Voor de wind. Ingrid en Annemiek worden de eerste Sch iedamse tuinvrouwen VAKANTIESERVICE m m m 6000 bezoekers voor Jeugdland Inbraken bi winkels aan Hoogstraat Politie houdt oplichters aan Twee verdachten beroving bejaarde 'rl:V rv'-- iu Buit op karretje: gepakt bij eontrole Wilde achter volging van bestuurder Alarmerende berichten over de Noordzee die tientallen surfers door haar woeste golven en onverwachte stromin gen in gevaar brengt lappen deze plankzei lers in Maassluis be grijpelijk aan hun surf- laarzen. Zon en wind, de twee ingrediënten die een tochtje op de recreatiepias bij het stadje ongekend plezie rig maken, regeren hier heel wat rustiger en vooral veiliger. Hier drijven surfers niet zo maar het zeegat uit. Bij een eventuele ontspo ring komen zij vanself de wal weer tegen. (Fo to: Ed Eggermont) lil•- - Kritiek (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Bespottelijk noemt me vrouw Nieuwenhuijze uit Vlaardingen de lange wachttijden voor een weduwenuitkering. Een half jaar geleden overleed haar man en Nellie Nieu wenhuijze heeft nog geen cent gezien. De Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam die de uitkering verzorgt, is praetisch onbereikbaar. „De enkele keer dat ik ze aan de lijn kreeg, ging het van: tja, het duurt nog even, want de papieren zijn nog niet in orde," vertelt de Vlaardingse. „Ik zit zonder geld, en ik ben niet de enige, want er zijn er dui zenden die'zó lang- moeten wachten. Schandalig is het." Ombudsman Roddels Ik# mgrid (links) en Annemiek zien niet op tegen hun baantje tussen de mannen. "Het went vanzelf" (Foto: Ed Eggermont) HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres? BEZORGING B WEEKKAART (s.v.p. met blokletters invullen) KRANT PER POST ONDERBREKING I I 1 1 I i I I I B I I I I I I 1 I I I I I 1 I I I I ZATERCjAG 19 JUU 1986 vlaardlngen-schiedaiin HET VRIJE VOLK v.v-. SCHIEDAM „Het concept is nog steeds goed. Dat is de af gelopen drie weken wel geble ken." Joop van Broekhoven toonde zich gisteren tevreden op de laatste dag van het jaar lijkse Jeugdland in Schiedam. Ongeveer zesduizend kinderen hebben de activiteiten dit jaar bezocht. Dat is ongeveer even veel als vorig jaar. „Het was de eerste week natuurlijk bloed heet weer. Dan trek je automa tisch wat minder mensen," verklaarde Van Broekhoven. Ook gisteren bleek het jaarlijk se slotfeest goed voor honder den bezoekers. In alle vroegte hadden vrijwilligers het circus met draaimolens, een ridder spel, een springkussen en tra jecten voor de paardentram en de stoomtrein uitgezet. Vooral het ridderspel viel bij de jeugd in de smaak. De kinde ren moesten een serie behen- digheidsspelietjes afwerken. Aan het einde kondend zij zich voor een Middeleeuws decor in gepaste kleding (ridder of jonkvrouw©) laten fotograferen, 's Middags was er een altijd succesvolle jeugdshow. Van Broekhoven is nog steeds in zijn nopjes met de door hem opgezette vorm die dit jaar voor de tiende keer werd uitgevoerd. De Jeugdland karavaan, met speicircuits, creativiteit en diverse theater voorstellingen, reist rond langs de Schiedamse wijken. „Veel kinderen komen 's zomers de wijk niet uit. Jeugdland is dan hun enige vakantievertier. Ik vraag daar wel eens naar. Ook ouders zijn er blij mee. Veel mensen kunnen vanwege de fi- nanciën niet op vakantie en zijn dan gelukkig dat hun kin deren iets krijgen." Kritiek heeft de