'Als er een baas was, zou niet komen' Bewonersdeskimdige Bert van Kan verhuist naar Vlaardingen Schoudertas gestolen Duitser op dievenpad kortaf Zwembad mogelijk eigendom VenD ;Zoniièhiiis<viert 20-Jarïg bestaan met 'afleidend'cabaret Ardennen Staatssecretaris opent expositie Gewonden bij ongelukken Inbraken mislukken Insluiper gepakt Plezierboot gestolen i' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Onze positie is niet verontrus tend, maar als er niets gebeurt, wordt die het wel." Dit zei wethouder Aad Wiegman gisteren tijdens een toelichting op de begroting voor vol gend jaar en de meerjarenraming voor I987-I99I. Schiedam ontkomt vólgens de bewindsman niet aan twee bezuinigingsoperaties voor een totaalbe drag van ongeveer 5,5 miljoen gulden. „Het is het dillemma waar wij sinds de begin jaren tachtig mee zitten. Je wilt de voorzieningen voor de bur gers op peil houden terwijl de inkomsten teruglo pen," aldus Wiegman. Personeel Nieuw beleid „Ik sluit niets uit," aldus wethouder Aad Wiegman (Fi nanciën) Hij kreeg gisteren tijdens de toelichting op de begroting steun van de ambtenaren (vlnr) A.B. van den Bout (chef), A. Korteweg en Th.L. Zeijlemaker van de afdeling Financiën. (Foto Arie Wapenaar) Erwtensoep Chris Vermaat (links) en Aad Sauer van de knotgroep Schiedam op het terrein waar de groep morgen begint met het snoeien van de bomen. De knotgroep die al het werk in Schiedam nauwlijks aankan, zit te springen om vrij willigers. Knotters gevraagd, dus. (Foto Arie Wapenaar) Geen dwang Groté zaken Bert van Kan voor de deur van de Erker, zijn werkdo- mein tot eind deze maand: „Ik voel me happy in de stadsvernieu wing." (Foto Arie Wape naar) Werkdruk Pricavy kwijt VARA SCOREBORDEN HINDER VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 HET VRIJE VOLK Financiële positie niet Volgens de bewindsman schommelt Schiedam met - haar financiën In de 'midden moot' vergeleken met de ande re Nederlandse steden. „Er gens in het gebied tussen het florerende Maassluis en het armlastige Enschede zitten wij. Het is allemaal niet zo slecht. Ik ben blij dat ik de be groting in deze vorm kan pre senteren." De twee bezuinigingsopera ties houden de komende weken dé beraadslagingen van het college van burgemeester en .wethouders in hun greep. Als "yèérste staat op het programma SCHIEDAM Staatssecre taris voor onderwijs en weten schappen N.J. Ginjaar-Maas opent op vrijdag 31 oktober de tentoonstelling "Doortekenen' van zestien oud- leerlingen van de Rijksscholengemeenschap Schravenlant. De expositie is in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat De tentoonstel ling wordt gehouden ter gele genheid van tien jaar tekenen als examenvak op de scholen- gemeenschap. De oud-leerlin gen hebben allen in de begin periode tekenen als examen vak genomen en zijn later in de beeldende kunst verder ge gaan. Op de expositie is een overzichtsboekje verkrijgbaar. De staatssecretaris opent de tentoonstelling om acht uur 's avonds. De werken zijn tot ze ventien november te zien. SCHIEDAM Twee mensen zijn de afgelopen dagen licht gewond geraakt bij verkeers ongelukken. Woensdagmiddag reed een 26-jarige Schiedamse automobilist op het kruispunt De Brauwweg/'s Gravelandse- weg tegen een vrachtwagen. De chauffeur van de trekker had verzuimd voorrang te ver lenen. De Schiedammer werd met letsel aan zijn hoofd ter observatie opgenomen in het Schieland- ziekenhuis. Een 16-jarige bromfietser raakte gewond bij een botsing op de Koemarkt. De bromfiets