4 wmmmmm. Zomer Zaterdag deel 4 'Alleenstaande vrouwen, dat moet je net hebben' agenda Kampposf Bejaarde vlucht na botsing Ongeval door voorrangsfout Rockanje swingt tijdens Jazznight I Tekst: Ron de Groot Foto's: Ed Egger- mont ws ,1* Zomer Zaterdag, zo heet ouze serie die elk jaar met een ander thema gedurende de zomermaanden verschijnt. In voorgaande jaren vergeleken wij oude en nieuwe wijken in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis; wij namen als rode draad pleinen of kuierden kriskras door de drie Waterwegsteden. Dit jaar (een bijzonder jaar want de serie gaat haar vijfde jaar in) pakken we straten in drie steden bij de kop, die dezelfde naam hebben. We praten met bewoners en snuiven de sfeer op. In voorgaande afleveringen passeerden de Sta tionsstraat, de Oosterstraat en de Schiedamseweg de revue. In deel 4 de Van Limburg Stirumstraat in Schiedam en Vlaardingen. SCHIEDAM/VLAARDINGEN "Ik weet niks en ik heb ook geen tijd". De man achter deze woorden kan in ieder geval geen onduidelijkheid verweten worden. In de Schiedamse Van Limburg StirumstraaJ; is "haast" een gevleugeld woord Mede door toedoen van de neergutsende regen lo pen de enkele voorbijgangers op deze allesbehalve 'zomerse zaterdag net eventjes sneller dan nor maal. Het lichaam iets voorover hellend, alsof je ^daarmee de druppels kunt ontwijken. Tunnel Adel De Van Limburg Stirumstraat in Schiedam: Twee flats en honderd meter weg. mxt. 'i AJ-m 'Hèt'pïèin van de Kohnstammschool heeft de tand des tijds niet doorstaan. De beelden bij de ingang zijn onthoofd. 83" MH H ItBfi Mevrouw Van der Windt op weg naar de winkels: „Het is hier lekker rustig." Vrouwen En in Vlaardingen: imposant door de lengte. Rockanje was dit weekend even het mekka voor de jazzliefhebber. Tijdens de jazznight trad in Cote d'Or aan de Dorpsstraat de formatie Bernard Berk hout Swing Mates op met als gast de vibrafonist Frits Landesberger (uiterst links). Hij is de win naar van de Wessel Ilckenprijs 1986. (Foto: Ed Eg- germont) ROTTERDAM EN OMGEVING vandaag en morgen as „Nee, die BMW is niet van mij hoor.' H m: HÉT VRIJE VOLK schiedam y Hert is bepaald geen aange naam vep>ozen in de Van Lim burg Stirumstraat. De twee flats die de straat rijk is, heb ben zelfs niet eens een afdakje .zodat schuilen onmogelijk is. "Hier en daar kijken bewoners ..wat verstoord naar buiten. Voorbij gangers zijn zeldzaam en moeten met de nodige nieuwsgierigheid bekeken wor den. Een vrouw op de eerste verdieping van één van de flats gaat er uitgebreid voor staan. Haar man zit de krant te lezen en laat zich niet sto ren. Het papier en een stukje van z'n hoofd komen net boven de vensterbank uit. Evenals haar evenknie in (Vlaardingen, werd de Schie damse Van Limburg Stirum- 'straat gebouwd in de jaren vijftig. Het is eigenlijk een hal ve straat want de twee flats, elk - drie verdiepingen hoog, staan aan één kant. Het uit zicht aan de overkant wordt bepaald door de zijmuren van flats in andere straten. De Van Limburg Stirum- straat ligt in de wijk Nieuw- land, een Schiedams stadsdeel dat in de jaren vijftig en zestig uit de grond werd gestampt en dus volstaat met flats. Onze straat ligt haaks op de spoor lijn Hoek van Holland - Rotter dam en de Burgemeester van Haareniaan aan de andere kant. In de buurt rond de Van Limburg Stirumstraat is dui delijk te zien dat er in de jaren vijftig en zestig vooral snel werd gebouwd. Behalve flats staan hier en daar nog oude, boerderij-achtige huizen. De bouwers gingen er in hun drif ten gewoon omheen. "Vroeger kwam ik op weg "naar de snelweg één stoplicht tegen. Sinds die tunnel er ligt zijn het er zes." We hebben ein delijk een klager gevonden. Een man die, naar oud-Schie- dams gebruik zijn naam niet wil noemen, wandelt van zijn woning naar z'n garage om de hoek in de Van Hogendorp- straat. Hij meldt meteen dat hij haast heeft. "M'n vrouw ligt in het Dijkzigtziekenhuis. Ik "moet naar haar toe," zegt hij. Maar, tijd voor klagen is er natuurlijk altijd. De tunnel die hij noemde is de onderdoor gang van de Nieuwe Damlaan onder de spoorlijn. Bij de aan leg van de nieuwe trambaan naar Woudhoek werd deze tun- nèl vorig jaar opgeleverd. Het betekende wei dat de Van Ho- fenöorpstraat bij de Nieuwe Damlaan werd afgesloten. "Nu moeten we helemaal omrij den," zegt onze klager met een breed armgebaar. "Ik begrijp best wel dat het een heel stuk veiliger is, maar het duurt u allemaal wel wat lang." jt twee keer toe vertelt de man dat de BMW in de garage niet van hem is. Daarbij kijkt hij wat schichtig om zich heen. De buren De man blijkt een wandelen de bevestiging van onze con statering dat het maar een dooie boei is in de Van Lim burg Stirumstraat. Hoewel hij al 25 jaar in de straat woont, kan hij er niets over vertellen. «Als ik wat te melden zou heb ben, zou ik hier nu niet staan," -zegt hij. „Dan had ik wel wat meer geld gehad dan een BMW. Maar hij is niet van mij hoor." Hij gaat verder met het reisklaar maken van zijn wa gen. Even later horen we hem wegrijden richting Dijkzigt. Het is zeer de vraag of Leo pold graaf Van Limburg Sti rum blijk zou zijn met het straatje dat hem in Schiedam is toegewezen. De adel is ver te zoeken. Van Limburg Stirum heeft een belangrijke rol ge speeld in de geschiedenis' van ons land. Nadat de''overheer sing van Napoleon tot een ein de kwam, trad Van Limburg Stirum toe tot het drieman schap dat ons land tijdelijk be stuurde. De andere twee leden waren van Hogendorp en Van der Duyn van Maasdam. Ook deze twee heren hebben in de zelfde wijk een straat op hun naam gebracht. Van Limburg Stirum leefde van 1758 tot 1840. Hij was een telg uit het oudste adellijke geslacht in ons land. Ook in Vlaardingen is het driemanschap, zij het in de vorm van straten,-weeribij el kaar gebracht. Deze gemeente heeft klaarblijkelijk meer op met de oude adel. Zowel de Van Hogendorplaan als de Van Limburg Stirumstraat zijn im posant, al is dat alleen maar door hun iengte. Van der Duyn van Maasdam moet het met enkele honderden meters min der doen. Over de Van Limburg Sti rumstraat in Vlaardingen cir culeert een grap. Humoristi sche tongen beweren dat de ge meente hier stiekum heeft "ge oefend" met het afsluiten van wegen. Dit in het licht van het roemruchte Verkeers Circula tie Plan voor het centrum dat stap voor stap wordt inge voerd. De westelijke helft van de van Limburg Stirumstraat, die uit twee delen bestaat, is namelijk afgesloten voor auto's. De reden daarvoor is echter zo op het oog ver te zoe ken. De Vlaardingse Van Lim burg Stirumstraat werd opge leverd in 1950 maar kent een grote variatie wat betreft het type woningen. Aan het ooste lijke stuk, het kleinste van de twee, staan voornamelijk hui zen met twee verdiepingen. Ertussenin staan twee flats van drie verdiepingen. Eén er van is gerenoveerd. Het ande re staat in de stelling. Het ge bouw ziet er wat verfomfaaid uit. De bouwvakkers hebben het ontdaan van zijn „vel" dat bestond uit vierkante tegels. De ruwe ondergrond wacht op een nieuwe stuclaag. Door de stellingen lijkt het alsof het flat bijkans op instorten staat. Ook de flats met twee verdie pingen zijn aan een opknap beurt toe. De muren zijn ver weerd en het beton is afge brokkeld. Terwijl ook hier de regen vrolijk neerklettert, ademt dit Ü2 i>s S4 stukje Van Limburg Stirum een en al rust uit. Af en toe rijdt er een auto voorbij. Voor de rest is er geen kip op straat. De Van Limburg Stirum straat kruist de Van Hogen dorplaan, een belangrijke ver keersader in de wijk. Aan de overkant is de straat voor de auto's afgesloten maar is er wel een fietspad aangelegd. Daarachter slingert de straat zich verder langs zogenoemde Duplex-huizen, flats en nood woningen. Van alles wat dus. Het eerste wat opvalt is het overvloedige openbaar groen. Aan beide zijden van de weg staat een veelheid aan