4 WNaËÊiÊÊt- enda w Hans Duif er op Plantagefestlval Spark Zeskampbeker Bromfietser In elkaar geslagen Bedreigd met mes ■J-M. sm Tekst: Ron de Groot Foto's: Ed Eggermont ws mm?. (0 V" If; v... „Ik woon in de. Hen- drik Georg Graaf de „Perponcher Sedlinsky straat." Oh ja? Ik in de Jean Victor Baron de Constant Rebecque- Iaan." Het had echt'niet .veel - gescheeld "of een "dergelijke - uitwisseling van gegevens was moge lijk geweest in de ge- ineente Vlaardingen. De twee onuitspreekbare namen stonden in het advies dat een gemeen te-archivaris aan het ge meentebestuur gaf als mogelijke namen voor twee straten. Het ge-" meentebestuur trapte er begrijpelijk niet in. Het is maar een voorbeeldje van wat er allemaal achter de schermen ge beurt bij het benoemen van straatnamen. De afgelopen weken (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het mag typisch worden ge noemd voor de straatnaamgeving in Vlaardingen dat juist het raadslid Wil van Rijn vorige week voorstelde een nieuwe straat in de Oostwijk "Rijn straat" te r. oemen. Anecdotes -- 1 Film fwiwi n (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wim Rook koestert de Schie damse straten in twee schoenendozen. Als lid van de plaatselijke Historische Vereniging is hij al ze ven jaar bezig met het inventariseren en verkla ren van de Schiedamse straatnamen. Rietkraag Speurtocht Gemeentewei Belang Wim Book: "Er moet plein of straat ach ter." - ii ill in n 1/ Jii-A'" 'értr.hï - ffê'fSjSf -mm De meest bijzondere straatnaam, in Nederland, het Burgemeester Scheeresplein op het terrein van Wilton Fijenoord. Scheeres 'is waarschijnlijk de enige burger vader die al tijdens zijn ambtsperiode een plein op zijn naam heeft weten te brengen. V rouwenge vangenis De finale van de Hoogvlietse zeskamp werd een heus spektakel. Het touwtrekken besloot de sportie ve strijd. (Foto Ed Oudenaarden) if vV*' fj i-k'AL/^ï-v *- V - r#Ol j/w .'/y HET VRIJE VOLK A*, A MAANDAG 18 AUGUSTUS 1986 1 "'A'; hebben wij in onze Zo- mer-Zaterdag-serie stra ten met dezelfde namen in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis met elkaar vergeleken. De Stationsstraat, Ooster straat, Van Limburg Sti- rumstraat, Nicolaa* Beetsstraat, Rozenlaan en de Schiedamseweg passeerden op die ma nier de revue. Vandaag publiceren wij als af sluiting gesprekken met twee "stratenzoekers". Wim Rook en Matthijs Struijs hebben de afgelo pen jaren respectieve lijk Schiedamse en Vlaardingse straten on derzocht op hun naam. Het is de bedoeling dat hun werk wordt uitgege ven in een straatnaam boekje. bepalen Vlaardingse namen In de geschiedenis van de Vlaardingse straatnamen zijn al meermalen pogingen ge daan door raadsleden hun naam (bijna) onsterfelijk te maken door hem te hinden aan een stuk weg. Matthijs Struijs (47), medewerker van het ge meentelijk archief, kan er over meepraten. Drie jaar geleden al rondde de Vlaardinger zijn lijst met Vlaardingse straatna am en en de verklaringen daar voor at Het wachten is op de ..eerste druk van een straatna menboek. Het "klusje voor de zondag middag" kreeg voor Struijs en kele jaren geleden grotere be tekenis toen burgemeester Van Lier hem officieel verzocht een gedegen straatnamenlijst te maken. De Haagse uitgever Kruseman was bezig met een serie boeken met straatnamen. Alle ge-meenten met meer dan twintigduizend inwoners zou- deu een aflevering krijgen. "Ik hei ds lijst drie jaar geleden ingeleverd. Sindsdien is er niets meer mee gebeurd. Tij dens mijn vakantie is er geloof ik een telefoontje van de uitge- ,ver,geweest. Ik hoor wel hoe ;.