schiedam 14 Adviesnota over Trechter op komst Open Huis bij Drinkwaterpompstation Wonen op Fabriplein: 'Je schaamt je rot' m 48 uur popinuziek als protest tegen Brinkman Opnieuw subsidie Fietsveer JMST 'Mij Superbingo uitverkocht Kattenzorg Echtpaar eindelijk in favoriete krant Excursies KNNV op Vogelkijkdag Diefstal naaimachine Man vermist Kogei gelost op RET-bus mmmmmm mmmmm m mmmm wmm j i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het dagelijks bestuur van de SSSN, de Stichting Samenlevingsopbouw Schie dam Noord, staat op springen. Uit protest tegen het beleid van de gemeente is de penningmeester, Paul Verspeek, al afgetreden. Voorzitter Henk Ravensbergen maakt maandag in een bestuurs vergadering waarschijnlijk zijn aftreden bekend. De beide bestuursleden zijn het na vijf jaar vech ten voor een jongerencentrum in de wijk meer dan beu. i m .'Jm. 'm - ti wMmÊ, Zaterdag kan het publiek het aggregaat, de vijf perswindketels en de lei dingen in de kelder van dichtbij bekijken. (Foto Arie Wapenaar) Marian Steenbergen en dochter Nadine laten de 4.20 meter hoge zonnebloem in de tuin van hun huis aan het Fabriplein zien. (Foto Arie Wapenaar) Clochard De protesterende jongeren leggen de laatste hand aan een spandoek dat het doel van de popmarathon duidelijk moet jongerenwerk. (Foto Arie Wapenaar) maken:geen bezuinigingen in het De kinderen van het echt paar Van den Berg maakten van het huwe lijk van hun:,; vader en rrige- der een voor paginanieuw tje op een có- pie van een''.. Vrije Volk pa gina van 40 jaar geleden maakten het vrije volk VRUDAG 17 OKTOBER 1986 Bestuursleden SSSN treden af uit protest tegen gemeente De druppel die de emmer j gesprek dat het SSSN-bestuur deed overlopen was het laatste met wethouder Luub Hafkamp SCHIEDAM - De afdeling voor Cultuur-, Sport- en Jeugdzaken (CSJ) van de 'gemeente Schiedam legt op dit'moment de laatste hand aan een adviesnota over het wel of niet opengaan van het ontmoetingscentrum De Trechter. De stichting Ei gen Werk, die ijvert voor de heropening van de werk plaats annex ontmoetings ruimte, heeft een plan inge diend dat .ruim 107.000,- gul den kost. Volgens ambte naar Herman Gerrits is er' hooguit zo'n tachtlgdui- zewnd.gulden beschikbaar. „Dat is geld dat nog geen andere bestemming heeft gekregen. Of dat daadwer kelijk bij de Trechter te rechtkomt, bepaalt het col lege van burgemeester en wethouders," zegt hij. Het college beslist een de zer dagen over de eventuele heropening. Gisteren toonde de voorzitter van de stich ting Eigen Werk, die nog in oprichting is, zich verheugd na een bezoek van de leden van de raadscommissie voor Welzijn. Volgens de voorzitter, de Schiedamse C.J.J.Bosch, hadden de poli tici de indruk gegeven de ontmoetingsruimte graag weer open te zien. Volgens Herman Gerrits is het nog veel te vroeg om te juichen. „Het lijkt mij van een te positieve levens visie getuigen als je nu al zegt dat de Trechter weer opengaat," zegt hij. Enkele maanden geleden heeft de groep ex-bezoekers van de Trechter wel tot twee keer toe een zogenoemde start subsidie van de gemeente gekregen. Dit kwam nadat de groep de nodige druk had uitgeoefend op de ge meente om de ruimte weer open te stellen. Het ontmoe tingscentrum, gevestigd aan de Overschiesestraat, werd gesloten nadat de ge meente De Trechter offici eel had opgeheven. Dit ge beurde als gevolg van inter ne ruzies. SCHIEDAM Het Fietsveer Nieüwe Maas Vlaardingen- Perais/Hoogvllet) kan een subsidie van vijfduizend gul- den tegemoet zien van de ge- meeste Schiedam. Het college van burgemeester en wethou- l' ders stelt in de eerstvolgende r gemeenteraadsvergadering i voor dit