schiedam 16 Deetman krijgt bijna 5000 kaarten i I I I V Lijstje met vragen voor de dokter kortaf Knotgroep treurt Vlaardingen Schiedam Programma Brandersfeesten lÉlpipi WMfï Adopteer: 'n bloembak Ton zitten f«Jr Schiedammers overhandigen een 'reuzen-protest- kaart' aan ABOP-hoofdbestuiirder Ruud Bas, op een actAevergaderingM'dn de, Algemene Bond Onderwij zend Personeel (ABOP) gistermiddag in scholenge meenschap Ter Schie. De kaart symboliseerde de 4.781 kaarten die totnutoe in Schiedam getekend door ouders van scholieren zijn ingeleverd. Schiedams ABOP-vertegenwoordiger Joop Verkuil was niet tevreden over dit resultaat. "Ruim 10.000 kaarten zijn verspreid; ik hoop dat de rest nog komt". .Zijn collega Has was daarentegen wél,.hoopvol. "Een snelle berekening leert me dat als de Schie damse situatie zich landelijk ook zo ontwikkelter in totaal 1,8 miljoen kaarten getekend worden ingele verd. Dat zou een doorslaand succes zijn", zei Has. te Sai»<en werking Leerlingen van de basisschool Jan Ligthart, groepen 5 en 6poseren met zelfgemaakte droogbloemstukjes op berkehout voor de als tentoonstellingsruimte omge bouwde Grote Kerk. (Foto's: Arie Wapenaar) yogelnestjes Beesten Patiënten en hun belan gen; „Je niet weg laten sturen met een antwoord dat half-latijn en half-on- leesbaar klinkt." (Foto: Arie Wapenaar) Cross Country Zandbakken Vredesweek Lezing Ouderen Subsidie Expositie Concert Fietsen Scouts Expositie Koetshuys Crew HET VRUE VOLK c >v'r tT O WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1MC «iS A^/s^fe */tk; - ,'Mll -WE (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ouders van scholieren in Schie dam voeren maandag 29 september massaal actie tegen de plannen van mi nister W. Deetman (on derwijs) om één miljard op het onderwijs te bezui nigen. Negen openbare scholen hebben gisteren op een vergadering van de Algemene Bond Onder wijzend Personeel (ABOP) de actie aange kondigd. De ouders zullen die dag de kinderen thuis houden of de school bezet ten, hetgeen nog per school afzonderlijk wordt besloten. Ook katholieke en christelijke scholen melden acties in beraad te houden. Bij basisschool De Ouvertu re hebben ouders al een kant en klaar draaiboek voor een actie. Zij gaan vrijdag de school bezetten De ABOP be schouwt de bezetting als voor proefje voor het massale pro test van maandag. De actie van de ouders is bedoeld ais extra ondersteuning van de landelijk gehouden protest kaartenactie - getekend door de ouders -. De kaarten worden maandag in Den Haag aan de minister aangeboden Vorige week werd bekend dat de ouders van Schiedamse scholieren nepen om „hardere acties". Getekende kaarten in zamelen is hen niet genoeg. De gebouwen van de Prof. R. Ca- simirschool voor moeilijk le rende kinderen werden vorige week donderdag al bezet. Op de ABOP-vergadering is besloten het protest te bunde len. In de vergadering is een actiecomité gevormd, dat de activiteiten op de diverse pro testerende scholen gaan coör dineren. Het initiatief van de ouders, die in het comité verte genwoordigd zijn, om maan dag actie te voeren is een eer ste resultaat. Het actiecomité gaat zich de komende maan den bezighouden met protest activiteiten voor het geval mi nister Deetman zich niets van de verzamelde handtekeningen zou aantrekken. Het actiecomité wordt voor al gedragen door de ouders van de scholieren. Het onder wijzend personeel zal zelf eigen vormen van protest voorbereiden, ABOP-woord voerder Joop Verkuil, die de vergadering leidde, toonde zich tevreden. „Het doel te