reemae es m ardingen SOCIALISTIESE PARTIJ: INFOKAB MAAKT HET TE BONT MET FOLDERS en lumm ddr Uil II Krantenjongen mishandeld IK LEES HET VRUE VOLK Complimenten voor nieuw PTT-kantoor Man rijdt tegen wegafzetting fsutm K A'H ft' A L -34+ 'JHF Rol b||na op hol Twee man gepakt Explosie op boot vMmmmxMi Inbreker weggevloekt óuvutlm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Er worden in Schiedam steeds meer cursussen voor vrouwen georganiseerd. Het jaarlijkse aanbod doet vermoeden dat er op het gebied van de vrouwenemancipatie nog het nodige te doen is. Vera Wijnker, emancipatiewerkster in het Schiedamse vrouwenhuis Barrika, kan dit beamen. „De vrouwenbeweging heeft nog een lan ge weg te gaan, voordat vrouwen evenveel rech ten hebben als mannen," zegt ze. Adviesorgaan Loket Emancipatiewerkster Vera Wijnker: "Het blijft langzame ontwikkeling." (Foto Ed Eggermont) een Vreemde bordjes staan er in VIaardin gen. Een halte waar al leen bussen stoppen heet een tramhalte (zie onze krant van vo rige week zaterdag). En deze twee borden mogen er ook zijn. In de Kuiperstraat een stukje grond met on kruid te huur. Mooie planten voor wie er van houdt, maar of je daar nu voor moet be talen... Ook op de Schiedamsedijk staat de wereld op zijn kop. Onmiskenbaar een ha vengebied, waar de bo venste pijl naar ver wijst. Maar je hebt wel een amfibie-voertuig nodig om er te komen. En de Oostwijk ligt in het noorden van Vlaar- dingen, aldus de rich tingsaanduiding. Merk waardige stad. (Foto's Ed Eggermont Folder 41 ff"! A '4 l f5 i i f 4 v 1th te** Nieuws Offerte Sandra Harlingen, scholiere. Werkt tijdens haar vakanties en weekends als ijsverkoopster. Maakte tijdens een paar stiile uurtjes voor het eerst kennis met Het Vrije Volk. En heeft 'm nu dagelijks bij de hand ('Best wel een gezellige krant..."). Maak nu gratis en vrijblijvend twee weken kennis met Het Vrije Volk. Eén telefoontje is voldoende: (010) - 4004.444, Lezersservice. .Nas A J*1 HET VRIJE VOLK schiedamvlaardingen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 19»6 Emancipatie heeft Schiedam nog niet veroverd hebben we daarmee nog geen betere samenleving. Daai oor moet de maatschappij anders worden Ingericht," zo meent Vera Wijnker. Elk jaar komen er vel een paar cursussen bij. Vrouwen orienteren zich in de samenle ving, vergadertechnieken, eet- versiaving, enzovoort. De cur sussen werken de vrouwen emancipatie in de hand. Emancipatie is voor sommi gen een vies woord, voor ande ren een noodzaak om te komen tot een humaner, menslieven der samenleving, legt Vera Wijnker uit Het streven naar gelijke «jrf kansen voor vrouwen brengt Sa* volgens Vera Wijnker die bete ls re samenleving dichterbij. De w vrouwenemancipatie is hier een voorwaarde voor. „Maar die emancipatie alleen is niet genoeg Als er, om maar een voorbeeld te geven, evenveel mannen als vrouwen aan een universiteit een studie volgen. „Wij hebben respect voor ieder individu," vervolgt zij. Allerlei werk is nodig om te komen tot een resultaat, en dat is niet alleen in een bedrijf zo. In de vrouwenbeweging probe ren wij hiërarchie in "functies zo klem mogelijk te maken. Wij streven, naar aen samenle ving waarin een ieder tot zijn en haar natuurlijk recht komt en zijn/haar capaciteiten ka» benutten. Zoals riet nu is blijven de capaciteiten van vrouwen die ook buiten het gezin liggen vaak onge bruikt." Hoe ver is de Schiedamse vrouwenbeweging in het emancipatieproces en de ver wezenlijking van haar idea len? „De