schiedam 14 Boevenin De Blauwe Brug Diepgewortelde ontevredenheid óver renovatie Van Kleef ontkent discriminatie van uitkeringstrekkers ■KRAANAAN GEVEL wegwijzer A: RHl WÊÊrn BMT"'J HÊfÈÊÊ^ÊÊÊÊÊUÊk Opheffing dreigt voor Jonge Socialisten Autokrakers op heterdaad betrapt I m WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN De invaliden- sportvereniging De Ooievaars verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Als niet snel geld op ta fel komt, dreigt een faillissement. lil Beroerd Secretaris Kempers (rechts) en penningmeester Spruyt buigen zich met zorgelijke gezichten over de boekhouding van de Ooievaars. Een faillissement dreigt. (Foto: Ed Eggermont) WKiBÊÊÊB. Wmm mm v' v- ,W9~ I I wéÉmimmm Directeur 'Looy onthulde een maquette van'"zijn" Rotterdamse gevangenis. (Foto: Ed Eggermont) Een enquête onder bewoners van gerenoveerde hui zen aan de Lorentzlaan gaf een wat wisselend beeld: diep gewortelde ontevredenheid maar ook positieve ge luiden. (Foto: Ed Eggermont) urn, Een levensgrote koperen kraan boven de ingang van het stedelijk museum kondigt sinds gisteren de exposi ties aan die daar vrijdag worden geopend. En waar kan die tentoonstelling anders over gaan dan water? Het is de cultuurwethouder Luub Hafkamp die rond vier uur de exposities "100 jaar waterleiding in Schie dam", "Water verhuldt" en "Wij te veel, zij te weinig" zal openen. De exposities zijn onderdeel van de viering van de honderdste verjaardag van de Schiedamse wa terleiding. Leerlingen van De streekmuziekschool zul len voor een-passend klassiek stuk zorgen: Water Mu sic van Handel. De kraan aan de gevet van het mu seum is gemaakt door Koos van Hielen. Deze mede werker van de nutsbedrijven vervaardigde haar in zijn kelder. HET VRJJE YOLK DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1988 Wmmft- Mi Ooievaars in I Oorzaak'is de halvering van' het aantal ieden in het afgelo pen anderhalf jaar. Het be-, stuur: vreest voor het voortbe staan van de vereniging die in mei ditjaar zeer sobertjes haar. twintigste verjaardag vierde. De vereniging: heeft in middels al om extra geld ge vraagd bij de gemeente-Schie dam. Hét aantal leden van de sportvereniging is teruggelo pen vaii 180 tot minder dan honderd. „De mensen hebben, door de bezuinigingen van de overheid, het geld er niet meer voor," verzucht secretaris J. P. Kempers. „Als er geen redding komt, zijn we gedwongen om ermee te stoppen." De schuld van de vereniging bedraagt op dit moment zo'n twintigduizend gulden. De Ooievaars staan tienduizend gulden in het krijt bij de ge meenten en een evenhoog be drag hij leveranciers en zaal eigenaren. Met de schiedamse sport wethouder Luub Hafkamp is inmiddels een overleg op gang gekomen om de gemeentelijke schuld in een regeling kwijt te schelden. Voor de schulden bij ondermeer de Margriethal, het zwembad Zuid en een gymna- stiekzaal in Vlaardingen is vooralsnog geen oplossing voor hadden. „We hebben uit Vlaardingen al te horen gekregen dat er snel betaald moet worden. An ders moeten we daar stoppen", zegt secretaris Kempers. „Het mËw. "•''SCHIEDAM "Ik hoop dat de tentoon stelling iets weg kan,,nemen van de voor ingenomenheid en de vooroordelen die be staan ten opzichte van gevangenissen." Dit zei directeur A. Looy van het Rotter damse huis van bewaring gisterochtend bij de opening van een expositie in wijk centrum De Blauwe Brug. Op enkele pa nelen wordt met foto's en tekst getoond hoe iemand in een gevangenis leeft, hoe hij erin terecht kan komen en wat een huis van bewaring nu eigenlijk is. De ten toonstelling is tot vier oktober, te zien in het bibliotheekfiliaal in het wijkcentrum. "Een