schïedam 10 mm. Visdag voor ouderen groot succes Werkloosheid hoger door instroom schoolverlaters Aanplakborden verplaatst na klachten agenda Gereedschap verdwenen Drukte Voor brandweer WIJkborden m:<* mummasm Botulisme maakt 365 slachtoffers Uniek blazoen twee maanden naar Amsterdam WS mm SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) Twijfels zijn gerezen over het functioneren van een modern energiebesparend vërwarmingssysteem in de nieuwbouw aan de Westvest. Bewoners vrezen dat de besparingen bij lange na niet zo hoog zijn als verwacht. De huizen, die particulier bezit zijn, zijn uitgerust met een zogenoemde warmte-krachtkoppelingsinstallatie. Sommige bewoners moeten echter honderden gul dens bijbetalen op hun afrekening. Motor Autootje De nieuw bouw aan de Westvest: ook hier pro blemen met de eindafre keningen. (Foto: Ed Eggermont) Meer aanmeldingen Jeugd GAB-directeur Van Lent: „Nog geen spectaculaire stij ging." (Foto: Ed Eggermont) Metaalsector ROTTERDAM EN OMGEVING Het blazoen (houten -schild) van J' de'Amster- >f damsè'Re-- derijkers- kamer d'Eglantier hangt in de Vlaarding- se trouw zaal. Het zal twee maanden ontbreken. (Foto Ed Egger mont) 'Const' HET VRIJE VOLK a?Jiy ■yji />y WM"3^ V»A' MHjWinHM; nf r'V T'T J"«V„5 /Vf#f""jsr^f^gRÏ* v^?v.<y V.Sfr 'y'iy'fj'Jy-i &w W' Westvest fronst wenkbrauwen over jr boge stookkosten t Wim de Visser is een va- ontevreden bewoners. Hij moet 1350 gulden bijbetalen voor zijn energieverbruik in zijn vijf-kamerwoning, „pat is per maand meer dan honderd gul den-bijbetalen. Dat hebben ze er-bij de oplevering niet bijver- teid." Onze buurman heeft dui- Z'dnd gulden bij moeten beta len. Hij had weer van meer mensen gehoord dat ze een flmke rekening hadden gekre gen/' •Voor De Visser was de voor spelde energiebesparing door de 1 warmtekrachtkoppeling mede een reden om in de wo ning te trekken. „Dan vallen je hoge huur en de servicekosten een. beetje weg. Je houdt daar rekening mee. Ik vraag me af of er vanuit de gemeente, die het complex zou begeleiden, wel eens is onderzocht of de besparingen echt wel zo hoog zijn", zegt De Visser. Ten tijde van de oplevering in 1984 was het complex wo ningen het eerste in Nederland dat met de installatie werd uit gerust. Vandaar ook dat de presentatie met de nodige bombarie gepaard ging Wet houder Chris Zijdeveld, be kend om zijn energiezuinige bouwbeleid, en directeur Van Willigen van de Schiedamse nutsbedrijven waren daarbij aanwezig. Het geheim van de warmte krachtkoppeling schuilt in een automotor in de kelders van het complex Deze motor, van hetzelfde type als in een FIAT 127, draait 24 uur per dag. Met de warmte van de motor (o.a. de uitlaatgassen) wordt water opgewarmd. Tegelijkertijd wordt een dynamo aangedre ven (kracht) waarmee electri- citeit wordt opgewekt. Behalve de motor, staat er ook een nor male CV-ketel in de kelder. De beide apparaten zorgen dat het water voor de radiatoren op de juiste temperatuur komt. Bij de nutsbedrijven, die het energieverbruik weer in reke ning brengen bij de beheerder Gemako BV, is niets bekend over hoge afrekeningen. Bij de a /AA oplevering werd een besparing voorspeld van zo'n dertig tot veertig procent. „Maar dat gold alleen voor de warmte die de motor zou opleveren", zegt ONS-medewerker Van der Drift. „Het is zo dat de mensen in ieder geval niet méér beta len dan in een vergelijkbare woning. Veel minder kosten hebben ze echter met", meent hij. Ook Gemako BV weet van niets. Er zou bij het bedrijf geen enkele klacht over de af rekeningen zijn binnengeko men. Volgens Wim de Visser zijn