ortaf Scheeres terughoudend over samengaan waterleidingbedrijven aar in salonwagen aan Kerkweg moet terrein ontruimen Pierre Janssen boeit over Levend Water Stadsvernieuwing heeft 'sllsbeurt' Jaar voor verkoop Rolstoel- tennis Automobilisten op de vuist Glasbakkencampagne voor de vijfde keer van start Autokraker gepakt hetvrue volk Burgemees-' ter drs. R. Scheeres ziet niet: veel in een fusie tussen wa terleidingbe drijven^ (Fo to: Arie Wa penaar) Zwembad Zuid Reuma Podium Videocafé Kankerbestrijding i Van een onzer verslaggeefsters j SCHIEDAM „Wij zijn radeloos. Hier gaan we laan kapot. Zo kunnen we de straat niet op. Ons inkomen staat stil." Met in de handen enkele pot- jjeS: en doosjes met kalmerende tabletten librium jen'valium staan Yme (57) en Jannie (50) Hiems- jtra verslagen in hun salonwagen aan de Kethelse Kerkweg naast nummer 14. Het echtpaar, dat (veertien jaar lang woonde in de woonwagen langs 'de Kerkweg moet het terrein voor 14 november Ontruimen. Een miljoen Yde Hiem stra op het voorportaal van zijn sa- lonwagen die voor 14 november van het ter reintje aan de Kerkweg moet zijn verdwenen. Op het al ja ren braak liggende ter rein wordt nog voor eind van dit jaar begon nen met de voltooiing van Park Kethel. (Fo to's: Arie Wapenaar) VRMDAG 10 OKTOBER 1086 wil houden. Maar logisch is het niet. Onze waterleidingbui zen liggen nu al dwars onder Schiedam. Uitbreidingen lig gen om de noordelijke wijken gelegd". Ir. C. Wielenga: „Wij moeten alle grenzen vergeten in deze waterleidingzaak. Om zo eco nomisch mogelijk te kunnen werken en het water zo goed koop mogelijk te leveren aan de gebruikers is het noodzake lijk dat wij samengaan". De Rotterdamse Drinkwaterlei ding breidde onlangs haar net uit met directe verbindingen naar het Westland. Met de ge meenten Maasland en Schi pluiden werden toen al samen werkingsovereenkomsten gete kend. SCHIEDAM Het 100-jari- ge Schiedamse Waterleiding bedrijf haalt misschien zijn 10i-ste verjaardag niet. De wa- térleidingtak van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam kan binnenkort worden samenge voegd met de Rotterdamse Drinkwaterleiding. „Het lijkt erop dat het ministerie van VROM, waaronder de water voorziening ressorteert, de tak waterleiding wil gaan afsnij den van de andere nutsvóorzie-,' ningeri", aldus burgemeester, drs. Reinier Scheeres gister ochtend in zijn openingstoe spraak voor de najaarsverga-, dering van de leden van de Vereniging voor Drinkwater- belangen in Nederland. "Scheeres blikte in de aula diger acht alle Schiedamse Nutsbedrijven onder een orga nisatie te houden. „Wij willen het simpel hou den voor de gebruikers van on ze voorzieningen. Niet dat ze het water aan deze, het gas aan eei? ander en de Cai aan weer een derde zouden moeten overmaken", aldus directeur Van Willigen. Adjunct-directeur van de Rotterdamse Drinkwaterlei ding, ir. C. Wielenga denkt er tegengesteld over. Tijdens de koffiepauze van dé najaarsver gadering van de waterleiding belangenvereniging stelde hij: „Wij kunnen begrijpen dat de gemeente Schiedam alle nuts bedrijven ondereen noemer van het Stedelijk Museum vooruit met de opmerking over een fusie in de nabije -toe komst. De burgemeester was terughoudend over het slagen van' een dergelijk gedwongen samengaan met andere drink- waterleidingbedrijven in de re gio Zuid-Holland Zuid met als hoofdbureau de gemeentelijke Rotterdamse Drinkwaterlei ding. „De gemeente Schiedam hoopt dat ze bespaard blijft voor deze