10 overjoestes^ Voor 't éérst: tuinvrouwen in Schiedam Kerk vol planten 'Zo langzamerhand verbaas ik me nergens meer over' 4 agenda 'Minder bezoekers, maar toch goed Jaar' IS fa'' WS "JU1*' '"r* T l' •v.;.- (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM Het Schiedainse Schieland ziekenhuis mag de kroon zetten op de fusie van de vroegere Nolet stichting en het gemeentezie kenhuis. Vlak voordat zijn ambtster mijn afliep heeft staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) toestemming gegeven voor nieuw bouw en verbouw. Het ziekenhuis kan daarmee worden geconcentreerd in één gebouw, het pand aan de Burge meester Knappertlaan. De adminis tratie en directie worden onderge bracht in het vroegere zusterhuis. Met de verbouw is een bedrag van dertig miljoen gulden gemoeid. Reductie Peters: „Geen ge dwongen ontslagen.' fM Schieland is verheugd over de toestemming voor nieuw- en verbouw. (Foto: Ed Eggermont) Zucht Rij Swingende muziek Reisfoto's van Marijke Teeuw, die acht maanden door Afrika trok, (Reproductie Ed Eggermont). ROTTERDAM EN OMGEVING vandaag en morgen WMWwv mMml Rare man, die Putman HET VRUE VOLK Schiedam DAQ1CJUU1* - r ,v|,^ V, s S>i f/f Schieland mag gaan bouwen De ziekenhuisleiding heeft deze week naar eigen zeggen 'de vlaggen uitgehangen toen de beslissing van de staatsse cretaris haar bereikte. „Bij de fusie in '81 hebben wij de voor waarde gesteld dat alles in één lokatie geconcentreerd zou worden. Vijf jaar later hebben wij daar toestemming voor ge kregen. Het einde van het ge zeul met patiënten van de ene naar de andere lokatie komt daarmee in zicht", zegt een te vreden voorzitter van het Schieland-bestuur, A. A. L. Stegmann. De toestemming van het rijk komt in het kader van de „ex ploitatie verlagende bouwin- ïtiatieven". Door ziekenhuizen samen te voegen en daarin te investeren, kunnen de kosten worden gedrukt. De investe ring wordt zodoende snel te rugverdiend. Onder dat drukken van de kosten vallen ook de reducties van het aantal bedden en van het aantal personeelsleden van Schieland. Het aantal bedden daalt van 461 naar 330. De ko mende jaren moet het perso neelsbestand met honderd naar zevenhonderd mensen worden ingekrompen. Algemeen directeur K.G.W. Peters verwacht geen gedwon gen ontslagen: „Op dit moment men. Gedwongen door de si tuatie op de arbeidsmarkt moeten we dat toch al doen." spelen we al in op de inkrim ping door tijdelijke krachten en part-timers in dienst te ne- De patiëntenvereniging zet vraagtekens bij dit personeels beleid en verwacht dat de mo tivatie van de broeders en zus ters daaronder zal leiden De vereniging is wel blij met de plannen. Verwacht wordt dat bouw en verbouw begin '89 voltooid w. zijn. Op 1 januari 1990 moet de totale operatie zijn afgerond. De nieuwe stukken Schieland bestaan uit een uitbreiding van de polikliniek aan de Burge meester Knappertlaan, een nieuw laboratorium en een ex tra verdieping op de huidige directievleugel. In dit laatste deel komen nieuwe operatieka mers. De directie maakt plaats voor de intensive care afdeling waar patiënten 24 uur per dag m de gaten worden gehouden. De keuken uit de lokatie Stad houderslaan (Nolet) wordt overgeheveld naar de Burge meester Knappertlaan. „We hebben een zucht van verlichting geslaakt toen de toestemming kwam", erkent Peters. „Al tijden houd ik het personeel voor dat de plannen worden uitgevoerd maar nu is dat echt zo. Ai vanaf de fusie heeft de concentratie de sfeer in het ziekenhuis bepaald." Wat er gaat gebeuren met het kapitale pand aan de Stad houderslaan, dat leeg komt, is niet bekend. De Sehieland-lei- ding overlegt met