WSÊSÊSÊÊ 14 m Afgraving en bebouwing voor vervuild terrein Vellevest Wegdek vat vlam kortaf Schriftelijke vragen na beschuldigingen bewoners Platen in beslag genomen Verpleging moet weer dat praatje gaat maken ma. Scholingsdag buitenlanders WS j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Even voor de goede orde: u protesteert niet tegen mij maar tegen de mi nister. Het is niet mijn beleid om in het onder wijs te bezuinigen." Me- teen na binnenkomst, waste wethouder Hans van Kleef gisterochtend in de bezette Professor Casimirschool (te récht) z'n handen in on schuld. Op de voet ge volgd door onderwijs- consulent Lex Tigges legde Van Kleef een „solidariteitsbezoek" af aan de protesterende ouders. De bewinds- mand werd onder even- grote hilariteit als strijdbaarheid door de tien boze moeders en één kwade vader ont vangen. Gijzeling mm wmmm WÊMÊm. WJm teü ''M, Oma. VfM Kf - .mmmmm Directeur Tom van Zuuren staand tussen zijn collega's komen." (Foto's: Arte Wapenaar) Wethouder Van Kleef (rechts) en onderwijscon- sulent Lex Tigges (tweede van rechts) horen de tira de aan het adres van Den Haag begripvol aan. Links actievoerster Ria van der Kruit en tweede van links de voorzitster van de ouderraad, Ciska den Houten. Grandioos om te zien hoe alle ouders in het geweer Grandioos ABOP A jA l Het terrein aan de Vellevest blijkt licht verontreinigd. In de toekomst moeten er veertig koopwoningen verrijzen (Foto: Arie Wapenaar) - Opvallend Aandacht Kwaliteit Vermorzeld j Mijnenveger Concert Sportfondsenbad schiedam HET VRUE VOLK 1 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 19#6 'Hardere acties zullen volgen' De deur van de Casimir school was gisteren de hele dag op slot. Als eerste en tot gisteren nog enige school in Nederland hadden de ouders besloten het gebouw te bezet ten uit protest tegen de bezui nigingen die minister Deet- 'man wil doorvoeren. Gevreesd wordt dat de Casimirschool, een'school voor bijzonder on derwijs, wel kan ophouden te bestaan als de minister zijn zin krijgt. -„Dit duurt in principe één dag. Daarna volgen hardere acties," sprak voorzitster Cis- ka den Houten van de ouder- raad-van de Casimirschool. 2e zou andere scholen In Schie dam benaderen om de actie te - volgen en repte op een gegeven moment zelfs over een „gijze ling van Deetman". De actie maakte onomwon den - duidelijk dat de ouders van de moeilijk lerende kinde ren 'de bezuinigingen en toloc afwijzen. Alle ouders hadden zich achter de bezetting ge schaard. Terwijl de ene helft het pand bezet hield, zorgde de mm?* W&f h:''"AA' ft mM'ê M?'/ Vs. In de ogen van Deetman kunnen kinderen die in de toe komst geen plaatsje op een speciale school kunnen krij gen, opgaan in het „normale" basisonderwijs. Voor vijftien honderd gulden per jaar kun nen ze dan „bijles" krijgen. „Speciaal onderwijs zou eigen lijk helemaal niet moeten be staan," aldus Van Zuuren. „Maar in de huidige situatie in het basisonderwijs is het een noodzakelijk middel," andere helft voor de opvang van de kinderen die ook geen toegang tot het gebouw kre gen. „Waarom moet dat nu juist bij scholen als deze gebeuren," vroeg bijvoorbeel Joke van der Schelling zich af. Zij wierp zich in de gesprekken met Van Kleef als meest strijdbare moeder op. „Onze kinderen zit ten al in het verdomhoekje. Als er verder wordt bezuinigd, wordt dat nóg erger." Van Kleef en Tigges hoorden de tirade aan het adres van Den Haag gelaten en vol be grip aan. „Ik zal een actie als deze niet tegenhouden," vond de wethouder. „Het zou een beetje raar staan als ik op de ene dag mijn handtekening zet 'onder