op Rotterdam' 1 1 I Kortaf 1 1 i maitts Maassluis weigert informatie m m •1 II jggjSSjl y- Met zwavelpoeder houd je andermans katten uit s je tuin. Een kraaiende haan breng je tot zwijgen L door de stok uit zijn hok te halen. En een hoog op lopende burenruzie om een trillende koelkast kun je soms met een simpel stukje rubber oplossen. Als wijkagent moet je van heel veel markten thuis zijn. Het werk is niets voor dooie dienders, maar de wijkdienst stond binnen het Vlaardingse politiekorps nooit erg hoog in aanzien. 'De wijk zusters', zo werden de wijkagenten genoemd. Of: 'de soft-police'. Die geluiden verstomden enigszins, toen in 1983 uit een intern onderzoek bleek dat de Vlaardingse wijkagenten uitstekend functioneerden. Deze maand bestaat de wijkdienst vijftien jaar, een ju bileum dat binnen het korps op beseheiden wijze is gevierd. Hoofdagent Léon Buijnsters (36) fietst al zes jaar met veel plezier door 'zijn' Westwijk. Hij is er een geziene figuur. „Ook de jeugd komt naar je toe, al is het alleen maar om stickers te vragen," zegt hij. Samen met Het Vrije Volk evalueert hij de wijk dienst, die de laatste jaren in steeds meer ge meenten is ingevoerd. Praatpaal Bemiddelen Jeugdcriminaliteit Culturele Raad Patiëntenbelangen Zuivere koffie ::Zand Voorbeeld Bert van Kin: Ambte naren weten nauwelijks wat stadsver nieuwing te weegbrengt. (Foto's: Arie Wapenaar Aanspreekpunt H IÜ >4;// HET VRIJE VOLK Schiedam, vlaarcfirigen 14 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 ff s J V "s"* •O- >'C$ 'TX y Het succesverhaal van de 'wijkzusters' ft. '0 fel. tï i; Van onze medewerker ROBERT VAN STEK VLAARDINGEN „Van nu af aan ben je wijkagent. Hier. heb-je een fiets, ga de wijk maar in." Dit kregen de eerste Vlaardingse wijkagenten te horen. Ook Léon Buijnsters kan zich zijn eerste dag bij de wijkdienst nog levendig herin- meren. „Ik had bewust naar de- "ze functie gesolliciteerd," ver-, telt hij. „Maar, toen ik die dag 'voor 't eerst op m'n fietsje "door de wijk reed, dacht ik toch: 'Tja, wijkagent,wat is dat. nou eigenlijk?' Ik zag op 'een gegeven moment een groepje jongens staan en ik ben daar een praatje mee gaan .maken. Zij waren verbaasd. Ik "onwennig. Toevallig heb ik la ter nog veel aan dat. eerste contact gehad ook." Vóór 1971 wer i in Vlaardin gen gewerkt met wijkteams, die opereerden vanuit politie posten in de buurt. Buijnsters: „Dié mensen zaten weliswaar in de wijk, maar ze voerden verder gewoon alle normale politietaken uit. De wijkagent- nieuwe-stijl, zoals we die nu. kennen, is echt een gespeciall-! keerde functionaris, waarvoor' "je tegenwoordig ook wordt op geleid. De taken liggen voorna melijk op het sociale vlak." Vlaardingen werd in 1971 op gedeeld in negen wijken, die elk 'een vaste, eigen wijkagent kregen. Op dit moment bestaat de wijkdienst uit negen hoofd agenten en één chef in de rang van brigadier. Die eerste lichting Vlaar dingse wijkagenten werd des tijds gewoon aangewezen. Eén van de belangrijkste doelen van de wijkdienst is om de zichtbaarheid van de politie op straat te vérgroten. De wijka gent moet een herkenbare fi guur zijn in de wijk, die mak kelijk aanspreekbaar is. „De mensen komen heel gauw met htm problemen naar mij toe, juist omdat ik geen anonieme autoriteit ben," legt Buijnsters ■uit. „Soms komen mensen zoge naamd naarje toe mét een klacht," vervolgt hij. „Maar dan komt er een heel verhaal over de familie, over de kinde ren, over ik weet niet wat alle-: maal. Als je dan tenslotte vraagt wat 't probleem was, zijn ze 't vergeten. Ze moesten gewoon even hun verhaal kwijt en jij bent dan de praat paal. Als wijkagent .ben je in feite sociaal werker 'met een politlepakkie aan." Doordat hij dicht bij de men sen staat, kan de wijkagent veel problemen al