'Fout gemaakt voor nieuwbouw er was' Drukke geiten keuring Bouw school begint jaar na ontruiming Verzuiling weg uit woningbouw agencfl a Lunchconcert in Grote Kerk 4300 gulden vooir Anjerfonds Bomen en struiken tegen overtredingen Wéér gémeentegids voor Maassluis Biefstukken gestolen uit bistro Fietser (71) aangereden Haal dode vissen uit het water Computerspul gestolen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een concurrentiestrijd, lijkt uit gebroken in het centrum om de gunst van de be woners. In de wijk zijn sinds kort twee organisa ties actief die de belangen van de bewoners willen behartigen. Naast de al ruim tién jaar bestaande bewonersvereniging is dat de nog onbekende stichting Bewonersbelang Binnenstad. hhet,opvissen .te,begravëp< Tientallen Schiedam-Noord kinderen staken gistermor gen rode, witte en blauwe bloemen in stukjes natte groene oase op het schoolplein van de basisschool de Ouverture op het Bachplein. De bloemschik-activiteit was één van de zes gratis Jeugdland-activiteiten in Zuid, Oost, Noord, West en het Centrum. Koen (10) en zijn zusje Petra (8) zaten gebroederlijk naast hun bu ren van het Heijermansplein; Dudok (8) met zijn zusje Femke (6). „Het groen komt van de begraafplaats. Dat krijgen wij dan via de plantsoenendienst," legt mevrouw Jeanne Jager uit. Zij begeleidde de kinderen. Zij doet al mee zolang Jeugdland bestaat. „Ik ben klaar," zegt Nicolette (6). Samen met broertje Remco (5) kwam zij van het Van Rijkpad om ieder een kleurig bloemstukje te ver vaardigen. Kom dat maar bij mij thuis neerzetten," roept een oudere mevrouw bewonderend. (Foto: Ed Eggermont) De eerste paal voor de nieuwe Aloysiusschool zit al in de grond. De bouw ligt wegens vakantie stil. (Fo to: Ed Eggermont) Ghetto De 2e Van Ley den Gaelstraat eindigt in een fiet spad: niet alle automobilisten trekken zich daar. iets van aan. (Foto Ed Eggermont) vandaag xv en morgen IROTTERDAM EN OMGEVING HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De fout in het straatnaambord „Sta tionstraat", waarover wij af gelopen maandag berichtten, is gemaakt -ver voordat de nieuwbouw aan deze Schie damse weg het levenslicht zag. Dit beweert de Schie dammer F. Mercler die bij debelastingen heeft ge werkt. „Ook voor de nieuw bouw heette het Station straat met één S," zegt hij. „In een stratenboek van Rot terdam, Vlaardingen en Schiedam wordt de naam ook op deze wijze gespeld. Het boek dateert uit 1986." Met de naam Stationstraat wijkt de gemeente Schiedam niet alleen af van haar enige index bij de stadsplatte grond maar csok van de woordenlijst bij de .Neder landse taal. Dit is een in 1954 samengestelde .lijst in op dracht van de regeringen van Nederland en België waarin de algemeen aange nomen voorkeurspelling in wordt gehanteerd. In dit zo genoemde groene boekje wordt Stationsstraat met twee „essen" gespeld. De nieuwe Stationsstraat werd in februari dit jaar in gebruikgenomen. De oude straat werd in 1984 totaal ge sloopt. Op dit moment zijn 83 woningen betrokken. Er zul- ien nog 111 huizen worden gebouwd. Grote vraag- is of de ge-; meéntëraad bij de aanleg van de oorspronkelijke Sta tionsstraat de naam met één of twee essen heeft gespeld. In het stadsarchief is het be sluit daarover niet direct op vraagbaar omdat de precie ze datum van de oplevering van de oorspronkelijke wo ningen niet bekend is. Vol gens de gemeente ligt dit in de tweede helft van de jaren 20. In de verslagen van de gemeenteraadsvergaderin gen in 1Ó25 tot en met 1930 wordt de Stationsstraat ech ter niet genoemd. (Foto: Ed Eggermont) Concurrentiestrijd om gunst bewoners Centrum De laatste organisatie