enda Milieuraad |aat op zich wachten PARKEERMETERS VERNIELD Leraren yan LTS ttprüg naar school Kramer wint mini-triathlon 5000 bezoékèrs Expositie Amnesty Haakweg verbreed Rommelmarkt deels verregend Aardappelen en maïs gestolen mm. Een'wagen tje van ge meentewer ken haalt de paaltjes op van vier pdrkeerme- tersdiein de Fransen straat in Vlaardingen uit de grond zijn getrok ken. De ver nielingen zijn aange bracht door twee Vlaar dingers die zaterdag nacht „zijn wezen stap pen". Naast de meiers wer den ook drie afvalbakken en een paar fietsen stuk gemaakt. De daders zijn gistermor gen vroeg op het Veer- ptein aange houden dooi de politie. (Foto: Ed Eggermont) Bezoekers bekijken "betaalbaar antiek" in de Mar- qriethal in Schiedam. (Foto: Ed Eggermont) SCHIEDAM „Als we niet snél beginnen met de schoonmaak, wórdt de hele Nederlandse mun tenverzameling waardeloos." Oud-directuer Lyke- le Palmbergen van het Muntenmuseum in Assen wil het niet bij deze waarschuwing laten. Hij heeft een adviesbureau Royal Coins opgericht en reist het héle land af om op antiekbeurzen voorlichting te geven over "muntkanker". Dit weekeinde stond Palmbergen op de antiekbeurs in de Margriethal in Schiedam. „Ik zie hier verzamelaars die me collecties laten zien voor taxatie. Soms moet ik heel wat illusies in duigen laten vallen." Richard Kramer ontvangt uit handen van de heer Ouweneel de eerste .prijs: een fraaie tinnen scho tel'(Foto: Ed Egger mont) „U heeft hier leuke munt. In Groningen geslagen in 1564." Op de foto: de must van de heer Scheffers. (Foto: Ed Eggermont) TIVOL! (Hellevoetsluls), tel. 01883 - 12608: Op hoop van zegen a.l.) 20.30 uur, Out of Africa (a.l.) 20 uur. Cobra (16) di. 20.30 uur. DE DOELEN: 13e Kunst- en Antiekbeurs ma. di. 12.00-22.00 uur. HET VRIJE VOLK 'Muntkanker HOEK VAN HOLLAND Ter wijl de Amnestygroep West- land het 10-jarig bestaan viert, bestaat de landelijke organisa tie van Amnesty International een kwart eeuw. Voor de sub- groep Hoek van Holland reden om een expositie in te richten in het wljkgebouw De Hoekstee van 8 tot en met 13 septem ber. "Tekenend voor Amnesty" is de titel van die tentoonstelling die op maandag 8 september wordt geopend door deel raadsvoorzitter De Lint. Groepsbezoek aan de exposi tie Is na overleg mógelijk. Op de openingstijden van de bi- bliotheek in De Hoekstee zal steeds een vertegenwoordiger van Amnesty aanwezig zijn. HOEK VAN HOLLAND De Haakweg,.de op één na be langrijkste verbinding tussen Hoek van Holland en het ach terland, zal worden verbreed van vijf naar 6,5 meter. Daar mee hoopt men de veelvuldige ongelukken met het vrachtver keer te verminderen. De Haakweg krijgt bovendien een apart rijwielpad. Op dat laatste punt had de deelraad commissie voor .verkeer, open bare werken en groen wel.wat bedenkingen. Het rijwielpad dwingt de fiet sers twee keer dé Haakweg - over te steken. -\„.j OTTERDAM EN OMGEVING MAANDAG 25 AUGUSTUS 1988 vreet aan verzameling VLAARDINGEN Een groep leerkrachten van techni sche scholen in het Nieuwe Waterweg-gebied gaat tijdelijk weer térug naar de schoolban ken: de moderne techniek is hen te ver vooruit geschreden. Het gaat om 24 leraren van de Lagere Technische Scholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Zij krijgen vrijwil lig een bijscholing op het ge bied van computergestuurde gereedschapswerktuigen. De