14 Gratis douchen aan Lange Haven... ■Onderwijs zet tienduizend kaarten in li -GS: betere regels voor ïwinkels Racefietsen gestolen Wasgoed verbrand Vakbondsschool pertinent geen FNV-hersenspoeling 't Paaltje Handtekeningen tegen routewijziging bus 126 PvdA-lijsftrekker kandidaat voor GS ÉiiiÊÊÉUA Van der Vlist even statenlid (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Binnen een maand verhuist de sleepvaartdienst van Smit Internationale van Rot terdam naar Schiedam. Op dit moment wordt op een terrein aan de Wilhelminahaven de laatste hand gelegd aan een nieuw kantoor voor het be drijf. Aanvankelijk zou de grootste sleepdienst van de Rotterdamse haven pas volgend jaar de oversteek maken. De houw van het kantoor, dat de vorm van een sleepbootkajuit heeft, vorderde ech ter sneller dan verwacht. Schoonmaak Op een terrein aan de Wilhelminahaven wordt de laatste hand gelegd aan het nieuwe kantoor van Smit Internationale. Het krijgt de vorm van een sleepboot. (Foto Ed Eggermont) Een stad moet maar wat over hebben voor haar vissen. Om het zuurstofgehalte in het water te verhogen plaatste de ge meente deze week twee mobiele fontei nen aan weerszijde van de Appelmarkt brug over de Lange Haven. Hoewel de fo to enigszins vertekent hebben de voorbij gangers dat 'geweten. Een kleine wind vlaag was al voldoenae om eht water een andere richting dan naar beneden te ge- ven. En niet alleen de gebruikers van de brug hadden er last van. De sproeierszo meldden omwonenden, stemden tot laat in (de avond aan. Het geluid dat ze veroor zaakten hield enkelen uit de slaap. iDe jeugd had het echter prima naar de met de twee waterspuiters. Met een §etje klauterwerk kon namelijk het •iw worden gegrepen waarmee de fon teinen waren "verankerd" aan de brug (en de kade. Een klein rukje en.... de sproeiers begonnen zachtjes te deinen met alle natte gevolgen van dien. (Foto: 'fEd Eggermont) *-fh -- ,v - WW- tësAï- lm/A ié'-éP&P-'ïH. iff, Wethouder Hans van Kleef (on derwijs) zet te gisteren tweemaal zijn handte kening op een protest- kaart aan minister Deetman. (Foto: Ed Eggermont) HET VRIJE VOLK Schiedam I-Wö VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 1 ■{Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM De gemeente Schiedam moei betere regels i opr' ellen voor haar plannen me. het Spinhuispad. Dit zeg- gen Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid Holland. De kritiek i heeft betrekking op het princl- pebesluit van Schiedam om de bouw van winkels aan het Spinhuispad toe te staan. Dit t besluit zorgde eerder dit jaar voor de nodige commotie. De Vereolgde Schiedamse Onder- i nemers en de winkeliersver' eniging De Dam tekenden be- zwaar aan tegen dit besluit. Bij de behandeling van het bestemmingsplan Schienoko, i waaronder het Spinhuispad ressorteert, hebben GS het deel over de nieuwe winkels afge keurd. Zij vindt een „ongeliml- teerde vrïjstellingsbevoegd- heiö onaanvaardbaar" maar lijkt op zich geen bezwaar te hebben tegen winkels aan de weg. De gemeente wil de moge- lijkheid voor detailhandel openhouden om investeerders te interesseren aan het Spin huispad te bouwen. SCHIEDAM Op het Wi- bautplein is gisterochtend vroeg een inbraak gepleegd in een rijwielhandel. De daders gooiden met stukken hout twee etalageruiten in. Ze gingen er vandoor met vier raee-fietsen met een totale waarde van zo'n 3000 gulden. Een rekenmachine, een schrijfmachine en 35 pakken koffie vormden de buit van een diefstal uit een kantoorpand aan de Bettoweg. De dieven sloegen een ruit in om binnen te komen. De waarde van de buit bedroeg ruim duizend gul den. Smit Internationale is binnen maand Schiedams Met de verhuizing van de sleepdienst, die ruim dertig schepen heeft varen, komen meteen bijna achthonderd ar beidsplaatsen naar Schiedam. In het kantoor zullen ongeveer zeventig mensen werken. De schepen worden bemand met in totaal zevenhonderd men sen. Het bedrijf verhuist niet in z'n geheel. De commerciële tak en de directie blijven ge vestigd in het oude kantoor aan'de Zalmstraat in Rotter dam. Dit kantoor staat op een steenworp afstand van de rondvaartboten van de Spldo. Het terrein aan de Wilhelmi nahaven was vroeger in ge bruik bij het bedrijf Tanker- cleaning. Drie