'Blurb, geef mij een gasmasker...' Rustigjes aquarelleren buiten drukbezochte Grote of Sint Janskerk Radiodocumentaire over Blijmoedig Maandblad Auto raakt handelaar yW-busje brandt uit Chef riolering krijgt gouden ere-medallle p Twee ruiten m Nar wordt symbool van Vlaardlngs Landjuweel .mz. Jr", WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Openbare basisschool De Ouver ture aan het Bachplein in Schiedam is vanmorgen door ouders van de leerlingen bezet. Met de bezet tingsactie protesteren de ouders tegen de plannen van minister W. Deetman om één miljard te be zuinigen op de onderwijsbegroting. Bij het ter per se gaan van deze krant brachten de ouders Het Vrije Volk op de hoogte van de laatste voorberei dingen voor de actie. Trots kreeg J. J. Antes, de chef onderafdeling rio lering, gistermiddag door wethouder C. Zijdeveld de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, opgespeld. Antes, die sinds 1968 werkzaam was bij de dienst van gemeentewerken, kreeg de onderscheiding omdat hij veertig jaar in overheidsdienst is geweest. De 'in Bussum geboren schiedammer J. J. Antes (56) recipieerde na de overhandiging van het lintje in de kantine van het stadskantoor. Vele collega's, vrienden,-familie 'en bekenden kwamen hem de hand drukken. - in* fes nï Vervuilen De kinde ren moch ten door de microscoop kijken en ruiken aan een fles vervuild water. (Foto's: Arie Wape naar) Opsporen tadnuuin - ,r "Hier ben ik nog lang niet uitge schilderd", aldus Jan de Wit. (Foto: Arie Wapenaar) 'Narpaal' Underground Podium toneelgroep'71 Rondvaarten - Asher HET VRIJE VOLK Schiedam V-P"*?-vi, 4 16 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 19S8 roefje op de ouderactie De leerkrachten van de „school hebben zich inmiddels bij het stadskantoor gemeld met de mededeling dat zij ver hinderd werden de school bin nen te gaan. Enkele onderwijs krachten waren via de krant op de hoogte van de actie. Offi cieel is hen echter niets over de bezetting bekend. De bezetting van De Ouver ture is een voorproefje op de massale ouder-actie van scho lieren die maandag zal plaats vinden. Negen openbare scho len hebben aangekondigd ac ties van ouders te verwachten. Zij zullen hetzij de school be zetten hetzij de kinderen thuis houden. Ook het bijzonder on derwijs heeft acties in petto. De gezamenlijke actie van ouders werd afgelopen dinsdag aangekondigd op een vergade ring van de plaatselijke afde ling van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP). De ouders hebben hiertoe besloten omdat zij de landelijk gehouden handteke ningenactie vergezeld willen laten gaan van hardere protes ten. De kaarten worden maan dag in Den Haag aangeboden aan de minister. Bij De Ouverture hadden ouders de bezetting helemaal geregeld toen de ABOP-verga- dering nog moest plaatsvin den. Diverse vaders en moe ders hadden al voor vandaag vrij gevraagd op het moment dat in de vergadering werd be sloten op maandag massaal actie te voeren. De ouders van De Ouverture hoopten op een ketting-bezetting, waarbij iede re dag op een andere school actie gevoerd zou worden. De Ouverture bood aan de ketting te beginnen. Toen ech ter werd besloten alle scholen op dezelfde dag te sluiten, kon den de ouders van De Ouvertu re hun draaiboek niet meer wijzigen. Hun actie is daarom vandaag. SCHIEDAM Het KRO radio programma Spekta-, kei staat zaterdag 27 sep tember in het teken van het niet meer bestaande Schie- damse Rljnbende's Blij moedig Maandblad. Het programma wordt uitge zonden van 23 tot 24 urn: op Radio 4. Neerlandicus Dia na van Dijk en journalist Cees van der Wel maakten de documentaire over het maandblad van de ter ziele gegane distilleerderij Rijn bende. Het