komen tot een ac- J tiecomité is bereikt. We kun nen nu ervoor zorgen dat de woede van de ouders wordt omgezet in één groot massaal Schiedams protest." Hij was aanvankelijk benauwd voor Schiedamse scholen door ouders bezet V-S/M 'versnipperd optreden van de scholen. „Die bundeling 1 is er toch gekomen," stelt hij vast. 1 Tc Ruud Has van het ABOP- hoofdbestuur in Amsterdam zegt de hardere acties niet te willen stimuleren. „Dat de ouders iets doen is mooi," zegt hij bewonderend. „Maar tege- 'ijkertijd moeten we ons eerst richten op de kaartenactie. Daar ligt nog hoop. Pas later moeten iy.e meer organiseren. De voorstellen van Deetman komen immers pas in decem ber in de Tweede Kamer. Ook dan moeten er nog acties ko men. Has probeerde overigens niet de acties van de ouders af te remmen. Hij nam geboeid kennis van de daden-drang van de Schiedamse ouders. 'Woest op Vlaardingen omdat zij met gif spuiten' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Buurge- ■i, meente Vlaardingen heeft een 7 heel slecht besluit genomen onlangs. Zij bespuiten daar het onkruid weer met herbiciden, giftige insectenverdelgings- middelen. Wij Schiedammers zijn daar woest over." De Schiedamse wethouder van milieu ir. Chris Zijdeveld be- 't kritiseerde buurgemeente Vlaardingen gistermiddag ernstig tijdens de opening van f de Schiedamse Groen Manifes- tatie in het kader van de Bran- dersfeesten. X „In Schiedam proberen wij 4 al sinds begin jaren zeventig s i het milieu in evenwicht te krij* -gen en te houden zonder gif. 7''Wij hebben het spuiten uitge- bannen. En nu dreigen wij die 1 '/.„troep via de buren binnen de ^-.gemeentegrenzen te krijgen," T^aldus een boze Zijdeveld in de «•v-tot een grote tuin en bloemen- fpzee omgebouwde kerkzaal te- x "midden van tientallen genodig- r den, scholleren en exposanten. Z Zijdeveld benadrukte de na- tuurlijke kringloop. „De stad "maakt daar wel degelijk deel 'J,'van uit," zei hij. Zijdeveld riep i- alle Schiedammers op om zelf ^"compost te maken: „Raap bla- -- .-deren van de straat af. Daar- mee' kun je de tuin op een na- 7' .tuurlijke wijze ophogen. Met T afgegraven grond of aarde c moet je afwachten of het niet ^*met één of ander is vervuild," aldus Zijdeveld tegen de aan- Twezige natuurliefhebbers- ar» t y. 5 Deïl tentoonstelling ^in». de. ■*4 prachtige Grote of X kerT&Vracht een beeld te'geven vanghet actieve gebruik van w--het?openbaar en het particulie- 5*1 réfgipn in de stad. De dienst t ^^vkn|«emeentewerken -organi-^ •.^séérdCde expositie in samen- werking' met "organisaties en yéffjtógingen "die .zich 'bezig 'jf- dén op het gebied van na- recreatie, sport en 'mi- Vofetuinverenigirtg Th'urle- fwehtte in de rechterhoek ®2<ie grote zaal een minia- enorme bloemstukken waarin alleen dahlia's zijn verwerkt. Niet van die kleintjes, nee, gro te volle, felgekleurde bloemen in ingewikkelde maar strakke composities bijeengestoken. De Koninklijke Maatschappij tot bevordering van Tuinbouw en Plantkunde isv er. Evenals de ANWB, de Sportraad, de Hen gelsportvereniging en de Na tuur Historische "Vereniging. "t'„Ve gemeente moest eens wat'meer vogelkastjes aan de Schiedamse 'bomen hangen. „Want dit zijn er te weinig. En vogels hebben een hele belang rijke functie in de natuurlijke kringloop," riep W. van Megge- Ien, lid van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging Nieuwe Waterweg Noord, uit. Op één van de ta- tuur tuin in met geweldige bloemstukken waarin zonne bloemen en gladiolen werden verwerkt. Vertegenwoordigers van de volkstuinvereniging