KIJKEN NAAR NIETS? Cor de Zwart: de vakbond en politiek waren z'n leven i 'Op de grond ligt n enorme krokodil' genda Nieuwe gezichten bij start training SW Politie vindt vervuilde hond Sleutel aan touw, 2400,- gestolen Zo snel al? -J Reünie Hoekse Galand-Mavo WS ém£ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - ?Atotaai bezopen Met „volslagen belachelijk" en reageert de dierenbescherming rpp de beveiliging die de Schiedammer C. Mole naar rond zijn tuin heeft aangebracht. Met onver- ivalst schrikdraad probeert hij katten uit zijn tuin te weren. Voor zover bekend is Molenaar, die aan i,de Willem de Zwijgerlaan woont, de eerste in de stad die z'n gazonnetje op een dergelijke wijze veilig wil stellen. Politie Hans Meijer met kat in de arm voor het omstreden schrikdraad. "Hij had ons moeten waar schuwen." (Foto: Ed Eg- gemout) tsSSM: 'W$m Krokodil iSMÊm* immm Een foto van de schrijfster, Marijke Teeuw, ergens in Afrika (Reprodukties: Ed Eggermont) Chaotische toestanden op hoten in Zaïre OTTERDAM EN OMGEVING vandaag en morgen Glenn Sonneville (midden)die zijn contract .met SFF verlengde, te midden van de vier nieuwe aan winsten. Links John Kuyt (ex-RBC) en Edwin Wil denberg (SHO), rechts John Rietveld Excelsior en Ardi Oosterlee (ARC). HET VRIJE VOLK schiedam. 10 WOENSDAG 16 JUL11986 'WyZCft mmm mm ieren bescherming: Dit is volslagen belachelijk' - „Voorlopig oogst Molenaar, -die eigenaar is van een tech nisch installatiebureau, in zijn directe omgeving irritatie en ongeloof. „Niet normaal" noemt Hans Meijer, de over buurman, de twee draden die op.-de schutting zijn versche nen. „Het ergste vind ik nog .dat hij er met ons niet over heeft gesproken. Dan was er niets aan de hand geweest." - Volgens Meijer trekken zijn batten zich er vooralsnog wei nig van aan. Pele en Due zien ondanks het elektrische ge vaar nog dagelijks kans de tuin van Molenaar te betreden. ",,ln het begin schrokken ze van dé schok. Ik heb er pas eentje "•'tussen de twee draden door zien lopen." De boosdoener zelf is zich van geen kwaad bewust en toont zich verbaasd over de be langstelling. „Ik ben helemaal geen kattenhater maar de eigenaars zorgen er zelf voor dat ik stappen heb onderno men. Soms zaten er wel tien in m'n tuin. Ik heb geen gras' maar turfmolm en compost. Een betere kattenbak kun je je niet voorstellen. Ik ben het ge woon zat om als asbak voor de buurt te dienen." Voor de beveiliging gebruikt Molenaar een „minigard" (mi- nibeveiliging) dat op de markt wordt gebracht door het be drijf Koltec in Breda. Uit na vraag blijkt dat de minigard I SCHIEDAM Het Tob- bedansen kan vandaag uit groeien tot een happening .met een hoofdletter H. Gis- ihteren stonden vrijwel de ge- 'i< heie dag minstens honderd Schiedammers de .immer- lui die het decor opbouwden op de vingers te kijken. Kij- 'vjten naar,.,niets,dus want s,echt interessant is dat na- j tuurlijk niet. „Ze staan voor "joker", vond ook een van de NOS-cameralieden die voor '„-.'.proefopnames naar Schie- o dam was gekomen. Volgens de cameraman is het niet voor de eerste keer dat het decoropbouwen al •'■uitgroeit tot een attractie voor het publiek. „Overal dt> staan ze met honderden te -■kijken. Het is niks bijzon- ï-'-ders", meldde hij. Pas diep in de middag werd het ge duid van de toeschouwers beloond. In korte tijd wer den de proefopnamen afge werkt. De presentator van «-het TROS-programma oefende zijn aankomst in een boot en enkele artiesten bliezen wat repetitienoten, het gaf de cameralieden de kans om de juiste hoek en belichting uit te kiezen. De cameralieden van de NOS (het facilitair bedrijf) zijn trouwens niet de enigen die het Tobbedansen van daag op de voet-hebben, ge