'Als je vooraan een mop vertelt komt-ie achteraan over IK LEES HET VRUE VOLK mmmmmmma Meer zenders voor Hoek van Holland 1733 bekeuringen In zeven maanden 'ietsenstalling in brand gestoken 3 man aangehouden hetvrue volk Leerling bezette school nauwelijks verwonderd W*i:k, «af! >kr „Buurgemeente Vlaardingen bestrijdt 1 onkruid weer met gif. I Wij Schiedammers zijn daar woest over." Toen |rde Schiedamse milieu wethouder ir. C. Zijde- „veld deze week hierover "zijn gal spuwde, tijdens de opening van een ten toonstelling over ge meentelijk en openbaar groen, wist hij nog niet dat de gifspuit in heel Nederland in opmars is. V- - Begin jaren zeventig ttrad Zijdeveld toe tot de plaatselijke PvdA-gele- deren, waar hij al vrij snel naam maakte met zijn strijd voor een schoon milieu. Zijn éer- u ste officiële daad toen hij het eenmaal tot wet houder had geschopt; de gifspuit in 1 de ban doen. v Naast Vlaardingen zijn nu echter de .buurgemeenten Rotter dam en Maassluis de laatste vijf jaar voor zichtig weer .begonnen met het gebruik van on- kruid-bestrijdingsmid- isdelen. „Heel selectief en pipleen daar waar de Heiligheid van het ver- pfeer in gevaar is," zo haasten woordvoerders van die gemeenten te verklaren. Volgens ir. H. Naber, hoofd van de afdeling onkruid van de planteziektenkundige dienst van de Land bouwhogeschool (LH) in Wageningen, hebben vrijwel alle gemeenten opnieuw naar het gif (herbieoden) gegrepen. „Zelfs plaatsen die ja renlang gifvrij waren, zoals Lelystad, spuiten weer," zegt Naber. Het Vrije Volk sprak met de roepende in de woestijn Zijdeveld ,en zïjri tegen- 't standers.» Wethouder Zijdeveld in Schiedam: „Moet eerst een milieu-Tsjemobyl plaatsvinden?" Agent orange Groen welig tierend tussen de straten en pleinen. Ongewenst en dus onkruid, of het prettige signaal dat de weg niet gebruikt wordt? (Foto's: Arie Wapenaar) Volhouden Te duur Voorzitter 'ome' Henk de Goede (links) en de tweede secretaris Jan Jeup voor het vereni gingsge bouw zaal Marijke. (Foto: Arie Wapenaar Wethouder Goudriaan in Vlaardingen: Het spul is niet weg te branden!" 1-K PTT-medewerker Bekker. Laat dagelijks heel wat berichten door zijn handen gaan. Is sterk geïnteresseerd in sport en koos daarom een sportieve krant; Het Vrije Volk (..."Die sportbijlage op maandag...hartstikkegoed..."). De„ berichten uit Het Vrije Volk geeft hij niét gauw uit handen.'- Maak nu gratis en vrijblijvend twee weken kennis met Het Vrije Volk. Eén telefoontje is voldoende: (010) - 4004.444, Lezersservice. 8P ■it'o I sdiiiedam/vlaarCingerj ZATERDAG 27 SEPTEMBER 198$ *,U't&rfoX&w A >U> -1'' -"J"*' «KhhR 1 Van ónze Verslaggever TONDAMEN 1 SCHIED AM/WAGENIN - GEN De stem van ir. C. Zij develd. milieuwethouder in Schiedam, gaat richting wan hopig. De toonhoogte stijgt en het tempo waarin de woor denstroom naar buiten komt versnelt. „Het is niet te "gelo ven dat die discussie over her biciden (chemische onkruid bestrijdingsmiddelen - red.) opnieuw gevoerd moet wor den," zucht hij. „Iedereen wéét toch dat Zweedse treinmachi nisten, die herbiciden moesten t.;transporteren, aan die rotzooi zijn gestorven! We wéten toch ".„dat DDT, dieldrin en dergelij- o-kg;: als onschuldig, gepresen teerde insekticlden schadelijk gieken!" 