cursus, die deze week be gint, leert de leraren hoe ze ge reedschapswerktuigen met computer numerieke besturin gen (CNC) moeten program meren en toepassen. Bij deze geautomatiseerde machines neemt de computer het hand- bcdienen en hand-instellen 'over. Voor dit bijscholingsproject hebben het technisch onder wijs en het bedrijfsleven el kaar gevonden. Een Vlaar- dingse producent en gebruiker van geautomatiseerde gereed schapswerktuigen (Cincinnati Milacron b.v.) heeft voor de cursus bedrijfsfaeiliteiten en deskundig personeel ter be schikking gesteld. Van de be drijfsfaeiliteiten mogen de cursisten kosteloos gebruik maken. Deskundig personeel van het bedrijf verzorgt de op leiding. Initiatiefnemer van het bij scholingsproject is' H.B. Meer dink, adjunct-directeur van de Technische School Vlaardin gen. Meerdink: „Een goede re latie met het bedrijfsleven is voor ons erg belangrijk. Het is een relatie met - de realiteit waarin onze leerlingen komen te staan zodra zij de school verlaten. Om de leerlingen goed voor te bereiden op de praktijk in het bedrijfsleven is hét noodzakelijk dat de leer krachten van nieuwe belang rijke ontwikkelingen in deze sector als CNC-apparatuur - op de hoogte zijn. Helaas zie je maar ai te vaak dat een schoolse situatie niet aansluit op de praktijk." Ais de leerkrachten de cur sus tot een goed einde hebben gebracht,, moeten zij de ver gaarde praktische kennis nog enige tijd voor zich houden: gelegenheid om de leerlingen met CNC-apparatuur te leren werken is er in de meeste ge vallen nog niet. „Wij hebben nog geen werktuigen met een CNC-systeem. Maar ik vind. wil je zo'n computer aanschaf fen dan moeten de leraren toch eerst weten hoé je er mee om gaat. Je koopt ook niet eerst een auto om vervolgens pas je rijbewijs te halen," aldus rede neert Meerdink. De Technische School Vlaar dingen heeft echter twee jaar geleden bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen al toestemming gevraagd voor de aanschaf van dergelijke ap paratuur. Meerdink: „Wij zijn ermee bezig om op alle Lagere Technische Scholen CNC-appa ratuur te krijgen. VaAnwege bezuinigingen hebben nog niet alle scholen beschikking hier over. Maar ja, bezuinigingen treffen niet alleen ons, moet je maar denken." De technische scholen zijn nog in overleg met het Neder lands Genootschap voor de Op leiding van Leraren in het Be roepsonderwijs (NGOLB) voor een erkenning van het bijscho lingsproject. Een- erkenning van het genootschap zou de waarde van de cursus doen stijgen en tevens de mogelijk heid bieden om een verzoek voor subsidie in te dienen bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Van een tfizer verslaggevers VLAARDINGEN Vier Vlaardingers zijn aange houden omdat zij illegaal aardappelen rooiden en maïs plukten. De politie trof hen aan op een veld van een boer in de Broek polder, nadat zij was ge waarschuwd. Toen de politie ter plaat se kwam dook één van de mannen met een plastic zak vol aardappels In de greppel van een sloot. La ter vonden de agenten ook nog maïskolven achter In een auto van de „stropers", De landbouwer heeft geen aangifte van diefstal gedaan, nadat de rooiers bereid waren hem een ver goeding te geven. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Ruim 5.000 kopers en belangstellenden be zochten het afgelopen weekein de de „Grote Antiekbeurs" in de Margriethal in Schiedam. Het is voor het eerst dat in Schiedam een antiekmarkt van meer dan 2.000 m2 is ge houden. De organisatrice, C. van der Schagt van het bureau Midland, is van plan ieder jaar met de beurs naar de Mar griethal te komen. Vrijdag en zaterdag kwa men vooral veel .bezoekers uit de regio Nieuwe Waterweg, terwijl zondag alle dialecten vertegenwoordigd waren. De belangsteiling ging veelal uit naar het zogeheten kleingoed: zilver, -kristal, schilderijen, porselein, aardewerk, en zo meer. Enkele kenners bekeken onderzoekend de 700 Perzische en andere. Oosterse tapijten. Volgens Van der Schagt gaat het na een flinke inzinking weer goed met de .antiekhan del. „Langzaam /öiaar zeker groeit de belangsteiling voor antiek weer," zegt ze. „Het best loopt de betaalbare antiek; zoals bijvoorbeeld de Henri 2-kasten uit Frankrijk. Voor twee mille zijn ze al te krijgen en concurreren dus met succes tegen de moderne eikehouten kasten uit de fabriek. Hetzelfde geldt voor het zilverwaar en de sieraden." Ze vindt het belangrijk dat de kopers in verschillende prijsklassen antiek wordt aan geboden. „Naast het honderden jaren oude antiek van beurzen als de Doelen in Rotterdam en het Turfschip in Breda moeten ook spullen voor mensen met een smallere beurs te koop zijn." Het bureau van Van der Schagt richt zich dan ook spe ciaal op die goedkopere markt, Midland organiseert jaar lijks dertig antiekbeurzen en breidt nog steeds uit, „Nu heb ben we Schiedam erbij," zegt Van der Schagt. „We zoeken nog een plaats in "deze regio. Want terwijl we dachten dat hier niet vee! kopers zouden zijn, blijkt nu juist dat hier erg vee! interesse voor de oude spullen is." SCHIEDAM Na een regen achtige zaterdagochtend, kwam geleidelijk aan de rom melmarkt van de Christelijke Jeugdvereniging (CJV Schie dam) opgang. De markt was opgezet op het Museumplein. De opbrengst, zaterdagavond laat nog niet bekend, is be stemd voor de zomerkampen die de vereniging voor de jon geren organiseert. "Een paar dingen zijn misge gaan," zegt Margaret Rijntal- der (24), die de markt heeft ge organiseerd. "Allereerst die re gen, natuurlijk. Maar daar kun nen we niets aan doen. Verder zijn eigenlijk de zomerkampen al geweest en moet de markt de uitgaven van de kampen nog goedmaken. Dat zal niet gebeuren. Zeker niet omdat de CJV in verband mèt haar hon derdjarig bestaan veel extra's voor de jongeren heeft ge daan." Kinderen vermaakten zich op- pérbest op het museumplein. Naast de traditionele grabbel ton en het rad van avontuur, waren dit keer ook nieuwe on derdelen te zien. Bijvoorbeeld Dr. Bibber, waarbij een ring om een metalen staaf gescho ven moest worden zonder de staaf aan te raken, ALHAMBRA 1, tel. 4330293: The money pit (a.l.) 2, 6.45 en 9.30 uur. - ALHAMBRA 2, tel. 4330293: 9V4 weeks (16) 2, 6.45 en 9.30 uur. 1 CALYPSO 1, tel. 4131855: Po lice Academy 3 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 4131855: Ka rate Kid II (a.l.)..1.45. 