mimm Trots op 't begrip Brandersfeesten voor Centraal Wonen zit m dè erond College: 'Maassluis kan schade niet vergoeden' iSiSM' 'Lezen moet voor kind gratis blijven' VOORPAGINA NIÉUWS ÜH ^ëdsèkunsleiUir^s& jéptóeai sèhóoiihéid g Traihingep spreekuur bijvrouw ZakÓn dóen volière en bomen cadeau Kortaf Foüte fotö ws Dief duikt in Lange Haven 'Rondkomen9 in clubhuis Oost 'Mazzeltje9 voor Heilige Hartkerk T (Van een onzer verslaggevers}.. SCHIEDAM -— Op het dak van de 20 verdiepingen hoge Van Beethóvenflat, waar een ontvangstinstallatie van de Schiedamse kabeltelevisie staat, heeft wethou ders; A. Wiegman gistermiddag zo'n duizend handteke ningen in ontvangst genomen. Deze waren afkomstig van Schiedammers die de programma's van de Engel se :BBC op de kabel willen; hebben. De handtekeningen zijn verzameld door twee cricketfanaten die nog liefst vandaag de Engelse werdstrijdverslagen (in het cric- vketseizoen vrijwel dagèlijks);in de Schiedamse huiska mers willen zien, Sponsors Enkele toekomstige bewo ners he' bij het heien van dt ïte" (in wér kelijk} ie) paal. (Foto Ed Eggt i mont) WÊËÊËËÊt ilüillï Wwm. m Wiegman krijgt de handtekeningen overhandigd, van dè "actievoerders" Karis (links) en Bruning (midden) Eet gebeurde op het dak van het Van Beethóvenflat. (Foto: Ed Eggermont) Kerstin Ovenvest-Hilde- gard voor haar schilderij. (Foto: Ed Eggermont) ROTTERDAM EN OMQEViNQ Klaverjasseh De Doorloper De Haven Concert 3 j Kindermarki Vanaf zaterdag TJ september definitief op weg... hoort nog) '••Hi ■jtëf.&Jti'yg'r'è^i-->>rp''$ b\'/; KETVRUEVOLK vóór BBC 1 en 2 Van een echte actie, zo bena drukten ook de twee handteke ningenjagers W: Bruning en A. Karis, was eigenlijk geen spra ke. Volgende maand beslist'de Schiedamse gemeenteraad over eenuitbreiding van hét kabelnet met'zes kanalen. Het ziet. 'ér naar uit dat eeii ruime meerderheid bereid is daar 800.000 guldén Voor Uit te trek ken. Wiegman zag dan ook geen bezwaar om dë handteke ningen op een, voor de promo tie handige plek: tussen de an tennes 'en schotels en in de. wind. De twee cricketers toonden zich uiterst verrukt met het aantal handtekeningen.„We zijn er niet voor langs de deu ren- geweest hoor," aldus W... Bruning. „De handtekeningen zijn vooral gezet door leden van de cricketclubs Excelsior,. Asvion en Hermes. Verder heb ben twee sigarenwinkels mee gedaan. Als je nu nagaat dat er in heel Nederland vijfdui zend actieve cricketera zijn. Dan is dit toch een 'groot aan tal." In de strijd om de BBC zijn (Van een onzer verslaggevers) (t - SCHIEDAM Voor de orga nisatoren van de komende Brandersfeesten in' Schiedam n J20 tot en met 28 september) rkan. het evenement nu al niét meer stuk. Nog groter, nog mooier en hopelijk nog druk ker luidt het devies. Het orga nisatiecomité presenteerde ^gisteren in de toepasselijke BranderszaaJ van Interbook aan' de Lange Haven het pro gramma. „We zijn een begrip in de regio" werd trots gecon stateerd door Ruud. Pillard, als directeur van de'plaatselijke WV lid van de organisatie. v Dat begrip uit dé regio is volgens Pillard vooral vorig jaar gekweekt. In *85 "werd voor het eerst de naam 'Bran dersfeesten' geïntroduceerd- Geïnspireerd, door- het beeld'; De Brandersknecht voor de Korenbeurs werd voor die' naam gekozen. „We