voor die kinderen' Gasexplosie blijkt lucht in waterleiding Aktie Zuinig Stoken weer van start i§éii - - 1 Massale acties ouders houden 13000 kinderen buiten de klas Actiecentrum voor Open Bouwen Uit op komst 1 Wé Goedkeuring kooppand De Uitkijk: nu slopen Commotie door kat in nood mÊ P Wekelijks noteren en vergelijken van het gasgebruih kan honderden guldens schelen in de jaarafrekening. (Foto Arie Wapenaar) Zielig -m Onno Molenkamp (links) staat Youp van 't Hek bij in zijn nieuwste show die zaterdag in het Passage theater is te zien. (Foto: Ronald Sweering) Schuurkerktheater Stadsgehoorzaal Filmhuis Harmonie Jeugdtheater Theatercafé Passagetheater Teerstoof kindertheater Filmtheater (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse televisiekijkers, die zijn aangesloten op het kabelnet, kunnen bin- j hen een week de Engelse zenders BBC 1 en BBC 2 i ontvangen. De gemeenteraad gaf gisteravond haar fiat aan het uitbreiden van het Schiedamse j kabelnet van 12 naar 18 kanalen. De televisiekij- j kers moeten voor de Centrale Antenne Installatie 1 (cai) wel negentig cent per maand meer gaan be- talen. Zij krijgen daarvoor de Engelse zenders op (hun scherm, evenals België-Waals (terug van weggeweest), TV5, Europa TV, een Infokanaal en een reservekanaal. Ook de leerkrachten van de bezette basisscholen werden 'opgevangen'. De buitenge sloten onderwijzers kwamen in zaal Beatrix bijeen. (Foto Arie Wapenaar) Moeder Con nie van Zun dert deelt bezuini gingskoekjes uit aan de kinderen. De poffertjes zijn ge maakt van water en meel om de armoede in het onder wijs te illus treren. (Foto Arie Wape naar) DINSDAG 30 SEPTEMBER 1386 HET VRUEVOLK schiedam SCHIEDAM Als het aan de gemeente Schiedam ligt worden de gebouwen van het voormalige sehippersinter- naat De Uitkijk aan de Hoog straat zo snel mogelijk afge broken. De gemeenteraad gaf gisteravond toestem ming om de percelen Hoog straat 44 en Blauwe Steeg 11, beter bekend onder de naam internaat de Uitkijk, aan te kopen. De leegstaande panden zijn sinds het verhuizen van het internaat in augustus '83 een doorn in het oog van alle centrum-bewoners. Alle rui ten zijn ingegooid. Weer en wind en vooral de Schiedam- se schooljeugd hebben vrij spel in het gigantische pand, waar eens het Rooms Katho lieke Weeshuis in was geves tigd. De onderhandelingen rond de koop van het pand tussen de gemeente en de Sint Imel- dastichting hebben zestien jaar geduurd. Twee jaar ge leden werd een voorlopig koopcontract opgemaakt. Maar de gemeente vond aan vankelijk de vraagprijs te hoog. Hoeveel zij nu gaat be talen voor grond en opstal len is niet duidelijk. De panden moeten worden gesloopt om plaats te maken voor de verdere ontwikke ling van de binnenstad. Binnen een week BBC 1 en 2 op kabel Tijdens de actie waren niet alleen ouders vertegenwoor digd, maar ook leidsters van de peuterspeelzaal 't Krekeltje. Leidster Adrienne Harte ver wacht dat als de maatregel voor vierjarigen wordt doorge voerd, de peuterspeelzaal de aanvragen niet zal kunnen bol werken. „We kunnen de kinde ren van vier, die nu doorstro men naar de basisschool, dan niet langer onderbrengen. Daar hebben we geen ruimte en geen plaats voor. Bovendien zijn die kinderen hier uitgeke ken: ze zijn er aan toe om te gaan leren op de basisschool. Zouden we deze kinderen een jaar langer moeten onderbren- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "Besparen op de gasrekening met behoud van alle comfort In het huis is mogelijk. Dat is ons motto." Wethouder Chris Zijdeveld presenteerde gisteren de ener- giebesparingsaktie Zuinig Sto ken. Vorig jaar al konden Schiedammers op een gasme- terkaart noteren hoeveel gas zij gebruikten. Uit een lokaal onderzoek is gebleken dat bij het noteren van de meterstan den een besparing op kan tre den tot 11,5 procent. Volgende week zullen op 34.500 Schie- damse deurmatten weer de gasmeterkaarten vallen. 