Cor de Zwart: 'We zullen hem missen' Restaurant Korfoe ontkomt aan ramp Nog geen geld voor naaicursus 4 Weekeinde opent seizoen NIVON Bliksemafleiders op dak Singelkerk Voetbalprof Kamppost 65 Jaar getrouwd o Éifcs Deense beroofd Auto weg Geen toekomst scheepsdiesels Nieuwe ronde OPEC begonnen WS **$mLri£&?^3e&2£2*%k iSCMlS De meeste slachtoffers van botulis me vielen in de vijvers van het Schiedamse Beatrixpark. Ook in de Schiedamse Nieuwe Ha ven werden dode eenden, waterkippen en zwanen aangetrof fen. (Foto's: Ed Egger- mont) \m: De beveiliging tegen bliksem inslag was van tevoren ge pland. Na de renovatie van het leien dak op de kerk aan de Singel moes ten de koperen draden nog worden aange bracht. Er kwamen af leiders over het hele dak, op alle torentjes van de kerk 'en op de klokketo- ren. Een hoog werker zorgde ervoor dat twee mannen gezeten in een ijzeren kooi de bliksem-aflei- ders moeite loos konden aanbrengen. Het karwei was in vijf uur gebeurd. (Foto: Ed Egger- mont) Doelman Leo moet een heel goede keeper zijn of de kinderen die gistermiddag deelnamen aan het pe nalty schieten hebben nog wat oefening nodig, maar er passeerden Leo maar weinig ballen. Op de eerste dag van de tweede vakantieweek, georganiseerd door het bureau sportieve recreatie van de gemeen te Vlaardingenkwamen zo'n 25 kinderen naar de Amsterdamlaan om daar spelletjes of sporten te doen. De week wordt vandaag voortgezet aan en op de Vlaardingse Vaart (vlotten bouwen enz)woensdag met een mini-voetbaltoernooi (Amsterdamlaan), donderdag weer met waterrecreatie en vrijdag met spelletjes in het Broekpolderbos. Aanvang telkens 10.30 uur. Kosten 1 gulden per dag. Inlichtingen da gelijks tussen 9 en 10 uur via tel. 48555888, toestel 169. (Foto Ed Eggermont) y HET VRIJE VOLK *14 Schiedam DINSDAG 29 JULI 1986 r?X%yz m- At& Honderden watervogels dood door botulisme (Van een onzer verslaggeefsters) SCH1EDAM/VLAAR- DINGEN/MAASSLUIS Het warme zomerweer heeft al honderden botu lisme slachtoffers geëist onder de watervogels in ^'de Schiedamse wateren. Tussen 7 juli en 17 juli al leen al visten medewer kers van de plantsoenen dienst zo'n 100 kadavers van eenden, zwanen en waterkippen uit het water van de vijvers van het Beatrixpark, de singels rondom het volkstuinen complex de Vijfsluizen en de Nieuwe Haven. Deze zomermaanden stierven meer dan 200 watervogels door botulisme. De ge meente Schiedam wil niet spreken van een botulis- me-explosie. "Het warme weer is de oor zaak van de watervogelsterf- te", aldus voorlichter Jan Langstraat van de dienst Ge meentewerken. "Ook de Schie damse binnenwateren worden heel regelmatig ververst. Via fonteinen houden we het zuur stofgehalte op peil. En middels het uitbaggeren van de sloten, singels en vijvers houden we de waters op goede diepte". De Vlaardingse plantsoenen dienst telde dit jaar 87 door bo tulisme gevelde eenden in het water van Nieuwlandparkvij- ver, de Vlaardingse Vaart, de Lepelaarssingel en de singel langs de Samuel Esmeijer- straat. "De maand juli haalden we ongeveer 35 dode eenden uit het Nieuwlandparkvijver. Daar wonen veel mensen. Er wordt gigantisch gevoerd. He le 'prakkies' en horden met ge kookte aardappelen verdwij nen in het water. Dat is niet bevordelijk voor de kwaliteit van het water", aldus M. van Keulen van de plantsoenen dienst. De Maassluise plantsoenen dienst heeft tot nu toe geen en kele 'botulisme-eend' geconsta teerd in de buiten- en binnen wateren. Er werd wel een dode vis opgestuurd naar het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut te Lelystad. De vis bleek gestorven te zijn aan botulis- 'me, A. van Rijn van de Maas sluise plantsoenendienst legt niet zonder trots uit: "Dit jaar is het erg rustig met botulis me. Wij hebben vijf jaar gele den een bagger-plan gestart Alle sloten en andere ondiepe wateren zijn