bomen en planten. Vooral het eerste stuk, met de Duplexhuizen, heeft door de planten iets weg van een rustig bosweggetje. Bijna aan het einde van de weg is het een beetje gedaan met het rustieke. Voorbij de kruising met de Van der Duyn van Maasdamstraat staan drie flats met vier verdiepingen en krijgt de straat weer een jaren vijftig aanblik. Tussen de flats in staan in de zijstraten nood woningen die in de Tweede Wereldoorlog werden ge bouwd. De toenmalige bewo ners kwamen uit het gebom bardeerde Rotterdam. „Ik heb geen douche maar ik betaal per maand 75 gulden huur. Ik hou zodoende geld over om andere dingen te doen," zegt één van de bewoon sters van de noodwoningen, mevrouw J. van der Windt. Ge wapend met een boodschap pentas is ze op weg naar de winkels ar.n de Van Hogen dorplaan. Ze is na de dood van haar echtgenoot in één van de klei ne huizen terecht gekomen. „Ik vind het niet erg dat het nood woningen genoemd worden," zegt ze. „Ze zijn voor mij groot genoeg." De huisjes doen hun naam wat betreft hun uiterlijk eer aan. Een lange rij laag bouw die duidelijke tekenen van verzakking laat zien. De i-SvsyS vrt» #c V; "VV v vvv'.. "JW», „Hier ga ik nooit meer weg," zegt Mari- nus Sala. Hij is blij met z'n buurvrou wen. goot langs het dak golft op en neer. De noodwoningen vallen op doordat ze erg laag zijn. Mevrouw Van der Windt zegt tevreden te zijn over de buurt. „Het is rustir hè. Er gebeurt nooit wat, maar dat hoeft van mij ook niet persé." Een opvallende plaats aan de Van Limburg Stirumstraat is gereserveerd voor het pand van de Professor Kohnstamm school, een school voor kinde ren met leerproblemen (LOM) Het gebouw doet denken aan oorden in Scandinavië. Oor zaak hiervan is het grote af dak van hout dat de voordeur drooghoudt. De houten balken die het dak omhooghouden hebben een motief dat wonin gen aan een Noors fjord niet zou misstaan. Twee beelden aan beide zijden van de Ingang van het schoolplein hebben de tand des tijds niet geheel door staan. De figuren zijn beide onthoofd. We komen een zeer tevreden buurtbewoner tegen. Marinus Sala lacht al nog voordat we hem hebben aangesproken. Al snel blijkt waarom deze bewo ner van een Duplex-woning in één van de zijstraten zo vrolijk is. „Er wonen veel alleenstaan de vrouwen. Dat moet je net hebben jöh," zegt hij met een glimlach rond de mond. „Het zijn kleine huizen dus wonen er allemaal mensen op hun eentje. Ook mannen natuurlijk. De bewoners zijn zo rond de 45 jaar. Nee, ik ga hier niet meer weg hoor," aldus Sala die in zijn driedelige pak met over jas en lichte schoenen ook van daag „op jacht" lijkt te zijn. Laat Van Limburg Stirum het niet horen. MAANDAG 28 JUL11986 Buurthuis de Haven en ont moetingscentrum West, kam peerboerderij De Dobbel steen, Boxtel (Brabant). Veel slaap hebben de 28 kin deren tijdens hun eerste nacht (van zaterdag op zondag) in Brabant niet gehad. Oe jon gens hielden het tot vijf uur vol terwijl de meisjes maar liefst tot kwart voor zes wakker bie- ven. „We hebben op de gang gespeeld en steeds de deur van de jongenskamer openge gooid," zegt één van de nacht- braaksters, Ester Slabbekoren (11). „Er lagen er maar drie te slapen. Die konden niet wakker blijven." Ook Nicolai Schenau (12) kan over de nachtelijke spelletjes meepraten. „Het was hartstik ke leuk. We zijn lekker laat op gebleven. Een paar jongens moesten voor strat een rondje rond het veld lopen. Ik niet. Ik lang nog te pitten." Ondanks het gebrek aan slaap verloopt het kamp verder pri ma. De kinderen vonden giste ren aan het eind van de mid dag een „gouden kist" met daarin een lok rood haar en een hriefje. Onbekenden hou den de geliefde van kapitein Haak gevangen. Het is de taak van de kinderen om deze week de geliefde te bevrijden. Het zag er zaterdag bij het ver trek van de kinderen en hun elf begeleiders niet al te best uit wat betreft het weer. Bij aan komst op de boerderij was het echter