gedwongen fusie. Er bestaat inderdaad eén provin ciaal plan waarin staat dat al lé waterleidingbedrijven sa men .moeten gaan'V aldus di recteur van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam dr. ir. J. van Willigen, die het verstan- Konlngtn Wflhelmlna Fonds voor de Kankerbestrijding, heeft dit jaar het bedrag van 45.000 gulden opgebracht in Schiedam. Het 100-jarige Christelijk Jongeren Verbond afdeling Schiedam schonk na een 24-uurs benefietvoetbai-I toernooi in sportzaal Margriet nog eens 5500 gulden. Het Zwembad Zuid, Westfran-j keiandsedijk 3, stelt in verband met de herfstvakantie meer uren beschikbaar voor vrij zwemmen. De tijden zijn: van maandag tot en met vrijdag van 7 tot 11.45 uur en van 13 tot 15.30 uur. Vrijdagmiddag is geen vrijzwemmen in het bad. De Reumapatiehtenvereniging Nieuwe Waterweg Noord houdt woensdag 15 oktober een voorlichtingsbijeenkomst over 'belastingen'. Reumapatienten hebben vaak ongewild extra uitgaven. Een belastingdes kundige komt de reuma-lijders vertellen welke invloed deze uitgayen hebben op het belast baar inkomen. De deskundige geeft advies over het in te vul len belastingformulier. De bij eenkomst wordt gehouden in het dienstencentrum de 4 Mo lens, Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 19.30 uur. Het Schiedamse kaalkoppige duo Bob en Bert treedt zater dag 11 oktober op in café Po dium, Lange Haven 28. Het duo, dat zichzelf begeleidt op bas en ukeleie, speeit muziek uit de jaren vijftig en zestig. Dé twee voormalige rockmuzikan- ten Stef Moorlag (Bob) en Al- bert van der Heide (Bert) ste ken achter het illustere duo, dat furore maakt in het hele land. Het optreden begint om 22 uur. Toegang voor Podium leden 2 gulden, niet-ieden moeten 4 gulden betalen. Het videocafé van de stichting Filmclub Schiedam houdt za terdag 11 oktober een thema avond met videofilms van het roemruchte Monty Python team. De eerste videovertonin gen zijn om 20.30 uur. Het Vi deocafé, in gebouw de Teer- stoof, is geopend vanaf 20 uur. Het Monty Python-team be staat uit: John Cleese, Graham Chapman, Eric Idle, Terry Jo nes en Michael Palin. Toegang voor donateurs van de Film club gratis. Niet-ieden kunnen voor vijf gulden per seizoen lid worden. De collecte, gehouden door het 'Waarom worden in het plan?' we niet ingepast Schielandziekenhuis. „Meisje, wij zijn over de zenuwen. Waarom helpt niemand ons?" vraagt de oud-baggeraar/ma chinist zich vertwijfeld af, zit tend in zijn gemakkelijke stoel in de gezellig ingerichte met licht hout betimmerde wagen. Binnenkort wil de gemeente beginnen met de aanleg van het Park Kethel de zogenoem de fase vier. De gemeenteraad keurde onlangs het krediet goed. Het aan te leggen park ten noorden van het oude dorp Kethel -'gaat een miljoen gul den kosten. „Kregen we nu maar het lappie grond van 25 bij 25 vierkante meter. Dan kunnen we gewoon blijven staan. Konden we maar inge past worden in het plan. Nu wordt alles wat we hebben op gebouwd de grond in ge stampt." treurt Yde Hiemstra, die na zijn gedwongen ontslag bij de Boskalis Westminster Baggermaatschappij/Aanne- merij Oosterwijk vier jaar ge leden perse voor zichzelf wilde gaan beginnen. „Ik was nog jong, wilde mijn hand niet ophouden. Mijn vrouw hielp ook. Een patat- kraam leek ons wel wat. Diplo ma's heb je er nu nog niet voor nodig. Een ventvergunning kreeg, ik zo van de gemeente, dat was makkelijk," aldus de Schiedammer, die in zijn vrije tijd al jarenlang een bekend gezicht is bij het