bedrag aan het veer over te maken. „Het fietsveer is een welkome aanvulling op I de bestaande infrastructuur," redeneert het college. V Schiedam was in 1884, tij dens de ingebruikneming van het veer, een van de gemeen ten die Fietsveer Nieuwe Maas met een startsubsidie in staat, stelde te beginnen. Ook toen werd een bedrag van vijfdui zend gulden gegeven. Schie dam, hoopt dat haar nieuwe subsidieverlening door de an dere gemeenten en bedrijven in de regio zal worden gevolgd. t (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het pompsta tion aan de Rotterdamsedijk, dat voor de doorvoer van het drinkwater in heel Schiedam' zorgt, staat komende zaterdag open voor het publiek. Men kan dan een kijkje nemen in het station dat in 1924 in gebruik werd genomen maartegen woordig nog slechts gedeelte lijk wordt gebruikt. Op de be gane grond van het station zijn nog de enorme ketels te zien waarmee in vroeger dagen de driik in het waterleidingennet op peil werd gehouden. Heden ten dage zorgen twee compres- I soren tijdens de piekuren er- voor dat de druk op niveau blijft. Op dertien januari 1922 kwa men de gemeenten Schiedam en Rotterdam overeen dat de laatste gemeente drinkwater zou; gaan leveren. Om het vocht te kunnen transporteren moest het pompstation worden, gebouwd. Er werd uiteindelijk een bedrag van 330.000,- gulden voor uitgetrokken. Voor dat geld werden een nieuw gebouw mét vijf perswindketels en een diéselaggregaaT gefinancierd. Schiedam ^was met VI aar din gen overeengekomen dat deze gemeente eveneens via het pompstation van water zou wórden voorzien. Deze over eenkomst was na uiterst moei lijke onderhandelingen tot stand gekomen. De eerste paal voor het sta tion ging óp 29 juli 1922 de grond in. De eerste steen werd gelegd door de dochter van de toenmalige burgemeester Gij- sen.. Op I februari 1924 werd er uiteindelijk voor het eerst proefgedraaid. Op 27 februari van dat jaar werd het station in het bijzijn van burgemees ter en wethouders om half acht: 's avonds officieel in ge bruik genomen. Enkele dagen later werd de oude watertoren mét filterinstallatie bulten werking gesteld en was Schie dam geheel afhankelijk van het nieuwe station. De vijf perswindketels en het dieselaggregaat worden tegen woordig niet meer gebruikt maar zijn geheel gerestau reerd. In de kelder van het pompstation liggen de buizen waardoor het water, de ge meente binnenkomt. Op 'nor male 'uren* houdt het Rotter damse drinkwaterbedrijf de druk op niveau. Tijdens druk ke uren, bijvoorbeeld op maan dagochtend als een hoop men sen de wasmachine gebruiken, moeten twee compressoren bij springen. De sturing van de apparatuur gebeurt vanuit het hoofdgebouw van de nutsbe drijven aan de Van Heeck- straat. .Een computer in het station kan desgewenst gege vens over de waterdruk in heel Schiedam geven. Tijdens de open dag staat het gehele station open voor het publiek. Zowel in de hal op de begane grond ais in de kel der kan een kijkje worden ge nomen. De open dag is van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Het evenement wordt gehouden in" het kader van de viering van 100 jaar waterleiding in Schiedam. Op I oktober bestond de waterlei ding precies een eeuw. De opendag is gratis. heeft gehad. In september kreeg de SSSN te horen dat al le tot nu toe gemaakte plannen voor een centrum van de baan zijn en dat de gemeente bezig is aan een nieuw plan. „Geef mijn portie nu maar aan Fik kie," zegt Van Ravensbergen, die sinds 1982 deel uitmaakt van het dagelijks bestuur van de SSSN. ,Jk sta onder druk van zowel de wijk als de jonge ren. Steeds kom je met een plan en wordt dat afgewezen door de