schiedartrvlaardingen Schiëdamse gehandicapten halen eerste prijzen onder de Spaanse zon VISSEN IN DE STAD WILLEM DREES SR. Met Het Vrije Volk/Metropool weet |e overal van Energie Anders ^èéft windmolens duwtje Aanrijding SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Deel van de maquette- van de te bouwen elek triciteitscentrale in Se:t- bierum, die - door wind molens zal worden aan gedreven. (Foto: Ed Eg- germont) 100 miljoen Door JOLY VAN DER SPEK VLAARDINGEN „Er zijn strij ders en er zijn schrijvers. Strijders vechten op de barricade; schrijvers vechten op papier. Zo levert een ieder op zijn eigen manier een bijdrage aan de verbetering van de maatschappij.". De Vlaardinger Daniël Kandou (64) van wie deze woorden afkomstig zijn, dóet het op zijn eigen manier; schrij vend. Op vriendelijke toon. Onlangs verscheen de proefdruk van zijn ver halenbundel Goena-Goena, wat vrij vertaald zwarte magie betekent. Jeanne d'Arc Daniël Kan dou (64)„Ik ben niet uit op effect. Ik 'schrijf, spontaan wat in mijn hart op welt." (Foto Ed Egger- mgnt) Wijsheid Spontaan Wonderkinderen Aandacht 5 juli 1986 - HONDERD JAAR! r Ter gelegenheid van de 100e verjaardag van deze in - v Nederland zo beroemde politicus heeft onze .politieke tekenaar Teo Gootjes de hiernaast BvJ afgebeelde tekening gemaakt. Formaat 42 x 32 cm. geschept papier. Wg De prijs hiervan bedraagt..5,- U kunt deze tekening kopen aan de receptie van ons Hoofdkantoor aan de Witte de Withstraat 25, Rotterdam, kunt deze tekening ook schriftelijk bestellen. U dient dan ƒ3,-extra aan verzendkosten N over te maken, dus in totaal 8,-. V Dit bedrag kunt u overmaken op: girorekening nr. 28 333 of A.B.N. rek.nr. 50.03.11.897 t.a.v. Avondbladen Combinatie Rotterdam C.V. te Rotterdam. Vermeid op uw overschrijving: tekening W. Drees Sr. en uw juiste adres. Na ontvangst van uw betaling krijgt u het bestelde per om gaande.";, '^'V. Zelfstandiger DeGJVW- zwemploeg met begeleid sters en coa ches bijeen in het Schiedam se Zwembad Zuid. Marian ne draagt de in Madrid ge wonnen be ker. (Foto: Ed Egger- mont Het Vrije Volk organiseert i.s.m. Hengelsportver. Neptunus en de Dienst voor Sport en Recreatie Rotterdam f - rf" maandagavond 7 juli 1986 aan de Sophiakade te Rotterdam. Aanvang 19.00 uur. Inschrijving vanaf 18.00 uur aan de Jurywagen van Het Vrije Volk op de plaat^yèn de wedstrijd. Voor inlichtingen: tel. 010-4159900. Stapelbedden ORANJEBOOM verenigde spaarbank NDHUI' HET VRIJE VOLK HOEK VAN HOLLAND On derzoek naar verder toepas sing van wind- en zonne-ener- gie kan nog best eert duwtje f gebruiken, zo vindt coördinator R. de Bruijne van de Stichting Energie Anders in Hoek van Holland. "De daling van de olieprijzen heeft ontwikkelin gen van alternatieve energie vormen de laatste jaren afge remd. Stimuleren is hard no dig," aldus De Bruijne. Hij hoopt donderdag "hoog be zoek" te ontvangen bij de ope ning van de expositie 'Grenze loze Energie in Europa' over de toepassingen van bijvoorbeeld waterkracht-energie. De ten toonstelling moet Nederlanders overtuigen van het belang van windmolens en dergelijke. "Een waterrijk land als Neder land zou toch meer gebruik, van waterkracht moeten ma ken," zegt De Bruijne. "In Bel gië, Frankrijk en Zwitserland wordt al jaren energie uit stro mend water gehaaid." Om de situatie in de verschillende lan den te belichten is directeur- generaal Michael Davis van het Europees Energiedepartement uitgenodigd bij de opening van de expositie. Verder zullen on der meer minister G. van Aar-' denné (Economische zaken) en W.K. Wiegers namens de Ver enigde Exploitanten