Schiedamse ROTTERDAM In de Rot terdamse stadsvernieuwing zal volgend jaar een nieuw ty pe renovatie worden inge voerd. Het gaat om de sloop instandhouding beurt, die in de komende jaren door het leven zal gaan als de slisln- greep. Dit alternatief voor de sloop en nieuwbouw van een huis za! redelijk opgeknapte woningen met een lage huur opleveren, die nominaal 16 jaar bewoond kunnen wor den. De gemeentelijke dienst Volkshuisvesting studeert op dit moment op de mogelijk heden om met een beperkt budget van 20.000 25.000 gulden slechte hulzen op te knappen. Begin november zullen die voorstellen in de stadsvernieuwingswljken besproken worden. De ge meente streeft ernaar de slis- ingrepen voor 1 oktober vol gend jaar in te dienen bij het Rijk. Daarna kan deze nieue vorm van renovatie uitge voerd worden. Volgens wethouder P. D. Vermeulen (Stadsvernieu wing) is in Rotterdam grote behoefte aan slisbeurten. Het betreft huizen die volgens de „normale" gang van zaken in de stadsvernieuwing gesloopt zouden worden omdat de funderingen het niet langer uithouden dan miniaal ,15 jaar. Het loont dan niet de moeite deze woningen via hoog ni veau renovatie op te knap pen. Een dergelijke Ingreep kost ruim 100.000 gulden en wodt alleen uitgevoerd wan neer een huis minimaal 40 jaar mei kan. Ook de zoge naamde kleine beurt plus iso-, lerende maatregelen, die tus sen de 55.000 en 60.000 gul den kost, is te duur. Deze in greep kent bovendien een af schrijvingstermijn van 25 jaar. Toch is het vaak zonde hui zen die nog 15 jaar mee kun nen, te slopen. De huren van deze woningen zijn iaag en aan betaalbare woningen is grote behoefte in Rotterdam. Na een siisingreep gaat de huur wel enkele tientjes on hoog. Maar dat is veei min der dan de huurverhoging na, hoog niveau renovatie. De slisingrepen zullen waar schijnlijk beperkt blijven tot wijken die zijn begonnen aan de afbouw van de stadsver nieuwing. En meer algemene invoering brengt het gevaar met zich mee dat huizen die een slisbeurt hebben gehad, bij een wijziging in het stads vernieuwingsprogramma later deel uitmaken van een com plex dat op hoog niveau ge renoveerd wordt. Vooral in de Agniesebuurt, waar stads vernieuwing op haar einde ioopt, Is grote behoefte aan slisbeurten. Werknemer Hiemstra kreeg .in 1962 toestemming om, nood gedwongen, op het stukje grond te gaan wonen. De aan- jnemer had het stuk land'in bruikleen van de gemeente. Al Vier jaar strijdt het echtpaar om op het kleine stukje Kethel te mogen blijven staan. Voor het hekje naar de goed onder houden wagen van 12 bij 2,5 meter staat de patatwagen Ca rillon. Naast de wagen staat een schuurtje uit hout opge trokken. Er achter en rondom lopen geiten, bokken, een schaap, katten en een paar wil de eenden rond. Het terreintje is prima onderhouden. Yme Hiemstra verdient sinds twee jaar met de ver koop van patat en snacks op het industrieterrein van Schie- dam'en Rotterdam en bij auto- sloopbedrijven zijn brood. Hij hoopt binnenkort een vaste standplaats te krijgen voor de kaf op de hoek van de Van Heekstraat en de De Brauweg in de Schiedamse 's Grave- landsepolder. „Maar de gezondheid gaat niet meer," zegt de man, ter wijl hij stapels brieven van de gemeente, zijn oude werkgever Boskalis/Aannemerij Ooster wijk, Provinciale Staten en ad vocaat Peter van Leeuwen van hetSchiedamse Advocatencol- léctief laat zien over zijn huis vestingsproblemen. Vrouw Jannie moest deze zo mer met hartklachten worden opgenomen in het Schiedamse