4o pe wethouder begrijpt niet ndat.zijn collega's in andere ste den zeggen dat de bestrijdings middelen van nu minder scha ndelijk zijn dan die van tien jaar geleden. „Dat weet je jrt Eenzame strijd tegen teruggekeerde gifspuit nooit zéker," zegt Zijdeveld. „Nog niet zo lang geleden werd als alternatief voor DDT en dieldrin het middel aldrln geïntroduceerd. Het middel zou volstrekt ongevaarlijk zijn, maar bleek later zo giftig dat het gebruik ervan interna tionaal werd verboden." „Wij gaan veel te lichtvaar dig met onze technische kennis om, zonder ons de gevaren voor het milieu helemaal te realiseren. Er is bij wijze van spreken een milieu-Tsjernoby-l- ramp voor nodig om ons weer met de neus op de realiteit te drukken," waarschuwt hij. „Ik kan me nog voorstellen dat bij voedselproduktie che mische middelen gebruikt worden omdat anders de op brengsten te laag zijn. Maar het is werkelijk te gek dat de gifspuit wordt ingeroepen voor die paar grassprietjes tussen de straatstenen." Graag legt Zijdeveld uit hoe goed de Schiedamse ervarin gen zijn met het afschaffen van de bestrijdingsmiddelen in de gemeente. „In deze. stad is ooit nog gevlerkt met -agent orange, een middel dat-in de Vietnam-oorlog zeer schade lijk bleek. Maar twaalf jaar geleden zijn we hier definitief gestopt met "bestrijdingsmid delen op de straten, en pleinen te spuiten. Dat beviel goed. Twee jaar geleden hebben'we besloten om voortaan ook niet meer uit voorzorg te spuiten bij nieuw bouw. Dit zogenoemde preven tieve spuiten -gebeurt hier dus niet meer. Want, hoe onschul dig de middelen die hiervoor gebruikt worden ook lijken, ze komen uiteindelijk toch in het milieu terecht waar ze het evenwicht in de natuur versto ren." De klachten over voortwoe kerend onkruid kent Zijdeveld nauwelijks of niet. „Op sommi ge straten en pleintjes groeit inderdaad onkruid. Maar dat halen we niet weg. Want ais daar onkruid groeit, worden op die plekken de wegen en paden niet gebruikt. Het heeft dus geen zin het groen weg te ha len. Je kunt je hoogstens af vragen of op die plaatsen wel straten of pleinen hadden mo gen liggen en vervolgens over wegen om ze weg te halen. KÈ Ruwweg betekent het dat een weg waar het groen verschijnt moet verdwijnen." Gemeenten die klagen over onkruid moeten volgens de wethouder bij zichzelf te rade gaan. V,Als "het' stratenplan," in de'stad niet deugt, kun je'last van ongewenst groen, hebben. Datgroen is een. signaal dat wijst op ondeugdelijk-beleid in de. stad. In Schiedam hebben mensen van gemeentewerken de opdracht om zelfs het on kruid niet met de hand'weg te halen. Gewoon laten- groeien, heb ik gezegd. Ik vind die sig naal-functie van het groen juist schitterend. Natuurlijk hebben we van Schiedamse inwoners telefoon tjes gekregen met de vraag of we het onkruid bij hen voor de deur niet eens te lijf wilden gaan. Die mensen krijgen uit gebreid uitleg over de in onze gemeente gevoerde politiek in deze zaak. Onze medewerkers nemen er alle tijd voor; met succes. De binnenkomende klachten .nemen overigens de laatste ja ren duidelijk af. Hardnekkige protesten komen bij mij te recht en ook ik neem de tijd ervoor. In uiterste nood kun nen de mensen zelf met hun beide handjes het groen uit de grond rukken." Zijdeveld meent dat het Schiedamse voorbeeld genoeg overtuigingskracht in zich "heeft om ook de buurgemeen ten van de gifspuit af te hou den." „Ik 'wist niet eens dat an dere-steden weer-naar het gif gegrepen hebben. Ik had de hoop die discussie van een jaar- of tien geleden voor eens en voor. altijd gevoerd te heb ben. Maar ik begrijp nu dat het tijd wordt om het vuurtje weer aan te wakkeren. Niettemin zal ik volhouden." Zijn collega in Vlaardingen, wethouder B, Goudriaan (stadsontwikkeling), is het grondig met hem oneens. Gou driaan heeft zelf begin dit jaar het initiatief genomen om op beperkte schaal chemische middelen te gebruiken. In een raadscommissievergadering is gebleken dat het voornemen van de wethouder om hiermee door te