Schiedamse kindervriend op de Rotterdam se versie van Jeugdland. Ko mende maandag begint dit in de Ahoy'-hal. „Dat is voor veel mensen gewoon te duur," zegt hij. „Stel je voor dat je, zoals veel buitenlandse gezinnen, vier of vijf kinderen hebt die elk vier gulden entree moeten betalen. Voor veel mensen is dat niet op te brengen. En dat is dan nog maar voor één dag." In Schiedam zijn, behalve de theatervoorstellingen (één gul den), alle activiteiten gratis. Toch kost het reizende circus de gemeente niet meer dan zo'n 65.000 gulden. Van Broekhoven heeft door de ja ren heen de nodige goodwill bij het bedrijfsleven opgebouwd. Veel materiaal wordt kosteloos ter beschikking gesteld. Vlaardingse weduwe wacht al hal jaar op uitkering VLAARDINGEN Drie win kels aan de Hoogstraat in Vlaardingen hebben onge wenst bezoek gehad. Bij twee winkels stokte het bezoek bij de voordeur. De winkels ble ken goed te zijn afgesloten. In beide gevallen werden wel de deursloten vernield. Alleen bij één winkel lukte het de inbre ker binnen te dringen. Hij ging er met duizend gul.den aan kasgeld vandoor. „Het is niet dat ze de pik op me hebben", begint mevrouw Nieuwenhuijze, „dat weet ik wei. Andere mensen hebben er ook problemen mee. Maar in mijn geval is het mischien wei de langste wachttijd. Ik vind dat ze daar wat aan moeten doen." De ziekte van haar man heeft veel geld gekost en nu zit Nellie Nieuwenhuijze zonder. „Sommige mensen hebben een reserve" vertelt ze, „ik had niks. We hebben alles gepro beerd om mijn man beter te maken, tot aan de Moerman therapie toe. Dat kost een hoop geld." Het is niet zo erg dat me vrouw Nieuwenhuijze zes maanden op een houtje heeft moeten bijten. Vlak na het overlijden van haar man, be taalde de VUT een eenmalige uitkering van zesduizend gul den. „Daar moest ik vier maanden mee rondkomen; ik heb er vijf maanden van ge leefd. Heel zuinig aan. Tot overmaat van ramp ging de wasmachine kapot, die kon niet meer gemaakt worden zo dat ik een nieuwe moest ko pen," aldus Nellie Nieuwen huijze. De hele toestand zou te over zien zijn geweest als de uitke ring van de Sociale Verzeke ringsbank op tijd binnen was gekomen. Dat wil zeggen; drie a vier maanden na het overlij den. Inmiddels is het zes maanden verder en; geen geld. „Gelukkig was het bedrijf waar mijn man heeft gewerekt zo vriendelijk mij duizend gul den te lenen", vervolgt me vrouw Nieuwenhuijze. „Zonder dat geld had ik me geen raad geweten. Ik leef er nu van, maar begin augustus moet ik het teruggeven dat is over twee weken. Ik weet niet hoe dat zal gaan." Toen het bedrag op haar re kening langzaam afnam en Nellie Nieuwenhuijze proble men voorzag, stapte zij naar de Sociale Dienst in Vlaardig- nen en kreeg te horen: „Me vrouw, wij zijn hier geen voor schotbank." Verder kreeg zij het advies een regeling met de huisbaas en het GEWB te tref fen. Voor zo'n regeling voelde ze echter niet veel. „Ik was zo juist met mijn huisbaas over eengekomen dat hij het pla fond zou vernieuwen, dan kun je niet ook nog eens met zo'n vraag aankomen." Nel Nieuwenhuijze liet het er niet bij zitten. Samen met een buurvrouw schreef zij een brief- naar de Ombudsman, waarin zij vraagt de gang van zaken bij weduwenuitkering te onderzoeken. „De wachttijden zijn lang, een voorschot is moeilijk te krijgen en de bank is onbereikbaar. En ik weet van veei mensen dat ze het zelfde probleem hebben." Omdat