150 deelnemers, die vorig jaar meededen aan de zuinig heidsacties stuurden hun kaar ten naar de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS). Dat betekent 0,6 procent van alle gasaansluitingen in Schiedam. „En toch hechten wij veel waarde aan alle opmerkingen van die deelnemers," aldus Zij develd over de proef. „Dit jaar gaan we de mensen meer sti muleren om mee te doen. Het kan al gauw honderden gul dens schelen op de rekening," aldus Zijdeveld, die eraan toe voegde dat de gemeente ook 'bezuinigingstips' aan de bevol king wil gaan geven. „Een vest aantrekken helpt al een stuk," lachte Zijdeveld, geflankeerd door de ONS-voor- lichtcr Mari Dingenouts. Zijde veld, die zelf een prachtig zwart/wit gebreid Noors vest droeg, tipte bezuinigers alvast: „En pantoffels dragen is ook slim." De Aktie Zuinig Stoken ging vorig jaar van start in heel Zuid-Holland. Tijdens de aktie kreeg de ONS vele positieve reacties van deelnemers. „On ze waakvlam van de moeder- haard verbruike zes kubieke meter aardgas ln de week. On ze ogen werden er door ge opend," aldus een deelnemer. Een ander schreef naar de ONS: „Ondanks de bezuinigin gen hebben we geen kou gele den." Een AOW-er maakte dui delijk dat hij wel moet bespa ren:" Ik heb nog nooit ergens aan mee gedaan, maar dit moet, want als AOW-er heb je niet veel geld." Het zelf noteren van de me terstanden bezorgde de Schie- damse deelnemers vorig jaar een besparing van gemiddeld 11,5 procent. Inwoners van Delft bespaarden 14 procent, van Vlaardingen 14 procent en van de gemeente Den Haag 13,5 procent. De gemeente Gou da had de zuinigste gasver- bruikers: 17 procent. De Schledamse deelnemers aan de gasbezuinigingsaktie kunnen dit jaar meedoen aan een prijsvraagje. De zuinigste Schiedammers mogen met. de wethouder een dagje op excur sie. „Deze besparings-ambas- sadeurs van de stad nemen we dan mee op een feestelijke tocht langs landelijke energie projecten," aldus Zijdeveld, die het competitie-element in de gasgebruik-bezuiniging niet schuwt. „Het kan de mensen al gauw honderd gulden op de afreke ning schelen, daar is toch niets op tegen," aldus de wethouder, die wees op de reactie van een deelnemer, die schreef; „Het was iedere week weer span nend om te zien hoe we ge stookt hadden. Het is een uit daging om nog goedkoper uit te komen aan het eind van het stookjaar." ROTTERDAM Professor John Habraken, de vader van het drager-inbouw-systeem, gelooft dat met het actiepunt voor Open Bouwen dat afgelo pen week officieel In gebruik werd gesteld in het Bouwcen trum, een stap gezet is op de lange weg van erkenning en toepassing van dit revolutionai re systeem. Habraken publiceerde in 1961 al over drager (fundament, vloer, muren en dak) en in bouw (ramen, deuren, leidin gen, natte cel, keukenblokken, scheidingswanden en dergelij- ken) waarbij hij propageerde die twee te scheiden opdat vla vaste maten de invuling van eik huls was te bepalen door de woonconsument. Iedere be woner kan het huis daarmee naar eigen hand zetten. Groeit het gezin dan maakt men er een kamer bij; gaat een kind de deur uit dan kan men via kiemwanden een andere inde ling van het huis maken, die meer ruimte oplevert. Ondanks het feit dat nu pas een actiecentrum In de bene denhal van het Bouwcentrum In Rotterdam is Ingericht en Hhabraken al in 1961 