jaar geleden ging dit failliet en kwam het braak te liggen. De bodem bleek echter zwaar verontrei nigd in moest met miljoenen guldens aan overheidsgeld worden schoongemaakt. De ge meente wist het terrein al snel na de schoonmaakoperatie te slijten aan diverse bedrijven. Behalve Smit Internationale hebben ook Hoek Loos en Stork Werkspoor een deel in gebruik. Smit heeft ook in VIaardin gen een vestiging met enkele schepen. Deze zullen tezijner- tijd naar Schiedam verhuizen. Het betrekken van het nieuwe kantoor' zal met het nodige feestgedruis plaatsvinden. De gemeente Schiedam heeft zich altijd verheugd getoond met de verhuizing van Smit. Het sleepvaartbedrljf heeft voor Schiedam gekozen omdat het centraler ligt ten opzichte van het werkterrein. Tot nu toe moesten de schepen naar Rot terdam om te bunkeren. In Schiedam zit Smit midden in het gebied wat een aanzienlij ke tijdwinst betekent. JfcJr. A I "ix K j). ft V* ut <.sL h* 'Y ft 'YZ v 'iy v" s sff f vv '/j i'ffi' -f W*t - J SCHIEDAMi Een.-; hoeveelheid- wasgoed 'is'--; -verloren" 'gegaan" bij"'een 'brand in-een wasserette'-. aan - de Fokkerstraat- in - het .'industriegebied-.'s Gravelahdsepolder.Het' -vuur was -vermoedelijk, i ontstaan door oververhit ting van een van de ovens. De brandweer bluste de brand. De oven ging geheel in vlammen op. Er werd niempnd ge wond. SCHIEDAM Hans van der Vllst, adjunct-directeur Ge meentewerken en PvdA'er, wordt tijdelijk lid van Provin ciale Staten van Zuid Holland. De politicus heeft inmiddels toestemming gekregen van het college van Burgemeester en Wethouders om enkele maan den onbetaald verlof op te ne men. Van der Vlist valt in voor de PvdA-statenleden: J. Borg- mans en J. Hoek van Dijk. ■-f. «f - *7 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tienduizend kaarten hebben de onderwijs bonden en bonden van ouders "uitgezet" in Schiedam als 'deelname aan het landelijk ".petitionnement" tegen de dreigende bezuinigingen in het "onderwijs. "De miljard moet ^van de baan," vindt voorzitter Joop Kuyper van de plaatsel- /clljke onderwijzersbond ABOP. "In het onderwijs kan eenvou digweg niet meer bezuinigd worden. .We zullen ook niet meer meepraten en meeden- "ken over sectoren waar dat wel mogelijk is." Evenals andere gemeenten protesteert Schiedam tegen de kortingen die het kleuter- en het bijzonder onderwijs tref fen. Als minister Deelman (Onderwijs) zijn. zin krijgt, mogen kinderen niet meteen na hun vierde verjaardag naar de eerste klas van de basis school. Verder wil de bewinds man bezuinigingen doorvoeren in het onderwijs voor leerlin gen 'met opvoedingsmoeilijk- heden en leerproblemen. Wethouder Hans van Kleef '•(onderwijs) zette gisteren tweemaal zijn handtekening onder een protestkaart aan het adres van minister Deelman. /s-Middags als startsein voor dev landelijke actie in Maas sluis en later op de middag na een vergadering van de onder wijsbonden en de ouders in -scholengemeenschap Ter. Schie. - Kinderen - Volgens Joop Kuyper zal het actievoeren voorlopig een vriendelijk karakter houden, ondanks de storm van protest die na het bekendworden van de bezuinigingen is losgebars ten. "Een kleine minderheid is vóór een algehele ziekmelding. Maar een dergelijke actie kun je alleen voeren als er massaal gehoor aan wordt gegeven. We denken er in ieder geval nog niet aan." Op dinsdag 23 september ho pen de actievoerders tiendui zend ondertekende kaarten te rug te krijgen. "Kinderen doen niet mee," verzekert Kuyper. "Daar hebben we in het verle den wel eens verwijten over gehd. Dat we de kinderen zou den misbruiken." De kaarten moeten op 29 september wor den overhandigd aan de frac tievoorzitters in de Tweede Kamer tijdens een landelijke actiedag. SCHIEDAM „Het stempel van de bond ligt er natuurlijk wel duidelijk op maar het is pertinent geen hersenspoe ling." Geruststellende woorden van vakbondsman Hans Coster aan de vooravond van het nieuwe schooljaar van de FNV-vakbondsschool. Op der tig september wil de bond be ginnen met de lessen in haar onderkomen' aan de Stadhou derslaan. De school floreert nog steeds. De aanmeldingen komen zelfs uit Spijkenisse. „Mensen willen per se in Schiedam komen," weet de plaatselijke FNV-voorzitter Aad Schippers. De beide