schiedam 14 1 Schiedam komt 3 miljoen tekort Gemeente schrikt niet van aftreden S S SN-bestuurders Is het Het kruis en de rode vaan geen bestseller hier arbeidertjes wonen?' kortaf Reisbureau failliet Stedelijk: geld van Rijk en Rembrandt Vereniging CJV viert eeuwfeest WS - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam komt volgend jaar bijna drie miljoen gulden tekort. Dit blijkt uit de begroting voor 1987 die gisteren voor een deel openbaar werd gemaakt. Uit de toelich ting wordt duidelijk dat het gemeentebestuur de tarieven in '87 niet zal verhogen. Aanvankelijk zouden de kosten voor diensten als de uitgifte van paspoorten en het sluiten van huwelijken met de landelijk toegestane drie procent worden ver hoogd.. In de begroting zijn bezuinigingen ver werkt voor een totaal bedrag van bijna een mil joen gulden. Voor nieuw beleid is een bedrag van ruim 1,4 miljoen gulden gereserveerd. De cijfers staan volgende maand tijdens drie aparte raads vergaderingen ter discussie. 2* T 1 Verdeeldheid Harpe Davids Erker 1 Erker 2 Educatief centrum Jubileum Maria wagen Bibliotheek intermezzo Afscheid i! HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 OKTOBER 19*8 m-mm i 1 Evenals vorig jaar zien de financiën van Schiedam er niet al te slecht uit. Het gemeente bestuur houdt 3,5 miloen gul den achter de hand in de zoge noemde saldireserve voor on voorziene uitgaven. Verder wordt evenals voorgaande ja ren afgezien van het innen van het maximumbedrag aan on- roerendgoedbelasting (OGB) en blijven tarieven voor de rei nigingsrechten en de rioolrech ten onder het door de overheid toegestane niveau. Bij elkaar zorgen deze posten voor ruim negen miljoen gulden aan nog onbenutte belastingen. Evenals voorgaande jaren wordt Schiedam gekort op haar uitkering uit het Gemeen tefonds. Het fonds is de belang rijkste inkomstenbron. Dit jaar verwacht Schiedam hier uit een bijdrage van 63.682.000. De totale inkomsten bedragen 281.986.000 gulden. Behalve uit het gemeentefonds put Schie dam geld uit onder meer op brengsten van plaatselijke be lastingen, overheidsgeld voor uitkeringen van de sociale dienst en huurpenningen. De grootste uitgavenpost is die voor sociale voorzieningen (uitkeringen) en maatschappe lijk werk met bijna 124 miljoen gulden. Andere grote posten zijn onderwijs met 28.974.000 gulden en volkshuisvesting met 28.575.000 gulden. Het ambtelijk apparaat gaat vol gend jaar bijna 22 miljoen gul den kosten. Per inwoner geeft Schiedam ruim vierduizend gulden uit. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente is bepaald niet onder de indruk van de bestuursperlkelen bij de SSSN, de stichting voor sa menlevingsopbouw in Schie dam Noord. Maandagavond trad voorzitter Henk Ravens- bergen af als voorzitter. Eer der had penningmeester Paul Verspeek zijn functie neerge legd. Beide bestuursleden stap ten op uit protest tegen het be leid van de gemeente. Ze zijn teleurgesteld omdat er na ja ren onderhandelen nog geen jongerencentrum is in Noord. "Het aftreden kan ik alleen voor kennisgeving aannemen," is de droge reactie van Ben Hakkenbroek, chef van de ge meentelijke afdeling voor Cul tuur-, Jeugd-en Sportzaken (CSJ). „Wij blijven gewoon in gesprek met het bestuur van de SSSN., Het komt wel vaker voor dat er in de besturen van organisaties verschuivingen optreden," aldus Hakkenbroek. Ravensbergen had zijn aftre den vorige week ai laten door schemeren. Hij wilde dat het bestuur van de SSSN zou be sluiten om niet meer met de gemeente rond de tafel te gaan om te praten over een jonge rencentrum in Noord. In plaats