hebben er nooit naar gestreefd om de Brandersfeesten een feest rondom het lokale gedistil leerd te maken," aldus Pillard. "Maar we zijn nu eenmaal Brandersstad dus werd het Brandersfeest." Het succes van vorig jaar (tijdens de zondagsmarkt werd het aantal-ibezoékers op 150.000 geschat) heeft zelfs een - zekere druk op de organisatie gelegd. „De mensen zien de feesten als geheel en niet als losse programma-onderdelen. We moeten daarom zo zorgvul dig omgaan met dé verschil lende componenten van. het evenement' Evenals vorig jaar, "zijn het ook dit keer vooral de sponsors die het festijn mogelijk maken. De organisatie heeft zo'n twin tig géldschieters gevonden die eén volgens de' betrokkenen niét te berekenen bedrag in de feestén stoppen. Dé gemeente heeft zo'n veertigduizend gul den (en dé; medewerking van enkele ambtenaren) uitgetrok ken, Het bedrijfsleven,' zes win keliersverenigingen' en de ge meente vormen de drié 'groe peringen' die het feest op poten hebben gezet; Vaste onderdelen als de zon dagsmarkt op de laatste zon dag, de jazznight op de laatste zaterdag en hetvuurwerk op -het dak van het stadskantoor als afsluiting staan dit jaar weerop v:.. hef' programma. Nieuw dit jaar zijn ondermeer liuu- i-h '--'"O, - (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met de toekomstige bewoners aan het" explosietouw en wethouder Goudriaan (Stadsontwikke ling) op de bok. is gisteren de 83e paal -geslagen voor het Centraal Wonen-project "De Pionier". Vanochtend worden de heiwerkzaamheden beëin digd met de zes laatste palen. Daarna Zullen acht leerlingen van de technische school aan de Deltaweg het complex af bouwen. De Vlaardingse aan nemer Henk van der "Waal houdt daarbij toezicht en doet de-ruwbouw. -- - De Pionier is het eerste Cen- traal Wonen-project in Vlaar- dingen en de tweede léérlin- genbouwplaats. „Een woon vorm, waar toekomst in zit", vond architect Kok tijdens een bijeenkomst in Buurthuis Oost. Voorzitter Verburg' van wo ningbouwvereniging Samen werking^ bekende, dat zijn vereniging in oktober 1984 met tegenzin aan het project was begonnen. „We dachten met een commune te maken te heb ben- Maar we zijn later meege sleept door het enthousiasme van de toekomstige bewoners." Voorzitter Bart Noyon van Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS De bewoners van de Stecndijkpolder in Maassluis krijgen van de ge meente geen geld voor de yer- pntreinigingsschade aan de grond. De vergoeding, die de bewoners verlangen op grond vanhét' recht 'op vrije woon- keuze, kan de gemeente niet betalen. Dit schrijven B en W "van Maassluis deze week aan de vaste commissie voor mi lieubeheer, van de Tweede Ka mer in Den Haag. In de brief wordt .verlangd dat de regc- ."ring vóór de kosten opdraait. De toenmalige minister Win- semiüs VROM)"had eerder schriftelijk verklaard dat de vervuiling;; lii de Steendljkpol- der niét valt onder de intériro- wet bodemsanering (IBS); Het rijk is dus niet van plan te be talen. De hiertegen protesterende brief van het college is inmid dels deels ondersteund door de commissie bodemonderzoek; die eveneens de regering ver zoekt steun te verlenen. De commissie heeft hiertoe een te legram gezonden aan de vaste Kamercommissie. Dat Maassluis geen geld heeft om de bewoners