vlaarcfingen 7=— 'Stoomsleper Ebro aangevreten wrak' Er zijn in Rotterdam-Noord heel wat banen bij gekomen. -\r randstad uitzendbureau 'Betaald parkeren kost veel geld' Schiekade 1 hoek Walenburgerweg STATION BERGWEG ustra^jL-7^ Omzetverlies Enquête Streekfunctie j Van onze verslaggeefster LUCIENNE WISKERKE SCHIEDAM - Terwijl in het gewone basisonder wijs het leerlingental sterk afneemt, raken de scholen voor het speciale onderwijs steeds voller. De W.A. van Lieflandschool in Schiedam, voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (LOM), is zo'n groeiende school. „En dat is een trieste zaak," vindt het betreffende schoolhoofd Henk Heesen. „Daarin kan ik minister Deetman gelijk geven. Maar nog triester zijn de aangekon digde bezuinigingen op het speciaal- onderwijs, waarmee Deetman de groei wil stoppen en ombui- gen. Teveel Niet lief Schandalige keus Onoverzichtelijk De kleuterafdeling van de W.A. van Lieflandschool. De' meest bedreigde soort binnen het LOM-onderwijs. Schoolhoofd Henk Heesen: „De wereld wordt voor kinde ren steeds onoverzichtelij ker." (Foto's Ed Eggermont Een model van stoom schip de Ebro. Spullen uit de Ebro die zijn tentoon ge steld in het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis. (Foto's Arie Wapenaar) Voortaan heeft Rotterdam-Noord zijn eigen Randstad vestiging. Vanaf 27 oktober kunt u er terecht voor werk op elk gebied. Maar natuurlijk bieden wij meer. Bijvoorbeeld een opfriscursus typen, waarmee u uw typevaardigheid zo weer op peil hebt. U ziet, u kunt in Rotterdam-Noord nu nog beter terecht voor tijdelijk werk. Zo werkt u op een afwisselende en plezierige manier aan uw toekomst. U doet veel werkervaring op en kunt zo een prima opstap hebben naar een vaste baan. Kom snel bij ons langs om u gratis in te schrijven. Of om uitgebreide informatie te krijgen. Bellen kan ook: 010 - 46 60 111. HET VRIJE VOLK MH ZATERDAG 23 OKTOBER 1986 VLAARDINGEN De sluiting van de derde verdieping van het Vlaardingse fiiiaai van Vroom en Dreesmann verbaast de middenstand in Vlaardingen niet. „Ook bij mij is de invloed van betaald parkeren op de omzet merkbaar," vertelt be drijfsleider E.J. Kemper van de HEMA. Harry Dijkman, voorzit ter van de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVO), zegt: „Ik weet, dat het bij V&D om vijf vijftien per cent gaat. Dat is precies, wat het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in 1982 heeft voorspeld." Dijkman wijst erop, dat een omzetverlies van vijf percent al een netto-winstverlies van 25 percent betekent, omdat de vaste kosten gelijk blijven. „Vroom en Dreesmann heeft meer filialen, die kan wel iets opvangen. Maar voor kleine ondernemers is zo'n verminde ring desastrueus," zegt hij. „Men doet over die vijf percent zo gemakkelijk, maar vijf per cent minder omzet Is 25 per cent minder salaris. Daar komt 't op neer. Dat is nog eens inle veren." Zoals Het Vrije Volk gisteren meldde, zijn er voor de sluiting twee oorzaken: de terugloop van de bevolking en het ver keerscirculatieplan. Volgens di recteur W. Vinke van Vroom en Dreesmann Nederland begon de omzet in september vorig Jaar en januari dit jaar terug te lopen na respectievelijk de af sluiting van Emaus, Voorstraat en Schiedamseweg, en de in troductie van betaald parkeren met parkeermeters en -auto maten in het centrum. „Dat is de druppel geweest, die de emmer deed overlopen." aldus Vinke. Leo van Dam, voorzitter van winkeliersvereniging