kortaf m Boekje en tentoonstelling over 200-jarig carillon Jazznacht overleeft einde zomertijd Scouts trekken van grot tot grot agenda Teerstoof overvol voor Ramses en Liesbeth Bromfietser nog buiten bewustzijn Van Rijn (DÓë) boos op hoofdbestuur I muziek lint bioscopei n s IHeater (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Wat een drukte, hè?" Ontelbaar moet het aantal keren zijn, dat dit zondag werd gezegd tijdens de Zondagsmarkt, waarmee de Sehiedamse brandersfeesten werden afgesloten. Aan het begin van de Hoogstraat kregen bezoe kers zelfs de tip om maar via de Lange Haven te lopen, want er was geen doorkomen aan. Ook el ders in het parcours (Broersvest, Lange Kerk straat en Hoogstraat) zaten duidelijke flessehal- zen, waardoor standhouders in de knel raakten en het publiek slechts centimeter voor centimeter vorderde. mm "S LIEFDE Een jeugdige chef-kok maakt een ommetje. (Foto's Arie Wapenaar) VOS Knutselen Computercursus Anbo Spinhuispad w» vandaag en morgen [uur p s<< p 0MH i iüS s 1®; Publiek perst zich door Smalle straten Tweehonderdvijftig deelne mers hadden hun waren'uitge stald: van Vietnamese hapjes tot speelgoed (één met het bordje „Het is eerder Sinter- Waas dan u denkt"), sieraden, slóffen en- paling. Op de hoek Vtth Lange Kerkstraat en Broersvest werd de paling door een vishandel uit 's-Gra- vendeel ter plekke gerookt met beukehout. „Het mag ook met populieren of wilgen. Als er maar geen hars in zit", legde de visboer uit. Dat er goede za ken werden gedaan tijdens de vierde Zondagsmarkt georga niseerd door winkeliersvereni-' ging Hoogstraat, bewees het terras van de Amstelbron, waar de cola en appelsap al vroeg in de middag waren uit verkocht. „De drukte is al vroeger be gonnen", aldus John van Buu- ren, de Hoogstraat-winkelier, die het meeste werk voor de Zondagsmarkt verzette. „Om elf uur was er al veel publiek in de stad." Hij noemt, de markt een „recreatief evene ment", waarbij het publiek niet alleen komt om te kopen, maar ook om zich te amuseren. „We zullen het In de toekomst wel verder gaan uitbreiden met spelletjes", denkt hij. Een opvallende attractie vormde op het Museumplein het waterorgel, daar opgesteld ter gelegenheid van 100 jaar drinkwater in Schiedam. Wa terballet zou een beter woord zijn voor het schouwspel, want daar doen de draaiende, heen en weer bewegende, laag en hoog opspringende watersta- len sterk aan denken. Naast het waterorgel hielden de Openbare Nutsbedrijven ii Jannes van der Wal peinst over zijn zet op de Dam. Een opvallende attractie waterorgel (ONS) wedstrijden op fiets-ho- metrainers, waarbij de deelne mers water in een doorzichtige' buis omhoog stuwden. ONS- voorlichter Mari Dingenouts zorgde voor een professioneel en soms luchtig commentaar. op het Museumplein: het Koopjes op zondag in de Hoogstraat „Zo krijgt u thuis water. Kunt u nagaan hoe sterk de mannen van ONS zijn." - Geheel buiten hét parcours.' op de Dam, speelden de mees- ter-dammer Ron Heusdens en grootmeester Jannes van der Wal gezamenlijk een simul- taan-wedstrijd. Er werd zowel geschaakt als gedamd. „We willen laten zien, dat dammers ook goed kunnen schaken", al dus secretaris Leo Mous van de Damclub Schiedam. Onder de dam-tegenstanders van bei den bevonden zich onder meer- Ben Riksen (een van de sterk ste schakers van Schièdam) en dé Sehiedamse schaakmeester