5 Beneluxbuis afgesloten: dubbele files Schiedamse pomphouder uit boeien Spinaker start voor schepen Mid Atlantic Ontsnapte verdachte Zwijndrechtse moord in bioscoop gepakt 'Politiemensen gaan te soepel om met de eigen dienstvoorschri t'ten' 'Hoogwerkers' lopen te veel gevaren 8 Hr Amfetamine- laboratorium opgerold Geen gevaar voor schaatsers in Bernisse- gebied "S;4. 'Kunst-Zaken' bij de Beurs m ht I K 1 V (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Rotterdamse Kunststichting over 1985 blijkt dat er door de RKS een nieuwe wind gaat waaien. Na jarenlange bezuinigingen en drastische inkrimping van het aantal vaste medewerkers van 80 tot (op 1 september van dit jaar) 30, wil de RKS weer uitgroeien tot een "vita le en bloeiende instelling, die de in 1983 gewekte verwachtingen goeddeels zal heben waarge maakt". Poetry De kunste naars Toon Hartogs en Barbara van Loon openden gisteren voor het historisch café De Unie op de Mau- ritsiveg de grote spiegel met het woord 'DAAD'. (Foto Martijn Heil) 8 Met een betonschaar be vrijdde de Schiedamse po litie saterdag de vastgeke tende pomphouder J. J. C. van der Enden De 51-ja rige eigenaar van het pompstation aan de Mon seigneur Nolenslaan in Schiedam raakte bij een overval 1Q0Q gulden kwijt. Twee mannen stapten zijn zaak binnen, bedreig den de pomphouder elk met een pistool en riepen: "Geld moeten we heb ben!" De overvallers de den een greep uit de kas sa en ketenden de pomp houder met handboeien vast aan zijn bureaulade. (Foto: Roel Dijkstra). De kleine jachthaven van Hoek van Holland lag vlak voor de start van de Mid Atlantic '86 vol met de wedstrijd jachten. (Foto: Rob Hendriks). Onderzoek Mes Geïsoleerd 1 V'i'rfVfe/S J -JVygt, i- HET VRIJE VOLK metropool MAANDAG? JULI 1986 H v t\ k i* Nieuwe wind gaat RKS waaien Volgens het jaarverslag was 1985 een "chaotische jaar". "De ROTTERDAM In de Rotterdamse Prove nierswijk heeft de narco- 'ticabrigade een amfeta- mine-laboratorium opge rold. Daarbij zijn de r 34-jarige R. J. K. en de "33-jarige mevrouw A. de F. gearresteerd In het pand trof de politie ver pakkingsmateriaal, grondstoffen, vijfduizend gulden, 3,2 kilo amfeta mine en 900 tabletten Rohypnol aan. Alles werd in beslag genomen. Bovendien bleken de ge arresteerden over een aanzienlijk wapenarse- naai te beschikken. Een kilo zwart kruit, 1500 pa tronen, 19 pistolen en 7 geweren lagen in het huis. -•De vrouw is na ver- (hoor heengezonden, de verdachte K. wordt van- f,daag voor de officier ?j.y*n Justitie geleid. De zaak kwam aan het, rollen door-de arrestatie in Leuven (België) van een man die* Amfetamine probeerde.te yeykopen. 13 - ROTTERDAM De files voor de Beneluxtunnel en de Van' - Brienenoordbrug zijn sinds het weekeinde twee keer langer dan normaal in deze tijd_ van het jaar. Boosdoener is de c jstelijke buis van de Be- neltwtunnel die voor vier we- këtr is afgesloten. Daardoor ontstaan sinds zaterdag aan beide kanten van de westelijke tunnelbuis extra lange files. Ondanks de bouwvak, waardoor het aantal auto's op de rijkjwegen met ongeveer de daalt, ontstond van- d om kwart over acht ae van vijf en een halve eter aan de kant van dingen. Normaal staat I ochtends bijna nooit een „an de andete kast stond üj van vier kilometer. Xfe- omleidingsroute via de Van Brienenoordbrug raakte oök" verstopt. Aan de zuidkant van .de brug ontstond een file vat), yijf kilometer terwijl een rij van nog geen drie kilome ter gewoon is voor deze tijd vahhet jaar. Rijkswaterstaat adviseert metv-grote borden de wegge bruikers vla de Van Brienen oordbrug om te rijden. Sommi ge automobilisten kozen een alternatieve route via de Maastunnel en de Willemsbrug In Rotterdam. Bij-de Maastunnel ontstond echter ook een file van enkele kilorneters lengte. Oorzaak was .pen op hol geslagen nieu we xerkeerslichtinstallatie hij het o Maastunnelplein-Dorps- weg. Het computergestuurde apparaat gaf alleen een knip perlicht De Rotterdamse poli tie moest het verkeer met de hand-regelen. Bij de Willems brug waren er