Koopcen trum Vlaardingen, weet dat V&D niet de enige zaak in het centrum is met een teruglo pende omzet. „Wij gaan vol gende week via een enquête onder onze leden proberen daarin een duidelijk inzicht te krijgen," zegt hij. HEMA-man Kemper („Ik sluit geen etage") vindt, dat de plaatselijke poli tiek de uitslag van de enquête moet afwachten, alvorens een beslissing te nemen over het parkeertarief. Zelf vindt hij: „Het zou goed zijn, als wij te ruggaan van 1,50 naar 1 gul den. De hoge tariefstelling bij de start heeft de middenstand geld gekost, da's duidelijk. En dan kan de wethouder wel zeg gen, dat je nu tenminste je au to kwijt kunt op het Veerpleln. maar ik zie toch liever een vol parkeerterrein dan één met le ge plekken." Over het parkeertarief en de uitbreiding van het betaald parkeren-gebied wordt volgen de week woensdag gepraat tij dens een extra raadsvergade ring. Eerder deze maand wees de raad de uitbreiding af. De impasse was compleet, toen-B. en W. van Vlaardingen weiger den een motie uit te voeren, waarin om verlaging van het parkeertarief naar 1 gulden.,,, wordt gevraagd. In de maak is nu een compromis-voorste! om het tarief met een kwartje te verlagen in ruil waarvoor de oppositie akkoord zou moeten gaan met de uitbreiding van het betaald-parkerengebied. „Dan moet je dadelijk een kwartje per zeven en een halve minuut betalen, da's toch 'n raar tarief," vindt Leo van Dam van dit compromis. „Die politi ci zijn allemaal kwajongens, ze gunnen mekaar het licht in de ogen niet. Ik blijf bij het stand punt, dat 1 gulden het absolute maximum is. Eigenlijk is be taald parkeren onaanvaard baar, tenzij je het centrum een toegevoegde waarde geeft in de vorm van stadsverbetering. Daar praten we nu met de ge meente over', notabene op ons initiatief, maar ambtelijke mo lens malen langzaam. Waar het om gaat, is dat de mensen on rustig winkelen, omdat ze de ingestelde parkeerduur dreigen te overschrijden. Beter zou zijn om met een slagboom op het Veerplein te werken in plaats van met een parkeerautomaat, waarbij je tevoren moet beta- len." j Wethouder Goudriaan (Verkeer en Economische Zaken) vestigt zijn hoop op een plan van Wil- ma Vastgoed BV voor het cen trum, dat gisteren aan hem is aangeboden. „De streekfunctie van Vlaardingen is niet meer wat die geweest is," zegt hij. „Er vloeit nogal wat koop kracht af naar Koningshoek en Oosterflank. Het wordt nu tijd om de binnenstad aantrekke lijk te maken en af te bouwen. Dat is de enige manier om on ze streekfunctie terug te krij gen. Wij moeten nu eens op houden elkaar in de haren te zitten. Met de winkeliers is de strijdbijl al voor het grootste deel begraven." Betaald parkeren is volgens de .wethouder dé voorwaarde om de braakliggende grond in de binnenstad te kunnen bebou wen. „Je hebt nu tenminste een plek om te parkeren. Al- leen moet je ervoor betalen," zegt hij. En watbetreft de In- vloed daarvan op de omzet, van de winkeliers vindt hij: „Dat is' particulier ondernemen. Als wij niks doen, gaan er ook winke liers naar de bliksem." en dat is 'n trieste zaak tt Het is maandagmiddag na de herfstvakantie. De lessen zijn nog niet begonnen, maar overal door de school klinken kinderstemmen. Alle leerlin gen blijven tussen de middag "op school eten. Het ruikt er naar pas geschaafd hout. „We hebben tijdens de vakantie nieuwe tafels en stoelen gekre gen, voor de hele school," ver klaart Heesen: „Nog net voor de bezuinigingen binnenge sleept." Henk Heesen is sinds de op richting van de W.A. van Lief landschool. 