er genoeg ontevreden bewo ners aan de Westvest. „Ik denk dat er binnenkort een leegloop op gang komt. Veeï mensen heb ik al over het verhulzen naar een koopwoning horen praten. Een mooi autootje die Fiat 127." Het toeval wil dat de meters die het energieverbruik regi streren, afkomstig zijn van het bedrijf Warmtemeter BV. Dit heeft ook de meters opgele verd voor de verwarmingsin- staliatie m de Mariastraat. Vo rige week kwam de bewoners vereniging in West in het ge weer omdat volgens haar de afrekeningen in de Maria straat fout zijn door gebreken aan de meters. SCHIEDAM De winnaar van de viswedstrijd van de Nederlandse en de Katholieke Bond voor Ouderen haaldi gistermorgen vier meter en 55 centimeter witvis uit het wa ter van de Poldervaart. Het was detweede, keer voor de Schiedarnmer.,C.iFaase dat hij de wisselbeker mee naar huis kon nemen na de wedstrijd en de broodmaaltijd in het diens tencentrum de 4 Molens. Faase bracht voorn, bliek en '-'brasem naar boven. Hij bleef A. Hofman, met 3 meter en 14 centimeter vis, voor. S. van de Hoek won de derde prijs met 2 meter en"95 centimeter vis. De darned van- - de- plaatselijke ouderenbonden - Voorzagen de heren vissersvaii"140 koppen koffie, tientallen plakken koek en borreltjes. 57 mannen deden mee aan de viswedstrijd die voor de ze vende keer door de gezamen lijke ouderenbonden was geor ganiseerd. Ondanks de slechte voorspellingen viel het weer mee. De wedstrijd werd ge houden van half tien tot half één. Daarna trokken de deelne mers, controleurs en dames naar het dienstencentrum waar witte, bruine broodjes en krentenbollen met echte boter op tafel stonden. Hier werden nog eens 180 koppen koffie ge schonken aan de Schiedam mers boven de 50 jaar. „Een groot succes, volgend jaar weer," aldus Roel Krikke van het organiserend comité. '/«■y SCHIEDAM De exac te cijfers van door botu lisme gestorven watervo gels in Schiedam in 1986 tot en met maandag 28 juli 1986 zijn als volgt. In bet Beatrixpark: 170 een den; in waters rond het 'volkstuinèncomplex Vijf sluizen 35 eenden; in sin gels in de stadswijk Groenoord en in de Nieu we Haven 150 eenden; Poldervaart 10 eenden. Dat geeft een totale score van 365 dode dieren. Bij de dode watervogels zijn enkele waterkippen, meeujven, ganzen,en zwa. .,nen geteld. i i. Het warme weer heeft de botulismebacterie. kans gegeven zich te ont wikkelen. De dienst van gemeentewerken zorgt voor een regelmatige ver versing van het water in singels, vijvers en ha vens. De waterdieren zijn ge storven aan een niet voor mensen schadelijke soort botulisme. De dienst ge meentewerken vraagt de mensen te stoppen met het voeren van de eend jes. Zij verzoekt eveneens of de mensen de dode die ren niet willen aanraken. Melden van kadavers kan bij de dienst van gemeen tewerken, tel. 415 46 05. (Van een onzer verslaggevers) f VLAARDINGEN/SCHIE- 1 DAM De werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg Noord stijgt als gevolg van een nieu we stroom schoolverlaters. In verband met de nieuwkomers op de arbeidsmarkt is de werk eloosheid in deze regio vorige maand met 130 gestegen. Dit "blijkt uit de werkloosheidscij fer over juni, die zijn vrijge- géven door het Gewestelijk Ar- c.beidsbureau Nieuwe Waterweg t>Noord in Schiedam. In mei bleef de werkloosheid gelijk en in april was er nog sprake van een daling. Bij de vrouwen is het aantal werklozen vorige maand ge stegen met 90 en bij de man nen met 40. Het aantal vacatu res' bij werkgevers is gedaald met 26; van 320 in mei tot 294 ia juni. In juni zijn 157 vacatu res ingediend. Momenteel is in "de regio 