9 'ik ben altijd uit principe lid geweest van de bond' 'Dansen als een berg' IK LEES HET VRUE VOLK UI Bloemen voor zieken Weertentoonstelling Go for It In Podium Popstudio Schiedam Kortaf Bomen 'promoten' milieuvriendelijke auto Valse cheque goed voor auto ws wv (Van een onzer verslaggevers) VLAARDIN GEN Complete zeeslagen met rook en ontplof fingen, een brandend booreiland dat ge blust en vervolgens weggesleept wordt, een radiografisch be stuurbare eend en een. onderzeeër die kan duiken en boven komt: het is allemaal mogelijk in de wereld van de scheepsmo delbouwers. Een creatieve en soms spectaculaire hobby, waarvoor je een be hoorlijke tic moet hebben, vinden Dick van Rijn (33) en Hu- go Sluimer (23), re spectievelijk voorzi- ter en secretaris van de Model Boot Club 'Vlaardingen'. Deze vereniging houdt dit weekend het Neder-, lands kampioenschap scheepsmodelsport 1986, dat tegelijk kwalificatie wedstrij d is voor de wereld kampioenschappen 1987 in het Oostduitse Schwerin. Hugo Sluimer^ (links) -en^Dick van Rijn met een model van de Smit Lloyd 106 en een booreiland: in 1983 goed voor een bronzen medaillé'opfde wereldkampioenschappen in Bulgarije, (Foto Arie Wapenaar) Vlammen Jaap Weergang neemt na veertig jaar afscheid van de vakbond. „Ook in deze tijd is het nodig je te orga niseren tegenover de werkgevers. Zij hebben zich ook georganiseerd." (Foto: Ed Eggermont) Overbodig Triomf Markt 3 Scheidsrechter Stoplichten Tonnie Vonk, poffertjesbakker, te vinden bij het Centraal Station. Heeft plezier in z'n werk, en in z'n krant. Het Vrije Volk valt al jaren dagelijks bij hem in de bus en volgens hem zal dat altijd zo blijven (..."Precies mijn smaak, begrijpt u?..."). Maak nü gratis en vrijblijvend twee weken kennis met Het Vrije Volk. Eén telefoontje is voldoende: (010) - 4004.444, Lezersservice. "W HET VRIJE VOLK scNedam vlaarcfingen ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1988 ■4>?p/ 'xMsésM mm Cfc i" deze hobby moet je n behoorlijke tic hebben' Wie eenmaal goed door deze hobby .gegrepen, is,' schijnt rus- tig-meVidexen!eni'aiciri''het wa ter: te 'springen: dm- eens model te rédden dat dreigt te zinken. „Je hebt er niet alleen veel tijd' en geld, ingestoken; Je, bent er natuurlijUi.ook)ftan£gehecht .ge- raakt.-Endan heb.je.er wel. een nat pak voor over," vertelt Hu- go Sluimer. Verreweg de meeste model bouwers zijn heel simpel be gonnen: met een niet al te duur bouwpakketje dat je op een middag in elkaar zet. Daarna komt de behoefte om een schip helemaal zélf te bouwen, b.v. aan de hand van een verfteke- ning. Bouwtechniek en. mate riaalkeus zijn dan helemaal vrij, alleen de beslagdeien mo gen kant en klaar gekocht wor den. Van Rijn: „Normaal gespro ken niet alleen een arbeidsin tensieve, maar ook een zeer kostbare zaak. Gelukkig heb- ben we zoveel> steuiv gekregen van bedrijven uit-, dé" regionen de gemeente Vlaardingen, dat het hele evenement ons slechts zo'n 1500 gulden gaat kusten." De Vlaardingse, vereniging vaardigt zelf dertien indivi duen en een team af naar het kampioenschap, waar in twaalf schepen verschillende klassen strijd wordt geleverd. De Vlaardingers komen in het strijdperk met onder ande re de Smit Lloyd 109 en de red dingboot Bernard van Leer. Het meest spectaculaire onder deel van de wedstrijden is de klasse waarbij een team van deelnemers met meer schepen een show opvoert volgens een van te"~vor*en' tngélevërd pro- gramma. Het Vlaardingse team zal een booreiland in vlammen .blussen en wegslepen, een act waarmee het in 1983 op het we reldkampioenschap in Bulga rije een bronzen medaille ver overde. De grote concurrent op dit onderdeel