Verkeersplan: 'De mensen begrijpen het niet9 Gestolen slijptol snel terug Bridge kampioenschap Groen van Prlnsterer- straat blijft open Nieuwe voorzitter WD Bijna In kuil Sylvia en Ingrid winnen wedstrijd Wezen moesten dankbaar zijn, gehoor zaam en te vreden met wat ze kre gen. Dat le venbe schrijft C. Suttorp in beeldende en heel liefde- volle ter- wen., T Wethouder IJsbrand van der Velden (financiën) Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Wie het weeshuis op de Lange Achterweg passeert, moet wei getroffen worden door de tegenstelling tussen de vrolijke beeldjes van Jan en Kaat op de voorgevel, en dé sombere muur met tralieramen die de arme inwoners van de echte stad scheidde. Het gebouw staat er nog steeds bij als een soort jeugdgevangenis. Onwille keurig roept het herinneringen op aan de som berste TV-series naar het werk van Charles Dic kens'met hun getreiterde en uitgehongerde jonge helden, hun sadistische onderwijzers 'en een gena- 'deloze samenleving. m É- Zweepje Notabelen Armzalig Volgens de legen de stellen deze beeldjes de eerste voezen voor die in het Weeshuis aan de Lange Achter weg werden opge nomen. In de Schiedamse volksmond heten ze Jan en Kaat. Het uit de acht tiende eeuw date rende gebouw herbergt al lang geen weeshuis meer. straf De oppositie, CDA en VVD, in de koffiekamer van het stad huis. Tijdens een schor sing bekij- kende raadsleden hoe de SP mee te krij gen met een motie van wantrouwen. Het zou niet lukken. De bouw van de parkeer garage aan de Afrol is in volle gang. Op 3 decem ber moeten de eerste auto's er in rijden. ■j-. Het stormt in de Vlaar dingse politiek. En - daarbuiten. Het Vlaar- X .'dings college van B. en ]W. ontsnapte maandag avond ternauwernood V ;aan een motie van wan- r't Jrouwen. De winkeliers, gesteund door de Ka- - mer van Koophandel, .'slijpen de messen. Een •v kruispunt was het on- der werp van een extra inspraakavond en ge- meenteraadsvergade ring. Wat is er aan de hand in de stad die ooit historie schreef met een nachtelijk rijverbod voor vrachtauto's en diagonaal oversteken? Onze verslaggever DICK VAN DER LUGT zet de gebeurtenissen op een rijtje. Foto's Arie Wapenaar. Motie van wantrouwen projectontwikkelaar Van Wij nen Vastgoed BV, exploitant Actomat van de garage (een dochter van BP) en Bas van der Heijden, die evenals Van Wijnen Vastgoed BV in het eventueel verlies van de gara ge aan de Afrol deelt. „Een worgcontract", aldus Vlaar- dings lastigste raadslid Rexni Poppe (SP) die de CDA-motie niet steunde, want: „Dit is een motie om het CDA in het plu che te helpen. Daar werken wij niet aan mee." Thans wordt ten stadhuize druk gewerkt aan zwaarder geschut om WD en/of CDA alsnog mee te krijgen het be- taald-parkerengebied uit te breiden. De argumenten liggen voor de hand: Vlaardingen gaat financieel zwaar het schip in met gratis parkeer plaatsen op loopafstand van een dure garage en de gemeen te verspeelt subsidies die op basis van het YCP zijn beloofd door het ministerie. Geen i raadslid kan dat laatste con troleren, maar de munitie ligt al klaar. Ook bulten de politiek wor den de messen geslepen voor de zoveelste krachtmeting. De Kamer van Koophandel, door gaans een gezelschap van be daagde dames en heren, heeft de winkeliers in het centrum opgeroepen massaal in beroep te gaan bij de Kroon. Inzet vormt het kruispunt Afrol-Ge dempte Biersloot, waar het autoverkeer na de opening van de garage op 3 december al