John van Baarle. SCHIEDAM Ramses Shaffy en Liesbeth XJst hebben hun: eerste- try-out van "Kus sen" in theater De Teerstoof glansrijk doorstaan. Meteen al op de opénlngsavond van het nieuwe" Téérstoof-seizoen zat de zaal berstensvol. Alle" 124 plaatsen" waren' yó'rigè'^week maandag al verkocht. Heel véél ménsen haddén zich ver zekerd van- een plekje door een theaterabonhement te'"'"kópen (84 vaii.dé 124 plaatsén): Daar mee waren ze voordeliger uit én getuige van de le proef- voorstelling waarmee Liesbeth en Ramses hun come-back ma ken. De hereniging van de. beide chansonniers, na enkele jaren ieder solo te hebben opgetre den, had Iets extra spannends. Nóg voordat het doek openging waarschuwde regisseur Haye van der Heijden: "Het kan zijn dat ik tijdens de show af én toe roep: Stop! Stop! Stop!.Maar dat was niet nodig. De eerste 45 minuten van de show liepen als een trein. De nu 53-jarige Ramses en 45-jarige Liesbeth konden rekenen op een publiek' tie: dat misschien was gekomen om de successen van vroeger te horen, maar verrast werd met een medley van veertig nieuwe bitter-zoete liefdesver- driet-liedjes. Een oudere dame over de show: "Mijn dochter is gek op Ramses. Ik heb ze nooit samen zien optreden, maar dit is fan tastisch!" Haar dochter glun derde. Haar man: "Vroeger kwamen we geregeld in de Teerstoof, maartoen .kwamen er kinderen en dan ga je min der uit. Nu de kinderen wat ouder zijn, kunnen we weer naar theater". Toen na de pauze Liesbeth het podium opstormde met een dode muis en de voorste rij de muis van haar moest bekijken, zong Ramses droevig 'Ik zoek m'n kleren bijelkaar en jij zegt 'ja, het is voorbij' Ik voel nog niet veel. Nog niet. Nee. Nu nog niet". De "dode muis" symboliseerde de liefde die af sterft en het verwerkingspro ces van een verbroken relatie die begint. De, beide j chansonniers brach ten, ook minder sombere lied jes. Liesbeth danste met een satirisch lied "De bruidegom is zwaar beschonken en wil nog niet naar huis" de zaal haar een spontaan handgeklap. Een donderend, applaus klonk toen Ramses zong: - '"Koning zijn over je-eigen leven, dat is de boeien doorbreken. Dat is de- murenvan je eigen" gevan genis afbreken". - Het liedjesprogramma, werd afgewisseld met korte confe rences. Ramses: "Ik ben lid van Amnesty International omdat als ik gemarteld zou worden dat niet zou kunnen verdragen. Het klinkt mis schien wat bot, maar het is m'n enige reclamespot voor Amnesty". Liesbeth wist de zaal te veroveren toen ze mid den in een emancipatorisch lied ("Ach, ik verlang zo naar een ordinair gebaar") de tekst kwijt raakte. Tussendoor zei ze: "Ik weet, u houdt van po- ezie. Geen onvertogen woord. U zwijgt keurig, daar allemaal op een rijtje in het duister van de zaal". i (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het bestaan van het Schiedams Carillon heeft door de eeuwen heen nogal eens aan een dun draad je gebengeld. Dit blijkt uit het boekje Tuiee eeuwen Schie dams Carillon, waarin.de ge schiedenis van het Van den Gheyn-carillon in de Grote of St. Janskerk wordt beschre ven. De huidige stadsbeiaar- dier Addie de Jong kreeg za terdag het eerste exemplaar van het boekje overhandigd tijdens de Open Torendag: de tweehonderdste verjaardag van het Schiedams Carillon. Zo vertelt het boekje een [anekdote uit 1908. In die tijd -was het carillon dringend aan ^restauratie toe. Tijdens de be handeling van de gemeentebe- 'groting van .1909 ging er in de '^gemeenteraad een stem op om kosten voor restauratie bij «.elkaar te sparen door de 'beiaardier (eervol) te ontslaan léd zijn salaris te potten. Een S V' - - i- einder raadslid opperde hierop het idee om de post 'Onder houd klokken enz.' maar hele maal te schrappen, "want" zo meende hij: "Een carillon was iets dat uit de tijd raakte en waarnaar niemand meer luis terde". De stadsbeiaardier in die tijd wist de raadsleden uitein delijk toch over te halen het beiaard te herstellen terwijl hij ook zijn functie kon blijver vervullen. Schiedam behield het carillon en bleef daarmee één van de 130 steden in Ne derland die over een dergelijk instrument beschikken. Twee eeuwen Schiedams Ca rillon is samengesteld door ge- meentevoorlichter Bas van Bochove en is gratis verkrijg baar op het Stadskantoor en bij het Stedelijk Museum Schiedam. In het Stedelijk Museum werd zaterdag een gelijknami ge tentoonstelling geopend in de eveneens tweehonderd jaar oude aula van het museum (vroeger het St. Jacobs Gast huis). Er zijn originele compo sities te zien van de zeven beiaardiers die Schiedam in twee eeuwen telde. Correspon dentie van B en W uit vroeger tijden over het .carillon. Er staat een zevenstokken klavier waarop bezoekers zelf eens kunnen spelen. Voor de minder muzikalen onder hen is er een aanwijzing die uitlegt hoe de melodie van Vader Jacob ge produceerd kan worden. Ook (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM „Een prima nacht. Jazz voor de liefhebber en toch commercieel. Want dat moet natuurlijk", zo vatte Kate Leermakers, van café Proosje aan de Hoogstraat, zondagoch tend rond een uur of drie Schiedams tweede Jazznacht kernachtig samen. Vermoeid tapte haar echtgenoot opnieuw enkele pilsjes voor de gasten in het nog steeds overvolle eta blissement. Duizenden Schiedammers en mensen van ver daarbuiten trokken in drommen door de straten van Schiedam. Op een gegeven ogenblik maakt het niet meer uit of de muziek ge stopt was. Iedereen bleef in de stad hangen, bleef lopen en pikte het extra uurtje mee. Net ais vorig jaar lag het f - ?(Van een'onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Ruim $450 weipén en kabouters uit ^Schiedam, Vlaardingen en «.'Maassluis hebben op het *Vlaardlngse scoutcentrum aan j/de Broekpolderweg hét spel c"Grote Grieheis wat een grot- ten" gespeeld.. Verdeeld in ['groepjes; van acht trokken de - scouts in de leeftijd van 7 tot rxo .jaar, zaterdag yangrot tot [grot om daar allerlei spelletjes l te doen em opdrachten uit te (voeren, t/.In elke grot wachtte hen een dier op, ontleend aan het Jung- leboek van Rudyard Kipling (dat bij het welpenspel ge bruikt, wordt) en het Bamboek (idem voor de meisjes), waar mee de kinderen vrljdagvond tijdens een kampvuur al had den kennisgemaakt. De nacht werd in tenten en de groeps- huizeh van het scoutcentrum doorgebracht.; Na de ochtendgymnastiek begon het spel, dat elders in 'Nederland al In,juni werd ge speeld. .Daarbij moesten vor- werpen geraden, worden door de vorm al te tasten (het zoge heten kimspel), ballen worden geblazen en er was onder meer een opdracht, waarbij de scouts aan het ene eind water in een kronkelende pijp van ze ven meter moesten gooien óm het hardloend via een omweg- getje aan de andere kant