gemeente. Ik ben er van overtuigd dat ons laatste idee gewoon mogelijk was." Het laatste plan van de SSSN bestond uit de bouw van een jongerenruimte op een terrein aan het Bachplein. De gemeen te heeft een bedrag van 420.000 gulden op de begroting staan voor een ruimte in Noord. Vol gens de SSSN was dat bedrag voldoende voor de bouw van het pand. De gemeentelijke calculaties kwamen tot.de con clusie dat het gebouw duurder uit zou vallen. „Nonsens," zegt Ravensbergen. „Wij hadden al afspraken met een architect en een aannemer die het voor dat geld wilden en konden doen. De discussie over een jonge rencentrum in Noord is terug geschroefd naar 1984. Toen wa ren we even ver. Het is nu aan de politiek om hier iets aan te doen." Al jaren is een jongerencen trum in Noord onderwerp van discussie tussen organisaties in de wijk en de gemeente. In het verleden was er onder de noemer OJC Noord zelfs al een hele organisatie die voor de bouw van een pand ijverde. He'f OJC Noord is inmiddels opgeheven. Haar taak is over genomen door de SSSN. „Wij zijn al die tijd puur voor joker gezet," meent Ravensbergen. „En dat geldt ook voor de jon geren. Het is gewoon schanda lig als je ziet hoe de gemeente; ons behandelt. Er is van de kant van de gemeente nooit een alternatief gekomen. Wei werden onze plannen steeds van tafel geveegd." Ravensbergen wil dat het dagelijks bestuur van de SSSN alle contacten met de gemeen te verbreekt. Als het bestuur dat niet wil, en daar ziet het voorlopig naar uit, treedt hij af als voorzitter. Paul Verspeek heeft zijn functie al teleurge steld opgegeven en neemt maandagavond afscheid. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM- „Je schaamt je dood voor je visite." Dat vindt de Schiedamse Marian Steen bergen. Zij woont, met zoon, dochter, man en hond aan het Fabriplein. „Dat was vroeger wat, hoor. Het Rode plein van Schiedam, een prachtplein," zegt Marian, terwijl zij verbit terd naar het plein kijkt. „Het is een zooitje. Deze week is er al twee keer 's avonds precies om half negen brand gestookt. Woensdagavond zijn we bijna onze huizen uitgerookt," aldus de Schiedamse, die de gemeen te er bijhaalde. Opgeschoten jeugd blijkt bijna elke avond uit verveling en omdat het 'toch maar een rotzooi is' op het vroeger zo illustere plein fikkie te stoken. „Het lijkt hier wel Oud- en Nieuw, maar dan midden in het jaar. Te gek, hoor, we kunnen wel janken," klaagt de Schiedamse. Gemeente-ambtenaren kwa men deze week een kijkje ne men op het steeds meer ver pauperende plein. Hoofdschud dend stonden ook zij de rom- mei in ogenschouw te nemen op het eens zo glorieuze plein waar 'rode jongens' zoals bij voorbeeld De Schiedamse ■PvdA-er Arie Verlinde, woon den. Onlangs kregen een paar stukken van het plein een as- faltlaag. Verder stortte ge meentewerken er een tapijt van grijze stenen en gruis. De ze week werd er rond het bin nenste van het plein een ijze ren hekwerk geplaatst. Er zijn al kinderen uit de buurt gewond geraakt bij het spelen. Sommigen kregen ste nen tegen het hoofd. „Wanneer er ergens duizenden stenen lig gen wordt er wel eens met één gegooid, nietwaar," aldus Ma rian Steenbergen, terwijl zij vol trots haar achtertuintje laat zien. In de gezellige tuin staat een zonnebloem van 4.20 meter.