er had een bocht te kort geno men en was frontaal op een te gemoetkomende personenauto gereden. Met een gecompli ceerde beenbreuk werd hij naar het Schieland ziekenhuis gebracht (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee In braken, resp. bij een super markt en een juwelier, zijn be perkt gebleven tot een poging. Bij een juwelier aan de Dirk de Derdelaan gooiden onbekenden met een trottoirtegel een ruit in. Verder kwamen de inbre kers niet, want achter deze ruit bevond zich een beveili- gingsruit, waar niet zo gemak kelijk doorheen te komen was. De schade bedraagt 800 gul den. Aan de achterzijde van een supermarkt aan de Dr. Wiardi Beckmanslngel werden een rolluik en een ruit vernield. Maar ook hier stokte de In braakpoging. Schade eveneens 800 gulden. SCHIEDAM Personeel van het vervoersbedrijf Klel- nekoort. Poot en Baade liep woensdag in het kantoor aan de Nieuw Mathenesserstraat een insluiper tegen het lijf. De ongenode gast zag kans om zich uit de voeten te maken, maar politie kon hem later in de buurt van het kantoor aan houden. De insluiper had vijf tig gulden uit de jas van een medewerker gestolem; een incidentele 'ombuiging' van bijna drie miljoen gulden waarvan volgens Wiegman het Schiedamse publiek weinig zal merken. Wiegman heeft be loofd dat tijdens de begrotings behandelingen volgende maand een lijstje wordt gepu bliceerd met bezuinigingsvoor nemens. „Een grote post is bij voorbeeld een herberekening van de kosten van gemeente werken De prijzen zijn niet ge stegen, terwijl daar wel reke ning mee is gehouden in de be groting. Dat scheelt ongeveer 1,3 miljoen gulden Voor de rest zullen het maatregelen op het gebied van de efficiëntie binnen het gemeentelijke ap paraat zijn." De tweede bezuinigingsope ratie, de eerste etappe van de zogenoemde 'Heroverwegings operatie' (HOP), bezorgt het college volgens Wiegman meer hoofdbrekens. „Ik sluit niks uit," kondigt hij aan, nog voor de onderhandelingen bin nen het college zijn begonnen. In januari wil hij met plannen voor de HOP komen. In '87 moeten die een structurele be sparing opleveren van 2,6 mil joen gulden. Dit loopt op tot vijf miljoen in 1991. De dienstvertlening aan het publiek komt waarschijnlij door de HOP onder druk te staan, erkent Wiegman. „De ef fecten zullen waarschijnlijk merkbaar zijn. Ik sluit ook niet uit dat de bezuinigingen hun effect hebben op het personeel. Ik denk dan aan het niet opvul len van vacatures en inkrim ping via natuurlijk verloop. Nogmaals, er is nog niets vast gelegd maar ik sluit niets uit." De twee bezuinigingsopera ties, die de gaten in de begro ting moeten dichten, staan' voor Wiegmnan voorop. Pas als die met succes zijn uitge voerd, kan er verder worden gekeken naar bijvoorbeeld het uitvoeren van nieuw beleid. groting van dit jaar. Eventuele tegenvallers kunnen hieruit worden gefinancierd. De op- brengst van meevallers wordt erin gestort zodat het saldo ge durende het jaar ongeveer ge lijk zal blijven. Volgens de ma kers van de begroting is 3,5 miljoen gulden een richtbe drag dat door de provincie Zuid Holland min of meer wordt opgelegd. De provincie moet. de begroting uiteindelijk goedkeuren. Voor het zover is zal de gemeenteraad zich over de cijfers bulgen. De begro tingsbehandeling staat op het programma voor zeventien, achttien en twintig november. Aan de al lange lijst van on derwerpen, heeft het college er nog eens tientallen toegevoegd, samen goed voor een onkosten post van 1,3 miljoen gulden. Daarop preiken