vroeg signa leren en zo vaak preventief op treden. Bij dreigend agressief gedrag bijvoorbeeld. Buijn sters: „Je kent na verloop van tijd de probleemfiguren uit je wijk én hun achtergronden. Als je dan via-via hoort dat de spanningen weer oplopen, dan moet je zien dat je op het juis te moment een praatje met zo iemand maakt. Meestal kan je dan een hoop ellende voorko men. Burenruzies zijn een vast agendapunt voor Buijnsters, met- geluidsoverlast en over last door huisdieren als de meest gehoorde klachten. Lan ge regenperiodes zijn ook 'ge vaarlijk' weet de hoofdagent. „De mensen worden prikkel baar van het lange binnenzit ten," vertelt hij. „Op een gege ven moment slaan de stoppen dan door. Datzelfde geldt ei genlijk ook voor erg mooi weer: dan schettert de radio weer door de open ramen." Buijnsters vraagt altijd eerst of de klager al met de boosdoener gesproken heeft. Als dat niet het geval is geeft hij ze de opdracht om te probe ren het eerst onderling eens te worden. „Het publiek denkt over 't al gemeen veel te vaak dat de wijkagent de oplossing voor al lerlei problemen even uit zijn mouw schudt, zonder dat ze er zelf iets voor hoeven te doen," moppert Buijnsters. „Maar zo werkt het natuurlijk niet. Pas als blijkt dat ze er samen niet uitkomen, ga ik bemiddelen. Soms is de oplossing simpel. Ik kreeg eens een klacht van ie mand, die last had van de tril lende koelkast van zijn boven buren. De kwestie sleepte al lang en de gémoederen waren al diverse keren behoorlijk verhit geraakt. Ik stopte een stukje rubber onder die koel kast en de zaak was opgelost." Zo eenvoudig is het maar zelden. Af en toe moet de hoofdagent, alle partijen in het politiebureau uitnodigen om daar afspraken temaken, die dan ter-plekke op papier wor den vastgelegd. *,In verreweg de meeste gevallen is het pro bleem dan wel uit de wereld. Een ander aspect van zijn taak is het contact met het maatschappelijk werk, het RI AGG en allerlei andere maat schappelijke instanties, want het zijn vaak maatschappelij ke problemen, die de wijkagent óp zijn bord krijgt. Problemen, die bovendien steeds erger „Hier heb je een fiets en ga de wijk maar in." Zo begon het voor agent Buijnsters. (Foto Arie Wapenaar) worden, waardoor de ■werk druk de laatste jaren behoor lijk is toegenomen. Vandalis me, (verborgen) alcoholisme, vereenzaming, mensen .die in complete afzondering leven en totaal vervuilen: iedere wijka gent krijgt er wel eens mee te maken. Buijnsters: ,JHet zijn toch al tijd weer spanningen, proble- men en conflictsituaties die op je afkomen. Wat ik persoonlijk erg trieste gevallen vind. zijn oudere mensen-. die langzaam dement of zelfs krankzinnig worden. Sommigen gaan zich zo afwijkend gedragen dat de hele straat in opstand komt. Dan moet Je er bovenop zitten, anders gaat men het recht in eigen hand nemen, met alle ge volgen van dien. Dat zijn dan de gevallen, waar je zo inten sief mee bezig bent, dat het je niet loslaat. Dan neem je je werk mee naar huis, daar doe je soms niks aan.Meestal volgt voor die mensen na een tijdje opname in een verzor gingstehuis of een inrichting, uiteraard in goed overleg m t de familie en alle betrokken in stanties." De jeugd in de wijk is een verhaal apart. Buijnsters heeft zo z'n gedachten over de voor genomen bezuinigingen op het club- en buurthuiswerk. „Daar worden toch voornamelijk kansarme jongeren opgevan gen, want een vereniging kost weer geld," vertelt hij. „Als die, adressen straks zouden weg vallen komen die jongens let terlijk op straat terecht. Ik ben bang dat het alleen maar tot meer vandalisme en jeugdcri minaliteit zal leiden." In het kader van anti-vanda- lismeprojecten bezoekt hij veel scholen om voorlichting te ge ven aan dé jeugd en de ouders. „De ouderlijke controle