaan is naar de beste plaats voor een nieuw bureau. Burge meester Van Lier heeft dit tij dens de behandeling van de meerjarenbegroting door de 'Vlaardingse gemeenteraad be kendgemaakt. Vlaardingen kreeg eind maart bericht van het ministe rie van binnenlandse zaken, dat een nieuw bureau van hel ministerie van binnenlandse zaken, gebouwd mag worden. Het Rijk stelt hiervoor 14 mil joen gulden ter beschikking. De minister gaat ervan uit, dat in 1988 met de bouw wordt begonnen. Aanvankelijk leek het erop of de lokatie hoek Vondelstraat- Burg. Prulssingel In de prijzen zou vallen. Hier staat de verla ten Dr. H. Colijnschool, die ge sloopt wordt. Maar het pro bleem bij deze lokatie is, dat er te weinig ruimte is. Hét nieuwe bureau krijgt een oppervlakte van 5400 vierkante meter (ex clusief parkeerruimte). Het hui dige bureau met 3645 vierkan te meter. Met de nieuwbouw gaat een lang gekoesterde wens in ver vulling. Het huidige bureau Is te klein, inefficiënt ingericht en het begint gebreken te verto nen. Voorzichtig en systematisch onderzoeken de amateurarcheologen van Helinium de grond laagje voor laagje. (Foto's Ed Eggermont) cheologische werkgroep eigen lijk niet te doen. Helinium wil met het bodemonderzoek aan tonen dat hier in lang vervlo gen tijdens mensen hebben ge woond. Vondsten van oudheid kundig materiaal zijn hierbij van belang voor de tijdsaan duiding. Het eerste graafwerk, ruim een jaar geleden, werd ver richt naast de huidige put op een plek waar inmiddels en ta lud Is aangelegd voor de nieu we rijksweg. Hier troffen de amateurarcheologen onder meer constructies van hout eh mest aan 'uit de Middeleeuwen. Ook stuitten zij op een vuur plaats; gebakken leem met sporen houtskool. Hans. van der Donck. Onder het Middeleeuws ni veau ontdekte de gravers een inheems Romeinse laag. Vol gens-Van der Donk kan alt wij zen op de aanwezigheid van in heemse bevolking tijdens het Romeins imperium in 200 S. 300 na Christus. „We hebben vast gesteld dat er in ieder geval vanaf de Romeinse tijd tot nu toe op deze plek bewoning is geweest, met tussenpozen om dat in het verleden de boel hier regelmatig onder water stond. In de put die we nu graven,, zijn we op zoek naar duidelijke sporen die aantonen dat hier in de Romeinse tijd mensen heb ben gewoond. Of we die sporen aantreffen is niet zeker omdat kort na de Romeinse overheer sing, dit gebied overstroomd is," zegt voorzitter Van der Donck. ROTTERDAM Na eindeloos zoeken is het gelukt de Rotter damse Karl Hormann Stichting voor de opvang van junkies en ex-junkies onderdak te bren gen, maar het kost de gemeen te wel bijna twee miljoen gul den. De Karl Hormannstich- ting, die onder meer de metha- donbus beheert, was weggesa neerd door de stadsvernieu wing. Vervolgens bleek de club nergens meer welkom te zijn. Uiteinden;1' heeft de gemeente "een pand in de Van Meekeren- straat gevonden, dat na een in grijpende verbouwing dienst kan gaan doen als bedrijfsver zamelgebouw voor door de stadsvernieuwing getroffen be- drijven. De junkiehelpers trek ken er als eersten in. CDA- fractieleider in de gemeenter aad B. Bohré gelooft niet dat de animo van andere bedrijfjes om ook nog in het pand te kruipen erg groot zal zijn. Natuurlijk kan dat. Indien u van een van onze ser- vjcernogelijkheden gebruik wilt maken, vult u dan de vakantie-servicebon in. Heeft u nog vragen? U'KÜnt altijd onze lezersservice bellen: - 010-4:14.74.00 Het VRIJE VOLK wordt zonder extra kosten t/m 6 september bezorgd op de volgende vakantie-a dressen: 1. Recreatie Centrum Hoek van Holland (Oude en nieuwe karrip) Hoek van Holland, 2. De Meeuw Brielle. 