Heerlijk, wat een nuances' Spieririgshoek viert 30-jarig bestaan met musical 'Paars Wilgebomen enpaardeworst ontvreemd Vier auto's in kreukels Prijzen zonnebloem wedstrijd uitgereikt door langste man Inbrekers weggejaagd Weierfestijn Harga afgesloten op komst Film 'Oude Willem' ■HhI Teerstoof Poppentheater Passage Stadsgehoorzaal Harmonie (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op het braakliggende stuk land tussen de Vellevest, Vlaardingerstraat en Kethel- straat komen veertig koopwoningen. De dijkhui zen, die op gemeentegrond gebouwd gaan worden door de Rotterdamse project-ontwikkelaar/make laar Eurowoningen, gaan tussen 170 en 180 dui zend gulden per stuk kosten. Filmhuis J. C. van Doom laat op de klok- kenzolder de trommel zien waaruit de deuntjes op het hele, halve en kwart uur komen. Stadsbeiaar- dier Addie de Jong en- -thinisidstrJ' .achter het gerestau reerde klok kenspel: ■"Heerlijk" (Foto's: Arie Wapenaar Jeugdtheater Schuurkerk Jubileumdeuntjes De langste man van Ne derland, Bob Bruintjes reikte giste ren de prij zen van de zonnebloem actie uit in het Sport fonds enbad. (Foto: Arie Wapenaar) DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 HET VRIJE,;VOLK ROTTERDAM Liefheb bers van nostalgie zijn zater dag 27 september welkom in het wijkmuseum Hillesluls, Beijerlandselaan 80, 2e etage. Om 14.00 uur wordt daar een film vertoond over de oude- en ook over de nieuwe Willems brug. De toegang is gratis. In het museum hangt ook een ex positie over "De weg van Cen trum naar Zuid". Het nieuwe theaterseizoen be gint vrijdag 26 september in De Teerstoof te Schiedam met een optreden van Liesbeth List en Ramses Shaffy. "Kussen" heet hun nieuwe theatershow met veel nieuw repertoire en teksten van onder meer Her man van Veen, Annie M. G. Schmidt en Raymond van 't Groenewoud. Muziek: trio Nico van der Linden. Aanvang 21 uur. Toegang 17,50; CJP/Pas 65/2,50 reductie. Op zaterdag 27 september Klunder en Co met "Nooit meer Btten". Bert Klunder en Co van Diemen (drie prijzen bij Cama- retten '84) volgen in hun twee de programma de lotgevallen van twee 65-piussers, die de deur niet meer uitdurven. Aan vang 21 uur. toegang S,—; CJP/Pas 65 1,50 reductie. Theater De Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam. Poppentheater Jacobus Wie man speelt op zaterdag 27 september voor kinderen van 4 tot 10 jaar "Familie Big". Een zoektocht naar een weggelo pen biggetje door clown Pom Pierke. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ3,50. Theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan speelt toneel groep "71 op zaterdag 27 sep tember "Ik wil Mjoessof spre ken" in het Passage Theater te Schiedam. Een komedie van Valentin Katajev. Aanvang 14 en 20.15 uur. Toegang resp. 5,- en 7,50. Passage Thea ter, Passage 9-13, Schiedam. Donderdag 25 september brengen 22 dansers, danseres sen en musici uit Bali een pro gramma met klassieke dansen van hun geboorte-eiland. Uit gevoerd worden rituele, hof- en krijgsdansen, een moderne liefdesdans en een masker- dans. Aanvang 20.15 uur. Toe gang 20,-; 17,50 en 15,-; Pas 65/CJP 15,- Kltty Janssen, Andrê van den Heuvel, Cor van Rijn en ande ren spelen zaterdag 27 sep tember "Allemaal leugens", een spionageverhaal dat speelt in de jaren zestig in Engeland. In- speelvoorstelling. Aanvang 20.15 uur. Toegang 21,-; 18.50 en 16,-; Pas GS/CJP f 16,-. 'Schiedamseweg 51, Vlaardin- gen. Theaterentertainer Hans Li- berg brengt donderdag 25 september een deel van zijn theatershow "Berg-Berg". Om dat deze avond een zogeheten literair café is, vertelt hij na de pauze over zijn werkwijze en worden vragen uit de zaal beantwoord. Aanvang 20.30 uur. Toegang ƒ5,-. Het volledige programma kan op vrijdag 26 september beke ken worden. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50; Pas 65/CJP/10,-. "Gisteren stonden we aan de rand van de af grand, vandaag zijn we gelukkig een stap verder" heet het vierde programma van Theater Poging. Zaterdag 27 september in de Harmonie. Met het toneel als kijkdoos, een kermis dikke dame en haar minnaars. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50; Pas 65/CJP 10,-. Zaal Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin- gen. van te brengen. Projectontwikke laars lieten het afweten toen de animo voor de huurhuizen aan de Schie en aan het Spin huispad miniem bleek. De grond van het terrein langs de Vellevest, waarin ja renlang sprake was van de bouw van een Schippersinter- naat, is licht verontreinigd. De vervulling kwam aan het licht tijdens routine onderzoeken van de gemeente. De gemeente heeft inmiddels de goedkeu ring verleend aan een krediet van een half miljoen gulden om deze maand nog de grond af te graven en te reinigen. De vervuiling ontstond door afval van kleine bedrijfjes, die er vijftien jaar geleden waren ge vestigd. De concentraties lood kwamen bij metingen te hoog uit. „Wij nemen geen risico's. Iedereen moet de groente uit zijn moestuintje kunnen eten," aldus Zijdeveld. ré over het groenstukje dat wordt dichtgegooid. De woningen langs een van de invalswegen de binnenstad in krijgen een aantal niveau verschillen. Alle woonkamers komen op de eerste etage. Alle huizen krijgen naast een bal kon een dakterras. Het binnen terrein wordt toegankelijk ge maakt voor iedereen. „Maar dat gaan we in samenspraak met de toekomstige bewoners invullen," aldus directeur Tilli, die vanaf oktober koopgrage Schiedammers en andere Rijn mond-bewoners gaat inschrij ven voor de ruime huizen. „En als alles met dit project goed gaat lopen, proberen we hetzelfde in het Schienoko-ge- bied," aldus wethouder Zijde veld. In het gebied tussen Noórdvest, Schie en Korte Ha ven ligt grond braak. Tot nu toe is tevergeefs geprobeerd woningwethuizen aan de man Het eeuwenoude kolkje, dat in een hoek aan de kant van de molen de Drie Korenbloemen ligt, moet voor de nieuwbouw van de sousterrain-huizen gaan wijken. In begin jaren ze ventig, was het de Schiedam mer Aad Sprong, stripvcrza- mel&ar en activist voor een „natuurlijke begroeiing in de stad", die actie voerde voor het behoud van het prachtige stuk je groene historie. „Over dat stukje water met. bomen is lang gediscussieerd," aldus P. Bohré, chef van de hoofdafdeling stadsontwikke ling van de dienst "gemeente werken. „Er is echter gekozen voor hulzen. Het bleek niet haalbaar om het kolkje in te passen in de bouwplannen. Het water partijtje, had ook geen functie meer of het moet de histori sche zijn geweest," aldus Boh- „Vooral gezinnen konden in zelfde grootte zijn ze vaak Schiedam maar moeilijk een meer kwijt," aldus directeur leuk huis vinden. Wij willen van Eurowoningen mr. N. I. niet meer eenzijdig bouwen," Tilli optimistisch, aldus wethouder Ir. Chris Zij- De projectontwikkelaar zet develd tijdens de presentatie momenteel hulzen neer lri van het plan voor de „citywo- Woudhoek Noord. „De inschrij- ningeri" gistermiddag in het vingen voor die woningen ver stadskantoor. liep in het begin langzaam. Nu „Wij vinden de vraagprijs, zit er schot in. Wij geloven hel-: vrij op naam, voor deze vrij lig in de goede afloop wat deze luxe huizen niet te hoog. De nieuwe locatie Vellevest be- rentevoet van zes procent op treft," aldus Tilli over de 31' een hypotheek maakt het te- huizen met parkeerplaats en genwoordig aantrekkelijk voor de negen hulzen met een extra mensen om een huls te kopen.' grote berging op de begane Voor een huurwoning van de- grond. SCHIEDAM Wilgebomen en paardeworsten: dat zijn de meest opvallende spullen die de afgelopen dagen in Schie dam werden gestolen. Aan de Woudweg zaagde een onbeken de veertig wilgebomen op een hoogte