Róde Kruis en bij dé water sportvereniging Schiedam. Het echtpaar, geboren in Zeeland en sinds 22 jaar Schie dammer, woonde sinds 1962 op het braakliggende terreintje aan de Kerkweg. Daarvoor verbleef hij, eveneens in een salonwagen voor de aannemer op een terreintje aan de Laan van Bol'Es. Het bedrijf waar Hiemstra voor werkte verzorg de de opspuitingen van al het gebied rond Schiedam „Ikheb mijn 'eiger.' landje zelfs nog opgespoten", herin nert Yde Hiemstra zich. Van het bedrijf kreeg Hiemstra toe stemming om in een salonwa gen op het terrein te gaan wo nen. Er waren in het ver leden meerdere werknemers van het aannemersbedrijf Oosterwijk, later gefuseerd met Boskalis, die In een wagen öf keet woon den. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De strandexploitante mevrouw Hertzhelm krijgt meer armslag bi] de verkoop van haar strand-exploitatie. Zij had vorig jaar een tweede exploitatie overgenomen, maar inmiddels heeft de deelgemeenteraad uitgemaakt dat een exploitant geen twee gelijksoortige ex ploitaties mag uitbaten. Omdat de verkoop van een exploitatie, zeker aan hef eind van het sei zoen, geen eenvoudige zaak is, stelt de commissie sport en re creatie van de Hoekse deelge meenteraad voor om de ex- ploitante tot volgend jaar okto ber de tijd te geven hiervoor. meentelijke dienst Openbare Werken: "De gemeente wil de ze grond vrij terughebben. Wij moeten dit jaar nog beginnen met de aanleg van het park. De wettelijke kant van de zaak wordt behandeld door de afde ling Algemene Zaken." Er was gistermiddag niemand meer aanwezig op de afdeling ABZ om commentaar te geven. De laatste twee jaar kreeg het paar Hiemstra drie andere huizen aangeboden. Een huis in de Gorzen in de Lekstraat, een woning aan de Talmalaan in Nieuwland en een flat in Groenoord op het Heijermans- plein. "Maar willen wij ons be drijfje,- de snackkar Carillon, blijven houden, dan heb Ik ruimte nodig voor de vriezers en opslag. Dat gaat kapitalen kosten. Die vijfkamerflat In Groenoord deed ook 657 gulden In de maand, hoor. Dat kunnen we niet betalen. Dan gaat al ons geld in de huisvesting zit ten", vertelt Yde Hiemstra, die zelf zijn oog had laten vallen op een huisje aan de Schie damse Harreweg. "Maar dat huisje wordt door de gemeente bestempeld als van historisch en landschappe lijk bepalend, wat dat dan ook wezen mag. Ik kom er niet voor in aanmerking", aldus Hiemstra, die ooit voer op gro te vaartuigen, op zuigers en werkte als monteur op de Bos- kaliswerf in Lekkerkerk. Deze week 'gaat Hiemstra weer praten met vertegen woordigers van de gemeente Schiedam. "Ik ben niet moei lijk, Wij zijn niet kieskeurig wat de plaats betreft. Maar de keuringsdienst van waren moet ook haar goedkeuring verlenen natuurlijk. Wij zijn nooit iemand tot last geweest", zegt Hiemstra, die tijdens deze onderhandelingen wordt bijge staan door zijn advocaat van het Schiedamse Advocateneol- lectief Peter van Leeuwen. Een medewerker van de ge- (Van een onzer verslaggeefster) SCHIEDAM „Water Is le ven. En nergens wordt dat be- f klemmender duidelijk dan in de Egyptische woestijn. Water is ér zelfs een ander woord voor leven." Zo sprak gister smorgen Pierre LA. Janssen i tijdens een inlëiding voor de Vereniging van Waterleiding- belangen in Nederland in de aula van het Stedelijk Mu- .seum. - Pierre Janssen, conservator van het Schiedamse Stedelijk Museum van 1956 tot en met 1962, hield een boeiend betoog Over 'Levend water'. Hij ver toonde op zijn bekende wijze prachtige afbeeldingen van be kende en minder beroemde Schilderijen of tekeningen waarop water een rol speelt. Vol ivuur en heel gevoelig wist hijg de tientallen aanwezige watermensen' aan zijn lippen te.kluisteren. j ;ï,Kijk nu eens naar dat water op.