3. Ronde Weibos Rockanje. 4. Waterbos Rockanje. 5. Iterson Rockanje. 6. Viugtenburg 's- G'fivënzande. 7. De Quack Hellevóetsluis. 8. De Wëergors Hellevóetsluis. 9. Recreatiepark Krui- ningër Gors Oostvoorne. 10. De Groene Weide Ouddórp. Op. vee! campings èn volkstuinen in Zuid-Holland is HET VRIJE VOLK te koop. Indiéri. u dé vakantie op één van deze locaties doorbrengt, ontvangt u van ons weekkaarten met bónnen. Tegen inlevering van een bon kunt u da gelijks; uw krant afhalen bij één van onze losse verkooppunten. De bezorging van uw krant op uw huisadres wordt gedurende uw vakantieperiode tijdelijk onderbroken. Deze extra service valt bin nen de'normale abonnementskosten. Nederland, België: Indien op uw vakantieadres HET VRIJE VOLK niet verkrijgbaar is, wordt uw krant u per post gratis toegestuurd (zonder extrakosten buiten uw abon- nement). j-'y?* y Binnen Europa: P.T.T. tarief 3.- per dag (extra kosten naast uw abonnement). Buiten Europa: y PTT dagtarief (extra kosten naast uw abonne ment). U dient er wel rekening mee te houden dat verzending per post, tijdens de vakantieperiode, dikwijls vertraging ondervindt. gaat op vakantie en u heeft geen mogelijkheid 'om HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres te la ten bezorgen èn u wilt ook geen overvolle brie venbus op uw thuisadres; dan is er de mogelijk heid om gedurende uw vakantieperiode de bezor ging tijdelijk te'onderbreken op uw huisadressen wordt het betreffende-abonnementsgeld automa tisch verrekend met de eerstvolgende abonne mentsperiode. (s.v.p. met blokletters invullen) HUISADRES: NAAM: ADRES- POSTCODE:- WOONPLAATS: TELEFOON: 0 Voorl:. huisno: tijdens onze vakantie maken wij ge bruik van de service: (lees eerst de toelichting, daarna duide lijk aankruisen) vakantieadres volledig invullen vakantieadrës NIET invullen VAKANTIEADRES: Hotel/Camping: Adres: Postcode: Plaats: Land: huisno: Adres van huisje/caravan/tent op de camping: Vertrek: Thuiskomst: Wilt u deze vakantiebon uiterlijk 3 we ken vóór üw vakantie opsturen in een open envelop, naar Het Vrije Volk, afd. Vakantieadressen, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. (Een postzegel is niet nódig, die betalen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor Joop var. Broekhoven (48) breekt maandag weer even het vrije leventje aan. Als opperhoofd van het unieke reizende Jeugd land in Schiedam mag hij drie weken lang genieten van de te vreden kinderigezichten en het werk van zijn tientallen vrij willigers. Het is de tiende keer dat Van Broekhoven er met zijn karavaan vol activiteiten op uit trekt. „Maar het ver veelt me nog steeds aller minst", zegt hij. „Als dat ge beurt, kan ik er beter mee op houden." Jeugdland in Schiedam zoekt de kinderen op. Daarmee lijkt de stad al tien jaar de meest aansprekende formule te hebben gevonden voor dit soort evenementen. Elke dag doet de karavaan een andere wijk aan met spelcircuits, han- denarbeidaetiviteiten, theater voorstellingen en optredens 'van clowns en poppenspelers. De kosten voor de jeugdige deelnemers zijn te verwaarlo zen. Alleen voor de theater voorstellingen wordt één gul den In rekening gebracht. Ver der moet hier en daar voor het materiaal worden