volgd. Ook een team van de Duitse televisie (ARD) maakte opnamen van het natte 'spektakel. Het pro gramma, dat maandag avond op de Nederlandse zenders te zien is, komt op 25 augustus op Duitsland I. Voorafgaand aan het pro gramma is er aparte aan dacht voor de stad waarin het plaatsvindt. In drie tot vier minuten wordt Schie dam aan de Oosterburen voorgesteld. Op Duitsland, begint het Tobbedansen om 16.20 uur. Aanstaande maandag is dat rond half negen. .y; r •'^VLAARDINGEN „De cen trale spil van de vakbeweging in Vlaardingen", noemt PvdA- afdelingsvoorzitter Rob Suu- "rendonk hem. „Voor mij is hij er altijd geweest", antwoordt •Abva./Kabo-districtsbestuur- dèr Hendrik de Jong op de "i'vraag hoe lang Cor de Zwart afdelingsvoorzitter is geweest. „Gedreven, emotioneel, betrok ken, goed geïnformeerd en op bouwend", zegt wethouder Kees van der Windt (perso neelszaken). Cor de Zwart is dood, 51 jaar oud. Overleden aan een hartin farct tijdens zijn vakantie in 'Hongarije. Toen dit bericht de .editieredactie Vlaardingen van "Hét Vrije Volk bereikte, rustte t>p 'mij de taak hiervan in de krhnt verslag te doen. Bij an- "dere personen zou dat 'routine Rünnen zijn, maar bij Cor is dit niet het geval. En dat maakt het juist zo moeilijk. '„Wie kende hem niet?", zei Stiurendonk zeer terecht. Want Cor de Zwart was niet alleen een bekende persoonlijkheid in vakbondskringen, bij de ge meente, in politiek Vlaardin- -gen en -Rijnmond (toen dat nog bestond), maar hij had ook veelvuldig contact met on dergetekende. Cor de Zwart kende de weg nAar de krant en de krant, die immers van nieuws leeft, pro fiteerde daar weer van. Die contacten waren tot weder zijds voordeel. Het werk van .ps.bond kreeg een grotere be kendheid en de krant bracht nieuws. En zo leerde ik hem geleidelijk aan iets beter ken nen dan de meeste andere Vlaardingers, die regelmatig in de krant staan. En daarom is dit In Memoriam geen routi ne. „Gedreven bezig met de be langenbehartiging van indivi duen en groepen", zo om schrijft Joop van Papeveld, vi- ce-voorzitter van de Vlaar- "dingse Abva/Kabo-afdeling, Cor de Zwart. „Mensen zouden hem bij wijze van spreken 's nachts wakker maken. De vak bond en de politiek waren zijn leven. Daar heeft hij bewust voor gekozen, hij kon niet an ders." Het risico, dat het eens fout zou kunnen gaan, had hij inge calculeerd. Na een waarschu wing 12 jaar geleden nam De Zwart geen gas terug. Waar om? Hendrik de Jong: „Hij kon er niet buiten. Hij zei nooit 'nee', maar hij genoot er ook van. Hij was er altijd, hij sprong erin. Niet voor de sta tus, nee, het was een soort ver slaving. En daar hebben heel veel leden van geprofiteerd in de goede zin des woords." Politiek was hij actief in de Partij van de Arbeid, Hij zat van 1974 tot de opheffing op 1 maart 1986 in de Rijnmond- raad, waar hij zich bezighield met personeelszaken en finan ciën. Rob Suurendonk, nu PvdA-afdelingsvoorzitter en destijds PvdA-fraetievoorzit- ter in de Rijnmondraad: „Cor de Zwart was op het terrein van personeelszaken gezichts bepalend voor de fractie. Ik heb heel grote waardering voor hem. Hij stond altijd voor ledereen klaar, en niet alleen voor vakbondszaken." Plaatselijk roerde Cor de Zwart zich ook politiek, laat stelijk nog in de recent opge richte werkgroep die de mati ge verkiezingsuitslagen van de Vlaardingse Partij van de Ar beid bestudeert. speciaal is ontwikkeld om* tui nen en dergelijke tegen indrin gende viervoeters te bescher men. „Er staat iets minder stroom op dan op een normaal schrikdraad", zegt de woord- voerdster van het bedrijf. „Vanaf vorig jaar april bren gen we het op de markt. Voor al bezitters van volières heb ben er interesse in." '*SwS//'S/f