daarvan zou het jongerenwerk moeten worden "teruggege ven" omdat de SSSN geen mid delen heeft om het werk goed te doen. Het bestuur bleek maandagavond echter ver deeld over het voorstel van Ravensbergen en besloot met een krappe meerderheid ofn toch de dialoog met de ge meente op gang te houden. Ra vensbergen hield het vervol gens teleurgesteld voor gezien. Inmiddels is een tijdelijk da gelijks bestuur gevormd dat zonder voorzitter de onderhan delingen met de gemeente zal voeren. „Wij betreuren de stap pen die Verspeek en Ravens bergen hebben genomen," zegt Hans Verlinde, een van de drie leden van het tijdelijke be stuur. „Het waren twee hard werkende krachten die we met lede ogen zien vertrekken. Het jongerenwerk verliezen we echter niet uit het oog. We moeten doorgaan. Het tijdelijk bestuur zal-in ieder geval de lopende zaken afhandelen. En daar hoort ook het overleg met de gemeente bij," aldus Verlin de. Samen met Aad Broxks en Peter van Oosten vormt hij het tijdelijke dagelijkse bestuur ROTTERDAM Het Rotterdamse reisbureau NEWS-Travel, voortgeko men uit de Datema-groep maar daarvan inmiddels geheel los gemaakt, Is dins dag failliet verklaard. Het reisbureau had zelf het fail- lissement aangevraagd, 'na dat de Amro Bank de kre- diet-kraan had dichtge draaid. Over de handelwij ze van de bank wordt nog juridisch gestreden. De Amro Bank weigerde aanvankelijk opdrachten tot betaling aan de interna tionale luchtvaartorganisa tie LATA uit te voeren, maar de rechter-besloot in een kort geding dat een be drag van zes ton toch over gemaakt moest worden. De Amro Bank is in hoger be roep gegaan tegen dit von- ^nis. van de SSSN. Verlinde en Broxks zaten ook al in het' oor spronkelijke bestuur. Chef Hakkenbroek van CSJ zegt geen duidelijke argumen ten te hebben gehoord voor het aftreden van de beide be stuursleden. „Als zij aftreden uit protest tegen de gemeente is dat te vergelijken met een college van burgemeester en wethouders dat om de vier jaar aftreedt en plaats maakt voor een nieuw. Eind vorige maand hebben we een overleg gehad. Begin volgende maand is er weer een nieuwe bijeen komst. We blijven gewoon in gesprek met het bestuur." De druppel diede emmer voor Verspeek en Ravensber- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Laten de mensen eens wakker worden. Ons Fabriplein is één grote troep, sommigen noemen het al het 'A-sociale-plein'. En de jeugd hoeft niet overal de schuld van te krijgen. Die jon geren stookten vorige week geen fikkie uit baldadigheid, maar uit protest. Die kinderen zijn zich zelfs gaan melden bij de politie." De bewoners .van het Fabriplein Ton en Nellie van der Hoeven, Nel Vermeer en Christine Wensvoort zijn razend. „Is het omdat hier ar- beldertjes wonen?," vragen de teleurgestelde bewoners zich triest af, terwijl zij de troep op en rond het plein in ogen schouw nemen. De gemeente is volgens hen verantwoordelijk voor de misère. De jeugd stak vorige week een aantal avonden huisraad en vuil in brand op het mid denstuk van het vroeger be faamde 'Rode Plein van Schie dam', dat nu voor een kwart is geasfalteerd. Mogelijkheid om te spelen op het plein is er niet. Het ligt vol met stenen en gruis. Afgelopen zondagavond ging er een steen door een auto bumper heen. Kinderen uit de buurt raakten bij het vallen gewond door de grijze stenen die door de gemeente op het zand zijn gestort. De brandweer en de politie kwamen er aan te pas. Nellie van der Hoeven, tien jaar Fa- bripleinbewoonster, daarvoor woonde zij vier jaar in de Gordonstraat met man en zoon Dave: „Het is toch eigenlijk te gek. Wij