-dit schilderij van Monet: je .ziet dat het leven is als water. .Het;,verandert elke minuut, el ke- seconde. Het beweegt, het' leeft. Vlug, vlug, iedere secon ders het anders. Het water is 'Ols de tijd. Het water loopt Jopf'je handen heen," zei Pier re Janssen bewogen in de aula, 41e hij eens eigenhandig wit schilderde. Hij hing zelf de (schilderijen aan weerszijden (yah het spreekgestoelte op. J .Jn elke voorstelling van wa ter wordt duidelijk dat de ba sisgedachte is dat water en le- ven bijeen horen. Waar het wa fer niet komen kan, is het le ven onmogelijk," aldus Pierre Janssen, die afbeeldingen liet ?ien van Romeinse badgele- genheden en aquaducten. Emotioneel was voor Pierre (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Rolstoel rijders kunnen vanaf 14 okto ber aanstaande op tcnnisles in Rotterdam. De dienst voor Sport en Recreatie organiseert in samenwerking met tennisle- raar Ton Baptist een cursus rolstoeltennis op twee velden in de Energiehal. De cursus omvat tien lessen en kost 149,50 gulden. Belangstellenden kunnen zich tot dinsdag Inschrijven bij de Energiehal of voor meer in formatie terecht bij de Dienst voor Sport en Recreatie, Wee na 760 (telefoon 417.25.93). SCHIEDAM Twee Schie damse automobilisten gingen woensdagmiddag, na een on enigheid over invoegen op de Mozartiaan langs het Bach- plein, met elkaar op de vuist. Een 24-jarige Schiedammer sloeg een 26-jarige Schiedam mer hierbij het Schiedamse Schielandziekenhuis In. De man moest geholpen worden aan oogletsel. De man die de kfap had uitgedeeld werd naar het Vlaardingse Holyziekenhuis vervoerd met een wond aan zijn hand. SCHIEDAM Op 14 oktober gaat voor de vijfde keer de na tionale glasbakkencampagne van start. Het doel is een ver der gebruik van de glasbak te stimuleren. De campagne wordt gevoerd met behulp vah de radio, affiches en stickers. Dit jaar wordt het startsein in Brussel gegeven. Dat hangt sa men met het tienjarig bestaan van de georganiseerde Euro pese glasrecycling. Dit hebben de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam gisteren bekend gemaakt. Gedurende de tien jaar dat in Europa In georga niseerd verband glas wordt ge recycled werden al miljarden kilo's glas opgehaald. Vorig jaar was dat drie miljard kilo.) In ons land wordt per jaar on geveer 210 miljoen kilo glas omgesmolten, waarmee we in Europees verband gezien aan de top staan. In Nederland wordt vanaf 1972 glas Ingele verd en opnieuw verwerkt. In dat jaar werden in de regio Rotterdam de eerste driehon derd glasbakken geplaatst. Langzamerhand zijn de bak ken een vertrouwd stadsbeeld geworden. Vorig jaar werd de tienduizendste geplaatst. SCHIEDAM De Schiedamse politie arresteerde woensdag middag de 52-]arige Schie dammer W. W. op verdenking van auto-inbraak. Na een mel ding, dat er aan geparkeerde wagens op de secundaire weg iangs de Burgemeester van Haarenlaan werd gerommeld, ging de politie op zoek. Een auto-kraker werd er niet aan getroffen. Later zagen de agenten op het Stationsplein een man lopen met bloed aan zijn handen. Er dichtbij stond een auto met een verbrijzelde voorruit. De man werd voor verhoor meegenomen naar het bureau.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1