laatste jaren is er veel gebeurd op het gebied van vrouwenemancipatie," vertelt Vera Wijnker Steeds meer vrouwen schrijven zich in voor de cursussen. Meer' vrouwen zijn in het arbeidsproces opge nomen of hebber zelfstandig eer bedrijfje opgezet. „Maar het blijft een langzame ontwik keling, waarschuwt de eman cipatiewerkster, „die gepaard moet gaan met een mentali teitsverandering van zowel mannen als vrouwen." Naast de successen aan de ene kant, wordt het ontwikke lingsproces voor vrouwen aan de andere kant ondermijnd door bezuinigingen, zo meent Vera Wijnker. Dit gaat op voor het emancipatieproces over het algemeen en Schiedam vormt daar geen uitzondering op. „Het afgelopen jaar heeft het vrouwenontmoetingscen- trmn niet op de bezuinigings- rol van de gemeente gestaan, maar voor het volgend jaar staat het alvast genoteerd," weet Vera Wijnker te vertel len. De strijd voor gelijke rech ten voor vrouwen in Schiedam draait voornamelijk op vrij willigsters. Vera Wijnker is de enige beroepskracht in Barri ka, aangenomen voor negen tien uur in de week. Op dit mo ment wordt zij bijgestaan door twee vrouwen die voor één jaar zijn aangesteld in het ka der van de Werk Verruimende Maatregel. „Deze contracten lopen ech ter bijna af. En het ziet er naar uit dat alles dan weer neer komt op de schouders van rij- willigsters," voorspelt Vera Wijnker. „Het belang van vrou wenemancipatie wordt wel er kend door allerlei instanties, maar zodra de financiële kant aan de orde komt, sta je v aak voor een gesloten deur Voor de cursussen wordt wel wat geld uitgetrokken. Maar we zenlijke bedragen komen er niet op tafel. Bij voorbeeld om de slechte kinderopvang, er is een landelijk tekort, eens te re gelen." De Schiedamse vrouwenor ganisaties hebben gezamenlijk een initiatiefvoorstel ingediend bij de gemeente Schiedam voor de oprichting van een brede emancipatiewerkgroep. SCHIEDAM „Zonder post kunnen we niet. Even voordat hi| gisterochtend het voor 1,8 miljoen gulden verbouwde hoofdkantoor van de PTT in Schiedam opende, strooide burgemeester R. Scheeres van Schiedam met complimenten „Het Schiedamhe postkantoor is in ons land een trendsetter." De burgervader repte met geen woord over het uitstapje dat zijn gemeente m 1984 maakte naar de Stadspost Schledam/Viaardingen dat de post van de ambtenarij goed koper kon bezorgen Vorig jaar werd het contract met de parti culiere postbesteller weer op gezegd toen de PTT haar prijs aanzienlijk had verlaagd De tijdelijke scheiding werd gisteren dus niet genoemd en zou de feestvreugde rond het nieuwe postkantoor waar schijnlijk ook niet hebben ge drukt. Scheeres knipte bij wijze van opening een lint door. Hij kreeg er van de PTT een foto van het „Koninklijke" postkan toor uit 1897 voor. Het Schie damse hoofdkantoor is ruim een halt jaar gesloten geweest, in die tijd werden ondermeer de loketten verplaatst en werd een nieuwe beveiliging aange legd. Dit laatste was de eigen lijke reden om te verbouwen. Directeur Hamers van de PTT- Schiedam toonde zich er lp z'n nopjes met het verbouwde kantoor „Met deze facelift ha len we de eeuwwisseling," voorspelde hij Het kantoor is uitgevoerd in de nieuwe stijl van de PTT. De kleuren grijs en rood overheersen Een novi teit is dat de bezoekers niet di rect achter het loket een rij mogen nemen Net als bij de douane op vliegveld Schiphol staat enkele meters van het lo ket een hek. Daarachter moet men wachten totdat het loket vrij is „Wij hebben een onkostenver goeding voor