vertegen woordigers van de psychiatri sche inrichting St. Joris in Delft. Als deze instantie af zou zien van het pand, wordt ge dacht aan een exploitatie door derden na verkoop van het ge bouw. Peters zegt verheugd te zijr over het feit dat de zogenoen., de PAZ-bedden geheel buiten de nieuw- en verbouw worden gehouden PAAZ staat voor Psychiatrische Afdeling Alge meen Ziekenhuis. De afdeling telt nu 120 tot 140 plaatsen. Ge dacht wordt aan een nieuw bouw voor dit deel van het zie kenhuis waar nog eens 48 plaatsen zouden komen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De negenen vijftig tuinmannen van de Schiedamse plantsoenen dienst krijgen er twee vrou welijke collega's hij. De Vlaardingse Annemiek Drijf hout (20) en Ingrid van der Weijden (22) treden per 1 augustus bij deze afdeling van de dienst Gemeentewer ken in dienst. Ze zijn meteen de twee eerste vrouwen die bij de plantsoenendienst wer ken. Tot nu toe kenden alleen de administratieve afdelin gen van Gemeentewerken vrouwelijke medewerkers. Volgens voorlichter Jan Langstraat is het aannemen van het duo geheel in de pas met het beleid van de ge meente dat erop is gericht zoveel mogelijk vrouwen voor vacatures te vinden. „Bij Gemeentewerken is het aantal vrouwen niet al te groot," zegt hij. „En met op zet worden er daarom meer aangenomen." Volgens de voorlichter hebben de beide dames nog extra geluk want de laatste jaren ging ook de afdeling plantsoenen gebukt onder een vacaturestop. Annemiek en Ingrid zijn niet onbekend met de flora. Beiden hebben zij een diplo ma van de lagere land- en tuinbouwschool op zak. Ze zullen in het rayon Woud- hoek/Groenoord gaan wer ken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Grote of St. Janskerk in Schiedam is binnenkort het decor voor een groenxnamfestatie. Deze ten toonstelling, die van 24 tot en met 27 september wordt ge houden, wordt opgezet door de "groenverenigingen" in de stad en de gemeentelijke plantsoenendienst. Het thema is het actief bezig zijn met het openbaar groen en het particu lier groen. Steeds intensiever raken de burgers betrokken bij de na tuur in hun directe woonomge ving. Behalve de eigen tuintjes is er ook de mogelijkheid om een stukje openbaar groen on der zijn hoede te nemen. De tentoonstelling moet een beeld geven van de activiteiten op dat gebied in Schiedam en me teer. een stimulans geven aan mensen die nog niet actief zijn. Door vooral toedoen van ge meentelijke diensten is de St. Janskerk steeds vaker het toe vluchtsoord voor tentoonstel lingen. Eerder hadden de nuts bedrijven een expositie over de verwerking van afval en het hergebruik ervan en was er een tentoonstelling over be jaardenwoningen. Op de boot gebeurt er elk moment wel iets. Opeens hoor ik een hoop geschreeuw en een kabaal. Ik zie een gro te kluwen van armen en be nen en een hoop gedrang van mensen er omheen. Het blijkt dat er twee verstekelingen aan boord zijn, die men nu een afstraffing geeft. Ze wor den gevangen genomen, ste vig aan elkaar vastgebonden en tegenover de gaarkeuken met handboeien aan een rooster vastgemaakt. Twee vrouwen, die pal naast hen zitten, gaan on verstoorbaar verder met het invlechten van kunsthaar in hun eigen haar. Kleine kinde ren spelen ook onverstoor baar verder om de gevange nen. Zo langzamerhand ver baas ik me nergens meer over. Het is vreemd, dat een mens zo snel in staat is om zich te schikken in andere omstandigheden. Ik laat alles wat er om me heen gebeurt, maar over me heen komen. Alles wordt normaal. We sla pen op de keiharde grond, doen onze behoeften in een stinkend hol en lopen dagen lang in dezelfde kleding, die