blad verscheen tus sen 1928 en 1939 en van 1948 tot aan het eind van de ja ren zestig. In het zeer om streden blad, het lezen van het tijdschrift zou aanzet ten tot overmatig drankge bruik of misbruik, werd ge schreven door tientallen be kende schrijvers. Schrijvers Herman de Man, Simon Carmiggelt, A. den Doolaard en Albert Hel man bekenden in het blad hun liefde voor de fles (en inhoud). Carmiggelt vertelde later over zijn 'Schiedamse tijd': „Het waren zware tijden in 'Schiedam. Tijdens redactie vergaderingen met direc teur Breve van Rijnbende kwamen er altijd van die volle dienbladen met die grote fluiten jenever langs. Ik had een zekere ervaring op drankgebied, maar ik kwam toch altijd buitenge woon dronken uit Schiedam vandaan." De schrijver Helman, in middels ruim in de tachtig, komt ook aan het woord in de radiodocumentaire. Hel man: „Als schrijver dééd je principieel niets voor de in dustrie, maar schrijven in dit maandblad was anders: dit was voor de jenever." Voor het radioprogram ma is veel onderzoek ver richt. Oproepen in Schie damse en regionale kranten en bladen om exemplaren van het Rijnbende's Blij moedig Maandblad lever den Van der Wel en Van Dijk alle ooit uitgegeven nummers op. Veel hulp kre gen de makers van het pro gramma van gepensioneer de personeelsleden van de distilleerderij. P Ï'h -ear j - rSCHIEDAM Een 21-jarige 81^Schiedammerdie keihard "'rondjes reed met zijn auto in 'de Celciusstraat, heeft daarbij een'47-jarige Schiedammer ge raakt! De automobilist verloor de macht over het stuur. Hij gleed het braakliggende ter rein op bij de Stationsstraat. Daar liep de 47-jarige pechvo gel, die door de GGD naar het '•'Schielandziekenhuis gebracht werd. De man kon nadat hij aan diverse wonden was behandeld - naar huis terugkeren. De be stuurder van de wagen bleek na aankomst van politie en GGD zoek. Zijn hondje was na de botsing uit, de ,,wagen ge sprongen. De rnan, zowel als het hondje, zijn niet gevonden. "SCHIEDAM Tweë etala- gëruifën sneuvelden' in de nacht ?van woensdag op don derdag. Bij modehuis Windsor -"aan de Mgr. Noienslaan werd een ruit ingegooid. Evenals bij - boetiek Casa aan de Hoog straat. Uit beide etalages wer- den kledingstukken weggeno men. De waarde van de gesto len goederen en het schadebe drag zijn onbekend-. De ruiten werden stukgesméten met trottoirtegels. SCHIEDAM Een VW-bus- *jë" stond woensdagmiddag opeens in brand op de kruising Gerrit Verboonstraat/Lange NIeuwstraat. Een langsrijden- dé "automobilist zag de .vlam men onder de motorkap van daan komen en schoot te hulp met een poederblusser. De ge waarschuwde brandweer hoef de niet in actie te komen. Scha de onbekend. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Ik wou dat er nooit industrie was en dat er nooit werd vervuild". Eén van de vijfentwintig leerlingen van de basisschool Prins Claus uit de De Wildestraat laat er geen twijfel over bestaan. Hij heeft de pest aan watervervui lers. De leerlingen van groe pen 7 en 8 bezochten gister middag onder leiding van le raar René Lissenburg het ml- lieuschip Rival, dat in het ka der van de Brandersfeesten de ze week ligt afgemeerd in de Lange Haven. „Blurb, gooi die rotzooi niet op mijn rug" cn ;,3iurb; geef mij een gasmasker" -' waren twee andere teksten die de schoolkinderen in detekstbal- lonnccjes plakten aan "devwand van het teutoonstelllngsschip. Deze week kregen-meer dan vijfhonderd kinderen "op de boot voorlichting overwater vervuiling. Voor het bezoek hadden de meester of juffrouwen er in de klas aandacht aan besteed tn het kader van 100 jaar water leiding in Schiedam. De stich ting Reinwater, eigenaar en beheerder van de milieuboot Rival, vervaardigde