ouders zijn tegen brandstichting. Maar wij heb ben zelfs gezegd: ga je gang maar, want zo kan het niet lan ger met ons plein. Niemand die anders je noodkreten hoort. Moeten we soms eerst de bur gemeester gijzelen?" De Fabripleln-kinderen wil den met de brandjes proteste ren tegen het feit dat het plein zo'n rotzooi Is geworden en to taal verpaupert. De organisa tie van Jeugdland had tijdens de herfstvakantie ook al grote moeite om de activiteiten op het plein te laten plaatsvinden. Temidden van gruis, afval en hondepoep speelden de jeugd land-kinderen met leer, papier en verf. „De gemeente heeft toege zegd het plein opnieuw in te richten. Maar er gebeurt niets. Waarom zijn die muurtjes niet opgemetseld? Waar is de be loofde beplanting? En waar zijn de klim- en speelrekken? Wij hebben toch zeker niet voor niets met alle bewoners Inspraak gehad. Inspraak, een gen deed overlopen was de uit komst van het laatste overleg met de gemeente. Een plan van de SSSN om op een terrein aan het Bachplein een jonge rencentrum te bouwen, werd van tafel geveegd. Volgens de ambtenaren was het plan duurder dan het budget van 420.000 gulden dat ervoor be schikbaar is. Volgens Ravens bergen en. Verspeek zou de SSSN. binnen het budget .blij ven. Er zouden zelfs al afspra ken zijn gemaakt met een ar chitect en een aannemer die het voor dat bedrag wel wilden doen. Op, zés novemberstaat het nieuwe gesprek tussen de SSSN en de gemeente op het programma. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Een vruchtbaar jaartje," conclu deerden medewerkers van het Schledamse archief gis terochtend bij de presentatie van Schiedams jongste his torische publikatie, het boek 'Het kruis en de rode vaan' gechreven door Herman Noordegraaf. Het boek van het ex-raadslid voor de PPR is het vierde werk dat han delt over de geschiedenis van de stad. Eerder versche nen boeken over het carillon in de St. Janstoren, 100 jaar waterleiding en het Wees huis De Lindehof. Noorde graaf overhandigde in het stadskantoor het eerste exemplaar van zijn boek aan burgemeester Reinier Scheeres van Schiedam. Tijdens een studie naar de relatie tussen religie en so cialisme vóór de Tweede Wereldoorlog, kwam Noor degraaf op het Idee een boek je aan Schiedam te wijden. „Het viel me op dat nogal wat Schiedammers in die tijd een belangrijke rol heb ben gespeeld," aldus de schrijver. Voorbeelden daar van worden In het boek uit gebreid behandeld. Zo had den Schiedammers leiding gevende functies in organi saties als de Bond van Chris ten Socialisten. Een bewe ging die later opging in de Christen Democratische Unie. Noordegraaf werd tijdens zijn speurtocht in vooral het Schledamse gemeente-ar chief getroffen door de le vensvisie die de religieuze socialisten erop na hielden. „Eén van de kenmerken was dat de christen socialisten het als een ethische op dracht zagen om voor de zwakkeren op te komen. Dat vloeide voort uit hun levens beschouwing die mij zeer aanspreekt," aldus Noorde graaf die in het dagelijks le ven dominee is. In zijn boek beschrijft Noordegraaf hoe onder meer de SDAP alle moeite deed om onder de religieuze Schiedammers zieltjes te winnen. „Dat verliep alle maal niet erg succesvol. De socialisten spraken over ka pitaal en arbeid terwijl de christenen meer praatten over niet of wei gelovig," legt hij uit..,;, PvdA-bürgemeester Scheeres toonde zich verguld Trots toont schrijver/dominee Herman Noordegraaf zijn jongste creatie Het kruis en de rode vaan. „Ik werd getroffen door de rol die Schiedammers speel den," zegt hij. (Foto Arie Wapenaar) met het eerste exemplaar