25 jaar geleden, als directeur aan de school ver bonden. Om duidelijk te maken wat hij vindt van het beleid van Deetman met betrekking tot het speciaal onderwijs, ge bruikt het schoolhoofd een me tafoor: „Zie het als een kruis punt waarop veel ongelukken 'gebeuren. Het ziekenhuis puilt uit van de slachtoffers. Dat is een kwalijke zaak, daarom moet er een oplossing komen. Die komt er: het ziekenhuis wordt gesloten, terwijl het ge vaarlijke kruispunt niet wordt verbeterd." De gestadige groei van het aantal leerlingen in het speci aal onderwijs wekt al jaren lang zorgen in onderwijskrin gen. Onderwijsvernieuwingen door dé jaren heen, die er op gericht waren om meer indivi duele aandacht te besteden aan kinderen met problemen, konden deze groei niet stoppen. Toen de W-A. van Liefland- school in 1961 werd opgericht, telde zij veertig leerlingen. Nu zijn dat 118 leerlingen, waar van er 23 de kleuterafdeling en 95 de zogeheten kernafdeling .bevolken. Dat is te veel vindt minister Deetman. Als zijn bezuini gingsplannen worden uitge voerd, mogen er volgend jaar nog maar 85 'kernleerlingen' en vijftien k zestien kleuters naar de openbare LOM-school in Schiedam. Vooral de kleu terafdeling moet inkrimpen. Volgens Deetman worden kinderen die niet goed kunnen meekomen in het gewone on derwijs te snel doorverwezen naar het speciale onderwijs. De toelatingseisen zouden te vaag zijn. .Daar kan ik me zo kwaad om maken," barst Henk Heesen los. „Het is onzin. Deet man moet zijn ambtenaren maar eens alle toelatingsrap- port'en laten inkijken. Zij zul len geen leerling vinden die on terecht op een speciale school is geplaatst." De leerlingen op de LOM- school zijn kinderen die in het gewone onderwijs een achter stand hebben. De oorzaken zijn verschillend: een slecht- ver baal vermogen, woordblind heid, contactstoornissen, emo tionele problemen, snel afleid baar, geen overzicht. De gevol gen: pesterijen van klasgenoo tjes, thuis worden dé-kinderen onhandelbaar omdat ze zich afreageren of zich vani alles en iedereen afsluiten. Ken leerlin ge op de LOM-school ver woordt het in een dramatische zin: „Ze vonden me d&ar niet lief." Veiligheid en structuur. Dat is waar de meeste kinderen be- vastgestelde hoefté aan hebben als ze op een speciale "school terecht ko men, volgens Heesen. Het meest wezenlijke van de LOM-achool vindt hij het pe dagogische klimaat: „Een war me sfeer waarin iedereen weet wat er wel en wat er niet kan." De leerlingen werken niet in klassen, maar in kleine groe pen. Daarnaast beschikt de school over een aantal facili teiten als logopedistes, een psycholoog, een maatschappe lijk werker en" klasse-assisten ten. Deze faciliteiten komen- ookin het geding doorde be-, züinigingen. Heesen: „Deetman "plaatst ons voor een schandalige keu ze:, of we moeten kinderen de deur uitzetten; of we moeten de groepen groter maken." Het laatste betekent dat de school het huidige aantal leerlingen wel mag handhaven, maar al leen onderwijs- en begeleiden de faciliteiten krijgt voor het door Deetman quotum. „Waar Deetman vanuit gaat is dat deze leerlingen binnen het normale basisonderwijs kunnen worden opgevangen. Maar zo ver zijn we nog lang niet," aldus Heesen. Integen deel juist. „Er is zo geweldig gesnoeid op het basisonderwijs de laatste tijd. Terwijl er extra personeel nodig zou zijn om de kinderen met problemen op te