als automaat RET-ër Arie Oostrom: 'Nooit op de tram gezeten' 'Listallatie Weslyest wérkt wel goéd' wegwijzer The Ditch weer open Tuinproject op Doeleplein agenda Fietser botst op fietser Partij jeans gestolen Stadsarchief beveiligd 7^. (Van een onzer verslaggevers) '".SCHIEDAM Win keliers aan het Broers- 'iveld willen bij nader in zien liever geen par keermeters voor hun n deur. De middenstan ders zijn aan het twijfe len gezet dóór de gevol gen van betaald parke ren in de "Vlaardingse binnenstad. De gemeen- te Schiedam wil voorlo pig nog niet van wijken weten. "Je kunt Schie dam niet vergelijken met Vlaardingen wat betreft het parkeer be- „leid," zegt wethouder Chris Zijdeveld (Ruim- oi lelijke Ordening)"De winkeliers maken zich "^onnodig zorgen. Er zul- oflen geen Vlaardingse -"•toestanden ontstaan. En öL,dat bedoel ik in de ruimste zin van het woord." Moeilijk Verdubbeling 'nêy Gemeentewerken is druk bezig met de herindeling van het Broersveld. Winkeliers twijfelen inmiddels over de parkeermeters die er moéten komen. (Foto: Ed Egger- mont) :j'v' '"'7777; 7777'v: Warmte Late dienst Schiedam Vlaardingen Maassluis Naaldwijk Hoek van Holland HET VRUE VOLK DONDERDAG 31 JUL11986 Broersveld: Liever parkeermeters Op dit' moment is gëmeente- wérken Schiedam druk bezig. met hét herindelen van dë win kelstraat in het hartje van de '...stad. Het wegdek is over een lengte van ongeveer 75 meter (bijna de helft) weggehaald. Het ligt in de bedoeling om "aan beide zijden van de straat parkeerhavens met meters aan te leggen. Verder krijgt de straat één rijrichting. Het plan is in overleg met de winke- U, liërsverëniging Broersveldbe- iangën/ï tot^sfand gekomen en maanden®.;geleden"'al goedge- keurd'dbör dë'gëmfeëhtèraad. De onrust van - de Broers- veldwinkeliers" -is ontstaan f löo'r dë effecten van' dë meters -'op het Vlaardingse Veerplein. Het winkelend publiek kon daar tot voor kort met een par s' ;keerschijf gratis het blik' kwijt. In' hët 'riiéüwé'» regiem 'nfoet er- voor^\^órdën'bëtaaldr''rHët ge volg is dat de klanten hun wa gen ergens anders, en dus gra tis, proberen kwijt te raken. Ze rijden zodoende de winkels voorbij," vreest Frans Van Thienem Hij is woordvoerder van de winkeliersvereniging en zelf middenstander aan het- Broersveld. .7 "In mijn geval zouden de klanten kunnen wegtrekken naar de groothandel. Het is ■een vreselijk moeilijke zaak. Als je geen meters neerzet, staan er de hele dag auto's van mensen die in de buurt wer ken. Dan kunnen je klanten er nog niet bij," zegt hij. "Voor ""•Jbhs Is het in ieder geval aller- iftinst zeker of die meters er Komen. We zijn geschrokken van de effecten in Vlaardin- -iigen." -fetü De parkeermeters moeten er juist komen om het winkelend publiek meer ruimte te bieden voor hun voertuig. "Als die meters niet nodig zouden zijn, zouden we ze ook niet neerzet ten," zegt wethouder Zijdeveld. "Het is mijn ervaring dat de winkeliers aan het Broersveld temperamentvol zijn. Ik heb zelf trouwens nog niets over hun bezwaren vernomen." De parkeermeters aan het Broersveld zijn onderdeel van de verdubbeling van het aantal betaalde parkeerplaatsen in de - Schiedamse binnenstad. Ook ;l'de Lange Haven zou een aan zienlijk aantal meters krijgen, '"■'hoewel deze nog op zich laten "lily ';V SCHIEDAM Het Ge meente-archief aan de Korte Haven wordt voor 70.500 gulden beveiligd te gen inbraak en brand. Het college yan burgemeester en wethouders heeft de raad voorgesteld om dit - bedrag ter beschikking te stellen. De' stadsarchiva ris drs. A. van der Feijst hoeft zich daarna geen zorgen te maken over de in het pand opgeslagen historische boeken, ge schriften, films, foto's, dia's en manuscripten. - Via een 24 uur per dag be reikbare PTT.