£Éet ermeostkat", zegt Struijs. i-«"'We w" -f - t V Geheel uit «'gen initiatief is Struijs .begonnen aan het in- ventariserep yahl verklaringen van de Vlaardingse straatna men. "Ik deed het om te vol doen aan de vraag van bezoe kers", zegt hij. "Meermalen klopten mensen bij het archief aan met de vraag waar de na men van de straten nu precies vandaan komen. Mensen die bijvoorbeeld pas in de gemeen te zijn komen wonen of op zoek zijn naar een-huis". Tot aan het verzoek van Van Lier bleef het speurwerk van Struijs be perkt tot de vrije uurtjes. Daarna kon hij tijdens zijn werk in het archief de namen zoeken. De informatie is in middels bruikbaar voor het pu bliek. De namenlijst en de ver haaltjes daarachter zijn ge bundeld in drie mappen. De geschiedenis van de Vlaardingse straatnamen wordt gekenmerkt door anec dotes en misverstanden. In de gemeenteraad is in de afgelo pen decennia herhaaldelijk ge discussieerd over de namen. Vorige week nog werden twee aanbevelingen van tafel ge veegd in de commissie alge mene zaken omdat de namen Aletta Jacobsstraat en Calvijn- hof in de Oostwijk voor ver warring zouden zorgen. "Er zijn discussies geweest die lan ger dan drie kwartier duur den", aldvwe-fttEUija^e-V-En dat wordt in deriotfllen vartde ver gadering ook duidelijk" Eén van de meest bijzondere verhalen over naamgeving is het ontstaan van de Prins Bemhardlaan. Het gemeente bestuur van "het "toenmalige Vlaardingen Ambacht was er in 1936 als de kippen bij om di rect na het bekend worden van de verloving tussen prinses Ju liana en prins Bernhard, een straat naar hem te noemen. Ambacht was zelfs zo snel met haar eerbetoon voor de nieuwe telg van het Koninklijk Huis, dat het als eerste gemeente in Nederland met een dergelijke straat op de proppen kwam. De moeilijkheid was echter dat er helemaal geen straat voorhanden was! Het incident kreeg ongeken- jde omvang toen de vaderland se pers lucht kreeg van de naamgeving en een filmmaat schappij de laan op het celu- loid wilde vastleggen. In een spoedbijeenkomst besloot de raad om dan maar de Holy- laan om te dopen in Prins Bemhardlaan. Echter, deze straat was een week daarvoor al omgedoopt in Willem de Zwijgerlaan. Een dorpsfeuille ton dat zijn weerga in die tijd niet kende. Medewerkers van het stadsarchief troffen enige tijd geleden onder de be groeiing tegen de buitenmuur nog een bordje met de naam Holylaan aan. Het archief ligt op de hoek Plein Emaus/Prins Bemhardlaan. Het officieel vastleggen van straatnamen dateert uit 1851. In dat jaar werd de gemeente wet van kracht en kreeg de ge meenteraad de,beyoegdheid om namen uit ie ."delen. Voor die tijd zorgden de*"heWoners* van de straten zelf voor de na men. Een voorbeeld in het hui dige Vlaardingen is de Een- drachtstraat. Gek genoeg ont stond* de naam' na" jaren van" onderlinge spanningen en on enigheid. Kennelijk om het ein de van de ruzies te bekrachti- Matthijs Struijs: "Mensen realiseren zich niet hoe een naam tot stand is gekomen." gen, kreeg