Gevaarlijke Jilles op heet Jeugdland Personeel bieb houdt deur open ondanks grote warmte m n Öllif PÉQ S Met of zonder water Rotterdamse haven Rijnmondband doet mee aan Taptoe Bevolking Schiedam blijft toenemen Voor de thuisblijvers Lunchconcert op orgel SCHIEDAM Het Nationaal Coöperatie Mu seum moet zo snel mogelijk verhuizen. Het pand van het museum aan de Kethelstraat staat al eni ge tijd te huur. Het gebouw is sinds het faillisse ment van de/ cooperatie Nieuwe Waterweg Noord in handen van de supermarktketen Unigro. fMMwi. W& mS&ESSBI iwllili Vegèn Het Coöperatie Museum zit op een schopstoel nu eige naar Unigro het pand aan de Kethelstraat te huur heeft aangeboden. (Foto: Ed Eggermont) m WÊÊi M'*m m De kleine Pauline wordt aangemoedigd door begeleidster en kinderèn tijdens het Jeugdland speleircuit. (Foto: Ed Eggermont) m Hijskranen Spoorlijn De bus van de Rotterdamse havenrondrit voor de GEB-centrale op de Maas vlakte. Wim Meijer (tweede van rechts) „Best een mooie rit." (Foto: Cor Vos) lil! - ff Iff ii lit! 1 i - De aanhoudende hitte kan een rol gespeeld heb ben bij het schilderen van het bordje langs de Voor havenkade. 'Staat er nu wel of geen water op de Buitenha venkade bij hoog water? Of zou de water leiding zijn afgesloten? Achter de Heilige Hartkerk staan al jaren geen woningen meer. Vroeger stond de. kade bij stórm en regen vaak onder water. De woningen beschikten alleen over luiken om voor, deuren en ramen te grendelen bij hoog water. Snel voorbij fietsend of in de auto valt het bordje amper op. Maar de tekst blijft Schemeren, want er klopt iets niet. Of 'zouden grappenmakers uit de Gorzen een le tter hébben toegevoegd aan het waarschu- wingsbordje van de- dienst van 'gemeentewerken HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! Stort uw bijdrage op M - postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 - llp'Mi- ^JBtÊ^ÊÊÊUÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Coöperatie Museum moet snel verhuizen In samenwerking met de ge meente en het Stedelijk Mu seum zoekt de leiding van het coöpmuseum koortsachtig naar een nieuw onderkomen. De tijd dringt. Zodra Unigro een nieuwe huurder vindt, staat het laatste stukje van het Waterweggebied op straat. Hardnekkige geruchten wil len dat het stichtingsbestuur zijn oog heeft laten vallen op het pand van de voormalige si- garenhandel Stouthandel op de hoek Lange Haven/Appel markt. H. van der Lee van het museum wil niets zeggen.„Dat kan de zaak alleen maar scha den. Wij hebben in een leden vergadering onlangs verteld dat we moeten verhuizen. Ik vertel verder niets. Voor het zelfde geld worden er mensen kopschuw en laten ze het afwe ten", houdt hij zich op de vlak te. Intussen heeft het museum bij de gemeente een subsidie van ongeveer dertigduizend gulden aangevraagd. Hiermee moet het nieuwe onderkomen worden gefinancierd. Het mu seum zit op dit moment nog voor bijna niets aan de Kethel straat. Toen het pand nog van de coöperatie was, werd een luttel bedrag in rekening ge bracht. De gemeente Schiedam heeft zich altijd op het standpunt ge steld dat het coöperatiemu seum, .het enige in ons' land, voor de gemeente behouden zou moeten blijven. Ze verkon digde dit meteen na het be kend worden van het faillisse ment. Maria Cleven van de af deling voor Cultuur-, Sport- en Jeugdzaken bekrachtigt deze houding nog eens: „We zouden graag zien dat het museum in Schiedam blijft maar niets is zeker. Er wordt naarstig ge zocht naar een leegstaand