opvallende on derwerpen als de promotie van Schiedam (125 duizend gul den) én de" instandhouding van het Nationaal Coöpmuseum (150 duizend gulden) .De gehele lijst van nieuw aan te pakken zaken kost ruim vier miljoen gulden. Als appeltje voor de dorst is er een saldireserve van 3,5 miljoen gulden. Het bedrag is even groot als die van de be- SCHIEDAM Het Schiedamse sportfond- senbad aan de Burge meester Knappertlaan wordt mogelijk eigendom van Vendex International, eendochteronderneming van Vroom en Drees- mann. Het zwembad is ei gendom van de NV Sport-, fondsenbaden Nederland. Deze organisatie staat op het punt te worden over genomen door Vendex. Voor het personeel heeft de transactie geen conse quenties. Wat de waren huisgigant met de zwem baden gaat doen is niet bekend. Het personeel van het bad en de gemeente zijn officieel nog niet op de hoogte van de mogelijke overname. De directie was onbereikbaar voor commentaar. De vakbond ABVA/KABO heeft van Vendex de garantie ge kregen dat de overname niet gepaard zal gaan met gedwongen ontsla gen. SCHIEDAM Het plezier vaartuig Jojo, dat lag afge meerd aan de kades van de Nieuwe Havèn, is door onbe kenden gestolen. Het vaartuig is eigendom van een 52-jarige Schiedammer en heeft een waarde van ongeveer vierdui zend gulden. De Jojo is een omgebouwde reddingssloep met buitenboordmotor. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Groen geeft niet alleen zuurstof, groen is ook ontzettend mooi." Dat vin den de leden van de knotgroep Schiedam, Chris Vermaat en Aad Sauer. Morgen hervat de knotgroep haar activiteiten voor het winterseizoen.De groep die bomen snoeit, stikt en plant, werkt met vrijwilli gers. Natuurliefhebbers die in weer en wind twee zaterdagen per maand bomen in Schiedam verzorgen. De afgelopen twee jaar heeft de groep vijfhon derd nieuwe bomen geplant. Hoe meer bomen, hoe meer zuurstof, maar ook: hoe meer werk. De knotgroep is wanho pig op zoek naar nieuwe vrij willigers. Zes jaar geleden is de knot groep in Schiedam eigenlijk uit nood geboren. Omdat de ge meente minder tijd en geld kreeg om de beplanting in de stad optimaal te verzorgen, werd de knotgroep opgericht. De ploeg die tegenwoordig uit ongeveer tien mensen bestaat, zorgt ervoor dat het wilgenbe stand in Schiedam op peil blijft. Zo worden bomen,-die anders uit hun krachten zou den groeien, gesnoeid. Omge waaide wilgen worden door de vrijwilligers opgeruimd en vervangen door. „Bomen snoeien, knotten, stikken. Het klinkt allemaal in gewikkelder dan het is, eigen lijk is het heel makkelijk. Het is leuk werk, ontspannen. Je bent bulten in de weer, met z'n allen. Bezig op het terrein van een boer. Zagen, hakken, tak ken verzamelen. Aanpoten en doorwerken en als dan de klus geklaard is, zorgt de boerin als alles meezit voor erwtensoep." Chris Vermaat is enthousiast over zijn hobby, die begon, zo als hij gekscherend zegt „met de open haard". „Ik had hout nodig voor de open haard," grapt hij- Lacht, en zegt dan: „Nee onzin, toen ik ophield met v/erken, leek het mij een leuke en nuttige hobby." „Je doet alles rustig aan, op je gemakkie," vult Aad Sauer aan. „Of je werkt keihard, dat bepaal jezelf. Bazen kennen we niet, want, moet je rekenen als we een baas zouden hebben, dan kwam ik niet. Er zit geen dwang achter. We stellen het natuurlijk wel op prijs als ie mand regelmatig komt. Nou en dat gebeurt ook wel. We zijn natuurlijk allemaal verschil lend van aard. We hebben een jongen, die kan niet vroeg uit zijn bed