heeft "subsidie aangevraagd bij het gemeentebestuur. Het verzoek is afgewezen. De bestaande be- wonersvereniging heeft ver baasd gereageerd op de con currentie: „Een vreemde zaak," vindt voorzitter Koos Nesse van de bewonersvereni ging Schiedam Centrum. Ach ter,-destichting -gaat een groepje bewonersvan de 148 St. Jozef nieuwbouwwoningen achter de Hoogstraat schuil. Enkele bestuursleden van de stichting hebban: Vroeger deel uitgemaakt 6van'"dë' commissie die de nieuwbouw begeleidde. P. van der Ree en 'A. Wagten- donk zijn daar voorbeelden van. Dë laatste is ook actief geweest in de bestaande bewo nersvereniging. Van der Ree is secretaris geweest van de ge- VLAARDINGEN Uit een bistro aan de Kethelweg zijn ♦twintig biefstukken en enkele betaalcheques ontvreemd. Veel moeite om het pand binnen te komen, hoefde de inbreker niet te doen, daar er een raam dbenstond. noemde bouwcommissie en se cretaris van de woningbouw vereniging St. Jozef. Hij heeft in het verleden tevergeefs een gooi gedaan naar een be stuursfunctie bij de bewoners vereniging Schiedam Cen trum. Voorzitter Nesse denkt dat de nieuwe stichting~uit wrok is geboren: „2&£%°M§{f$fien kwaad omdat ze op hun ma nier geen invloed krijgen in het bestuur van onze vereni ging. We hebben iedereen uit genodigd om lid tC worden. Ook van óns' bestuur!Si'Maar dan moesten ze^wel Ipus ande re bestuurstakenMafeö'.iïSlen want je kunt niet met drie pet ten op besturen. Van der Ree zou bijvoorbeeld de huisbaas, de woningbouwvereniging én de huurders vertegenwoordi gen," zegt Nesse. De beide nieuwelingen op het bewoners front waxen gisteren niet voor commentaar bereikbaar. De concurrentiestrijd staat in schril contrast met de stille periode die de bewonersvereni ging in het centrum enkele ja ren geleden nog kende. Door een gebrek aan interesse ben- geide.de vereniging lange tijd op de rand van een opheffing. Na het gereed komen van de nieuwbouw werd er nieuw le ven in de vereniging geblazen. Onlangs werd het tienjarig be staan gevierd en werd er on der grote belangstelling een park aangelegd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De 71-ja- rige J. v.d. Schee uit Vlaardin gen is na een aanrijding op de kruising Schiedamseweg-Hof- laan opgenomen in het Holy- ziekenhuismet een gebroken kaak en jukbeen, een hersen schudding en twee gebroken tenen. De man die op de fiets zat, werd bij de Oude Haven- brug aangereden door een per sonenauto, waarvan de be stuurder hem geen voorrang verleende. SCHIEDAM Een onge kend groot aantal geiten wordt zaterdag op de jaarlijkse keu ring öp de kinderboerderij Park Kethel onder de loep ge nomen. In totaal zullen zestig dieren uit Schiedam, Vlaardin gen en Rotterdam meedoen. Na de keuring is er een jeügd- wedstrijd. Het gaat erom dat de geiten op een zo rustig mo gelijke manier worden rondge leid. Verder kunnën zowél de bezoekende kinderen als de volwassenen een poging wagen een geit te melken en zijn er dertig soorten geitekaas te koop. De keuring begint om één uur's middags en is gratis toegankelijk» SCHIEDAM Computerap paratuur met een waarde van ruim drieduizend gulden is ontvreemd uit een woning van de Singel in Schiedam. De da der wist het pand binnen te ko men door een ruit uit de spon ning te lichten. Het huis werd geheel doorzocht. SCHIEDAM De dienst van gemeentewer ken roept alle Schiedam mers op om dode vis uit vijvers, sloten en singels te halen. Het gemeentelijk personeel en leden van de Schiedamse Hengelsport vereniging lopen dagelijks alle binnenwaters af speu rend naar dode vissen: „Help een handje, het is een ondoenlijke zaak om alle singels en sloten na .te lopen," is de noodkreet van gemeentewerken, die .adyiseert om de .lijken, na0 via-de',-vuilniszak.af te ren. In Schiedam valt de vis- wëersbÜi drie'weken gele den stierven veel vissen wegens zuurstofgebrek. Door de zogenoemde over stort van het afvalwater en de riolen stroomt er dan vuil water, de singels in. Door teveel rottend or ganisch materiaal in het water neemt de zuurstof schrikbarend af. De vis sen leggen het loodje. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bijna een jaar na een plotselinge ont ruiming van het oude pand, is de gemeente begonnen' met dë bouw van een nieuwe SL Jan Aloysiusschool aan de Lange Singelstraat. Vori ge week ging de eerste paal voor het nieuwe pand. dat ongeveer 2,5 miljoen gulden kost, de grond in. Als gevolg van de bouwvak ligt het werk nu voorlopig stil. De school werd in augustus vo rig jaar op last van het rijk ontruimd. Gebleken was dat het pand van zijn fundering "afdreef' en er. instortings gevaar dreigde. Onder druk van' de om standigheden is de bouw van de nieuwe school ongekend snel op gang gekomen. In de cember 1984 besloot de raad voor de bouw medewerking vaii het rijk te vragen. „Bij scholen In Woudhoek hebben we er tien jaar over ge daan," zegt onderwijsconsu- lent Lex Tigges. „Na een on derzoek in '85 is besloten tot sloop van de Aloysiusschool. De fundering bleek slecht en niet meer te verbeteren. Er werd besioten om niet te re noveren." De evacuatie van de 150 leerlingen van de toenmalige lagere school zorgde niet voor onoverkomelijke pro blemen. Sinds de ontruiming zijn ze ondergebracht in de kleuterschool 't Koepeltje. Deze vormt de kleuterafde ling van de basisschool die na de fusie tussen de twee is ontstaan. Hét ligt in de be doeling dat de complete ba sisschool van het nieuwe pand gebruik gaat maken. De vroegere school dateer de uit de jaren dertig en was al danig in staat van verval toen het Instortingsgevaar aan het licht 'kwam. In de muren van het pand zaten grote scheuren. Af en toe viel er zelfs kalk uit het plafond. Het ministerie deed een on derzoek nadat de eigenares van de school, de SL Willi- brordusstichting, aan de bel had getrokken. De bouw van de school zal naar schatting een jaar ver gen. Er komen acht klassen. De basisschool telt ongeveer 200 leerlingen. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Vaak bewijst de sioper met zijn voorhamer aan de Schiedammers, dat weer een stukje van hun oude stad verdwenen is. Soms ech ter 'doet de notaris met een krassende pen hetzelfde werk. Dat staat binnenkort te gebeu ren, als de Rooms Katholieke Bouwvereniging Sint Jozef de definitieve stap zet naar het opgaan in één grote Schiedam se woningbouwcoöperatle. Daarmee is weer een stukje verzuiling uit de maatschappij verdwenen. De eerste grote uitbreidin gen van Schiedam in deze eeuw Oost en Het Westen zijn voor een groot deel gerea liseerd door woningbouwver enigingen. De gemeente meen de toen, dat hulsvesting geen overheidstaak was. Het stad huis zorgde voor straten, trot toirs, gas, water en elektrische leidingen. Wat er verder ver rees was een zaak van het par ticulier initiatief. Maar echt vol te houden viel dat niet. Rond de stad verre zen enorme scheepswerven die duizenden arbeiders met hun gezinnen naar de stad trokken en die moesten toch ergens worden ondergebracht. Er heerste een verschrikkelijke woningnood en de complexen van huisjesmelkers, die her en der verrezen, konden bij lange na niet aan de vraag voldoen. Vandaar dat arbeidsorgani saties verenigingen vormden om hun eigen hulzen te bou wen. Dan konden zij ook een beetje op de kwaliteit letten en de huurverhogingen