pand. Naar het gebouw aan de Lange Haven wordt gekeken. De stichting heeft ons laten weten moeilijk te zitten. Behal-, ve de subsidie-aanvraag heeft de gemeente verder geen be moeienis met het museum", zegt de ambtenares. Er zou volgens haar geen sprake zijn van een totale overname van het museum door de gemeen te. Het Stedelijk Museum heeft een adviserende taak in het ge heel. „Die adviezen hebben be trekking op - een eventueel nieuw pand", zegt adjunctdi rectrice Clara Stroman. Ze zegt niet te weten welk pand er in het geding Is. „In. het Ste delijk Museum kan het in ieder geval niet worden opge nomen. Daar is ook nooit spra ke van geweest." Ondertussen zit het stich tingsbestuur in haar rats over de toekomst van het stukje his torie. „Wé smeken en bidden dat er voorlopig geen nieuwe huurder gevonden wordt", zegt Van der Lee. „Er kan er mor gen één zijn die ons eruit wil hebben. Dan moeten we wel." i wkm Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Nadat zij jaren lang niet geëxposeerd had, is de in Schiedam woonachtige kunstenares Lourdes Saez El- garhy hu temg met een ten- toonstelling van haar werk in r, galerie de Essentie in Schie dam. Dat zij allerminst verge ten is bleek tijdens de opening van die expositie. „Er kwamen Schiedammers kijken, dié ik .-.- tot dan toe nog noójt gezien had. ik was helemaal overdon derd door de belangstelling", aldus een beduusde galerie houdster Yvonne Davenscbot. De op Curapao géborén kun stenares laat zich bij het ma- ken van haar abstracte schil derijen vooral leiden door een sterk sociaal en politiek gevoel Zo laat zij in één van haar doe ken de gevaren van de neutro nenbom zien, gesymboliseerd door het atoom. In een zeer, re cente serie doeken zet zij zich af tegen de Amerikaanse inval in Libië. Ook het christelijke geloof draagt zij op symboli sche wijze uit: In een serie van vijf doeken beeldt zij achtereenvolgens de tafel, de hamer, de spijker, de sleutel en de weegschaal af. De hamer en de spijker staan bijvoorbeeld voor de instru menten van de passie en de sleutel is een attribuut van Christus. Dit alles wordt in snelle, zekere vegen op het doek gezet. Lour- j des Saez Elgarhy verandert dan ook nooit een streep die j eenmaal gezet is. Zij schakelt i haar verstand bij het maken .1 van haar schilderijen uit zodat I deze min of meer door haar geest geschilderd zijn. Ër is een duidelijk verschii te zien tussen de recentere doe ken en het werk dat zo'n tién jaar geleden gemaakt is. Het latere werk is veel feller van kleuren, heeft een strakkere vlakindeling. In de oudere schilderijen lopen de vlakken meer in elkaar over met draaiende lijnen en wordt de kleur groen wat overheersend gebruikt. Lourdes Saez Elgarhy, t/m 31 juli in Galerie de Essentie, Korte Kerkstraat 9, Schiedam. Geopend: woe. t/m zat. 13.30-17.00 uur en op dond. tot 21.00 uur. (.Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "Hollen joh, pak het lijf," riepen kinderen en begeleidsters op het Frans Halsplein de kleine Pauline (8) toé. Van hollen en springen kwam hier veel tijdens één van dé zes. Jeugdland activitei ten gisteren. „En toch vind ik 'het heel leuk," aldus de vier-ja- rige Jilles uit de Westfranke- landsestraat over het, gratis speleircuit van Jeugdland. Het was erg heet op bet pleintje. Toch deden zo'n dertig kinde ren uit West enthousiast mee aan alle spelonderdelen. Vooral de kleine blonde Jil les was niet te stuiten. Gehol pen door Jeugdlander Rinus ■reed de blonde