vanochtend geen extra lange opstoppingen. Het vakantieverkeer kwam dit'? weekeinde pas goed op gkhfi Veel mensen kwamen op weg.naar het zuiden bij de Be- nèluxtunnel al in de file te recht Zondag stond aan belde kanten van de tunnel tussen drie en vijf uur 's middags een rij van drie kilometer. Zater dag stond er een file van twee kilometer aan de kant vwo Vlaardlngen. Ook van de aag jesmensen werd het geduld op itetopenfoaar vervoer heeft geen hinder van de afgesloten tonnfilbttis. Bussen van Zuid- West-Nederland rijden over busbaan aan beide van de westelijke tunnelbuis. Vólgens een «oordvoerder van Suid-West-Nederland blijven de bussen precies op schema «4bl«n nieuwe organisatorische opzet van de stichting moest worden ingevuld en ettelijke medewer kers moesten worden aange trokken en ingewerkt". Het jaarverslag van de RKS vervolgt: "Op het gebied van de Beeldende Kunst hebben zich enkele belangrijke mani festaties voorgedaan: Mooi Meegenomen en de Herfstsa- lon. Maar ondertussen ont stond tussen bestuur en direc tie enerzijds en de sectie Beel dende Kunst anderzijds een verschil van inzicht over de wijze waarop de Kunststich ting op het gebied van de Beel dende Kunst weer een duide lijk herkenbare rol in de stad kan spelen. Om uit de ontstane impasse te komen is aan P. Barendse en K. Schampers de opdracht verleend om onder zoek te doen naar de wenselijk heid cn de mogelijkheid van een galeriehuis. Op 13 februari 1985 heeft de RKS achterstallig onderhoud ingehaald door drie Pierre Bayleprijzen tegelijk uit te rei ken: een voor muziekkritiek (1980) aan Konrad Boebmer, een voor toneelkritiek (1981) aan André Rutten en een voor danskritiek (1983) aan Ine Rietstap). De jury voor beel dende kunstkritiek (1982) slaagde er niet in tot de keuze van prijswinnaar te komen." Speciale aandacht wordt in het jaarverslag gewijd aan Poetry International. „Wij wil len nog eens beklemtonen van welk groot belang dit evene ment is voor het kunstklimaat in deze stad. Wij zijn ervan overtuigd dat dit festival, door zijn toeneende relaties met an dere diciplines van de kunst, ook in staat zal zijn andere pu blieksgroepen te bereiken. "Voor het aanboren van jongere publieksgroepen wordt boven dien verplaatsing van het fes tival in de tijd ernstig in over weging genomen. Haast Poe try zal In 1986 ook veel aan dacht worden besteed aan de manifestatie "Schrijvers aller landen', waar een tot de ver beelding sprekende confronta tie zal plaatsvinden van een twintigtal vermaarde auteurs uit alle delen van de wereld." in café De Unie waar giste ren 'de spiegel' officieel werd geopend door de kunstenaars Barbara van Loon en Toon Hartogs, zal een kleine thea terzaal in gebruik worden ge nomen. De zaal achterin het gebouw wordt gebruikt als ontmoetingsplaats voor dis cussies, voordrachten en con frontaties over kunst, politiek en cultuur. Daarnaast komen er voorstellingen en optredens die anders gewoonlijk aan Rot terdam voorbijgaan. Rotterdamse theatermakers zullen, voorlopig onder de vleugels van de Kunststich ting, in Rotterdam een post academische theateropleiding starten. En de sectie Architec tuur wil komen tot een particu liere topopleiding voor archi tecten in Nederland. Dit zal ge beuren samen met de Acade mie van Bouwkunst en het nog te stichten Architectuurmu seum Rotterdam met het doel een belangrijk centrum te stichten voor zowel de archi tectuureducatie als de presen tatie. 4 !i$: ;-'Y, '%msk ROTTERDAM „Architecten en opdrachtgevers houden bi] allerlei projecten onvoldoende rekening met bijvoorbeeld gla zenwassers en onderhouds ploegen. Voor gebouwen hoger dan 20 meter zou, bij het ont breken van een veilige installa tie voor deze gevelwerkers, dan ook geen bouwvergunning mogen worden afgegeven", zo stelt ir. W. M. van der Poel, in specteur bij de Arbeidsinspec tie. „De opdrachtgevers zijn over het algemeen respectabele in stellingen, zoals pensioenfond sen en assurantiemaatschap pijen. 