Sekslijn witheet: bedrijven hiet te bereiken Schiedammer bekent aanslag theehuis afdwingen Eisen tot 20 maanden tegen hasj-smokkelaars tongres in Museum Klachteriraad en I ombudsman GEB Orla werkt alleen voor het paard Geding tegen chauffeurs Duiken in het riool W. Crouwel wil verdeling exposities Shell sluit ontslag niet geheel uit deze briefweger/keukenweegschaal Hij is voor u, als u óns een nieuwe abonnee bezorgt. En.de nieuwe abonnee* krijgt de krant de eerste twee weken gratis! vervolg voorpagina VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986, PAGINA 13 Vrede (Van een ónzer verslaggevers) ROTTERDAM De Taxi Telefoon Centrale (TTC) in Rotterdam heeft gisteren tegen twee chauffeurs een kort geding aangespannen om ze te verplichten met het bedrijf samen te werken. In de dagvaarding vraagt de TTC de rechter de chauffeurs in gijzeling te nemen en een dwang som van duizend gulden per dag op te leggen als zij het vonnis naast zich neerleggen. Vertegenwoordigers van de Turkse Werknemers Vereniging en initiatiefnemers tot de protestdemonstratie van zaterdag: v.l.n.r. Mustafa Cintay, Mehmet Cagli en Ci- hangir Ersoy. (Foto Ed Eggermont) V Duiker Wim de Waal van Smit's Ber gingsbedrijf heeft gisteren in een onder grondse tank op het terrein .van de in aan bouw zijnde-jf zuiveringsin stallatie Dok haven van het ■Zuiverings schap Hol landse Eilan- den en Waar den een mon- tagefout her steld. Bij het plaatsen van de 25 meter hoge tank bleek een af sluiter ver keerd te zijn gemonteerd, waardoor het water niét meer uit de inmiddels ge vulde tank kon weglopen. (Foto J. A. van dér Lin den) Vrijspraak - ■geb. "V; Dag en nacht NAAM ADRES POSTCODE. PLAATS...... TEL.............. VOORL. NIEUWE ABONNEE: Op een stretcher tussen de paardehoofdstellen. Orla zit er niet mee dat ze nooit in dé schijnwerpers staat (Fo to Gerard Van Bree). HUISNR zWnKBQe WEEGSCHAAL -•-•••■■•••■-■■---■•••...VOORL.,. PLAATS........................ der deze gemeenschap is grote beroering ontstaan na de bom aanslag. "Die angst delen vele niet-Turkse Schiedammers met hen, omdat sommige stad genoten Turkse gezinnen als burën hebben", zegt de voor malig voorzitter van de Turk se Werknemersvereniging, Ci- hangir Ersoy (24). De Turkse gemeenschap vindt het niet nodig om extra politiebescherming te vragen tijdens de demonstratie van morgenmiddag. "Dat zal niet nodig zijn. Wij staan voor vre de, saamhorigheid en solidari teit en denken dat de protest mars een vredig karakter krijgt", aldus één van de TWV- bestuursleden. Deze arbeidersclub voor Turken in Schiedam is opge richt in 1977. Thans telt zij 200 leden. De vereniging organi seert cursussen, maar ook cul turele en sociale aktiviteiten. Ook verzorgt de TWV taalon derwijs. De vereniging heeft onlangs om subsidie gevraagd voor haar leden. De aktivitei ten van de TWV worden ge houden in het migrantencen trum 't Parkweg. Daar stichtte het Schiedamse Jongerenfront in maart van dit jaar brand. Daarbij ontstond voor duizen den guldens schade. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 18-jarige Schiedammer M. R. E. heeft bekend de bomaanslag te heb ben gepleegd op het Turkse theehuis Serhat aan de Park weg in Schiedam. Over het motief dat de jongeman had voor zijn daad kon een woord voerder van het Openbaar Mi nisterie in Rotterdam vanoch tend nog niets zeggen. De tweede verdachte, een 24-jarige Schiedammer, is gis teren vrijgelaten op last van de rechter-commissaris. Vol gens de onderzoeksrechter heeft de Schiedamse politie on voldoende bewijs tegen de man kunnen verzamelen om hem nog langer vast te houden. De raadsman van. deze Schiedammer heeft aangekon digd een schadeprocedure te willen beginnen voor zijn cli ënt. De man zou vier dagen ten onrechte- zijn vastgehouden. De Schiedammer heeft vanaf het begin van zijn hechtenis beweerd dat hij niets met de bomaanslag te maken heeft gehad. Volgens zijn advocaat is de Schiedammer vastgehouden op grond van één pamflet van het Schiedams Jongerenfront. Dat vlugschrift lag tussen de oude kranten om te worden weggegooid, stelt de raads man. In Schiedam wordt massaal gewerkt om morgenmiddag om 14.00 uur een demonstratie ve optocht te houden door de stad. Alle politieke partijen hebben een oproep gedaan aan de .bevolking om daar aan deel te nemen. Burgemeester R. Scheeres van Schiedam heeft r 11", ii i monopolie (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM- Recente pu blicaties over de „sekstele- foon" zorgen voor een regel rechte chaos in de PTT-te- lefooncentrale in Rotter dam bij de zogenaamde 'koopnummers'. Deze 06-lijnen zijn in ge bruik bij ondernemingen, die zelf een tarief vaststel len voor de diensten die zij aanbieden. De PTT heeft bij de opzet van deze service geen rekening gehóuden met een al te intensief ver keer via deze centrale, zo dat sommige abonnees on bereikbaar worden door overbelasting in de PTT- centrale. Vooral het sema- foonverkeer, onder meer ten behoeve van medische diensten, wordt gedwars boomd door het telefoonver keer door de seksklanten. Woordvoerster mevrouw L. Schoor van de PTT in Den Haag verklaarde dat de toename van het aantal gesprekken via de 06-lijnen is gestegen van tweehon derdduizend tot drie mil joen per dag. „Controles hebben uitgewezen dat die stijging wordt veroorzaakt door dé klanten van de sekslijnen. Het gaat vooral om twee Amsterdamse be drijven, die drie lijnen; ex ploiteren." Het geding staat aanstaande werken zolang het Rotterdam dinsdag op de agenda, maar de se college van B. en W. geen advocaat van de chauffeurs toestemming heeft gegeven heeft in verband met de korte voor exploitatie van een con- voorbereidingstijd om uitstel eurrerende centrale. De TTC van behandeling gevraagd. heeft op dit moment het mono- Twee weken geleden hebben polie voor de verdeling van rit- de twee chauffeurs, samen met ten in Rotterdam, enkele tientallen collega's, hun samenwerkingsovereenkomst met de TTC per 31 augustus eenzijdig opgezegd. - De twee werken via de onlangs opge richte centrale Taxi - St. Job, die op 25 augustus aanstaande gaat draaien. De gedaagden, B. van Eisdcn en D. Marree zittenin het bestuur van de nieuwe centrale. De betrokken chauffeurs en de TTC werken in de praktijk nauwelijks samen. Van Eisden: en Marree krijgen al sinds fe bruari van dit jaar geen werk meer omdat ze als protest te gen het beleid en de automati sering bij de TTC weigeren hun contributie te betalen. Een woordvoerder van St. Job beschouwt het kort geding als ''een aanvat op ons alle-, maal". Volgens de TTC is dé opzegging van de samenwer kingsovereenkomst in strijd met de wet en moeten de chauffeurs via de centrale gistermiddag een bezoek ge- moeten dit soort wandaden ten moeten natuurlijk worden bracht aan het getroffen thee- goed aanpakken, want anders opgespoord en berecht", aldus huis. zullen er in de toekomst mis- Mahmet Cagli (22), die be- Ook de Turkse Werknemers schien meer acties tegen bui- stuurslid is van de TWV. Vereniging (TWV) heeft tot de tenlanders worden