gaan, door een politie ke meerderheid wordt ge steund. Voor Goudriaan is de terug keer van de gifspuit, hetgeen tegen de zin van de plantsoe nendienst gebeurt, een logi sche en onvermijdelijke zaak. „De groei van onkruid heeft explosieve vormen aangeno men. Op sommige plaatsen staat het niet gewenste groen wel anderhalve meter hoog. Bij bushaltes, pleinen en stra ten kun je vaak niet meer fat soenlijk lopen. Daar moet wat tegen gedaan worden," zegt hij. Vlaardingen is in 1979 vol goede moed gestopt met het spuiten van gif. Maar in 1983 al begon het .onkruid .Gou driaan de keel uit te hangen. Besloten werd toen het groen af te branden. De wethouder was echter ontevreden met het resultaat. „Het werd een puin hoop. Werkelijk, alles bleek ineens te fikken, behalve het onkruid, dat welig tierde," zegt hij. Goudriaan vindt dat hij zijn best heeft gedaan, maar dat hem nog één mogelijkheid rest; het gebruik van bestrij dingsmiddelen. „Branden gaat dus niet. Schoffelen is te duur en is bovendien slavenarbeid. Het beste is daarom dat we verantwoord en beperkt ge bruik maken van de chemi sche middelen. De tijden zijn veranderd, het gevaar Is niet zo groot meer." Niettemin meldt J. Daggen voorde van de plantsoenen dienst in Vlaardingen dat de reinigingsdienst hij het schoonmaken van de straten kwistig met het gif is omge gaan. „Het zijn beginnersfou- ten. We zien langs sommige straten dikke gele sporen gif. - net (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „De leden van de wijkvereniging Singel- kwartier zijn zó trouw, je raakt ze aan de straatstenen niet kwijt," zou voorziter van de club, 'Ome Henk', bijna zeg gen. De wijkvereniging bestaat volgende week 55 jaar. „Vroe ger had de vereniging een beetje de functie van klachten bureau, nu is het enkel en al leen een gezelligheidsclub," vertelt voorzitter Henk de Goe de. Zaterdag 4 oktober wordt de 55 jaar gezelligheid gevierd In de Sporthal Margriet in Schiedam met de héle familie. Het bestuur verwacht duizend man. Eén keer in de maand ko- men de bewoners van de wijk Singelkwartier in Schiedam klaverjassen in het zaaltje aan het Broersveld. Eén keer In de maand komen ze bingoën en één keer in het jaar komen ze feesten. Vaste prik. Dit jaar wordt het groot feest voor de vaste bezoekers, van de wijk vereniging; Albert West komt èn Georgia Davis. „Duizend man zuller er zijn," zegt voorzitter Henk de Goede met stellige overtuiging ,in zijn stem. „We hebben al 800 leden, tel daar een beetje aan hang bij op, dan kom je mak kelijk tot de duizend. „Het wordt gezellig," belooft hij. „Een stukkie dansen, een stuk- kie artiest." Vijfenvijftig jaar geleden werd de vereniging in het Sin gelkwartier opgericht. Nie mand van de leden of het be stuur heeft het begin meege maakt. Alleen de vrouw van de voorzitter, maar niet bewust, want zij was toen vijf. Kaart avonden en kindermiddagen heeft de vereniging altijd al georganiseerd. Vroeger kwa men de buurtbewoners ook met hun klachten bij de ver eniging, maar met de komst van betaalde maatschappelij ke werkers en de bewonersor ganisatie is die functie wegge vallen. Nu is er slechts de ge zelligheid. Iedereen kent ieder een en de voorzitter wordt Ome Henk genoemd. Grootste activiteit die de vereniging al jaren verzorgt is het jaarlijkse kinderkamp. Drie van de huidige bestuurs leden van achterin de dertig zijn via de kampen in het be stuur gekomen. De meeste le den zijn de vereniging 'binnen gekomen' via kennissen. „Ze komen eens mee naar een bin go-avond, vinden het gezellig en worden lid," legt Henk de Goede uit. „Lid zijn moet, de eerste keer hoeft men niet meteen