min nu m Club- en buurthuizen een hele dag dicht 'Niemand is zo mooi als ik' Jeugdland Discriminatie en angst in Jos Brink's Een Nieuwe Dood m I Üïl Verkoopster raakt gewond Man komt om Kledlngbeurs Erker levert 10OO gulden op Modespektakel brengt duizenden In extase wmmmsÊÊmmmmÊmmmmamsmmsmm A-I WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In alle stilte hebben vijf gezin nen van het woonwagenkamp Hof van Cyrene het afgelopen weekeinde hun nieuwe huis op het Schuttersveld betrokken. De bewonersorganisatie Nieuwland kan de welkoms-brieven aan de nieuwe bewoners in de prullenbak gooien. „Opeens zitten -die bewoners er. We ontdekten het bij toeval. Nie- ;mand wist er iets van," aldus de voorzitter van de jwijk- en bewonersvereniging Wonen en Leven -Nieuwland Jan Schlarmann. De bewoners van het woonwagenkamp, die als eersten op de enorme lijst van belangstellenden voor het witte energie zuinige project stonden, werkten keihard aan vloe ren, muren en glazen erkers. - Éi E WÊÊËM Alle kinderen werden.naar eigen idee geschminkt tijdens het schminkfestijn in .de Teerstoof. (Foto's: Arie Wapenaar) Clown Woudi nam zo hier en daar een van zijn bezoe- kertjes op de arm. Jeugdconsulent Joop van Broekhoven. HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 13 OKTOBER 1936 'Integratie, daar zijn wij voor Het woningbouwproject tus sen Noord vest. Burgemeester j. Honnerlage Gretelaan èn Damlaan werd opgezet om er f, de ongeveer 50 gezinnen van het woonwagenkamp Hof van Cyrene, langs de Schie, in te huisvesten. Van 14 gezinnen is bekend dat zij zich voor de eengezinswoningen, met een huur van 684 gulden in de maand, lieten inschrijven. .':,Jk begrijp het niet, maar ik heb het gevoel dat hier dingen op:.' een slinkse wijze gaan. Waarom wordt er niet. gewoon open kaart gespeeld? Wil de gemeente het niet of zijn het de nieuwe bewoners?", vraagt de bewoners vereniging voor zitter Schlarmann zich af. Hij vervolgt: „Wij vinden het fan tastisch dat die huizen hier staan. Ze zijn prachtig. Over die hogere huren valt nog te praten, maar dat kunnen we niet terugdraaien. Dat de eer ste bewoners van het woonwa genkamp komen vinden wij prima. Integratie, daar: zijn wij voor. Maar nu hebben ze onze wijkverenlging zelfs de lol ontnomen om de mensen of ficiéél welkom te heten in de wijk," aldus de voorzitter te leurgesteld: De gemeente presenteerde het witte twee-, drie-, vier- en vijfkamerwonLngenblok aan het Schuttersveld op. 15. sep tember vol trots aan dé plaat selijke pers en vertegenwoor digers van bouwbladen. De overhandiging van de eerste HU De huizen van het Schutters veld werden het afgelo pen week einde door de nieuwe bewoners in gebruik ge nomen. (Fo to: Arie Wa penaar sleutel zou met een feestje ge paard gaan. Het project Schuttersveld baarde de gemeente tot nu toe zorgen. Het energiezuinige project, de huizen hebben een warmte-terugwininstallatie en glazen erkers waarmee be- spaard kan worden op dé gas- rekening, zit in de portefeuille van wethouder ir. Chris Zijde veld, Hij had graag het woon wagenkampprobleem met de bouw van de huizen uit de we reld geholpen. De bewoners van het kamp langs de Schie zullen in de toekomst die plaats moeten verlaten omdat het terrein niet meer voldoet aan alle veiligheidseisen. De bewoners van het Hof van Cyrne hebben momenteel nog een kort geding lopen te- gén de gemeente. De