leen nog maar rechtsaf mag. Op deze manier wordt een zo geheten sectorgrens gescha pen, vinden de winkeliers. Sectorgrens: dat is een bela den woord in Vlaardingen. Vol gens het oorspronkelijke VCP zou de binnenstad naar het voorbeeld van Delft en Gronin- 'gen in vier sectoren verdeeld worden, waartussen geen auto verkeer mogelijk was. Uit pro test blokkeerden de winkeliers in mei 1982 de binnenstad om dat tegen te houden. En met succes, want sindsdien is het woord taboe in politiek-Vlaar dingen. - Natuurlijk zit de pijn van de Kamer van Koophandel en de winkeliers dieper dan dat ene kruispunt Afrol-Gedempte Biersloot. In een brief aan de minister van verkeer en wa terstaat klaagt de Kamer er over, dat B. en W. onvermin derd doorgaan met de uitvoe ring van het VCP. Met name één punt is daarbij van belang: komt de nadere onderbouwing van het VCP er nu wel of niet? Zoals bekend heeft de minister daarop al twee keer dit jaar aangedrongen. Vlaardingen heeft van haar een jaar de tijd gekregen om onder meer on derzoek te doen naar de econo mische gevolgen van het plan. Zo'n onderzoek is nog niet gedaan en het wordt ook niet gedaan, vrezen de winkeliers. Waarom? Omdat dan zou blij- Hard leven in weeshuis toch liefdevol herdacht Wc pk fe Was het leven aan de Lange Achterweg zo erg? Ik had daar tot op heden weinig illusies over. Maar een nieuw boek, dat onlangs in de Schiedamse boekwinkels verscheen, schept wat dat betreft twijfel.1 Het heet „Het Weeshuis van Jan en Kaat" en het bevat de herinne ringen van de heer C. Suttorp aan zijn jeugd in het oude weeshuis. Suttorp beschrijft vreselijke dingen. Over eindeloze peste rijen door de weeshuisleiding, over "vader" Germeraad met zijn maatschappelijk idealis- me op vergaderingen overal in de stad en een rijzweepje in de zalen van het Weeshuis. De VARA zou. er zo een Dickens- achtlge serie van kunnen ma- ken, als die omroep nog geld in kas had. Tot zover, blijft dus het vooroordeel over vroeger helemaal: overeind. r Maar er spreekt geen haast uit Suttorps woorden.' Integen deel, hij beschrijft de gebeurte- nissen uit zijn jeugd met lief-' de. Hij noemt alle namen, dat 5 'wel. De daders van de vele smerige streken waarvan hij en zijn medewezen het slacht- offer worden, komen uit -de anonimiteit; tevoorschijn. Als ze nog leven, als ze nog in Schiedam wonen, kan de lezer ze bij wijze van spreken in het v telefoonboek opzoeken. Maar Suttorp beschrijft ze zo, dat je* ze niet gaat haten. Machtigen en machtelozen blijken onder- deel van hetzelfde systeem. Suttorp neemt ze niets kwalijk. Hij heeft geen verpeste jeugd achter de rug. Wat speelde zich daar op de Lange Achterweg af? Gemeenschappen die zich zelf respecteerden, hadden al sinds de middeleeuwen een weeshuis. In samenlevingen, waar de gemiddelde leeftijd maar een jaar of dertig be droeg - en dat .was in Neder land tot heel diep in de negen tiende eeuw het geval - bleven er natuurlijk heel wat kinde ren zonder vader of moeder achter. De zorgzame samenle ving, waar veel moderne poli tici met zoveel helmwee naar terugverlangen, werkte na tuurlijk van geen kanten en daarom richtten overheden meestal met geld uit erfenis sen van rijke burgers zulke weeshuizen in. Ze werden be stuurd door een gezelschap no- tabelen, eerst alleen heren, la ter ook dames. De dagelijkse gang van zaken werd overge laten aan een bezoldigd echt paar, aangeduid als vader en moeder. Zo zat het Schiedamse wees huis in 