Elektrici- teits bedrijven Nederland (VEEN) aanwezig zijn. t verspreiden gedachten' ven is van mooie molens op elkaar gaan hebben op zo'n veld." De centrale is één van de alter natieve energieprojecten waar voor het kabinet in het verle-, den geld heeft uitgetrokken. Het ministerie van Economi- sche Zaken heeft voor het ko mend jaar ook nog eens 100 miljoen gulden extra uitgetrok ken voor experimenten met nieuwe vormen van energie. Energie Anders heeft vooruitlo pend daarop ideeën voor pro jecten verzameld, die op de expositie te vinden zijn. Ook 'wordt aandacht besteed aan 1000 „proefprojecten" waar aan de komende zes jaar in de EG-landen wordt gewerkt. De Stichting Energie Anders heeft sinds 1980 een perma nente tentoonstelling, waarin een overzicht wordt gegeven van de nieuwste vormen van 'schone energie', leder jaar richt de stichting een kortlo pende expositie In die de 'na-. druk legt op een specifiek on- derdeel ervan. Dit jaar is de aandacht gericht op de Euro pese landen. Bedrijven krijgen gelegenheid er hun produkten te presenteren en hun werk toe: te lichten. Zo zijn bedrijven druk geweest met het bouwen i van windmolens voor water pompen in de Derde Wereld. Twee van die molens staan ter bezichtiging op de expositie. Na de opening van de ten- toonstelling, donderdag 10 ju li 11.00 uur, houdt Energie Anders een maand lang open huis. Energie Anders, Stationsweg 91, Hoek van Holland. dat het veranderingen teweeg brengt, maar voor mij moet het vanuit een positief stand punt gebeuren." Harmonie, optimisme, goed en positief, zijn begrippen die Kandou veel gebruikt. Hij praat gedreven en uit alles blijkt dat hij zeer betrokken is bij wat er om hem heen ge beurt. En hoewel hij al 64 is, gelooft hij er rotsvast in dat de maatschappij ooit de vorm zal aannemen van een harmonieu ze samenleving. „De maatschappij is een or ganisme, geen machine", zegt hij. „Het is niet star, het groeit. Oude ideeën worden opgege ven, nieuwe komen er voor in de plaats. Het is een cyclus als in de natuur, de seizoenen wis selen steeds. Het leven veran dert en daar is een lijn in te ontdekken." Kandou denkt dat het Oos terse denken, dat steeds meer zijn ingang vindt in het Wes terse denkpatroon, bij zal dra gen aan het oplossen van de problemen van deze tijd. „In een harmonieuze samenleving zijn verstand en gcvoel in evenwicht. Nu nog wordt het Westerse denken door het ver stand beheerst." Eerder gaf de schrijver twee boekjes in éigen beheer uit: Naïeve Notities (gedichten) en de novelle Bucephales Won derpaard. Een nieuwe uitgeve rij in Roermond merkte het werk van de auteur op en stuurde hem een brief met het verzoek een. bundel verhalen samen te stéllen. Het werd een glanzend groen boekje met magische en andere verhalen. Kandou zelf typeert de klank ,van zijn verhalen als "optimis tisch". In Goena-Goena schetst kandou de dingen niet "zoals ze zijn', maar 'zoals hij ze graag zou willen zien'. Dat "gesjoemel" met de werkelijk heid; levert soms grappige si tuaties op. Zó "zién we Marx plóf seiing in de twintigste eeuw rondhup pelen; met - Jeanne d'Arc aan 2ijn zijde. De wereldeconomie wordt" bepaald; door een Cu- lemborgse Aardappelverkoop; maatschappij (C.LA.). De tijd wordt met het grootste gemak teruggedraaid, zodat Colum bus met atoomgéweren aan boord Amerika ontdekt. Kan dou spiegelt de dingen absurd voor. Hij zet de dingen - waar gewenst - naar zijn hand om een wereld van goedheid te creëren. Op de achterflap van Goena- Goena noemt de uitgever Da niël Kandou een veelzijdig schrijver. Kandou schrijft over liefde. Je natuur,; maar ook