van 'Het kruis en de rode vaan' al sprak hij de ver wachting uit dat het werk niet echt als 'bestseller' kan worden gezien. „Er is, laten we wel wezen, een beperkte kring van geïnteresseerden voor dit soort publicaties. In dat licht is dit eigenlijk een buitenbeentje vergeleken met de andere publicaties dit jaar. Het is niet voor het gro te publiek." Scheeres vroeg zich ver der af hoe het kwam dat christenen zich wel lieten verleiden tot het socialisme "maar er zelden of nooit>spra- ke is geweest van socialisten die zich lieten bekeren tot het christendom. „Misschien is dat wat voor een nieuwe studie," aldus de burgemees ter. Intussen zijn er al verge vorderde plannen voor een nieuwe historische publica tie die nog dit jaar van de persen moet rollen. Het gaat om een boekje over Christof- fel Pierson, een schilder/dichter die in de ze ventiende eeuw enige tijd in Schiedam heeft gewoond. Dit boek is een uitgave van" het Stedelijk Museum. De publi catie valt samen met de tra ditionele kersttentoonstel ling" die Pierson als middelt: punt heeft. De tentoonstel ling wordt op 19 december geopend. - Het Fabri plein ligt er verpauperd bij. Van links naar rechts:Dave van der Hoe ven, Bicardo Wensvoort, zijn moeder Christine Wensvoort, Ton en Nellie van der Hoe ven. (Foto's Arie Wape naar) totale farce," aldus "de teleur gestelde buurtbewoners, die omdat zij op een 'plein' wonen meer punten krijgen toege voegd aan de lijst van het woonpuntensysteem. „Wij maar betalen, en wat krijg je ervoor terug? Niets," aldus Nel Vermeer, die sinds twintig jaar een trouwe Fabriplein be woonster is. „Mens, ik ben hier niet weg te krijgen, hoor, want ik hou van deze buurt en van mijn plein," zegt zij. „Dit zou aan de Stadhouder slaan, B.K. laan of aan de Nas- saulaan niet gebeuren, hoor, geloof dat maar. Dan kwamen ze van de gemeente wel vegen, opruimen, inrichten of schoon maken," zegt Chris Wensvoort, lid van de Fabriplein bewo nerscommissie verbitterd. In het verleden ruimden de bewoners hun eigen plein enke le malen op. Zij gingen, oud en jong, met vegers en schrob bers te keer. Vele zakken straatvull werden verzameld en bij het huisvuil gezet. De bewoners zijn wel erg blij met hun gerenoveerde 'paielsjes'. „Het Is niet van een leien dakje gegain, maar wij zijn er groots op. Daarom willen we ook dat de buurt er goed uit blijft zien. Dat er voor de kin deren speelgelegenheid is. Nu hebben ze alleen een glijbaan: namelijk de hondenstront die er bij stapels ligt," lacht Ton, als een boer die kiespijn heeft, terwijl hij een dikke drol van onder zijn schoenzool wegpeu- tert. „Wij begrijpen best dat er het komende jaar containers en bouwketen moeten komen voor de sloop van een aantal hulzen op het plein en nieuw bouw en renovatie van wonin gen in de aangrenzende Gord onstraat. Daar ontkomen we niet aan. Maar moet dat dan zo? Waarom heeft de gemeente alles volgegooid met gruis en stenen. Het lijkt wel een grote kattebak," aldus Ton van der Hoeven, die de gemeente het advies heeft gegeven de bouw keten van In de tuinen van de te slopen huizen te plaatsen. En het gehele'plein zolang te asfalteren. „Gaten of scheuren in het asfalt kunnen zo gerepa reerd worden. Met een hoog werker kunnen die keten zo weer uit die tuinen gehesen worden," vindt hij. Bij de gemeente en bij de po litie was gistermiddag nie mand bereikbaar voor com mentaar over de Fabriplein- problemen. SCHIEDAM Het Stedelijk Museum Schiedam heeft een subsidie van 90.000 gulden van het Ministerie van WVC gekregen. Het Stedelijk Muse um diende een aanvraag in om voor 154.000 gulden