betaald. Toen Rotterdammer Van Broekhoven tien jaar geleden de scepter over Jeugdland in handen kreeg, maakte hij er meteen een reizend spektakel van. In zijn privéleven heeft de jeugdconsulent ook heel wat afgereisd. De ambtenaar staat bekend om zijn uitstapje naar exotische oorden als Borneo, China en landen in Zuid-Ame- rika. Toen Van Broekhoven werd aangenomen werd het jaarlijkse Jeugdland nog ge houden in de sporthal Mar griet. „Dat werkte niet optimaal", herinnert Van Broekhoven zich. „Er kwamen vooral kin deren uit de omtrek op af: .Nieuwland, Groenoord. Uit de wijken waar we juist nodig waren, Oost; West 'en Zuid, kwam vrijwel niemand. Het viel me ook op dat er zo wéinig buitenlandse kinderen naar de attracties kwamen. Het bleek voor hen te duur." Van Broekhoven wilde af van het idee dat ouders hun kroost 's ochtends kamen bren gen en 's middags kwamen op halen. Een kindercrèche op ge- meentekosten. „De ouders wa ren totaal niét bij Jeugdland betrokken", zegt Van Broekho ven. „Ze parkeerden hun kin deren en waren ze voor een dag kwijt." Een bijkomend probleem was dat het centrale Jeugd land in de Margriethal het per soneel van de club- en buurt huizen in de stad opslokte. Ge durende de zes weken dat Jeugdland duurde, sloten de club- en buurthuizen noodge dwongen hun deuren. De vrij willigers, waren bezig in de Margriethal, „En dat kon na tuurlijk niet. Juist in de zomer moet je in de wijkcentra een biertje kunnen halen of een partijtje kunnen biljarten", meent Van Broekhoven. Toen de Margriethai ook nog verbouwd moest worden én dicht ging, ontwikkelde Van Broekhoven het huldige en nog, steeds uiterst succesvolle concept voor. Jeugdland Schiedam: Een beginfeest in het centrum, zes weken lang toeren en- een slotfeest in het Beatrlxpark. Het programma is door de jaren heen veranderd en aan gepast aan de tijd. Het fiets- crossen deed z'n Intrede, het aantal theatervoorstellingen groeide en de begin- en slot feesten werden groter. Des te, opvallender- is -. het dat Van* Broekhoven," die professioneel wordt bijgestaan door Riet Im merzeel, het met hetzelfde budget heeft moeten doen. De ze week schetste wethouder Luub Hafkamp (welzijn) nog eens de waarde van Jeugd land.. Een toezegging dat er meer geld voor het vakantiefe stijn op tafel zou komen, zat er echter niet in. Jeugdland kost de gemeente "slechts"69.000 gulden. Uit de woorden van Van Broekhoven blijkt dat ook be drijven en winkels waar wat voor de kinderen ingekocht wordt, op de hoogte zijn van de toch nijpende financiën. „Ik klaag niet", is het eerste wat hij zegt. „Als ik bijvoorbeeld bij een winkel in Rotterdam in kopen doe, wordt ik altijd ge vraagd of het voor de "kln- ders" is. En dan gaat er altijd wel wat van de prijs af. Het zelfde geldt voor fabrieken waar wij nog eens materiaal van betrekken. De kurkfabriek die ons bijvoorbeeld mislukte exemplaren schenkt. Als er dan niet genoeg-zijn, worden er gewoon goede tussenge daan.".-..-' Missen kunnen veel kinderen Jeugdland niet meer, meent hij. „Er zijn er bij die totaal geen vakantie hebben,louter en alleen omdatde ouders er geen geld voor hebben. Soms; komen ze hun wijk niet eens uit. Het is mij er alles aan ge legen om die kinderen een ple-> zierige. vakantie te bezorgen. Ik ben blij, dat we ondanks de bezuinigingen elders nog geen geld hebben moeten inleveren. 'Kttóvi'-o:

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1