heren begeleiden samen met Jan Ie Grand de cursisten. De vakbondsschool is eigen lijk een kweekbak voor de late re actieveiingen onder de le den van de bond. Elke afdeling heeft wel een school waar de leden zich kunnen verdiepen in de sociaal economische proble matiek. „Na de vakbonds school kunnen de cursisten zich opgeven voor een kader cursus," zegt Coster. „De vak bondsschool is een soort voor selectie. Vroeger gingen de le den meteen naar de kadercur sus maar er vielen er nogal wat af. Dat ging de bond teveel geld koste." De FNV-Schledam is trots op haar school. Het aantal cur sisten schommelt altijd wel rond de twintig en dat is meer dan menig andere afdeling. „Je ziet de mensen gedurende de cursus veranderen," zegt docent Coster. „Er zitten altijd wel cursisten tussen die hun mond bijna niet durven open te doen. Aan het eind van de cur sus weten zij hun mondje wel degelijk te roeren". Discussies zijn er volop tij dens de lessen. Aan de hand van actuele onderwerpen en brochures van de vakbond worden de lessen ingericht. Per cursusjaar komen zo'n vijftien tot zestien thema's aan bod. De cursisten krijgen een uitleg waarop zij vragen en op merkingen kunnen maken. „De discussies zijn altijd zeer nut tig," is de ervaring van Coster. De. mensen leren zodoende de argumenten kennen. Soms ver anderen ze ook van mening," Thema's die dit cursusjaar onder de loep genomen wor den, zijn ondermeer Loon naar werken. Baas boven baas en Vrouwen en arbeid. „En na tuurlijk de stelselherziening die het kabinet wil invoeren," zegt Coster. In principe zijn de lessen al leen voor leden van de vak bond. De leden mogen echter ook hun gezinsleden meene men. Het doel van de school is echter niet alleen het mondi ger maken van de leden. „We hopen natuurlijk dat de cursis ten In hun bedrijven reclame gaan maken voor de bond," zegt Aad Schippers. De cursisten moeten bij het aanmelden een "waarborg som" van vijftig gulden op ta fel leggen. Na het jaar krijgen ze dat geld weer terug. Er is een mogelijkheid voor een ver- volgjaar. Aanmelden kan bij Aad Schippers (73.90.18) en Hans Coster (26.10.61). I.K- Soms zou Ik willen dat ik een echt vak had geleerd. Straat maker bijvoorbeeld. Vroeger, wanneer de straat voor het ouderlijk huis weer open ging en dat gebeurde net zo vaak als nu zorgde mijn moeder vrijwel altijd voor een kopje koffie of thee voor de noeste werkers. Zij niet al leen natuurlijk, de hele straat vond dat nodig ais beloning voor een stevig planklertje naar de voordeur, zodat wij jeugdige belhamels niet de hele gang met modder en zand bevuilden. Als voorzorg lag trouwens in de gang een grijsblauwe loper-die ook ge bruikt werd wanneer de ko lenboer een paar mut viertjes bracht. Toen er aardgas kwam was het helemaal een feest omdat- naast de straatmakers ook de gasfitter aan de deur kwam. Aardgas werd als het nieuwe 'manna' verwelkomd. Iets wat menig minima zal vervloeken wanneer de ONS- rekening In de bus valt. Champagne heeft mijn moe der natuurlijk nooit uitge deeld in die tijd, dat werd be waard voor hoogtijdagen. De winkeliersvereniging van het Broersveld denkt daar heel anders over. Met een opge ruimd gemoed tracteerden de middertstanders de straat makers op een groot glas, vol met gekoelde champagne in de eerste week van de anti alcoholcampagne van de overheid. Niet dat ik de heren straat makers dat vorstelijke nat misgun. Integendeel, het Broersveld ligt er prima bij. Brede, witte stoepen met zo hier en daar een speelse rode boog voor de winkelpui die door menig winkelier van een nieuw jasje wordt voorzien. Kortom het wordt steeds aantrekkelijker om In de bin nenstad van Schiedam te wo nen. Tussen Hoogstraat, Lan ge Kerkstraat en Broersveld zijn alleraardigste huizen ge bouwd volgens de truttigheid van de hedendaagse archi tectuur, die zo geliefd schijnt te zijn. De Lindenhof is weer in ere hersteld zonder het ka rakter aan te tasten van weeshuis. Er wonen immers vee! alleenstaanden! In de Nieuwstraat wordt de voormalige secretarie gere noveerd. Galerie de Essentie houdt een voorstelling die doet denken aan twintig jaar geleden en als klap op de vuurpijl drijven twee fontijn- .tjes in de Lange Haven, - weerszijde van de Appel- marktbrug. Met een beetje