gevangenis is eigenlijk een kleine maatschappij op zich," vond Looy in een openingswoord tot tientallen toehoorders waaronder een complete klas van een ba sisschool. "De gedetineerden werken, re creëren en sporten. Het is jammer dat de gevangenissen door bijvoorbeeld het drugsgebruik een kwalijke naam krijgen." Looy vond het tijd worden voor een expo sitie. Naar zijn mening wordt er door gaans te weinig aandacht besteed aan het' gevangeniswezen. "Of het moet nu zijn met die ontsnappingen maar dat bedoel ik natuurlijk niet." De tentoonstelling is vervaardigd door het ministerie van Justitie. Door een sa menwerking tussen het Stedelijk Mu seum, de Gemeentelijke Bibliotheek en het Passagetheater is.; de expositie in Schiedam beland. De instanties spreken trots van een "expositie met landelijke al lure". r Volgende week, tijdens de kinderboe kenweek, wordt de tentoonstelling bezocht door een serie schoolklassen. Het thema van de boekenweek is "boeven". Op de ten toonstelling, die de titel "Vrijheidsstraf, van de nood een deugd maken" heeft, is' een uitgebreid boek over het gevangenis wezen verkrijgbaar. Directeur Looy onthulde bij wijze van opening een maquette van zijn "eigen" ge vangenis. Het Rotterdamse huis van be waring is één van de grootste en oudste in ons land. ^.SCHIEDAM De ontevre denheid over renovatie van woningen aan de- Lorentzlaan is "diep geworteld". Dit bleek uit een enquête die werd uitge voerd door de béwonersverenl- ging in Schiedam Oost De en quêteurs concluderen dat het niet gaat om "incidenten". De klachten die werden genoteerd hadden betrekking op het niet nakomen van afspraken door de aannemer en de behande ling van andere aanmerkingen door het Gemeentelijk Woning- beheer, de eigenaresse van de huizen. Directeur A. Verdoes van Woningbeheer heeft de uit slag van de enquête deze week overhandigd gekregen. De enquête werd gehouden onder de bewoners van tachtig hulzen die deel uitmaken van een complex van ruim 500 wo ningen. Voor zo'n 36.000 gulden werd er aan de tachtig huizen gerenoveerd. De bewoners hoefden hun: huizen tijdens het werk niet uit en kregen een herinrichtingspremie van 1200 gulden. Als gevolg van de re novatie gingen de huren vijftig gulden per maand omhoog. In enkele aanbevelingen naar aanleiding van de ant woorden zegt de bewonersver eniging dat de herinrichtings premie beter omhoog kan naar 4000 gulden. Verder zouden de bewoners bij de oplevering van de hulzen een controle-lijst moeten krijgen aan de hand waarvan zij eventuele gebre ken kunnen signaleren. Nu kre gen de bewoners een blanco lijst met de simpele vraag of er iets met de woning mis was. De enquête bracht ook posi tieve zaken aan het licht. Zo was het merendeel van de on dervraagden (29 gezinnen vul den het vragenformulier in) tevreden over de nieuwe kozij nen die de huizen hebben ge kregen. Het dubbele glas zorg de er voor dat- de hinder van het verkeerslawaai aanzienlijk werd teruggebracht. De aanleiding voor de enquê te vormen de klachten die tij dens het werk bij de bewoners vereniging binnenkwamen. „Een enquête moest uitkomst bieden," aldus de vereniging in het rapport. is allemaal ontzettend beroerd. Ook in Schiedam moeten we de schulden aflossen. Pas hebben we weer de rekening van een maand Zwembad Zuid 4 -zes honderd gulden, gekregen. Op dit moment staan we daar al 3600 gulden in het krijt. Dat kan zo niet doorgaan." De Ooievaars is een vereni ging voor de. regio Schiedam/ Vlaardingen. De vereniging heeftbasketbalteams, zwem/ groepen en blinkt uit in tal van andere sporten. „We lopen al tijden te zoeken naar sponsors voor onze sporters," zegt Kem pers. „Maar wij