ont breekt vaak," vertelt Buijn sters. „Als je de mensen dan eens direct op hun verantwoor delijkheden wijst, de jeugd zelf ook, dat scheelt al zo'n hoop. Ik merk net in de praktijk. Bij de laatste kerstboomverbranding hebben we de jongens zelf een afsluitbare container laten hu ren om hun bomen in op te slaan. Geef ze wat verantwoor delijkheid. Het werkte prima, er was dit jaar geen 'oorlog'. Over 't algemeen kan ik heel goéd met de jeugd opschieten. Als ik er eens één bekeur, word ik de volgende dag toch ge woon gegroet. En anders dan .in de jaren zestig word ik ook nooit meer uitgescholden voor 'ballenjatter' of zo; De jongsten .komen zélfs* naar me toe om om stickers te vragen. Dat is dan iets leuks, want die kant is er natuurlijk ook: ik word ge vraagd voor openingen óf om de prijzen uit te reiken op de braderie. En er valt echt wel eens wat te lachen. Want als je alleen maar de ellende mee maakt en je staat overal alleen voor, dan houd je dit vak niet lang vol." (Van een onzer verslagge vers) MAASSLUIS - Openbare gegevens zijn In Maassluis niet altijd openbaar. Tenmin ste niet, als het aan het Maassluis' college van burge meester en wethouders ligt. Het college heeft de gemeen teraad voorgesteld de Ver eniging Bijzondere Scholen (VBS) in Den Haag „verlang de informatie" te onthouden. Dit valt te lezen in het verslag van de B. en W.-vergadering van 21 oktober. J. Veenhuijs, directeur van de VBS, zegt dat het college de opgevraagde gegevens niet mag weigeren. „WIJ vragen om algemene informatie. Zo willen we cijfers over de wo ningbouw, bevolkings-statis- tleken en prognoses van de leeftijdsopbouw per wijk. Die informatie mag de gemeente niet achterhouden." Wethou der L.A. Snoeck-Schuller (Onderwijs) was gisteren niet voor commentaar bereik baar. C. Bos, chef van de gemeen telijke afdeling Onderwijs, bevestigt dat het algemene en openbare gegevens be treft. „Ja, ze zijn ook via de provincie op te vragen. De VBS wil het een en ander we ten over de Maassluis© be volkingsopbouw. Het college ziet echter geen aanleiding deze gegevens te verstrek king. De VBS verzamelt de informatie met het doel om een school op bijzonder-neu- trale grondslag in de stad te stichten. Nu is bij de ge meente geen aanvraag inge diend voor zo'n school en heeft de raad in een schoien- plan destijds vastgelegd dat in Maassluis geen behoefte is aan bijzonder neutraal onder wijs." Het feit dat de VBS op grond van de wet op openbaarheid van bestuur recht heeft op de Donderdag 6 november verga dert de Culturele Raad Maas sluis in de burgerzaal van het stadhuis. Niet-leden kunnen tij dens de vergadering inspre ken. In het infocentrum van he stadhuis en In de openbare bi bliotheek ligt een map met ver gaderstukken ter inzage. De vergadering begint om 20 uur. Onder voorzitterschap van wethouder IJsbrand van der Velden (volksgezondheid) Wordt op donderdag 6 novem ber een bijeenkomst gehoudor over patiëntenbelangen in Vlaardingen. Mevrouw E. van Dongen van de stichting werk groep 2000, een adviescen trum voor patiönten-initlatie- ven, zai deze avond iets vertel len over de steun, die haar stichting kan geven bij het bundelen van patiëntenbelan gen. Meer inlichtingen bij R. informatie laat hij onbespro ken. „Dat kan zijn, maar is verder de verantwoordelijk heid van het college," zegt Bos. Veenhuijs is er zeker van dat zijn vereniging de cijfers uit eindelijk toch te pakken krijgt. „We hebben vele ge meenten met dezelfde vra-A.