georgani-i In Schiedam wonen onge- protestmars opgeroepen. "We seerd. Deze racisten en fascis- veer-drieduizend Turken. On- Deze ultrarechtse organisa tie eiste zondag ook de verant woordelijkheid op voor -de bomaanslag. Yasin Keskinyer, de eigenaar van het koffiehuis, had zijn zaak drie weken gele den geopend. Na dé aanslag is het in dit theehuis ('Serhat') beduidend stiller geworden. praatten over normale handel. Zij pleitten dan ook voor vrij spraak. Het verzoek om on middellijke invrijheidstelling werd door de rechtbank van de hand gewezen. Volgens rechter Geertsema is de zaak daar te ingewikkeld voor. De advocaten vonden dat de eisen van het Openbaar Minis terie veel'te hoog waren. „Er wórdt gesproken over een han delswaarde van twee miljoen gulden", aldus één van de raadslieden,, „maar dat is on zin. Het gaat om Libanese hasj van inferieure kwaliteit.". Een andere raadsman voegde daar aan toe, dat de Dordtse recht bank in het verleden veel mil dere straffen heeft opgelegd. Dé rechtbank doet over twee weken uitspraak. (yaneenonzerverslaggeyers) dORDREÖHt"De officier van Justitie in Dordrecht heeft tegen vijf mannen gevangenis straffen tot twintig maanden 'geëist wegéns* smokkel van 600 kilo hasj. De partij drugs was verborgen in de dubbele, bo dems van twee containers, 'die vanuit Libanon naar de Rotter damse haven waren ;getrans- portèerB. 1 De douanerecherche, ontdek te de partij (met een handels waarde 'van ongeveer twee miljoen gulden) al direct bij aankomst begin april, maar hield toen nog niemand aan. Rechercheurs stelden de daar op volgende weken een onder zoek in naaï de eigenaren en arresteerde eind mei vijf ver dachten, toen de hasj in het plaatsje Papegat uit de contai ners werd gehaaid. Eerder was de hasj in Dordrecht opge slagen geweest. Drie van de vijf verdachten ontkenden tegenover de Dordt se rechtbank dat zij iets met deze hasjsmokkel te maken hebben gehad. De andere twee verklaarden dat zij een partij geneesmiddelen illegaal in ons land wilden brengen, maar be- siist geen hasj. Rechtbankpre sident mr. J. H. Geertsema aanvaardde deze uitleg niet. „U wist beiden donders goed dat het óm illegale goederen ging", zei hij. Een medeverdachte trok een voor het drietal ontkennende verdachten belastende verkla ring in! „Ik was bereid om ledereen er bij te lappen als ik maar uit die politiecel kon ko men," zei hij. Volgens zijn raadsman was dit het gevolg van een oorlogs syndroom van deze verdachte. „Hij kan er beslist niet tegen als hij wordt opgesloten," lichtte de raadsman toe. Het rapport van een psychiater be vestigde dit. Voor de officier van Justitie was het echter geen reden om de belastende jyerklarinjg, afgelegd bij de po litic,; in de prullenbak te -gooien,.;, -/ Demeeste bewijzen voor de smokkel haalde de officier uit verslagen, van afgeluisterde te lefoongesprekken die de vijf verdachten met elkaar hadden gevoerd. Het woord hasj was daarbij; niet gevallen. Telkens hadden de vijf het over andere goederen. „Maar als je alles op een,rijtje zet, is het duidelijk dat ze het over hasj hebben ge-; had," meende de. officier van Justitie, De advocaten van de drie ontkennende verdachten droe gen gedetailleerde stukken aan, waaruit moest blijken dat hun cliënten wel degelijk j Wim Crouwel: „We zijn het ministerie van WVC aan het warm maken om de grote internationaal trék- kende tentoonstellingen te verdelen over. het Rijksmu seum in Amsterdam en Boymans-van Beuningen in Rotterdam. Ik heb het idee dat we voor die