komen, die komt dus nooit voor elf maar gaat wel tot tien uur 's avonds door." De knotgroep houdt zich voornamelijk bezig -met het natuurgebied ten noorden van Kethel. Waar lege plekken zijn, plant de knotgroep nieuwe bo men aan. Daarvoor vraagt zij toestemming aan de gemeente of de boer.,,We krijgen steeds meer te doen," vertelt Chris Vermaat, „doordat we veel nieuwe bomen hebben geplant. Die bomen moeten natuurlijk wel onderhouden worden. Glo baal kan je zeggen dat elke boomom de drie vier jaar verzorgd moet worden. Door dat we zoveel nieuwe bomen hebben gepland, krijgen steeds meer werk, we zitten te sprin gen om vrijwilligers," vertelt Chris Vermaat. Zaterdag 25 oktober komt de knotgroep voor het eerst weer bij elkaar b.lj de boerderij 'park Kethel' aan de Harreweg 8. Wie mee wil, kan bellen naar Chris Vermaat, tel.: 4714897. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bert van Kan, bewonersdeskundige in Schiedam West, gaat half no vember in Vlaardingen wer ken. Na 4,5 half jaar de steun en toeverlaat te zijn geweest van de bewonersvereniging Schiedam West, keert hij Schiedam met een vleugje spijt de rug toe. „Als de discus sie over het wel of niet aanblij ven van de bewonersdekundi- gen la Schiedam een jaar eer der had gespeeld, was lk waar schijnlijk nooit weggegaan," zegt hij.Jk ben begin dit jaar gaan solliciteren omdat de ba sis me te onzeker was." Vorig jaar kwam de positie van drie bewonersdeskundigen en het planbureau op de tocht te staan- In de begroting voor dit jaar was het budget gehal veerd in het licht ;van een dis- cussic over het werk van de deskundigen. Enkele maanden geleden kwam uiteindelijk een plan op tafel dat voorzag in het aanblijven van de deskun digen. „Het heeft allemaal on gelofelijk lang geduurd," zegt Bert. „Omdat het me te onsta biel leek ben lk serieus op zoek gegaan naar een andere baan. Uiteindelijk ben lk in Vlaardin gen als projectleider in een stadsvernieuwingsgebied te rechtgekomen." Bert heeft in de afgelopen ja ren zijn handen rneer dan vol gehad aan de stadsvernieu wing in West. Bewonersdes kundige worden aan de wijken waar wordt gerenoveerd toe gewezen om als bron van ken nis te dienen voor de bewoners. (3 Van Kan kreeg te maken met de perikelen rond het Fabrl- plein (Schiedam Vooruit), de voortdurende ergernis rond de 213 St. Jozefwoningen en diver se andere problemen met de bouwactiviteiten in de wijk. „Ik kom in mijn nieuwe baan weer terecht in de stadsver nieuwing, en daar ben ik blij om," zegt de gewezen archi tect. „Bij mijn besluit om te solliciteren heb lk gezegd dat het iets met stadsvernieuwing moest zijn. Ik ben er in de af gelopen Jaren zogezegd inge groeid. Ik voel me happy in de stadsvernieuwing." Van Kan krijgt in Vlaardin gen te maken met twee colle ga's. Hij komt te werken in de Vettenoordsepolder, een wijk waar vooral de afgelopen ja ren veel aan renovatie is ge daan. Van Kan keert West op I november al de rug. toe. Op vijftien november begint hij in Vlaardingen. Van onze verslaggever TONDAMEN VLAARDINGEN Voor pati ënten kan lachen therapie zijn. Tenminste dat Is de overtui ging van de bewoners, het per soneel en de directie van ver pleeg- en revalidatiehuis Het Zonnehuis aan de Dillenburg singel In Vlaardingen. Dezer dagen brengen zij tot veler ver maak drie keer het eigen caba retprogramma 'Utopraktika'. De première van de komische voorstelling In de grote zaal 't Ontmoetingspunt is het begin van een lange serie feestelijk heden rond het 20-jarlg be