het wel even kan du- ren voordat de Ombudsman het geval onderzoekt, is Nellie ook naar een wetswinkel ge stapt. Daar is een brief opge-' steld en naar de Sociale Dienst verstuurd. De Sociale Dienst verwijst door naar de Raad van Arbeid. „Ze hebben me ge zegd dat als het allemaal niet lukt, ik eind juli maar langs moet komen voor een gesprek. Tegen die tijd moet ik ook die duizend gulden terug betalen en ik heb niks. Werkelijk niks", aldus mevrouw Nieuwenhuij ze. Volgende stap was de Raad van Arbeid. Ook daar kreeg de Vlaardingse te horen dat de papieren niet in 'orde zijn. Geen voorschot dus. Nellie Nieuwenhuijze zit met de han den in het haar. „Nu schijnt het dat ik een apart geval ben. Mijn man was een Pool van afkomst, maar al twintig jaar Nederlander heeft tijdens de oorlog onvrij willig in Duitsland gewerkt. Nu probeert de Sociale Verze keringsbank geld te krijgen van Duitsland. Omdat ik daar recht op heb, zeggen ze. Dat geld wat ik van Duitsland zou krijgen, wordt dan van mijn uitkering afgetrokken. Ik krijg dan net zoveel. Maar door de hele toestand („papieren zijn nog niet in orde, mevrouw") duurt het ontzaglijk lang. Daar heb ik toch niks aan?" Navraag bij de Sociale Ver zekeringsbank in Amsterdam leert dat de wachttijd maxi maal drie maanden is. De Bank, die inderdaad moeilijk te bereiken is („We kampen met het probleem van een te kleine centrale", aldus een woordvoerder en alleen via het nummer van de technische dienst ingang biedt, gééft soms voorschotten, maar meestal verwijst ze door naar de Raad van Arbeid. De woordvoerder van de Verzekeringsbank noemt de si tuatie van mevrouw Nieuwen huijze hoe kan het ook an ders 'apart'. „Alles loopt via de ffdeling Duitsland en de pa pieren waren nog niet rond, dan duurt het langer", aldus de woordvoerder. SCHIEDAM Drie oplichters zijn door de Schiedamse politie voor de deur van de Bonds spaarbank aan de Lange Nieuwstraat aangehouden. Twee van de drie, een 30-jari- ge Rotterdamse en een 30-jari- ge vrouw uit Spijkenisse, had den even tevoren geprobeerd geld op te nemen met een ver valst spaarbankboekje. De baliebeambte van de bank trapte er niet in en alarmeerde de politie.'Agenten konden nog net voorkomen dat het fraude rende duo er in een gereed staande auto vandoor ging. De chauffeur van de wagen, een 30-jarige Rotterdammer, werd samen met de dames gearres teerd. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft twee vrouwen van 15 en 48 jaar oud aangehou den die ervan worden verdacht eerder deze week een bejaar de man te hebben beroofd van zo'n 2400 gulden. Ze werd op het spoor gebracht van het Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM ,,'s Winters gaan we toch de kassen in? Nee? Nou ja, worden we hard van." Een vleugje angst klinkt door in de stem van één van de twee eerste vrouwen bij de Schiedamse plantsoenendienst, Annemiek Drijfhout (20). Sa men met Ingrid van der Weij- den (22) begint zij per 1 augus tus met het bijhouden van het openbaar groen in de wijken Groenoord en Woudhoek. Ze hebben dan welgeteld negenen vijftig mannelijke collega's maar schrikken daar niet voor terug. „Het went vanzelf," zeg gen ze. Het beleid van de gemeente Schiedam is erop gericht in de sectoren waarin weinig vrou wen werken, meer dames aan- te nemen. Bij de dienst ge meentewerken, waar de plant soenendienst onder resorteert, werken alleen vrouwen op de