„Mijn schoonzus, die een paar huizen verder woont, won in september de tweede prijs van het Sportfondsenbad met haar zonnebloem van 2 meter. Dat liep ik mooi mis,"lacht Marian. "Kijk, in de tuin zitten we goed, maar nu wordt het win ter, we schamen ons voor de buurt. Het is een rotzooi in de omgeving. Bezoekers vragen zich altijd af wat er achter on ze voordeur zit. Wanneer ze straks met het slopen van de huizen aan dé overkant begin nen wordt het helemaal huilen met de pet op. Moeten we dan tot 1990 in de troep blijven zitten? ."vraagt Marian Steen bergen zich vertwijfeld af. Deze week wórdt door de ge-1 meente de begroting opge maakt. „Het hangt af van de centjes, dus afwachten maar of er voor ons plein iets uit rolt," aldus Marian Steenber gen hoopvol gestemd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met een pop- marathon van maar liefst 48 uur protesteren de jongeren centra Aladdin en St. Joris Doele tegen de door minister Brinkman voorgenomen bezui nigingen in het sociaal cultu reel werk. De popmarathon be gint op vrijdag 24 oktober om acht uur 's avonds in Aladdin. Na 24 uur wordt het evene ment overgeheveld naar de Doele waar het festival uitein delijk óm acht uur zondag avond wordt beëindigd. „Dit 'spreekt meer aan dan een pro testmars," vinden de organisa toren. Als Brinkman zijn kortingen inderdaad weet door te voeren, vrezen de jongerencentra dat ze beter de deur kunnen slui ten. „We hebben twee jaar ge leden al ons activiteiten geld in moeten leveren. Als er nu nog verder bezuinigd wordt, kunnen we wel helemaal stop pen," meent Frans Ekel, de jongerenwerker in Aladdin. Hij krijgt bijval van zijn collega Johan Janssen van de St. Joris Doele. „Dadelijk worden we genoodzaakt om via onze ba- romzet geld voor activiteiten bij elkaar te krijgen. Dan maak je van je bezoekers no toire alcoholisten. Dat kan toch niet de bedoeling zijn van het jongerenwerk?" Op de poster van het festi val, die inmiddels in de hele stad is verspreid, wordt het festival aangekondigd als een produkt van 'de clochard'. Dit is Frans voor zwerver, en dus tekenend voor de gemoedstoe stand van de jongerencentra en hun bezoekers. Op het festi val zullen niet alleen popgroe pen acte de présence geven. Zo staan tussen concerten van groepen als Produkt X, De m i- Aardappel Vreters en Goats Palace ook optredens gepland van onder meer John Vermeer (de Koos Alberts van de Gor zen)en Theo Koetsiertje. Be zoekers en medewerkers van de jongerencentra doen mid dels de band E Exit een duit in het zakje. Het uiteindelijke doel van de popmarathon, de algehele af keuring van de bezuinigingen, wordt duidelijk gemaakt mid dels grote spandoeken die de ruimten zullen sieren. „Verder willen we ook dat al het eten slechts voor de helft wordt ge kocht," legt Frans Ekel uit. „Dus als iemand een hambur ger bestelt, krijgt hij een hal ve. En dat natuurlijk wel voor de halve prijs anders zouden we de bezoekers een poot uit draaien. Kijk, als we meer geld hadden gehad, hadden we SCHIEDAM Een bus van de RET is woensdag waar schijnlijk beschoten. Op het moment dat hij weg wilde rij den bij 'een halte aan de Broersvest,hoorde de chauf feur van lijn 52 een flinke knal. Na onderzoek achterin de bus ontdekte hij sporen van een in slag van een kogel. ook een ludiek protest op touw kunnen zetten. Maar ja, we moeten roeien met de riemen die we hebben," Geprobeerd wordt verder om plaatselijke politici warm te krijgen om op z'n minst een bezoekje aan één van de twee centra te brengen. Geksche rend wordt nu al gesproken van het 'live-optreden* dat wet houder Luub Hafkamp (wel zijn) wellicht verzorgt. „We proberen de politieke partijen )n Ieder geval te interesseren. Mogelijk dat er politici zijn die een toespraak willen houden," hoopt Johan Janssen. De popmarathon vindt twee dagen na de grote protestde monstratie in Den Haag plaats. De beide jongerencen tra hebben ervoor gekozen sa men iets op te zetten omdat er al langer sprake was van een samenwerking. „Dit valt ten minste op," meent Janssen. „Je