kunsthal tussen het te bouwen Archi tectuurmuseum en Boy mans steeds meer oor vin den. Door er een zelfstandig gebouw van te maken, zit je niet aan één van beide mu sea vast". Crouwel vindt een perio de van vijf tot acht jaar voor het verwezenlijken van het Architectuurmu seum in Rotterdam „een normale termijn. Als er geen vreemde dingen ge beuren, lijkt me die zaak beklonken". ROTTERDAM Nog voor dat het nieuwe Maritiem Mu seum in Rotterdam officieel open gaat (7 november) zal in het gebouw een congres wor den gehouden doorde Neder landse Vereniging voor Zeege schiedenis. De 25-jarige, club zal op: 25, 26 en 27 september spreken over het thema „Scheepvaartbedrijven en de overheid, in de 19de en 20ste eeuw". De historici buigen zich over het verleden van havensteden, die vaak - zijn ontstaan op knooppunten van transportrou tes over zee, rivier en land. Re derijen, kargadoors, handels ondernemingen en ondersteu nende bedrijven ais banken en verzekeringsbedrijven vestig den zich bij voorkeur op zo'n plaats, waar goederen- en geldstromen elkaar kruisten. Hoogendoorn, al in eén inter view met Het Vrije Volk dat hij streeft naar een klantvrien delijker GEB-beleid. In reactie op kritiek van de gemeentelij ke ombudsman (in zijn jaar verslag over 1985) op de be handeling van klachten door het 'GEB, kondigde Hoogen doorn maatregelen aan. Gisteren bracht denieuwe wethouder met burgemeester dr. A. Peper een werkbezoek aan het GEB, Algemeen direc teur drs.W. Zandbergen, die in 'april met VUT gaat, leidde het gezelschap rond en meldde de benoeming van de ombudsman en de vorming van een klach- tenraad. Hij vroeg tevens aan dacht voor het huisvestings probleem van Het in perso neelsaantal sterk gegroeide (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Shell Nederland wil de vakbon den géén garantie geven, dat de inkrimpingen' met honderden arbeidsplaatsen onder het bijna 17.000 men-' sen tellende personeel zon der gedwongen ontslagen gebeuren.; - i' Wél herhaalt Shell dat ge probeerd wordt gedwongen ontslagen zoveel mógelijk te vermijden via natuurlijk verloop, overplaatsing en vervroegde pensionering, i Het gesprek tussen de In dustriebond FNV en de Shell-direetie concentreerde zich gistermiddag overi gens alleen op de'op handen zijnde reorganisatie bij het complex in Pernis, waar in de komende jaren 600 van de in totaal 5400 arbeid splaatsen zullen vervallen in de overheadsector (de niet direct-produktieve mensen). Districtshoofd Henk Krul van de Industriebond FNV in Rotterdam sprak na af loop van hetgesprek met Shell; de vrees uit dat ook bij andere Shell-bedrijven in ons land het bczuini- -gingszwaard hard zal aan komen. Hij maakt zich vooral zorgen ovêr de werk gelegenheid bij de Neder landse Aardolie Maatschap pij (50 percent Shell, 50 per cent Esso Nederland) waar ruim 3000 mensen werken. Over de positie van het personeel bij Shell in Pernis zal op 19 september verder worden gepraat.' Voor de In dustriebond, FNV zal het uitgangspunt het behoud yan zoveel mogelijk werk gelegenheid blijven. Van onze verslaggever BEN VAN HAREN ROTTERDAM Bij het Ge meentelijk Energiebedrijf Rot terdam zal de topstructuur' worden gewijzigd en krijgen de klanten meer invloed. Er is inmiddels een ombudsman be noemd, en de vorming van een klachtenraad is in voorberei ding. In dat beroepsorgaan zul len ook vertegenwoordigers van GEB-klanten zitting krij gen. Over de juiste vorm van die raad en over de bevoegdhe den van de ombudsman buigt de GEB-dïrectie zich