in de Steendijkpolder schadeloos te stelle", heeft de gemeente in diverse formele en informele bijeenkomsten laten doorsche meren. Middels de aan de vas te Kamercommissie gerichte brief, bekrachtigt bet college nog eéhs „dat de gemeente on mogelijk tegemoet kan komen aan hét verlangen van de be- woners inzake een. vrije woon- keuze", de vereniging Centraal Wonen Vlaardingen tipte in vogel vlucht de vele moeilijkheden aan sinds de geboorte van het idee, nu drie en een half jaar geleden. De jeugdige toekom stige bewoners deden dat zelf de in liedvorm, waarbij de zaal uit volie borst het refrein meezong. Het complex bestaat uit zes 2-kamer-, zeven drie-kamer- en elf vier-kamerwoningen. waar van zes eengezinswoningen. Er komen verder twee keukens, een recreatieruimte, twee washokken, een I donkere ka mer en een hobby ruimte-voor geméerischappeiijk gebruik. De gemiddelde huur bedraagt 460 gulden. Met uitzondering van drie woningen is het com-' plex vol, maar volgens secre taris Willy Mallee kan aanmel den nooit kwaad. „Er is best kans dat er nog mensen afval len." De woningen worden be gin juli 1987 opgeleverd. Ze staan tussen de Binnensingel en de Wilhelminastraat in de Oostwijk. fBS.» IWW, zelfs nog zo'n vijfhonderd handtekeningen door een onge val verloren gegaan. Deze krabbels lagen in een auto die betrokken raakte bij een onge luk, total-loss Werd verklaard en naar een onbekende sloperij werd afgevoerd. De handteke ningen van enkele prominen ten bleven gelukkig bewaard. een popfestival in de schelp van de Plantage als binder voor. de plaatselijke jongeren', de Nederlandse kampioen schappen fok (zeil) hijsen en de parachutisten dié met een landing 'ergens in het centrum het feest voor geopend moeten verklaren. Lee Towers zal zonder meer de publiekstrekker nummer één worden in de afdeling ar tiesten. Hij is voor de laatste zaterdag gecontracteerd. An dere artiesten zijn de Blue Diamonds, en de zangeressen Bonnie St. Clair en José die ge zamenlijk. zullen optreden: Be kende Nederlanders 'zullen verder acte de présancé geven bij de klünkampioenschappen. OndermeerHilbért "van-"der; Duim en- Henri; Ruitenberg, worden verwacht." - y': Op de lijst staan namen als Gerard Verhulsdonk (raadslid WD),' Doop Wiegman (kun-: stenaar en vader van de wet houder) en de bekende oude cricketers Koos Oosterholt en Manus Stolk.. Wiegman ei te verwachten dat, ais de raad deze maand haar fiat geeft, nog voor de, kerst Jiet kabelpakket wordt' uitgebreid. „En misschien is er dan ook wel een kanaal met ondertiteling voor slechthoren den," vertelde hij er bij. ,;We bekijken of dat in" het totaal plan kan worden meegeno men." Wiegman speelt daar mee in op de ergenis van Schiedamse V slechthorenden die meer baat zeggen te Héb ben bij ondertitels dan bij cric ket.' -Behalve de twee'.BBC-zen- ders, worden ook de program ma's van Europa TV, de RTBF en mogelijk ook een kabel krant doorgegeven. Voor. hét publiek wordt het televisiekij ken .bijna een gulden per maand duurder. Het tarief van nu ƒ14,55 per meiand, stijgt naar 15,45. De teiriefstijging is vooral te wijten aan de BU- MA/Stemra-rechtendiezo'n .vijftig cent .extra bedragen. Verder brengt het ontvangen van de zenders kósten met zich' meéi Ookde genoëmdé'in"- vestering 