een protestkaart, om de andere dag de ME op proteste rende ouders af te sturen. Het is onze taak om de politici in Den Haag te informeren en hen, indien nodig, op andere gedachten te brengen." Tijdens de bezetting was het onderwijzend personeel ver bannen naar een lokaal boven de gymnastiekzaal in een apart gebouw. De bezetting was al om zeven uur 's och tends begonnen. De onderwij zers en ouders hadden, ge seheiden door de toegangs deur, nog vrolijk naar elkaar gezwaaid. „Wij steunen van zelfsprekend deze actie," bracht directeur Tom van Zuu ren naar voren. „We hebben de ouders in de afgelopen verga deringen duidelijk gemaakt, -dat wij niet konden overgaan tot een dergelijke actie en dat het van hen af zou hangen. Het is grandioos om te zien hoe werkelijk alle ouders de bezet ting steunen." Volgens Van Zuuren, die de gedwongen vrij uurtjes met zijn vier collega's doodde met werk dat anders toch in de vrije tijd werd gedaan, is het voortbestaan van de Casimir school in gevaar door de bezui nigingen. In het speciaal on derwijs spelen twee zaken: het aantal onderwijzers mag niet meer worden uitgebreid en een zieke docent mag acht weken lang niet worden vervangen. „Wij zitten met onze klassen aan het maximum, aldus Van Zuuren. „We hebben één klas van vijftien leerlingen en twee van veertien. Stel je nu eens voor dat er één onderwijzer uitvalt en je kunt 'em niet ver vangen. Een onmogelijke si tuatie. Als de minister zijn poot stijf houdt, moeten we kinderen weigeren. Als er meer kinderen komen, zijn er meer onderwijzers nodig. In augustus hebben wij tien nieu we aanmeldingen gehad. In de loop van het jaar zie je dat et altijd wel een paar nieuwe leerlingen komen." Vanzelfsprekend had de af deling Schiedam van de ABOP, de grootste bond voor onder wijzend personeel, alleen maar goede woorden voor de bezet ting over. „Een goede start" meende voorzitter Joop Kuy- per. „Ik hoop, en verwacht, dat de actie in heel Schiedam een vervolg krijgt." De ABOP was niet betrokken bij de voorbe reidingen van de bezetting. Kuyper had eerder deze week al verteld de indruk te hebben dat de ouders hardere acties wilden dan alleen de protest- kaarten van de bonden. De onderwijzers zelf zijn overeengekomen zich tot deze "actie te beperken en verdere acties van de ouders te steu nen. „Wij spelen de minister in de kaart," aldus Kuyper. „Als wij bijvoorbeeld zouden sta ken, zou dat het ministerie geld schelen en dan bezuinigen we mee." Jft.y (Van een onzer verslaggevers) ^SCHIEDAM Het braaklfg- u gende stuk land tussen de Vel» "levest, de Vlaardingerdijk en "deKethelstraat blijkt licht .vervuild en zal nog dit jaar .worden afgegraven. Dit blijkt .'uit een aanvraag voor een kre- - diet van een half miljoen gulf- -den .van de dienst gexneente- werken. De gemeente - heeft in- .middels, het bouwbedrijf Euro s' woningen bereid gevonden het - 'terrein te bebouwen. Nadat het -/ Veer op hoogte is gebracht, be- lAgijA de aanleg van veertig (koopwoningen. De vervuiling kwam aan het i üicht toen" in. het kader van de nieuwbouwplannen de grond („aanéén onderzoek werd onder- t,j J r - r r worpen. Volgens directeur H. G. de Block is de vervuiling niet alarmerend. „Het gaat om een lichte verontreiniging maar bij woningbouw nemen wij geen risico," zegt hij. „De grond kan na de afgraving op een industrieterrein nog mak kelijk zonder gevaar worden gebruikt als ophogingsmate riaal." Het stuk land ligt al meer dan vijftien jaar braak. Vroeger heeft er een kleine woon- annex industriewijk ge staan. De vervuiling bestaat ondermeer uit kleine maar te hoge