'elkaar, toen de heer Suttorp daar aankwam. Hij schrijft dat aldus op: Het is 2 mei 1911. Vanaf de Hoogstraat nadert een armzalig groepje mensen, nagekeken door glu rende mensen achter hun gor- dijnen. Een man van rond de 'dertig houdt aan zijn rechter hand een jongetje van vier jaar. In zijn andere arm houdt hij een kereltje dat nog geen drie jaar oud is. Naast dit drie-, tal loopt een wat oudere vrouw achter een kinderwagen. Daar in bevinden zich twee baby's, een tweeling van drie maan den. De man is mijn vader en het jongetje dat hij op de arm draagt ben ik. Bij de ingang van het weeshuis staan we stil. Hier had mijn vader nog geen tien jaar tevoren een jonge vrouw leren kennen, mijn moe der. En nu moetHij,twee maanden na de dood vanzijn vrouw, zijn kinderen aan. dat zelfde tehuis toevertrouwen." In die dagen zonder enige so ciale voorziening was het een ramp, als man of vrouw kwam te overlijden. De armenzorg was bijzonder karig en er zat voor het'hoofd van-het-gezin niets anders op 'dan -maar te gaan werken lange uren, ook op zaterdag Voor dé kin deren kon dan niet worden ge zorgd en die moest men in ar ren moede naar het weeshuis brengen. Als de poorten van het gebouw op dé Lange Ach terweg zich eenmaal achter zo'n kind gesloten hadden, gin gen ze niet gauw meer open. Je mocht er - behalve om naar school te gaan - maar heel wei nig uit. En buiten kon iedereen altijd zien, dat je wees was. De kinderen droegen namelijk een verplicht uniform en uitgaan in „burgerkleding" leverde straf op. Voor hoogtijdagen was er zelfs een soort parade- uniform. Binnen heerste discipline. Je moest eten wat de pot schaftte, en Suttorp herinnert zich, dat een weeshuismoeder met sadi stisch: genoegen de kinderen dwong juist van wat ze niet lustten, grote porties naar bin nen te werken. Op wederspan- ningheid stond straf - van slaag tot' Intrekking van het uitgaansverlóf. De oudere we zen terroriseerden de jongere, enzovoorts. Wie'het al te bont maakte, werd buitengesmeten en voor de half volwassen we zen je bleef er tot je eenen twintigste was dat heel erg. Die hadden meestal namelijk al werk en de notabelen in het bestuur konden het Je in Schie- VLAARDINGEN Een Slijptol ter waarde van 500 gulden Is ontvreemd uit een vrachtauto die geparkeerd stond fn de Oosterstraat, maar de dief had er niet lang plezier van. De eigenaar van de tol had een man gezien in de buurt van de auto, die zich nogal vreemd gedroeg. Aan de hand van zijn signalement kon de man in de omgeving worden aangehou den. De tol had hij al naar zijn woning gebracht. Uit een lederzaak aan de Van Hogendorplaan zijn dertig le ren jasjes ter waarde van 25.000 gulden ontvreemd. De inbrekers kwamen binnen door met een troitoirtegel een ruit In te gooien. Schade 500 gulden. HOEK VAN HOLLAND De Hoekse Bridge Club houdt op zaterdag 25 oktober voor de negende achtereenvolgende maal een open bridge-kam- pioenschap voor paren. Deze wedstrijd wordt gespeeld over 42 spellen in het wfjkgebouw „De Hoekstee", aan de Merca- torweg 50 en vangt aan om 14.00 uur. De prijsuitreiking zal om ongeveer 22.00 uur plaats vinden. Voor het eerst dit jaar krijgt dit kampioenschap een internatio naal tintje, want een 12-tal le den van de Harwich and Do- vercourt Contract Bridge Club heeft zich hiervoor al opgege ven. Het prijzenpakket heeft een waarde van meer dan 2000,-terwijl er onder alle deelnemers een gratis tombola wordt gehouden. Het Inschrijfgeld