staan van het tehuis. „Thuis vier je ook verjaarda gen, de aankoop van een nieuw huls en wat niet," legt voorzitter A. Bos van de bewo nersraad van Het Zonnehuis uit. „Die feesten en activiteiten moeten wij ook hier in hel huis blijven organiseren. Anders wordt de sleur nooit doorbro- ken en hebben de mensen hier nooit een verzetje. Vaak moe ten we juist extra dingen doen. Proberen de bewoners aan de kookclub of de muziek-avon- den te laten meedoen. Ze over die streep te krijgen. Want vaak willen ze niet. Dan zien ze niet altijd de noodzaak van een feestje in, of zijn ze er niet voor in de stemming. Dan is het moeilijk ze duidelijk te maken - dat de situatie leefbaarder wordt als ook zij meedoen. Je moet de mensen meekrijgen, maar ze ook niet dwingen —dat kan'trouwens ook niet— of forceren." Het Zonnehuis biedt plaats aan 170 bewoners, 19 patiënten die komen voorzie dagbehan deling, meer dan 195 perso neelsleden en ruim 240 vrijwilli gers. Het gebouw nam bij de opening in 1966 ongeveer 30 patiënten over van het voorma lige Zonnehuis Zuid-Holland in Schiedam. Na een groei bleek In 1978 dat het verpleeghuis 18 percent personeel tekort kwam. Het toenmalige ministe rie van Volksgezondheid be sloot personeel aan te vullen, maar de bezuinigingen van de laatste Jaren hebben als resul taat dat economisch adjunct directeur F.V. Jonker inmiddels heeft becijferd dat het tekort aan personeel opnieuw acht tien percent bedraagt. Het r Zonnehuis is één van de zes Zonnehuizen in Nederland. In •S Het Zonnehuis in Vlaardingen wonen lichamelijk gehandicap- w ten van jong tot oud. Het reva- 4-f lidatiehuis krijgt binnen vier - v Jaar 90 bedden extra en zal in de tóekomst ook geestelijk ge- handicapten gaan verplegen. Jonker benadrukt dat het 'be drijf' weliswaar dynamisch Is, maar dat de werkdruk bij het personeel tot het maximale is gestegen. „Wé merken dat als mensen met vakantie gaan of ziek worden. Dan kan het werk niet meer goed gedaan worden en laten we steken vallen. Daardoor kunnen de bewoners dan ook terecht geïrriteerd ra ken." Toch meent Jonker dat in Het Zonnehuis men er in Is ge slaagd een gezond leefklimaat te behouden. „.Vooral door die activiteiten, die worden geor ganiseerd. Ik wil niet zeggen dat we veel meer organiseren dan in andere huizen, maar er gebeurt wel een hoop. Muziek op zaterdag, emailleren, beel dende kunst, l^ookgroepen, ac- tivlteitenbegeleldlng, studenten van het conservatorium die klassieke muziek draaien; mis schien vergeet ik nog wel Iets. Eigenlijk vinden we dat we nooit genoeg doen. Want er Is altijd maar een deel van de be woners dat in staat is om aan activiteiten deel te nemen. De rest kan gewoon niet. Daar moet dan weer iets nieuws voor worden bedacht." Bos heeft bij de overhandiging van een cadeau namens de be woners aan Het Zonnehuis het een en ander over de activitei ten gezegd? Hij toonde zich i min of meer een tevreden man. Bos: „Voor de mensen die hier wonen, soms wel twintig jaar, valt het niet mee om verzorgd te worden. Maar wij zijn dank baar én tevreden voor wat wij als bewoners zélf aan die zorg kunnen en mogen bijdragen." Hij rust niet voordat hij heeft? duidelijk gemaakt dat hij die dankbaarheid niet onderdanig bedoelt. Integendeel, zo zegt hij, hij wil alieen maar bena drukken dat in Het Zonnehuis best te leven valt, als de men sen zich willen aanpassen. Dat laatste valt niet altijd mee, weef Bos. „Net als in de rest van de maatschappij, zijn er mensen die behulpzaam zijn én bestaan er die