s/s*/ S"/SS/'/ Grote vraag is of de installa tie wel is toegestaan. Op het Schiedamse politiebureau komt men er niet één. twee, drie uit. „De installatie moet in ieder geval gekeurd zijn," zegt hoofdagent P. M. Fluiter die duidelijk overvallen wordt door de vraag. Hij kan echter geen sluitende voorwaarden voor de installtie geven. W. Koedijk van de landelijke inspectie van de dierenbe scherming haalt het „schrik- keldraaenbesluit" erbij. „Be halve de keuring mag het draad binnen de bebouwde kom niet in de directe omge ving van de openbare weg han gen," zegt hij. „Een grondeige naar mag dieren van zijn bezit weren. Een voorwaarde is dat de gezondheid van de dieren geen nadelen ondervindt." Het draad van Molenaar hangt in de achtertuin die is omgeven door de Uiinen van de buren. Verder It Koitec dat de stroomst-u niet schadelijk zijn. f -C vvl> "W .OiVffiOV .«VliJÜ .li mi .i I0>1 I 'w (ior>vr:ov .li ju 1 In drie 'delen' publiceren wij een reisverhaal van de Schiedamse- Marijke Teeuw (26). Ruim een half jaar trok zij met een reisgezelschap rond in Afrika. Reizend in een vrachtauto deed zij landen als Algerije, Niger, Tsjaad, Kameroen, de Cen traal Afrikaanse Repu bliek, Zaïre, Burundi, Tan zania en Kenya aan. Het gezelschap bestond uit vijftien personen. Samen met twee reisgenoten maakte Marijke geduren de de trektocht een kleiner - uitstapje naar Zaïre. Ze maakte in dat land een bootreis waarvan zij in haar verslag verhaalt. Ma rijke is student culturele antropologie in Leiden. Vandaag het eerste deel dat begint met het gevaar lijke opstappen op de boot in de stad Lisala. t LISALA Vandaag hebben we de tickets gekocht voor de boot naar Kisangani, die van daag of morgen zal arriveren. Het is nu avond en plotseling zien we een heleboel mensen naar de kade lopen. Er komt een jongen aanrennen die schreeuwt dat de boot er aan komt. Turend kijk ik over het water en inderdaad, in de ver te zie ik de lichtjes van een naderende boot. We pakken snel onze schamele bezittin gen en rennen naar de kade. Het is druk op de kade. Over al staan volwassenen en kin deren. De mensen dragen een heel sterke lichaamsgeur met zich mee. Ze zijn echt heéi schoon en ze wassen zich heel vaak, maar ik vind ze stinken. Eindelijk is de boot er. Nee maar, dit is echt niet te gelo ven. Zo iets heb ik nog nooit meegemaakt. De boot wordt niet vastgelegd maar hij stoot zo'n beetje tegen de ka de aan en elke keer als de boot met zijn voorkant de ka de raakt springen er mensen op en af. Er ontstaat een enorm geduw en gedrang en ik word doodsbang bij de ge dachte dat ik straks mis- spring, Het is ook niet één boot. Het zijn er vijf die met touwen aan elkaar verankerd zijn. De eerste boot waar we op terechtkomen staat vol met auto's en goederen. Daar tus senin liggen mensen op mat jes en doeken te slapen. We laten ons meevoeren door de mensenmassa en belanden op de tweede boot. Overal staan hier kleine houten kraampjes waarop pinda's, bananen, si garetten en nagellak uitge stald liggen. Her en der hangt de kleding te drogen en, wer kelijk, overal waar je kijkt lo pen, zitten of Uggen mensen. Kitty, Rob en ik hebben een tweede klas cabine gehuurd. Ze zien er uit als gevangenis cellen waarin twee stapelbed den staan die door smerige vodden bedekt worden. Het blijkt dat alle andere cabines al in beslag zijn genomen. Het enige dat er nog opzit is te proberen om ergens anders een lege plek te vinden waar we kunnen slapen. Die vinden we op het dak van één van de andere boten. We liggen er best gezellig tussen Zaïrese mannen, vrou wen en kinderen die zich op matjes hebben geïnstalleerd tussen grote balen gedroogde vis en ander voedsel. Ik hoop alleen dat