bedraagt •/27.50 per paar en aanmelding is mogelijk bij de heer G. Ver meulen, Coluihbusstraat 39 In Hoek van Holland of telefo nisch bij de volgende nummers 5630 - 5066 - 3862 (alle In Hoek van Holland dus kengetal 01747). VLAARDINGEN In een tele gram aan de Koningin heeft de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVO) onmiddel lijke schorsing gevraagd van het raadsbesluit, waarbij het kruispunt Afrol - Gedempte Biersloot gedeeltelijk wordt af gesloten. De winkeliers verzet ten zich hevig tegen het plan om het autoverkeer vanaf de Afrol en de garage te verbie den linksaf en rechtdoor te rij den. 'i.' In haar telegram verwijst de OVO naar twee brieven van de minister van verkeer en water staat, waarin zij Vlaardingen een Jaar de tijd geeft deugde lijk onderzcek te doen naar de economische gevolgen van het VCP. Hoewel deze termijn eind dit Jaar afloopt, is met zo'n on derzoek nog niet begonnen. „Voor zover ik kan overzien, willen ze ales voor 31 decem ber door de raad jagen," zegt OVO-voorzltter Harry Dijkman. Zo wordt binnenkort gepraat over de Van Hogendorplaan en de Anth. Knottenbeltsingel. Dijkman wijst ook op een „ge- menigheidje" in het gewraakte besluit. „Ze plaatsen geen bor den en treffen formeel geen verkeersmaatregelen. Men legt vluchtheuvels aan. Bezwaar maken Is daardoor onmoge lijk," zegt hij. Bij de afsluiting van Emaus, Voorstraat, Schie- damseweg en Dlllenburgsingel t moeten wel verkeersmaatrege len worden genomen, waar door bezwaar maken gemak kelijker was. Het schorsingsverzoek is ge daan „om te voorkomen/dat er een aanvang met de werk zaamheden wordt gemaakt"! aldus de OVO. Dijkman is niet pessimistisch. „Wij vermoe den, dat er inderdaad tot schorsing wordt overgegaan. Dat baseer Ik op gesprekken die wij op het ministerie ge voerd hebben." In het tele- gram wordt het verzoek niet toegelicht. „Wij verwijzen naar de twee brieven van de minis ter", zegt Dijkman. „De motle ven zijn alom bekend." Wanneer de Kroon het verzoek zou toewijzen, betekent dit dat de parkeergarage aan de Afrol niet op de geplande datum van 3 december open kan. Wet houder Goudriaan heeft dit eerder gezegd. Van het geld. dat wordt uitgetrokken voor de reconstructie van het krui- i spunt, moeten ook de detectie- lussen voor de garage worden betaald. De gemeenteraad be sloot donderdagmiddag het r licht op groen te zetten voorde reconstructie. 5 dam heel moeilijk maken om dat te houden. Of om nieuw werk te vinden. Typerend is, wat Suttorp zich weet te herin neren over Jaap Bornet, die het gezag van vader Germe raad consequent trotseerde. Hij moest het weeshuis uit. En, zo luidt de slotzin van het be treffende hoofdstuk: „Wel heeft hij later berouw getoond en een beroep gedaan op de re genten in verband met het vin den van werk." Wezen moesten dankbaar zijn, gehoorzaam en: tevreden meLwaUze kregen.'" i ss Dat levenibeschrijft Suttorp- i injbeeldende en iheei' liefdevolle termen.»Waar-je haat'eirran- •cune zou verwachten.' vind je precisie, eerlijkheid en zelfs een beetje heimwee. Daarmee heeft de heer Suttorp zijn gees telijke grootheid; ri bewezen. Door een monument op té rich- ten,i.voorhet-[rWeeshuls.1van •vroeger heeft, hijezijn belagers -1 i veelpassender; op hun plaats gezet dan met een: woedende aanklacht mogelijk -zou zijn geweest. - v En hij heeft een buitenge woon leesbaar boek geschre ven, dat geen enkele Schie dammer zal kunnen laten lig gen, voor hij op de laatste pa