de straat uiteinde lijk haar naam. "Tegenwoordigis het in "Vlaardingen zo dat de archiva ris van tevoren om advies ge vraagd wordt", zegt Matthijs Struijs. "En dan kom je wel eens rare dingen tegen. On langs wilde de gemeenteraad een Straat achter het Visserij museum benoemen naar iemand die volgens de beden kers* jarenlang de Lijnbaan in zijn bezit had geHad.J3e raads leden bleken niet* goed op de hoogte met de geschiedenis. De man had de Lijnbaan maar één jaartje gehad. Dat soort dingeh'kömjenogal eens te- gen'V - v- Een volgende anecdote met wederom het gemeentebestuur In de hoofdrol. Een van de raadsleden kwam 'in 1916 op het idee een straat naar de zeeheld "Zoutman" te benoe men- Een ander raadslid ver stond echter "Houtman""en al dus werd de naam in de analen opgenomen. Ook de Sonoy- atraat kent 'haar geheimen. Aanvankelijk zou deze straat worden vernoemd naar de Wa tergeus Lumey van der Mark. Omdat ïdezenegentienRooms Katholieken in" De'n Briel" had" laten uitmoorden kwam het gelovige deel van de raad daartegen in bezwaar. Eén van '""de" raadsleden" sprak zijn tevredenheid uit over de naam Sonoystraat, vernoemd naar Diederik Snoey, eveneens een strijder onder Willem van Oranje, Het raadslid stond er niet bij stil dat ook deze Watergeus be paald niet brands n was en de nodige lijken o, Jjn naam moet hebben staar*. Deze ver handelingen vonden plaats in 1956. Struijs noemt zichzelf be paald geen stratenfreak maar kijkt toch met een wat andere blik naar de naambordjes, op de-gevels.' "Niemand realiseert zich eigenlijk hoe een naaïn'tot' stand gekomen is", zegt hij. "Ik soms wel. Ik woon zelf aan de.,.Grpeneiaan.,,Die -naam is duidelijk. Een weg. die vanuit hetland, het groen, maar de stad liep. Dat is - een -verkla ring". Schiedamse straten S - >9- in 2 schoenendozen LsJPr* In de twee dozen staan op zo'n tweeduizend kaartjes in alfa betische volgorde de "toponie men" van de stad- Niet alleen de namen van de straten maar ook andere gegevens die op vallen. Bijzondere gebouwen en gebeurtenissen; "Helemaal compleet krijg je het natuurlijk nooit meer", zegt Rook. "Een hoop is niet meer na te trekken. Neem nu de Koemarkt. Uit de naam "kun - je opmaken dat hetplein is ge noemd naar een markt die "daar moet zijn gehouden. Ik kan echter nergens gegevens over. die markt vinden. Je hoort mij niet zeggen dat daar nooit een koemarkt is gehou den maar het is wel vreemd dat er totaal niets over op pa pier staat". -i Rook is vanaf 1979 bezig met zijn inventarisatie. In dat jaar werd hij lid van de Historische Vereniging. Tk wilde iets voor mezelf hebben. Dat ia uiteinde lijk het zoeken naar de straten geworden", zegt hij. Het is de bedoeling dal de toponiemen worden opgenomen in de serie straatnaamboeken van de Haagse uitgever Kruseman. In totaal heeft Rook zo'n 650 stra- ten in het huidige Schiedam geteld. Hij heeft bij elkaar 'n dikke duizend namen opgete kend. - A "De mensen gaven vroeger de naam aan een plaats. Dat is tegenwoordig helemaal weg", zegt ,de Schiedammer. "Nu heb je nieuwe namen,, als Riet kraag. Zo van, ik wopn in de Rietkraag nummer/vijf. Per- Böonlijk yjnd-ik dat er dan ook straat -of pfein bij moet,. Niet cj-" Zoiets als "Smaragd zeven". In 'j-r het verleden gaven de mensen - straten namen als