het niet gaat rege nen. Na een uurtje besluiten Rob en ik een kijkje te nemen op de andere schepen. We klimmen op een andere boot en belanden in een smal, nauw gangetje waar het stinkt naar motor- en dieselo lie. Plotseling trap ik ergens op. Ik kijk naar beneden en mijn hart staat bijna stil van schrik. Op de grond ligt een enorme krokodil. Zijn bek is omwonden met een stuk touw zodat z'n kaken op eikaar ge klemd zijn. Met de schrik nog in onze benen lopen we verder en dalen een kleine smalle trap af. We komen in een ruimte waar overal kippen rondfladderen. Tegen de re ling staan grote manden op gestapeld waar een benauwd gepiep uit opklinkt. Tussen deze manden staat een troep mekkerende geiten die aan de reling vastgebonden zijn. Je moet hier echt uitkijken waar je loopt. Voor je het weet giij je uit over de uitwerpselen van de geiten en de kippen waarmee de vloer bezaaid ligt. Af en toe komen we nog meer blanken tegen die ons in het Engeis groeten. Verderop zitten hele gezinnen bij hun huisraad dat bestaat uit stoe ien, tafels en bedden. De kin deren slapen op de grond of' op en onder een stuk huis raad. De vrouwen zitten op een kruk of op de grond en zijn bezig met het bereiden van voedsel zoals kookbana- nen, vis en maniok. Maniok is een soort wortel die men eerst laat verrotten, daarna laat drogen en uiteindelijk stampt. Het verspreidt een zurige lucht en eetkiaar ziet het er uit ais doorzichtige stopverf. Zo smaakt het ook. De vrouwen zien er leuk uit. Ze dragen hun haren op een bijzondere manier. Hun kap sel bestaat uit talloze kleine, over het hoofd verspreide vlechtjes die recht overeind staan. Toen ik dat voor het eerst zag moest ik denken aan een speldenkussen. De vrouwen zijn gekleed in fel gekleurde batikiappen die ze om zich heen gewikkeld heb ben. Sommige vrouwen dra gen Westerse kleding. Deze stamt echter uit de jaren vijf tig en haast ailes is kapot. In alle kledingstukken zitten scheuren en gaten. Het schijnt niemand te deren._ '//ifM WMMmfwïf- ALHAMBRA 1, tel. 4330293: Maxie (a.l.), 7 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 4330293: D.A.R.Y.L- (a.l.). 7 en 9.30 uur. CALYPSO 1, tel. 4131855: E.T. (a.l.), 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855: The Jewel of the Nile (a.l.), 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 3, tel. 4131855: Po lice Academy (a.l.), 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 4138210: Zij die zondig leven (18), doorl. tot ca. 21.30 uur, CINEMA NRC, tel. 4330293: Red Sonja (12), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 4330293: Hot Resort (16), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300: Police Academy 3 (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 4115300: Pretty in pink (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 4115300: Out of Africa (a.l.), 8 uur. CINERAMA 4, tel. 4115300: Padre Nuestro (16), 7 en 9.30 uur. CINFRAMA 5, tel. 4115300: Romancing the stone (16), 7 en 9.30 uur. CORSO. tel. 4121110: Cobra (16), 4.30, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 1, tel. 4117755: The Hitcher (16), 7 en 9.30 uur. LUMIERE 2. tel. 4117755: Highlander (16), 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3, tef. 4117755: Ru naway train (12), 6.45, en 9.15 uur. LUMIÈRE 4. tel. 4332013: Back to the future (a.l.), 6.45 en 9.15 uur. REX, tel. 4772793: E.H.B.S. (18), doorl. tot 24.00 uur. THALIA, tel. 4111555: Short Circuit (a.l.), 4.30, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 4364998: The cotton club (16) 21.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 4364998: Ginger Fred (16) 22.00 uur. 