gina is aangeland. VLAARDINGEN De Groen van Prinstererstraat wordt niet afgesloten bij de Gedempte Biersloot. Dat is de enige con cessie, waartoe de gemeente raad bereid is na de storm van kritiek die is gerezen over dit voorstel. Maar een linksaf- en- rechtdoor-verbod voor auto mobilisten vanaf de Afrol komt er, ondanks protesten van de Hoogstraat-winkeliers, Kamer van Koophandel en Organisatie van Vlaardingse Ondernemers. Donderdagmiddag boog de gemeenteraad zich in een ex tra vergadering over de ver keerssituatie op het kruispunt Afrol-Gedempte Biersloot, na dat daarover woensdag een extra inspraakavond was ge houden. Afgesproken werd de situatie over een jaar te eva lueren. Op aandrang van de SGP wordt al in december ge praat over de Rembrandt- straat, die evenwijdig aan de Groen van Prinstererstrsat loopt. Alleen de WD verzette zich tegen het rechtdoor-ver bod vanaf de Afrol. „Cursief en dik gedrukt tegen", aldus George Neijssel (VVD). Maar de liberalen steunden niette min het college-voorstel. VLAARDINGEN -- L. J. Ph. it "i Maas wordt de nieuwe voorzit- ter van de plaatselijke afdeling van de WD. Hij volgt mevrouw L. van Halteren op die na een zesjarige zittingsperiode In het bestuur reglementair moet af- treden. Maas stond twaalf jaar geleden op de lijst voor de ge meenteraadsverkiezingen en heeft zich de afgelopen colle geonderhandelingen voor de WD ingezet. Hij is rector van scholengemeenschap Prof; Ca- •simlr. SCHIEDAM Een zestigjarige inwoner uit Geldrop is bijna met zijn auto in een kuil van 1 meter diep gereden. Nogal on der Invloed koos hij tussen het Nieuwlandplein en de Margriet hal de busbaan in plaats van de rijweg. Op de Sportbrug ramde hij enkele borden en scheerde rakelings langs de kuil. Toen hij werd aangehou den, bleek hij dermate diep in het glaasje te hebben gekeken dat hij niet in staat was de blaasproef af te leggen. De man is meegenomen naar het politiebureau voor de bloed proef. Vlaardingen De korte verha len en gedichtenwedstrijd uit geschreven door de Culturele Raad Vlaardingen is gewonnen door Sylvia van der Hoeven en Ingrid van der Vlis. Aan de wedstrijd namen elf scholieren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar ddol. In de leeftijdscategorie 12-14 won Sylvia van der Hoeven met de gedichten „Mijn vriend" en „Anders". Volgens de jury „humoristisch met een vleugje ernst, doordacht en spontaan". Het herhalen van zinnen vond de jury een aardi ge stijlfiguur. Tweede en derde werden resp. Jeroen Erkens (kort verhaal De Mummie) en llja ten Holter (kort verhaal Moest dat nu zo?). In de leeftijdscategorie 15-18 jaar won Ingrid van der Vlls met het kort verhaal „Ge- mengd Boeket". „Een oor-'" spronkelljk verhaal met een welhaast literair einde", oor deelde de jury, die verder aan tekende: „Soms sentimenteel, 'n zekere spanning, originele ti tel blijkt aan het eind een dub bele bodem te bezitten en af wisselende dialogen". Tweede en derde werdén resp. Hans Erkens (kort verhaal De laatste mens) en Frits Bonjernoor (Hermans'lente). :.JZ t v V - "V, -T.- V- .r r (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Weet Je :s- waarom wethouder Goudriaan i. een parkeergarage wil bou- wen? Hij redeneert: elke stad J. heeft een parkeergarage, Vlaardingen is een stad, dus Vlaardingen moet een par- -j. kéergarage hebben." Dit filoso- [f. tietje, onlangs opgevangen in .it een plaatselijk etablissement, geeft aardig de publieke opinie weer over. Vlaardings meest .y besproken wethouder. Eenandere uitspraak ty- pcert de politieke verhoudin- gen. „Toen het CDA; nóg in het -.college zat, was het vóór het '>J verkeerscirculatieplan (VCP) en was 'de VVDtegen. Nadat r deze partijen stuivertje had- den gewisseld, was het het an- dersom. En nu zé beiden, niet in het college zitten, zijn ze al- Tetwee.tegea" .