-lijn wordt "het gebouw bewaakt. Tot nu toe moesten inbrekers tegengehouden 77 worden 'door grote glasscherven op de het stadsarchief omringende muren. vrachten. De winkeliers aan j van het nieuwe wegdek in I nen de Brandersfeesten waar het Broersveld hebben de ver- ieder geval voor 20 september de winkelstraat ook het nodige zekering dat het aanleggen klaar is. Op die datum begin- aan wil bijdragen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het energie verbruik in de nieuwbouw aan de Westvest ligt volgens Chris Zijdeveld (Energiebesparing) op schema. Naar aanleiding van klachten van bewoners dat het nieuwe bezuinigende sys teem niet zou werken, heeft hij de uitkomsten van de afgelo pen maanden opgevraagd. In de woningen wordt het princi pe van warmtekrachtkoppe ling toegepast. Een automotor in de kelder zorgt voor zowel de opwekking van electrlciteit als het verwarmen van water. „De installatie werkt goed", is de mening van Zijdeveld na ,het lezen van de maandstaten die hij van de nutsbedrijven heeft gekregen. „De installatie levert de energie nog steeds vijf tot tien procent goedkope! dan met een conventionele ver warming. En we zijn er nog steeds trots op dat we destijds als eerste gemeente in Neder land een dergelijke installatie in gebruik hebben genomen." Gisteren luchtte bewoner Willem de Visser zijn hart in deze krant over de volgens •hem ronduit slechte werking van de installatie. De besparin gen waren volgens De Visser alles behalve groot. Bij de eindafrekening moest hij 1350 gulden bijbetalen. Dat komt neer op ruim honderd gulden per maand en een verdubbe ling van de maandelijkse voor schotten. „Ik heb geen idee waarom mensen bij moeten betalen", zegt Zijdeveld. „De woningen zijn particulier bezit. Het is geen gemeente project. De wo ningen zijn niet energiezulnin- ger dan andere woningen. De installatie voldoet aan de vraag naar warmte. We hou den de woningen wel degelijk in de gaten want elke maand wordt bijgehouden wat het verbruik is," aldus Zijdeveld. De huizen zijn in 1984 in het bijzijn van Zijdeveld en direc teur Van Willigen van de nuts bedrijven opgeleverd. Aanlei ding voor het extra feest was de installatie in de kelder. Het beheer is in handen van Gema- ko BV in Rotterdam dat geen klachten zegt te hebben gehad. SCHIEDAM De Ellen H. Band heeft de eer het eerste concert te verzorgen In de 'uit zijn as herrezen' jazzclub The Ditch zaterdagavond. De afge lopen- maand is door jazzclub eigenaar Wil Verwijs en vele vrienden;en bekenden keihard gewerkt om de club in het ge bouw op de hoek van de Korte Haven en Elzensteeg schoon te maken. In de vroege ochtendu-, ren van vrijdag 13 juni vloog het monumentale pand door een defecte centrale verwar mingsketel in brand. De uitslaande brand ver woestte de bovenste verdie ping van het zeventiende eeuwse monument. De klokge- vel viel voorover op het trot toir. De jazzclub op de eerste verdieping bleef voor ernstige brandschade bespaard - door het dubbele plafond. De pas en kele maanden draaiende jazz club kreeg duizenden liters water te verwerken. „Het door tastende en snelle optreden van de Schiedamse brandweer behoedde de piano en de bar voor schade. Er werden zoiièn overheen gegooid," aldus -Wil Verwijs. Zaterdag 2 augustus kan er vanaf 20 uur weer geswingd worden bij de piano-klanken. De Ellen H. Band, onlangs nog te zien en horen tijdens het North Sea Jazz Festival in Den Haag, bestaat uit: Ellen Hermus, dwarsfluit; Robbert Jan Vermeulen, piano; Frans Tunderman, bass en Araoud Gerritse, drums. De jazzclub is vanaf zaterdag weer geopend op donderdag tot en met zon dagvan 20 tot 1 of 2 uur. SCHIEDAM/ROTTERDAM „Kontakten met de passa giers zijn altijd erg belangrijk voor mij geweest. Ik. heb. nooit als een automaat f,op (de- tram willen zitten,'v0salduae(HRET-| trambestuurder Ao Je G-K Arie) Oostrom (60). Hij reed gister middag voor de allerlaatste keer 'zijn' lijn 1 over de gebrui kelijke route. Hij vervoerde ne gentien jaar Rotterdammers naar Schiedam en andersom. „Vroeger stonden we 'op de bok'. Tegenwoordig zitten de bestuurders er heerlijk bij op de goed verstelbare zitplaat sen," vertelde Aric Oostrom, terwijl hij genoot van de grote belangstelling die de versierde tram overal langs de route trok. Op het Schiedamse Emma- plein kreeg Arie Oostrom van wethouder Chris Zijdeveld een ets, een ingelijste plattegrond en een stropdas van Schiedam overhandigd. Op de titelrol van de gele tram stond 'laatste rit' vermeld. Het lijnnummer 1 was veranderd in een P van Pensioen. Op de voorkant van de tram uit de zogenoemde 700 serie, nummer 727, was een bord gehangen met de tekst: „Ik ga met P. L. O. (Functio neel Leeftijds Ontslag) en geef m'n collega's het werk kado". De afgeladen feesttram met Oostrom aan het stuurrad werd voorafgegaan door een motoragent. In de tram zaten vrouw Riek, twee zoons, twee dochters, kleinkinderen en col lega's. „Oh, daar ligt iemand te reu telen," grapte chauffeur Arie, terwijl hij de knoppen bedien de van de achterdeuren. „Ik heb zoveel meegemaakt op de tram," herinnerde hij zich, „zoals .die keer dat de. passa- ,giers,~hun koffers binnènvhad- fdeiupBfctf» de"tiëüren| ziéJTMo- Stemén'ik er vandoor 'gingSDSt was net na het ingebruikne- men van de nieuwe rijtuigen. Daarin werkte alles sneller," aldus Arie, die verzekerde dat hij de vergeten klanten op is gaan halen. Het laatste jaar werd de rit van lijn 1 een stuk verlengd naar het eindstation in Schie dam Woudhoek. „De lengte van de route maakt mij niet uit. Ik zat het liefst de late dienst, van drie uur 's middags tot een uur 's nachts op de tram. Dat was voor mij het beste voor mijn gezondheid," aldus de in Utrecht geboren RET-bestuurder. Arie- Oostrom gaat samen met zijn vrouw Riek 'rentenie ren' in Rotterdam-Zuid. „Met plezier zal ik de tram nemen, maar dan als passagier," zei de RET-er, die 23 jaar bij de Rotterdamse Electrische Tram werkte. Daarvoor zat hij in de confectie. Gisteren was hij niet gestoken in het gebrui kelijke uniform, hij zag er piekfijn uit in een mooi maat pak. „Dank u, ik oefen alvast voor m'n pensioen," zei Oostrom terwijl hij behoedzaam de Rot- terdamsedijk weer opreed richting remise Kralingen. Daar werd de hele middag ge feest. Trambe stuurder, van lijn I Arie Oos trom krijgt door wet houder Zij develd een afscheids- kado over handigd. (Foto: Ed Egger- moni) Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Met een sub sidie van 2340 gulden kan het clubhuis de Sint Joris Doele tuintjes aanleggen naast het pand aan het Doeieplein. De gemeente heeft deze week be sloten de incidentele geld- schenking toe te kennen aan de Stichting Ontmoetingscentrum Sint Joris Doele. De beroeps krachten willen voor de jonge, bezoekers van het club- en buurthuis tuintjes aanleggen op het braakliggende stuk grond links van het gebouw. Voor het geld wordt zaaigoed gekocht. Het nu nog kale stuk zand grond zal geschikt worden ge maakt voor planten, bloemen en groenten. Er zal extra tuin aarde aangevoerd worden. Het tuinproject is een plan van de beroepskrachten van Sint Jo ris. Onlangs werden het pandje van de distilleerderij Dirkzwa ger en enkele bomen die er stonden weggehaald. Het Doe leplein heeft na de sloop een verschrikkelijk armoedig aan zicht gekregen. Overal op het kinderhoofdjesplein ligt puin, rommel, glasscherven en an dere troep. Ook het clubhuis ziet er niet florissant uit. De afgelopen jaren werd de vroe gere zetel van de stadsschutte- rij, gebouwd tussen 1742 en 1743 naar ontwerp van stads architect Ary van Bol'Es, voor tonnen opgeknapt. Ook de ka demuren en -randen van de Schie kregen een renovatie beurt van de gemeente. Vissers zijn er vaak te vin den langs de Schiekant. Het clubhuis is tijdens de zomer maanden gesloten. Misschien dat het Doeleplein daarom zo'n verlaten en armoedige indruk maakt. Ooit werden de officiële gasten van de stad Schiedam in het monumentale pand ge huisvest als zij in de stad .ver bleven. De aanleg van het tuinpro ject begint in september. Het ontmoetingscentrum Sint Joris Doele gaat links naast het pand tuintjes aanleggen. (Foto: Ed Egger- mont) BRIO GE-INSTUIF Liefhebbers van het bridge spel kunnen vanavond en maandag 4 augustus meedoen aan een bridge-instuif in de bovenzaal van sporthal Mar griet. De instuif begint beide avonden om 19.45 uur. in schrijving, uitsluitend per paar, 's avonds aan de zaal. Het in schrijfgeld bedraagt f4,- per jaar per avond. BIBLIOTHEEK De Hoofdbibliotheek en de Jeugdbibliotheek zijn nog tot en met 9 augustus gesloten. In alle overige vestigingen van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek kan gedurende de ze periode wel geleend wor- den. JEUGDFILM In het Passage-theater, Passa ge 9-13, draalen deze week twee tekenfilms voor de jeugd. Op 1; 2, 3 en 6 augustus is dat Tam) en de Toverketel', de nieuwste Disney-film. Op 7 augustus draait 'De Troetel- beertjes', een vrolijk verhaal vol spannende avonturen. Beide films zijn Nederlands ingespro ken. Aanvang: 14 uur. Toe gang:/ 8,-. WIJKPOST OOST De wijkpost Oost van de Stich ting Raad voor het Bejaarden- werk Is tot en met 10 augustus gesloten, in dringende gevallen kan men kontakt opnemen met het stedelijk bureau van de stichting, tel.: 4731976. 4 MOLENS De herenkapster van diensten centrum de 4 molens, Nieuwe Damlaan 766, is vrijdag 1 augustus nog met vakantie. Essentie Galerie de Essentie in de Korte Kerkstraat sluit dé gehele maand augustus. Zaterdag 6 september gaat de galerie weer open met een performan ce van drie kunstenaressen. Twee dames stellen hun werk tentoon. 7,v ;.77:'- HUTTENBOUW Burgemeester van Lier slaat op 4 augustus om 10 uur de eer ste plank van het huttendorp dat door kinderen achter het Hollandia gebouw In elkaar ge- rlj tirnmërdgaat worden. Bij re- 77;.'gen vindt.de opening plaats in buurthuis Oost. Dé hele week' kunnen kinderen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur achter het Hollandiagebouw terecht. Naast het huttenbouwen zijn er nog verschillende andere acti viteiten georganiseerd zoals een dierenmodeshow en een indiarienspel. Bij regen is ér een alternatief programma in Sbüurthuis'Oost.De toegang voor de huttenbouwweek is gratis. Wel moeten de kinderen een eigen hamer meenemen. Heipaal In de week van 4 tot en met 8 augustus kunnen kinderen tus sen de 6 en 12 jaar meedoen aan de vakantieaktiviteiten rond wijkcentrum De Heipaal, Meerkoetstraat 1. Er staan on der meer een puzzelspeurtocht en een roeitochtje op het pro gramma. De kosten bedragen 1,-per kind per dag. Aan vang: 10 uur's ochtends. WIELERRONDE Op het snelle parcours van de Industrieweg en de P. J. Troelstraweg wordt donderdag 7 augustus de wielerronde van SCHIEDAM Als gevolg van een stuurfout ontstond een valpartij op het fietspad langs rijksweg 20. Een 39-jarige fiet ser reed per ongeluk tegen een andere weggebruiker aan en viel. Hij werd met een wond aan z'n rechter onderbeen naar het Schieland ziekenhuis gebracht. De andere wegge bruiker bleef ongedeerd. SCHIEDAM Uit een ge parkeerd bestelbusje is een partij spijkergoed gestolen. Het gaat om 400 spijkerbroe ken en 80 spijkerrokken met een totale waarde van zo'n 17.000 gulden. Het busje stond geparkeerd aan de Van Smale- veldtstraat. De daders braken de achterdeur open. Redactie Het Vrije Volk, editie Vlaardingen/Maas- sluis/Schieöam, Hoogstraat 125b, 3111 HÓ Schiedam Redactie Schiedam, tele foon 4 26 66 46 of 4 73 6061. Redactie Vlaar- dingen/Maassluls, posta dres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. Telefoon: 4 26 52 05 of 4 73 60 49. Kopij, voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. Maassluis verreden. De Maas- sluise wielervereniging 'De.. Coureur' Is er in geslaagd een sterk deelnemersveld voor de ze wedstrijd aan te trekken.- De wedstrijd voor amateurs wordt gehouden over 80 kilometer en start om 19.15 uur. Hieraan voorafgaand wordt een wed strijd voor liefhebbers en ve teranen over 50 kilometer ver reden. Deze start om 17.45 uur. TEEJATER Een drive-in show voorzien van de nieuwste snufjes op het ge bied van beeld en geluid. Dat kunnen discogangers woens dag 6 augustus meemaken als zij vanaf 20 uur discotheek het Teejater Havenstraat 43, bin nenlopen. Dan brengt de 'Per Stuyvesant Supersonic Video Discovery' daar zijn muziek ten gehore. Bij deze drive-in show zijn disc-jockeys van radio en televisie aanwezig. D'OUWE DROOG 'Ome Kobus' en 'Oude Maas- weg' zijn twee liedjes die het duo Amazing Stroopwafels ze ker zal spelen wanneer zij woensdag 6 augustus in D'Ou- we Droog aan de Dijkweg op treden: Het energieke duo be staat uit Wim Kerkhof op con trabas eiiRien de Bruin op ac cordeon. Samen-zijn zij al op weg naar hun 1500ste optre den. Het optreden begint om 21.30 uur. SJOFFELRACE Met grote waterschoenen over het water van een zwembad lo pen. Dat is zaterdag 2 augus- tus de attractie van het zwem bad aan dë Cordessstraat 67. Deelname aan deze wedstrijd bedraagt voor jong en oud 3 gulden per persoon. WEEKENDDIENSTEN Schiedam. Het Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouders laan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733.; Ambulance tel. 4333300. Huis arts: bellen met de boodschap pendienst, tel. 4206611. Tand arts: J. H. Cornelisse, Buys Ballotsingel 67; tel. 4153461. Vlaardingen. Huisarts: tel. 4206611. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur, tel. 4206611. Weekeinde en nachtdienst apotheek: Apotheek Walrave, Schiedamseweg 55, tel. 4342093. Maassiuis. Huisarts: zaterdag V. J. Knippenberg, Dr. Jan Schoutenlaan 12, tel. 11441; zondag J. L. van Loon, Veer- straat 15, tel. 12108. Tandarts: zie Vlaardingen. Weekeind en nachtdienst apotheek: vrijdag 17.30 tot volgende vrijdag 8 uur: Apotheek Rijnmond, 7 Ui verjaart 2, tel. 12209. Eerste hulp Vlaardingen en Maassluis (alleen als de huisarts niet be reikbaar is), tel. 010-4742222. Ambulance: tel, 010-4333300. ROTTERDAM ALHAMBRA 1, tel. 4330293: 7 Gandhi (a.l.), 2 en 8 uur. ALHAMBRA 2, tel. 4330293: Harem (16), 2, 6.45, 9.30 uur, CALYPSO 1, tel. 4131855: Po lice Academy 3 (a.l.), 1,45, 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855: De karate kid 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 3, tel. 4131855: The jewel of the Nile (a.l.), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CENTRAAL, tel. 4138210: Pi kant kant (18), doorl. van 12.15-21.30 uur. CINEMA NRC, tel. 4330293: Highlander (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 4330293: America 3000 (16), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300: Top gun (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 4115300: De karate kid 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 4115300: Out of Africa (a.l.), 8 uur. CINERAMA 4, tel. 4115300: Bad guys (16), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300: Pretty in pink (a.l.), 7 en 9.30 uur. CORSO,'tel. 4121110: Cobra (16), 2, 7, en 9.30 uur. LUMIÈRE 1, tel. 4117755: Hel! camp (16), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2, tel. 4117755: Short Circuit (aJ.) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3. tel. 4117755: The hltcher(16), 1.45, 6.45 en 9.15 uur. 7 LUMIÈRE 4, tel. 4332013: Ru naway train (12), 6:45 en 9.15 uur. 7':"."v REX, tel. 4772793: Frisky Bus iness (18), doorl. 10.00 tol r 24.00 uur. TH ALIA, tel. 4111555: The mo ney pit (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur: 't VENSTER 1, te). 4364998: Filmzomer '86, diverse films; (16), 21.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 4364998: Ginger Fred (16), 22.00 uur, beh. ma. 't VENSTER 3, tel. 4364998:' Narayama (16), t/m za. 21.30 uur. LANTAREN, tel. 4364998: Le destin de Juliette (16), 22.00 uur. EURO (Spijkenisse), tel. 01880-24144: Cobra (16), 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Police Aca demy 3 (a.l.), 1.30, 6.45 en 9.15 uur. Out of Africa (a.l.), 8 uur. House (16), 1.30, 6.45 en 9.15 uur. TIVOLI (Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: Abel (a.l.), vr. 8 uur. Cobra (16), do. 8.30, vr. 7.30 én 10 uur. KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA NRC: Pietje Kort- staart (a.l.), 2 uur. CINERAMA 3: De troetelbeert jes (a.l.), 2 uur. CINERAMA 5: E.T. (a.l.). 2 uur. LUMIERE 4: Peter Pan (a.l.), 1.45 uur. EURO: Peter Pan (a.l.), 130 uur. '7 PASSAGE: Taran en de tover ketel (a.l.). 2 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1