mazzel en zonder wind kom -je droog aan de overkant *.Vv^ S>*' r\±,- wanneer je "s avonds wi!t eten tij de Griek op de hoek. Wonen In de binnenstad wordt dus steeds aantrekke lijker. Aiieen er is een groot nadeel in de wijk met postco de 3111. Als buitenstaander wil je wel eens op bezoek bij iemand die woont in de Nieu we Buurt. Met een auto is dat vrijwel onmogelijk. De weg vinden tussen het woud van nieuw- en vernieuwbouw grenst bijna aan het onbe- grijpelijke. Vanzelfsprekend is het buur tje verkeersluw en éénrich tingsverkeer in al die nauwe <■- straatjes en hofjes is ook ge-. - rechtvaardigd. Maar dit is te- gek. Overal staan borden om verboden In te rijden. Op da a. plattegrond van de WV en de gemeente staat wel dat je de nieuwe buurt kan berei- ken vla de Bagijnstraat. Nou vergeet dat maar. Doe je'/ dat dan rijd je tegen een paaltje aan, zo ter hoogte van de voorzitter van de be wonersvereniging. Hoflandstraat, Korte Achter weg, Willemshofje en Laan zijn onbereikbaar voor auto's. Van de andere kant is het ook niet mogelijk omdat overal die vermaledijde bor den staan: verboden in te rij den. Nee ik ben in dit geval blij dat ik geen straatmaker ben geworden. Want hoe is hij in vredesnaam uit die wir war gekomen, toen hij dat paaltje plaatste. Of heeft hij de werkwagen gewoon bij een parkeermeter gezet in de'- Lange Kerkstraat? - - •- W X w.l< WO'.AjU 1*1 Meindert Buytensluyter i J VLAARDINGEN Leerlingen van scholengemeenschap Be neden-Maas zijn begonnen handtekeningen te verzamelen tegen de routewijziging van buslijn 126. Met ingang van 21 september rijdt de bus liet meer via de Dr. Wiardi Beck- mansingei, maar via de Mara- thonweg. Dat betekent voor veel leerlingen niet alleen een kwartier lopen naar en van de dichtsbijzijnde halte, maar in het ongunstigste geval ook een uur eerder van huis voor de leerlingen, die in het Westland wonen. De schoolleiding heeft inmid dels een boze brief aan de Rijksverkeersinspectie ge stuurd. B. en W. van Vlaardln- gen, die eveneens tegen de wijziging zijn, zullen vermoe delijk volgende week bezwaar aantekenen. Overleg met de. Westnederland eerder deze week had geen resultaat. Niet temin was de sfeer tijdens het gesprek vriendelijk. „Zij zijn zeer bereidwillig, maar ze wor den door de omstandigheden gedwongen", aldus de heer -■ R.A. Blom van de afdeling ai- gemene zaken. De bussen maken sinds juni 1985 de lus door Vlaardingen- West. Doordat de route van lijn 125 vier minuten korter is dan die van 126 en door het inpas sen van deze lijnen in de RET- dlenst is Westnederland in de problemen gekomen. Het is,de bedoeling de route via de «ri Westwijk met ingang van 1 juni 1987 weer te herstellen. Maar B. en W. van Vlaardingen wil- fen daar in verband met de-, 4 winter niet op wachten. VLAARDINGEN De leden vergadering van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond verdeeld gereageerd op de kandidatuur van lijsttrekker IJsbrand van der Velden voor de Provinciale Staten. „Niet erg fair tegenover de kiezers", vond Toon Cornelisse. Jan Booister, die de kwestie aan sneed: „Zijn wethouderszetel is nog niet eens warm. De wet houder en lijsttrekker Is binnen een half jaar na de verkiezin gen op zoek naar een andere baan. Dat komt raar over bij de kiezer." Anderen daarentegen zagen in Van der Veidens kandidatuur geen bezwaar. Henk Ranshuy- sen: „Hij heeft bij de kandi daatstelling voor de gemeen teraadsverkiezingen verteld, dat hij in de loop van de perio de 1986-1990 zou solliciteren naar een andere functie." -«* Afdelingsvoorzitter Rob Suu- rendonk en fractievoorzitter John Ranshuysen benadruk ten, dat de definitieve kandi daatstelling voor de provinciale verkiezingen pas in december plaatsvindt. „Het onderwerp Is nu niet aan de orde", aldus John Ranshuysen. „De vraag komt pas later aan de orde en is afhankelijk van de vraag of hij zelf wil en of hij gekozen wordt." Van der Velden werd eerder getipt ais kandidaat voor het- burgemeesterschap in Helle- voetsluis en hij zou belangstel ling hebben voor de functie van directeur van het Schte- •iandziekenhuis. Met zijn kandi daatstelling voor de Staten zou hij vooruitlopen op de post van Gedeputeerde. tO

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1