Grens bereikt bij Gemeentewerken Picasso in 't zonnetje Huize Frankeland mag renoveren Buurthuizen met 2 bussen naar Den Haag Diefstal uit kleedkamers Wasgoed verbrand Zwerver aangehouden van Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bur gemeester en wethou ders van Schiedam zien geen kans binnen de gangbare termijn ant woord te geven op schriftelijke vragen van de raadsleden Her man Posthoorn en Hans Bakker, beiden van de PvdA. De socialisten hebben om informatie gevraagd over het toe wijzingsbeleid van nieuwbouwhuizen in Schiedam -West. Op een informatie-avond over de nieuwbouw aan de Van der Elststraat en de Huysmansstraat zou een ambtenaar van het bureau huisvesting heb ben gesuggereerd dat de woningen niet aan mensen met een uitke ring zouden worden toe gewezen. De Tender op komst Verhuizing uitstellen Stukje nieuwbouw Tientallen jeugdige Schie dammers genoten giste ren zichtbaar van de eer ste dag van herfst- Jeugd land. Mede door het schit terende weer verzamel den zich gistermiddag op het Edisonplein zo'n vijf tig kinderen om deel ie nemen aan de creativi teiteen vast onderdeel van de reizende kara vaan. Ze konden zich on der meer uitleven in het maken vameen schilderij. De kleine Picasso's en Rembrandts wisten, ui terst geconcentreerd, de meest uiteenlopende kunstwerken op het pa pier te krijgen. Dit alles geïnspireerd door een warm najaarszonnetje. Morgen is de Jeugdland karavaan mèt de creativi teit op het dokter Wibaut- plein ('s morgens) en op het schoolplein van De Klinker aan de Warmoe- zenierstraat ('s middags) (Foto Arie Wapenaar) Passage Teerstoof Poppentheater Stadsgehoorzaal Harmonie Film Jeugdtheater Schuurkerk De 158 aanleunwoningen naast Huize Frankeland zijn nog in aanbouw. Ze zullen als wisselwoning gaan fungeren tijdens de renovatie van het tehuis. (Foto Arie Wapenaar) Manifestatie Voor de deur POOK, een overkoepelen de organisatie voor het club- en buurthuiswerk aan de Tuinlaan, is een groot actiespandoek opge hangen' dat niets te raden overlaat. Wim van Meenen: „Of ontslagen, of sluitingen." (Foto's Arie Wapenaar) Vijf miljoen HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 OKTOBER 1986 College kan niet antwoorden op vragen woningtoewijzing De uitlating heeft voor de nodige commotie gezorgd. De bewonersvereniging kwam in het geweer en stuurde een brief op poten naar het stads kantoor. Wethouder Hans van Kleef (Huisvesting) en het bu reau huisvesting ontkennen dat er een dergelijke opmer king is gemaakt. De bewoners vereniging beschikt echter over enkele tientallen getuigen die op de bewuste avond in de zaal zaten. In een voorlopig antwoord aan de beidé vragenstellers zeggen burgemeester en wet houders dat een onderzoek naar de vermeende opmerkin gen nog gaande Is. Als toelich ting op hun vragen, dié, vier weken geleden werden Ingele verd, spraken de socialisten hun verontrusting uit over het toewijzingsbeleid. Als de be schuldigingen van' de bewo nersvereniging terecht zijn, zou er volgens Bakker en Post hoorn „schade worden gedaan aan het streven naar grotere spreiding van de draagkracht" en komt het principe "bouwen voor de buurt' op losse schroe ven te staan. De verwikkelingen rond het toewijzingsbeleid hangen nauw samen met de huursubsi die. Van rijkswege hebben de Nederlandse gemeenten te ver staan gekregen dat strenger gecontroleerd zal worden of huursubsidie terecht wordt toegekend. Als een gemeente onterecht subsidie toekent, moet ze dat uiteindelijk zelf fi nancieren. Volgens de subsi diewetten komen mensen-al leen voor financiële steun in aanmerking, als er geen "goed kopere woningen" elders voor radig zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zeven jonge voetballers en één trainer zijn het afgelopen weekeinde gedu peerd door dieven. Uit een kleedkamer van de voetbalver eniging SW verdwenen horlo ges, trainingspakken, geld en andere goederen van vijf spe-* Iers van een bezoekend junio renelftal. Bij voetbalvereni ging HBSS gingen dieven er vandoor met het horloge van de trainer en enkele kledings tukken van twee spelers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM— Onbekenden hebben aan de Schiedamse Van Hogendorpstraat wasgoed dat te drogen hing in brand ge stoken. Daarbij ging voor on geveer vijfhonderd gulden aan kleding in vlammen op. De ei genaar wist het vuur zonder tussenkomst van de brandweer te blussen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De dienst Ge meentewerken van Schiedam kan absoluut geen arbeids plaatsen meer inleveren. Het personeel werkt nu al onder hoogspanning. Dit zegt direc teur ir. H.G. de Block naar aanleiding van het jaarverslag over 1985, dat onlangs werd ge publiceerd. De afgelopen drie jaar heeft Gemeentewerken bijna vijftig arbeidsplaatsen moeten inleveren als gevolg van bezuinigingen. Op dit moment werken er ongeveer 370 ambtenaren bij Gemeentewerken. Het aantal personeelsleden is de afgelo- pen drie jaar met twaalf per cent teruggelopen. En daar mee is volgens De Block de grens bereikt. „Hard werken is niet erg," zegt hij. „En er wordt bij ons keihard gewerkt. Maar op een gegeven moment zeg je als directie: ik mag niet nog meer van m'n personeel vergen. De rek is er gewoon uit." Evenals andere diensten van de gemeente, viel Gemeente werken onder de bezuinigings operatie die Schiedam vanaf 1982 inzette. Over dit jaar moet de dienst ook 'enkele' arbeids plaatsen inleveren. In tegen stelling tot het slinkende per soneelsbestand, breidden de ta ken van de dienst zich lang zaam uit zodat de werkdruk op het personeel aanzienlijk werd vergroot. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM— De Schiedam se politie heeft gisterochtend vroeg een 21-jarige man aan gehouden op verdenking van inbraak. Op het moment van de arrestatie lag de man te slapen in een huisje op het volkstuinencomplex Vljfslui- zen. De man heeft geen vaste woon of verblijfplaats en had volgens een politiewoordvoer der al meermalen in een van de huisjes gebivakkeerd. Daar bij had hij enkele, keren, na ge noten nachtrust, goederen meegenomen.De/, J J zwerver wordt vooriójüg^op het hoofd bureau vastgehouden.De poli tie was de man bij toeval op het spoor gekomen. Na een aangifte van diefstal waren agenten eerder op de dag op het complex geweest. Toen an dere agenten 's nachts nog even een kijkje op de volkstui nen gingen nemen, troffen zij de zwerver aan. I' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het verzor- gingstehuis Frankeland in Schiedam heeft van het rijk toestemming en geld gekregen om een grote renovatie uit. te voeren. Uiterlijk februari vol gend jaar wil het tehuis met het werk beginnen. Met de re novatie is een bedrag van zo n 7 zeventien miljoen gulden ge moeid. Een voorwaarde voor de renovatie is dat het tehuis zijn beddenbestand inkrimpt met 36 tot in totaal 236: Door slaggevend voor de beslissing van het rijk is dat op dit mo ment 153 aanleunwoningen naast het tehuis worden'ge bouwd. Deze huizen kunnen tij dens de renovatie als wissel- woning fungeren. De directie van Huize Fran keland toont zich tevreden met de toestemming, al gaat het te huis een drukke tijd tegemoet. We hebben niet echt de vlag uitgehangen," aldus directeur W- J- B. Huckriede. „We heb ben nu twee grote werken die min of meer samenvallen. Doordat we de