een boek je „Hoezo vies?" dat door de leerkrachten gebruikt kon wor den. Alle bezoekende schoolkinde ren mochten zelf eerst 'lekker vervullen'. Berry van Loenen was de eerste die van Rival- vrijwilligster Mildi Rouw een scheut vervuilende olie In een aquarium met schoon water mocht gooien. Na hem kwam Jeroen Brouwer. Hij spoot een flinke scheut chloor in het wa ter. Mildi Rouw ondervroeg de jeugd over alle soorten van watervervuiling. Onder grote hilariteit ging er zelfs poep en pies in de waterbak. Alle kin deren walgden van de bruinige smurrie uit de witte po. Christiaan Clausing riep dat chemicaliën ook heel slecht zijn,voor de kwaliteit van ri vierwater. Zijn klasgenootje Amoud Ouborg en Wim van Nieuwenburg voegden eraan toe; „Zure regen, chemicaliën, kernafval en olie zijn heel erg gevaarlijk voor het milieu. Al le beesten gaan ervan dood. Blikjes, papier of flesjes kun je uit het water vissen, maar chloor kun je er met je handen niet uithalen." De jongens had den hun huiswerk goed ge daan. - „Wat denk je nu dat ik met deze vieze vervuilde waterbak en de Inhoud ga doen?", vroeg Mlldi. „In de Lange Haven gooien," durfden er sommigen te opperen. Mildi gaf toe dat het water in "de Schiedamse haven zou worden geloosd. „Maar, je dacht toch zeker niet dat we echt hebben vervuild. Die poep, dat was gewoon ge prakte koek met water, de zeeppoeder bestond uit witte suiker en de wasverzachter was Yogidrink," aldus Mildi. Een milieuorganisatie als Reinwater, die al sinds jaar en dag strijdt voor een schone Rijn, kon het natuurlijk niet maken om de Schiedamse wa ters te vervuilen. Het milieuschip Rival maakt momenteel een toer door heel Nederland. Voor Schiedam werden de gemeenten Wijk bij Duurstede en Maarssen aange daan. Volgende week vaart het schip naar Wagenlngen. Daar na volgen bezoeken aan Huis- sen, Nijmegen en Den Bosch. De stichting Reinwater zet zich in voor schoon water door de vervuilers op te sporen. Me dewerkers nemen tijdens de vaarten'watertests. De flessen met monsters water gaan naar universiteitslaboratoria. Het onderzoekschip Rival is in Schiedam op uitnodiging van de 100-jarige Openbare Nutsbe drijven Schiedam. De schoolkinderen konden kennis maken met het labora- - toriumwerk dat op het schip gedaan wordt. Ze mochten aan flessen met vervuild Rijnwa ter of Maaswater ruiken. Ook water dat uiteen sloot was ge haald, die naast een metaalfa- briek gelegen is, deed de rond te. „Oei, wat een putlucht, bah," riepen een paar meisjes uit in het kleine praktisch in gerichte laboratorium. In de tentoonstellingsruimte keek de "andere helft,van de klas door microscopen, of in, schone "of vervuilde aquaria. Vrijwillig-, sters Maaike en Aleid-hege leidden de kinderen. Maar het waar gebeurde verhaaltje over de mensen, in Japan, die hun rijst besproei-' den met door cadmium' ver vuild water, maakte'de. meestev" indruk op de" Schiedfunse jeugd. Mildi .viel tijdens haar uiteenzetting voor het school bord bijna over de metalen trap. „Kijk als Ik nu vergiftigd was geweest door voedsel met cadmium was nu mijn been gebroken," legde zij het ge vaar van de verfstof cadmium uit. „En dan te bedenken dat dat gif ook in die koffertjes zat die jullie een paar jaar gele den van minister Deetman kregen; weet je nog," ging. zij verder. De jeugdigen schrokken 'enorm van het voorbeeld dat Mildi gaf. „Dit soort vervuilin gen mogen oooit weer gebeu ren. Het zijn geen sprookjes, maar het is echt gebeurd," waarschuwde Mildi overbodig. „Ik ben zo blij dat Reinwater- er is, want' die mensen doen er iets aan," schreef een scho liertje voor zijn vertrek op een papiertje dat hij aan de wand ophir»-*- Het onderzoekschip/tentoon- stellingsschip Rival blijft nog tot en met zondag aan de kade in de Lange Haven liggen. Ge opend zaterdag van 10 tot 17 en zondag van. 11 tot 17 uur. Toe gang vrij. 