schreef "dat het de hoogste tijd was", gelooft hij dat Nederland op dit gebied nog steeds een voor trekkersrol kan spelen. Habra ken die hoogleraar Is In de VS meent dat het toepassen van het drager-inbouw systeem niet alleen goed Is voor eigen volkshuisvesting, maar wat be treft het ontwikkelen van vaste inbouw-attributen ook de ex- port kan bevorderen. „Nederland heeft als een van de weinige landen ter wereld een continue bouwstroom sinds de Tweede Wereldoorlog ontwikkeld en daarmee ook een studie op lange termijn f!' mogelijk gemaakt. Daarbij heeft ons land een traditie op woningbouwgebied; volkshuis vesting wordt gezien als een belangrijke verworvenheid. Al met al condities die, mits ze worden uitgebuit, goede situa ties kunnen scheppen voor de Inbouw-industrie", meent Johri Habraken. Open Bouwen dat samen met Huis In Eigen Hand (waar men-' nieuwe beheervormen propa geert) het actiecentrum be mant, wil vooral haar Ideeën naar buiten uitdragen. Voorzit ter Open Bouwen Rens de Groot zei deze week: „Het ac cent lag op de studeerkamer- activiteiten, maar moet nu naar de consumenten en beheer ders worden verlegd. We moe ten van hen weten wat ze wil len." Overigens was Professor, John Habraken weliswaar In 1961 met zijn boek "De Dra- gers en de Mensen" een vroe-J ge woordvoerder van het ge- normaliseerde en gestandaatkk' diseerde systeem, al In 1918"^ was de 6erste discussie ge voerd in Nederland. Rens de Groot: „We hopen dat dit ac tiecentrum een klimaatveran dering teweegbrengt." De kli maatverandering waar al sinds 191e op wordt gewacht. t.v.-kijkers extra moeten gaan betalen per jaar. Wethouder van de Schie- damse nutsbedrijven en finan ciën A. Wiegman veegde de aantijging dat hij een sociaal onverantwoord beleid voerde door de prijsverhoging van de tafel. Wiegman: "Onderzoeken naar de 'kijk'-behoeftes in an dere steden hebben uitgewezen dat de mensen veel zenders willen. De afgelopen jaren zijn er ongeveer tien mensen ge weest die informeerden naar de mogelijkheid tot'het samen stellen van een keuze-pakket. Tot nu toe zijn de technische ontwikkelingen niet zo ver. De aanschaf van apparatuur en het aansluiten ervan gaan nu kapitalen kosten". (Van een onzer i verslaggeefsters) SCHIEDAM Een slap Haags bakkie koffie en flauw- 'smakende poffertjes gemaakt van water en nieel, werden gisteren geserveerd in het wijkcentrum De Erker. Deze sobere consumptie werden uit gedeeld om de armoede in het onderwijs te illustreren. Ouders van leerlingen van één van de veertien bezette basis scholen in Schiedam, de Goe man Borgesiusschool, hadden zich verzameld uit protest te gen de bezuinigingsplannen voor het onderwijs. Tegelijker tijd werden kinderen van wer kende en actievoerende ouders opgevangen. De poffertjes, bezuinigings koekjes genoemd, werden ge bakken door moeders van leer lingen van de school in Schie- dam-West. De actie tegen de drie voorgenomen plannen van onderwijsminister Deetman; de vierjarigenmaatregel, ver vangen van leerkrachten bij ziekte en het speciale onder wijs, was ook gericht op de be zuinigingsplannen in bet buurt- en clubhuiswerk. Wijk centrum De Erker vreest hier slachtoffer van te worden. .Belachelijk", noemde moe der Wilma van Dijk de plan nen van Deetman. „Alles wordt gteruggedraald naar hoe het ^vroeger was. Met de vierjari- fcgenmaatrcgel, waarbij kinde- j|ren pas worden toegelaten tot gfret basisonderwijs in het jaar ^nadat ze vier zijn geworden, «zal de-kwaliteit van het onder wijs sterk afnemen. De groe pen kinderen worden steeds groter, met als gevolg dat ze steeds minder aandacht zullen krijgen. Ook de klassen