over politiek, wetenschap en mensenrechten. Magie Wie de expositie bezoekt ziet bijvoorbeeld de door een windmolen voortgestuwde boot van de Rotterdammer Albert Goudriaan.. Het betreft een constructie, waarbij de molen op drie windsurfplanken rust. Goudriaan heeft ruim drié jaar aan het schip gewerkt. In 1984 heeft hij een proefvaart ge maakt op de Kralingse plas. "Bij windkracht 2 ging ik al ruim zes kilomeier per uur (3,5 mijl, vertelt hij." Ik weet dat het heel hard kan gaan. Maar eigenlijk is het schip te gevaar lijk o.n mee te varen. De tip van de wieken van de molen gaan met een snelheid die ze ven keer zo hoog ligt als de windsnelheid in het rond. De klap die zo'n tip kan geven als die ergens tegen aan komt is reusachtig." Goudriaan (37) is oud-stuur man, heeft het diploma HTS op zak en houdt zich bezig mét studies naar maritieme tech nieken. Met name is hij ge boeid door ontwikkelingen In het gebruik van alternatieve énergie op het water. Vorig jaar reisde hij af naar de expo sitie High Tech '85 in Londen. Al sinds enige jaren is Gou driaan betrokken bij de werk zaamheden van Energie An ders. Een ander object van de ten toonstelling is een maquette van de toekomstige door win denergie aangedreven elektri citeitscentrale van de plaatsen Sexbierum en Oostbierum. het betreft een complex van 18 molens die per stuk 30 Kw kunnen leveren. Volgens voor lichter Jetze Janssen van Ener gie Anders wordt de centrale een "uniek project". "We wis ten wat er kan gebeuren als één molen draait. Maar Inte ressant is wat voor invloed de „Er is me voorspeld dat ik 83 zal worden. Ik hoop dat het uit komt, want ik wil nog heel veel zien Ik voel me jong, ook al begmt mijn leven tegen het einde te lopen. Ik ben er nog niet achter wat ik liever heb: de jeugd of de ouderdom. De jeugd geeft vreugde en schoon heid, de ouderdom geeft wijs heid. Het is allebei mooi." Plannen voor de toekomst heeft Kandou genoeg. Een aan tal jaren geleden is hij een stu die wiskunde en economie be gonnen. Eerst wil hij die stu dies afronden, daarna is hij van plan zijn belangstelling voor cijfers en taal te combine ren. Dat plan heet, een tikkie ironisch: 'wiskunde voor femi nisten'. Een boek d"t inzicht moet verschaffen in het princi pe van de wiskunde. Volgens Kandou is wiskunde zeer moeilijk te begrijpen voor veel mensen. „Wiskunde ver eist het soort logica dat moei lijk te hanteren is als je er niet in bent getraind. Dat geldt voor een heleboel vrouwen, maar ook voor mannen. 'Wis kunde voor feministen' moet een boek worden dat met be hulp van taal, zonder sommen, toegang verschaft tot de logica die wiskunde heet. Eerst dat en wie weet: daarna misschien een boek over mijn leven." is voor mij het verspreiden van mooie gedachten." Een boodschap of diepere be tekenis aan de lezers meege- /en, is niet de bedoeling van Kandou. „Dat eist veel verant woordelijkheid,!' meent hij. „Ik hen niet uit op effect. Ik schrijf spontaan wat in mijn ha t op welt. Dan leg ik het opzij en laat het als wijn rijpen. Soms ben ik getroffen als ik iets te ruglees. Dan weet ik:' dit is goed." Over het publiek: „Je móet het publiek niet beschouwen ais een speelinstrunient vqor je eigen ijdelheid. Ik vind dat het een over-en-weer-reiatie moet zijn. Altijd kritisch blij ven. Ik hou niet van afkraken, hoewel dat soms nodig is om- prachtig hoort spelen. „Tech nisch zijn ze perfect, maar het ontbreekt hei. vaak a'fanta sie: ze kunnen nig g ravoel in hun muziek legge Kleine gedachten - xleine gebeurtenissen zijn voor Dani el Kandou aanleiding genoeg om zijn notitieboekje te pak ken en