in eigen hand houden. De eerste wo ningbouwvereniging heette eenvoudigweg „Volkshuisves ting" en was politiek noch godsdienstig van aard. De ge meente kwam de nieuwe orga nisatie tegemoet door voor haar leningen garant te staan. Zover wilden de bestuurderen dan wel gaan. Maar juist in die tijd kwam de verzuiling op. Dominees en pastoors waren bang, dat hun schaapjes zouden verdolen, als zij met andersdenkenden in aanraking kwamen. En dat kon natuurlijk gebeuren, als je via Volkshuisvesting ketterse of wat erger was heiden se buren kreeg. Daarom zorg den zij ervoor, dat katholieken en protestanten hun 'eigen wo ningbouwverenigingen sticht ten. Zo konden er ghetto's van gelijkgezinden ontstaan. De so cialisten volgden hun voor beeld. Zo werd het Fabriplein rood, terwijl grote delen van de Anthony Muysstraat -- neergezet door Sint Jozef uiterst katholiek waren. De woningbouwverenigingen zijn min of meer gescheiden op blijven marcheren, ook toen de verzuiling al lang en breed uit de Schiedamse samenle ving verdwenen was. Een or ganisatie overleeft Immers al tijd de zin van zijn bestaan en dat gebeurt zeker, als zij af hankelijk wordt vain over heidssubsidies, zoals de wo ningbouwverenigingen is over komen. Want dat zijn tegen woordig al lang verlengstuk ken van de woningwet huizen bouw, waar de overheid nü in tegenstelling tot zestig Jaar ge leden een hoofdrol in speelt. Je zou kunnen zeggen: met Sint Jozef wordt weer een mo nument uit het verleden afge broken. Alleen is het ditmaal geen bouwwerk van steen en cement, maar van een oude, verdwenen ideologie. En d&ér hoef je weer niet rouwig om te zijn. WOENSDAG 9 JUL11986 VLAARDINGEN Aad Zou tendijk geeft morgen zijn we kelijks lunchconcert op het or gel van de Grote Kerk te Vlaar dingen. Hij speelt op het koor- orgel Magnificat-fuga's van' Pa- chelbel en op het grote Van Peteghem-orgel Preludium en Fuga in C van J. S. Bach, Trio in C van Rembt, Cantilène van Rheinberger en Nun danket al le Gott van Karg-Elert. Het concert duurt van 12.45 tot 13.15 uur. Toegang gratis. VLAARDINGEN De huis- aan-hufs- en straatcollecte die eind vorige maand in Vlaardin gen ten behoeve van het An jerfonds Zuid-Hoitand is ge houden, heeft 4.303,75 opge bracht. Het Anjerfonds is een afdeling van het Prins Bernhardfonds. ;De opbrengst gaat naar talloze activiteiten en instellingen op het gebied van cultuur en na tuurbehoud. Voorgaande jaren beperkte de actie in Vlaardin gen zich tot een beroep op de plaatselijke verenigingen én or ganisaties om 1 a 2 gulden per lid af te staan. Omdat de op brengst in geen verhouding; stond tot het bedrag dat het Anjerfonds aan Viaardingse verenigingen uitkeerde, werd besloten dit jaar weer een "echte" actie te houden. De huis-aan-huis-collecte en de collecte in de Viaardingse winkelcentra werden muzikaal begeleid door Liberté, Thaiita enAvalance. VLAARDINGEN Bomen, struiken en paaltjes moeten het in de toekomst onmogelijk maken, dat automobilisten de halve afsluiting van de Schie- damseweg en de afsluiting van de 2e Van Leyden Gaelstraat negeren. B. en W. hebben be- sloten hiervoor een bedrag van 19.000 gulden uit te trekken. ii De gemeenteraad wordt na het '.zomerreces gevraagd akkoord te gaan. ;v Volgens de afdeling algemene zaken, van de gemeentesecre tarie en de politie vinden' op beide plaatsen nogal wat over tredingen plaats. Bij de bus- sluis (halve afsluiting Schle- damseweg bij Vlaardingen- Oost) wijzen bandensporen in het gras daarop. Een stukje verder, op de kop van de 2e Van Leyden Gaelstraat, ma- noevreren automobilisten langs het paaltje dat daar staat, en rijden zij over het fietspad. De