in het speciale onderwijs zullen steeds groter- worden. Het is SCHIEDAM Een ver meende gasexplosie hield het afgelopen weekeinde de bewo ners van de Warande uit de slaap. Zaterdagavond was ter hoogte van het bedrijf Bing ham een enorme klap gehoord. Onderzoek van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam lever de op dat een luchtop'eénho- ping in de waterleidingbuizen de herrie maakte. Omwonen den van de Warande aan de kant van' de Westerkade wer den rond tien uur 's avonds hun huizen uitgehaald door de politie. Na het onderzoek van de ONS keerden zij weer terug naar huis. SCHIEDAM Een kat van een bewoner aan de Nieuwe Bamlaan heeft zondagmiddag voor een enorme commotie ge zorgd in de buurt. Het dier was van de vierde verdieping ge vallen. Het beest bleef bovenop een zonnescherm, bevestigd aaii het raam van een woning aan de derde etage, liggen. He vig miauwend en krijsend trok het dier in nood veel aandacht. De kat was met geen moge lijkheid van het zonnescherm af te krijgen. Maar toen de brandweer arriveerde sprong het beest met een boog op het diehtsbijgelegen balkon. Het dier bracht zichzelf hiermee in veiligheid en de rust keerde weer in de straat. 4 §pF S»- "tril Het eerste Open Podium van" het nieuwe theaterseizoen, op 1 oktober in Theater De v Schuurkerk in Maassluis, om-, vat twee toneelstukken en eni ge muzikale optredens. Het Open Podium is een vrijplaats voor amateurs en professionals die een nieuwe voorstelling op het publiek willen uitproberen. Iedere woensdag om de veer tien dagen zal het Open Po- dium weer geopend zijn. Aanvang 20.30 uur. Toegang 2,50 gulden. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. "Publiek" heet de nieuwe Né-, deriandse musical van Seth Gaaikema, Bob Zimmerman en Willem Nijholt. De voorstelling betreft het verhaal van acht ionge mensen uit het publiek die "bij toeval" op het toneel bi) elkaar gebracht worden. Het speelt zich af op donder-' dag 2 en vrijdag 3 oktober fri" de Stadsgehoorzaal In Vlaar dingen. De Margriet Eshuljsband j brengt op zaterdag 4 oktober* haar "theater-gerichte con- cert" in de Stadsgehoorzaal In Vlaardingen. Eshuijs begon in 1985 met een dergelijk concert In de Stadsschouwburg In Vel- sen en boekte er succes. Aan vang: 20.30 uur. Toegang: 11 tot 20 gulden. Stadsgehoorzaal, Schledamse- weg 51, Vlaardingen. Ondanks geldgebrek wist de jonge Argentijnse filmer Ale- 1 jandro Agresti (24) zich te ont wikkelen. Een van zijn werken, El Hombre Que Gano La Ra- zon. is donderdag 2 oktober-te zien in Filmhuls Harmonie In Vlaardingen. Agresti kwam via leningen en diefstal aan zijn materiaal. De film is min of meer autobiogra fisch van karakter. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 6,50 gulden; Pas 65/CJP 5 gul- den/ v'''';1'. V „De geschiedenis wordt gef - schreven door moordenaars,"? zegt een meisje tegen haar le rares geschiedenis In het Bue nos Aires van '83. Alicia, de. docente, had nooit anders ge-, daan dan de La Historla Offl-, cia! tevens de naam van de: film te doceren. Door haar leerling komt ze onder druk te staan... De film van L, Puenzo' is vrijdag 4 oktober te zien in Filmhuis Harmonie In Vlaardin gen. Onder de hoofdrolspelers bevinden zich Norma Aleandro en Hector Alterio. Filmhuis Harmonie, Schledam- seweg 5, Vlaardingen. Het Jeugdtheater, In septem-, ber nog gratis, begint deze week officieel met een kleuter;-?, een kinder- en een tiener- groep. De activiteiten zijn woensdagmiddag om 14.30 uur. De kleuters spelen "poes je-boe", de kindergroep speelt "ka-theater" en de tieners doen toneel of video. Jeugdtheater, Schiedamseweg 