~ genlijst aangeschreven. Eert paar lastige gemeenten wer ken niet mee, maar daar gaan we er juist extra hard tegen aan; Ze moeten altijd bakzeil halen. Waar het om draait is dat ve le gemeenten ons gevecht voor bijzonder neutraal on derwijs niet kunnen waarde-: ren. In Vlaardingen heeft'de wethouder een Jaar lang pro beren tegen te houden dat de nieuwe Janaplanschooi werd gesticht. Overigens - heeft die wethouder ons nooit informatie onthouden. De steden vinden onze activi teiten met name hinderlijk omdat de bestaande scholen ai woekeren met leerlingen- J aantallen. Ze hebben geen behoefte aan onderwijsver- nleuwing, want dat ten koste gaan van de andere opleidin gen. Vandaar dat wij wel eens meer op onwil stuiten bij gemeentebesturen," aldus Veenhuijs. De directeur kan de 'angst' van het Maassluis college wei; begrijpen. „Als bij een be paalde grootte van de ge meente en een gegeven leef tijdsopbouw in zo'n stad geen Jenaplanschool of Món-; tessori-onderwijs bestaat, nemen wij aan dat er wel be- hoefte aan bijzonder alge meen onderwijs bestaat. De volgende stap is dat onze vereniging actie onderneemt om zo'n school op te richten. Ik kan me voorstellen dat ge meenten dat niet op prijs stellen; want dat kan onrust in de tent brengen," zegt hij. Aardenhout, bureau volksge- zondheid van de gemeentese cretarie, tel. 4355886, tsl. 213. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in kamer 10 van het stadhuis. De plaatselijke werkgroep Kerk en Samenleving en de Wereld winkel houden op woensdag 5 november een informatieavond over de actie 'Zuivere koffie'. Deze actie heeft tot doel de verkoop van koffie, verbouwd door kieine coöperaties in de Derde Wereld, te stimuleren; Tijdens de avond (Oosterkerk, Schiedamseweg, aanvang 20 uur) wordt de film "Strijd om voedsel in Latijns Amerika' vertoond en houdt Gerlof van Rheenen, stafmedewerker van Solldaridad, een inleiding. Soli- dariteitskoffie Is verkrijgbaar in plaatselijke wereldwinkels. De omzet Is 250.000 kg per jaar. Van een onze verslagge' U RON DE GROOT ver SCHIEDAM Tot aan het allerlaatste moment toe blijft V hij'het druk houden. Bert van „Kan (34), bijna ex-bewoners- deskundige in Schiedam-West. Een beetje tot zijn eigen spijt keert hij officieel op de helft „van november de wijk en haar .bewoners de rug toe. Hij is vie- renhalf jaar een bron van ken- nis en steun geweest voor de -' „wijk West, die al jarenlang worstelt met de activiteiten en gevolgen van stadsvemieu» wing. „Stadsvernieuwing heeft een enorme Invloed op de leef omgeving van de mensen," weet Van Kan uit ervaring. „Neem alleen al het bouwver- keer waar je als bewoner con- stant mee zit." Het fenomeen bewonersdes-. kundige is eigenlijk overge- waaid uit Rotterdam. Jaren gelëden moesten de goed geor ganiseerde bewonersorganisa ties in de Maasstad zich steeds meer gaan bemoeien met de' «S stadsvernieuwing die op grote 'schaal werd gepleegd. De'be-. moeïenissen schreeuwden om J deskundige ondersteuning. ';r Aanvankelijk werd dat opge- |f lost door studenten, die als vrijwilliger bij een bewoners- vereniging gingen werken. La- - ter kwamen de betaalde krach- 5 .ten om de hoek kijken en kreeg "r,de bewonersdeskundige erken- nlhg. Bert van Kan is, samen met twee andere deskundigen in Oost en Zuid, na een besluit 'van de gemeenteraad van Schiedam aangenomen voor ()dertig uur per week - „Het lijkt een grote tegen-, stelling," vindt hij. „Een ge- 'meente betaalt iemand om er- .voor te zorgen dat bewoners wegwijs worden en kritiek ggpninnen leveren. Maar in feite ;'tls het aanstellen van bewo- j •;"ner8deskundigen gewoon een a jgèyolg van een doelstelling. De doelstelling om je bewoners .zoveel mogelijk inspraak te géven. Die inspraak vraagt om deskundigheid en die heb ik de x: afgelopen jaren gegeven. Mijn werk is eens beschreven ais aan de ene kant zand in de ra deren van de gemeente maar aan de andere kant smeerolie die de machine beter doet lo pen. De gemeente Schiedam heeft zich nooit met mijn werk be moeid, in de zin van een werk gever die iemand aan banden legt