op diepte ge bracht. Enkele weken geleden hebben we de sluizen nog open- gezet om het water te verver sen. Het gaat fantastisch tot nu toe". Vl Vier weken geleden vroeg de ^Schiedamse plantsoenendienst de mensen om te stoppen met eendjes voeren. "Het voeren trekt veel vogels naar ondiepe plekken in vijvers. Door uit werpselen van de beesten en voedselresten kan de botulis me bacterie zich ontwikkelen", aldus de plantsoenendienst, die eraan toevoegt dat botulisme* niet alleen dodelijk is voor wa tervogels, maar ook voor ge- y x f s v stwS a x *Mï - VLAARDINGEN „We zullen hem missen, niet al leen in het vertegenwoordi gende werk, maar juist ook in de menselijke contacten die hij zo goed wist te on derhouden." Dit schrijft het .Vlaardingse AbvaKabo-be- stuur in een „In Memo- riam" naar aanleiding van het overlijden van zijn voorzitter Cor de Zwart. „Het schouderklopje, het opbeuren als we het niet meer zagen, de inspiratie die hij uitstraalde en de warme menselijke interes se die hij ten toon spreidde voor onze persoonlijke pro blemen, zullen wij node moeten missen." Het bestuur noemt De Zwart, die op 11 juli over leed, van onschatbare waarde voor het vakbonds werk in Vlaardingen. „Ge dreven door zijn inspiratie zullen wij zijn werkzaam heden en ideeen binnen en buiten de bond voortzetten", aldus het bestuur. „Een Vlaardingse be stuurder van formaat, die veel respect afdwong", zo noemen bestuur en gemeen teraadsfractie van de Vlaardingse Partij van de Arbeid De Zwart, die niet alleen actief was in de vak bond, maar ook in de poli tiek. Zo was hij 14 jaar lid van de Rijnmondraad. In Vlaardingen heeft hij, aldus de PvdA, „een aanzienlijke bijdrage geleverd aan vele projecten. Zijn inzet met ..name voor de zwaksten in onze maatschappij zal door velen node gemist moeten worden." Cor de Zwart, die 51 jaar is geworden, was van 1973 voorzitter van de plaatselij ke afdeling van de Abva en sinds de fusie in 1982 met de Kabo van de gecombi neerde afdeling. Uit hoofde van die functie had hij zit ting in tal van overlegorga nen, werk- en stuurgroepen. Hij trad op 1 maart 1961 in dienst van de gemeente Vlaardingen als keurmees ter bij de Gemeentelijke Energie- en Waterleiding bedrijven. In 1981 werd hij ARBO-functionaris (ARBO betekent Arbeidsomstandig heden Wet), een functie, waarin hij gedeeltelijk was vrijgesteld voor het vak bondswerk. Politiek was hij actief in de Partij van de Arbeid. Na de voor zijn partij teleur stellende verkiezingsuitsla gen meldde hij zich recen telijk voor een werkgroep, die door de afdeling werd ingesteld om op dit punt ideeen te leveren. Cor de Zwart overleed tij dens zijn vakantie in Hon garije. Hij was gehuwd en had een zoon van 17 en dochter van 21 jaar. Vanwe ge de nogal ingewikkelde en tijdrovende formaliteiten kon het stoffelijk overschot pas eind vorige week wor den overgebracht. Gelegen heid tot condoleren op dins dagavond 29 juli van 19 tot 20 uur in de aula van het Holyziekenhuis en na afloop van de crematie, die op woensdag 30 juli om 11 uur en het crematorium „Hof wijk" in Rotterdam-Over- schie plaatsvindt. wone vogels, vissen en zelfs honden. Is het beest besmet met de botulisme bacterie van het type E dan komt ook de ge zondheid van de mensen in ge vaar. Voor zover bekend is er nog geen type E botulisme in Schiedam of Vlaardingen ge constateerd. Er wordt door de gemeente lijke diensten op aangedron- MAASSLUIS Een Deense toeriste is 45 gulden lichter ge maakt, nadat zij haar beurs in een telefooncel in het centrum van Maassluis had laten lig gen. Na haar telefoongesprek liep zij weg zonder portemon nee. Toen zij enige minuten la ter terugkeerde naar de groe ne cel, bleek de beurs weg. Het voorwerp werd later terugge vonden, echter zonder de in houd. gen dat mensen de dode dieren niet aanraken. "In de kadavers zit toxme (gif). Je