bewoners willen dat voor deze winter nog de waterleidingen worden geïsoleerd, aardgas wordt aan gelegd en de toegangsweg een asfaltlaag krijgt, het kort ge ding zou vorige week gediend hebben, maar is door de Cy- renebewoners uitgesteld om dat er eerst nog gesprekken komen met de gemeente hier over. Eén van de nieuwe bewoners van dé Schuttersveldhulzen, die met familie hard aan het schoonmaken was in de nieu we woning, wilde absoluut geen commentaar geven over de nieuwe huisvesting. „Waarom wordt er zoveel aandacht besteed aan ons, om dat wij van het woonwagen kamp komen, zeker?" werd er geroepen. Een andere me vrouw, een toekomstige bewo ner, zei echter: „Ik krijg vol gende week de sleutel en ik denk wel dat wij blij mét de woning zullen zijn. Het zijn mooie huizen." (Van een onzer verslaggeefsters): SCHIEDAM Eén boef rende voorbij.Hij wérd ge volgd door een'olifant, een panter, een gemene tijger, een doodshoofd, tien Pink Panthers,, een ploeg elfjes, een draak in gifgroen en een huilend clowntje. De boef hol de op zaterdagmiddag door de snikhete hal van theater de Teerstoof tijdens het eer ste schminckfestijn van het nieuwe theaterseizoen. Clown Woudi trad na het koortsach tige verven op de tientallen, kindergezichtjes op met zijn show Het Ezeltje voor kinde ren van 4 tot 10 jaar. „Niemand is zó mooi als ik," vond Marlies Douwstra (5) uit Hellevoetsluis. Samen met vriendjes en vriendinne tjes Wim Heljnen (6), Pepijn (5) en Annabel Borsboom (7) en Vanessa van Beek (7) vormde zij een elfenploeg. ;Met goud, zilver en wit waren de kinderen veranderd in we zentjes uit een fantasiewe reld. Menno Willem Spek (5) liep heel stoer als boef rond. Hij droeg een geruite pet en kreeg een zwart masker op zijn gezichtje geschilderd door een van de zes medewer kers van de Schiedamse thea ters onder leiding van thea termedewerker Karei Beke. „Als ik speel lacht iedereen me uit, omdat ik een boef ben," legde het parmantige ventje uit, terwijl zijn voor beeld werd gevolgd. Er kwa- men meerdere boeven tevoor schijn op de kinderkopjes. Het schmink-spektakel her bergde enkele verjaarspar- tijtjes. „Een prachtige gele genheid voor die kleintjes," zei een moeder. Patrick Kruis kreeg tijdens het feestje ka- dootjes omdat hij zes jaar was geworden. Het Rotter- dammertje, gekleed in een prachtig clownspak, werd vergezegd door' allemaal ver-" klede en met felle kleuren be schilderde kameraadjes. Dia na Wevensteijn (6) en Nancy Maarschalksweerd (6) geno ten van de drukte om hen heen. Lotte, „Ik weet niet hoe ik verder heet", liep met een gouden hoofddeksel te pron ken. De jarige Chantal (9) Bor- sche uit Vlaardingen wilde eigenlijk een panter worden of een tijger, m aar zij kreeg een lapjeskat op haar toet ge verfd. „Krijg je dat er wel weer af," vroeg een bezoe- kertje angstig aan Clown Woudi, die tijdens het schminken met een statige zwarte hoed op door de jube lende jeugd liep. Af en toe til de hij een kind op. „Kunt u ook toveren, u heeft een toverbroek aan," vroegen de kinderen aan de mevrouw van de krant, omdat die een zwarte broek met allemaal zilveren glinstertjes erop aan had. „Nou, volgens mij kunt u bést goochelen, hoor," riep een jongetje nog vlak voor hij de trap op ging om de indruk wekkende kindervoorstelling van de dn heel Nederland en vooral in Schiedam zeer be kende Clown Woudi te onder gaan. SCHIEDAM De organisa