van 20 cm af. De waar de van de bomen als brand hout wordt geschat op 500 gul den. Bij de paardeslagcr aan de Buitenhavenweg verdwenen honderd paardeworsten, room boter en een hazekarbonade bij een inbraak. Tevens gingen de inbrekers er vandoor met 400 gulden uit de kassa. Om bin nen te komen sloegen zij aan de achterzijde een ruit in. Donderdag 25 september draait "Wise blood" van John Huston in Filmhuis Harmonie. De lijdensweg van een jonge man In het Amerikaanse zui den. Met Brad Deurif, Ned Beatïy en Harry Dean Stanton. Vrijdag 26 en zaterdag 27 sep tember "Under the vulcano" van dezelfde regisseur. Een verfil ming van het gelijknamige boek van M. Lowry over de laatste 24 uur uit het leven van een Britse ex-consul, die woont in een Mexicaans dorp. Filmhuis Harmonie, Schiedam seweg 51, Vlaardingen. Aan vang 20.30 uur. Toegang ƒ6,50; Pas 65/CJP/5,-. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vier behoor lijk beschadlge auto's waren in de Marlaatraat het resultaat van overmatig alcoholgebruik. Een 36-jarige Schiedammer verloor er de macht over het stuur en botste tegen een ge parkeerd staande auto op. Die wagen schoof door en bescha digde een tweede, die ook door schoof en een derde wagen ramde. De materiële schade aan alle wagens, Inclusief die van de dronken bestuurder, was aanzienlijk. De man is door de politie meegenomen naar het bureau. Hij weigerde de bloedproef. Woensdag 24 september draait "Robin Hood" van Walt Disney in het Harmonie Jeugd theater. Nederlands gesproken film over de Engelse held van, de armen. Aanvang 14.30 uur. Toegang gratis. Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin- flen. Donderdag 25 september draait de klassieker "Gelaagd door de wind" met Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard en Olivia de Havilland In Theater De Schuurkerk te Maassluis. Aanvang 14 en 20.30 uur. toe gang 5,-; Pas 65 2,50 (mid dag); 7,50; Pas 65 en CJP 6,-. Kaarten bij de WV en Spaarbank Veerstraat. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. Aids staat centraal in Jos Brinks nieuwe toneelstuk "Een nieuwe dood" dat op dinsdag 30 september wordt gespeeld in de Stadsgehoorzaal. Over de ziekte en de reacties van de omgeving. Aanvang 20:15 uur. Toegang 16,-; Pas 65/CJP ƒ11,- Stadsgehoorzaal, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een man heeft bij sigarenmagazijn 't Hoekje aan de Boerhaavelaan kans gezien een greep In de kassa te doen. Dat leverde 850 gulden op. De man kwam rond het middaguur de winkel bin nenlopen en vroeg de vrouw die achter de toonbank stond, hem enkele stripboeken te to nen. Toen zij zich omdraaide en even niet oplette, gritste de man het geld uit de kassa. een echte Schiedamse beiaard familie. Drie van de telgen Textor bespeelden het klokken- .spel.'.'', Johan was jin de, .jaren 1791 tót, 1816 dé vaste bespeler van het Van den Gheyn-instru- ment. De beiaardier Ferdi nand Timmermans bespeelde het klokkenspel tussen 1926 en 1956. Van de stadbelaardler Cor Don, van 1956 tot 1978 was hij vaak te vinden in hét toren-' kamertje achter de toetsen en pedalen van het oude klokken spel, is het stuk Andante te ho ren. Addie de Jong schreef zelf TClokkenfeest' voor de gelegen heid. Om het jaar verwisselt De Jong de wijsjes op het automa tische apparaat. Via een mu ziekblad geeft hij haarfijn aan, in welke gaten van de giganti sche trommel de metalen stif ten gestoken moeten worden. Bij het ronddraaien van de trommeltikken deze stiften een hefboom aan, die via lange metalen roestvrij stalen dra-., den in verbinding staan met het klokkenspel. De draden zien er iel uit. "Maar dat zijn ze niet. Bij de restauratie heb ben we deze staaldraden juist zwaarder laten uitvoeren. Die gaan voorlopig niet mee* derhoud installaties van de dienst van gemeentewerken weten. In 1978 