aanleunwonin gen alswisselhuizen kunnen gébruiken,V: kan Jdé renovatie J een miljoen" gulden goedkoper Worden uitgevoerd dan aan vankelijk was berekend. Dat heeft mede de beslissing in de hand, gewerkt." Huize Frankeland was al sinds 1979 bezig met het lo speuteren van geld voor de re novatie. De provincie wilde aanvankelijk het tehuis in tweeën splitsen. Er zou één te huis komen met ruim tachtig bedden en een tehuis met ruim honderdvijftig bedden. Met succes heeft Frankeland deze visie van de provincie bij de kroon aangevochten. Het be roep dat tegen de reductie van het aantal bedden werd aange spannen werd uiteindelijk wel vérloren. Doordat de nieuwe aanleun woningen voor het grootste deel zullen worden gebruikt als wisselwoning, zullen de mensen die daarvoor in aan merking komen hun verhui zing op z'n minst een jaar uit moeten stellen. Van de 153 aan leunwoningen, die nog dit jaar worden opgeleverd, worden er in ieder geval veertig gereser veerd voor 'urgente' gevallen en voor de twintig bewoners die in het vroegere Sint Lidui- nahof hebben gewoond. Deze laatste groep moest vorig jaar gedwongen verhuizen naar een wisselwoning omdat het hof werd gesloopt. ■■- De mensen die staan inge schreven voor een aanleunwo ning, hebben inmiddels schrif telijk bericht gehad van het uitstel van hun verhuizing. Huize Frankeland noemt dit de "minder plezierige" kant van de zaak. Zonder de aanleunwo ningen had Huize Frankeland elders in de stad een tijdelijke behuizing moeten vinden voor op z'n minst 115 bejaarden. Al le aanleunwoningen zullen aan het eind van 1988 vrijkomen voor de uiteindelijke bewoners. De renovatie van Huize Frankeland gaat gepaard met een stukje nieuwbouw. Op de plaats van de huidige kapel komt de nieuwe hoofdingang. Daarbovenop worden vier eta ges gebouwd. De appartemen ten van de bewoners worden bijna twee keer zo groot. Ze worden voorzien van reen eigen Sinds half 1985 is Nederland een kwartet rijker met een on gebruikelijke bezetting. Dón- derdag 16 oktober speelt het in theatercafé De Tender. Sli de, sticks and pedals bestaat uit Bart van Ll9r (trombone), Ben Gerritsen (vibrafoon). Car lo de Wijs (Hammondorgel) en Peter Berk (slagwerk). Dit vier tal speelt standards en zelf ge componeerde stukken. Aan vang 20.30 uur. Toegang gra tis. Theatercafé De Tender, Passage 9-13, Schiedam. Vrijdag 17 oktober treedt flui tist Chris Hinze op in het Pas sage Theater. Hij wordt bege leid door Ramesh Shotham (In diase percussie instrumenten). Mare Perier (elektrische bas), Lelo M'Batchi (Afrikaanse per cussie en zang) en Kier van der Werf (gitaar en synthesizer gi taar). Aanvang 20.15 uur. Toe gang ƒ20,-;Pas 65 en CJP ƒ15,-. Zaterdag 18 oktober speelt to neelgroep Apollo „De staart van een schorpioen", een bewerking door Bruin Otten van de De Spaanse Hoer van Hugo Claus. Hoeren en poooiers doen in een verlopen ballroom uitspra ken over leven, liefde'en dood. Aanvang 20.15 uur. Toegang 8 gulden. Reserveren via tele foonnummer 4600259 of na 18 uur 4713455. De kinderboekenweek wordt op zondag 19 oktober in het Passage Theater afgesloten met een Kinderboekenbal. Van 12 tot 17 uur zijn er diverse ac tiviteiten die te maken hebben met het landelijk thema van de kinderboekenweek Boeven. Toegang tot het boekenbal gratis, de voorstelling kost 1 gulden. Passage Theater, Pas sage 9-13, Schiedam. Vrijdag 17 en zaterdag 18 ok tober Twinset met „Twinsetin Technicolor". Zang, dans, hoor spel, persiflages en verkleed partijen door Maaike, Nanny, Raoul en Ruud. Een muzikale vertelling over een groep jonge mensen, die besluit te ont snappen naar een tropisch ei land. Aanvang 21 uur. Toegang 19,-;CJP en Pas 65 7,50. In de foyer van de Teerstoof •j,;. exposeert de Vlaardingse kun- Jstenares Maryoke nog tot en ft?