concentraties lood. Het is sinds er een bodem verontreiniging aan het Spin huispad werd geconstateerd, de gewoonte bij de gemeente, dat bouwgrond wordt onder zocht. Aan het Spinhuispad werden eveneens hoge concen traties lood aangetroffen. De grond is inmiddels afgegraven maar de bouwplannen daar zijn uitgesteld wegens gebrek aan belangstelling. Gezien de mislukking aan het Spinhuispad is het opval lend te noemen dat er nu wel gegadigden zijn voor het bou wen aan de Vellevest. Maan dag pas wil de gemeente uit de doeken doen hoe de woningen er precies, gaan uitzien. Vanaf die datum staat ook .de in- sci,rijving voor aspirant-ko pers open. Over de prijs of het model van de woningen is niets bekend. De aanvraag voor het geld voor de bodemsanering is met de nodige spoed toegevoegd aan de agenda's van de com missie Economische Aangele genheden en Stadsontwikke ling. Het schoonmaken van het terrein werd al genoemd In het programma voor de bodemsa nering voor dit jaar. Nadat de grond is afgegra ven en afgevoerd zal Gemeen tewerken het terrein bouwrijp maken. Dit houdt in dat er on dermeer een riolering wordt aangelegd en er vast verhar dingen worden aangebracht op de plaatsen waar straten ko men. - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De FvdA- raadsleden Hans Bakker en Herman Posthoorn breken in schriftelijke vragen aan het college van burgemees ter en wethouders een lans vopr woningzoekenden met een uitkering. Aanleiding voor de vragen zijn de be schuldigingen aan het adres van het Bureau Huis vesting afkomstig van de bewonersvereniging Schie dam West. De bewoners be tichten het bureau van dis criminatie. Mensen met een uitkering zouden niet in aanmerking komen voor nieuwbouw omdat ze dan huursubsidie nodig hebben. De beide socialisten vra gen of dit allemaal waar is en waarop dat dan geba seerd zou zijn. „Deze rege ling zou zeer schadelijk kunnen zijn voor het begin sel „bouwen voor de buurt" en daarmee voor de voort gang van het stadsvernieu wingsproces ais geheel," vinden de vragenstellers. ZIJ signaleren verder het gevaar dat mensen met la gere inkomens gedwongen worden bij elkaar te wonen en er „schade wordt gedaan aan het streven naar een grotere spreiding van de draagkracht." De socialisten vinden dat aspirant huurders zelf moe ten kunnen beslissen of zij een woning willen hebben waar zij huursubsidie voor nodig hebben. SCHIEDAM Het Migran tencentrum aan de Parkweg staat komende zondag vol met kraampjes en voorlichtings stands. Op die dag wordt een grote scholingsdag voor bui tenlandse Schiedammers ge houden. De bezoekers krijgen informatie over het vinden van een baan, het volgen van een VLAARDINGEN In een platenzaak aan de Vlaardingse Hoogstraat heeft de- yiaar- dingse politie in samenwer king met medewerkers van de Buma/Stemra 59 langspeelpla ten in beslag genomen. Het be trof illegale opnames van live concerten, zogenoemde boot legs. Voor deze muziek waren geen auteursrechten betaald. opleiding en het beginnen van een eigen bedrijf. De informatie wordt gege ven door ondermeer het ar beidsbureau en het bureau ver vangend werk. Ook de politie, die een wervingscampagne houdt, zal zijn vertegenwoor digd. SCHIEDAM Een gaslek zorgde woensdag voor een vreemd schouw spel op de Burgemeester Van Haarenlaan. Het gas had vlam gevat zodat op het wegdek een vuurtje ontstond „uit het niets". Medewerkers van de Schiedamse nutsbedrij ven hadden bijna twee uur nodig om dé „gas kraan" onder het wegdek dicht te draaien - Twee verpleegsters in het Holyziekenhuis brengen patiënt een kopje thee. (Foto: Ed Eggermont Ziekenhuizen