Over de ,'Dam of op de-Groenelaan te-. x genover de Ijskelder. Dat laat ste beet tegenwoordig Som- nv-A 4{ v r"' melsdijksestraat. Het was meer een plaatsaanduiding". Rook ontdekte in zijn speur tocht naar de straatnamen dat de Schiedammers niet erg standvastig waren. Straten veranderden snel van naam. Een treffend voorbeeld daar van is de huidige Kethelstraat die door de eeuwen heen bijna tien keer van naam is veran derd. Een kleine opsomming: Beneden de heul van de dam, Overdam, Beneden de heul over 't zustershuis, Beneden de dijkstraat, Beneden de heul en bij de Kethelpoort, Aan de af rol naar de kethelpoort en uit eindelijk Kethelstraat. "Er kleeft een heel verleden aan zo'n straat", zegt Rook. "En zo heb je er in Schiedam nog veel meer. De Hoogstraat heette vroeger hijvoorbeeld Gey- straat. Ik weet niet waar dat vandaan komt. Ook de Koe markt heeft andere namen ge had. Op 't eind en Rotterdam- aeveer." Evenals in de rest van ons land, werden de straatnamen in Schiedam vanaf 1851, het jaar dat de gemeentewet van kracht werd, officieel vastge-- legd door de gemeenteraad. "Toch ontstonden er daarna nog spontane namen", zegt Rook. De steeg Achter de Teerstoof is er bijvoorbeeld zo eentje". Veel discussies worden en werden er in Schiedam over de straatnaamgeving niet ge voerd. In de gemeenteraads vergaderingen wordt de naam geving veelal als h?:aerstuk afgedaan. Onlangs was er 'n discussie over de naam Mlena Drukker. Ze zou in Woudhoek een straat krijgen, evenals en kele andere feministen. De naam werd uiteindelijk afge keurd omdat Drukker volgens de overleveringen liëringen zou hebben gehad met fascisti sche bewegingen. De vrouwen zijn trouwens onderbedeeld wat beteft het aantal straatnamen. Rook: "Behalve namen van het ko ningshuis, kom je niet veel vrouwennamen tegen. Het is ook wel te verklaren. Als je kijkt naar de schilders en schrijvers, er waren nu een maal niet veel bekende vrou wen". Een uitzondering vormt Schiedam Zuid. Door toedoen van aannemer Gabel, die een belangrijk deel van de Gorzen bouwde, kregen veel straten een vrouwennaam. Hij ver noemde de door hem aangeleg de straten eenvoudigweg naar zijn dochters. Op die memier ontstonden ondermeer de Be- rendinestraat en de Jacoba- straat. Beide namen komen nu niet meer voor, Schiedam West dankt haar Mariastraat aan de moeder van een aanne mer die daar actief was. "Een echt belang heeft de naam van een straat volgens mij niet voor de bewoners",. denkt Rook. "De mensen zoe ken het heus niet op. Ik heb nog nooit gehoord van iemand III M* I -li i - fy] -ïfay, ■éP' die persee in een bepaalde straat wilde wonen vanwege de naam". Het is in het verleden van Schiedam al diverse malen voorgekomen dat bewoners van straten tegen de namen in het geweer kwamen. Een be kend voorbeeld is de Konijnen- buurt. Deze buurt had "slechte naam" en bewoners vroegen het gemeentebestuur om een nieuwe. Dit bleek vatbaar voor de argumenten en doopte de Konijnenbuurt om in Noord- vestsingel. Bewoners van het Spinhuis pad, vernoemd naar de vrou wengevangenis die aan deze weg heeft gestaan, waren tot twee keer toe minder gelukkig met hun verzoek tot naams verandering. De bewoners von den dat de naam een kwalijke bijklank had. In 1866 en 1906 wérden verzoeken ingediend. - In