aantekeningen te ma- kén. Om te voorkomen dat iets hem ontgaat, draagt hij overal pen en papier bij zich. Veel ideeën voor gedichten en ver halen ontstaan in de bus of me tro. De schrijver: „Dagelijkse dingen boeien me, in aiies zit wel bekoring om over te schrijven. Ik zie veel: als ik er gens op bezoek ben of in de metro zit. Dan heb ik soms mooie gedachten, en schrijven drukthet belangrijkste stem pel op zijn werk. Het vermengen van werke lijkheid er, fantasie heeft voor de schrijver dan ook niet al leen te maken met een vorm, maar ookmet zijn achter grond. Kandou is geboren in Indonesië en houdt zich veel bezig met Oosterse filosofie en mystiek." Reïncarnatie bijvoor- beeld. „Over reïncarnatie kan ik üren praten, maarik kom er nooit uit; Het is een kwestie van verwoorden. Bij dood kun nen we ons niets .voorstellen en bij eeuwig.leven ook niet. Niets en oneindigheid: béide begrip pen zijn ongrijpbaar." Kandou is pas op latere leef tijd gaan schrijven. Het begon tien-jaar geleden toen hij een gedichtinzond voor een po ëziewedstrijd.- Het werd aange nomen. Daarna, is hij lessen gaan volgen bij Paula Gomes, die een schrijversworkshop in Rotterdam leidt. „In de workshop heb ik voor al de techniek, leren beheer sen,vertelt, Kandou. „Invallen krijgen is heel mooi, maar je creativiteit wordt makkelijk gedempt in je omgeving daardoor komt het moeilijk tot uiting. Dan is techniek belang rijk.", Relativerend: :,Tè «technisch is ook niet goed, de fantasie mag nooit ontbreken. Zonder fantasie wordt het koud." En hij haalt het voorbeeld aan van de muziekwereld, waarin je wonderkinderen soms VLAARDINGEN Bij het oversteken van de Kethelweg is een vierjarige jongen door een auto aangereden. Het knaapje, dat op de fiets zat, reed vanuit een uitrit abrupt de rijbaan op, waardoor het de automobilist niet lukte hem te ontwijken. De jongen is voor nader onderzoek naar het Ho- lyziekenhuis gebracht. Hij heeft vermoedelijk een hersenschud ding. maakte. Beiden behaalden een- eerste prijs. Zij zwommen te: gen deelnemers uit China, Ita lië, Magao, Spanje en andere ploegen uit Nederland. Eric Prien bezocht met ver tegenwoordigers van de ande re GJVW-ploegen uit Oss, Hen gelo, Amsterdam én Den Haag de burgemeester van Madrid. Eric: "Wij overhandigden hem een os uit Oss. Wij wisten niet dat wij die eerste burger een bezoekje zouden brengen, an ders hadden we wel een fles Schiedams vocht meegenomen natuurlijk". Pim van Noortwijk, met zijn gouden medailles op de borst, geniet nog na van het zwemge beuren. "Hij kan reusachtig sporten. Hij zwemt iedereen eruit", legt Piet Kop, uit'. Pim knikt enthousiast, maar blijft bescheiden. Het sporten z';i in de familie. Pims broer is Bas van Noortwijk, keeper van ere divisieclub Sparta. In Spanjè defileerde Pim met ploegleden John, José, Eric, Wilma Sparreboom en Johanna Olthof en begeleidster Heieen langs de Spaanse ko ningin en koning. i i Jósé legt uit: Vin Nederland is het prima geregeld voor mensen met een verstandelijke handicap. In Spanje niet. Er moeten clubs en verenigingen worden opgericht. Door middel van dit zogenoemde Ande-toër- nooi wilde men het onder de aandacht brengen". De Schiedamse zwemploeg' van de GJVW,bestaat uit ver standelijk gehandicapten in al lerlei gradaties: een mongool tje maakt deel uit de de sport ploeg, evenals jongelui die uit stekend voor zichzelf kunnen zorgen, maar wat langzamer zijn. -■ De GJVW is ontstaan uit de twee Schiedamse oudervereni gingen: Philadelphia (christe lijk) en de Vereniging Ouders Geestelijk Gehandicapten (al gemeen en rooms -katholiek). De GJVW is landelijk opge richt en georganiseerd. De verstandelijk gehandicapten kunnen badmintonnen, zaal voetballen, volleyballen, ten nissen, judo-en, volksdansen en fotograferen. Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM "Grandioos", "Fantastisch". Tiéntallen ke ren klinken deze woorden op uit de monden van acht wed strijdzwemmers van de Schie damse «afdeling van de stich ting voor gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk (GJVW). De ploeg van ver standelijk gehandicapten nam vorige week deel aan wedstrij den tussen geestelijk gehandi capten en "gewone" sporters in Madrid. "Ook zij hebben recht op wedstrijdsport. Niet apart, nee, ben je helemaal. Gewoon ge mengd", vindt de Schiedamse coach Piet Kop. De GJVW- groep vloog er heen, kwam, zag en overwon onder de zin derend héte Spaanse zon. Bela den met gouden, zilveren, bronzen medailles, een grote beker én meer zelfvertrouwen, streek de sportgroep woens dagavond weer neer op de thuisbasis: het Schiedamse Zwembad Zuid. 'i "Onze leden -Vzijn sportmen sen als ieder ander. Temidden van die, schrik niet, 13.000 deelnemers hebben zij zich duidelijk gemanifesteerd. Man, ze hebben succes geoogst voor, eén: 25:000 koppig publiek,- waaronder leden van het; Spaanse koningshuis", aldus Piet Kop, die sinds tien jaar samen met de Maassluise Ans Kanis de GJVW-zweniploeg leidt.. Beiden kómen uit de wedstrijd-wereld. "Sommige leden staan hun mannetje of vrouwtje ais reas- echte topsporters", aldus Piet, Kop over zijn zwem-protégés' in de leeftijd van één tot 70 jaar. Voor moeder Annie Ooms uit: het Schiedamse Tuindorp/Ke- thel bracht de deelname van haar dóchter Marianne, eén mongooltje van achttien, jaar' 'heel wat leeuwen en beren op de weg'. "Kijk, ken mijn dochter door en domMaar de leiders Heieen Dekker, Robert Sio eri de coaches maken .Ma rianne drie kwartier per week mee. Het was een grote gok. Ik heb in angst gezeten. Met tra nen in de ogèn Het ik haar los Mark, een disco-fan en new wave-liefhebber is vol lof over de zwemreis naar Spanje: "Al leen zou ik de volgende keer in een hotel willen slapen. Wij waren ondergebracht in grote tenten. Wij sliepen in stapel bedden. Het etén was niet best, hoor. Net of je in dienst zat. Eén avond zijn we in Madrid uit dineren geweest met de hele groep. Dat was klasse". José en John Scholten, Schiedammers, maakten een geweldige tijd door. Voor Jos',' sinds vorig jaar juni getrouwd niet John, was het de eerste keer dat zij een vliegreis op'Schiphol. Het was net de mascotte van de ploeg. Ze is de kleinste! van het stel", aldus Annie Ooms, die tot haar ver bazing merkte dat Marianne veel zelfstandiger was na te rugkomst. "Het is fantastisch geweest. Ik had briefjes meegegeven: Denk hier aan, denk daaraan, een gebedje voor het slapen gaan. Want dat zijn voor het bind zaken die haar dag bepa len. Die haar zekerheid geven. Maar het is fantastisch ge weest. En Marianne is slanker geworden", vertelt Annie Ooms blij. De coachesvan de zwemploeg Piet én Ans hebben haar bestraffend toegesproken. "Ik mag haar niet meer zo be tuttelen", geeft Annie toe. Maria Mutsaers uit Vlaar- dingen is de moeder van Mark. Zij vertrouwde de waterrat ge makkelijk toe aan de zorgen van de GJVW. "Mark is vier entwintig, hij heeft een vaste baan bij Albert Heijn in Ke- thel. Hij kan uitstekend voor zichzelf zorgen. Nee, ik heb me geen zorgen gemaakt. Het was wel erg stil in huis. Ik miste zijn muziek", aldus Maria Mutsaers. M IV. *1 APBIL t»W CimNDSTFUxr sa. TEL 010 434 IS 22 MAT MEN ESSER LAAN 324 010 478 21 M

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1