werk aan te mogen kopen. In het kader van de 'Tijdelijke Regeling Aankopen Beeldende Kunst door Musea' is het Schledamse museum nu twaalf kunstwer ken rijker. „Het Stedelijk kreeg het maximaal uit te keren sub sidie-bedrag, omdat de inge diende aankoopvoorstellen uit gingen van hoge kwaliteit en actualiteit," aldus Museum-di recteur Hans Paalman. Bij de aankopen zit werk van de Vlaardinger John van 't Slot en de Schiedammer Diet Wieg man. Bij de nieuwe aanschaf zit het prachtige kunstwerk dat de Schiedammer Diet Wiegman onlangs exposeerde tijdens een tentoonstelling: 'Davids kinderknutseltje', een kera misch opject gebouwd op een kinderstoel. Het lichtschijnsel van een lamp aan de stoel brengt een perfecte schaduw op de muur over van dé David. Van de toegewezen 90.000 gul den zijn schilderijen, tekenin gen, pentekeningen, acrylschii- derijen, olieveriwerken en ke- ramiekobjecten van de volgen de kunstenaars aangekocht: Marjolijn van Assem, Arie Ber- kulin, Eugène Brands, Rein, Doof, Gillis van Oosten, Harry Peters, John van 't Slot, Toon Teeken, Hans Verweij, Anne van der Waerden, twee stuks en Diet Wiegman. Het Stedelijk Museum is niet alleen verwend door het Rijk, maar ook de Vereniging Rem brandt schonk het museum werk. Met steun van deze ver eniging kon het museum 'Zwart mannetje' uit 1949 en 'Zwarte straat', eveneens ge dateerd 1949, van de Corba- kunstenaar Corneiile kopen'. Het museum had deze twee gouaches al in bruikleen. Het Stedelijk beschikt nu over drie schilderijen en zes gouaches in eigen bezit en twee schilderijen in bruikleen van de beroemde Corneiile. De Christelijke Muziekvereni ging Harpe Davids heeft vorige week op het mars- en show concours te Rijnsburg de eer ste prijs gewonnen in de 3e di visie. Onder leiding van tam- bour-maitre Machiel Jongste verzamelde Harpe Davids 307 punten op dit concours, dat beschouwd wordt ais het grootste 'binnen'-concours van Nederland. De werken Le be- aujolais nouveaux van Robert Martin en Matrix Mars van Ron Wasman werden uitgevoerd. Dit puntenaantal geeft 'Harpe' het recht te promoveren naar de 2e divisie. De drumband re- perteert elke vrijdagavond van 19 tot 21 uur. De drumfanfare kan nieuwe leden voor trom pet, trombone en slagwerk ge bruiken. Kinderen vanaf 9 jaar kunnen in wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, biljarten leren. Vrijdagmiddag van 15.45 tot 16.45 uur en van 17 tot 18 uur wordt er les gegeven op het groene kieed. Kosten vijf gulden. Belangstellenden kun nen zich opgeven aan de balie van de Erker, tel. 426.77.67 of 426.31.61. Deskundigen geven maandag avond van 19 tot 20 uur en van 20.15 tot 21.15 uur type-les in wijkcentrum de Erker,"Jan van Avennestraat 32. De deel neemsters en deelnemers wor den opgeleid voor het officieel erkende diploma. Ook degenen die geen examen willen doen zijn welkom op de cursus. De contributie bedraagt 20 gulden per maand. Het lesboek kost 22«50 gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan de balie van de Erker, tel.' 426.77.67 of 426.31.61. De colleges van B. en W. van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben de provincie gevraagd om een regionaal educatief centrum te mogen opzetten. Doel van dit centrum is de kwaliteit van de volwas senen educatie in het gebied Nieuwe Waterweg Noord te bevorderen. Het centrum gaat educatieve medewerkers en vrijwilligers ondersteunen bij hun werk. In het gebied Nieu we Waterweg Noord zijn op het ogenblik drie medewerkers in dienst, die zich met dit werk bezighouden. De Schiedammer A.J.H.J. Gud- de viert donderdag 23 oktober het