op te vangen. Bij elke grot kregen de scouts na afioop een mascotte, die werd bevestigd aan een pa raplu, die tevens diende ter be-' scherming. tegen eeii geest. Met het oplaten vau> ballons werd het weekeinde besloten en was de geest verdwenen. keerpunt op de Koemarkt. Had vorig jaar Berrie Wasman van café Het Vierkantje een enorm koud buffet aan laten rukken, dit jaar stond een prima swin gende jazzformatie het publiek te lokken. Tot diep in de nacht waren alle terrasstoeltjes be zet door vermoeide, verhitte genieters. Blij dat men in de meer dan koele nacht even bui ten tot rust kon komen. Om daarna met nieuw enthousias me de Koemarkt over te ste ken om een plaatsje te kunnen bemachtigen bij 't Sterretje of Het Fust. Een vrijwel onmoge lijke opgave. De Buitenhaven- weg leek één staande receptie waar de glazen pils over de hoofden werden doorgegeven, i Bij café Onder de Pot stond de eigenaresse het in- en uigaande publiek te regelen dat afkwam, op de klanken van Marcel Karreman, zo langza-' merhand een vaste huisband van het café. Voldaan ver zuchtte zij: „Het loopt prima, al moet ik zeggen dat er vorig jaar een wat mildere sfeer heerste. Er loopt zo af en toe wat moeilijk publiék tussen de; «feestvierders, maar daar hoor je rekening mee te houden".' Een oase van rust was te vinden bij Podium aan de Lan ge Haven. Al deed men niet of ficieel mee met Heinekens jazznacht, de fraai spelende formatie „Maxim Joy" met perfecte vijftiger jaren muziek mocht er zijn. Razend enthou siast reageerden de gasten in de overvolle, voormalige Qui- bus op evergreens als „Take Five" en „Mister Sandman": Aan de.overkant bij Café de Unie was het vanaf het begin van de avond een komen en gaan. Geen hond, behalve de hond van een plaatselijk ver slaggever, kon er méér in. De Carousse! en de enige echte jazzclub in Schiedam, De Ditch, hadden eveneens niet over belangstelling te klagen. Zo aan het eind van dé nacht verzamelden zich daar de plaatselijke hoogwaardig heidsbekleders voor een nabe schouwing. En tot 's morgens vroeg klonk symbolisch een bejaarde saxofonist uit café Het Lido: „Don't- get around much any more". Aan die oproep werd rond half vijf gehoor gegeven en in dé mistige ochtend gin gen de festivallopers moe naar huis met'in het achterhoofd een uur langer slapen. staat er een zogenaamd oefen klavier, een klein carillon waarop stadsbeiaardieren thuis vingeroefeningen kunnen studeren. De tentoonstelling in het mu seum is te bezichtigen tot en met 19 oktober. Openingstij-' den: dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag van 12.30 tot 10 uur. Woensdag 8 ok tober geeft dr. Laura Meilink- Hoedemaker een lezing óver onder meer het Schiedams Ca rillon, in de aula van het mu seum. Veel Schiedammers hadden zaterdag gehoor gegeven aan de uitnodiging om de gerestau reerde toren inclusief het ca rillon van de Grote of St. Jans kerk te bezichtigen. Stads beiaardier Addie de Jong gaf een rondleiding langs de klok- kenzolder, de uurwerkkamer, luidklokken en beiaard. Vanuit de toren was ook goed te zien hoe druk er zaterdag in Schie dam gefeest werd. VLAARDINGEN De 30-ja- rige G. v.d. Hoek is buiten be wustzijn in het Dijkzigt zieken huis in Rotterdam opgenomen na een ongeluk in de Prins Hendrikstraat. Gisteravond was de man nog buiten be wustzijn. Zaterdagavond werd hij door omwonenden bewuste