is het Rotter damse 'Neptunus', dat reeds twee keer wereldkampioen werd met zijn technisch zeer moeilijke show. De Rotterdam mers loodsen met kleine sleep bootjes een 5.5 meter lang en meer dan 300 kilo zwaar model van de Nedlloyd Delft de ha ven binnen. (Van een onzer t verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor hem hoéft het eigenlijk niet, al die drukte en belangstelling. In de schijnwerpers is hij niet op zijn. plek, vindt hijzelf. De Schiedammer Jaap Weergang (59) werkt liever achter de schermen. Dat heeft hij dan ook altijd gedaan; veertig jaar lang bij de Dienstenbond FNV op de afdeling Schiedam. Vandaag neemt Weergang afscheid van het vakbonds werk en ter gelegenheid van zijni' jubileum biedt de bond hem een receptie aan. Ben te rugblik van een man die "uit principe lid van de vakbond is". Jaap Weergang heeft prak tisch 'de hele ontwikkeling van de vakbond meegemaakt. Hij werd 'lid vlak na de oorlog, toen een lidmaatschap nog vanzelfsprekend was. Bodes kwamen in die tijd de contri butie''aan huis ophalen. Toen ging hét van: "Piet is ook gaan werken, schrijf hem maar in." "Jaap denkt met plezier terug aan de grote saamhorigheid die toen heerste. Vanuit de bond, toen nog NW, werden ontspanningsavonden georga niseerd. Op koude winteravon den zat de hele "familie" in de schouwburg bij theatervoor stellingen of concerten. „Dat is nu wel anders", zegt Jaap Weergang met spijt in zijn stem, „de tijden zijn ver anderd". ,JDe saamhorigheid van vroeger is weg, de mensen hebben auto's, gaan naar Span je met vakantie en kijken t.v.." Volgens Weergang is ook de positie van de vakbond anders geworden. „De bond is niet zozeer ver anderd, maar de tijd met al haar sociale voorzieningen is anders. Toch is de bond nog steeds noodzakelijk. Ik ben al- tijd uit principe lid geweest", vertelt Jaap Weergang. „Ik geloof niet dat de belang stelling voor de vakbond min der aan het worden is", zegt Weergang. „Het is waar, de bond is een sociale ANWB ge worden. Maar ik zie dat niet als kritiek: de bond heeft zich zelf meer en meer overbodig gemaakt door alle sociale ver worvenheden. Hulp van de vakbeweging is daarom minder vaak nodig. Maar dat is geen reden je niet te organiseren en een blok te vormen tegenover de werkge vers, die zich ook hebben geor ganiseerd." Door de jaren heen heeft de Schiedammer er heel wat mensen van overtuigd dat je 'alleen niks begint'. Alleen daarom al vindt hij dat je lid moet zijn van een vakbond. „Als je bij je baas aankomt met: laten we eens praten over mijn CAO en hij vraagt je: hoeveel mensen heb je achter je staan? dan ben je nergens In je eentje. Pas met zijn tienen of meer bereik je iets," vindt Jaap Weergang. Weergang noemt zichzelf cynisch "vergaderziek". Hij is bijna dertig jaar bestuurslid geweest van de afdeling Schie dam, later Nieuwe Waterweg, van de Dienstenbond FNV. Daarnaast zat hij in het be stuur van het Ziekenfonds. De grootste triomf in zijn vak bondscarrière noemt hij de sa larisschaal voor verzekerings- personeel die hij tezamen met collega's heeft ontwikkeld. Het tiensehalige-systeem dat in het bedrijf waar Weergang werkt, is ontworpen, wordt nog steeds landelijk gehanteerd. De leukste herinneringen heeft de jubilerende Schiedam mer aan de belastingdienst in Schiedam. De hele maand maart vulde hij belastingfor mulieren in voor mensen die daar zelf moeite mee hadden. „We deden dat vrijwillig," her innert Jaap Weergang zich, „en het gebeurt nog steeds in het gebouw van de FNV hier." In datzelfe gebouw neemt Jaap Weergang vandaag af scheid van het vakbondswerk. „Een beetje tegen wil en dank, want ik sta niet graag voor