komen steeds meer tot de conclusie dat zij pati ënten te veel aan. hun lot overlaten. Waar is dat gezellige praat je gebleven? Hoe zit het met die aai over de bol? Wie schudt er nog de kussens even op, als het kopje thee wordt gebracht? Geen tijd meer voort Patiënten konten terecht in grote "ge- zondheidsbedrijven", waar de begeleiding veel te wensen over laaL Een ontwikkeling waarmee de directies An ziekenhuizen on vrede hebben. Adjunct-directeur drs. ir. R. H. G. van Neerboa' van het Holyziekenhuis in Vlaardingen bijvoorbeeld. Dat praat je moet terugkomen, vindt hij. Van Neerbos meent dat wat hij "patiëntvriendelijkheid" noemt kan worden verbeterd met een cursus, die hij voor het perso neel heeft georganiseerd. De studiedagen beginnen volgende maand. HET VRIJE VOLK maakte "een praatje" met hem. VLAARDINGEN Nauwelijks uitleg over de gang van zaken In het ziekenhuis en geen fat soenlijke begeleiding. „De af stand tussen de patiënt en het ziekenhuis is veel te groot ge worden," zegt adjunct-direc teur drs. Ir. R. H. G. van Neer bos. Hoe die afstand is ont staan, valt te lezen In het junl- nummar van Holy Echo, het personeelsblad van het zieken huis. Het blad beschrijft hoe het ziekenpersoneel steeds meer van de zieke is ver vreemd. „Door het steeds groter en in gewikkelder worden van de ziekenhuisorganisatie is het patiëntencontact er niet beter op geworden. Er is een groeiend aantal onderzoeken, met bijbehorende administrtie- ve rompslomp: er komen steeds meer regels en regeltjes van buitenaf: er moeten proce dures worden ontwikkeld om In huis de zaak nog enigszins hanteerbaar te hc.'den; de af delingen worden steeds meer gespecialiseerd evenals overi gens de specialisten. Wij lijken de patiënt en elkaar uit het oog te verliezen," aldus het blad., Van Neerbos zegt dat patiën ten zich opgeslokt voelen door een logge organisatie met veel procedures, briefjes, lange wachttijden en onderzoeken, waarvan niet helemaal duidelijk is waar ze voor dienen. Daar zou verandering in moeten ko men, vindt hij. Ook beschouwt hij de overgang van patiënten van hun huisarts naar het zie kenhuis als een te grote stap. „Ze worden nauwelijks bege leid en de huisarts verliest het zicht op zijn patiënten", aldus Van Neerbos. Patiënten komen naar een zie kenhuis om beter te worden en zijn-niet zo geïnteresseerd In hoe de moderne ziekenhuisma chine draaiende wordt gehou- den. Zij worden wel met de ge volgen daarvan geconfron teerd. Het heersende perso neelstekort onder bijvoorbeeld verpleegkundigen leidt vanzelf sprekend tot minder persoon lijke aandacht voor de patiën ten. Er is amper tijd meer voor uitleg over wat hen te wachten staat. Patiënten komen met klachten zonder dat daar me teen een oplossing voor is. De directie van het Holy-zle- kenhuis vindt het heel hard no dig dat er naar oplossingen wordt gezocht. 'Prioriteiten in de patiëntenzorg' is dan ook een'van de onderwerpen die tijdens de geplande "cursus" aan de orde zullen komen. Van Neerbos: „We moeten wel prioriteiten stellen, omdat wij m8t steeds minder geld toch moeten zorgen dat we een be hoorlijke patiëntenzorg blijven levéren." Hetgeen betekent dat minder personeel voor meer patiënten moet zorgen. Daarnaast wordt het volgens Van Neerbos ook steeds moei lijker om geschikt personeel te krijgen. Het tekort aan ver pleegkundigen dreigt steeds groter te worden. Ook ai zou hij het geld, hebben, zegt hij, dan zou hij ze nog niet kunnen krijgen. „Wij hebben in de jaren '70 mensen uit Engeland en Joe goslavië gehaald, omdat er ioen geen arbeidskrachten op de markt waren. Die