kunt aan de buitenkant niet zien aan welk type botulisme het beestje is dood gegaan. Het kan type C zijn, een toxine dat onschade lijk is voor de mens, maar het kan evengoed type E zijn. Komt dat gif in het maag- en darmkanaal van een mens dan zijn de gevolgen niet te over zien. Verlammingen zijn het gevolg hiervan. De patient kan eraan sterven", aldus een woordvoerderJüiyan,;.het Cen-' traal DiergeneesHupijigüIn^ti-| tuH*- i mjï feu,>d De Schiedamse en de Vlaar dingse plantsoenendiensten willen graag op de hoogte ge bracht worden van In het^ wa ter drijvende kadavers van eenden of andere watervogels. "Ga die lijken niet in een plas tic tasje stoppen. Wij hebben er onze mede werkers ,voor. Die van de kadavers", aldus M. van Keulen. De dode beesten worden geregistreerd en ver zameld bij de reinigingsdienst aan de Vlaardingse Hoflaan. Het dringende advies om geen eendjes te voeren blijft van kracht en geldt voor Schiedam alswel voor Vlaar dingen. Mensen die dode wa tervogels of vissen zien drij ven kunnen contact opnemen met de Schiedamse plantsoe nendienst, tel. 010-154605; de tardingse plantsoenen dienst, tel. 010-4608333 toestel 307; de Maassluise plantsoe nendienst, tel. 01899-19111. SCHIEDAM Een 27-jarige Schiedammer miste zondag ochtend zijn voor de deur staande Renault. De wagen ter waarde van 2500 gulden was door onbekenden weggenomen van zijn parkeerplaatsje aan het Newtonplein. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Het Griekse restaurant Korfoe aan de Lan ge Haven is in de nacht van zondag op maandag dankzij eigenaar Chris Doulakaki aan een ramp ontsnapt. Rond half drie draaide de Griekse res taurateur zijn eetgelegenheid op slot. Hij moest in de binnen stad nog spullen afgeven. Na de boodschap reed hij nog maals langs zijn eethuis. Een enorme rookwolk in en uit de keukenramen alarmeerde eigenaar Doulakaki. Hij op zijn beurt alarmeerde de brandweer te komen naar het pand op de hoek van de Lange Haven/W al visstr aat. De brandweer bluste een in brand gevlogen vrieskist in de keuken. De keuken was hele maal zwart geblakerd. De in houd van alle kasten moet de vuilcontainer in. Alle muren, tafels, het bestek en het ser viesgoed moeten worden gerei nigd. De brand in de ijskast is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. „Op vrijdag hoop ik weer open te gaan," aldus eigenaar Chris, dl» koortsachtig aan de gang is om een nieuwe keuke ninventaris aan te schaffen. VLAARDINGEN Een tweede naaicursus voor buiten landse vrouwen in het Vlaar dingse buurthuis De Haven kan met in september van start gaan. Het buurthuis moet tot volgend jaar wachten om in aanmerking te kunnen ko men voor een subsidie. Dit hebben B. en W. van Vlaardin gen besloten naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het buurthuis. ,,W' willen eerst maar eens voorz -htlg afwachten hoe het met de belangstelling staat. Die kan een tijdelijke zaak zijn," zo licht Ton Hoozemans van de afdeling algemene za ken ven de secretarie het be sluit van het college toe. Hij wijst erop, dat de eerste (wel gesubsidieerde) cursus in de herfst van vorig jaar wegens gebrek aan belangstelling ge stopt werd. Na een wervings campagne werd de draad be gin dit jaar weer opgepakt. De belangstelling was dermate groot, dat het buurthuis a! ent housiast begon te denken over een tweede cursus. Een verzoek om 2500 gulden is onlangs door B. en W. van Vlaardingen afgewezen. Het college verwijst de aanvragers naar de hiervoor bestemde procedure: het programma 1987 sociaal-cultureel werk en maatschappelijke dienstverle ning voor minderheden. Dit programma, waarin het subsi diebedrag van 100.000 gulden wordt verdeeld, wordt eind augustus door B. en W. vastge steld en in november, na een inspraak-ronde, door de ge meenteraad. Het bedrag van 100.000 gulden gaat naar zowel organisaties voor