langzamerhand kapot gaat. We voelen ons er nog goed bij ook. Om twee uur gaan wij ons voedsel halen bij de gaarkeu ken. Iedereen heeft eetgerei meegenomen. Als we arrive ren, staat er al een grote rij Zaïrese mensen te wachten. Dan is het voedsel klaar en gebeurt het weer: de zwarte mensen gebaren ons dat we voorrang hebben. Rob en ik proberen hen duidelijk te ma ken, dat zij eerst waren en daarom het recht hebben om het eerst geholpen te worden. Dit wordt echter niet geac cepteerd. Men maakt plaats voor ons en wij, blanken wor den het eerst geholpen. Onze borden worden volgeschept en ik bedenk dt het al de zo veelste keer is, dat er aan een blanke duidelijk voorrang verleend wordt boven een kleurling." Ons eten bestaat uit rijst met zand en stenen Er zit een soort van gedroogde vis bij, die in kleine velletjes aan elkaar gekleefd zit. Het smaakt een beetje taai en vettig. Ik vind het niet lekker. Later op de dag zie ik dezelf de soort vis op het dek liggen te drogen. Er lopen allemaal wurmen of maden uit. Dat hebben wij dus gegeten. 's Avonds besluiten Kitty en ik om naar de bar te gaan, die zich op de achterste boot bevindt. Op weg ernaar toe horen we swingende Afri kaanse muziek. Gelokt door deze klanken stappen we een vierkante ruimte binnen, waar stapels kratten bier, mirindi en kola opgeslagen staan. In het midden zijn veei mannen en vrouwen aan het dansen. Wij blanken trekken natuurlijk weer onmiddellijk de aandacht. Wij krijgen stoelen en bier aangeboden. Het is fantastisch om dit te mogen aanschouwen. De vrouwen zijn traditineel ge kleed m een batik-lap, die ze om zich heen gewikkeld heb ben. Ze drinken overwegend bier. De Afrikaanse bevol king danst door de heupen en achterwerken ritmisch te draaien op de muziek, het bo venlichaam wordt praktisch niet bewogen. Het is echt heel moeilijk om hen goed na te doen. Mij lukt het niet. Er komt een dikke, goed lachse vrouw op me af, die me bij mijn handen vast grijpt en me op de dansvloer trekt. Tijdens het dansen duwt ze haar dikke buik te gen me aan en ze schudt met haar heupen. Dan gooit ze haar hoofd achterover en schatert van het lachen. Twee rijen prachtige witte tanden worden zichtbaar. Werkelijk iedereen wil met ons dansen. Dat is heel leuk. Iedereen vindt het belangrijk om te weten of we getrouwd zijn en hoeveel kinderen wij hebben. Als ik zeg, dat ik niet getrouwd ben en geen kinde ren heb, word ik door de vrouwen meelijwekkend aan gekeken. Na uren gedanst en gepraat te hebben met de be volking strompelen we, Vandaag het derde en laatste deel van een reisverslag van de Schiedamse Marijke Teeuw (26). Zij maakte van september 1985 tot april 1986 met veertien reisgenoten een tocht door tien Afrikaanse landen. Onderweg in Zaïre splitste zich drie weken een groepje van drie personen af. Over de bootreis die dit drie tal van Lisala naar Ki sangani maakte, gaat dit verhaal. Marijke Teeuw studeert culture le antropologie in Lei den, O /jV/& S/ff' M enigszins dizzy van het vele bier, naar onze slaapplaatsen terug. Vandaag werd ik wakker van het gekrijs van beesten. Moeizaam sta ik op. Ik ben laat, want de meeste mensen zijn al op. Ik loop de trap af naar beneden en word direkt verwelkomd door het gekrijs van een varken dat midden op het dek geslacht wordt. Het varken wordt op zijn zij gerold. Een man pakt het bij de staart en achterpoten vast. Een tweede man pakt het ruw bij de oren vast en hakt met een mes onder de keel van het beest. Donker rood bloed spuit alle kanten op, dat later met een em mertje water weggespoeld wordt. Dan wordt het beest aan zijn achterpoten opge hangen. De huid wordt afge