knul keihard V over het fietscrossparcours. Jilles deed aan alle spelletjes mee:, hij hing in het touwennet, hij probeerde de Jeugdland- clown snel in elkaar te zetten en hij fietste. ./Een mevrouw lachte: „Die Jilles is al levens gevaarlijk op z'n' plastic', trae tor, maar moet je hem hier zien schuiven." Voor de tocht op de crossbaan ontving de. jongen acht punten. Voor alle Jeugdland-spel-onderdelen verdienden de jongeren pun ten. Vooral hét startspel was moeilijk. De kinderen móesten een pop in elkaar 'hangen'. Het hoofd hing aan een stellage. De armen, de henen én het lijf moésten met' haken worden vastgestoken. Heel trefzeker mikten de West-kinderen om hoog. Alles ging op tijd. „Ken nén, joh," riep iedereen. De meeste, kinderen deden, flink hun best, want het was ieders eer te na om te verliezen, 'Kfl 5 Het .speleircuit bestond uit: het 'in elkaar zetten van de clownspóp; in een emmertje mikken van knijpers; de touw- baan; het fietscrossparcours; spijkers in stukken hout slaan; klimrekken endoelschieten. Er lagen zogenoemde rodeo-, draaiers - klaar, een nieuw; speelgoed. Jammer genoeg was er geen fontein op het plein. Of een kraan, want dor stig was het hele gezélschap. v /.-"'f v';'' SCHIEDAM - Met han gen en wurgen en veel pijn houdt het personeel; van het bibliotheekfiliaal Bachplein de zaak open. „Het is .moei lijk maar het is voor ons nóg erger om dicht te gaan," zegt filiaalhoofd Eï- - len Frank. Twee wéken ge leden sloot het personeel de deuren toen de temperatuur als gevolg van de stralende zon ongekende hoogte be reikte. Op maandag 16 juni werd bijna 40 graden Cel sius gemeten. In overleg met directeur Henk Ewoldt .werd de bibliotheek geslo ten. Het personeel kan hét echter niet over zijn hart verkrijgen de deuren we derom te sluiten en het pu- bliek teleur te stellen, zo meldt Ellen Frank. „Vanaf volgende week: zijn we we-; gens de normale vakanties twee weken dicht- Tot zo lang moeten wé het maar volhouden. Ik denk dat het vanaf maandag wel zal gaan sneeuwen." De argeloze bezoeker die de broeikas van de biblio theek binnenstapt merkt al snel dat er iets aan de hand is. De medewerkers mijden de bovenste verdieping van het filiaal waar het niet óm te harden is. Boeken die worden ingeleverd, worden niét meer boven gebracht maar zo lang in karretjes op de begane grond gezet. „Het is een rotzooitje maar het moet maar even." zegt Ellen Frank. Directeur Henk Ewoldt is voorlopig niet in staat om iets te doen aan de enorme; hitte in het pand. „Dit jaar gebéurt er in 'ieder geval niets. Er ligt een aanvraag .voor een krediet om het pand aan te passen. Er moet nog over besloten worden." - De bovenste- verdieping van het- ■bibliotheekfiliaal heeft een rij grote ramen en een plat dak. Deze zorgen ervoor datde. temperatuur vanaf zonsopgang sterk stijgt, vergelijkbaar met een kas. „We zingen het wel. uit," houdt Ellen Frank er de moed in. „Het publiek blijft voornamelijk beneden en reageert vriendelijk." r" Vanaf vandaag Iede re' week een tip voor een leuk. dagje uit. Spe ciaal voor HVV-lezers die er weinig voor voe- len in de vakantie we kenlang van buis te ;zijn of daar/domweg géén 'geld voorhebben. Strand, plas, bos maar ook bezienswaardige uitstapjes wórden van nabij beschrevenen dóór óns van een prijs kaartje; voorzien. Als -vertrekpunt- nemen we bet Centraal Station in Botterdam. „Wim, wat kostte dit toch tje - nou? Een tientje toch?. Dat is toch weinig, hè? Je snaptv niet daterniet meer mensen zijn." - Jo Bonnes-van den Berg (81) kan zich er nog over verbazen: daar zit ze dan op een doodgewone woensdag ochtend achtereen kop koffie en een appelpunt in het Cen trum voor Zeevarenden De Beer .vlakbij Rozenburg- De appelpunt is voor eigen reke ning, maar de koffie en de busrit-langs bet hele Rotter damse havengebied kosten haar niet meer dan tien gul den.' 