buitenlanders als Neder landse organisaties. Het geld wordt gebruikt voor tal van activiteiten zoals culturele bij eenkomsten en lessen in de eigen taal. Cursussen Neder lands voor buitenlanders wor den via een andere pot georga niseerd. Ook hiervoor is jaar lijks een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar. Overigens hebben B. en W. nog wel bekeken of voor de tweede naaicursus wellicht toch niet een gaatje gevonden kon worden in het lopende jaar. Maar het budget is op. Wat dit jaar over was, is al ge reserveerd voor de exploitatie tekorten van het Turks en Ma rokkaans centrum. Subsidi ering via de post "nieuw beleid culturele minderheden" is eveneens afgewezen, omdat het hier niet om een nieuwe activiteit ging. VLAARDINGEN Het nieuwe seizoen van het NIVON, afde ling Vlaardingen wordt traditio neel ingeluid met het Vlaardfn- gen-weekeinde. Dit wordt dit jaar gehouden van vrijdag 29 tot en met zondag 31 augustus In NIVON-kampeerboerderij De Hoogkamer aan de Van Baer- lestraat. Na dit traditioneel be gin volgt een seizoen met tal van activiteiten. Nieuw zijn een serie avonden waarop gevolks danst kan worden en creatieve middagen metTri-chem (een soort verf). Deelnemers aan het Vlaardin- gen-weekeinde kunnen op vrij dag 29 augustus vanaf 20 uur terecht in De Hoogkamer. Twee leden van de muziek avond-groep, Aad Bouman en Jaap Weerheym. zorgen voor „een stemmig achtergrondmu ziekje". De avond eindigt om half elf. Op zaterdag gaan de deelne mers naar diergaarde Blljdorp, na afloop waarvan om 17 uur een warme maaltijd wordt ge serveerd in de Hoogkamer. Daarna begint om 20 uur een bingo-dansant avond, waarop ook andere NIVON-ieden wel kom zijn. Ton Ouwendijk, Truus Maan en Hennie Terlouw trekken de bingo-nummers. Ad Prins toont dia's van het afge lopen seizoen en er kan ge danst worden. Op zondag volgt een excursie door Vlaardinger-Ambacht. Jan Anderson van het gelijkna mige Streekmuseum zal daar bij de gids zijn. Volgens de or ganisatoren van het weekeinde zijn er in Ambacht „nog erg veel leuke plekjes te bezoe ken". Dan staat om 13 uur de' koffie klaar in de NIVON-boer- derij en wordt het weekeinde besloten met soep en een bar becue. Wie wil deelnemen aan het weekeinde dient zich tussen 3 en 18 augustus op te geven bij Rie de Graaf, tel. 4353159. Aan de wandeling en avond programma's zijn geen kosten verbonden. Het zaterdag-pro gramma kost 15.- (kinderen tot en met 12 jaar 10.-), het zondagprogramma 10.- (kin deren 5 gulden). Beide ƒ22,50 i kinderen 12,50). Tijdens het weekeinde kan ook overnacht worden in de boerderij. Hier voor dient men contact op te nemen met Ton Ouwendijk, tel. 4353322. Na het Viaardingen-weekemde begint het reguliere NIVON- programma met tal van activi teiten, zoals bijeenkomsten van de natuur- en zanggroep, muziekavonden, cursussen enz. Nieuw is een serie volks dansavonden op dinsdag. Deze begint op 16 september. Op geven bij Rie de Graaf. Tijdens de creatieve middagen op dinsdag (vanaf 21 oktober) wordt een nieuwe techniek ge ïntroduceerd: verven op stof, glas, plastic, hout en keramiek met Tri-chem, een was- en kleurecht materiaal. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De produk- tie van grote scheepsdieselmo- toren door Stork Werkspoor in Amsterdam dreigt geheel te worden gestaakt. De vooruit zichten in de scheepsbouw en de offshore zijn zo slecht, dat er nauwelijks nog vraag naar scheepsdiesels wordt ver wacht. t Vorig jaar moesten al 330 mensen afvloeien in de Am sterdamse werkplaats. Nu zul len weer 200 van de nog reste rende 600 banen worden ge schrapt. Een reorganisatie voorstel om Amsterdam te sluiten en uitsluitend nog klei ne en middelgrote (snellopen de) dieselmotoren te produce ren in Zwolle lijkt vooralsnog van de baan. GENÈVE De olieminis ters van de OPEC-landen zijn gisteren na anderhalf uur ver