de vrouwen opge voerd die in de commissie plaatsnemen. Ik hoop niet dat deze vergoeding een struikel blok wordt voor de gemeente," aldus Vera Wijnker. De brede emancipatiewerkgroep moet een adviesorgaan worden waarin alle Schiedamse vrou wenorganisaties zijn vertegen woordigd. Het doel van de werkgroep is een bijdrage le veren aan het emancipatiepro ces in Schiedam, door ge vraagd en ongevraagd advies te geven aan de gemeente. Het ontmoetingscentrum -* f s-*"" <7 jj|f§8 sys A ■HmTiiTi i ii Til UT (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Aer- denhoutse bedrijf Infok&b, dat het Vlaardingse kabelnieuws sinds april op proef verzorgt, maakt het te bont met een huls-aan-huis verspreide fol der. Dit schrijft de Socialistie- se Partij in schriftelijke vra gen aan het Vlaardingse colle ge van B. en W. De SP wil we ten, wanneer de „illegale proef" is afgelopen en wanneer er in de gemeenteraad wordt gepraat ver het plaatselijk mediabeleid. In de folder doet Infokab het voorkomen, dat „ze op de Vlaardingse kabel gebeiteld zit", aldus de SP. Het bedrijf schrijft een wedstrijd uit met als hoofdprijzen een videorec order en stereotoren. Deelne- „Niks gra tis", vindt de SP van het kabelnieuws van Infokab. (Foto Egger mont) v* 4t mers moeten drie vragen beantwoorden en een slagzin afmaken. De derde vraag (Hoe vaak kijkt u naar Kabel- VLAARDINGÊN - Een 13-jarige Vlaardingse kranten bezorger is In de Asterstraat door twee jongens mishandeld. Hij liep daarbij een gekneusde neus op, een gescheurde lip, een brandplek op zijn wang en zijn tanden, werden bescha digd. De krantenjongen was bezig met zijn ronde, toen de jongens naar hem toe kwamen, Ze zel den, dat hij een zwarte veeg op zijn wang had, waarna, één een Brandende sigaret op zijn ge zicht. uitdrukte. De bezorger ging door met zijn werk en kwam de jongen» nog een keer tegen, toen hij bij zij a fiets te rugkwam. Een van de knapen «tond daar met het ventiel van de voorband In zijn hand. Hij gaf de krantenjongen enkele klappen in zijn gezicht. De politie verzoekt getuigen van het incident, dat donder dagavond op 19.45 uur plaats vond, zich bij haar te willen melden. nieuws) fungeert als kijkdicht- heid-onderzoek. Uitermatie grof' noemt de SP de zinsnede „Wij van Ka belnieuws Vlaardingen willen graag weten, wat u van onze gratia service vindt". „Niks gratis service", schrijft de SP, want de kabel, waarvan het be drijf gratis gebruik maakt, wordt betaald door de Vlaar dingse bevolking. De exploita tie is immers kostendekkend. „Het ziet er naar uit, dat het college op het gebied van het mediabeleid maar wat aanrot- zooit", is de conclusie van de SP. Zo heeft de gemeenteraad nimmer toestemming verleend voor de uitzendingen van Info kab. Onduidelijk is ook wan neer de proef is afgelopen. Infokab verzorgt sinds april het informatiekanaal op de Vlaardingse Centrale Antenne Inrichting. Het programma be staat uit geschreven) plaatse lijk, landelijk en internationaal nieuws, service berichten en reclame. Het plaatselijk nieuws wordt geleverd door ledewerkers van Omroep Vlaardingen, die op de radio kabel zit. Medio april protesteerde het Samenwerkingsverband Holy- Noord al tegen de uitzendingen van Infokab. In het samenwer kingsverband werken de drie wijkverenlginge: van Holy- Noord samen. Volgens Holy- Noord is het binnen- en buiten landse nieuws overbodig. De combinatie stelt voor het ka- naal uitsluitend met plaatse lijk nieuws te vullen en In han den te geven van Omroep