'van -acht. ton/móet worden teruggekregen; jéWri (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met eni ge verwondering kijkt Kerstin Overvest-Ridegard naar haar. schilderij. „Als ik dat zie, die' huizen, dan voel ik de geur van thuis. Ik ruik de kleuren," zegt ze. De aquarel1, is onderdeel van een expositie, die zij sa men met haar kennis Christi na van der Heide-Hallberg (ke ramiek) gisteren in de recrea tiezaal van Het Zonnehuis heeft geopend. Het betreft een dubbele tentoonstelling, menen de vrouwen, want de aquarel- len.hebben niets met het aar dewerk te maken. J "v De twee vróuwen zijn in Zweden geboren en trouwden met een Nederlandse mgn. Met andere kennissen hebben ze een paar keer een tentoon stelling onder de naam Vier Zweedse Vrouwen gehouden. Door gebrek aan spullen zijn die weer afgehaakt en zijn Kerstin en Christina weer met zijn tweeën. De kunst is voor de vrouwen pure liefhebberij. Kerstin leer de tekenen van haar vader en hc---atte tien jaar geleden de hob by om zich tc ontspannen. „Ik heb een baan bij de Zweed se ambassade. Ik schildér eigenlijk vooral om me eens' lekker af te kunnen reageren. Omdat ik meestal onderwer pen uit mijn kinderjaren neem," 'mijn geboorteplaats bijvoor-"' beeld, "is het heerlijk om zó weg te dromen in wat op het papier verschijnt," zegt Kers- tin. v. - Ze woontmomenteel in Delft Terug naar Zweden zal ze niet kunnen, 'maar ook niet willen. „Olv hèe; Nederland is el gezelliger. Het woord ge lig alleen al.'Dat kent men ui Zweden niet." Christina houdt zich. vijftien jaar bezig met keramiek. Het begon met zoeken naar iets om wat om handen te hebben. Christina trekt een vies ge zicht en zegt: ,Jk wilde ai van die zure stank. De zure luiers en die zure meiklucht. Mijn dochter was nog klein en ik kreeg het angstige gevoel al leen nog met haar bezig te zijn. Mijn taal ging steeds meer uit kinder-gebrabbel be staan. Dat ging me tegen staan en vandaar dat ik iets anders zocht." Ih haar woonplaats Bussum bracht ze een bezoek aan buurthuis De Engh. waar ze in contact kwam met pottenbak- ster,. Ila Schrameijer. -Direct vanaf; het moment dat Christi na de v klei in haar handen kreeg was ze verkocht. - De Zweedse invloed is bij zo wel het werk van Kerstin als Christina goed te zien." Vooral de- lichte pastel-achtige kleu ren getuigen daarvan. Het reuk-orgaan van de vrouwen lijkt heel fijnzinnig te zijn. Want' ook' Christina zegt: „Oh, de schoonheid, die geur moet je leren waarderen." De „dubbel-expositle" is van 2 tot-27 september dagelijks te zien in' Het Zonnehuis, Dillen- burgsingel 5, Vlaardingen. Dooreén misverstand' stond er afgelopen zaterdag bij een artikel over emanci- patie 'óp deze 'pagina eën verkeerde foto. Het portret van .emancipatiewerkster Vera- Wljnker was - omge- wisseld met dat yan'een ah- dere /vrouw.' Onzé 'exóuses daarvoor. W* iè. Redactie Schièdam J Het VriJe Vólk* A 1 è1}- j- WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 enda v: 5 SCHIEDAM Achterwolgd door de politie is; een jeugdige dief maandag in de Lange Ha- ven gesprongen. ^Zijn wanhopi ge duik was tevergeefs want de agenten konden hem toen. hij op de kade .was geklommen alsnog aanhouden. De 16-jari ge jongen had even daarvoor-. samen met een vriendje twee lege kratten bier gestolen voor de deur van een supermarkt .