ge ven voorlichting of beantwoor den vragen. De vereniging Midden Delf land onderstreept' het belang' van bet prachtige natuurge- bléd' ten noorden van Schie- -dim- -'"Er liggen fietsroutes r door het door een frijks- j en stadsgeweld bedreigde, .liedje. De bibliotheek! legde ff,tafels vol boeken over,de uötuur -en over kruiden- Pp yrijdag komt een medewerker^ rirn de bibliotheek informatie .geven over het gebruik van kruiden. Verder biedt Schiedam- - Groen presentaties van de -Dahliavereniging. In de linker hoek achter in de kerk staan fels van de natuurvereniging liggen hele bijzondere nest kastjes uitgestald: houtbeton- nen nestkastjes die kunnen worden ingemetseld in een huismuur. Er worden ook nestkastjes aangeboden waarin kool- en pimpelmezen graag nestelen en broeden. Heel bijzonder zijn de knalrode bolle dakpannen. Bij nader bekijken blijken de bolle Oudhollandse dakpannen ingebouwde nestjes te bevatten voor gierzwaluwen. De dak pannen zijn allen te koop voor bedragen van rond de 35 gul den. De heer Van Meggelen is zelf erg trots op een door hem ontworpen en gebouwd winter verblijf voor egels. De egels waren niet te zien tussen het stro en het gras onderin het houten dierenverblijf. Midden in de grote kerkzaal hoppen tussen strobalen en gaas een moeder konijn en vier jonkies rond. „Lief, hè,* vond een klein jongetje. Hij probeerde de snelle wippertjes te aaien, maar ze schoten snel weg onder de handjes van de peuter door. „Dit knulletje is te klein," zei een medewerker van het bureau onderwijs con sulent. De gemeentelijke dienst staat met een kraampje op de tentoonstelling waarin alle lessen die worden gegeven op Boerderij Lansbergen zijn te zien Honderden leerlingen van de Schiedamse basisscholen wor den op Boerderij Lansbergen voorgelicht over de natuur. Er tegenover hangen grote kleu renfoto's van schoolkinderen aan het werk in hun schooltuin op grote schotten. De school kinderen gaan deze week niet aan het schoffelen of harken in 'hun' tuintje, maar daarvoor in de plaats mogen ze in de Grote Kerk bloemstukjes maken op stukken berkehout. De tentoonstelling is voor het publiek geopend tot en met zaterdag 27 september. Dage lijks van 9 tot 17 uur en op don derdag ook van 19 tot 21 uur. De toegang is vrij. SCHIEDAM De dienst van gemeentewerken, afde ling plantsoenen, lanceerde tijdens de Groen Manifesta tie in de Grote of Sint Jans kerk, een nieuw plan: adop teren van een bloembak. De gemeentelijke dienst vindt het zonde dat de 275 aanwezige bakken wegens bezuinigingen op de ge meentekwekerij leeg blij ven staan. Buurt- en belan genverenigingen, winke liersverenigingen, groepjes bewoners, stichtingen en bedrijven worden opgeroe pen om een bak te adopte ren. In overleg met gemeente werken kunnen zij bepalen waar, wanneer en met wel ke groene vulling de bakken geplaatst moeten worden. Een drietal soorten bloembakken komen in aan merking om „aangenomen" te worden als „pleegkindje": een platte ronde bak met een meter doorsnede; een platte vierkante bak van 90' bij 90 centimeter en een ronde bak met een doorsne de van 80 centimeter. De kosten bedragen al na gelang het onderhoud en de vulling tussen de 30 en 200 gulden per jaar. SCHIEDAM „Vroeger keek je veel meer tegen een dokter op dan nu. Het is alle maal veel vrijer nu. Toen was de dokter een heer, nu zou je bijna zeggen 'een gewone jon gen'." Dat zei een oudere vrouw tijdens de informatie bijeenkomst over patiëntenbe langen die gisterenmiddag werd gehouden in het Dien stencentrum De Woudhoek. Hoewel