't Is gewoon een morele verplichting voor veiligheid té zorgen. Maar niemand staat er ook maar één moment bij stil. En dat terwijl het veelal om een luttel bedrag op de totale bouwsom gaat", aldus de heer Van der Poel. Een veiligheidsinstallatie ver dient zichzelf, volgens hem te rug, omdat er dan snel en ac curaat kan worden gewerkt. Door een hiaat in het veilig heidsbesluit van de zg. rest groepen kan de Arbeidsin spectie evenwel niet dwingend optreden. Onder deze rest groepen verstaat men werkne mers van kantoren, winkels, pakhuizen, verpleeg- en be jaardentehuizen, buitenschil ders en glazenwassers. De meeste 'pijn' van de Ar beidsinspectie zit bij de gla zenwassers. De oorzaak van een ongeval ligt meestal in ver onachtzaming van de veilig heidsvoorschriften en -midde len. De Arbeidsinspectie heeft de bevoegdheid een werk stil te leggen wanneer daartoe aanleiding is. Bijvoorbeeld als een steillngbouwer op levens gevaarlijke wijze, voor zichzelf én voorbijgangers, bezig Is met" het opbouwen of afbreken van een stelling, ledereen, particu- lieren en werknemers van be drijven, kunnen de Arbeldsin- spèctie eventueel anoniem inseinen. Overigens worden lang niet alle bedrijfsongeval len bij de inspectie gemeld. Er bestaat geen meldingsplicht, zodat men er dan weinig of niets aan Kan doen. Veelal is het beter e.e.a. wel te melden, vooral met het oog op het ver- halen van schade. „Er zijn maar weinig mensen, met name van de zg. restgroe- pen, die hieraan denken", zegt ir. Van der Poel. „Toch gaat de. veiligheid een steeds grotere rol spelen. Vooral in de J schoonmaaksector is dit dui- delijk merkbaar. Een cursus veilig werken is hier al heel ge- woon." „Volkomen sluitend zal de wet geving op dit terrein wel nooit worden. Bij het schilderen van de Van Brienenoordbrug loopt, men 'doodleuk" over de boog- binten. En bij het schilderen van hoogspanningsmasten, zo'n 50 tot 110 meter hoog, zijn geen veiligheidsvoorzienin gen te treffen. Wanneer je die mensen aan het werk ziet, houd je als veiligheidsman je hart vast." (Van een onzer verslaggevers) BERNISSE De schaatsers in het recreatiegebied Bernisse hebben afgelopen winter geen gevaar gelopen. Het water schap De Brielse Dijkkrlng heeft inderdaad gedurende de vorstperiode in februari, water onttrokken aan- de, Brielse J Maas (bij Heenvliet en Abben- broek en de sluis van Molenha ven), maar heeft ook zorg be steed aan de ijsrecreatie. De wakken op de Bernisse en Brielse Maas zijn bijvoorbeeld aangegeven met bossen tak ken. Zo luidt het koele antwoord van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op vragen eerder dit jaar van statenlid A. S. J. Flapper (PSP/CPN/PPR) over een mogelijk gevaarlijke situatie voor schaatsers. Gede puteerde Staten zien na een ge degen studie geen reden om maatregelen te nemen voor de volgende winter. Het water schap levert op grond van een overeenkomst met de gemeen te Rotterdam water aan de in dustrie, maar verliest de aan trekkelijkheid van het recrea tiegebied Bernisse voor „win tersporters" ook niet uit het oog. m il'i ""«.ÜBIM HOEK VAN HOLLAND De deelnemers aan de Mid Atlan tic hadden zich geen beter weer kunnen wensen. Net als twee jaar geleden was er zater dag sprake van een spina kerstart. Een zuidwesten wind joeg de schepen bruisend vooruit, met de Stad Rotter dam aan kop. Het begin van de reis naar de Azoren verliep niet helemaal vlekkeloos. De Quadra uit An- dijk brak een giek en moest in Scheveningen worden opgeka lefaterd. Na een paar uur was het schip weer „vaarklaar". In de cruiseklasse vertrokken de Lyra en de Hormigone te vroeg. Nadat zij netjes terug waren gevaren, begonnen ook deze zeiiers aan de 3.184 km lange tocht. In Hoek van Holland waren honderden mensen oo de been om het begin van de vierde lange afstand-zeilwedstrijd mee te maken. Omdat er een lekker windje stond, waren de jachten snel uit het zicht ver dwenen. Ook voor het Scheveningse publiek was de kleurrijke show van korte duur. De schepen verdwenen vliegensvlug rich-T j ting Kanaal. Daar bleek zoveel wind te staan dat de zeilen