vangen." Het gevaarlijke kruispunt waarmee het school hoofd de probleemsituatie ver geleek, lijkt eerder verlech- terd. Wat er volgens Heesen moet gébeuren is kijken wat de oorzaken van de groei in het speciaal onderwijs zijn, en de ze' weghalen. En niet alleen de gevolgen verdoezelen. In die 25 Jaar dat Heesen di recteur van de school is, signa leert hij een toename van de problemen van kinderen, zowel leer- als gedragsproblemen. „Iemand van de onderwijsin spectie heeft wel eens tegen mij gezegd: 'De, kinderen die vroeger op de LOM-school za ten, die blijven nu gewoon op de basisschool.' En zo is het." Een oorzaak hiervan is vol gens Heesen dat de wereld voor kinderen steeds onover zichtelijker wordt. 7Allés 'Ts drukker en massaler gewór den. Mensen hebben minder, tijd. De informatie-verwerking is veranderd. Vroeger zag een kind zijn ouders nog eens een boek lezen of een brief schrij- even. Nu Is er de telefoon, de televisie, de computer. Prach- tig natuurlijk. Maar voor kin deren die contactstoornissen hebben - dergelijke kinderen zitten ook veel bij ons op school - biedt dit extra moge lijkheden om uit persoonlijke contacten te vluchten. Er is in deze moderne tijd ook meer achtergrondlawaai. Wij heb ben véél kindéren op school die klanken op de achtergrond moeilijk kunnen onderschei-, den." Heesen'wil hier niet mee zéggen dat de leer- én gedrags problemen van kindéren hier door veroorzaakt worden. De problemen worden er door ver ergerd. „Ja dié groei van onze school is een trieste zaak," herhaalt Heesen. „Denk niet dat,wij er op uit zijn zoveel mogelijk leerlingen binnen te halen. Ik zie het als mijn taak om de school zo klein mogelijk te houden." Van een onze verslaggever TON DAMEN MIDDELBURG „Een wrak is het. Heeft u wel eens een wrak gezien? Als we over de Ebro praten, hebben wé het daarover. Wat we uit zee ge haald hebben is niet meer dan een wrak." J. Heiliger uit Mid delburg, die het initiatief nam óm de onlangs aan wal ge brachte stoomzeesleper de Ebro te bergen, wil het maar blijven herhalen. „Wat doe je normaal gesproken met een wrak? Dat breng je naar de sloop." Heiliger wil graag een misverstand uit de wereld hei pen. Hij denkt dat het heel moeilijk zal worden om de Ebro weer te laten varen. Heiliger: „De platen staal buigen uit elkaar. De klinkna gels hebben losgelaten. De toe stand van het schip is niet flo- risant. Laten we toch tenmin ste de sensatieverhalen uit de wereld helpen." De initiatiefne mer van de berging noemt zich een hobbyist. Met enige trots spreekt hij van „mijn berging". Met een team van enthousi astelingen onderzoekt Heiliger wat precies de staat van het schip, is, om vervolgens te be palen wat ermee kan gebeuren. De Ebro staat nu goed twee weken op de werf De Schelde- poort in Vlissingen. De eerste inspecties zijn al door het team van Heiliger verricht. Over de bevindingen wil Heili ger echter niets melden. „Er is geen nieuws. Het onderzoek is nog in pril stadium," zegt hij beslist. Ingewijden vertellen echter dat de amateurs bij hun onderzoek nogal zijn geschrok ken. van de staat waarin het schip verkeert. *De huid zou van het schip zou minder goed - zijn als verwacht en ook de motor zou er niet best uit heb ben gezien. Bij de berging van het schip, dat 28 jaar lang op de zeebo dem heeft gelegen, raakte een deel van het bergingsteam op timistisch. „Zeker weten, die oude Ebro gaat weer varen," had Rotterdammer 'Baas Beer' (eigenlijk D. Vasten