'n - BV ff. fiov m c-SCHIEDAM - De Rotter dammer Gerrit de Wit (61) heeft de schoonheid van Schie dam ontdekt Gewapend met aquarrelpapler, penselen en waterverf was hij deze week te vinden in de tuin van de Grote of Sint Janskerk. „Hier ben ik nog lang niet uigeschilderd," aldus de onlangs met de VUT gegane rijksambtenaar Hit de Rotterdamse wijk Ommoord enthousiast. Hij schilderde deze week de Molen,de Noord en de grote, kerk! Op de fiets, met zijn verf spuiten- in een winkelkarretje en een klapstoel achterop ge bonden, kwam De Wit in het centrum van de brandersstad laan. v „De hele dag is hier iets te zieü." aldus De Wit Hij had een druk stekkie uitgezocht de ze week bij de Grote of Sint Janskerk. Binnen in de prach tige ruime kerk staat de expo sitie" Schiedam Groen opge steld. Nog tot en met'zaterdag presenteren gemeentelijke diensten en bedrijven en orga- nisatiea én, verenigingen die zich met de natuur bezig hou den zich in de kerk. Er zijn presentaties te zien van de Dahliavereniging, het Vogeiasiel, de Hengelsportver eniging, Knotgroep Schiedam, de Koninklijke Nederlandse Natuurstudie, de ANWB, de Koninklijke maatschappij ter bevordering, van Tuin- en Plantkunde, de gemeentelijke bibliotheek en de volkstuinen vereniging Thurlede. De tentoonstelling in de kerk wil een beeld geven van het ac tief gebruik van het groen in en rond de stad. Zaterdag krijgt het Midden Delfland ex tra aandacht. Medewerkers van de vereniging tot behoud van het Midden Delfland ge ven voorlichting over het be lang van het landelijke gebied ten noorden van Schiedam, De vereniging stelt een fietsroute ter beschikking. De groenmanifestatie is ge opend van 9 tot 17 uur. De toe gang is vrij. Grote of Sint Janskerk, Lange Kerkstraat/ Grote Markt. Ik f'féiWTSmrMtm W*** I VLAARDINGEN De nar wordt het symbool van het zo merse culturele feest Vlaar- dings Landjuweel. Voor het Landjuweel, een idee van Vlaardinger Peter Moree om „de slapende binnenstad weer tot (even te brengen", zijn de voorbereidingen in volle gang. De organisatie heeft besloten dat gedurende vier zaterdagen in juni (6,13, 20 en 27) het centrum van de stad het toneel wordt van een groot middel eeuws feest. Moree broedt al enige jaren met soortgelijke plannen, maar ziet één ervan de komende zomer verwezen lijkt. Het landjuweel wordt een jaarlijks terugkerend evene ment. - Grote Viaardingse namen als wethouder Ary Maarieveld, Ine ke vanLier (vrouw van de bur gemeester), kunstenares An nette Braad, dramaturg San- dor Góra, Ton Stolk en vele anderen zijn bij de plannen be trokken. Zij kozen voor de nar als verpersoonlijking van de humor uit de tijd van het land juweel. In een persbericht schrijft Pe- ter Moree dat het Landjuweel geopend wordt met het plaat sen of oprichten van een „nar paal". Hij heeft voor de Viaar dingse bevolking een prijs vraag uitgeschreven zo'n nar paal te ontwerpen. De paal moet onder meer voldoen aan de volgende eisen; hoogte, 750 cm, de nar of narren zijn her kenbaar, voorzien van de stadskleuren (rood, geel en blauw), eenvpudig te construe ren en bij voorkeur te demon teren, geschikt voor verkleinde uitvoeringen (souvenirs). Aan - het bekroonde ontwerp is een prijs van 1000,- gulden verbon den. 