dat niet zijn. 3 Wat dat betreft hoeven we dè bewoners van Het Zonnehuis? niet mooier voor te stéllen dan ze zijn. Daar komt bij dat nié mand vrijwillig hier is komen wonen. Het is net als met bu ren. Je hebt het maar met él- kaar te vinden." -,;; Ook het hoofd van de civiele dienst, R. Bertens, kan daar over meepraten. „Jongeren van achttien jaar krijgen al ei gen woonruimte toegewezen. Maar overkomt het je om in Het Zonnehuis terecht te ko men, dan woon je vaak met vier mensen op een kamer van 35 vlerkante meter. En daar is, zeker van onze kant, niets aan te doen. De mensen zijn hun privacy kwijt." Wel spant Bertens zich in om zo veel mogelijk activiteiten doorgang te laten vinden. Hij is niet voor niets de voorzitter van de lustrum-commissie. De ze week zagen de bewoners hem In de weer met bloem schikken —door het hele huis staan zonnige gele bloemen—, voorbereidingen voor het ca baret, het gisteren verorberde koude buffet en wat al niét meer. „WIJ doen wat we kun nen, al zijndaarmee de bewo ners niet altijd mee geholpen. Het Is al gezegd; zij zijn niet uit vrije keus hier naar toe geko men," aldus Bertens. MAASSLUIS Een schouder tas met onder meer 250 gul den is door een jongeman van de schouder gerukt van een 33-jarige Maassluise vrouw. Dat gebeurde voor creatief centrum Klei en Kleur, waar de vrouw samen met een vriendin net binnen wilde stappen. De jongeman werd later nog ge signaleerd in de Burg. Zane- veldstraat. In de tas zaten be halve het geld ook een giro pasje met betaalkaarten, pas poort, rij- en kentekenbewijs. Het signalement van de tasjes dief luidt als volgt. Leeftijd 15 17 jaar, tenger postuur. Hij droeg een spijkerbroek en een grijs jack. HOEK VAN HOLLAND Met de aanhouding van een 20-jari- ge Westduitser heeft de Hoek se politie enkele inbraken en diefstallen opgelost, die de laatste tijd in Hoek van Holland zijn gepleegd. De man werd aangetroffen In een oude cara van op een tuintje iangs de spoorbaan. Hij bleek naar Hoek van Holland te zijn geko men in een gestolen auto. In De Hoek pleegde hij inbraken, in een voetbalkantine, waar hij enkele speelautomaten plun derde. In een snackbar en win kel maakte hij onder meer geld buit. Op dinsdag 28 oktober praten de VARA-leden uit de plaatsen Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland en Maasland over de reorganisa tievoorstellen van voorzitter Marcel van Dam voor de VA- RA-vereniging. Aanvang 20 uur in FNV-gebouw De Kern, P.C. Hooftiaan 12 te Maassluis. Sporthal Margriet heeft twee scoreborden cadeau gekregen van de Schiedamse Bonds spaarbank. Maandagavond vindt de officiële overdracht door bankdirecteur K. van der Geest van de borden plaats om acht uur. Het verkeer zal vanaf komen de maandag op de Zwaluwlaan nodige hinder ondervinden van werkzaamheden die aan het wegdek worden uitgevoerd. Gemeentewerken Is dan bezig met het aanleggen van twee gescheiden rijbanen en vrijlig- gende fiets- en voetpaden. Ook worden de beide wegen op nieuw geasfalteerd. Gemeente werken verwacht dat het kar wei zo'n tien weken gaat du ren. ROTTERDAM Alle Informa tie over de wlntersportmoge- lljkheden In de Belgische-Ar dennen wordt verstrekt in een speciaal Ingerichte promotie bus, die van donderdag 30 ok tober tot en met zaterdag 1 november op het Beursplein te Rotterdam staat. Belangstellenden kunnen don derdag van één tot zes uur, vrijdag van tien tot zes uur en zaterdag van tien tot vijf uur In de bus terecht.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2