toren van het Schiedamse Jeugdland hebben voor de herfstvakantie van 13 tot en met 17 oktober weer een uit gebreid programma samenge steld. Jeugdconsulent Joop van Broekhoven heeft vele oude en nieuwe activiteiten op een rijt je gezet en over de stadswij ken verdeeld. De meeste festi viteiten zijn gratis. De film vertoningen en theatervoor stellingen kosten een gulden entree. Het volledige programma van de herfst-jeugdland, dat vanochtend losbarstte met de vertoning van tekenfilms in 't Zuiderkwartier in de Gorzen en wijkcentrum de Blauwe Brug in Groenoord, ziet er als volgt uit: Dinsdag 14 oktober, 10 uur, Noord, Hof van Spaland, crea tiviteit, gratis; 10.15 uur. West, Frans Halsplein, spelcircuit, gratis; 14 uur, Centrum, Hema- plein, creativiteit, gratis; 14.15 uur, Noord, schoolplein de Klinker, Warmoezenierstraat, spelcircuit, gratis. Woensdag 15 oktober, 10 uur, Nieuwland, Dr. Wibautpleln, creativiteit, gratis; 10.15 uur. Noord, schoolplein Ouverture, Bachplein, spelcircuit, gratis; 14 uur, West, Dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, Joopie's Pretparade, een gulden; 14 uur. Noord,school plein de Klinker, Warmoeze- nierstraat, creativiteit, gratis; 14.15 uur, Oost, Edlsonpleln, spelcircuit, gratis. Donderdag 16 oktober, 10 uur. Zuid, Wilhelminaplein, creativiteit, gratis; 10.15 uur, Nieuwland, Dr. Wibautpleln, spelcircuit, gratis; 14 uur, Cen trum, theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Ton Laros' kindershow, een gulden; 14 uur. West, Fabriplein, creativi teit, gratis. Vrijdag 17 oktober, 10 uur. Noord, kantine de Toekomst, Excelsior"20, Parkweg, in schrijven wandelspeurtocht, gratis; 10.30 uur. Noord, kanti ne de Toekomst, start wandels peurtocht; 14 uur. Noord, wij- kontmoetlngscentrum de Blau we Brug, Bachplein, Chrls- tiaan's Jeugdshow, een gulden. Kaartverkoop voor de films en de kindervoorstellingen 15 minuten voor aanvang aan de zaal. (Van een onzer medewerksters) SCHIEDAM Een jongen krijgt AIDS en sterft. AIDS, de virusziekte waarvoor nog geen medicijn bestaat vormt, het hoofdthema van Jos Brink's nieuwe show 'Eén nieuwe dood'. Vrijdagavond trad Jos Brink met gezelschap op in het Schiedamse Passagetheater. „De.nieuwe dood AIDS isloeert de patiënt van z'n omgeving. Een omgeving die verlamd door angst, onwetendheid en discriminatie de zieke behan delt als een melaatse. Wie AIDS heeft krepeert", zegt de hoofdpersoon in Een Nieuwe Dood. Jos-Brink heeft in deze thea- terproduktie willen uitbeelden waar het om draait en wat er om draait, als je het hebt over de ziekte AIDS. „Nee, ik had geen plezier bij het schrijven van Een Nieuwe Dood. Maar u bent gekomen. En het moet de moeite waard zijn. U moet er over napraten, nadenken. Dan is het programma wellicht voor ons en voor u inderdaad zinvol", schrijft Jos Brink in het voorwoord van het pro grammaboekje over zijn to neelstuk. In het stuk krijgt een homo fiel AIDS en sterft. Ontdaan van hysterie, wars van sensa tie geeft Jos Brink de relaties weer tussen de 36-jarige homo- sexuele onderwijzer Thom Lu cas, zijn moeder en zijn 20-ja- rige vriend Stefan. Het is geen toneelvoorstelling waar je vro lijk van wordt of waarbij je af en toe dubbel ligt van de lach. Daarvoor is het stuk te realis tisch gespeeld en het thema te serieus aangepakt. Jos Brink heeft met veel gevoel het onbe grip, de discriminatie en angst rondom