politie weet dit uit eigen obser vatie en door klachten vanv V •buurtbewoners. MAASSLUIS Na twee jaar niet verschenen te zijn, rolt vol gende maand weer een ge- meentegids voor Maassluis van de persen. Uitgever is deze keer niet de plaatselijke druk kerij De Groot, maar Holland Advertising in Den Helder. Dit bedrijf is geen onbekende in Maassluis, want het verzorgde de gids, voordat de gemeente met De Groot in zee ging. De Groot stopt ermee, omdat hij geen brood meer ziet In de gids. De laatste gemeentegids da teert van eind 1983 en is drin gend aan herziening toe. De nieuwe verschijnt begin augus tus. De gids zal een uitgebreid register met tal van trefwoor den bevatten. De vorige gids kende zo'n register niet, het geen een flinke handicap bleek bij het gebruik ervan. Omdat de tekst voor de nieuwe gids in een computer wordt opgesla gen, zullen wijzigingen in vol gende edities gemakkelijk kun nen worden aangebracht. De nieuwe gids zal vrij veel infor matie bevatten over de ge meente en gemeentelijke in stellingen. De gemeentegids wordt hufs- aan-huis verspreid. Nieuwe be woners krijgen hem, wanneer zij zich bij de burgerlijke stand laten inschrijven. Binnen entya^ Ie dagen verschijnt een nieuw nummer van de Stadskrant waarin vooruitgelopen wordt op de gids. De krant bevat bij-1 gewerkte informatie over gè-r,iJ meentelijke diensten en bedrff- ven, de nieuwe portefeuillevër-' deling, raadscommissies en In spraak. m ALHAMBRA 1, tel. 4330293: Dance with a Stranger (16 jr), 7 en 9.30 uur ALHAMBRA 2. tel. 4330293: D.A.R.Y.L. (a.i.1^2, 7 en 9.30 uur CALYPSO 1, tel. 4131855: Po lice Academy 3: 't zal je leraar maar wezen! (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur CALYPSO 2, tel. 413 f855: The jewel of the Nile (a.l.). 1.45, 6.45 en 9.15 uur CALYPSO 3, tel. 4131855: Out of Africa (a.l.), 8 uur CENTRAAL, tel. 4138210: Sex feestjes (18 jr). van 12.15 tot 21.30 uur CINEMA NRC, tel. 4330293: The naked cage (16 jr), 7 en 9.30 uur CINEMA OSCAR, te). 4330293: Hot resort (16 jr). 2, 7 en 9.30 uur CINERAMA 1. tel. 4115300: Police Academy 3: 't zal je le raar maar wezen!, 2, 7 en 9.30 uur CINERAMA 2, tel. 4115300: ^Pretty in Pink (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur CINERAMA 3, te!. 4115300: La Cage aux Folies 3 (a.l.). 2, 7 en 9.30 uur CINERAMA 4, tel. 4115300: Out of Africa (a.l.), 1.45 en 8 uur CINERAMA 5, tel. 4114300: Romancing the stone (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur CORSO, tel. 4121110: Red Sonja (12 jr), 2. 7 en 9.30 uur c LUMIERE 1, tel. 4117755: The Hltcher (16 jr). 2, 7 en 9.30 uur* LUMIERE 2, tel. 4117755: Thé Philadelphia Experiment (12 jrf, 2, 7 en 9.30 uur l LUMIERE 3, tel. 4117755: Run away train (12 jr), 1.45, 6.45 eri 9.15 uur 1 LUMIERE 4, tel. 4332013: Mur^ phy's Law (16 jr), 8.45 en .9.15 uur REX, tel. 4772793: Hard Coré (18 jr). wo. 10-24 uur (doorl. voorst.) THALIA, tel. 4111555: Highlan der (16 jr), 2, 6.45 en 9.30 uur 't VENSTER 1. tel. 4364998: wo. Stop making sense, 21.30 uur 't VENSTER 2, tel. 4364998; Teorema, 22.00 uur 't VENSTER 3. tel. 4364998: Fellini's: Ginger Fred. 21.30 uur LANTAREN, tel. 4364998: Lightning over water, wo. 21.30 uur EURO (Spijkenisse), tel. 01880-24155: Out of Africa (a.l.), 8 uur. Police Academy 3 (a.l.), 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Iron Eagle (a.l.), wo. 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Runaway Train (12 jr), 1.30, 6.45 en 9-15 uur TIVOLI (Hellevoetsluis), lel. 01883-12608, Zaal 1: White nights (a.l.), wo. 8 uur. Zaal 2: Military Academy (16 jr), wo. 8.30 uur

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1