situatie dreigt nu weer. Maar uit Enge land komen ze ook niet meer, omdat ze daar op zijn of omdat ze liever naar Saoedi-Arabië gaan waar ze veel en veel meer kunnen verdienen. >u Ondanks de rigoureuze kortin gen op de ziekenhuisbudgetten wil het Holy-ziekenhuis er kos te wat kost voor zorgen dat de patiënten goed verzorgd wor den. Daarom zal tijdens de stu diedagen ook het onderwerp 'kwaliteit en bezuinigingen' aan de orde komen. „Dat thema", zegt Van Neer: bos, „richt zich directaip de gevolgen van de bezuinigings operaties die ons door fret Mi nisterie van WVC door de strot geduwd worden. Je moet als ziekenhuis heei goed in de ga ten houden wat dat voor gevol gen heeft voor de kwaliteit van je medisch handelen en voor je patiëntenverzorgen. Wat zijn de gevolgen als je lan ger met bepaalde medische apparatuur moet doen? Wat zijn de consequenties van min der verpleegkundigen aan het bed? En hoe vang je de in- krimping van de paramedische diensten (bijvoorbeeld fysie^ therapeuten) op? Allemaal za ken die het directe gevolg zijn van de geringe hoeveelheid geld die je te besteden hebt. De laatste jaren is steeds een strijd gaande over de aanschaf van apparatuur om onderzoek bij patiënten te kunnen doen, om patiënten naar behoren te kunnen behandelen. Dit ter vervanging van sterk verouder de apparatuur. Daar hebben wij de afgelopen jaren mis-" schien wel een achterstand in opgelopen." Het initiatief om een aantal studiedagen in het belang van de patiënt te organiseren kwam vooral voort uit een ge voel van onbehagen van perso neel en patiënten en het besef dat daar nodig iets aan gedaan moest worden. ,„.i De opzet van deze "cursus" - patiëntvriendelijkheid zou wel licht de mogelijkheid scheppen om de direct patiëntgerichte afdelingen waer eens met ei kaar in contact te brengen., Het bleek dat in de logge organisa tie van het Holy-ziekenhuls af delingen amper meer welen wat ze voor elkaar doen. „Ze kennen elkaar nauwelijks meer", zegt Van Neerbos. „In dit ziekenhuis werken 700 mensen. Men weet van elkaar niet wat men doet en daartus sen dreigt de patiënt vermor zeld té worden. Ik geloof dat het nuttig is dat we iedereen er weer eens een keer van door dringen dat we er uiteindelijk zijn in het belang van de pati ent." De mijnenveger Schiedam, die zaterdag 20 en zondag 21 sep tember in het kader van de Brandersfeesten ligt afge meerd in de Voorhaven is ai- leen op zaterdag van 13 tot 16 uur te bezichtigen. Dit in te genstelling tot een eerdere me dedeling in onze krant waarin stond dat het oorlogsvaartuig de gehele week in Schiedam blijft liggen. Bezoekers kunnen alleen bovendeks een kijkje nemen op de H. Ms. Schie dam. Het dwarsfluitensemble Tegen wind treedt zondag vanaf 14.30 uur op in de aula van het Stedelijk Museum. Het ensem ble speelt muziekstukken van o.a. Bodin de Boismortier, Jo seph Jongen, Anton Reicha(en Florent Schmitt/Het fluitkwar- tet Tegenwind bestaat uit: Maaike Blom, Ellen Opten.'Lia Koolmees en Marieke van der Horst. Toegangsprijs leden Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum 3,-, niet-le- den ƒ5,-. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. f«r De langste man van Schiedam en omstreken André Franken ((engte 2 meter 18 centimeter) reikt maandag 22 septembèr.in- het Sportfondsenbad prijzen uit van de aktie „Wie kweekt de langste zonnebloem?". Het zwembad deelde dit voorjaar, zonnebloempitten uit aan'de1 bezoekers van het gemeentelij ke binnenbad. De prijsuitret-,, king begint om 16 uur. r'A-h, Aju ïs-j ""irï«ift-TSW* V-"

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1