Ik heb het gevoel dat door mijn werk, het stadsvernieu wingsproces heter tot zijn recht is gekomen. De plannen werden meer afgestemd op de bewoners en dat is voor beide partijen, bewoners en gemeen te, goed," aldus de scheidende bewonersdeskundige. Van Kan, geboren In Rotter dam maar tegenwoordig woon achtig in Schiedam-Zuid, be gon zijn loopbaan als deskun dige op het gebied van woning bouw met een opleiding aan de HBS-b en vervolgens de rich ting Bouwkunde op de Rotter damse HTS. Daarna ging hij werken op een architectenbu reau en deed hij in de avond-' uren de academie voor Bouw kunsten. Na acht jaar had hij hiervan ook het diploma op zak en belandde hij als bewo nersdeskundige in Schiedam. Van Kan begint half november als projectleider in Vlaardin gen. Hij zal zich in die ge meente eveneens .bezighouden met stadsvernieuwing, al is het dan 'aan de kant van' de gemeente en niet zozeer van de bewoners. Rotterdam is nog steeds Van Kans grote voorbeeld als het gaat om het uitvoeren van be- wonersvriendelijke stadsver nieuwing. „Die stad loopt ver voor op Schiedam," vindt hij. „Om een voorbeeld te noemen. Er bestaat daar een regeling dat mensen een huurverlaging kunnen invoeren als er in hun buurt sprake is van bouwacti viteiten. Ze kunnen dan een verlaging aanvragen voor het aantal punten aan de hand waarvan de huurpenningen worden vastgesteld. In Schie dam is men nog niet zover." Van Kan schat dat Rotter dam in tijd uitgedrukt zo'n acht jaar voorloopt op Schie dam. „Daar is een gigantisch apparaat bezig met de stads vernieuwing. Men is daar be reid om ambtenaren in te zet ten om expertmentenuit te voe ren. Ze hebben een heel eigen visie. Iets dat je in Schiedam duidelijk mist. Ik dacht hier ook een afde ling aan te treffen die middels voorschriften een visie uit zou dragen op de ontwikkeling van plannen. Dat bleek dus niet waar. Ik heb bijvoorbeeld de hele planontwikkeling rond de nieuwbouw aan de Van der Elststraat van dichtbij meege maakt. Het is de architect die uiteindelijk bepaald hoe een woning eruit ziet. Er is natuur lijk een beleid dat is gericht op energiezuinig bouwen, maar dat bestaat ook voornamelijk uit het stellen van eisen, zon der dat er wordt aangegeven hoe dat dan moet worden be haald. Er zou feitelijk een energie-ambtenaar moeten worden aangesteld. Schiedam heeft tenslotte het energiezul- nige bouwen hoog in haar -vaandel staan." In het begin van zijn werk zaamheden in Schiedam, sig naleerde Van Kan nog een strijd die door bewoners werd aangegaan met de gemeente als het ging om hun belangen. Langzaamaan heeft die strijd volgens Van Kan plaatsge maakt voor een redelijker overleg waarin de bewoners een duidelijk oor hebben ge vonden bij (een deel van) het ambtenarenapparaat. „Er is niet zozeer meer sprake van een strijd alswel van samen spraak tussen de partijen," meent de bewonersdeskundige. „Het is allemaal veel positie ver geworden, en dat is mede door mijn werkzaamheden hier, denk ik. Het is een inte graal proces. Ambtenaren ma ken plannen, komen daarmee naar de bewoners en Ik help hen bij het bekijken daarvan. In concrete situaties is de strijd nog wel degelijk voel baar. Als er iets mis is met een renovatie, en daar hebben we zat voorbeelden van in Schie dam West, komen bewoners duidelijk in het geweer. Die pijn is voelbaar. En ik ben e„ voor om de bewoners daarmee te helpen want in de meeste gevallen zijn hun klachten te recht." Als het gaat om stadsver nieuwing deelt Van Kan het ambtelijk apparaat op in twee delen: de plannenmakers op de gemeentelijke secretarie-afde lingen en de uitvoerders bij on der meer de dienst Gemeente werken. Over de eersten niets dan goeds. Over de laatsten een reeks klachten. Van Kan:,J>aar liggen nog steeds de problemen. En dat is