loos op straat gevonden, nadat zij een klap hadden gehoord. De juiste toedracht van het on geluk is de politie nogeen raadsel. De Vrouwen oriënteren zich in de samenleving (VOS) wérk- groep in Schiedam bestaat dit jaar tien Jaar. De vrouwenwerk groep viert de verjaardag in wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, op 1 oktober. Het feestje begint orh 20 uur.': Alle vrouwen die ooit een VOS-- cursus hebben gevolgd, bege leid of erbij betrokken waren, zijn welkom. In Clubhuis Zuid, Zwartewaal- sestraat 16, wordt iedere don derdag geknutseld. De knut- selgroep is actief tussen 19.30 en 21.30 uur. Een ieder die mee wil doen in deze creatieve, groep kan tijdens de Open Da gen op donderdag 2 en 9 okto ber een kijkje komen nemen. De contributie van de knutsel- groep bedraagt ƒ4,50 per - maand, inschrijven kost ƒ15,-. Materlaar wordt gezamenlijk ingekocht, dat kost 2,50 per [maand extra. Wegens grote belangstelling worden er in clubhuis Zuid, Zwartewaalsestraat 16, dit sei zoen twee computercursussen gegeven. Groep is is bestemd voor beginners, groep twee voor gevorderden. Het club huis heeft de beschikking over vijf set computers en schermen om mee te oefenen. Donder dag 2 oktober vanaf 20 uur [kunnen geïnteresseerden in het clubhuis terecht. De bege leiders van de computerlessen 'geven informatie over de in-. houd van de cursus, de appa- ratuur ën zij stellen zichzelf voor. Kosten voor beide cur- sussen bedragen 45,-. De les sen beginnen op donderdag^"* oktober vanaf 19.30 uur. De Algemene Nederlandse '-1 Bond voor Ouderën (Anbo) "at" deling Schiedam, bestaat dit"- R jaar veertig jaar. Het bestuur"* recipieert vrijdag 10 oktober fiV de sociëteit het Blauwhuis, Lange Nleuwstraat 181. Het Anbo-bestuur schudt vanaf 15" uur handen. Een echt feest H werd er in april van dit Jaar. reeds gehouden in het dien- stencentrum de 4 Molens. Maandag 29 september begint;, de dienst van gemeentewerken met het herbestraten van hét Spinhuispad en de kruising Groenweëgje. Verkeer richting.; binnenstad wordt omgeleid via; de Parkweg, Burgemeester Honnerlage Gretelaan, 's Gra->, veiandseweg, Provenlersbrug én Boterstraat. Verkeer dat de binnenstad wil verlaten wordt V; geleid door de Lange Kerk straat, Kreupelstraat en Boter-, straat. De werkzaamheden aan het wegdek gaan ongeveer: twee weken in beslag nemen. - 't-nop O**.K 'rc? »oy ibuos jófca VLAARDINGEN D66-fractie- voorzltter Wil van Rijn is boos op zijn hoofdbestuur, dat zich achter vertrekkend raadslid Atie Hoogenboom heeft opge-; steld. Hij verwijt het bestuur, dat hét zijn standpunt alleen op, de lezing van haar heeft ge baseerd. „Ze hebben de afde ling nooit gevraagd hoe het er aan toe Is gegaan", zegt hij, 'Volgens Van Rijn is Hoogën- vf.booms'rëiatie met PvdA-frac- f tlevoófzitter Uöhn Ranshuijsen niét de redéri geweest om haar te verzoeken óp te stappen. Hij zégt dat er wel degelijk kritiek was op haar functioneren. D66-afdeiihgsvoorzitter Ton van der. Steen ontkende dit eerder, We zijn zeer tevreden met haar", verklaarde hij, toen de affaire twee.weken geleden naar buiten kwam. Van Rijn zegt nu: „We hébben dat uit piëteit en beleefdheid voor Atie gedaan. Achteraf ge-' zien was dat niet verstandig. We hadden haar uitspraken dl-: reet moeten ontkrachten." Vol gens hem heeft Hóogënboom i zich na haar installatie in de s raad te afstandelijk gedragen. „Ik voelde me een beetje in de> steek gelaten. Ik had meer van haar verwacht." v De D66-fractievoorzitter neemt het Hoogenboom kwalijk, dat zij de publiciteit neeft.gezocht,; omdat de afdeling mét haar had afgesproken de zaak ln: tem op te lossen. ,",Dë helé ma nier waarop zij dat heeft ge- daan; vind ik heel vervelend.