feit dat hij 25 jaar is ver bonden aan de stichting Bondsspaarbank Schiedam. Op 24 oktober wordt van 17 tot 18.30 uur in Partycentrum Sitton, Hoogstraat 99, feest gevierd. yrljdag 24 oktober staat van 10 tot 17 uur op de laad- en losruimte ter hoogte van de Trechter op de Broersvest de Mariale Wagen van de Rooms Katholieke stichting 'Koningin van de vrede'. Van 11.30 tot 12 uuren van 15 tot 15.30 uur- wordt buiten op het trottoir., voor de wagen het rozenkrans gebed gebeden. Het thema is 'wereldvrede'. De R.K. stich ting stelt zich tot taak de Ma- ria-verering te bevorderen.// Gratis verkrijgbaar: een won derdadige medaille met korte beschrijving en een brochure met vijftien geheimen van de rozenkrans In beeldvorm, tv n Van 25 oktober tot en met 15 november is in het bibliotheek- filiaal Nieuwland, Dr. Wibaut- plein, de expositie 'RajaS (Hoop)/Marokkaanse vrouwen in Nederland' te zien. De ten toonstelling is samengesteld door de Stichting Buitenlandse Werknemers Rotterdam. Bi bliotheek-directeur H. Ewoidt en S. El Mimouni, bestuurslid van de Marokkaanse vereni ging van Schiedam, openenen zaterdag 25 oktober om 14 uur de expositie,., De tentoonstelling geeff een in druk van het leven dat Marok kaanse vrouwen in Nederland leiden. Het familieleven, het werk buitenshuis, Marokkaan se tradities en feesten komen daarbij aan bod. Tijdens de opening worden Marokkaanse pannekoeken gebakken. Ver der liggen er Arabische boe ken, spelletjes en muziekcas- settes. De expositie verhulst 15 november naar het bibliotheek filiaal in Noord. Vanaf 8 de- cember is de expositie te zien in filiaal Zuid. 30 >b Toneelvereniging Intermezzo speelt zaterdag 25 oktoberin de auia van scholengemeen? schap Spieringshoek, Van sfen Brugghenlaan 2-6, de klucht» in drie bedrijven 'Hoera... een ,/- drieling'. De spelers In het .,-t stuk, geschreven door Dick van Maasland, worden geregis seerd door Plet de Kaper. In de pauze wordt een tombola gehouden. Er is bal na. Het to neelstuk gaat over een vrouw die graag uitgeroepen wil wor den tot 'Huisvrouw van het jaar'. Een drieling, een lastige zeer oude opa en een hyper nerveuze echtgenoot moeten voor veel hilariteit zorgen. Aan- vang,20 uur, zaal open 19.30 uur. Kaarten verkrijgbaar vla iel.nr.'s: 426.71.99, 473.70.78 Of 470.07.45. J"f/ Na een dienstverband van 37 jaar verlaat de Schiedammer W. de Vries per 1 november de gemeente Schiedam. Hij was medewerker van de afdeling' Aanleg en Onderhoud van de Hoofdafdeling Plantsoenen.'' Woensdag 29 oktober van 16 tot 17.15 uur recipiëert De - Vries in de recreatiezaal van het stadskantoor, Emmastraat 1. VLAARDINGEN Met een speciale CJV-krant kondigt Vlaardings oudste en grootste jeugdvereniging de Christelijke Jeugdvereniging (CJV) Liefde en Vrede een feestprogramma aan ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de club. Liefde en Vrede viert de ver jaardag met 100 dagen activi teiten. De festiviteiten bestaan uit herdenkingsdiensten, reü nies, theaterbezoek, en zo meer. Op de voorpagina van de CJV-krant prijkt een foto van de nog altijd in het veld wer kende legendarische verenl- glngsvoorziter Klaas van Vliet. Van Vliet, door de CJV-ers ook wel Vlletso genoemd, staat er gekiekt met een paar van „zijn" kinderen. Hij is jarenlang de trekker van de jeugdclub geweest. Hij heeft aangekon digd na de feestelijkheden rond het 100-jarlge bestaan van CJV het jeugdwerk te ver iaten. Meer informatie is verkrijg baar via CJV-clubgebouw Tri angel aan de Fransenstraat in Vlaardingen. Tel. 4351721/4347512.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1