zijn niet inte ressant. In een sporthal waar maar tien sporters lopen hoe ven de ondernemers niet zo no dig. En borden langs de lijn mogen niet." „We zijn niet de énige .ver eniging die in moeilijkheden verkeert," gaat Kempers ver der, „óe leest het dagelijks in de krant. Mensen zeggen hun lidmatschap op omdat het niet meer te betalen is." De Ooie vaars verhoogde onlangs haar jaarUdmaatschapsprijs van 150 nar 175 --gulden om de groeiende schulden enigszins het hoofd te bieden. Bezuinigingen bij de sport groepen behoort volgens pen ningmeester J.'L. Spruyt nog wel tot de mogelijkheden. „Maar wat hou je dan nog over van de vereniging?" vraagt hij zich echter af. De vereniging heeft inmiddels besloten dat het jaarlijkse Jeneverstadtour- nooi in de sporthal Margriet dit jaar voor het laatst is ge-, houden. Aan een begroting voor volgend jaar durft het be stuur nog niet eens te denken. (Van een onzer verslaggevers) r SCHIEDAM „Ik zou ook' vreselijk kwaad worden: maar zoals de vereniging het naar voren brengt, is het niet gezegd." Met deze woorden reageert wethou der Hans van Kleèf (huis vesting) op de beschuldi ging van de bewonersver- eniging Schiedam West dat het Bureau Huisvesting zou discrimineren. Reden voor déze' beschuldiging was een opmerking- van.! een mede-: werkerivan-het bureau:tij dens een bijeenkomst vam bewoners. Hij, zou gezegd hebben' dat mensen met,een uitkering niet voor nieuw- bouw in de wijk in- aanmer king komen. Volgens Van Kleef heeft l de medewerkeriin- ieder.ge val het woord "uitkeringsge rechtigde" niet gebruikt. „En we hebben daar bewij zen voor: de kopies van het voorlichtingsmateriaal en de teksten die zijn gebruikt. Het kan zijn dat uit de zaal de term uitkeringsgerech tigde' is gekomen en dat daar door de ambtenaar niet keihard op gereageerd is. Wat dat betreft kan ik na tuurlijk meer." 1 De gewraakte woorden vielen tijdens een voorlich tingsavond in wijkcentrum De Erker. De buurtbewo ners kregen daar de ge meentelijke plannen te ho ren over de nieuwbouw in de Van der Elststraat, het Fa- briplein en de Huysman- straat. De bewonersvereni- ging ontstak in woede toen de ambtenaar naar haar zeggen "keihard" beweerde dat "uitkeringsgerechtigden het wel konden vergeten." Volgens Van Kleef heeft de ambtenaar slechts een stukje uit de begin vorig .jaar - door de gemeenteraad aangenomen -woonruimte verordening, nader toege- licht. -.Driekwart vande huizen is voor mensen uit de buurt of mensen-,;die;i terug willen keren.!; Gegadigden die, een rpedische. .of :sociale urgentie,, hebben óf bejaard zijn, .krijgen, automatisch een toewijzing. Voor ande ren geldt dat,- als zij een •laag inkomen - hebben, er eerst uitgekeken zou worden naar goedkopere woningen," aldus de wethouder, /y Dit laatste zou dan onder, druk .van het rijk mceteb plaatsvinden. In een brief aan de gemeenten in on3 land heeft het ministerie steekproeven aangekondigd om te onderzoeken of de ge meenten wel streng, genoeg zijnmet het uitvoeren van de regels voor huursubsidie. „En daar zijn wij een beetje bang van," zegt Van Kleef. „Ir. Rotterdam zijn al steek proeven gedaan. Als jê onte recht; huursubsidie geeft, wordt dat wel teruggevor derd." y- THE DITCH De Amerikaanse tenorsaxofo- --nist Art Foxafl treedt vrijdag 12 september op in jazzclub Thé Ditch, Korte Haven 7. Foxall's stijl heeft invloeden van Arnet- teCobb en Eddie 'Cleanhead' Vincent. Aanvang 21.30 uur. Vrij toegang. Zaterdag 13 sep tember staat Sticks and Fin gers in de jazzclub op het po dium. Dé band heeft bop uit de jaren zestig op het repertoire staan, maar ook rustige ka merjazz. Aanvang 21.30 uur, vrij entree. FILMCLUB