Vlaardingen en de plaatselijke pers. Enkele ma, ider geleden ontving het Vlaardings ge meentebestuur een offerte van de Ave»; combinatie Rotter dam (ACR), uitgever van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. De ACR vei zorgt thans het wljknieuws uit Ch&rtois (Rotterdam) op het kanaal van BRT 2, wanneer de neigt ïhe zender niet uitzendt De ACR heeft rok belangstel ling voor de Vlaardingse ka belkrant. Barrika houdt zaterdag 13 sep tember een open-dag in het pand aan de Lange Kerk straat. Vrouwen, maar ook mannen zijn "s middags wel kom. Barrika is niet per defini tie verboden terrein voor man nen. Tijdens het gesprek met Vera Wijnker in het ontmoe tingscentrum wordt plots de deur opengezwaaid, de boven buurman van Barrika, mijn heer de Man, komt binnen met twee loodgieters en de opmer king; „Bij de dames lekt het ook." Zij kunnen ongestoord naar de 'plek des onheils' door- lojpen. SCHIEDAM In volle vaart Is een automobilist uit Utrecht met zijn personenauto cp rijks weg 20 tegen een wegafzetting van rijkswaterstaat aangere den. Zijn vrouw en dochtertje, die als passagier in de wagen zaten, moesten na de botsing worden behandeld In het Vlaardingse Holy ziekenhuis De politie tast in het duister over de toedracht van het on geluk De afzetting was ken baar gemaakt met een groot bord en diverse spots. Boven dien was de rijbaan al eerder door de automatische signale ring afgezet. De wagen raakte total loss SCHIEDAM Op het nip pertje hebben oplettende vrachtwagenchauffeurs kunnen voorkomen dat één van hun collega's een deel van zijn la ding zcu verliezen op rijksweg 20. De man reed met een op legger met rollen papier van elk driehonderd kilo richting Hoek van Holland. Eén van de rollen was losgeraakt en balan ceerde op de rand van de laadbak. De chauffeur stopte na aanwijzingen van de andere weggebruikers. Er moest een vorkheftruck aan te pas komen om de opstandige rol weer op haar plaats te leggen. Dat ge beurde op de vluchtstrook en dujurde ongeveer drie kwar tier VLAARDINGEN De politie heeft een pistool, twee holsters en patronen inbeslaggenomen, alle eigendom van de48-jange G. A. Holsters en patronen trof de politie aan in zijn woning aan de Johan de Wittstraat. De politie deed daar een inval na een tip. In het huis bevond zich illegaal de 33-jarige H K uit Turkije. Beide mannen zijn in gesloten. VLAARDINGEN Luid ge vloek van de heer des huizes maakte In de Johannes Post- straat een voortijdig eind aan een inbraakpoging Terwijl de bewoners lagen te slapen, was de inbreker het pand binnen gedrongen. Door zijn gestom mel werd de vrouw des huizes wakker. Aanvankelijk dacht ze, dat de kinderen thuis kwamen Toen de man poolshoogte ging nemen, bleek dat niet het ge- vai te zijn. Hij riep tegen de vrouw dat zij de politie moest bellen en liep luid vloekend de woonkamer binnen De Inbre ker die bij het licht van een zaklantaarn zijn werk deed, viuohtte daarop weg Klaarblij kelijk had hij de video-installa- tie willen stelen SCHIEDAM Een explosie gepaard met een flinke steek vlam maakte donderdag een einde aan de werkzaamheden die een 75-jarige Schiedammer aan zijn plezierjacht verrichtte. Met brandwonden aan z'n ge zicht, borst en armen werd hl) naar het Schieland ziekenhuis vervoerd De man had met een spuitbus met sterk ontvlam baar materiaal kleren in zijn boot waterdicht willen maken. Door nog onbekende oorzaak vatte het goedje vlam en ont plofte de spuitbus eui

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1