%7 mét 18 oktober haar „Be- Jliangserle". Openingstijden vrijdag 20-24 uur, zaterdag 14-17 uur en 20-24 uur.Theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Poppentheater Globedorus speelt zaterdag 18 oktober „Het witte zeehondje". De vogel Globedorus vertelt het verhaal van een zeehondje dat op de vlucht is voor een bonthando- laar. Spannend en soms zielig. Voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Aanvang 14.30 uur. Toe gang 3,50. Theater De Teer stoof, Nieuwstraat 12, Schie dam, Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoogstraat 125b 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing in ons bezit te zijn. „Ons Loewietje heeft een engel gezien". Dat is de titel van het programma dat Frisse Jongens op zaterdag 18 oktober speelt in de Stadsgehoorzaal. Frisse Jongens (jury- en publieksprijs Camaretten 1981, Zilveren Harp 1985, eervoile vermelding bij de Johan Kaartprijs) wordt gevormd door Bavo Galama en Titus Tiel Groenstegè. Absurd, schokkend en ongewoon. Aan vang 20.15 uur. Toegang 16,-; Pas 65 en CJP 11,-. Stadsge hoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Zaterdag 18 oktober speelt"1 groep Gertrud „D met Deirdre", een stuk geschreven door de Ierse dichter Yeats. Het verhaal van de mooie Deirdre die -be geerd-door koning Conchubar- hartstochteiijk verliefd wordt op Naolsa. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50; Pas 65 en Jj CJP 10,-. Harmonie, Schie damseweg 51, Vlaardingen. Film Overdag (donderdag 16 oktober in zaal Harmonie) bréngt „Back to the future" van R. Zemeckis. Met een tijdma chine komt de 17-jar!ge Marty in de jaren '50 terecht. Aan vang 14.30 uur. Toegang 5 gul den. In het Filmhuis Harmonie draait donderdag 16 oktober „A bell for Nirvana" van P. Chul-Soo. Zuidkoreaanse film gebaseerd op de authentieke geschiede nis van een man die zich tot le vensdoel heeft gesteld om een nieuwe klok te gieten voor de boeddhistische tempe! van zijn dorpje. Obsessie contra kort zichtigheid en welvaart. - Vrijdag 17 en zaterdag 18 ok tober „Narayama" van S. Ima- mura. Over de soms hardè ze den en gewoonten in een afge legen bergdorp.Aanvang 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65 en CJP 5 gulden. Filmhuis Harmo nie, Schiedamseweg 51, Vlaar dingen. Woensdag 15 oktober draait „The Goonies" In Jeugdtheater Harmonie. Een jongensclub gaat op zoek naar een schat, drie eeuwen geleden door een piraat verborgen. Aanvang 14.30 uur. Toegang 3,50. Har monie, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Pianomuziek, proza en cabaret zijn de belangrijkste ingrediën ten van het Open Podium op woensdag 15 oktober. Er wordt in ieder geval opgetre den door de Vlaar.dlngse pia nist Rob Francken en het Rot terdamse cabaretduo Suus van der Linden en zus. Verder leest de Maassluise schrijver Corne lls van Deutekom voor uit ei gen werk. Presentatie Jopie Vons. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 2,50. Kaartverkoop: WV en Verenigde Spaarbank, Veerstraat Donderdag 16 oktober draait „Monty Python and the Holy Grail". Droge Engelse humor met Koning Arthur en zijn dap pere ridders van de Ronde Ta fel. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang 5,-; Pas 65 2,50 (middag); 7,50; Pas 65 en CJP ƒ6,-. Kaartverkoop: VW en Verenigde Spaarbank," Veerstraat. Theater De Schuur kerk, Schuurhof 142, Maas sluis. badcel en worden bruikbaar gemaakt voor alle soorten ver zorging. De aparte ruimtes (zoals zoals rolstoelkamers en meerbedskamers) komen te vervallen. .Doordat we in één gebouw blijven, kunnen we de diverse soorten verzorging toepassen,", zegt directeur Huckriede. „Als we over twee lokaties waren verdeeld, had dat niet moge lijk geweest." De beddenreductie zorgt er voor dat tot maart volgend jaar geen nieuwe bewoners kunnen worden aangenomen. Tien jaar geleden beschikte Huize Frankeland nog over driehonderd bedden. Onder meer door. het bouwen van aanleunwoningen en het stimu leren van een flankerend oude renbeleid probeert men bejaar den zo lang mogelijk zelfstan dig te laten wonen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Of er moe ten club- en buurthuizen dicht, of er vallen ontslagen." Zo schetst Wim van Meenen van de Schiedamse Federatie de gevolgen voor het Schiedamse club- en buurthuiswerk van de bezuinigingen die minister Brinkman wil invoeren. Van Meenen is de woordvoerder van een in allerijl opgericht actiecomité waarin de zeven buurthuizenzijn vertegen woordigd. Het comité presen teerde gistermiddag de actie plannen voor de komende we ken. De club- en buurthuizen wil len vooralsnog wachten met plaatselijke acties tot er defini tief een beslissing is genomen door de Tweede Kamer. Als Brinkman zijn zin krijgt zal het sociaal cultureel werk in Schiedam, waar de buurthui zen het grootste deel van uit-' maken, zo'n 450.000 gulden aan subsidie moeten inleveren. Dit bedrag krijgt de gemeente Schiedam minder in handen. De gemeente za! het bedrag waarschijnlijk doorrekenen aan de instanties. „Wij hebben begrepen dat als de bezuinigingen inderdaad doorgaan, de gemeente pas in 1988 zal korten," zegt Van Mee nen. „Dus als de Kamer vóór de kortingen stemt, en daar ziet het naar uit, hebben we nog een jaar om in Schiedam zelf actie te voeren. Dat is niet te laat." De Schiedamse club- en buurthuizen doen mee aan de landelijke manifestatie die op 22 oktober in de Haagse Hout- rustehallen worden gehouden. Met in ieder geval twee bussen zal het- buurthuis personeel naar de Hofstad afreizen. In de Houtrusthallen zullen dicus- sies worden gehouden met po litici, staan kramen met infor matie en worden dia- en film presentaties vertoond. Naar wethouder Luub Haf kamp (Welzijn) zal een uitno diging uitgaan om mee te rei zen naar Den Haag en daar ook te protesteren.„Hafkamp heeft in de raad ai laten door schemeren bepaald niet blij te zijn met het beleid van Brink man," zegt Van Meenen. Of Hafkamp inderdaad tegen zijn partijgenoot Brinkman ten strijde zal trekken wordt be twijfeld. Wel heeft het college van burgemeester en wethou ders inmiddels een brief aan de Tweede Kamer gecompo neerd, waarin de bezuinigin gen als 'catastrofaal' van de hand worden gewezen. De brief moet nog worden befcrtachtigd door de gemeen teraadsfracties alvorens ze de deur uitgaat. Wat betreft de plaatselijke activiteiten houdt het actieco mité, dat de naam -Bezuinigin gen Club en Buurthuizen NEE' heeft meegekregen, het voorlo pig op het uitdelen van posters, stickers en ander actiemateri- a^ehalve iiit de club- en buur thuizen, bestaat het sociaal cultureel werk onder meer uit het opbouwwerk, de kinderop vang, het jongerenwerk, het vrijwilligerswerk en de mu ziekschool.-In totaal is daar dit jaar zo'n vijf miljoen gulden aan subsidies voor beschik baar. Het club— en buurthuis-, werk slokt zo'n drie miljoen gulden op en verwacht daar door ook het leeuwendeel van de bezuinigingen voor z'n kie zen te krijgen. Uit tijdgebrek heeft het actiecomité niet alle getroffen organisaties bij de actie betrokken. „Ze zijn op de hoogte en ook uitgenodigd. We hebben nog niets gehooro, maar dat komt omdat het erg kort dag is," aldus Van Mee nen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1