werden de 36 klokken van het Van den Gheyn-caril- lon van de handbediening reeds gerenoveerd. Dit jaar was de installatie voor het automatisch afspeelbare klok kenspel aan de beurt. In de klokkenkamer op de tweede verdieping in de kerktoren leg: den gemeentewerken mede werkers Pieter Boer en Willem Reijsdijk het apparaat uit dat er voor zorgt dat er ieder uur, half uur en ieder kwartier een muzikaal deuntje over de stad klinkt. Een grote trommel met ga ten erin draait rond. In de ga ten zijn nokken geplaatst Iede re nok staat voor een noot. Klokkenspeler Addie de Jong zocht speciaal voor het jubi-' leumjaar korte beiaarddeun tjes uit van beiaardiers die in de voorgaande eeuwen op het instrument speelden. Tijdens het kwart, halfen- heel uur Is muziek tehoren van Johan ChrJstoffel Textor. •Textor maakte deel uit van (Van een onzer verslaggeefsters) i SCHIEDAM De toren en het carillon van de Grote of Sint Janskerk zijn voor eeuwen 'duifvrij' gemaakt. Eindelijk kan stadsbeiaardler Addie de Jong nuances aan brengen in zijn spel op het dit jaar twee eeuwen oude klok kenspel. "Door de stapels duiven- stront heen kon ik niet eens meer naar beneden kijken over de stad heen. Het mechaniek van de klokken leden erg on der het duivengeweld", legde de stadi'idokkenspeler gister middag uit'. In de toren van de Grote Kerk. "Geweldig die re novatiebeurt", glunderde De Jong trots. Hij mopperde al ja ren over de slechte klanken van.het Schiedamse carillon. Dé. torenspits, de toren en -het jarige klokkenspel werden de afgelopen maanden voor een bedrag van 226.000 gulden opgeknapt. Voor de grote lang werpige ramen In de toren werden roestvrij stalen roos ters geplaatst, evenals voor al le andere gaten in de kerk. "Er komt geen duif meer in", liet J. C. van Doom; chef afdeling on- beiaardier vanaf nu dynami scher. en muzikaler kan spelen op het stadscarillon. "Heer lijk," lachtte De Jong, nadat hij spontaan een riedel vrolij ke deunen ten gehore bracht. Hij had zichtbaar plezier In het bewerken van de essehou- ten toetsen en pedalen, gezeten in het kleine kamertje met zicht over de binnenstad. Zaterdag zal Addie de Jong het Schiedamse publiek rond-- leiden in 'zijn' toren en langs zijn klokkenspel. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar tussen 16.30 en 18 uur op het stads kantoor, Emmastraat 1. De Open Torendag begint za terdag met een bijeenkomst in het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis. Daar krijgt de bespeler van het jarige beiaard van wethouder Luub Hafkamp een boekje over het carillon overhandigd, Gemeen- tevoorlichter Bas van Bochove stelde het boekje samen. Aan vang 10.30 uur. stuk", aldus Addie de Jong bij de 'speeldoos' In grote uitvoe ring. Niet alleen het carillon werd volledig gerestaureerd, de gro te luidklokken kregen alle een nieuwe klepel. De oude stalen klepels beschadigden de ran den van de bronzen klokken uit 1519 en 1455. De middelste klok, gegoten in 1455, barstte al een keer tijdens het luiden van de klok na het overlijden van koningin Emma in 1934. De bel werd gerepareerd. "Maar die oude klepels waren niet goed. De randen werden te veel ka potgemaakt. Wij wilden geen risico lopen," aldus J. van Ha- mersveld, chef afdeling onder houd gebouwen van de dienst van gemeentewerken op de luid-zolder. De nieuwe klepels zijn van brons gemaakt. "Het materiaal is zachter. Men zegt dat de klank hierdoor ook mooier is geworden," voegde Van Doom eraan toe. Een feit is. dat de stads- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAMEen Inbraak in de kantine van het tennis park aan de Stadhouderslaan is in de kiem gesmoord door dat een bestuurslid arriveerde. De inbrekers, twee mannen, hadden er met enkele kratten frisdrank vandoor willen gasm. In plaats daarvan namen zij met lege handen de benen, richting