aan. Maar een goede gelegen heid om mensen nog eens de hand te schudden en een gein tje te maken," aldus Jaap Weergang. Voor de toekomst heeft Jaap Weergang een bestuursfunctie voor de PvdA op het oog, in het plaatsje in Friesland waar hij een aantal weken geleden met zijn vrouw en dochter naar toe verhuisd is. Dick Van Ri jn: 7,Dit is de eni ge klasse waarin Nederland in ternationaal iets voorstelt. In de individuele klassen loop je telkens op tegen de enorme overmacht van het Oostblok en China, waar het modelbouwen ook erg populair is. Daar gaat men vaak heel anders te werk. VLAARDINGEN „Tou Vounou" is de wat ongewone naam van een toekomstig danscentrum in Vlaardingen. Toevoe- noe, spreek je uit, ver taald uit het Grieks bete kent het 'van de berg'. In dit centrum dat is geves tigd in één van de ate lierwoningen aan de Landstraat, zal vanaf eind september buikdan sen, ritmisch dansen en meditatief dansen wor den gegeven. Oprichtster van het centrum is de Vlaar dingse kunstenares Bet ty Linders. Over de naam Tou Vounou zegt ze: „Het is ook de naam van een Grieks klooster waar ik heb gedanst. Het symbool van de berg spreekt me aan, omdat het is als ritmisch dan sen: zwaar beneden, rus tend op de aarde en licht van boven." „Ritmisch dansen en meditatief dansen zijn geen gewone dansen", legt Betty Linders uit. „Ritmisch dansen is ge oriënteerd op de Afri kaanse rituele dans. Niet de manier van dansen waarbij je alles van je afgooit, maar een ma nier van bewegen waar bij je vaster op de grond komt te staan." Volgens Betty Linders heeft elke beweging en houding een betekenis. „Ik vertel daar tijdens de lessen het een en an-- der over, maar het wordt geen therapie. Het dansen staat voorop", al dus Betty. De cursus buikdansen, die wordt gegeven door Marja Zwart, is alleen bedoeld voor vrouwen. De andere twee cursus sen zijn ook voor man nen. Op zondag li sep tember houdt Tou Vou nou een open dag waar de dansen zullen worden gedemonstreerd. De in gang van het centrum is te vinden aan de Vossen- straat 20. Het bouwen van een boot is dan helemaal in specialisaties opgedeeld. In de Sowj et-Unie bij voor beeld bouwt iemand die daar erg goed in is, alleen maar rompen. Een ander zet er dan de motor in, een derde doet de elektronika, nummer vier schildert het geheel en weer iemand anders vaart ermee op het wereldkampioenschap. Het resultaat is er dan ook naar; zo perfect als die schepen eruit zien, daar kunnen wij voorlo pig niet tegen op." Het kampioenschap wordt gehouden in de clubvijver aan de Maassluisedljk/George Ste- phensonweg. Vandaag wordt gevaren tot 17.30 uur. Zondag Is de aanvang om 9.00 uur en de prijsuitreiking om 17.30 uur. „Ik ken iemand die zijn eer ste model bijna helemaal uit afvalmateriaal bouwde en voor drie tientjes klaar was. Het zag er prima uit!" zegt Dick van Rijn enthousiast. „Het is dus onzin dat het bou wen van radiografisch be stuurbare scheepsmodellen per se een dure hobby is. Want ook al koop je een bouwpakket, dan heb je voor 400 gulden een leuk model met besturing." Hugo Sluimer vult aan: „Je moet gewoon een beetje crea tief zijn en je fantasie goed la ten werken. Als je zelf bouwt, kan je zoveel 'waardeloze" spullen goed gebruiken. Uit een aluminium wegwerpbordje knip je bij voorbeeld een scheepsdek. Daarop lijm je dan gordijnvirtrage en dat verf je weer. Het is dan net echt, met al die ruitjes. En als bezem zet je gewoon een om gebouwde tandenborstel op het dek. Sommige van onze leden zijn gek op wegwerpaanste kers, pennen etc. Vrijwel alles is bruikbaar." Maar duur kan natuurlijk ook. Sommige modellen zijn volgepropt met elektronische