-; op. ,de hoek Lange Nieuw- straat/Oranjestraat.De diefs tal was gezien door een voor bijganger die surveillerende agenten alarmeerde. Na een' kort en nat verhoor op het bu-' reau werd de jongen naar huis gestuurd. Naar zijn. handlan ger', die wél wist te ontsnap- - pen, wordt nog gezocht. SCHIEDAM „Hoe kom ik elke dag met m'n geld rond?" Deze vraag staat centraal tij dens een, informatiedag mor gen in clubhuis Oost aandr Galileïstraat Besproken vurdt hoe je zicht kunt'houaeu op de maandelijkse inkomsten en uitgaven. „De middag is niet alleen bedoeld voor mensen die al - financiële problemen hebben," aldus de organisatie. „Een goed systeem zorgt er voor dat je minder snel in moeilijkheden raakt" De in formatiemiddag begint om half twee en is gratis. ALHAMBRA 1,.tel. 4330293: Thé Money Pit (a.!.) 2,'6;45 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2,.tel. 4330293: 9V4 weeks 16) ;2; 6.45 en 9.30 uur. ik'i Sh CALYPSO 1. tel;,4131855: po lice Academy 3j(a.l.) 2, 7 èp 9.30 uur. v CALYPSO~2, tel; 4131855: The rlghti'stuff(a.l.) dag.<13451'én Jj 8.00 ÜÜr."*""v CALYPSO 3, tel. 4131855: De Karate,Kid (a l.) 2. 7 én 9.30 uur.- ;-V: 5 CENTRAAL, tel. 4138210: Sex- therapie (18) 12.15 - 21.30 uur I like tó watch (18), wo.; 12.15 - 21.30 uur. CINEMA NRC, tel. 4330293:> Miracles (a.l.) 6.45 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 4330293: P:O.W. The escape (16) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 4115300: Top Gun (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 2. tel.;4115300: Karate Kid i! (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. "CINERAMA 3, tel. 4115300: Out.of Africa (a.l.) dag. 2 en .8.00uur. CINERAMA 4, tel. 4115300: The jewel of.the Nile (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 4115300: Manner (16) dag. 7 en 9.30 :'uur.' v CORSO, tel. 4 121110: Cobra (16) 2,7 en 9.30 uur. LUMIERE i, tel. 4117755: Op hoop van zegen (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2, tel. 4117755 Gung Ho (a.L) 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3, tel. 4117755: 9'A Weeks (16) 1.45, 6.45 en 9.15 uur. LUMIÈRE 4, tel. 4332013: Als in een roes (16) 6.45 en 9.15 UUr. n; REX, tel. 4772793: Heerlijke vrouwtjes (18) 10.00 - 24.00 uur. Adverteren doet begeren (18) wo., 10.00 --24.00 uur. THALIA, tel. 4111555: Poiter- geist.ll (16) 2, 7 en 9.30 uur," "T VENSTER 1, tel. 4364998:; Abel (16) dag. 21.30 uur. 'T VENSTER 2, tel. 4364998/ Reuben, Reuben (16) daa. 22.00 uur. 'T VENSTER 3, tel. 4364998s Fool (or love (16) dag. 21.30" uur. LANTAREN, tel. 4364998: f Sans toit ni loi (16) dag. 22.00 UUr.; ,;,H- TIVOLI (Hellevoetsluis), tel. - •- 01883 12608: Oo hoop van zegen (a.l.) wo. 2L.30 uur. Out of Africa (a.l.) wo. 20.00 uur. I WESTERSINGEL: Straatfhèa- ter muziek enz. wo. 18.00 - ,21.30 uur. SCHOUWBURGPLEIN: Open luchtbioscoop 'Wie zingt daar zo' wo. 21 00 uur. DE UNiE: Özey Riefh zingt TurkseJiederen wo. 21.00 uur. DE ELAND, Delft: Roots wo. 22.00 uur. SPARTA-STADION: Sparta"-; Veendam wo. 20.00 uur. LAURENSKERK: Middag'patf- zéconcërt Koperensemble'.Viu- ziekschool do. 12.45-13.1*5 uur viti! oi>:1 nï SCHIEDAM Vrouw en Ar beid Nieuwe' .Waterweg Noord; begint volgende maand met' sollicitatietrainingen. Vrouwen