administratieve afdelingen. „Ik weet niet waarom er niet zoveel vrouwen bij de plant soenendiensten werken", zegt Ingrid die al enige tijd het Vlaardingse openbaar groen heeft bijgehouden. De tuinvrouwen, beiden af komstig uit Vlaardingen, zien er geenzins tegenop tussen het manvolk te werken. „Het is leuker dan tussen vrouwen", meent Annemiek. die tot het eind van de maand nog achter de kassa van Blokker in Rot terdam "staat. .Als je vrouwen bij elkaar zet. lijkt het net een kippenren. Er wordt aan de lo pende band geroddeld over ik weet niet wat. Mannen doen dat niet." Uit ervaring weet haar toe komstige collega Ingrid dat - deze stelling niet' helemaal klopt. „Mannen kunnen er ook -• wat van hoor," zegt ze. „Dat heb ik-gemerkt toen ik bij de Vlaardingse plantsoenendienst werkte. Ik ging daar nogal - vaak om met een jongen en daar werd ook het één en an der over verteld. Er was niets tV. 'aan de hand maar we werden V" wel uit elkaar gezet. Ik werd h „«overgeplaatst", vertelt Ingrid wier opa 1" het ««rieden direc- Vv-Y-teur was van de Vlaardingse 1 v^«r -si jl j v- V .V v&,\ plantsoenendienst. Hun voorliefde voor alles wat groeit en bloeit heeft de beide dames op het „tuinpad" gezet. Beiden hebben zij de la gere land- en tuinbouwschool in Maasland doorlopen. Het werken bij de Schiedamse plantsoenendienst betekent een hernieuwde kennismaking want ze hebben bij elkaar in de klas gezeten. „Ik moest op een gegeven moment kiezen tussen de huishoudschool, de 'detail handelschool en de land- en tuinbouwschool. Ik heb voor het laatste gekozen omdat ik graag buiten bezig ben. Ik hou van planten en dieren," zegt Annemiek. Ingrid heeft eerst nog het di ploma Huishoudschool ge haald maar belandde uiteinde lijk in de derde en laatste klas van de Maasiandse school. „Je bent de hele dag buiten en je bent vrij in je doen en laten zegt ze. Vergeleken met omliggende gemeenten loopt Schiedam met haar eerste tuinvrouwen aardig achter. In Rotterdam zijn al sinds 1963 vrouwen be last met het onderhoud van bo men en struiken. De eerste tuinvrouw was destijds even eens een buitenbeentje. In de jaren zeventig kreeg zij, dank zij diverse werkprojecten, en kele tientallen opvolgsters. Op dit moment zijn er vier vrou wen bij de afdeling werkzaam. In Vlaardingen is op jlit mo ment één meisje in dienst maar deed de eerste tuin vrouw al zo'n zes jaar geleden van zich spreken. In beide ge meenten is de samenwerking met „de mannen" uitstekend. Natuurlijk kan dat. Indien u van een van onze ser vicemogelijkheden gebruik wilt maken, vult u dan de vakantie-servicebon in. Heeft u nog vragen? U kunt altijd onze lezersservice bellen: 010-4.14.74.00 Het VRIJE VOLK wordt zonder extra kosten t/m 6 september bezorgd op de volgende vakantie-a dressen: 1. Recreatie Centrum Hoek van Holland (Oude en nieuwe kamp) Hoek van Holland. 2. De. Meeuw Brielle. 3. Ronde Weibos Rockanje. 4. Waterbos Rockanje. 5. Iterson Rockanje. 6. Vlugtenburg 's- Gravenzande. 7. De Quack Hellevoetsluis. 8. De Weergors Hellevoetsluis. 9. Recreatiepark Krui- ninger Gors Oostvoorne. 