beide gevallen zag het ge meentebestuur geen aanlei ding voor de veranderingen. "Bij het zoeken naar straten en namen komt er een onge looflijke hoeveelheid informa tie op je af', weet Wim Rook inmiddels. "Aan de hand van de namen kun je de geschiede nis van een stad uittekenen. De naam Keetsteeg bijvoorbeeld wijst op visserij of handel in vlees. Keet komt van zoutkeet. En in Schiedam heb je natuur lijk de stegen vernoemd naar molens. De Walvischsteeg, de Westmolensteeg, de Branders- steeg. In de buurt van 't Raam moet ooit een Oostmolen heb ben gestaan. Dat kun" je zien aan dé naam Oostmolenstocg. Maar ja, zoiets wordt pas vast gelegd als er sprake is van verkoop of iets dergelijks. Dat vind je niet meer terug Dat is een speld in een hooiberg". SCHIEDAM De organisato ren van het popfestival in de Schiedamse Plantage Schelp hebben de saxofonist Hans Dulfer gestrikt. De 'meester van de trashrock' komt met zijn bajid Reflüd rond het mid daguur spelen op het festival dat op zaterdag 20 september gaat plaatsvinden. De Vlaardinger Arnold Wulster en de Rotterdammer Frank in 't Veer namen in mei van dit jaar het initiatief om een ver waterde traditie nieuw leven in te blazen. Het festival In de Schelp was een jaariijkö terug kerend feestje voor Schiedam se jongeren met plaatselijke en landelijk bekende groepen. Het programma van het festival dat een onderdeel is van de Schie damse Brandersfeesten, die van 20 tot en met 27 septem ber worden gehouden, is nu bekend. Alle aantredende popgroepen speien anderhalf uur. „Wij vin den vaak dat een 'toffe' groep te kort speelt tijdens festivals. Wij willen de bands een com pleet programma laten presen teren"., aldus de organisatoren, die de Vlaardinger Leo IJdo gevraagd hebben de bands bij het publiek te presenteren. Op het terrein voor de Schelp ko men kraampjes te staan. Er wordt eten verkocht, drank en grammofoonplaten. Het festival begint om half twaalf. De volgende groepen treden aan: No Holding Back/ een soulband uit Amsterdam; Hans Dulfer met Reflud, jazz/ trashrock; Jukebox Jive, één rock and roll-groep met vijfti ger en zestiger jaren muziek uit Spijkenisse; Goats Palace, bluesrock-formatie van de Schiedamse zanger/gitarist Rob Boer, eens leider en op richter van de 'jongste bandl v van Schiedam; Fun Depart- t ment, een funkband uit Viaar-' dingen; Blow Beat, fusion- groep uit Nijmegen. ROTTERDAM De Atletiek vereniging Spark uit Spijkenis se heeft zaterdag besiag ge legd op de wisselbaker van de Sportzeskamp Hoogvliet. „Daarmee is de wisselbeker voor het eerst buiten de deel gemeente," iiet mede-organi sator J. van der Hor zaterdag avond tijdens het slotfeest we ten. Zaterdagmiddag, bij de laatste van de acht etappedagen, was het trouwens ook compleet feest. In de Hoogvlietse sport hal werd een pure "Zeskamp- zonder-grenzen" strijd uiige; vochten. Leuke decors, aankfe- ding en doordachte spelletjes? amuseerden de deelnemers- van de tien ploegen én de hon derden toeschouwers. De laatste wedstrijd van de vierde Sportzeskamp kwam op naam van de Trlmvereniging Poortugaaf. Van alle deelne mers leverde René Bekker de beste individuele prestatie: hij kreeg de titel "Super-Zeskam per" aangemeten. Zanger Mar tin Eden zette tot slot de sport hal muzikaal op zijn kop. MAASSLUIS Een 18-jarige jongen uit Maassluis is het af gelopen weekeinde door twee plaatsgenoten op straat in el kaar geslagen. De twee vech tersbazen, 21 en 22 jaar oud, zijn door de politie aangehou den. Volgens een politiewoord voerder hadden de mannen al ledrie de nodige alcoholhou-_ "dende dranken genuttigd.