die op zoek zijn naar een baan kunnen vijf donderdagochten den voorlichtinjg krijgen over solliciteren. De onderdelen die de revue passeren zijn het ana lyseren van advertenties, het voeren van telefoongesprek ken, het schrijven van een sol licitatiebrief, het voeren van sollicitatiegesprekken en infor matie over arbeidsvoorwaar den en dergelijke. -De trainingen worden gege ven in het Schiedamse vrou wenontmoetingscentrum Bar- rika aan de Lange Kerkstraat. Deelname kost35 gulden. Vrouwen dienen zich vóór 15 september aan té melden. Vrouw en arbeid is, gevestigd in het wijkcentrum De Erker aan de Schiedamse Jan van Avennestraat in West. Vrouw en Arbeid is inmid dels begonnen met het houden van spreekuren. Deze zijn dinsdagavond van zeven tot negen' en donderdagmiddag van twee tot vier uur in het ge noemde wijkcentrum. Tijdens de spreekuren kunnen vrou wen met vragen over sollicite ren, belastingen enzovoort te- recht. SCHIEDAM Door een 'mazzeltje' is de Heilige Hart kerk in Schiedam Zuid aan een nieuw orgelgekomen. Tegen een redelijke prijs kon de paro chie een orgel overnemen van een kapel in Nijmegen. Deze móest het veld ruimen voor nieuwbouw. VLAARDINGEN Een volière en een vijftigal bomen krijgt .de gemeente Vlaardingen cadeau van enkeia Vlaardingse bedrij ven. De volière wordt geplaatst op dë hoek Joubertstraat/ Markgraaflaan. Daar is onlangs een;pand gesloopt. Bedrijven en winkeliers in de buurt heb- ben op initiatief van Bloemsier- tiek Jac. Verkuil de handen - ti ineengeslagen en de volière aangeboden. De gemeente neemt de kosten van plaatsing (30.000 gulden) ;(,voor.haar,rekening. De volière komt op de plaats waar Vlaar- 'dings derde parkeergarage is gepland. De gulle gevers gaan ermee akkoord, dat de volière naar elders wordt geplaatst, wanneer die garage wordt ge bouwd. Klaverjasliefhebbers kunnen met ingang van zondag 7 sep tember weer wekelijks terecht in Buurthuis Oost. In verband met Studio Sport op de televi sie wordt telkens om 20.30 uur begonnen. Het is de bedoeling een toernooi te organiseren, dat tot de kerst duurt. Kosten f 2,50 per keer. Op zondag 7 september is er vanaf 20 uur koffie. Buurthuis Oost, Ooster straat 86, Vlaardingen. Basisschool De Doorloper (de voormalige Korenbloem) viert deze week haar 30-jarig be staan. Gisteren feestten de kinderen, 's Ochtends was er een spelletjesochtend en tus sen de middag alen de kinde ren op school. De dag werd avonds besloten met eens i.,-npionnenoptocht. Op 5 sep tember komen de oud-leerlin gen, onderwijzers en ouder raadleden aan de beurt. Zij houden een reünie. De Doorlo per staat aan de Van Hogen- dorplaan. De bomen zijn een geschenk van autobedrijf P. Mondt B.V. Het bedrijf tast in de buidel omdat voortaan, in elk type auto, dat het verkoopt, een ka talysator geleverd kan worden. Zo'n apparaat levert een bij-. drage in de bestrijding van de ziire regen. De plaats van de bómen en het precieze aantal - moeten nóg worden vastge-, n'vSteldSninow '.o vv, ■■/Beide schénkingen zijn-door •i"B. ën W. aanvaard onder voor- behoud dat ook de .gemeente- ;;.raad akkoord gaat,.zoals de wet voorschrijft. De raad neemt vanavond of morgen -daarover een beslissing. Met de bouw van de volière is ove rigens al begonnen. Maandag 6 