ge-, reefd moesten worden. De Blauwe Hoed van Van Leeuwen nam toen de leiding over. Geen van de schippers had vanmorgen z'n positie doorge geven aan de wedstrijdleiding. Die zwijgzaamheid namen de meeste deelnemers vorig jaar ook in acht: niemand wil z'n positie bekend maken aan de concurrentie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 22-jarige Zwijndrechter M, M., die vori ge week uit de psychiatrische observatiekliniek Pieter Baan Centrum in Utrecht was ont snapt, is zaterdagavond aange houden in een Bredase bio scoop. M., die ervan wordt verdacht de Zwijndrechtse bankdirec teur J. Nou wen met dum-dum- kogeis te hebben gedood, had de benen genomen nadat hij een psychiater onder bedrei ging met een mes had gegij zeld. Volgens officier van Justitie mr. H- A. van Brummen zal de aanklacht tegen M. worden uit gebreid met wederrechtelijke vrijheidsberoving. Een spe ciaal team van de Zwijn drechtse politie heeft de speur tocht naar de ontsnapte M. ge leid. Dit team deed zaterdag avond, samen met eew «oeciaal arrestatieteam van i' kspo- lltie, een inval in ee»* eaass Daar werden de 18-jarige vriendin van M. en de 21-jarige bewoonster M. H. aangehou den. M. H. is inmiddels op vrije voeten gesteld. Even later werd M. zeif ln de bioscoop ge pakt. Hij was ln gezelschap van de 26-jarige A. E. M. uit Hendrik-Idö-Ambacht, die eveneens werd gearresteerd. Tegelijkertijd hield de politie in Zwijndrecht de 20-jarige broer van M„ S. M-, aan. De ar restanten worden ervan ver dacht geholpen te hebben bij het verbergen van M. Volgens mr. Van Brummen wordt nog bezien of het verant woord is het psychiatrisch on derzoek dat M. in Utrecht on derging af te maken. Met de opsporing van M. zijn vanaf donderdagmiddag tien politiemensen onafgebroken bezig geweest. Het blijft de be doeling dat M. op 28 augustus terecht staat, aldus de officier van Justitie. Justlt'e zal nog onderzoeken of de dit weekeinde geaires- teerde mensen het mes, dai M. bij de "gijzeling van de psy chiater gebruikte, ir» het Pieter Baan Centrum hebben binnen gesmokkeld. Volgens mr. Van Brummen is dat "niet uitgeslo ten", omdat zij de laatsten zijn geweest die voor de gijzeling bij M. op bezoek waren, en om dat in de Bredase woning een soortgelijk mes werd aange troffen. ROTTERDAM On der de naam "Kunst-Za ken" wordt van zaterdag 23 augustus tot en met zaterdag 30 augustus in de Beurs aan de voet .van het World Trade Center in Rotterdam een "kunstbeurs voor het be drijfsleven" gehouden. De beurs, die werd ge organiseerd door het centrum Beeldende Kunst Rotterdam in sa menwerking met de Rot- 'terdamse Kunststich ting. de Beurs Rotter dam, de Kamer van Koophandel, het World Trade Center en de stichting Beeldvorming ln Bedrijf, is echter niet alleen voor zakenlieden maar ook voor ieder an der die in kunst is geïn teresseerd toegankelijk. Op "Kunst-Zaken" worden aan de hand van inmiddels gerealiseerde projecten de mogelijkhe den getoond van beel dende kunst voor het be drijfsleven. De nadruk ligt hierbij op het werk van beeldend kunste naars uit het Rijnmond gebied. Óp de beurs zal ook aandacht worden be steed aan particuliere Initiatieven en aan in stellingen die een ver binding vormen tussen bedrijfsleven en beelden de kunst. Kin (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Leidingge vende politiemensen in Rotter dam staan soms toe dat sur veillerende agenten en recher cheurs soepeler omgaan met wetsbepalingen en dienstvoor schriften, dan uit oogpunt van goed fatsoen wenselijk is. Zo worden onrechtmatige aanhoudingen zo nu en dan aangemoedigd van "bovenaf* Deze handelwijze wordt be loond, terwijl duidelijk is dat de betrokken agent misbruik heeft gemaakt van zijn positie. Vooral de achterstand in infor matie bij burgers, ten aanzien van wat de politie wel en niet mag doen, draagt daar toe bij. Het arresteren van een ver dachte in diens woning, nadat de politie met een "flipper" de voordeur heeft geopend, Is daarvan een voorbeeld. Dat schrijft de Rotterdamse hoofdagent