-! Dat was tegen de afspraak in."* Voor mij hoeft ze echt niet meer terug te komen.'V;- Volgens het slachtoffer.klopt.,:! Van Rijnsjezing niet. Zij houdt: vol.dat-haar.reiatlemetderfvv' PvdA'er. wel degelijk de enige reden was, waarom zij verzocht wérd op te stappéh. Het hoofd-; bestuur heeft de zaak In on- r h derzoek en komt eind deze wéék met een verklaring. [ROTTERDAM EN OMGEVING BIBLIOTHEEKTHEATER, tel.4338262: Mimegroep Oceaan met Bruiden di. 12.30 DE STOEP (Spijkenisse). tel>?M- 01680-24766: Filmhuis - La.oiD" nuit de Varennes ma. 20.15; uur .-;; nisii ;aotè3 I -v.»'. 1 '4 DE DOELEN, tel. 4132490, grote zaal: Nederlands Philh. Orkest m.m.v. Maria Tlpo, pla-f' no ma, 20.15 uur ALHAMBRA 1, tel. 4330293: De Komediant (al) dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur ALHAMBRA 2, tel. 4330293: De Wisselwachter (12) dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur CALYPSO 1, tel. 4131855: Top Gun (al) dag. 1.45,6.45 en 9.15 uur CALYPSO 2, tel. 4131855: El amor brujo (al) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur CALYPSO 3, tel. 4131855: Out of Africa (ai) dag. 1.30 en 8.00 uur CENTRAAL, tel. 4138210: Kin ky Business (18) ma. 12.15 tot ca: 21.30 uur. Zusters voor dag en nacht dl. vanaf 12.15 tot ca. 21.30 uur CINEMA NRC, tel. 4330293: Op hoop van zegen (al) dag. 2.00, en 6.45 uur. Stallone is Cobra dag. 21.30 uur CINEMA OSCAR, tel. 4330293: The secrets of love (16) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur CINERAMA 1, tel. 4115300: The color purple (al) dag. 1.30 en 8.00 uur CINERAMA 2. tel. 4115300: Big trouble in Little China (12) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur CINERAMA 3, tel. 4115300: Police Academy 3 (al) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur CINERAMA 4. tel. 4115300: The Karate Kld deel 2 (al) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur CINERAMA 5, tel. 4115300: The Jewel of the Nile (al) dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur CORSO, tel. 4121110: Haunted Honeymoon (al) dag. 2.00,7.00' en 9.30 uur LUMIERE 1. tel. 4117755: Pol-:, tergeist 2 (16) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur LUMIERE 2, tel. 4117755 A nightmare on Elmstreet (16) dag. 2.00,7:00 en 9.30 uur LUMIERE 3, lel. 4117755: Rev., volution (al) dag. 1.45,6.45 en 9.15 uur 1! ZS\V LUMIERE 4, tel. 4332013:'9VS"" weeks (16) dag. 6.45 en 9.15"" uur, di. ook 1.45 uur REX, tel. 4772793: Passions (18) do. v.a. 10.00 tot 24.00 uur za. vanaf 11.00 tot 01.00. Meisjes op hun kookpunt (18) ma. dl. van 10.00 tot 24.00 uut' THALIA, tel. 4111555: Hannah and her sisters (al) dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur TIVOLI (Hellevoetsluis), tel. 01883-12608: American Ninja (16) ma. 20.00 uur. The Delta Force (16) ma. 20.30 uur STADSGEHOORZAAL, Vlaar dingen: Aiiemaai Leugens ma. 20.15 uur SIMONSTRAATKERK: Lunch pauzeconcert dl. 12.15-12.45 uur DE UNIE, tel. 4141666: Film. My brilliant career ma. 20.00 uur

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1