51. Vlaardingen. De Soesja Citroenband treedt donderdag 2 oktober op tij dens de eerste Schiedamse theatercafé avond van dit sei- - zoen. De jazz-formatie wordt gevormd door Soesja Citroen, zang; Albert Sarko, piano; Jan Voogd, bas; Fred Leeflang; Martin van Duynhoven, drums. Het gratis optreden begint om 20.30 uur. Theatercafé de Ten der, Passagetheater, Passage 9-13; Youp van 't Hek en Onno Mo lenkamp brengen zaterdag 4 oktober hun '."kgwste show op de planken van het Schiedam se Passagetheater. De titel van het nieuwe programma Is 'Tun nel zonder vluchtstrook'. Onno Molenkamp speelt In het stuk een toneelmeester, dele jaar voor zijn pensionering. Youp van 't Hek is voornamelijk hard, cynisch en leuk. Er ont spint zich een discussie tussen toneelmeester en cabaretier over geluk, ongeluk, angst en bluf, macht en onmacht. Teks ten: You van 't Hek, muziek: Ton Scherpenzeel; regie: Pieter van Empelen. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen: 17,50, CJP/Pas65+ 2,50 reductie. Passagetheater, Passage 9-13. Samba Salad totaal theater presenteert vrijdag en zater dag Herman Link met zijn pro gramma 'de Notemreler" in het Schiedamse Teerstoof theater. Het programma is een persifla ge over muzikanten en hun muziek. Herman Link speelt in de show de componist Jack Jingles, die zijn brood verdient met het maken van deuntjes voor goedkope was- en bleek middelen. De voorstelling be gint om 21 uur. Toegangsprij zen: f9,CJP/Pas 65+ 7-50. Theater de Teerstoof, Nleuwstraat 12, s Poppentheater. E. Burgerjon speelt zaterdag 4 oktober "Te gek, die olifant" in hei Schie damse theater de Teerstoof. Het kinderprogramma over een, vogel, die een ei heeft gelegd, begint om 14.30 uur. Het span nende kinderverhaal Is be stemd voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Toegang 3,50. Thea ter de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De met zeven oscars bekroon de film Out of Afrika draait sinds een week in de kleinere theaters, onder meer op don derdag 2 oktober In De Schuurkerk in Maassluis. De film tooni iiCt leven van de Deer.se schrijfster Karen Dine- sen. Zij trouwde In 1913 in Ke nia met de Zweedse baron Bror Von Blixen. Kort daarna begint zij een andere relatie, overigens voor korte duur. Aanvang: 14.00 uur en 20.30 uur. Toegang: matinee 5 gul den; CJP/Pas 65 2,50 gulden, avondvoorstelling 7,50 gulden; CJP/Pas 65 6 gulden. Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. i Wethouder A. Wiegman j over enquêtes of een behoefte- (PvdA) liet er geen twijfel j onderzoek". CDA-voorman S. over bestaan: "Zo snel moge- 1 Rosman vond dat de beslissing I lijk aansluiten en niet zeuren om 782.000 gulden uit te trek ken voor de vergroting van het kabelnet, door de raad werd 'gejast'. Rosman stelde zich een voorstander van de zoge noemde segmentatiekabel. Bij ségmentatie zou het voor de kijkers mogelijk moeten wor den zélf een keuze-pakket sa men te stellen van verschillen de, zenders. "Onhaalbaar, tech nisch en financieel", noemde wethouder Wiegman de plan nen van CDA-er Rosman. Volgens Rosman zouden mensen met een 'kleine beurs' en 'weinig talenkennis' er niet bij gebaat zijn dat het kabel aanbod wordt uitgebreid met Engelse en Franse zenders. "Die mensen moeten echter wel meebetalen", mokte Ros man over de ƒ10,80 die de (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „De ouders willen vechten voor het ondër- iwijs aan hun kinderen op de (basisscholen. De massale op- 'komst en deelname aan de (protestacties tonen dat duide lijk aan." De woordvoerder, (van alle Schiedamse ouders (van leerlingen van de 17 actie- jvoerende