't VENSTER 3, tel. 4364998: Wie zingt daar zo? (16), 21.30 uur. LANTAREN, tel. 4364998: Leila and the wolves (16) 22.00 uur. EURO (Spijkenisse), tei. 01880-24144: Cobra (16), 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Police Aca demy 3 (a.l.) 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Out of Africa (a.l.) 8 uur. TIVOLI (Hellevoetsluis), tel.01883-12608: Cobra (16) 7.30 en 9 uur. ENERGIEHAL, Abr. v. Stolk- weg: sportsoos, do. 11,00-18.00 uur. DE PLOMPERT, Zuiderpark weg 10: sportsoos, do. 10.00-17.00 uur. het zweet. Rene van Delft (ging niet akkoord met een forse verlaging van zijn contract), Rob Koevermans (vakantie) en Marcel van Buuren (familieom standigheden) waren niet van de partij. Jan Mulder trainde gewoon mee, hoewel hij zijn nieuwe verbintenis nog steeds niet heeft ondertekend. Met spits Gien Sonneville is inmid dels volledige overeenstem ming bereikt. •SCHIEDAM Vijf nieuwe ge zichten kon SVV-trainer Dick Buitelaar gisteren op de eerste training van het nieuwe voet balseizoen begroeten. Ardie Oosterlee (ARC), Jan Kuyt (RBC), Edwin Wildenberg (SHO), John Rietveld (Excel sior) en hulptrainer Jan Rot- gers (SFC) werkten zich samen met twaalf lotgenoten op een tot trainingsveld omgetoverd parkeerterrein nadrukkelijk in SCHIEDAM Na een reeks van klachten van omwonenden over stank heeft de Schiedam se politie in een kelderbox aan de Boerhaavelaan een totaal verwaarloosde hond aangetrof fen. Het dier was totaal ver vuild en had al enige tijd geen eten gehad. Agenten forceer den de deur van de kelderbox en bevrijdden het dier. De hond werd door de dierenam bulance meegenomen naar het asiel. De politie heeft nog geen contact gehad met de eige naar. Deze was op het moment van de inval niet thuis. Hij is vermoedelijk op vakantie ge- gaan en heeft zijn huisdier zo lang in de kelder achtergela ten. SCHIEDAM Een beierde bewoner van de 81"" werstraat is bestolen van een geldbedrag van 2400 gulden. De 73-jarige man trapte in een door twee vrouwen opgezette val. Het duo zag da man voor het raam van zijn huiskamer zitten en sprak hem aan. De man die slecht ter been is, wilde de twee vrouwen binnenlaten en liet de sleutel van de voordeur aan een touwtje naar beneden zakken. Eenmaal binnen hield de jongste van de twee de man aan de praat terwijl de oudste de woning doorzocht. Na het-» vertrek van de beide dames ontdekte de bejaarde de dief-j stai. Het gaat om twee vrou- wen van ongeveer 20 en 45 jaar oud. HOEK VAN HOLLAND Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Ir. P. Caland- Mavo in Hoek van Holland zal op 1 november een reünie worden gehouden voor oud leerlingen. Deelnemers aan da reünié be- SCHIEDAM "De politie zo snel?" Een 26-jarige Inwoner van Schiedam kon begin de ze week zijn ogen niet gelo ven. Slechts enkele minuten nadat hij aangifte had ge daan van beschadiging van zijn auto, werd één van de daders door een rechercheur het hoofdbureau van politie binnengesleept. Zoals te ver wachten viel, berustte het op een toeval: de jongen, een 15-jarlge Schiedammer, werd voor een ander vergrijp aan talen tien gulden per persoon op giro 4300046 van de Re- unistenclub Mulo/Mavo, Van Spilbergenstraat 28, 3151 BZ Hoek van Holland. Inlichtingen worden verstrekt door J. Bras- ter, tel.01747-2294. gehouden. De man had de jongen eer- der op de dag aan het werk gezien als fietsendief samen: met twee van z'n vriendjes. Bij station Nieuwland wilde het trio een tweewieier mee-) nemen. De man zag dat, zet-, te de achtervolging in en zag kans de drie knapen klem te. rijden. Hij sommeerde hen de fiets terug te zetten. Pas later ontdekte hij de schade aan zijn voertuig en toog hij naar? het politiebureau. **,r "v

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1