'r-' „Best een mooie rit", beaamt haar vriend, Wim Meijer (75) die net als zij in het bejaardencentrum Valc- kensteyn woont. Om kwart over. negen vanmorgenzijn ze vertrokken vanhetZuid- plein om de havenrondrit van het Havenbedrijf en de busmaatschappij Westneder- land te maken. Van het-Zuid- l plein ging de bus met zes passagiers naar het Centraal Station, waar nóg zestien be langstellenden stonden. Vrij wel allemaal oudere dames en heren. - De eerste stop van het vol tallige gezelschap was het Hulp- en Informaticentrum I in de Centrale Bibliotheek waar na een kopje koffie een havenprómotiefllm gedraaid werd. „Dat is wel zo aardig", had chauffeur J. van der Lin den gezegd. „Dan heeft u al één overzicht van wat u alle maal te zien krijgt." Na de film ging het rich ting Maastunnel en vervol gens naar de Waalhaven, de Botlek en de Calandbrug met z'n bijzondere windscherm van 1,8 km lengte. En nu zit ten ze dan in De Beer, achter een kop koffie en een appel - punt. Met uitzicht op het Hartelkanaall Wim: „Je verwacht alleen maar hijskranen en zo bij een havenrondrit, maar dit is mooi. Je ziet ook wat van de recreatiegebiederu'Daar zou den we zelf ook nog wel eens heen willen. Ik zit wel vaker te piekeren thuis: waar zou den we nou heen kunnen gaan? Maar dit gebied is mooi, hoor. Ik moet alleen eens kijken hoe .we er met het openbaar vervoer kunnen komen." „Ik ga graag de deur uit Al die verhalen over ziekten die je van de bewoners van het bejaardenhuis hoort, daar moet je niet de hele dag tus sen zitten. Zolang het nog kan: trek je jas aan en weg wezen. Zolang je kunt, moet je gaan." t - Het is inmiddels kwart over twaalf ep het gezel schap gaat weer richting bus. Voort gaat de tocht. Zo on noemelijk/veel olietanks alsr bij de Botlek zijn in de Euro poort niét meer te zien, maar de voorbijtrekkende "raffina derijen van Shell en BP zijn bepaald indrukwekkend. Na de Suurhoffbrug draalt de chauffeur zijn halfbezette bus meestal is die voller de Maasvlakte op. Hij vertelt over het Oostvoornsemeer aan de linkerkant, dat 's zo mers grote aantallen surfers trekt, en over de Slufterdam waar giftig bagger wordt op geslagen en de eerste werk zaamheden daarvoor al zichtbaar zijn. De passagiers knikken instemmend, ze heb ben erover gelézen. Rechts doemt even later de reusachtige GEB-centrale op. met daarachter de nieuwe containerterminal van ECT. Helaas iets te ver weg om goed te kunnen bekijken, maar sommige reizigers heb ben de route gevolgd op een havenplattegrondje zodat ze voortaan beter weten waar het over gaat als ze in de krant over de Delta Terminal lezen. Wim, onder de indruk: „Moet je zien, ze pakken die containers op als lucifers- - doosjes." De terugtocht vanaf de Maasvlakte is gelijk aan de heenweg, ómdat er maar één weg loopt. Met daarlangs een spoorlijn. Er rijdt een onaf- zienbaar lange trein op met container-wagons. De cont ainers zijn zo uit een schip op een tretnonderstel gezet. Jo: „Vanuit mijn huis op Zuid zie ik die treinen altijd langsko men en dan vraag ik me al tijd af waar zè toch vandaan komen. Nu weet ik het dus." Het haven- en industriege