stroopt en de Ingewanden verwijderd. Vlakbij de slach ting zit een moeder met haar kleine kinderen rustig haar was te doen. De kinderen zit ten rustig toe te kijken hoe het beest wordt bewerkt. Nog maar één dag zijn wij verwijderd van Kisangani. Als het goed is, komen wij morgenmiddag om een uur of vier aan. DE DOELEN, tel 4132490, grote zaal. Continental Singers and Orchestra, vr. 20.00 uur HARBOUR JAZZCLUB, tel 4114958: Westcoast Jazzband, vr. 21 30 uur DE KWEL, tel. 4138283 Carry The Guns, rock a Billy, vr 01.00 uur. V ALHAMBRA 1, tel 4330293 Back to the future (a I2, 7, en 9 30 uur ALHAMBRA 2, tel 4330293 Kisse jongens (16), 7, en 9 30 uur CALYPSO 1, tel. 4131855 ET (a I1 45, 6 45, 9 15 uur CALYPSO 2, tel 4131855 The Jewel of the Nile (a I2, 7. 9 30 uur CALYPSO 3, tel 4131855 Po lice Academy (a.l1 45, 6 45, 9 15 uur CENTRAAL, tel 4138210 Meisjes van Manhattan (18), doorl van 12.15 tot ca 21 30 uur CINEMA NRC, tel. 4330293. Highlander (16), 7 en 9 30 uur CINEMA OSCAR, tel 4330293. Hol Resort (16), 2, 7 en 9 30 uur CINERAMA 1, tel 4115300 Police Academy 3 (a I.), 2, 7 en 9.30 uur CINERAMA 2, tel 4115300 Pretty in pink (a.l2, 7 en 9 30 uur. CINERAMA 3, tel 4115300 Out of Africa (a I.) 1 45 en 8 uur. CINERAMA 4, tel 4115300 Sans toit ni lot (16), 7 en 9.30 uur CINERAMA 5, tel 4115300. Romancing the stone (a I2, 7 en 9 30 uur. CORSO, tel 4121110 Cobra (16), 2, 7 en 9 30 uur. LUMIERE 1, tel 4117755 Car Trouble (12), 2, 7 en 9 30 uur LUMIERE 2, tel. 4117755 Short Circuit (a I.), 2, 7 en 9.30 uur LUMIERE 3, tel. 4117755- The hitcher (16), 6.45 en 9.15 uur LUMIERE 4, tel 4332013- Ru naway tram (12), 1.45, 6.45 en 9 15 uur REX, tel 4772793: Private tea cher (18) doorl. van 10.00-24.00 uur, za. doorl. v/a 11.00 uur THALIA, tel. 4111555: The mo ney pit (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 4364998: Zomerfilmfestival, div films (16), 9 30 uur 't VENSTER 2, tel 4364998 Ginger Fred, (16), 22 00 uur 't VENSTER 3, tel 4364998 Stalker (16), 9 30 uur LANTAREN, tel 4364998 La fiance du pirate (16), 10 uur EURO (Spijkemsse). tel 01880-24144 Cobra (16), 1 30, 6 45, 9 15 uur Police Academy 3 (a I1 30, 6 45, 9 15 uur Out of Africa (a I 8 uur Teen Wolf (a I1 30, 6 45, 9 15 uur TIVOLI (Hellevoetsluis), tel 01883-12608 Cobra (16), vr 7 30, 9, za 7 30. 9, 10 30 uur Abel (a Ivr 10 uur KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA NRC Pietje Kort staart (a I2 uur. CALYPSO 1 E T (a I.) 2 uur CINERAMA 4- De troelelbeer- tjes (a I2 uur LUMIERE. Peter Pan (a I.), 1.45 uur PASSAGE Assepoester (a I 2 uur EURO. Peter Pan (a I1 30 uur. ALHAMBRA D A R Y L (a.l2 uur NACHTVOORSTELLINGEN CALYPSO 1 Police Academy 3 (16) vr 00 15 uur. CALYPSO 2 The Jewel of the Nile (16) vr. 00 15 uur. CALYPSO 3 Nice dreams (16) vr. 00 15 uur. LUMIERE 1 Hell Camp (16) vr 24 00 uur LUMIERE 2. Short Circuit (16) vr 24 00 uur LUMIERE 3: Getting Lucky (18) vr. 24 00 uur 't VENSTER 1- A clockwork orange (16) vr 24 00 uur. 't VENSTER 2. Sa!o(16), vr 00 15 uur 't VENSTER 3: Stalker (16). vr 00.15 uur. LANTAREN: Edipo Re (16) vr. 00.15 uur. CAFE DE B, tel. 4330915: Workshop olv Mark Lewis, vr. 21.00 uur. BINNENWEGPLEIN: Poppen kast, za. 13.00-16.00 uur. SPIDO WILLEMSPLEIN Rot terdam Avondvaart, vr. 20.00 uur; bus-boottocht naar Wil lemstad en werkeiland Neeltje Jans, za. 9.00 uur. VLAARDINGEN De Stads gehoorzaal in Vlaardingen heeft in 1985 bijna 5000 be zoekers minder getrokken dan in het jaar ervoor. In zijn jaar verslag wijt directeur Marten Putman deze terugloop aan het geringer aantal verhuringen vorig jaar. Over de belangstel ling voor de (eigen) voorstellin- ge in Stadsgehoorzaal, Harmo