10,4 percent (10,3 m mei) van de mannen werkloos en 14,6 (14,2 in mei) percent van de vrouwen. In totaal kent de Waterwegregio nu 8.914 werklozen (8.781 ih mei). A Volgens directeur J. A. van Lent van het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord (GANWN) is de ontwik keling in de werkloosheidscij fers „vergelijkbaar met vorig jaar". „Van een spectaculaire „Stijging van de werkloosheid is, geen sprake. Het is een alge meen gegeven dat schoolverla ters zich juist in de afgelopen 'tijd hebben aangemeld en dat zij dit nog steeds doen. Dit is iedere zomer opnieuw te mer ken aan de werkloosheidscij fers. De arbeidsbureau's beginnen al in maart en april campag nes te houden, waarbij school verlaters worden opgeroepen om zich te laten inschrijven. Maar m die maanden zitten zij nog op schooi en zijn zij niet beschikbaar voor de arbeids markt. Pas in de maanden juni en juli komt de stroom écht op gang." Van Lent verwacht dat de ongunstige invloed van de schoolverlaters op de werk loosheidscijfers nog enige maanden zal voortduren. „De cijfers lopen parallel aan die van 1985, waaruit ik de ver wachting opmaak dat deze trend nog tot augustus voort duurt. Ik denk dat de werkloos heid (8.914) uiteindelijk rond de 9.000 zal blijven hangen," zegt Van Lent. Onder de jeugd (tot 23 jaar) is de werkloosheid met 170 ge stegen, van wie er 127 school verlaters waren. De nieuwe werkloze schoolverlaters be staan uit 54 mannen en 73 vrouwen. De werkloosheid on der oudere werkzoekenden (ouder dan 23 jaar) daalt De cijfers volgen de landelij ke trend en komen overeen met de ontwikkelingen in heel Zuid-Holland. Anders dan de eerste drie maanden van 1986, is de arbeidsmarkt deze zomer niet méér in beweging dan in "85 het geval was. De daling van de werkloosheid in de Wa terwegregio begon vorig jaar later dan in andere regio's in het land. Maar die achterstand werd in het eerste kwartaal van "86 ingehaald. Uit de jongste cijfers van het GANWN biijkt dat ontwikke lingen in de werkloosheidscij fers niet langer gunstiger zijn dan die in andere regio's. De stijging van de werkloos heid in de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland, trof vooral de sector *handeIsper24soneei'. Het aantal werklozen steeg in deze sector met 27 tot 1193. Waren er in mei nog 16 vaca tures, vorige maand vroegen de werkgevers 13 werknemers. Ook in de sector metaal steeg de werkloosheid (van 1044 tot 1061; +17). Het aantal vacatu res in de metaal bedroeg vori ge maand 31 tegen 74 in de maand mei. Alleen de sector bouwnijverheid kende een da ling van de werkloosheid. Vori ge maand stonden 444 werklo zen ingeschreven bij het GANWN en in mei 460. Het aantal vacatures daalde met 6 tot 21. Bij de sector kantoor personeel is de werkloosheid licht gestegen tot 1549 (+13). WERKLOOSHEIDSCIJFERS PER GEMEENTE IN JUNI mannen vrouwen totaal Schiedam 2324 1311 3635 Vlaardingen 1979 1341 3320 Maassluis 744 411 1155 Rozenburg 270 250 520 Hoek v. H. 133 88 221 Maasland 34 29 63 Totaal 5484 3430 8914 SCHIEDAM Het gemeen telijke helgele aanplakbord' aan de Monseigneur Nolen3- laan wordt verplaatst na klachten van omwonenden. Op het publicatiebord, dat ter hoogte v, n het PTT-kantoor stond, werden sinds de plaat sing een ha'f jaar geleden ra cistische kreten en figuren ge kladderd. Buurtbewoners, die de Tweede Wereldoorlog heb ben meegemaakt, keken vanuit hun huis tegen het bord aan. De ouderen ergerden zich aan de op de borden getekende ha kenkruisen. Zij dienden hier over een klacht in. Het gele bord zal verplaatst worden naar de open ruimte voor de