hebt niet iedere dag een popmarathon." In verband met de omwonen den zal de muziek niet de volle 48 uur door de ruimten schal len. Rond een uur of drie 's nachts wordt de geluidsappa ratuur afgezet en is het tijd voor (video-) films. SCHIEDAM Er is geen kaart meer te krijgen voor de Superbingo, die de Club van Honderd van SVV morgen avond In de Blauwe Brug te Schledam-Noord presenteert. Organisator Gerrit Suttorp meldt met trots dat voorzitter Martin de Jager van de eerste divisieclub de opening verricht en dus aan de balletjes de voorkeur geeft boven het avondje-NAC, waarvan trainer Dick Buitelaar en zijn team te zelfdertijd 'genieten'. Het prijzenpakket van de Su perbingo is gewoontegetrouw enorm. De auto komt pas eind maart aan de beurt, maar prij zen als een video, een kleuren televisie, een wasautomaat, een stereotoren, enz. enz. zijn evenmin te versmaden. De op brengt komt zoals altijd ten goede aan de club, waar aan Suttorp zijn hart heeft ver pand, aan SW dus. Aanvang morgenavond 20 uur. Bijna een jaar geleden is mijn kleine, zwarte poes uit het slaapkamerraam gespron gen, om nooit meer weer te keren. Al wekenlang probeer de zij zich te voegen bij haar soortgenoten die halfverwll- derd door de nieuwbouw van West zwierven. Ik kon haar geen ongelijk geven, v Overdag was zij gans aileen en al werd er goed voor haar gezorgd, aanspraak geduren de die lange uren had zij niet. Het enige buitenniveau waar zij kon verkeren >vas het bal- connetje en dat deed zij dan ook. De buurt was getuige van haar gemiauw. Niet kla gelijk maar dwingend, wach tend op het moment dat zij van dat balconnetje naar de begane grond durfde te springen. Ai was zij van huis uit een felix domestica, diep in haar sluimerden de wild heid en de vrijheidsdrang van haar voorvaderen. De eerste sprong heb ik niet meegemaakt. Wel de veie ke ren daarna en even vaak stond zij te miauwen bij de voordeur om binnen gelaten te worden, ik dacht dat wij een compromis hadden be reikt, maar hield geen reke ning met de natuur. De laatste keer dat zij sprong, en nu heel symbo lisch uit het slaapkamerraam, dreef haar in de armen van een wachtende kater want zij was geslachtsrijp. Tegen zo'n oerdrift is geen menselijke warmte bestand. Het wegvallen van zo'n huis genote is iets waar je je niet makkelijk bij neerlegt. Al be vuilde zij op gezette tijden de bank, a! haaide zij mèt haar scherpe nagels de vellen van mijn handen, ai struikelde mijn vriendin regelmatig over;, haar slanke fijt en al beet zij uit speelsigheid in mijn tenen, de herinnering blijft voortle- ven. Nog steeds kan ik de kattemand niet wegdoen. Opeens denk je dat je haar terug hebt gezien. Even fel en mooi als voordat zij weg liep. Hee! ver weg van haar voormalige woning kwam ik haar tegen. Liggend op een bank van een koffieshop aan de 's-Gravelandseweg waar ook mijn kapper is gevestigd. Je gelooft dat zij reageert op haar naam, maar je blijft twij felen. Thuis gekomen peins ik over- de weg die zij heeft afgelegd,;; en het waarom. Ik besef dat j ook katten een leven hebben. Ook een kat verlaat het huis, worstelt zich door het vallend - puin van de verkrotte wonin gen in West. Schiet schichtig door de nieuwbouw van de aanleunwoningen van Huize Frankeland, zoekt naar warmte in de nog niet be- ;<i- woonde huizen op het Schut- tersveid, scharrelt haar kost je bij elkaar langs de Noord- vestsingel om daarna met ware doodsverachting de 's-Gravelandseweg over te Af steken om uiteindelijk liefde-. -, rijk opgenomen te worden in een etablissement waar de koffie geurt en de broodjes voorhanden zijn. Ee kat is net een mens: vrij- heid maar wel met een dak