- v y- Met de regelmaat van de fi klok laait in Vlaardingen de strijd op om hét VCP; Nadat kén, dat het VCP slecht is voor de middenstand. Wethouder Goudriaan noemde één van de militantste winkeliers, voorzit ter Pauline Thlele van winke liersvereniging d'Oude Hooghstraat niet voor niets „de firma Eigenbelang". „Maar die firma voedt wel dui zend monden", speelde ze de bal terug door te wijzen op alle echtgenoten en kinderen van de Hoogstraat-winkeliers en personeelsleden. De stofwolken zijn nog lang niet opgetrokken. Politiek gloort misschien een uitweg uit de impasse, buiten de stati ge raadszaal gaat de strijd on verminderd door. Dat bleek donderdag. „De Vlaardingse consument is niet blij met het verkeerscirculatieplan", had de werkgroep Vlaardingen van de Consumentenbond in een enquête vastgesteld. „Hij heeft geen begrip voor het afsluiten] van straten, de invoering van betaald parkeren en hij vindt de tarieven te hoog." Burgemeester Van Lier eri wethouder Goudriaan namen het enquête-rapport in ont vangst met de grimas van een boer die kiespijn heeft. De bur gemeester reageerde veronge lijkt: ,X>e uitslag van het on derzoek bewijst dat het college gelijk heeft, want het VCP is nog niet af. De stad zegt 'nee', maar daar heb ik uw onder zoek niet voor nodig. De men sen begrijpen het niet. De ge meenteraad moet echter uit- maken of wij hetgoed doen. En de gemeenteraad heeft 'ja' tegen het VCP gezegd, dat is de legitimering van ons ge drag. Het is een democratisch genomen besluit." het plan eind 1982 door de ge-/ meenteraad was aangenomen/ werd twee jaar geléden „begon nen met de uitvoering. Of het nu een afsluiting is. de bouw van de eerste van de drie ge plande parkeergarages, de plaatsing van parkeermeters en -automaten en noem maar opr. het VCP zorgt voor ge- apreksstof, ingezonden brie ven, protesten en verhitte ge moederen tijdens inspraak avonden- Bijna'was het college dat uit vier PvdA-wethóuders bestaat, deze week gestruikeld over het VCP. Dé CD A-fractie diende maandagavond, tijdens een .vergadering .van de gemeen teraad een. motie van wantrou wen in: óm het college ten val te brengen.'Aanleiding was de weigering van" B. en W. om zeixs maar te overwegen net parkeertarief van 1,50 per uur met twee kwartjes te verlagen. Maar de werkelijke reden was, zoals CDA-fractievoorzitter Aart Kool zei: „Wij kunnen niet langer voortsukkelen." En sukkelen doet het min- derheidscollege, dat moet re geren roet wisselende meer derheden. Vorige week besloot de raad tegen de zin van het college ln om het betaald-par- kerengebied in het centrum niet verder uit te breiden. De Socialiatiese Partij (5 zetels) kwam B. en W. niet te hulp, waardoor het voorstel sneuvel de. De vergadering eindigde in een crisissfeer, toen wethouder Goudriaan zei dat het college zich passief zal opstellen, wan neer de gemeente wegens cont ractbreuk voor de rechter wordt gedaagd. Zo'n rechtszaak - dreigt om-, dat dit besluit in strijd is met het contract dat Vlaardingen in oktober 1985 afsloot met

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1