'Het hoogtepunt van het Land juweel zal een Breugheiiaans tafereel worden. De organisa toren denken aan toneelspef Iers vanuit een „bevroren si tuatie" een schilderij van, Breughel vormend tot leven komen. Dit alles omgeven dóór een groot cultuur-spectake! van muziek, spel en zo meer. „Er gaat nog heel veel meer gebeuren, maar lang niet alles hebben we al definitief kunnen regelen," zegt Peter Moree.? Het cultuurfeest '87, zoals het Landjuweel ook genoemd t wordt, kreeg rond de jaarwis seling gestalte, toen Moree vanuit het stadhuis een tele foontje kreeg. Of hij niet eens een Folk-festival kon organise ren, met als middelpunt de Grote Kerk. Hij zag zijn kans schoon. Voor 1986 zou het nier meer lukken, waarop hij zijn zinnen zette op de-zomer van 1987. Alles mag van punkgroepen tot wandél- concerten, had Moree be- dacht. In allerijl is de Stichting Vlaardlngs Landjuweel opge zet; Direct is een voet tussen, de deur bij de politiek gezet en is een bescheiden startsubsi die toegekend. Moree, die in Den Haag in sa menwerking met burgemeester A. A. J. M. van Lier geld los peuterde voor De Dansende Beer, wist nu de echtgenote van de burgervader bij de or ganisatie te betrekken. De naam van het cultuur-spek takel is uit de geschiedenis-; t boekjes gehaald. Het gaat te? rug naar de tijd waarin de re-, derijkers uit de verschillende steden toneelspel en dicht- *- kunst beoefenden. Bij wedstrij den tussen de steden vormde het Landjuweel de prijs voor de winnaar. In 1616 is in Viaardingen voor het laatst zo'n wedstrijd ge-/ houden. Een aantal houten borden in het stadhuis herin neren nog aan die laatste strijd. De driemans formatie La Ligne treedt zaterdag op in de jonge- rensociëteit van wijkcentrum de Erker Underground, Het op treden van de groep, die mo derne pop ten gehore brengt, begint om 21.30 uur. Under ground Is vanaf 20 uur ge opend. De toegang bedraagt 3.50. Underground, de Erker, Jan van Avennestraat 32. Het Maxim Joy Quintet speelt zaterdag 27 september swin gende Jazz op het podium van café Podium, Lange Haven 28. Het combo gevormd door zan geres Saskia Jonker, bassist Hans Ketterings, drummer Pe ter Kunst, gitarist Dennis Win ter en pianist Maxim Baghuls, begint om 22 uur met spelen. De groep brengt nummers uit de jaren twintig en dertig ten gehore. Vanavond draait de Schiedammer Hans den Hou- ting de plaatjes in café Po dium. Zondag Is er vanaf 22 uur ca- baret te zien tijdens het Open Podium. Cabaret van Suus van der Linden treedt "op. Aan de piano zit Pein van der Linden. De eenakter De Olieman gaat in premiere. Spelers: Jan Kap en Theo Blom. Regie: Ger van Veen. De zangeres Eva Ann, een soundmix-zangeres uit de Henny Hulsman school is een van de Open Podium-klanten. Peter Oole doet de presentatie van de avond. Toegang vrij. Aanvang 22 uur. fdS De amateurvereniging Toneel groep'71 viert zaterdag het. v vijftienjarig bestaan met een jubileumvoorstelling in het, Passagetheater. Het gezei-w schap brengt de komedie 'ik' wil Mjoessof spreken' op dam planken. Er zijn twee voorstel lingen: om 14 uur en om 2011 uur. Toegangsprijzen CJP/ Pas65+ƒ5.—avondvoorstel ling en met CJP/Pas65+ 7.50. Het Zeekadetkorps Jacob van Heemskerck vaart tijdens de.; Zondagsmarkt in de Schie- damse binnenhavens rond. Tussen 12 en 17, uur Kan het publiek gratis mee in een van de sloepen van het corps.' De rondvaarten vertrekken vanaf de Lange Haven ter hoogte van de Vismarkt. Het Schiedamse kaalhoofdige duo Bob en Bert treden zater dag tijdens de braderie van de Brandersfeesten op in het res taurant van de Israëliër Asher., Het duo Asher en Doron staat de hele dag voor de deur te musiceren. Zondags bezoeken elf Rotterdamse popmuzikant-, jes In de leeftijd van 9 tot 14/. jaar het etablissement van As her. De elf kleine popmuzikapt- jes spelen tussen 14 en 15 uur, voor de deur van de eetgele-j/ genheid op Hoogstraat num-^ mer 124. Doron en Asher tre den op met oude Israëlische liedjes.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1