De meest recente film van re gisseur Ettore Scola 'Maccaro- ni'draalt vrijdag 12 september bij de Filmclub Schiedam, Nieuwstraat 12. De hoofdrollen worden gespeeld door Marcel lo.Mastroianni en Jack Lem- mon. Aanvang 21.30 uur. Toe gangsprijs: ƒ4,- voor donateurs en 5,-voor nlet-donateurs. UNDERGROUND De Rotterdamse band Paradox concerteert zaterdag 13 sep tember in jongerènkelder Un derground, Jan van Avenne- straat 32. Paradox brengt Ne derlands- en Engelstalige rock ten gehore. Het optreden be gint om 21 uur. De toegangs prijs is 3,50. ORGELCONCERT s Een Duitse organist, Ekkehard Schneck, verzorgt zaterdag 13 september het vijfde orgelcon cert in de serie '66, gegeven in de Grote of St. Janskerk. Schneck Is organist van de Konstantin Basilika te Trier. Zaterdag speelt Schneck on der meer composities van J. S. Bach, J. G. Walter en Mendels sohn. Aanvang 20.15 uur. Toe gangskaarten en programma's zijn op de concertavond ver krijgbaar bij de ingang van de kerk,' Nieuwstraat. Prijs: 5,-, houders van een CJP of Pas 65 betalen ƒ3,50. VERKOOP-EXPOSITIE In de historische Branderszaal van het grachtenpand van In- terbook international. Lange Haven 97, is van 12 tot en met 22 september een verkoop-ex positie van oude schilderijen. Kunsthandel Rococo uit Lim- burg komt naar Schiedam met haar collectie Hollandse en Vlaamse schilderijen uit de 19e en begin 20e eeuw, waaronder ij*/, werken van J- H. B. Koekkoek .en .C. Leickert. Daarnaast is de töiiï eigen.verzameling van Inter- book lnternational BB, Art Gal lery, te zien. Openingstijden: dagelijks van 13 tot 17.30 uur, HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen, afdeling •:••••-. Schiedam begint maandag 15 september met yoga-lessen voor huisvrouwen in gebouw Chr. Soc. Belangen, Inlichtin gen: tel. 4737202. Dinsdag 16 september maken de vrouwen een haivedagexcursie naar het Westbroekpark in Den Haag. Belangstellenden moeten zich hiervoor om 9 uur verzamelen op station Schiedam/Rotter dam-West. INSTUIF De Stichting Instuif Schiedam heeft voor zondag 14 septem ber een bandavond In petto. De vljfmans-formatle 'Playma tes' proberen deze avond alle instuivers op de dansvloer te Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b 3111 HO Schiedam. Telefoon: 4266648 of 4736061. Kopij voor deze rubriek diént C uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan de donderdag van plaat sing in ons bezit Ite zijn. krijgen met top-40 muziek. Aanvang 20.30 uur. Plaats:,! zaal Irene Nieuwe Haven 155. Toegangsprijs: ƒ5,— DE WOUDHOEK Het dienstencentrum Dé Woudhoek, Heijermanspleln 35, houdt zondag 14 septem ber open-huls. Om 13.30 uur gaan de deuren open, iedereen is welkom. Belangstellenden kunnen dan een praatje ma ken,, een spelletje kaarten of biljarten. Vanaf zondag houdt het dienstencentrum weer eens in de veertien dagen open-huis van 13.30 tot 16.30. BARRIKA Belangstellenden kupnen za terdag 13 september éen kijkje nemen in het vrouwenontmoe- tingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62, tijdens de open dag. Programma: 12 uur koffie; 13 uur presentatie taak- en werkgroepen en een kinder programma. Voor deze onder delen zijn zowel vrouwen als mannen uitgenodigd. Voor vrouwen alleen is er vanaf 17 uur een borreluur met optre den van het Smartlappentrio; vanaf 18.30 uur een gezamen lijke maaitijd gevolgd door een feest met swingende muziek,, Oproep voor vrouwen die wat meer duidelijkheid en Inzicht willen hebben in, de politiek) In Barrika begint 24 september een cürsus Politieke Vormirig van Vrouwen. Kosten ƒ25.