te betalen, maar daar na wel; daar zijn we streng in." Buurtbewoners die maande lijks de bingo- en klaverjas- avoanden willen meemaken, moeten één gulden vijftig per maand betalen. Niet per giro of bankrekening, maar per bo de. Henk de Goede: „Elke maand gaan er tien bodes op pad om de contributie te innen. Dan wordt er een praatje ge maakt, op die manier houd je contact. Dat doen we bewust zo, zouden we het iaten gireren dan verlies je leden. Naast de vaste kaart- en bin go-avonden gaat de vereniging binnenkort weer jongerenavon den organiseren. „We streven naar één keer in de maand", zegt voorzitter Henk de Goede. „Op die manier houden we ze een beetje van de straat en ze vinden het echt heel leuk. Ze kunnen doen wat ze willen: darten, dansen, praten. Ze gie chelen wat af. Als je vooraan een mop vertelt, komt-ie ach ter in de zaal wel over." De feestavond van de wijk vereniging wordt zaterdag 4 oktober in dc Sporthal Mar griet gevierd. Het begint om 8 uur en gaat. naar verwachting van het bestuur, door tot diep in de nacht. In de omgeving van het Kolpa- bad zien we brede gifzomen langs de goten." In Maassluis en Rotterdam is de laatste twee jaar begon nen met het beperkt hanteren van de gifspuit. In Rotterdam gebeurde dit op proef. De re sultaten zijn twee maanden ge leden in een raadscommissie gerapporteerd en goed bevon den. De Maassluise wethouder A. Wustrow meldt dat binnen zijn gemeente "zeer beperkt met gif wordt omgesprongen. Echt, zeer selectief." In 1975 besloot de Maassluise raad de gifspuit uit te bannen. „Heel langzaam maar zeker komen we daarop terug," zegt Wustrow. „In de Steendijkpol- der (waar men kampt met verontreinigde grond - red.) wordt helemaal niet gespoten. Mocht dat nodig zijn dan voe ren we daarover overleg met ,de Commissie Bodemonder zoek Steendijkpolder (CBS)." De overheid vindt het be- bruik van de bestrijdingsmid delen, zoals dat gebeurt in Rot terdam, Vlaardingen en Maas sluis toelaatbaar. Zowel de plantenziektenkundlge dienst van de Landbouwhogeschool (LH) in Wageningen als het voorlichtende instituut Stedeli jk Groen van de overheid in Boskoop vinden de middelen verantwoord. Beide lichamen "hebben de gemeenten zelfs over de middelen geadviseerd. Ir. H. Naber, hoofd van de af deling onkruid van de planten ziektenkundlge dienst van de LH, raadt de gemeenten aan wel op te letten bij wat hij noemt "continubestrijding". „Als ieder seizoen of jaar op nieuw de gifspuit over de straat moet, zit het fout," zegt hij. Het lijkt er op dat de Schie damse wethouder Zijdeveld in zijn strijd tegen het gebruik van gif alleen staat. Maar hij laat het er niet bij zitten, „die troep van de buurgemeenten komt ook in ons Schiedams milieu terecht. Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam en al die andere steden moeten be seffen dat ook zij deel van die grotere wereld uitmaken. Ik zal hen daarop aanspreken," aldus Zijdeveld. SCHIEDAM Voor de zeven jarige Joyce van Eyk was giste ren de bezetting van basis school De Ouverture in Schie dam geen grote bijzonderheid. Terwijl ze voor een tekening zit met haar potlood in de hand zegt ze; „Anders mogen we ook vaak tekenen op vrijdag. Dat vind ik ieuk, want ik houd niet zo van leren." Op het pa pier wemelt het van de hartjes en de pijltjes. Er bij staan de namen Jan, Hans en dit keer ook Deetman. Verliefd Is ze niet. „Die hartjes teken ik ge woon voor de gezelligheid." De blonde Joyce kijkt met stralende ogen als ze wijst naar het pamflet „bezet". „Leuk," vindt ze. Maar anders is het ook altijd leuk, legt ze uit. Joyce zit in groep vier, met klasgenoten als Dennis en