oude mensen minder bang zijn voor huisartsen dan vroeger durven ze nog lang niet altijd voor him rechten op te komen. „Veel mensen ken nen hun rechten niet eens", zegt Jan Ewijk, voorzitter van de Patiënten Belangen Vereni ging Schiedam (PBVS). „Deze keer heb je voorgeno men nu écht eens Alles te vra gen. Je wilt weten wat je pre cies mankeert en hoe-dat-dan- wel-komt, waarvoor de medi cijnen dienen, wat de bijgevol gen zijn en nog een hele lijst van dingen. Maar als je dan binnenkomt, kijkt de dokter je niet eens aan. Hij is bezig een recept te schrijven en even la ter blijkt dat het voor jou is, terwijl je nog niet eens verteld hebt wat je precies mankeert. En als je vraagt wat die pillen doen, dan neem je genoegen met dat antwoord dat half la- tijn en half onleesbaar klinkt. Later vraag je je af waarom je je zó hebt weg laten sturen." De situatie die de voorzitter van de belangenvereniging voor patiënten schetste, is her kenbaar. De tien bejaarden die de infomiddag bijwonen knik ken allen instemmend. Ja, dat kennen ze. Jan Ewijk vertelde dat het absoluut niet nodig is en bovendien onverstandig om zonder informatie de dokter of het ziekenhuis te verlaten. „Je betaalt ervoor", meent de voorzitter. „Neem rustig de tijd, zet je brii op en schrijf je vragen op papier" luidde het advies van Jan Ewijk. Wie zijn vraag tn goed Nederlands stelt, heeft recht op een antwoord in goed Nederlands, vind hij. „Vroeger was de arts een vertrouwensman, nu is hij meer en meer met zijn vak, het wetenschappelijke, bezig. De aandacht voor de patient lijk,op de laatste plaats te ko men", zo verklaarde Jan Ewijk de verhouding tussen arts en patient. Ewijk vindt dat jongere artsen over het al gemeen meer aandacht voor de patiënten hebben dan oude re artsen. Hij begrijpt het wel: artsen moeten hard werken en hebben weinig tijd. Maar dat is nog geen excuus. „Het ligt niet alleen aan de artsen," aldus Ewijk. Ook de patiënten hebben schuld. Zij bennen hun rechten niet. Tij dens de informatie-bijeen komst in De Woudhoek noem de de voorzitter een hele lijst met rechten: recht van advies, recht van privacy, recht van keuze. „Vooral ouderen en bejaar den hebben moeite met vragen stellen aan dokters" aldus voorzitter Jan Ewijk. „Sommi gen zijn nog altijd bang voor de man in de witte jas. Vaak weten ze niet dat ze recht heb ben op uitleg. Wat ook veel mensen niet weten is dat je je dokter zelf kunt uitkiezen, ook een specialist. Mensen kot. .en vaak met vragen bij de patien- tenbelangenvereniging omdat ze bij de dokter niet durfden. Die brochure zal komen te lig gen in de dienstencentra en bij huisartsen. SCHIEDAM De Knot groep Schiedam is het afge lopen weekeinde ernstig ge dupeerd. Een onbekende on verlaat zaagde veertig knotwilgen om langs de Harreweg, die pas vorig voorjaar door de Knotgroep waren geplant. De groep zet zich reeds jaren in voor het behoud van het bomenbe- stand in de Schiedamse pol der. De Knotgroep Schiedam, bestaande uit diverse na tuurliefhebbers uit de gehe le stad, beginnen eind okto ber weer met het opknotten van oude wilgen. In maart gaan zij jonge bomen poten. „Wij zijn er kapot van dat deze veertig jonge loten zijn omgetrokken of omge zaagd," aldus Aad Sauer en Chris Verm aat van de Knotgroep Schiedam gis termiddag tijdens de mani festatie Groen in de Grote of Sint Janskerk. De Knot groep staat de hele week met een kraampje en veel informatie over bomen in de kerk. „Wij knokken om het bo- menbestand op peil te hou den en uit te breiden, en dan gebeurt er zoiets, vre