— voor zes bijeenkomsten. Aan- vang 20 uur. Informatie en op gave: tel. 4706237. CLUBHUIS OOST In Clubhuis Oost (Galileistraat 86) zijn vanaf 17 september verschillende cursussen beat- bailet voor vrouwen. Op woensdagochtend van 9.30 tot 10.30 uur (kinderopvang aan wezig); op donderdag van 20 tot 21 uur voor beginners en van 21.15 tot 22.15 uur voor' gevorderden. Kosten/15.— per maand. Opgave: tel. '4735435. - CONCERTEN 1 De christelijke muziekvereni ging Harpe Davids geeft van avond een concert in het Hof- van Spaland, aanvang 20.30 uur. Het Drumband- en Majo- rettenfestivai speelt zich zater dag 13 september af op het Sfadserf vanaf 12uuren opde Grote Markt vanaf 15 uur. Pro grammaboekjes verkrijgbaar bij het plaatselijk VW-kantöor tegen betaling van 1.—. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan hééft dit weekeinde EHBO-dienst, tèt. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Hulsarts: bellen met de boodschappendienst, tel! 4206611. Spoedrecepten,'tel.' 4261480. Tandarst: H. van den Heuvel, B. Knappertlaan 231b, tel. 4739121. Spreekuur van 17 tot 18 uur. op zaterdag en zon dag. 7,(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM VLAARDINGEN De afdeling Schiedam/ Vlaardingen van de Jonge So cialisten (PvdA-jongeren) staat op springen. Na een teleurstel lend verlopen thema-bijeen komst eerder deze wèek (n Schiedam, wordt overwogen om de afdeling maar op te hef fen. „Het heeft geen zin op de ze manier," vindt Astrid Brou wer, één van de bestuursleden. Volgens haar heett voorzitter Menno Siljee al te kennen ge geven ermee te willen stoppen. Afgelopen dinsdag hielden de Jonge Socialisten een avond over jeugd en televisie. Recensent Hans van Reisen (Algemeen Dagblad) en ad junct-directeur Boudewijn Klap van de IKON waren als gast sprekers uitgenodigd. „Er wa ren maar vijf mensen!" aldus een teleurgestelde Astrid Brou wer. „Ik wist niet wat ik zag. 2e zeggen dat politiek onder de jongeren nog best we! leeft maar wij merken daar maar weinig van." De animo om de afdeling voort te zetten Wordt volgens Astrid ook nog eens gesmoord door* de gebrekkige organisatie bij de landelijke vereniging. ,>We weten niet eens hoevee! men sen er nu eigenlijk belalend iid zijn. Dat moeten we blijkbaar zeif maar uitzoeken." Om ster ker in de schoenen te staan zijn de afdelingen jrv de beidé steden onlangs gefuseerd. Voorzitter Hans Vertinde van de Schiedamse PvdA, die ooit de afdeling van dé Jonge So cialisten oprichtte, denkt dat jongeren meer oren hebben naar een politieke partij dan naar een jongerenorganisatie, „De Jonge •Socialisten zijn eigenlijk vlees noch-vis. Zëjzljn wel gelieerd aan dé PvdA maar zijn daar geen deel van. Ken nelijk melden jongeren zich lie ver aan bij een politieke par tij." Verlinde stond aan de wieg van de eerste lichting Jonge Socialisten. Na hem nam Hans Konlngs de leiding/ Menno Siljee en Astrid Brou wer bliezen de altijd al wat „noodlijdende" vereniging voor het laatst nieuw leven in. SCHIEDAM Twee Rotter dammers zijn op heterdaad betrapt bij het Inbreken In auto's. Een 26-jarige man en een 21-jarige vrouw waren druk met een auto die gepar keerd stond aan de Van Heek straat. toen de politie hen op merkte. De man had een auto radio onder zijn Jas, die uit een auto kwam die hij even tevoren had opengebroken. Een 12-jarige jongen Is met verwondingen opgenomen In het Holyziekenhuis In Vlaardin gen, nadat hij onder een bus was gekomen in Schledam- Noord. De jongen, afkomstig uit Vlaar dingen, reed met zijn flets over de 's-Graveniandseweg In Schiedam. Hij Is gaan slingeren toen bus 53 achter hem reed, waarna de buschauffeur een aanrijding niet meer kon voor komen. ..Ai-'.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1