snufjes: verlichting, rokende schoorsteen en draaiende ra dar. Er zijn modellen die kun nen blussen en die enterhaken afschieten. Veel zelfbouwers schrikken er niet voor terug om meer dan twee jaar aan eenmodel te werken. Is de lol er niet vanaf zodra het schip voltooid is? „Welnee, dan begin je even zo vrolijk weer aan een nie* model. En met de boten die zijn kun je de hele tijd vare Ik heb er thuis al zeven staan," antwoordt Sluimer. Moderne schepen zijn het meest gelifd bij de modelbou wers. De vereniging beschikt wel over Vlaardingse vissers schepen en ook de stoomsleep- boot 'Furie' is dit weekeinde te zien, maar in populariteit ha len deze oudjes het niet bij b.v. de sleepboten en suppliers van Smit-Tak. Van Rijn: „Veel van onze leden werken bij dat soort bedrijven of hebben op een an dere meinier .een binding met de scheepvaartwereld. Dat maakt onze hobby wel een ty pische maxmenaangelegen- heid. Er doet maar één vrouw aan het kampioenschap mee. Maar ja, dat heb je denk ik met de meeste technische hob by's." Sluimer over de doorsnee modelbouwer: „De gemiddelde leeftijd ligt zo tussen de 25 en 35 jaar, hoewel ons jongste va rend lid 5 jaar is. Verder moet je behoorlijk wat geduld voor deze hobby hébben, modelbou wers zijn dan ook doorgaans erg rustige types. Er wordt bij ons niet zo gauw met stenen gegooid." Het was nog een hele kracht toer voor de 49 leden tellende Vlaardingse vereniging om de organisatie van het kampioen schap rond te krijgen. Geen van de 30 bij de Algemene Ne derlandse Scheepsmodelbouw Federatie (A.N.S.F.) aangeslo ten clubs had er trek in, waar na het de Vlaardingers min of meer opgedrongen werd. VLAARDINGEN Ongeveer honderd bomen zullen nog dit (aar aan de Mr. L. A. Kesper- weg in Vlaardingen worden ge plant. De kosten ervan worden gedragen door autobedrijf Paul Mondt B.V. De beplanting staat al enige tijd op het ver langlijstje van de gemeente Vlaardingen, maar door de fi nanciële bezuinigingen konden de bomen niet worden aange- schaft. Het autobedrijf schenkt de bo men ter introductie van de sinds twee weken verkrijgbare auto's die van een katalysator zijn voorzien, waardoor lood vrije benzine in minder schade lijke gassen wordt omgezet. Bedrijfsleider H. J. de Graaf zegt dat de onderneming met de promotie-actie een bijdrage wil leveren aan een beter leef milieu. Het bedrijf heeft voor de actie ongeveer 12.000 gul den uitgetrokken. De eerste vijftig bomen worden in één keer geschonken. Daar naast geeft de dealer steeds een boom per klant die bij het bedrijf een auto met katalysa tor koopt in de periode van 1 september tot 1 december. De Graaf zegt dat iedereen het goed voor heeft met het milieu en dat hij daarom verwacht dat veel kopers tot aanschaf van een auto met katalysator zullen overgaan. „Nadelen aan het rijden in een auto met kataly sator zijn er eigenlijk niet," zegt hij. „Zelfs de aanschaf is niet duurder, doordat de over heid subsidies heeft verstrekt." SCHIEDAM De ziekenom roep Schiedam grijpt de natio nale ziekendag morgen aan voor een bioemenactie. In het Schieland ziekenhuis zullen medewerkers van de omroep bloemen uitdelen aan patiën ten. in het wijkcentrum De Blauwe Brug, waar vandaag een open dag wordt gehouden, kunnen bezoekers de actie steunen door bloemen te "adopteren" voor één gulden. Verder zal de omroep zelf voor da financiering zorgen. "Een unieke actie" noemt de ziekenP omroep haar bloemenhulde. ROTTERDAM In het filiaal het Oude Westen van de Ge meentebibliotheek Rotterdam is een tentoonstelling te be zichtigen van de Rotterdamse vereniging voor weer- en ster renkunde. De tentoonstelling J-- bestaat onder andere