scholen Kees van iToer was gistermiddag geluk- „Mensen, die nooit actievóe- jren of zich uitspreken, staan; jnu vooraan om hun ongerust-' iheid te uiten. Ze wéten waar (het om gaat," aldus Kees van iToer over de massale ScHie- 'damseouderacties waardoor meer 'dan ;3000 schoolkinderen leen ''dagje' klas' moesten mls- j Vijftien openbare basisscho- jleir en tweebijzondére (basis- ischoien- werden door -ouders 'bezet;- Op - driéscholen: het jWindasrde Erasmusschoo] en iGroenóord'wérden' "de kinöëren '|doorBöudéÊs'' ziek 'thuis 'gehou den. Er werd massaal ziekge- jmeld.'Het betekende lege klas lokalen én werkloos toekijken- •de leerkrachten, i„Maar het is geweldig wat (die ouders voor ons gedaan (hebben. Zij helpen ons met hun (grote inzet en sympathie," al dus een groot aantal onderwij zers aan het eirid van de mid- (dag toen de bezettingsacties (werden afgesloten, ■j' De leerkrachten die door de (ouders uit hun scholen waren (verdreven, werden 'opgevan gen' in zaal Beatrix aan de, jLange-Kerkstraat. Een bijeen- jkomst in het Schiedamse {Stadskantoor werd door de ge- imeentelijke afdeling onderwijs jniet gewenst. „Het is niet de 'bedoeling dat het stadskantoor een actiecentrum wordt," al- dus onderwijs-consulent Lex Tigges desgevraagd. De leerkrachten maakten in zaal Beatrix plannen over het vervolg van eventuele acties tegen de bezuinigingsplannen van de onderwijsminister Deetman. „Wij zijn hier nu bijeen, dus dat komt goed uit," aldus leerkracht Joop Kuiper, voorzitter van de Schiedamse afdeling van de Algemene Bond voor Onderwijzend Per soneel (Abop). Welke acties er gaan volgen werd nog niet dui delijk. Ad Geilvoet, afdelingsbe stuurder van de Abop en direc teur van basisschool het Start blok, stelde het zeer op prijs dat er voor 'opvang' voor de onderwijzers was gezorgd. Ad Geilvoet: „Niet alleen de kinde ren moesten van de straat ge houden worden, maar ook de 'meesters' en de 'juffen'. De basisschool Casimir deed voor de tweede keer mee aan de acties. Vorige week vrijdag al werd de schooldoor de ouders bezet. Om kwart over drie werden de bezettingen op geheven. „De acties zijn overal ordentelijk en goed georgani seerd verlopen," aldus Van Toer, die enthousiast was over de deelname van de Liefland- school. „Ouders van deze kin deren van de LOM-school ko men uit de hele regio. Het was een enorm gereken, maa ze waren er, geweldig." gen dan is dat nadelig voor de jongere kinderen." Het wijkcentrum De Erker schonk tijdens de actie een slap Haags bakkie koffie uit solidariteit met de actie van de ouders, maar ook als protest op dé voorgenomen bezuinigin gen in het buurt- en clubhuis werk. Voorzitter van ht cen trum Bert van Kan: „Als ook wij moeten gaan inleveren, blijft er van de accommodatie mogelijkheden in deze wijk niet veel over. De leerkrachten van de Goeman Borgesius school hebben hier elke maand hun afsluiting en de peuter speelzaal heeft hier haar on derkomen. We kunnen niets in leveren, zo simpel is dat." gewoon zieng voor ate Kinae ren." Connie van Zundert, vice- voorzitter van de ouderraad vertelde dat de Goeman Bor gesiusschool vorige week be sloten tot de poffertjes- en be zettingsactie over te gaan, om dat iedereen van mening was dat de handtekeningactie al léén de minister niet op andere gedachten zou brengen. „Deze actie was nodig om de handte keningactie kracht bij te zet ten. Wij zijn tegen alle maatre gelen. Hiermee laten we zien dat het ons menens is en we hopen dat vele scholen, ouders en leerkrachten ons voorbeeld zullen volgen", aldus Connie van Zundert.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1