selijk," aldus de teleurge stelde boomliefhebbers. Zaterdag 25 oktober gaat de groep weer voor de eer ste keer gezamenlijk snoeien. Inlichtingen, teL: 474.97.25 of 471.48.87. Aan de Cross Country, die zondag werd gehouden ter afsluiting van het tiende zo- merprogramma sportieve re creatie, hebben 76 iopers deelgenomen. De uitslagen zijn als volgt. Een ronde: 1. Danny Dirks, 2. Michel Hak ker, 3. P. Geurtsen, Twee ronden: 1. Peter Prins, 2. Jan j-ieydra, 3. N. v.d. Ende, Drie ronden: 1. Heiko van Sprang, 2. Erwln Weber, 3. Bertus Stigter. P.ob Kramer, trouwe bezoe ker van jongerencafé Arepol, heeft het twaalf uur uitgehou den op een tonnetje, 's Och tends om vijf voor twaalf ging hij op het tonnetje zitten, dat is bevestigd tegen de muur van het café aan de Prins Hendrikstraat, en om midder nacht stapte hij eraf. Het re cord zal worden doorgegeven aan het Guiness Book of Re cords. Binnenkort wordt begonnen met het dichttegelen van de zandbakken tussen het lependal/Berkendal en het Dennendal/Elzendai in Maas sluis. In plaats daarvan ko men knikkerputjes. Tot het opheffen van de zandbakken is besloten omdat het zand herhaaldelijk bevuild wordt door hondepoep. Sommige buurtbewoners gebruiken het zand zelfs voor eigen tuinon derhoud. Om dezelfde reden is onlangs ook een zandbak In de Patijnestraat gesloten. In het kader van de Vredes week wordt op vrijdag 26 september In zaal Triangel een vredesfeest gehouden onder de naam „De andere avond". Het programma van deze avond staat in het teken van de Oost-Westverhouding. Interviews Anke Munnik, pre sentatie Tineke Wijnberg. Aanvang 19.45 uur. Op zaterdag 27 september straattekenen door kinderen en volwassenen op het Lies veld. Materiaal aanwezig. Cor Maarleveld heeft de leiding. Van 14 tot 15 uur. Op donderdag 25 september wordt bij oe Historische Ver eniging Vlaardingen een dia- lezing gehouden over het ver voer over vaarten en vlieten door Jacques Moerman De spreker is leraar geschiede nis en coördinator van de werkgroep Historie en Land schap Midden Delfland, Aan vang 20 uur in dienstencen trum Drieën-Huysen, Wm de Zwijgerlaan 470. Op dinsdag 30 september wordt in de sporthaJ Westwijk aan de Floris de Vijfdeiaan een informatiemiddag gehou den over sport voor ouderen Het programma bestaat on der meer uit een praatje van de Vlaardingse sportkeu ringsarts Verstege, een de monstratie bewegen op mu ziek en een video. Van 14 tot 16 uur. Wanneer een pand dat voor komt op de lijst van karakte ristieke objecten wordt ver beterd, kan een subsidie worden toegekend van maxi maal 5000 gulden. B. en W. van Vlaardingen hebben deze beslissing genomen. Zij vin den de maatregel effectiever dan het vaststellen van een gemeentelijke monumenten verordening. Op dit laatste heeft de Culturele Raad Vlaardingen aangedrongen. Van 24 september tot 13 okto ber exposeren Kea Tan en Vesna Flatz In de foyer van het Unilever Research Laborato rium Vlaardingen resp. batik poppen en keramische sculp turen. Te bezichtigen op zater dag en zondag van 14 tot 17 uur. Olivier van Noortlaan 120, Vlaardingen. Aad Zoutendijk geeft donder dag zijn wekelijks lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk. Hij speelt werken van Sweelmck, V.d. Kerckhoven. Mendelssohn-Bartholdy en Lemmens. Het concert, dat van 12.45 tot 13.15 uur duurt, wordt besloten met een impro visatie. Op zaterdag 27 september wordt bij de politie weer een kijkdag gehouden. Een ieder die de afgelopen maanden zijn fiets is kwijtgeraakt, kan daar komen kijken of het voertuig er