Rob Spijkers in het onlangs verschenen boek "Het Blauwe Recht", een uitgave die de subtitel draagt: „Op weg naar een beroepscode van de politie". Daarin gaat Spijkers in op de wenselijkheid van zo'n beroepscode, die de nu gelden de ambtsinstructie zou moeten vervangen. De Rotterdamse agent geeft verder voorbeelden die moeten worden gerangschikt onder de begrippen "naggen" en "dal ven". Ook schenkt hij aandacht aan de manier waarop de poli tie omgaat met klachten van burgers ten aanzien van poli tiemensen. Rotterdammers die zich bij de korpsleiding beklagen over een agent, hoeven niet te reke nen op grote meegaandheid vanuit de politie organisatie. .Desnoods wordt tegenover de klagende burgers de waarheid enigszins aangepast, om te voorkomen dat het collega's moeilijk wordt gemaakt," schrijft Spijkers. Het Rotterdamse politie korps heeft overigens geëxpe rimenteerd met het bespreken van ongewenste verschijnselen binnen de organisatie. „Kri tisch zelfonderzoek" bracht aan het licht dat agenten veel al hun eigen normen en waar den hanteren, zelfs als die in strijd zijn met de geschreven regels. Volgens Spijkers is de kloof tussen de „gewone" politieman en de korpsleiding veel groter dan algemeen wordt aangeno men. „Herhaaldelijk blijkt dat de korpsleiding er bepaald niet op uit is van een klacht Iets te leren", schrijft hij. Volgens de Rotterdamse hoofdagent hebben deze ver schijnselen te maken met de geïsoleerde positie die de poli tie binnen de samenleving in neemt. „Veel zaken die als heel normaal werden beschouwd bleken bij nader inzien toch niet door de beugel te kunnen," merkt Spijkers op naar aanlei ding van het experiment op Bureau Centrum in Rotter dam. In deze ploeg, die bestond uit dertig personen, onder wie vijf leidinggevenden, heeft Spij kers met een aantal collega's geprobeerd een discussie op gang te brengen over onge wenste verschijnselen binnen de politieorganisatie. „Het soepel omgaan met wetten en voorschriften heeft ook kwalijke gevolgen voor het groepsproces binnen een poli tieploeg. Iedereen weet van el kaar dat er zaken spelen die niet geoorloofd zijn, maar er wordt niets van gezegd. Perso nen „voor onderzoek" meene men naar het bureau, maar ook het „pikken" van een aan tal uurtjes van de baas voor sporten, en passant gebruik makend van de dienstauto; het valt allemaal onder het „nag- gen"," schrijft Spijkers. Ook naggen omwille van lou ter persoonlijk voordeel komt herhaaldelijk voor in Rotter dam. blijkt uit Het Blauwe Recht „Een gratis krant ha len, korting bij de winkelier. Ik denk dat iedere politieambte naar deze verschijnselen wel herkent," schrijft Spijkers. Hij wijst er voorts op dat er nogal wat negatieve reacties zijn ge komen van collega's die niet gelukkig waren met de initia tieven binnen Bureau Cen- tTSpijkers maakt deel uit van de Dienstcommissie van de Rotterdamse politie. Daar naast begeleidt hij collega s die in een klachtenprocedure •betrokken zijn geraakt. "Vol gens Spijkers is het hard nodig dat er binnen de korpsleiding een mentaliteitsverandering optreedt ten aanzien van on dergeschikten tegen wie een klacht loopt. „Omdat de korpsleiding ge makshalve maar in tuchtstraf fen blijft denken in plaats van in gesprekken, wordt het on derlinge wantrouwen gevoed en is daardoor heel moeilijk te doorbreken," meent hij. Volgens de Rotterdamse hoofdagent is het hoognodig te komen tot een algemene be roepscode, waarin omschreven staat waaraan een politieman of -vrouw zich tijdens de uit oefening van de politietaak heeft te houden. Het boek „Het Blauwe Recht" is de weerslag van het werk van de Commissie Bin nenspiegel, een Amsterdams initiatief, dat moet leiden tot een beroepscode voor het Ne derlandse politiepersoneel. De roep om zo'n gedragsregie- ment is de laatste jaren toe genomen, omdat het verouder- de systeem van dienstorders en memo's als aanvulling op de ambtsinstructie, niet goed werkt 1 *A Wh j li, aj x nV'Ve, v i i v 11 f 1 i*

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1