boven je hoofd. Meindert Buytenaluyaer. SCHIEDAM Het Schiedam se echtpaar Pieter Johannes van den Berg (61) en Margaret- ha Carolina Rebers (60) staat na veertig jaar eindelijk in het .favoriete dagblad. Vrijdag 17 oktober precies veertig jaar geleden stapten Pieter en Mar- garetha, kleindochter van een Schiedamse distillateur, in het huwelijksbootje in het Schie damse stadhuis. De vier kinde ren en zes kleln-kinderen kopi- ëerden een exemplaar van Het Vrije Volk van dezelfde datum. Op de voorpagina werd een trouwfoto en een stukje inge plakt met het huweiijksnieuwtje van vader en moeder Van den Berg. Vader Pieter van den Berg werkte tot tien jaar geleden als boekbinder. Hij heeft een naam op te houden in en bui ten Schiedam als ambachtelijk boekbinder. Ooit bond hij een boekwerk In voor koningin Wil- helmina. Hij werd wegens gé-., zondheidsproblemen afge-, keurd. Maar hij legt zich ook,; nu nog toe op het met de harid Inbinden van antieke boeken,, en het restaureren van oudé,',; boekwerken. Want hij kan hei. boekbinden niet laten. Vanavond viert de familie Van den Berg feest in zaal Wilgen-, burg achter de Singelkerk. De feestvarkens en alle bezoekers krijgen een kopietje van de ou de Vrije Volk pagina. (Repro, Arie Wapenaar) SCHIEDAM/VLAARDINGEN De afdeling Nieuwe Waterweg Noord van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorslche Vereniging (KNNV) grijpt de Nationale Vogelkijkdag komen de zaterdag aan voor enkele excursies. De uitstapjes staan onder leiding van de vogei- werkgroep van de KNNV. De eerste excursie bestaat uit een fietstocht langs de weiden ten noorden van Schiedam en Vlaardlngen. De Broekpolder wordt ook aangedaan. Het ver trek Is om negen uur 's och tends vanaf het eindpunt van tramlijn I (keerlus) in het Schie damse Woudhoek Noord.De Broekpolder staat centraal In de tweede excursie die om half negen 's ochtends bij de fiets brug over de Vlaardingsevaart begint. Het gaat in dit geval om een wandeltocht in dit stukje natuur. De Oranjepias sen bij Maassluis zijn het doej" van de derde excursie, ditmaal weer een fietstocht. Vertrokken wordt om acht uur 's ochtends vanaf het NS-station Vlaardln gen Oost. Inwoners van Maas luis kunnen zich bij de spoor wegovergang bij de Poorters-: haven bij de groep voegen. De KNNV raadt ledereen aan- warme kleding aan te trekken: Een verrekijker vergroot het u plezier bij het bekijken van de vogels. De excursies, die gratis zijn, zullen ongeveer 2,5 uur duren. SCHIEDAM Uit de etalage van de firma Schreuder aan de Hoogstraat is een naaimachine gestolen. Een getuige zag rond half acht woensdagochtend hoe een onbekend gebleven man een steen door de etala geruit gooide en de machine,,, pakte. De dief vluchtte vervolgens op een flets richting Grote Markt. De naaimachine had een waar de van zo'n zevenhonderd gui- VLAARDINGEN De 91-jari ge Vlaardinger C.A.J.J. Jong- mans wordt sinds woensdag vermist. De man verliet die dag om twee uur na een kleine ru zie zijn woning en is sindsdien niet meer gezien. Omdat Jong- mans de laatste tijd nogal ver geetachtig is, bestaat de mo gelijkheid, dat hij niet meer weet waar hij woont Waar de man naar toe is gegaan, is niet: bekend. Een onderzoek in de omgeving van zijn woning en s bij familie heeft geen resultaat opgeleverd. Een ongeluk wordt gevreesd. Het signalement van de man luidt: lang 1.63 m, g&- zet postuur, grijs/zwart haar,: grijs/groene,ogen en grote oren. Hij loopt met onzekere, slingerende tred. De man draagt een goudkleurige bril..-. Hij is gekleed in een blauw/grijs colbert, een bfaüw overhemd en een grijze broek. 7

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1