misschien tussen staat. Er staan bij het bureau aan de Delftseveer 92 fietsen, waarvan de eigenaar(esse) niet bekend is. De ki|kdag duurt van 14 tot 16 uur. Alle kabouters en welpen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, in totaal 450 kinde ren in de leeftijd van 7 tot 10 jaar, spelen vrijdagavond en zaterdag het spel "Grote Grie- bels wat een grotten" in het Vlaardingse scoutcentrum aan de Broekpolderweg. Daartoe zijn de groepshuizen omge bouwd tot grotten. Het grot- tenfeest wordt besloten met het opiaten van ballonnen. Colorcenter Van Loenen expo seert nog tot en met zaterdag 27 september zeventig schilde rijen, aquarellen en tekeningen van diverse kunstenaars in de Grote of Sint Janskerk. De re cente werken van hedendaag se kunstenaars zijn allen te koop. De kunsthandel Color center Van Loenen, sinds jaren gevestigd op de hoek Dam/ Vlaardingerstraat, wil van het gebeuren een jaarlijks terugke rend evenement maken. Toe gang gratis. Alle kunstwerkjes hebben de natuur als onder werp. De expositie maakt deel uit van de Groen Manifestatie, die gisteren geopend werd in de Grote Kerk in het kader van de Brandersfeesten. Galerie 't Koetshuys vervaar digde in eigen beheer een klein boekwerkje In het, netjes in gebonden boekje met plastic kaft, staan drie 'vaste' kun stenaars van de galerie aan de Lange Haven 78 vermeid Sjef Henderickx, Heieen van Nieuw- land en Peter de Ru. Van de kunstenaars is een afbeelding van een van hun werkstukken geplaatst naast een korte om schrijving van het werk en een lijst van eerder gehouden ten toonstellingen Galerie 't Koetshuys opent donderdag het expositiesei- zoen met een tentoonstelling van de Leidenaar Peter de Ru (36). Sociale onrust en politie ke wanhoop worden door De Ru in zijn recente werk in teke ningen naar buiten gebracht. De Ru verzet zich in zijn werk tegen de volgens hem steeds onpersoonlijker wordende sa menleving. De expositie wordt geopend om 2G uur. De ten toonstelling is te zien tot en met 26 oktober. SCHIEDAM In de nacht van zaterdag 27 op zondag 28 sep tember wordt de Branders feesten Jazznacht gehouden waaraan 17 Schiedamse cafés meedoen. Evenals vorig jaar treden diverse jazzbands op in de cafés tussen 22 en 2 uur. De organisatie van het Rotter damse Heineken Jazz Festival assisteerde de organisatoren van de Brandersfeesten Jazz- nlght. Voorafgaand aan de Jazznight zal de Jazztram van de RET tussen 13 en 17 uur heen en weer rijden tussen Woudhoek en het stadserf Emmaplein. In de tram speelt een jazzorkest swingende muziek. De ritprijs bedraagt 2.50. Bij de prijs in begrepen Is een pilsje of een glas limonade. Het Jazznight programma ziet er ais volgt uit: Cafe The Deep, Koemarkt, Free Fair Café 't Fust, Buitenhavenweg, Janice Laker 1 Café 't Sterretje, Buitenhaven weg/Koemarkt, Elly van Hou ten Café Proosje, Hoogstraat, Eric Ball café de Pacha, Hoogstraat, Di xie Motion Cafe Ondersteboven, Hoog straat, Dave and Lenny Ander son Café Klein Thalia, Hoogst' aat. Tip on In Café Juan les Pins, Lange Ha ven, Joep Lumey and Martin Oster Café Carroussel, Lange Haven, Dolce Vita Cafe the Ditch, Korte Haven, Daan Gaillard and Daisy Bell Café de Goudsbloem, Sint An na Zusterstraat, Spidit; the Café Onderpot, Broersvela, Marcel Karreman and Sarah. Coolen Cafe de Kuil, Groendal, Sea port Quartet Café Lido, Korte Dam, Piet Le Blanc Café Cartouche, Hemaplem, Mithril Café Lion d'Or, Lange Kerk straat, Klaus Planter and Jenny Gordee. Toegang is overal gratis.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1