nie en Filmhuis heeft hij niet te klagen. Alle drie zalen trokken meer publiek dan in 1984. Het aantal verhuringen van zaal Harmonie liep vorig jaar terug van 179 naar 160 en dat van de sociëteitszaal (Filmhuls) van 62 naar 30. Een tegenval ler was het niet doorgaan van een grote tentoonstelling en een kunstveiling, hoewel dit geen financiële gevolgen had, daar de huursommen volledig werden voldaan. In totaal werd het complex (of delen ervan) 308 keer verhuurd, tegen 342 keer in 1984. Qua bezoekers aantal scheelde dat 7.912 be zoekers. Opmerkingen in mineur maakt Putman ook over de perso neelsbezetting en de horeca. „Het gemis van een full-time stafmedewerker voor werving en educatie laat zich In hoge mate voelen", aldus de direc teur. De publiekswerving wordt thans gedaan door een mede werkster, die hiervoor 20 uur per week oeschlkbaar heeft. De resterende 20 uur moet zij achter de kassa zitten. Evenmin tevreden is Putman over de horeca, hoewel zijn kri tiek daarop gedateerd Is, om dat het contract met de pach ter eind dit jaar ontbonden wordt. De Stadsgehoorzaal-di recteur noemt de instelling van de pachter ten opzichte van het theatercafé (de foyer van de Harmonie) „niet optimaal". Hij heeft kritiek op het gering assortiment spijzen en „het ontbreken van inventiviteit om op de activiteiten in te haken". Maar verder is het jaarverslag in majeur getoonzet. De Stads gehoorzaal trok 18.098 bezoe kers: 3500 bezoekers meer dan in 1984, zij het dat er ook meer activiteiten plaatsvonden. Putman somt in zijn verslag tal van goede voorstellingen op met „een bijzonder goed ge slaagde nieuwjaarspremière" door een groep Vlaardingse amateurs als eerste. In de Har monie kwamen 3.124 bezoe kers: 550 meer dan in 1984. Omdat de financiën niet toerei kend waren, werden er minder voorstellingen georganiseerd. Het Filmhuis trok 2.452 bezoe kers: 321 meer dan in 1984. Conclusie van Putman: „Mede doordat in de Harmonie het Filmhuis en het Theatercafé, waarin de Galerie T-exposlties worden gehouden, gevestigd zijn, ontwikkelt het Harmonie- gedeelte van het complex zich nog seeds in opgaande lijn." De Stadsgehoorzaal kende vo rig jaar drie belangrijke oppep pers: de Galerie/artoteek ver huisde van het Ho!!andia-ge- bouw naar het Theatercafé, de kaartverkoop werd geautoma tiseerd en de toneelvloer van de grote zaal werd venieuwd. Rare man, die Marten Put man, directeur van de Stadsgehoorzaal. Na het eerste Vlaardingse Theaterfestijn, zaterdag 21 december 1985 van acht tot drie uur 's nachts, zei hij met ontevreden te zijn. Hij was zeer In zijn nopjes, om dat burgemeester Van Lier, wethouder Maarleveld (cul tuur) en hun beider echtge notes tot het bittere einde waren gebleven. Putman zag die avond weinig men sen weggaan. „Het is een lange zit geworden", ver klaarde hij tegen HVV over de zeven uur theater door Vlaardingse amateurs en (semi)beroepsartiesten. „Ik dacht, dat iedereen tevre den was. Volgend jaar gaat het onherroepelijk weer door." Maar wat lezen wij nu in het jaarverslag? Diezelfde Put man noemt daarin het Fes tijn „niet helemaal ge slaagd" Hij roemt het en thousiasme van de 162 me dewerkers en de „redelijke belangstelling" van de 220 betalende bezoekers, maar zijn uitspraak „Volgend jaar gaat het onherroepelijk weer door" blijkt hij te heb ben ingeslikt Nu heet het: „Niet het niveau om tot een traditie te leiden." Overigens verwarre men het Festijn niet met de ma nifestatie Kunst door Ama teurs, die eind februari m hetzelfde complex werd ge houden. Hierover Is Putman heel wat enthousiaster. DICK VAN DER LUGT

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1