september begint in Buurthuis De Haven „Speel eens mee" voor kinderen van 4 tot 12 jaar, een soort huiska mer waarbij de kinderen spel letjes doen, thee drinken en boeken lezen. Elke maandag van 16 tot 17 uur. Toegang gratis. Buurthuis De Haven, Weeshuisplein 18 links. Vlaar dingenj Aad Zoutendijk geeft donder dag zijn wekelijks lunchcopcert op het orgel van de Grote,Kerk te Vlaardingen. Hij speelt wer ken van Sweelinck, Scheide- mann, Scheidt, Tunder, Buxte- hude en J.S. Bach. Het concert duurt van .12.45 tot 13.15. uur. Toegang gratis. Tijdens het Haring- en Bier feest op zaterdag 6 september wordt, zoals bekend, in de Fransenstraat een kindermarkt gehoudep. Deelname is gratis, kinderen van 6 tot en met 12 jaar die hun spulletjes willen uitstallen, dienen zich voor za terdag op te geven bij het Vlaardingse Pannekoecken- huys; Hoogstraat 57, Vlaardin gen. De kramen zijn 1 meter lang en hebben een aangepas te hoogte. r;- J; (Van een onze verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM De Vlaardingse en Schiedamse bibliotheek zullen er alles aan doen om het lid-" maatschap van de bibliotheek voor de jeugd gratis te houden. De directeuren van de biblio theken zijn dan ook zeer ont stemd over de plannen van mi nister E. Brinkman (WVC) om jongeren „iets voor het lid maatschap te laten betalen." Brinkman lanceerde dit idee vorige Week in Waddinxveen, hetgeen onrust onder de biblio theek-directies gaf. Ook de di rectie van de Maassluise bi bliotheek heeft laten weten dat zij graag het jeugd-lidmaat- schap gratis wil houden. H. Ewoldt, directeur van de Schiedamse bibliotheek, is zeer verwonderd over de sug gestie van de minister. „In 1975 is speciaal in de Wet Openbare Bibliotheken vastge legd dat kinderen van contri butie vrijgesteld moeten wor den. Dat heeft toen een enorm effect gehad op het aantal In geschreven leden. Veel meer 'jeugd ging lezen. Het is bijzon der vreemd dat de minister nu moeite wil gaan doen om die clausule in de wet te verande ren." J. Lamens van de Vlaarding se bibliotheek toont zich ook zeer verontwaardigd. "Kinde ren die lezen beginnen te leren, kunnen juist zo veel aan een 'bibliotheek hebben. Het zou toch verkeerd zijn als we op zo'n elementair onderdeel van de samenleving zouden bezui nigen.'' Merkwaardigerwijs wordt In Maassluis al sinds een jaar een bijdrage van de jeugd ge vraagd. Maar ook directeur W. G. J. van Dijk rekent zich tot de tegenstanders van een con tributie voor kinderen. Die 2,50 gulden die wij rekenen is een vergoeding voor de admi nistratiekosten," zegt hij. Van Dijk benadrukt dat hij met pijn in zijn hart de administra tiekosten bij de kinderen in re kening brengt. Hij zag de bij drage als enig mogelijke op lossing voor de bezuinigingen. Van Dijk verzet zich echter tegen het idee van Brinkman, die een bijdrage van tien gul den niet onredelijk noemt. IK merk nu ai dat die rijksdaal der voor heel veel kinderen te veel is. De sociaal zwakkeren en met name buitenlanders ha ken het eerst af. We raken zo duizenden lezers kwijt." De bibllotheekdirecteuren; in het Waterweggebied hopen dat him gemeentebesturen het met hen eens zullen; zijn als de mi nister er inderdaad in slaagt, de wet te veranderen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1