de ziekte en de zieken beschreven. Af en toe neigt het naar het sentimentele zoals in de sterfscène waarin Thomas doodgaat onder begeleiding van vioolmuziek. De lijn van het verhaal is geeikt, maar beslist xdet opper vlakkig. Een jongen krijgt AIDS en sterft. Zijn moeder, zijn vriendje en de arts kam pen met drie verschillende re acties. Zijn moeder ontkent stelselmatig dat haar zoon ho mofiel is en weigert hem op te zoeken in het ziekenhuis. Pas In de sterfscène komt ze tot het inzicht dat ze de sexuele geaardheid van haar zoon niet aanvaardde zolang ze 'traditio neel dacht' en aan haar gevoel vasthield. Het streng katholie ke milieu waarin het verhaal is geplaatst en de tijd waarin hét stuk speelt (rond Kerst en rond Pasen), geeft Jos Brink de mogelijkheid venijnig uit te halen naar de katholieke op vattingen jegens homofielen. De vrouwelijke arts Ter Horst strijdt tegen het onbegrip, de angst en onwetendheid. „Nee, u krijgt geen AIDS als u dezelfde theedoek gebruikt. Niet als u daarmee alleen de theekopjes afdroogt." Tegen het vriendje Stefan zegt ze: „We moeten niet alleen knokken tegen een ondefinieerbare vijand, maar ook tegen de paniek. In Ameri ka durven verpleegsters pati ënten niet eens eten te geven. Er worden daar veel AIDS-pa- tiënten niet geregistreerd, en als ze dood zijn begraven op de vuilnisbelt." Een Nieuwe Dood geeft cij fers over hét aantal doden, en beschrijft het ziekteproces. Daardoor lijkt het stuk op vor mingstoneel en na de pauze had het ook over een kanker patiënt kunnen gaan, want daarin wordt op een aangrij pende wijze getoond hoe de laatste levensfase van een on geneeslijke ziekte verloopt. Op een realistische wijze met geloofwaardig spel geven de vier spelers weer hoe ze reageren op de naderende dood van AIDS-patiënt Thom Lucas. Met flink wat humor en een zakdoek om af en toe een traan weg te wrijven, houdt Een Nieuwe Dood ons voor dat een AIDS-patiënt niet gewoon doodgaat, maar krepeert. Jas per de Moor speelt met de juis te dosis onhandigheid de 20-ja- rige Kleinkunst-student die la ter een beroemd cabaretier wil worden, en tijdens een schouw burgbezoek kennis maakt met de zestien jaar oudere homo fiele onderwijzer. Eddy Brug man in de rol van Thom Lucas die in 1982 ook de hoofdrol speelde in Jos Brink's Bessen is met z'n gevoel voor dictie en voor ritmé schitterend. Door zijn vakmanschap houdt Een Nieuwe Dood zijn beteke nis en vervalt het niet in een sentimenteel dramatisch me- lo-drama. De belde vrouwelij ke hoofdrollen worden vertolkt door Manon Al ving (als moe der) en Hetty Verhoogt (de arts Ter Horst). (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Wij staan klaar. Hij is welkom. Wethou der Hafkamp moet zelf op be zoek komen In alle Schiedam se club- en buurthuizen. Wij zien hem nooit." Dat vindt de voorzitter van het stichtingsbe stuur van wijkcentrum de Erker Bert van Kan. „Laat Hafkamp zichzelf op de hoogte komen stellen. Hij is het tenslotte die In Schiedam de opgelegde 4,5 ton zal moeten 'gaan snijden op ons werk. Weet hij wel wat wij doen?" vraagt Van Kan zich af. Als het wetsvoorstel om miljoe nen te bezuinigen op het cultu reel en sociaal werk door de Tweede Kamer wordt aange nomen dan betekent het dat de gemeente Schiedam 450.000 gulden moet inleveren. De dreigende bezuinigingen op het sociaal cultureel werk zijn voor alle Schiedamse club- en