Jan, die allemaal verrast zijn door het feit dat de ouders de school bezet hebben. Waarom juffrouw Marjan er nu niet is, snapt Joyce niet. Zorgen over haar maakt ze zich echter niet, want het is een leuke dag van daag. Tekenen, video kijken-en andere 'leuke dingen' doen. De Ouverture beet het spits'af van de bezettingsactie door ouders van Schiedamse scho lieren. Maandag worden nog veertien andere openbare ba sisscholen door ouders bezet. De ouders willen met de pro testactie protesteren tegen de plannen van minister W. Deet man om één miljard te bezuini gen op de onderwijsbegroting. Ook christelijke en katholieke schoien hebben acties aange kondigd. in Vlaardingen en<> Maassluis zullen volgens de onderwijsbonden geen acties plaatsvinden. HOEK VAN HOLLAND Met ingang van 1 oktober kunnen de circa 3000 CAI-abonnees in Hoek van Holland nagenoeg hetzelfde aantal televisie- en radiozenders ontvangen ais de abonnees in Rotterdam. Vanaf dat moment komt het signaal niet meer via het eigen ont vangstation, maar uit Naald- wiik. Het televisiestation Music Box zat tot 16 oktober niet tussen 1 en 2.30 uur s' nachts te ont vangen zijn, omdat de satelliet die de signalen doorgeeft, last heeft van een zonsverduiste- - ring. In maart van dit jaar kampte de satelliet met het zelfde euvel, dat wordt veroor zaakt door het feit dat de aar de in belde periodes tussen de zon en de satelliet staat. Daar door vangt de satelliet geen zonlicht op en is zo van zijn be langrijkste energiebron versto ken. VLAARDINGEN In de bin nenstad van Vlaardingen zijn tussen medio januari en augus tus van dit jaar 1733 bekeurin gen uitgedeeld aan autombilis- ten, die hun wagen verkeerd geparkeerd hadden. Sinds ja nuari kent de Vlaardingse bin nenstad het systeem van be taald parkeren met parkeerme- ters en -automaten. Op sommi ge plekken mogen alieen be woners en winkeliers met een vergunning staan. Na een korte waarschuwingsperiode is de politie gaan verbaliseren. Vol gens wethouder B, Goudriaan (verkeer) „is de invoering (van het systeem van betaald par keren) zonder ai te grote pro blemen verlopen en heeft deze bijgedragen tot een beter par- keerregime in het centrum". In december wordt het desbetref fend e gebied uitgebreid, wan neer Vlaardingen zijn eerste parkeergarage in gebruik neemt. Het is de bedoeling, dat er in totaal drie garages komen in het centrum van Vlaardin gen. VLAARDINGEN Jongeren ■- uit de omgeving van de Prof. Telderstraat hebben de fiet- senstalllng van de Govert Maanschool in brand gesto ken. Hoewel de brandweer re delijk snel ter plekke was en het vuur wist te blussen, kon zij niet voorkomen, dat de stal ling zwaar beschadigd werd. Een tweede brandmelding bleek loos alarm te zijn. In het complex ouderenwoningen De Bolder aan de Westhavenkade had één der bewoners de auto matische brandmelder in wer king gesteld doordat hij met een brandende sigaar onder het detectieapparaat stond. VLAARDINGEN Wegens winkeldiefstal zijn twee Rotter dammers in de leeftijd van 18 en 24 jaar aangehouden. Het tweetal wordt ervan verdacht in een winkel aan de Korte Hoogstraat een kristallen kan- deiaar te hebben ontvreemd. Op de noordelijke afrit van rijksweg 20 hield de politie de 32-jarige Vlaardinger J. W. aan. omdat zij vermoedde dat de man in het bezit was van." een hoeveelheid verdovende, middelen. Dat klopte. In zijn./ auto trof de politie drie plak-, ken hash aan. Bij huiszoeking werden ook soft drugs gevon den in zijn huis en woning. E3ë man blijft in voorlopige hechte nis. 'ft J vél* Sf-yK 'ij <snW»< V.J. iL '<4 SS jV

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1