6.45 en 9.15 uur. Y- CALYPSO 3, lel. 413.1855: The jewel of the Nile (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 4138210: Bad Girls 3 (18) 12.15-21.30 uur. Let's talk séx (18) di. wo, 12.15-21.30 uur. CINEMA NRC, tel. 4330293: Heil camp (16) 6.45 en 9.30 uur. di. ook 2 uur, 'r CINEMA OSCAR. tel. 4330293; The Sicilian connection (16) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300: Top gun (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2, tel. 4115300: Karate Kid I! (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 4115300: Out of Africa (a.l.), 8 uur. CINERAMA 4, tel; 4115300: De nacht draagt jarretelles (16) 7 en 9.30 uur, di. ook 2 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300: Pretty in pink (a.l.) 7 en 9.30 uur, di. ook 2 uur. CORSO, tel. 4121110: Cobra (16), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 1tel. 4117755: Op hoop van zegen (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2, tel. 4117755: Short circuit (a.l.), 2,7 en 9.30 uur. Palmbergen legt uit wat er aan de hand is met munten- vérzaniëlehd Nederland: „Met munten gebeurt zo'n beetje hetzelfde als met gebouwen die worden aangetast door i zure regen. De munten worden ge leidelijk aangevreten, totdat de gaten ér. in vallen. Dit pro cés kun je vergelijken met een slepende ziekte :en wórdt door Óns muntkanker genoemd." De 'ziekte' heeft twee belang rijke oorzaken;' Munten die ja- urenlang van hand tot hand zijn gegaan worden door 'de verza melaar veelalniet goéd ge noeg gereinigd. Daardoor blij ven vele vetten, zouten en zu ren aan de munten zitten en gaan ze inwerken op de meta len. v; „Munten die van bijna puur goud zijn gemaakt, waarin dus weinig andere metalen voorko men, lopen minder kans munt kanker te krijgen," zegt Palm bergen. „Hoe meer legeringen hóe groter het risico is dat de munt wordt aangevreten. De metalen gaan dan met elkaar in gevecht, met het slopende resultaat van aanslag en ga ten." Palmbergens Royal Coins adviesbureau, gevestigd in Lienden, is geheel onafhanke lijk. Hét bureau geeft gratis advies en voorlichting (over 'opslag) over de munten en taxeert ze eveneens gratis. Palmbergen legt uit waarom .hij geen kosten in rekening brengt: „Het is een hobby van me. Het geld interesseert me niet, maar ik vind het wel be langrijk dat de Nederlandse collectie munten bewaard blijft. Dat behoud van de ver zameling is me heel vee! waard.-'y';. Ik wil dan ook dat de men sen me vertrouwen én mijn adviezen opvolgen. Als ik me laat betalen denkt iedereen dat ik alleen op winst uit ben. Ik hoop op rriijn manier met suc ces bij te dragen aan de schoonmaak en conservering van de gehele muntvoorraad die in ons land aanwezig is." 'Volgens Palmbergen verko pen handelaren dë meest uit eenlopende schoonmaakmidde len die èn'te duur zijn èn scha delijk voor de munten. Debes- Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM Vader en zoon Van Hóuwelingen; uit re spectievelijk Rotterdam en Krimpen aan de IJssel. kwa men zaterdag als laatsten over de finishlijn van SSCHarga: vier uur, 30 minuten en 33 se conden duurde hun ^mini- triathlon. Reden: onderweg •hadden zij gepicknickt en dat kost minuten. De heer Ouweneel, één van de organisatoren, kan er sma- kelijk óm lachen en hij voegt er aan toe: „Maar eigenlijk doen we het voor die recreatie ve sporters. Het doet je goed wanneer je constateert dat er ook heel gewone fietsen bere den worden, en niet alleen van die snelle sportkarretjes". Dat geldt echter niet voor de winnaar: dé Schiedammer Ri chard Kramer. Van huik uit, waterpoloër legt hij zich sinds een jaar toe op .het hardlopen en hetfietsen. Bijna professio neel spreekt hij over de wed strijd: „Het ging niet