* Het slachtoffer werd door de twee belagers van z'n brommer ge trokken toen hij hen passeer de. Hij kreeg enkele rake klap pen maar raakte niet ernstig gewond. Hij hoefde niet te wor den behandeld in het zieken huis. MAASSLUIS Een 30-jarige inwoner van Maassluis, die na cafébezoek met een 45-jarige stadgenoot mee naar huis ging voor een afzakkertje, kreeg za terdagnacht opeens een dolk mes op zich gericht. Onder be dreiging van het mes gaf de jonge man 150 gulden af aan 3e oudere cafémaat. De jonge man ontkwam en deed aangif te bij de politie van de diefstal onder bedreiging. De bedrei ger werd door de politie later die nacht uit zijn bed gehaald. De man kreeg een proces wei- baaL- Z - BIOSCOPEN ALHAMBRA 1, tel. 4330293: A passage to India (a.l.), 2 en 8 uur ALHAMBRA 2, tel. 4330293: Op hoop van zegen (a.l.)l 2, 6.45,9.30 uur CALYPSO 1, tel. 4131855: Po lice Academy 3 (a.l.), 2, 7,9.30 uur CALYPSO 2, tel. 4131855: Ka rate Kid 2 (a.l.), 1.45, 6.45, 9.15 uur CALYPSO 3, tel. 4131855: The jewel of the nile (a.1.), 2,7, 9.30 uur CENTRAAL, tel. 4138210: Meisjes die op de baas vallen (18), t/m doorl. van 12.15 tot ca. 21.30 uur; Passions (18), di. doorl. van 12.15 tot ca. 21.30 uur CINEMA NRC, tel. 4330293: The hitcher (16), 2, 6.45,9.30 uur CINEMA OSCAR, tel. 4330293: Highlander (16), 2, 7,9.30 uur CINERAMA 1, tel. 4115300: Top gun (a.l.)t 2, 7, 9.30 uur CINERAMA 2, tel. 4115300: Karate kid 2 (a.L), 2, 7, 9.30 uur CINERAMA 3, tel. 4115300: Out of Africa (ai.), 2 en 8 uur CINERAMA 4, tel. 4115300: De nacht draagt jarretelles (16), 2, 7,9.30 uur CINERAMA 5, tel. 4115300: Pretty in pink (al.), 2, 7,9.30 uur CORSO, tel. 4121110: Cobra (16), 2, 7, 9.30 uur LUMIERE 1, tel. 411755: Op hoop van zegen (al.), 2,7,9.30 uur LUMIERE 2, tel. 4117755: Short circuit (al.), 2, 7, 9.30 uur LUMIERE 3, tel. 4117755: Heil camp (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur LUMIERE 4, tel. 4332013: Tha Corsican brothers (16) 1.45«s 6.45, 9.15 uur -:*< REX, tel. 4772793: Vrolijk sex: pension (18), doorl. van 10.00, tot 24.00 uur THALIA, tel. 4111555: Ttje mo ney pit (al.), 2, 7, 9.30 uur 't VENSTER 1, tei. 4364998: - Filmzomer '86, diverse fllms^ (16), 9.30 uur, beh. ma. 't VENSTER 2, tel. 4364998: Dance with a stranger (16), 10 uur, beh. ma. 't VENSTER 3, tel. 4364998: Padre nuestro (16), 9.30 uur, beh. ma." LANTAREN, tel. 4364998: Sans toit ni loi (16), 10 uur, beh. ma. EURO (Spijkenisse), tel. 01880-24144: Op hoop van ze gen (a.l.), 6.45, 9.15 uur; Police, academy 3 (a.!.), 6.45,9.15 uur; American Ninja (16), 6.45,9.15 uur; Cobra (16), 6.45,9.15 uur TiVOL! (Hellevoetsiuis), tel. 01883-12608: Op hoop van ze gen (al.) ma 7.30,10 uur, di. 7.30 uur; Out of Africa (al.), 8 uur; Cobra (16), dl. 10 uur LAURENSKERK: orgelconcert door Gijsbert Lekkerkerk, ma 20.15 uur BAS GROENOORD, Schiedam: avondzwemvlerdaagse, ma. 18.00 uur LUSTHOFSTRAAT: wielerron de Kralingen, dl. 17.30 uur

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1