bied van Rotterdam ligt ach ter ons. De stedelijke havens, de Botlek, de Europoort en de Maasvlakte: overal is de bus langsgereden. Tijd voor de lunchpauze. Via een omweg door het uitgestrekte groen gebied van het Brielse Meer koerst de chauffeur naar Den Briel. Hij stopt vlakbij het centrum, voor de deur van café-restaurant De Dedert waar iedereen voor eigen re kening iets kan gebruiken. Een wandelingetje door Den Briel kan natuurlijk ook. Over een uur moet iedereen terug zijn bij de bus. Jo en Wim kiezen voor de lunch. Tosti's. In De Dedert. Onder en oude zwart-wit foto van Den Briel en met uitzicht op een reproduktie van De Nachtwacht, zegtWim na denkend: „Wat kost z'n dagje je nou helemaalmet z'n tweeën met het eten erbij? Minder dan veertig gulden, denk ik. Dat is niet duur. Ik zal niet zeggen dat ik morgen weer ga, maar als beziens waardigheid vind ik deze ha venrondrit zeker aan te beve len." Op de terugweg naar Rot terdam weet chauffeur Van der Linden nog te melden dat de rit in totaal ongeveer 108 kilometer lang,, was. Rond 15.00 uur is iedereen weer te rug, hetzij op het Züidplein, hetzij öp het Centraal Sta tion. „Zo ben je er toch een heel dagjeuit",concludeert de bestuurder. De havenrondritten van het Havenbedrijf en Westne- ierland duren nog tot en met 17 september. Vertrektijden: elke woensdag om 9.15 uur vanaf het busstation Zuid plein en om 9.30 uur vanaf het parkeerterrein tussen het Groothandelsgebouw en het Centraal Station. Kaartjes kosten 12 gulden. Houders van een Pas 65+ en kinderen tot en met negen jaar betalen 10 gulden. 'V f. p ('V' V a sP vv fp kz>'A- f, f V SCHIEDAM Als enige bur gerkorps doet de Schiedamse Rijnmondband mee aan de jaarlijkse Taptoe Breda: Zij zal daar musiceren tussen promi nente miiitaire korpsen. De Rijnmondband grijpt het ever nément aan om haar nieuwe show te presenteren. De Tap toe Bréda wordt gehouden op 28, 29 en 30 augustus In het plaatselijke voetbalstadion. Het Schiedamse korps ver- v wacht dat een groot deel van haar aanhang de reis naar het zuiden wil meemaken en heeft een bus ingehuurd om de fans te vervoeren. Geïnteresseer den kunnen zich aanmelden bij H. de Groot aan het Wibaut- plein 87.' De rit en een kaartje, voor de hoofdtribune kosten 35 gulden. Aanmelden voor acht juli. SCHIEDAM Ook in april is de bevolking van Schiedam gegroeid. Het aantal inwoners nam die maand toe met 33 tot 69.248. Het betékent een voortzetting van de groei die al vorig jaar is ingezet. De ver wachting van de gemeente is dat dit jaar net niet de magi sche grens van zeventigdui zend wordt gehaald. Op 1 ja nuari telde de stad 170 men sen minder. •'i De maand met de grootste aanwas was dit jaar tot hu toe februari waarin het aantal met 62 toenam. In april gingen er 74 mensen dood terwijl er 73 baby's ter wereld kwamen. Een geboorteoverschot derhalve van min één. VLAARDINGEN Aad Zou tendijk geeft donderdag zijn wekelijks lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk te Vlaardingen. Hij speelt Baietto del Granduca van J. P. Swee- linck; Preludium, fuga en cia- - cona van Buxtehude; Fuga in G (Giga) van J. S. Bach en Thema con Variatone van Las- ceux. Het concert, dat van 12.45 tot 13.15 uur duurt, wordt beslo ten met een improvisatie. Toe gang gratis. NedotadseStkhtingvoGr Leprabcar^ding/Ainsftrdam Foto mei dank aan Dr, W.H. Jopling Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam. Tel. 020-93 89 73

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1