nog. De recente maatregelen bij het Rotterdamse energiebe drijf zijn getroffen op aanwij zing van het nieuwe college van burgemeester en wethou ders. Kort na zijn aantreden zei wethouder Bedrijven, P. jaar geléden'heeft aanbevolen bij Jan Tops, een Nederlandse ruiter. Begin juni van dit jaar stapte ze over naar de ploeg van Juan-Diego Trevijano. De Ierse heeft niet het ge voel dat zij ai het werk moet doen, terwijl haar baas de show steelt. "Ik hou er niet van om in de schijnwerpers te staan. Laat mij mijn werk maar doen en mijn baas het zijne", vindt ze, even uitpuf fend, op een stretcher in haar box. Ze heeft: behalve Futuro nog twee andere paarden on der haar hoede: Tiro en Santa Claus. Ze brengt dag én nacht .door bij de paarden, want in de campers is geen plaats en op een hotel hoeven de stalknech ten sowieso niet te rekenen. De stallen vertonen dan ook niet alleen de sporen van de aanwezigheid van paarden. Slaapzakken, bierblikjes, de kens en een opengeslagen boek verraden dat een deel van de boxen door mensen wordt ge bruikt. Er heerst een grote ka meraadschap onder de verzor gers, vindt Orla. "Dat komt ook omdat we elkaar vaak bij dezelfde toernooien ontmoe ten". Af en toe droomt de Ierse van een eigen carrière in de paardensport. "Ik zou mijn land wel bij de military-wed strijden willen vertegenwoor digen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Om zes uur *s ochtends op en nooit voor tien uur 's avonds klaar. Slapen in een box naast de paarden. Nauwelijks tijd om even te eten, want het volgen de paard moet alweer worden ingelopen. Nooit in deschijn werpers, altijd achter de schermen van de grote paard- rij-evenementen. "En toch heb ik het hier best naar mijn zin", zegt Orla, een 22-jarige Ierse die de paarden verzorgt van de Spaanse rijder Juan-Diego Trevijano. Orla komt nauwelijks in aanraking met die andere we reld van het CHIO, het Rotter damse concours hippique dat tot en met zondag op het ter rein van de manege in het Kralingse Bos wordt gehou den. De atallen waar de paar den na de dressuurheen wor den gebracht, staan op meer dan een, halve kilometer af stand van de ring. Daar ver maakt het voor het ovèrgrote deel chic geklede publiek zich met het becommentariëren van de rijders of van elkaar. In' het .''strodorp", een verzame ling van haringkramen, kle- dingkraampjes en vooral veel bars, wordt onderhet genot van een glas champagne even bijgekletst door de "happy few", v, Futuro,. één van de drie paarden van rijder Trevijano, "Eigenlijk werk ik alleen brengt het er niet zo best af In voor het paard. Mijn baas zie de ring. Met vier fouten en ik slechts als hij het dier op twee tijdfouten wordt hij zes- komt halen voor de wedstrij- dé. Orla staat bij de ingang den", vertelt Orla tussen het van de ring te wachten om het verzorgen door. Ze is altijd al paard weer. terug té brengen in paarden geïnteresseerd ge- naar de stallen. Daar wordt weest, en heeft in Ierland nog het afgetuigd en schoonge- -steeds een eigen paard. Haar maakt, waarna het in de box baan dankt ze aan een Neder- mag wachten op de volgende landse vriendin, die haar een rit. DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22.10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRIJGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS, Vul In, knip lil en «u> op h tin open envtlop nur Hel Vr(e Vofc «M. •batramenMraOnMtttlla Aittraonturmr ,1579.3000 VB MHtim.,0» postage! benton w}.-

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1