10. De Groene Weide Ouddorp. Op veel campings en volkstuinen in Zuid-Holland is HET VRIJE VOLK te koop. Indien u de vakantie op één van deze locaties doorbrengt, ontvangt u van ons weekkaarten met bonnen. Tegen inlevering van een bon kunt u da gelijks uw krant afhalen bij één van onze losse verkooppunten. De bezorging van uw krant op uw huisadres wordt gedurende uw vakantieperiode tijdelijk onderbroken. Deze extra service valt bin nen de normale abonnementskosten. HUISADRES: NAAM: ADRES: POSTCODE: WOONPLAATS: TELEFOON: 0 Voor!:. huisno: maken wij ge- tijdens onze vakantie bruik van de service: (lees eerst de toelichting, daarna duide lijk aankruisen) Nederland, België: Indien op uw vakantieadres HET VRiJE VOLK niet verkrijgbaar is, wordt uw krant u per post gratis toegestuurd (zonder extra kosten buiten uw abon nement). Binnen Europa: P.T.T. tarief ƒ3.- per dag (extra kosten naast uw abonnement). Buiten Europa: PTT dagtarief (extra kosten naast uw abonne ment). U dient er we! rekening mee te houden dat verzending per post, tijdens de vakantieperiode, dikwijls vertraging ondervindt. U gaat op vakantie en u heeft geen mogelijkheid om HET VRIJE VOLK op uw vakantieadres te la ten bezorgen én u wilt ook geen overvolle brie venbus op uw thuisadres: dan is er de mogelijk heid om gedurende uw vakantieperiode de bezor ging tijdelijk te onderbreken op uw huisadres, en wordt het betreffende abonnementsgeld .automa tisch verrekend met de eerstvolgende abonne mentsperiode. vakantieadres volledig invullen vakantieadres NIET invullen VAKANTIEADRES: Hotel/Camping: Adres: Postcode: huisno: Plaats: Land: Adres van camping: huisje/caravan/tent op de Vertrek: Thuiskomst: Wilt u deze vakantiebon uiterlijk 3 we ken vóór uw vakantie opsturen in .een open envelop, naar Het Vrije Volk, afd. Vakantieadressen, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. (Een postzegel is niet nodig, die betalen wij). duo door bewoners van de Vlaardingerdijkje en de Gor- donstraat. Deze klaagden dat de twee vrouwen telkens aan belden en om water vroegen maar duidelijk andere bedoe lingen hadden.- De bejaarde en invalide man kon daar maandag over mee praten. Hij liet de sleutel van zijn voordeur aan een touwtje naar beneden zakken en liet de twee binnen. De jongste hield hem vervolgens aan de praat terwijl de oudste het huis doorzocht. De vrouwen ver dwenen uiteindelijk met het ge noemde bedrag. De arrestatie vond plaats op het Wibautplein. Agenten had den daar gepost met een sig nalement van het duo op zak. De vrouwen worden op het bu reau vastgehouden. SCHIEDAM Een dief die er ongemerkt vandoor dacht te gaan met bouwmaterialen is door de Schiedamse politie aangehouden. De dief, een 37-jarige Schiedammer, reed gisterochtend vroeg met de buit op een karretje achter zijn auto over de Broersvest. Sur veillerende agenten hielden hem voor een routinecontrole aan. Toen de man geen duide lijke herkomst voor de 23 hou ten platen van één bij twee meter kon geven, werd hij meegenomen naar het bureau. De Schiedammer bekende daar het materiaal te hebben ontvreemd van een bouwplaats aan de Westvest. SCHIEDAM Een wilde ach tervolging en een sterke arm waren nodig om een 23-jarige dronken automobilist in Schie dam aan te houden. De man had volgens de politie met ho ge snelheid een stopteken ge- negeerd. In de Maasdamstraat werd hij klemgereden. Toen agenten hem in wilde re kenen, begon hij om zich heen te slaan en te schoppen. De Schiedammer zag kans het pistool van één van de agenten uit het holster te trappen. Later op het politiebureau sloeg hij een ruitje aan diggelen en wei gerde hij een bloedproef te on dergaan.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1