buurthuiswerkers de aanleiding om te gaan protesteren in Den Haag. Op woensdag 22 okto ber gaan daarom alle Schie damse club- en buurthuizen een dag dicht. De sociale en culturele medewerkers gaan dan met minstens een bus vol geladen naar het Haagse Con gresgebouw om mee te doen aan de landelijke demonstratie en actie tegen de bezuinigings plannen. De sociaal cultureel werkers van de Provinciale Opbouw Or ganisatie POOK aan de Tuln- Iaan hebben alvast een groot spandoek voor de deur gehan gen óm de actiedag aan te kondigen. Vertegenwoordigers van de Federatie van Schie damse Instellingen voor So ciaal-cultureel Werk en Sa menlevingsopbouw, wijkcen trum de Erker, de Stichting'Sa menlevingsopbouw Schiedam Noord, Buurtcentrum Oost, Stichting Ontmoetingscentrum Joris Doele en Clubhuiswerk Zuid gaan allemaal mee op 22 oktober. De Schiedamse sociale en cuH turele werkers nemen waar schijnlijk nog een volksdans groep mee uit wijkcentrum de Erker. Stichtingsbestuurvoor zitter van' de Erker Bert van Kan over de actiedag: „Er wordt een welzijnsmarkt ge houden en allerlei groepen en; instellingen uit het land mani festeren zich. Zij laten zien wat er zoal gebeurt in de plaatselij ke club- en buurthuizen." Van Kan wil dat cultuurwethou der Hafkamp een bezoekronde maakt langs de Schiedamse wijk-, buurt- en clubhuizen. „Ik ben bang dat hij niet echt op de hoogte is," aldus Van Kan, die de wethouder in een pro gramma van de Schiedamse Ziekenomroep afgelopen zater dag uitnodigde voor zo'n 'hoognodig rondje'. SCHIEDAM - Een tweedè- handskledingbeurs in wijkcen trum de Erker heeft het afgelo pen weekeinde 1000 gulden opgebracht. Twintig procent van de opbrengst en alle kle ding die over is worden naar Oeganda gestuurd. Het geld en de kledingstukken zijn be stemd voor een ontwikkelings project. Wijkcentrum de Erker stuurde eerder ook goederen naar het project. Het was vrijdagmiddag gigan tisch druk in de grote zaal van wijkcentrum de Erker aan de Jan van Avennestraat. Honder den buurtbewoners kochten een mooi jasje, een pantalon of babykleertjes. De markt was drie uur geopend en bleek een groot succes. Evenals de voor gaande keer. Ook vorig jaar wisselde voor ongeveer 1000 gulden aan kledingstukken van eigenaar. De medewerkers van de Erker zijn zo enthousiast over de kledlngbeurs dat zij in de toekomst ook een tweede hands boeken- en platenmarkt en een tweedehands speel- goedbeurs willen gaan houden. De prijzen van de kleding van particulieren waren heel laag gehouden. Winterjassen, ja ponnen en herenpakken hin gen aan grote stellages en aan het plafond van de grote zaal gebroederlijk naast modieuze pakjes en babywantjes. MAASSLUIS Een verkoop ster van ,een .herenmodezaak in het Maasslulse winkelcentrum Koningshoek raakte zaterdag middag tegen sluitingstijd ge wond bij het tegenhouden van een winkeldief. De vrouw had gezien dat een klant enkele kledingstukken wegnam. De verkoopster volgde de winkel dief naar zijn auto. Zij sprak de man, die net weg wilde rijden, aan. Het openstaande portier sloeg de verkoopster tegen de grond. De vrouw moest door een arts behandeld worden. De man ontvluchtte met de ge stolen truien en andere kle dingstukken richting rijksweg. Rond half zes werd hij door Haagse politieagenten aange houden. Een getuige had het kenteken van de wagen geno-, teerd. De man werd door de Haagse politiemensen afgele verd aan de Maasslulse colle- ga's. Hem is diefstal met ge- weldpleglng ten laste gelegd. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN De 59-jari- ge F. L. Drijver uit Oegstgeest is het afgelopen weekeinde om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de Water sportweg. De man, een be stuurslid van de landelijke Golf Bond, kwam vrijdagavond om 23.20 uur vanaf de Vlaardlngse Golfclub Broekpolder. Op de Watersportweg, ter hoogte van de Anna Pawlonastraat, raakte hij om nog onduidelijke rede- J nen van de weg. In plaats van de bocht te nemen, reed de man rechtdoor het talud op. Vla het talud kwam de auto op zijn kop in een sloot terecht, f De man heeft zichzelf niet kun nen bevrijden uit de bijna ge- i heel onder watergeraakte auto. De politie en brandweer waren' snel ter plaatse maar konden het slachtoffer niet meer red den. (Van een onzer medewerksters) VLAARDINGEN Vlaardingen leek even op Parijs, zaterdag nacht. In Tenniscentrum Hoo- gendijk vierden zo'n tweedui zend mensen de Nacht van de Mode. Professionele manne quins toonden daar de na- jaars- en wintercollectie van een aantal Vlaardlngse en - Maasslulse kledingzaken. Ook het publiek deed zijn best om Vlaardingen zoveel mogelijk op de Franse modestad te laten lijken, ledereen was op zijn paasbest gekleed. Heren in smoking en dames met Inge wikkelde halssieraden deden de wandelgangen op één grote modeshow lijken. Het mode-spektakel werd ge presenteerd door Llnda de Mol, bekend.van Sky Channel en de Tros. Na ieder onderdeel kwam zij achter een van de twee"schuifdeuren vandaan om haar praatje te houden. En dat ging wel eens mis. Eerst ver moedde de Jonge lady-speaker de microfoon aan de verkeerde kant van het podium. Later stond zij achter de verkeerde deur zodat het publiek even moest wachten op haar ver schijning. De spontane Linda wist dat echter allemaal goed te maken met een vlotte bab bel, die natuurlijk niet ge speend was van de nodige re clame. „Heeft u dat ook altijd, dat u zichzelf bij zo'n mode show opeens zo dik vindt?", zei ze. „Ik ben de volgende morgen altijd op dieet." Schoenen werden getoond in een vrije versie van het sprookje Assepoester.'"Als model moet je niet alleen mooi en broodjemager zijn, je moet ook nog kunnen acteren", zei Linda de Mol daarover. Het to- nen van schoenen bracht ove- rlgens wel een probleem mei zich mee. Voor het grootste deel van het publiek bleven de voeten van de modellen, en dus ook hun schoeisel, onzicht baar. De Nacht van de Mode werd opgeluisterd door optredens van verschillende artiesten. Zo waren er Frizzle Sizzle en Don na Lynton, maar de onbetwiste topper van de avond was Anita Meijer. Met haar optreden bracht de zangeres het publiek in op perste extase. Er wer.d massaal meegezongen en bij 'They don't play our lovesong any more' gingen alle armen en aanstekers de lucht in. "Het lijkt hier wel Ahoyl", juichte de zangeres, toen ook zij constateerde dat haar op treden een groot succes was geworden. Tussen de shows en de optredens door kon het pu bliek zich naar een hal met stands en kraampjes begeven. De prijzen voor de versnape ringen waren wel wat aan de hoge kant. Een pilsje kostte ƒ2,50 eh naar de kaas op de broodjes moest met een ver grootglas gezocht worden. Maar de bezoekers vonden dat niet erg. Zij vermaakten zich kostelijk.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1