droog. Gisteren konden de kinderen zich uitleven in al lerhande spelletjes en sporten zoals levend kwarfet, voetbal en softbal. De komende dagen moeten de kinderen elke dag een schat zien te vinden. Al deze schatten bij elkaar vor men het losgeld voor kapitein Haaks geliefde. VLAARDINGEN Een bejaar de Vlaardingse automobilist is door de politie in zijn woning aangehouden nadat hij eerder na een botsing was doorgere den. De 63-jarige man bleek het ongeluk onder invloed van alcohol te hebben veroorzaakt. Het slachtoffer was een 24-jarl- ge Vlaardingse automobilist die op de kruising Wiardi Beckmansingel/Professor Me- kelstraat/Van Baerlestraat door de bejaarde van achteren werd aangereden. Zijn auto reed daardoor tegen een lan taarnpaal. De man kon het kenteken van de boosdoener noteren waarna de politie de man kon achterhalen. De be jaarde kreeg eer rijverbod en een proces vert aal. Het onge luk gebeurde on twaalf uur 's middags. VLAARDINGEN Een voor rangsfout was oe oorzaak van een verkeersongeval op de kruising Dillenburgsingel/Holy- singel in Vlaardingen. Een 67-jarige automobilist verzuim de een 20-jarige bromfietser voor te laten gaan en reed hem aan. De bromfietser sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek. Hij werd met een hoofdwond en een wond aan z'n knie naar het Holyziekenhuis gebracht. Na een korte behandeling kon hij naar huis. SÉ ALHAMBRA 1,tel. 4330293: Gandhi (a.l.), 2 en 8 uur. ALHAMBRA 2, tel. 4330293: Harem (16), 2, 6.45, 9.30 uur. CALYPSO 1, tel. 4131855: De karate kld deel II (a.l.), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855: The Jewel of the Nile (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 3, te!. 4131855: Po lice Academy 3 (a.l,), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CENTRAAL, tel. 4138210: Great sexpectatlons (18), ma. 12.15-21.30 uur. Sex in de hoogste klas (18) di. 12.15 tot 21.30 uur. CINEMA NRC. tel. 4330293: Highlander (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 4330293: Car trouble (16), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300: Police Academy 3 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 4115300: De karate kld deel deel II (a.l.), 2. 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tei. 4115300: Out of Africa (a.l.), 8 uur. CINERAMA 4, tel. 4115300: Sans toit ni loi (16), 7 en 9.20 uur. CINERAMA 5. tel. 4115300: Pretty in pink (16), 2, 7 en 9.30 uur. CORSO, tel. 4121110: Stallone is cobra (16), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIERE 1, tel. 4117755: Heil camp (16), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2, tel. 4117755: Short circuit (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3, tel. 4117755: The hltcher (16), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. LUMIERE 4, tel. 4332013: Ru naway train (12), (12), 6.45 en 9.15 uur. REX, tel. 4772793: Jonge meis jes met een ruim inkomen (18), v.a. 10.00-24.00 uur. THALIA, tel. 4111555: The mo ney pit (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 4364998: Fllmzomer '86, 21.30 uur, beh. ma, 't VENSTER 2. tel. 4364998: Fllmzomer '86: 22.00 uur, beh. ma. "t VENSTER 3. tel. 4364998: Fitmzomer '86, 21.30 uur, beh. ma. LANTAREN, tel. 4364998: La fiancée du pirate, 22.00 uur. TIVOLI (Hellevoetsluis), tel. 01883- 12608: Cobra (16). 6 uur. Abel, (a.l.) 8.30 uur. KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA NRC: Pietje Kort staart (a.l.), 2 uur. CINERAMA 4: Peter Pan (a.l.) 1.45 uur. CINERAMA 3: ET. (a.l.) 2 uur. CINERAMA 4: Oe troetelbeer tjes (a.l.) 2 uur, DIVERSEN NEPTUNUS HONKBALSTA DION: "World Championship Baseball", ma. 20.00 uur. VROESENPARK, viswedstrijd (Inl. en org. Het Vrije Volk), ma. 19.00 uur. AHOY* tel. 4812122: Jeugd land, di. 10-16.30 uur. VISAFSLAG, Stellendam: "Del ta Flora", dl. 13-22 uur. DE PLOMPERT: Sportsoos, di.' 10-17 uur. L

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1