groenstrook/parkeer plaats op de kruising Mgr. No- lenslaan en de Piersonstraat. Het kost de gemeente 250 gul den om het publicatiebord te verplaatsen. De Schiedammers weten de vijf gratis publicatieborden amper te vinden is de laatste maanden gebleken. „Misschien zal er in de wintermaanden in tensiever gebruik van worden gemaakt", oppert J. H. van den Hof van de gemeentelijke dienst Algemene en Burgerlij ke Zaken, „De mogelijkheid om grie ven, mededelingen of informa tie gratis op te plakken is er in ieder geval," zegt Van den Hof. Het bord dat op de Koemarkt stond, is drie maanden geleden weggehaald. Het aanplakbord was geplant naast een van de kleine kiosken op het plein. Precies op die plaats maakte een hamburgertent een uitgifte luik voor kroketten en bami hapjes. „Dit bord komt terug op de Koemarkt. Na de vakan tie," verzekert Van den Hof. SCHIEDAM Uit het be drijfspand van Van Slobbe aan de'Nijverheidsstraat ('s Gra- velandsepolder) is voor bijna 3000 gulden aan apparatuur verdwenen. De daders gingen er vandoor met vier kisten ge reedschap, een klopboor en een handslijpmachine. Een kist bier vormde de buit van een inbraak in de kantine van voet balvereniging DWS. De dieven gooiden de flesjes voor de deur van de kantine kapot. Vanaf een balkon aan de Van der Duyn van Maasdamstraat werden enkele tuinstoelen ge stolen. De buit had een waarde van 300 gulden. WOENSDAG 30 JUU 1986 ALHAMBRA 1, te!. 4330293, Gandhi (a I.), 8 uur. ALHAMBRA 2, tel 4330293: Harem (16), 6 45 en 9 30 uur CALYPSO 1, lei. 4131855; De karate kid deei ii (a.l6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855- The Jewel of the Nile (a.l.), 7 en 9.30 uur. CALYPSO 3, tel. 4131855. Po lice Academy 3 (a.l6.45 en 9.15 uur. CENTRAAL, tel. 4138210* Sex in de hoogste klas (18) tot 21.30 uur. CINEMA NRC, tel 4330293. Highlander (12), 7 en 9.30 uur CINEMA OSCAR, tel 4330293. Car trouble (12), 7 en 9 30 uur. CINERAMA 1, tel 4115300 Police Academy 3 (a I.), 7 en 9.30 uur CINERAMA 2, tel 4115300 De karate kid deel II (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 4115300 Out of Africa (a.i.), 8 uur. CINERAMA 4, tel. 4115300 Sans tolt ni loi (16), 7 en 9 30 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300; Pretty in pink (a I.) 7 en 9.30 uur CORSO, tel 4121110; Stallone is cobra (16), 7 en 9 30 uur. LUMIERE 1, tel 4117755- Hell camp (16), 7 en 9 30 uur. LUMIERE 2, tel 4117755: Short circuit (a.l7 en 9.30 uur. LUMIERE 3, tel 4117755: The hitcher (16), 6 45, en 9 15 uur LUMIERE 4, tel 4332013. Run away tram (12), 6.45 en 9 15 uur REX, tel 4772793: Jonge meis jes met een ruim inkomen (18), v a. 10.00-24.00 uur THALIA, tel 4111555. The mo ney pit (a.l7 en 9 30 uur 't VENSTER 1, tel 4364998 Filmzomer '86, 22.00 uur 't VENSTER 2. tel. 4364998 Filmzomer '86, 22.00 uur. 't VENSTER 3, te! 4364998 Filmzomer '86, 21 30 uur. LANTAREN, tel 4364998: La fiancee du pirate, 22 00 uur. TIVOLI (Hellevoetsluls), tel.01883-12608: Cobra (16) 8 uur Abel (a.l8.30 uur. WÉ-iff JBfikWJBEH; jt GROTE TENT, Stationsplein. "Romeo and Juliet", zomer- theaterspektakel, wo 21 30 uur. DE HOEKSTEE, Hoek van Hol land VVV Vakantie-Avond- Vierdaagse, 7, 10 en 15 km, wo. 18.30-19.30 uur. VISAFSLAG, Stellendam. "Del ta Flora", wo do 10-22 uur KRALINGSE BOS, Kantine, Langepad- prestatieloop, 5, 10, 15, 20 km en 1 en 2 km voor de jeugd. Org Het Vrije Volk, inschrijven ter plekke wo. 19 00 uur. NEPTUNUS HONKBALSTA DION "World Championship Baseball", wo 20 00 uur. AHOY', tel 4812122- Jeugd land, do 10-16 30 uur DE PLOMPERT: Sportsoos, do 10-17 uur SCHIEDAM De Schiedamse brandweer is in de nacht van maandag op dinsdag twee keer kort achter elkaar uitge rukt. Rond middernacht werd alarm geslagen op het Dr. Wi- bautplein Een vuilcontainer was vermoe delijk door de jeugd in brand gestoken. De vlammen waren i.maar netjgedoofd toen het vol gende alarm werd gegeven. Ditmaal betrof het een kelder box aan de Diepenbrockstraat. Door nog onbekende oorzaak had een stapel kranten vlam gevat Doordat ook een fiets band in de brand vloog, ont stonden er dikke rookwolken en werd de brand vroegtijdig ontdekt. De brandweer bluste het vuur in korte tijd. VLAARDINGEN Het blazoen van de Amsterdamse Rederij kerskamer d' Eglantier ver huist twee maanden van het Vlaardingse stadhuis naar het Amsterdams Historisch Mu seum. Het zal deze periode deel uitmaken van de tentoon stelling "De smaak van de Eli te, Amsterdamse kooplieden en hun cultuur in de 16e eeuw" Het museum heeft het blazoen (een houten schild) in bruikleen gevraagd, omdat veel vooraanstaande Amster dammers lid waren van het ge zelschap. Het blazoen van de Eglantier (wilde roos) Is één van de elf blazoenen, die Vlaardingen be zit. De collectie is vrij uniek in Nederland, want alleen Haar lem heeft een grotere verzame ling. De blazoenen hangen in de 16e eeuwse ha! van het stadhuis en de trouwkamer. Ze kwamen In het bezit van de ge meente bij het faillissement van de Vlaardingse Rederi jkerskamer d' Akerboom in 1749. De eigendommen van de Kamer, onder meer bestaande uit borden, bekers, kandelaars en zilveren wijnschaaltjes, wer den toen geveild met uitzonde ring van de blazoenen. Dat de blazoenen nog steeds Vlaardings eigendom zijn, is eigenlijk toeval. Ze werden in 1883 tijdelijk afgestaan aan het Rijksmuseum In Amsterdam De toenmalige minister van Binnenlandse Zaken vroeg Vlaardingen de schilden defini tief af te staan. Maar een meerderheid van de gemeen teraad was tegen. In 1919 lie pen de blazoenen nog een keer gevaar, toen enkele over enthousiaste werksters ze met zeep, water en borstel wilden schoonmaken. Dit werd op het nippertje voorkomen. De Vlaardingse Rederijkerska mer d' Akerboom en de Am sterdamse d' Eglantier zijn twee van de tweehonderd Ka mers die Nederland ooit heeft gekend. De Kamers, verenigin gen van amateur-toneelspe lers, ontstonden in de 15e eeuw. Doel was het volk "const" te brengen. De onder linge wedstrijden heetten Landjuwelen. Daarbij boden de deelnemende Kamers hun bla zoen aan de organiserende Ka mer aan. Op deze wijze kwam d' Akerboom in het bezit van de blazoenen. In Vlaardingen werd In 1556, een onbekend jaar, 1611 en 1616 een Landju weel gehouden. De Amsterdamse tentoonstel ling, waar het blazoen van d' Eglantier (met het devies: „In hefd' bloeyende) aar ver hulst, vindt plaats in het kader van een serie tentoonstellingen over de 16e eeuwse geschie denis van Nederland. Deze ex posities worden in een aantal musea gehouden. Het Amster dams Historisch Museum schenkt aandacht aan de Am sterdamse elite. Na de Alter atie van 1578 werden veel vooraanstaande Amsterdam mers fid van d' Eglantier. Met de term Alteratie wordt ge doeld op de politieke omwen teling in Amsterdam van dat jaar, waarbij de stad overging van het Spaanse kamp naar dat van de Prins van Oranje. SCHIEDAM De dienst ge meentewerken zal in augustus drie wijkplattegronden plaat sen in Woudhoek-Noord. De borden worden neergezet op de Mozartiaan bij de bestaan de stadsinformatiekaart; op de Gildeweg bij da aansluiting op de Bouwmeesterweg en op de Kasteelweg bij de aansluiting op de Mary Zeidenruststraat.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1