te wij ten aan het feit dat er geen vast aanspreekpunt is. Onlangs bleek er gewoon een stuk straat vergeten te zijn bij een herindeling van enkele we gen. Ais je ziet wat je dan alle maal moet doen om dat recht te trekken. En dat geldt voor meer onderdelen die met de uitvoering te maken hebben. Kijk naar wat we hebben mee gemaakt bij de herinrichting van het Fabripletn. Gemeente werken bleek gewoon niet te luisteren naar de wensen van 'de bewoners. Wensen die in het planteam, waarin vertegen woordigers van de gemeente en de bewoners zitting hebben, naar voren waren gebracht en ook zouden worden meegeno men. Ik pleit voor een apart bureau voor stadsvernieuwing waar in zowel het voorberei dende deel als het uitvoerende deel onder vallen. Dat ver kleint de laat die bewoners toch wel hebben van stadsver nieuwing." Zoals gezegd, geen wijk in Nederland die met stadsver nieuwing zit, heeft daar géén last van. Opgebroken straten, de slopershamer die panden naar beneden haalt en het con stante geklap van heimachi nes. „Ambtenaren in het stads kantoor hebben er nauwelijks weet van wat stadsvernieu wing allemaal teweeg brengt in een wijk," meent Van Kan. „Er wordt tien jaar lang ge- Bewonersdeskundige Van Kan heeft veel dingen be reikt die voor de buitenwacht onzichtbaar zijn. De uit zondering vormt de muurschildering van Ankie Man- ders op het Vriendschapsplein bouwd in een wijk. Een voorbeeldje: in de Fuit- onstraat wordt een bouwplan uitgevoerd maar Is even daar voor een nieuwe riolering aan gelegd. De straat wordt daar om tijdelijk dichtgegooid, en dat is te zien. De bewoners van die straat zitten vervolgens wel twee jaar lang met een straat die maar provisorisch is betegeld. Een ander aspect ls dat de bevolking verdunt, er komen steeds minder mensen in de wijk. De nieuwbouwhui-' zen worden gemiddeld door minder mensen bewoond. En dat heeft weer zijn gevolgen voor de voorzieningen. Minder, winkels, minder scholen. Bere kend is dat in Schiedam West binnen vijf jaar twee scholen zullen verdwijnen, mede door toedoen van de stadsvernieu wing." „De bevolking verandert ook," gaat Van Kan verder. „Het gezegde 'bouwen voor de buurt' gaat in Schiedam-West allang niet meer op. Dat hangt samen met het toewijzingsbe leid en de huursubsidie. Bewo ners van straten die worden gesloopt hebben zogezegd voorrang bij het verdelen van de nieuwbouw. Tegenwoordig is dat helemaal niet meer ze ker. Mensen die weinig geld hebben, vallen bulten de boot. De gemeente verschuilt zich achter het argument dat de overheid het toewijzen van huursubsidie strenger contro leert en dat fouten worden ver haald op de gemeente. Kijk naar Rotterds.m. Daar han teert men de regel dat iemand niet in aanmerking komt voor nieuwbouw als er een 'gelijk waardige' goedkopere woning voorhanden is. Dat 'gelijk waardig', daar zit 'em de clu want er zijn natuurlijk geèn oude goedkopere woningen die gelijkwaardig zijn aan de nieuwbouw. In Schiedam wordt zo niet gedacht en dat is Jammer."Op meer dan één ma nier is het werk van Van Kam zichtbaar in Schiedam-West. Al was het alleen al aam de twee muurschilderingen, die de wijk sinds niet al te lange tijd sieren. „De schildering op het Vriendschapsplein doet me nog steeds goed, als ik er lang loopt," vindt Van Kam. „Dat. is een zichtbaar resultaat van mijn inspanningen. Het zoeken vam sponsors, het selecteren vanneen ontwerp, dat was leuk om te doen. En dat geldt ook voor de tweede schildering óp wijkcentrum De Erker die door de gemeente is betaald. Er zijn natuurlijk veel meer minder zichtbare resultaten. Denk aan de perikelen rond de renovatie van de negentig wo ningen aan het Fabriplein. Met de strijd om een nieuwe reno vatie van de 213 St. Jozefwo ningen de grootste zatak de aif- gelopen jaren. