Nieuwe Stadsgids Maassluis veel overzichtelijker Groot golftoernooi Vlaardingen i Radio Spijkenisse: nog een lange weg Disco-Maryoke Centrum Vlaardingen geeft tuinfeest gf Kleding en sieraden verdwenen Fietser geschept ws Sigaren gestolen uit kelderruimte Motorrijder slipt Elektriciteit uitgevallen Rommelmarkt weer uitgesteld ,v het vrije volk (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een gedenkteken voor de in de Tweede Wereldoor log omgekomen Sehie- damse joden ontbreekt in de stad. Dat vindt de Schiedamse dominee J. D. Wuister. Hij heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een gedenksteen of standbeeld voor de 86 joodse Schiedammers, die in 1938 in het bevol kingsregister stonden ingeschreven. Het grootste deel van de joodse stadsgenoten kwam tijdens de oor- logs^ aren om in de Duitse vernietigings kampen Sobibor en Auschwitz-Birkenau. Dominee J. D. Wuister vindt dat een gedenkteken voor de in de Tweede Wereldoorlog omgekomen Schiedamse joden ontbreekt in Schiedam. Synagoge De joodse synagoge in de steeg 'Achter de Teerstoof is nu eigendom van de projectontwikkelaar Abeco BV. Er souden woningen moeten komen. (Foto's: Ed Egger- mont) De nieuwe gids Maas sluis die de zer dagen bij de bewoners in de bzis glijdt. (Re productie: Ed Egger- mont) Gasten van de golfclub slaan een balletje hier 'putten' genaamd Eggermont) De Vlaardingse Maryoke voor haar werk dat steeds abstracter lijkt te worden in het Zonnehuis in Vlaardingen. Ze geniet onder belangstellenden bekendheid met haar tekeningen van dis- co-hguren. Maryoke volgde een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam in tekenen en graiiek. 'De expositie werd gisteren geopend en is tot 1 september te 'zien in de ontmoetingszaal van het Zonnehuis. op de velden van de Broekpolder. (Foto Ed NATIONAAL REVALIDATIE FONDS schiedam 12 'Gedenkteken voor Joodse f Schiedammers ontbreekt' „Onlangs werden in de ste den Appingedam, Stadskanaal en Doesburg soortgelijke ge denktekens gebouwd. Dat moet hier ook komen," aldus domi nee Wuister, de geestelijk her der van de Nederlands Her vormde Gemeente in de Grote of Sint Janskerk. Wuister ijvert al een paar jaar voor een gedenkteken voor de omgekomen stadsge noten. Besprekingen met het gemeentebestuur hebben tot nu niets opgeleverd. „Eerst moest er uitgezocht worden hoeveel Schiedamse joden er verdwenen zijn. Ik hoor in mijn omgeving, van joodse vrienden en stadsgenoten, dat het erg leeft onder de mensen," aldus Wuister. „De al jaren leegstaande en ongebruikte joodse synagoge in de steeg 'Achter de Teer- 4: stoof' dichtbij de Raam en ach ter de panden langs de Schie, zou een prima plaats zijn voor een gedenkteken of gedenk steen," denkt dominee Wuister, die documentatie over de Schiedamse joodse gemeente opvroeg bij de Stichting Vrien den van het Joods Historisch Museum te Amsterdam. In 1821 werd er voor het eerst een Schiedamse joodse gemeente erkend. In. 1847 telde deze gemeente 50 leden. In die tijd gebruikten de joden de bo venverdieping van de stads wacht aan de Markt als syna goge. Later die eeuw werd een eigen gebouw gekocht van een spin-'" en weefinstituut aan de Raam in de steeg "Achter de Teerstoof. Het pand heeft geen nummer. -> 1 Na 1850 trad er een terug gang op in het aantal joodse inwoners van Schiedam. Die teruggang was niet los te zien van de algehele verpaupering van Schiedam als gevolg van problemen in de jenever-indus trie. De joodse gemeente kende begin 1900 bijna geen activiteit meer. In 1911 werd de laatste synagogedienst gehouden. Vier jaar later werd het hoge pand met de ronde grote deuren zelfs verkocht. De joodse gemeente bleef be staan, maar voor godsdienst en gewoon onderwijs was men aangewezen op de Rotterdam se gemeenschap. In de jaren dertig nam het aantal joodse Schiedammers weer toe in verband met een herstelvan de jenever-industrie. In 1938 •woonden;ier,.,86, joden in, Schie dam. mTr*; ïf-'K-ï- „Ik wil proberen om via het gemeente-archief achter de namen van deze mensen te ko men. Maar dat zou een zeer tijdrovende klus zijn," aldus dominee Wuister. De joodse gemeente in Schiedam werd in 1948 officieel opgeheven en bij .Rotterdam gevoegd. De Neder lands Israëlitische gemeente van'Rotterdam zetelt aan het A. b. n. Davidspleih. Het synagoge gebouwtje be staat nog steeds. Momenteel werkt de Rotterdamse kun stenaar Herman Lamers in het pand en in de aangrenzende gebouwen aan een grote partij kunst. De panden zijn eigen dom van projectontwikkelaar Abeco BV. Dit Amstelveense bedrijf wil langs de Schie en langs de steeg woningen bou- wen. SCHIEDAM Uit een aan het Faassenplein staande ca ravan van een 31-jarige Schie dammer verdwenen kleding stukken en sieraden. De inbre kers kwamen vermoedelijk het huis op wielen binnen via een niet afgesloten deur. Inbrekers gingen zonder buit weg na ge probeerd te hebben een raam- koepel op het dak van de kanti ne van voetbalvereniging HBSS te forceren. De poging tot inbraak bij de club op Har- ga zorgde voor een schade van 200 gulden. SCHIEDAM Een 34-jarige Vlaardingse fietser werd maandagmiddag met een zwa re hersenschudding het Schie damse Schielandziekenhuis In gedragen. Een 23-jarige Schie damse automobilist schepte de fietser op de Burgemeester van Haarenlaan. De bestuur der van de auto, die volgens de poiitie veel te hard reed, pas seerde een vluchtheuvel aan de verkeerde kant van de weg. De onfortuinlijke fietser kwam van de Vlaardingerdijk de auto tegemoet. SCHIEDAM Een 47-jarige Schiedammer kan maar beter stoppen met roken. Uit zijn kelderruimte aan de Burge meester van Haarenlaan ver dwenen 150 doosjes en kistjes gevuld met verschillende mer ken sigaren. De rookwaar heeft een waarde van 2000 gul den. SCHIEDAM Een 21-jarige Schiedamse motorrijder raak te maandagmiddag om ondui delijke redenen in een slip. Hij viel op de Mozartlaan ter hoogte,van het.Bachplein^Hij werd met .hoofdwonden „naar het,. Vlaardingse i Holy?!eken huls gebracht. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De nieuwe Stadsgids (W«) van Maassluis is verschenen. Hij wordt dezer dagen huis aan huis bezorgd. Het boekje is uitgebreider en overzichte lijker. Bovendien is dit keer een trefwoordenregister, dat in de vorige editie per abuis was weggevallen, opgeno men. Nieuw is ook dat de gids voortaan jaarlijks ver schijnt. De laatste editie van de Stadsgids verscheen medio '84. Het boekje was al lange tijd niet meer leverbaar. Het college vond het daar om "hoog tijd worden" dat een nieuwe uitgave werd sa mengesteld. Maassluis lijkt lering ge trokken te hebben uit de fou ten die bij de druk van de vorige gids zijn gemaakt. De afdeling kabinet en voorlich ting van het stadhuis, die de produktie heeft begeleid, heeft bij iedere aangebrach te wijziging in de drukproe ven steeds nieuwe proeven geeist. Voorlichting toont zich dan ook bijzonder tevreden over het resultaat. Voor lichtster Gerry de Jong: „Er kan met enige zekerheid worden gesteld dat het een up-to-date gids is geworden. Alle veranderingen die de nieuwe gemeenteraad met zich meebracht zijn erin verwerkt. Ook allerlaatste wijzigingen, die aan de re dactie werden meegedeeld, konden in de uitgave worden opgenomen." De Stadsgids is dit jaar niet alleen een naslagwerk voor adressen en telefoon nummers, maar laat zich ook in adviserende zin uit te genover de bevolking. Zij in formeert en adviseert. Zo werden onder het kopje be lastingen in de gids van '84 de belastingen genoemd die in Maassluis worden gehe ven en werd verder verwe zen naar de Hoofdafdeling Financien op het stadhuis. In het nieuwe boekje is het onderwerp belastingen on derverdeeld in onderdelen. Bovendien wordt de lezer veel directer benaderd: „Hondenbelasting. Als u één of meer honden bezit bent u verplicht daarvan aangifte te doen bij de gemeente. De tarieven van de hondenbe lasting bedragen: voor de eerste hond 95 gulden En zo verder. Opvallend is verder dat de gemeentegids veel informa tie verstrekt over kunst en cultuur in Maassluis. En et nische minderheden kunnen er de voor hen ingestelde in stantie terugvinden met een beschrijving van de functie ervan. De redactie van de Stads gids Is voornemens om vol gend jaar opnieuw "een per fecte en actuele" uitgave te produceren. Met het oog daarop vraagt zij Maasslib- zers haar te tippen voor wij zigingen en aanvullingen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De voor bereidingen voor het vierde In ternationale Broekpolder Golf Toernooi op 8, 9 en 10 augustus in de Broekpolder in Vlaardin gen zijn in volle gang. De Golf club Broekpolder aan de Wa tersportweg verwacht dit weekeinde ruim 5000 bezoe kers. Het prijzengeld bedraagt ruim 50.000 gulden. Het zoge heten Pro-Am (profs en ama teurs) toernooi is erop gericht de golf-leraren de kans te ge ven een speciale plaats in het wedstrijd-wezen te geven. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Enkele uren lang is gisternacht in de Vondelstraat en de P.C. Hooft- straat in Vlaardingen de elek triciteit uitgevallen. De oor zaak is vooralsnog onbekend. Omstreeks 04.30 uur gister morgen bereikte de eerste klachten de politie. Later bleek dat ook in enkele woningen aan andere straten rond de Vondelstraat en de P.C. Hooft- straat de stroom was uitgeval len. Het GEWB heeft een on derzoek ingesteld. Voorzitter mr. P. A. Nouwen van de Golfclub Broekpolder: „Ons toernooi wordt langzaam maar zeker hét Europees toer nooi voor Teaching Professio nals; het deelnemersveld wordt onder meer daardoor steeds interessanter. Jaarlijks wint de golfsport aan populari teit en wij merken dat ieder jaar weer aan de belangstel ling voor deze wedstrijd." Deelnemers komen uit Ne derland. Belgie, Engeland en Frankrijk. Nouwen heeft goede hoop dat het vierde toernooi dermate zal groeien dat medio 1992 een Internationaal Open kampioenschap in de Broek polder gehouden kan worden. Voorlopig ziet Nouwen het zijn taak vooral gericht te zijn op de leraren m golf. „Het zijn de leraren die ons duidelijk maken wat golf in wezen voor stelt. Zij bepalen wat voor spel de toekomstige spelers ons zul len laten zien. Daarbij zijn twee zaken van essentieel be- iang; etiquette en kwaliteit." De voorzitter van de club wijst erop dat de belangstel ling voor de prestaties van de docenten met de groeiende in teresse voor golf in het alge meen meegroeit „Door nu de ze wedstrijden te organiseren, gaat de Broekpolder in Vlaar dingen in de toekomst een voortrekkersrol spelen bij de belangrijke toernooien," zegt hij- Vooral gezien de grootte van de club wordt de Golfclub Broekpolder hét golfterrein van Rotterdam, meent Nou wen: „Iedere grote stad zal z'n eigen course krijgen. Nu weet ik wel dat het terrein in Kra lingen nog bestaat.., eh, maar de velden hier zijn toch meer van betekenis, zo onder de rook van het Rotterdamse." De Golfclub Broekpolder be staat sinds 1984 De velden zijn in 1978 opgespoten op het dras sige terrein In het noordelijks te puntje van de Broekpolder. Het gebied is destijds door een aantal Rotterdamse golfers die het einde van de Rotter damse course verwachtten opgekocht van de erven van Van Rijckevorsel in het weste lijk deel van het Staelduinse bos. Nadat de provincie Zuid- Holland en de gemeente Vlaar dingen elkaar in een akkoordje vonden, werd de golfcourse door de provincie aangelegd. De Vlaardingse golfcourse telt 18 holes. De Club heeft 800 leden en 55 jeugdleden. Er zijn meer dan 780 aandeelhouders die in het bezit van een aan deel in het clubgebouw met een nominale waarde van zo'n 3500 gulden. Thans zijn deze aandelen 5000 gulden waard. De club neemt geen nieuwe leden meer aan omdat de vel den bij het huidige ledenbe stand meer dan vol zitten. WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 SPIJKENISSE „Ik denk dat de gemeente de zaak een beetje probeert op te houden. Er is destijds een positief ad vies uitgebracht over de repre sentativiteit van de omroep. Nu er een nieuw college is aange treden wordt plotseling gezegd dat de bestuursstructuur niet klopt. Waarom men twijfelt aan de gekozen opzet wordt echter niet vermeld P. van Kouteren, een van de oprichters van de Lokale Om- roepstichting Spijkenisse (LOS), ergert zich aan de snel heid waarmee de gemeente Spijkenisse werkt Al meer dan twee maanden wordt gewacht op een gemeentegarantie die een lening van anderhalve ton bij een plaatselijke bank moge lijk moet maken. Een lening die volgens Van Kouteren brood nodig is om apparatuur aan te schaffen en de kersverse om roep een jaar "te laten draaien" Ondanks het feit dat een le gertje van veertig vrijwilligers staat te trappelen om met de programma's te beginnen wil de gemeente geen vaart zetten achter de garantieverklaring. Gistermiddag vond wederom een gesprek piaats tussen me- de-initlatiefnemer Ben Wesdijk en de gemeente. Volgens Spij kenisse heeft de LOS tot dus ver onvoldoende informatie verstrekt om tot een juiste ad visering te komen. „Dit soort zaken wordt norma liter zeer snel afgehandeld," zegt een gemeentewoordvoer der. „We wachten hier alleen nog op aanvullende informatie van de LOS. Het gaat ons evenwel niet om de opbouw van het bestuur. Die is bij een garantie-aanvraag niet aan de orde." De gemeente verlangt nu van de LOS een recent uittreksel van de Kamer van Koophan del, een sluitende begroting, een zogenaamd 'dekkingsplan" en een leningsaanbod van de bank. Verder is een overzicht van het stichfmgbestuur, eèn werk- en beleidsplan en een jaaroverzicht van 1985 vereist. „Het is allemaal met te wei nig," merkt Wesdijk naar aan leiding van dit eisenpakket' op. „In principe vragen ze geen onredelijke dingen maar het vergt allemaal enorm veel tijd. Als Ik het zo bekijk gaat hier weer minstens drie maanden overheen "b V* Of VLAARDINGEN De bewo ners van de Chopinstraat, de Wagnerstraat en de Parallel weg hebben de datum 23 augustus geprikt voor hun tuin feest. De festiviteiten beginnen overdag met spellen als 'de grote Imltatiewedstrijd' (Road- runner. Woody Woodpecker en Donald Duck), 'de soundmix en playback-show'rommelmarkt, rad van avontuur en diverse kraampjes 's Avonds zorgen 'Disco The Ocean' en een country band voor muziek. Het feest is een initiatief van de belangenvereniging Chopin straat, Parallelweg en Wagner straat De vereniging organi seerde vorig jaar de dag voor het eerst. Die viel toen groten deels In het water door aan houdende regen. Voorzitter A. C. de Vaal van de feestcommissie zegt dat het buurtfeest jaarlijks zal terugke ren. Gezien de omvangrijke voorbereidingen verwacht De Vaal dat het bewonerspartijtje beter zal slagen dan vorig jaar. "Dit tuinfeest wordt gewoon een grote klapper," zegt hij. "ledereen is verder uitgeno- digd, zodat heel Vlaardingen', zichzelf hier zal kunnen terug vinden Het wordt feest voor' Vlaardingen en Vlaardingen- centrum." enda Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331165 HOEK VAN HOLLAND De jeugdrommelmarkt, die op 9 augustus in Hoek van Hol land zou worden gehouden, is opnieuw uitgesteld. In het Hoekse zwembad zijn op 2, 9 en 16 augustus zwemfeesten en men wil proberen om de acti viteiten zoveel mogelijk te spreiden. Daarom is de rom melmarkt nu definitief opge schoven naar zaterdag 23 augustus. Dan zal de Prins Hendrikstraat worden afgeslo ten om de honderden kinderen gelegenheid te geven hun spul len te verkopen. ALHAMBRA 1, tei 4330293: Gandhi (a I8 uur ALHAMBRA 2, tel 4339293: Harem (16), 6 45, 9.30 uur. CALYPSO 1, tel. 4131855: Po lice Academy 3 (a I6.45, 9.15 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855. De karate kid 2 (a.l.), 7 en 9 30 uur CALYPSO 3, tel. 4131355: The juwel of the Nile (a I6 45 en 9 15 uur CENTRAAL, tel. 4138210- Meisjes om te blussen (18), doorl van 12.15 tot ca. 21.30 uur. CINEMA NRC, tel 4330293: Highlander (12), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 4330293: America 3000 (16), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300 Top gun (a I7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 4115300: De karate kid dee! II (a i), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel, 4115300: Out of Africa (a.l8 uur. CINERAMA 4, tel. 4115300: Bad guys (16), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300: Pretty in pink (a.l.) 7 en 9.30 uur. CAFE MATELOOS, tel. 4360448: Première video stadsjournaal, wo 19 15 uur. CIRCUSTENT, Weena: Romeo and Julia, zomertheaterspekta- kel, wo 21 30 uur. HOFPLEINTHEATER: speelto- CORSO, tel. 4121110: Cobra (16), 7 en 9.30 uur. LUMIERE 1, tel 4117755: Heil camp (16), 7 en 9.30 uur. LUMIERE 2, tel. 4117755: Short circuit (a I.), 7 en 9.30 uur, LUMIERE 3, tel 4117755: The hitcher (16), 6.45, en 9.15'uur. LUMIERE 4, tel. 4332013: Run away tram (12), 6 45 en 9.15 uur. REX, tel 4772793- Klaar over boord maar (18), doorl. vdn 10.00-24 00 uur. THALIA, tel 4111555: The monkey pit (a.l7 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 4364998: Filmzomer '86, diverse films (16), 9.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 4364998: Ginger Fred (16), 10 uur. 't VENSTER 3, tel 4364998:1 Joe's bed-Stuy Barbershop (16), wo 9.30 uur. LANTAREN, tel. 4364998: Le destm de Juliette (16), 22.00' uur. EURO (Spijkenisse),'tel. 01880-24144: Cobra (16), 6.45, 915 uur. Police Academy 3 (al.), 6.45 en 9.15 uur. Out of Africa (a I.), 8 uur. House (16), 6.45, 9.15 uur. neelzomerschool, voor kinde ren van 8 tot 15 jaar, do. van 9.30-17.30 uur AHOY', jeugdland, dagelijks van 10.00-16.30 uur. DE PLOMPERT: Sportsoos, dagelijks van 10.00-17.00 uur. tl A 1

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1