echt góed. Vooral het fietsen kan volgens mij sneller, sinds kort krijg ik advies van echte wiel renners. Hét zadelstaat bij voorbeeld al rui m vijf centi meter hoger en dat scheelt een stuk". Richard Kramer blijft dicht bewonerscommissie van de drie officiële Maassluise 'bo- demverontreinigingswijken': de Steehdijkpolder, de Vertowijk én de Noord Nieuwlandse Pol der Zuid. Ook is er plaats voor een vertegenwoordiger van de Milieu Federatie Zuid-Holland. Vooral Harm Woudstra, (behal ve CDA-raadslld ook al jaren zeer actief in de Commissie Bodemonderzoek Steendljk- polder) maakt zich sterk voor een 'brede milieucómmissie, die een volwaardig milieübeleid voor Maassluis kan maken'. Belangenbehartiging voor een bepaalde wijk vindt hij uit den boze. De burgerleden moeten er dan ook op 'persoonlijke ti tel' inzitten en niet als lid van een bepaalde bodemcommis sie. De drie'bodemclubs'die de commissieleden moeten leve ren, hebben het voorstel pas zeer. recent onder ogen gekre gen. Zij mogen hun visie op de "milieuraad' nog wel geven, maar of zij nog veel invloed op de gang van zaken zullen heb ben, is twijfelachtig. De milieu raad is een politieke kwestie geworden, met aile gevolgen van dien. Van der Knaap ver woordde dit zelf: ,,Het was geen open zaak, dat weten we allemaal". - Het is jammer dat burgemees ter Van Es milieu niet in zijn portefeuille heeft willen nemen. Dan had met een zo zwaar wichtige zaak als het milieu niet zo gauw een politiek spel kunnen worden gespeeld. „Zó," klinkt het bewonderend uit de mond van Palmbergen. „Zó, u heeft een leuke munt hier, hoor. Eens even kijken. Die kan wel duizend gulden waard zijn." Palmbergen pakt een standaardwerk erbij, ter wijl Scheffers vertelt dat hij het exemplaar heeft gekregen van een goede.kennis die nu helaas dóód is. De munt heeft voor hem persoonlijk veel be tekenis. „Het is een 4-stuiver stuk. Mooie, kwaliteit, mijnheer," kraait Palmbergen. Glinste rende óogjes.v„Het stuk is in Groningen geslagen." Pakt een loupe erbij: „Goh, dateert van 1564. Nou mijnheer, dit over komt me toch niet vaak. Ik zal u de gegevens zeggen. De munt weegt 3,84 gram en het zilvergehalte bedraagt 0,493. U ziet hier het ongekroonde stadswapen van Groningen, geplaatst op een versierd kruis. Aan de ommezijde heeft u het kruis met het stadwapen als hartschild. Ik taxeer de munt op 1.200 gulden. „Ik zal u vertellen waarom deze munt zo bijzonder is. In Groningen woonden in de zes tiende eeuw heel weinig men sen, zodat ér minder munten zijn geslagen dan in bijvoor beeld Holland. Bovendien wa ren er nogal wat oorlogen in het Noorden, zodat er bijzon der weinig van deze stukken bewaard zijn gebleven. „Ik wens u veel plezier met uw muntstuk. Neemt u wel een kartonnetje mee, dan blijft hel stukgoed." Scheffers gaat tevreden heen en Palmbergen kijkt driftig om zich heen. Op zoek naar een volgende'klant'. bij het scorebord staan, maar niemand zal hem voorbij stre ven. Met 1.56.04 wint hij met overmacht. Anders lag dit bij de dames. Heel lang dacht mevrouw De Pater uit Rijswijk dat zij met deeer ging strijken. Op het laatst werd zij échter versla gen door mevrouw Van de Berg uit Dordrecht die met 2.31.53 ruim drie minuten snel ler was. door Lelia Kuiper MAASSLUIS De Maassluise Milieuraad, die dit voorjaar in het 'programma op hoofdza ken' zo trots door de politiek