gaderen al weer uit elkaar ge gaan voor overleg met hun re geringen en voor onderling be raad. Bij de hervatting van de vergadering vanochtend om acht uur kon deze schorsing nauwelijks iets nieuws hebben opgeleverd. Het voorstel van de Indonesische olieminister Subroto over de verdeling van de produktiebeperking per land was immers In juni, tij dens de mislukte conferentie In Joegoslavië, al bekend. "Tijdverspilling," zei de Al gerijnse minister Belkacim Naki dan ook. Zijn land be hoort tot de kleine groep "radi calen" die een nog veel grotere produktiebeperking willen. Al leen door de oliekraan fors dicht te draaien kan de prijs weer op een redelijk peil ko men, zo zeggen zij. Andere landen vrezen dat de mindere produktie niet zal omslaan in hogere inkomsten en bevechten juist een groter aandeel van de OPEC-produk- tie, die in juni is vastgesteld op 17,6 miljoen vaten per dag. De roomska-r tholieke Singel kerk in Schie dam is sinds gisteren weer voorzien van bliksemaflei ders. De katho lieken nemen het zekere voor het onzekere. Een legende zegt namelijk dat de in de kerk bewaarde overblijfselen van de heilige Sint Liduina 'brandwerend' zouden zijn. „De legende zegt dat de aan de Schiedamse heilige toege schreven ske- letresten er voor zorgen dat er nooit meer een huis of ge bouw in de brand staat," aldus pastoor P. M.Vismans. De resten van Sint Liduina worden mo menteel op echtheid onder zocht in het pa thologisch ana tomisch labo ratorium te Groningen. Buurthuis De Haven en Ont moetingscentrum West. Kam peerboerderij De Dobbel steen, Boxtel (Brabant). Ruben Hogeveen (11) en Pieter Broere (13) zijn nog niet ver liefd. Dat melden ze uit een warm Boxtel. Pieter verwacht dat wel te worden, maar op de vraag of hij al iemand op het oog heeft, reageert hij met een veelbetekenend „Mjaaaa..." De kinderen van beide clubhui zen houdn zich deze week be zig met een speurtocht naar de geliefde van kapitein Haak. Zondagavond kwamen ze met hem, pardon haar, want het is een vrouwelijke kapitein voor het eerst oog in oog te staan Ruben vond het meest type rende het houten been, een kunsthand (geen haak dus), de kapiteinspet en -jasje en de zwarte lap voor het oog. Hij was 's avonds één van de her riemakers, die zich voor straf twintig keer omhoog moesten drukken. Maar de traditionele slaapproblemen van de eerste avond waren zondagavond al een stuk minder, zo meldt de kampleiding, die vindt dat de kinderen "ontzettend lief" zijn „Ze geven geen problemen," aldus een. Gisteren maakten de kinderen pïratenkleding, ze bedachten liederen en richtten het kamp huis als een piratenschip in, zo meidt Pieter Broere. Ze fabri ceerden onder meer railmgen en er kwam een groot stuur wiel te staan. De warme maal tijd bestond uit sperziebonen, een gehaktbal, doperwten, aardappelen en als'toetje vla t met siroop. De dag werd be-1, siofen met een songfestival. Geschminkt zongen de deelne mers hun eerder die dag ge- J componeerde piratenliederen, voor een deskundige jury, be staande uit kapitein Haak, stuurman Rad en bootsman Dweil. 4 in familiekring heeft het echtpaar A. den Bakker-Verschoor uit Maassluis giste ren zijn 65-jarig hu welijksfeest ge vierd. De heer en mevrouw Den Bak ker, resp. 90 en 89 jaar, zijn gefelici teerd door onder meer burgemeester J. van Es in hun woning in het ver zorgingshuis Zon- neweeide. Zij heb ben twee zonen, acht kleinkinderen en zes achterklein kinderen. Het echtpaar heeft een druk leven ach ter de rug, waarbij het woonde aan de Willem de Zwijger- laan, later aan de G. J. Brederode-" i/^ tv< 'S-f mt laan en tot acht jaar geleden aan de R Hollaan. De heer Den Bakker vond werk bij de Wareniet (nu Wi- dia). Hij reed tot zijn 80-ste nog auto en houdt, evenals zijn vrouw, van uit stapjes (Foto: Ed Eggermont)

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1