hout) —tevens eigenaar van stoomsleper De Finlandtoen uitgeroepen. En; „Nog hele maal gaaf. Die machine loopt straks weer." In een eerste Instantie heeft de voorzitter van het Natio naal Sleepvaart Museum in Maassluis, G. Langelaar Gzn, de euforie met scepsis verno- men. Zijn reactie: „Zo'n schip weer varende krijgen? Daar gaat zo veel tijd en geld in zit ten. Ik zou het toejuichen. Als ik zie hoe in Engeland en Duitsland oude schepen wor den opgeknapt en behouden, dan denk ik dat moet ook hier kunnen. Maar de ervaring in Nederland leert anders. Met ss Furie is het gelukt, maar daar betreft het een uitzondering. Als het gaat om de realiteit, dan houd"ik mijn hart vast. Voor zover het gaat om op knappen voor een tentoonstel ling wil ik optimistisch blijven. Maar varen? Die oude motor die op de zeebodem heeft gele gen weer lopen?" Heiliger, die met veel res pect over Langelaar spreekt, onderschrijft de woorden van de voorzitter van het museum. „Hij heeft gelijk en is boven dien deskundig. Vergeleken met Langelaar zijn wij slechts goedwillende amateurs. Maar met Langelaar zeg ik dat we het wrak van een vergane sle per hebben opgediept. De huid van het schip is deels weggge- vreten, mosselen hebben zich overal vastgehecht en alles wat vroeger kon scharnieren of draaien zit nu zo vast als een huis. Baas Beer schijnt niet meer bij de enthousiastelingen te ho ren. „Ik heb geen contact meer met de man," laat Heiliger we ten. Geruchten over ruzie on der de bergers wil hij bevesti gen noch ontkennen. In Maassluis is de afgelopen weken steeds gefluisterd dat de Ebro wellicht opgeknapt kan worden. Het zou dan uit eindelijk in de Maassluise ha ven komen te liggen. De inwo ners zouden zich al verkneuke len bij het idee dat de haven in' de toekomst een waar museum van stoomzeeslepers kon wor den. Er ligt immers al Neder lands oudste stoomzeesleper ss Furie (1916), het schip dat ge bruikt is voor de verfilming van Hollands Glorie (AVRO). Langelaar heeft inmiddels met zijn nuchter commentaar al velen uit de droom geholpen. „Begrijp me goed, ik Ik zou het toejuichen en Ik ben ervoor dat het schip zo veel mogelijk be houden blijft. Maar te denken dat de Ebro varend en wel naar Maassluis zou komen, lijkt me voorals nog verre van realistisch," zegt hij. Momenteel moet de stad het doen met een portefeuille, een pot zure augurken, een mok, bestek en nog een paar voor werpen die de bergers uit de Ebro hebben opgedoken. De spullen staan ten toon gesteld in het Nationaal Sleepvaart- museum, in het sfeerrijke voormalige stadhuis in het centrum van Maassluis. Tot de expositie behoort ook een mo del van de Ebro, dat al langer in het bezit van het museum is. De Ebro was Nederlands laatste stoomzeesleper en ver ging op 11 januari 1957 bij red dingswerkzaamheden voor de Zeeuwse kust. De schuit werd in 1931 gebouwd door Piet Smit. In het plan om de Ebro te bergen kwam schot toen sportduiker Jan Plat ontdekte dat het schip niet muurvast bleek te zitten. Heiliger heeft Smit Tak zo ver gekregen een bergingsschip te beschikking te stellen en de bemanning van Smit Tak werkte gratis. In het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis is een kleine tentoonstelling ingericht met een deel van de inventaris van de Ebro. Men vindt 'er een portefeuille, een pot zure bom men, een mok en zo meer. Al les aangevreten door het zout en soms nog vol mosselen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1