was aangekondigd, komt zeer moeizaam van de grond. Het voorstel dat nu aan de raads fracties over deze functionele commissie is aangeboden draagt alle sporen van een compromis in zich. De commis sie zal volgens het voorstel plaats bieden aan vier niet- raadsléden plus vertegenwoor digers van de zes gemeente raadsfracties. Niet alle Maassluise milieu kwesties .komen in de te vor men 'milieuraad' aan de orde. Oorzaak daarvoor is de verde ling van milieuzaken tussen de CDA-wethouder. isaëc van der Knaap en PvdA-wethouder An ton Wustrow. Het is de bedoe ling dat Van der Knaap de 'mi lieuraad' gaat voorzitten, dus alleen 'zijn' milieuzaken komen op de agenda van de COmmiS- Sle. In verschillende vergaderingen hebben de. raadsleden de afge lopen week langdurig over de 'milieuraad' gediscussieerd. Het ziet ernaar uit, dat de In stallatie van deze milieuraad nog wel wat langer gaat duren dan in het eerder genoemde programma op hoofdzaken stond. Toen gingen de politici ervan uit dat de nieuwe milieu raad in september aan de slag zou gaan. De burgerleden van de com missie kunnen volgens het voorstel afkomstig zijn uit de De Sportbond Schiedam kan terugkijken op een geslaagde derde thriathlon. 204 deelne mers deden dit' jaar. mee: ruim honderd meer dan in 1985.; Zelfs illegale rijders hadden zich tussen het peloton wielrij ders kunnen verstoppen. Voor één van hen eindigde dé fiets- partij in het ziekenhuis. Na een noodlottige val over een paal tje moest hij afgevoerd wor den 'met een - slagaderlijke bloeding./ De heer Ouweneel: „Dat iemand niet geregistreerd meerijdt, is vrijwel niet te voorkomen. Toch blijf je ver antwoordelijk. Volgend jaar nemen we nog meer veilig heidsmaatregelen en ook het aantal EHBO-posten zal wat worden uitgebreid, maar wé gaan op de ingeslagen weg voort". //./- te en goedkoopste methode acht hij de munten goed uit te koken in water. Verder advi seert hij kartonnetjes té kopen zuur-, vocht-'en luchtvrij waarin de munt vrijwel va cuum kan worden opgeborgen. „Die plastic mapjes zijn fout. Fout, helemaal fout! Dé kar tonnetjes kosten slechts negen, gulden voor 50 exemplaren." zegt hij. Als hïj; in de Margriethal in Schiedam aarzelende belang stelling krijgt van een paar be zoekers, buigt Palmbergen over dé tafel van zijn standje heen en kijkt of iemand een munt in zijn handen heeft. „Mag ik die munt eens van u zien?" vraagT hij beleefd asm een inan, die zich later voor stelt ais Ton Scheffers! De knuist- gaat open en een vaal ogende zilverkleurige munt rolt op de tafel. s LUMIÈRE 3. tel. 4117755: 9'A weeks (16) 1.45, 6.45 sn 9.15/ uur. - LUMIÈRE 4, tel. 4332013:/-/; Short circuit (a.l.) 6.45 en 9.15 uur, di. ook 1.45 uur. "r-t REX, tel. 4772793: KatharinaZ en wilde hengsten (18) 10-24 uur. THALIA, tel. 4111555: Polter/ geist 2 (16) 2, 7 en 9.30 üuf;Vé 't VENSTER 1, tel, 4364998:5 Filmzomer '86, dag., beh. ma. 21.30 uur: y;//3Y 't VENSTER 2, tel. 4364998: Dance with a stranger (16) dag, beh. ma 22 uur, 't VENSTER 3, tel. 4364996: Padre Nuestro (16) dag„ beh. ma. 21.30 uur. r,/' LANTARENtel, 4364998: Sans toit nl foi (16) dag., beh. ma. 22.00 uur. EURO (Spijkenisse), tel. i: 01880-24144: Op hoop Van ze gen (a.l.) 6.45 en 9.15 uur, Pretty in Pink (a.l.) 6.45 en 9,15 uur, Police Academy 3 (a.l.) 6.45 en 9,15 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1