Sterrebos. Een inbraak in de kantine van korfbalvereniging s.s.c. Harga aan de Hargalaan ein digde niet zo fortuinlijk. De In brekers gooiden de inhoud van kasten over de vloer en deden hetzelfde met patat en tosties, die In de vriezer lagen. De po litie gaat ervan uit, dat zij op zoek waren naar geld. Om bin nen te komen werd de ruit van de nooduitgang vernield. De 'schade bedraagt 250 gulden. Er wordt niets vermist. opnieuw naar ons toe te trek ken." De politiek moet binnen kort besluiten over renovatie of nieuwbouw van het 52-jaar oude Sportfondsenbad. Zolang de oude situatie nog voort- duurt moet Schouten met de beschikbare middelen trachten het bedrijf draaiende te hou den. De promotiestunt met de zon nebloemen had volgens Schouten succes. Hij wijst op de volle kantine die stil viel op het moment dat Bruintjes er binnenliep. Voor Bruintjes zijn publiciteits-werkzaamheden zijn beroep. „Het promoten van zwembaden doe ik nog bij zonder graag ook omdat lange mensen veel moeten zwem men. Tachtig percent van de- lange mensen heeft rugklacht ten, die het best te bestrijden zijn door baantjestrekken in.r •het water." v {Aanvankelijk zou niet Bruintjes, maar Andre Franken, de lang ste man van Schiedam, de prij zen van de zonnebloemwed-: strijd uitreiken. Franken (2.18 meter) werd echter onverwacht ziek. Hij moest met trombose!' in het ziekenhuis worden opge nomen. Bruintjes meldde zich' direct bij het bad om „zijn zie ke vriend" te vervangen, jv Uitslag plaatselijke wedstrljcf* "Wie kweekt de langste zonne bloem": 1 J. van Nlelen'f>y (295'cm); 2 H. Hollandefis (277 cm); 3 C. Wennekers'? <276 cm) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De langste man van Nederland, Rob Bruintjes (2,21 meter), heeft gisteren een fiets overhandigd aan de eer ste prijswlnnares J. van Nleien uit Schiedam, die de grootste zonnebloem wist fe kweken. "Wie kweekt de langste zonne bloem" was een promotie wedstrijd, uitgeschreven door de Nederlandse Sportfondsen- baden. De prijsuitreiking voor de Schiedamse deelnemers was In het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knep- pertlaan. Bedrijfsleider Rob Schouten van het Sportfondsenbad zei dat de zonnebloemactie vooral bedoeld is om de bezoekers aan het bad te binden. „Vorig jaar hebben we tulpen uitge deeld. Dat beviel goed, van daar dat we iets dergelijks op nieuw hebben bedacht. Alle zwemmers hebben in maart een zakje met zonnebloem zaad gekregen, om mee te kunnen doen aan de wed strijd." Volgens Schouten kampt het zwembad al enige tijd met te ruglopende bezoekers-aantal len. Door een Whirlpool en een sauna in het bad te installeren konden de tegenvallers deels worden opgevangen. „Maar nu zijn de cijfers weer dalend," zegt de bedrijfsleider. „Wat we moeten proberen is de belang stelling van het publiek steeds Gisteravond werden op de wielerbaan Harga In Schiedam de sluitingswedstrijden van dit zomerseizoen gehouden. In de vorm van de gebruikelijke Po- pulaires werden het Omniums voor alle kategoriën. De uitslagen amateurs/ju nioren: 1. Richard Hoogen- doorn, 2. K. van der Wieden, 3. P. Sebrechts. Dames/Nieuwe lingen dames: 1. Mary.-van Ga len, 2. M. Brokking, 3. Y. Win kelman. Totaaluitslag achtervolgens- toernooi over 1986: dames 1. Mary van Galen nieuwelingen, 1. Ronald van Buuren en bij de junioren 1. E. van Akeleijpn. Totaaluitslag jaarklassement: amateurs: 1. Richard Hoogen- docrn 35 pnt„ junioren: 1. E. van Akeleljen 26 pnt. nieuwe lingen: 1. E. Brcnkman 41 pnt, dames 1. Ineke Muilwijk 38 pnt. nieuwelingen/dames: 1. Monique Brokking 36 pnt. schreef de choreografie er voor. De musical Paars wordt eveneens vanavond en donder dagavond opgevoerd. Vrijdag 26 september wordt de grote feestavond gehouden voor per soneel en leerlingen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1