uit fo- to's, kaarten, tekeningen en "f voorwerpen. De expositie Is, nog tot 1 oktober op de nor male openingstijden van de bi bliotheek te bezoeken. SCHIEDAM De popgroep Go For It treedt vanavond op in café Podium aan de Schie- damse Lange Haven. Het con cert begint om tien uur en Is gratis. Go For It bestaat uit ex- ieden van groepen als Switch Bitch en Djamila en maakt swingende snelle muziek. Het duo Salsita sluitmorgenavond het weekeinde in café Podium af met een optreden. Het duo is afkomstig uit Rotterdam en maakt Zuidamerikaanse mu ziek. Het optreden begint om tien uur en is gratis. SCHIEDAM Leerling-bouw vakkers verbouwen binnenkort een schoolgebouw tot popstu dio in Schiedam. Het gaat om de vroegere kleuterschool aan de Eduard van Belnumlaan die al jaren leegstaat. De popstu dio is bedoeld als repetitie ruimte voor Schledamse ama teurbands en komt onder het beheer van de vereniging Pop- overleg Schiedam. De muzi kanten krijgen de beschikking over twee lokalen en een ruim te voor opname-apparatuur. De ruimten worden voorzien De centrummarkt vrijdags In Schiedam is volgende week weer op haar oude stek terug. Na werkzaamheden aan het wegdek Is het Broersveld In middels weer gereed en wor den de kramen daar volgende week weer neergezet. De markt is groter dan voorheen en telt 120 standplaatsen. Van af eind juli stonden de kramen onder andere op het parkeer terrein achter de Hema. van geluidisolerend folie zodat de omwonenden geen last van de muziek zullen hebben. Schiedam volgt met de studio het voorbeeld van de gemeen* te Hoogvliet waar ook een school is verbouwd voor pop groepen. De leerling-bouwvak kers kunnen aan het werk 1 krachtens de regeling Jonge ren bouwen voor Jongeren. De gemeente Schiedam heeft ruim 160.000 gulden voor het pro- - ject uitgetrokken. Het rijk draagt ongeveer een ton bij. Leen Schotting wordt volgende week vrijdag gehuldigd door de Schledamse scheidsrech- tersverenlging in verband met zijn jubileum als voorzitter van de afdeling. Schotting heeft 25 Jaar onafgebroken aan het hoofd van de afdeling gestaan. De scheidsrechters vieren dat met een receptie in gebouw De Rank in Kethel van acht tot tien uur 's avonds. De stoplichten aan de Schie-" damse Eduard van Belnum- laan, Laan van Bol'Es en Valè- riusstraat worden zo snel mo gelijk weggehaald. Uit proeven is gebleken dat de verkeers lichten onnodig zijn. Het weg halen van de lichten kost ruim tienduizend gulden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met een ongedekte cheque van 13.S50 guldon wist een 40-jarlge man zonder vaste woonplaats de auto van de 43-jarige Vlaardin gen P.H. afhandig te maken. H. had zijn auto via een adverten- tie in een krant te koop aange boden. De „koper" verscheen aan de deur, waar hij de ongedekte cheque overhandigde en de auto op zijn naam over Het schrijven. Om vertrouwen te kweken liet de man ook nog een auto achter, die van zijn vrouw zou zijn. De wagen zou hij later ophalen. Nadat was gebleken dat de cheque ongedekt was, wendde H. zich tot de politie. De auto die werd achtergelaten was eveneens met een vals betaal middel ontfutseld aan een in woner van Voorburg. SCHIEDAM De popgroep Go For It speelt vanavond In Podium^ Het concert begint om tien' uur en is gratis. Go For It bestaat uit ex-leden van groepen als Switch Bitch, Dja mila en de Niki Roman Band en speelt swingende snelle mu- ziek. Het duo Salsita besluit het weekeinde in Podium met een optreden zondagavond. Het duo is afkomstig uit Rot- terdam en speelt Zuldamerl- kaanse muziek. Het optreden begint om tien uur en is gratis.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1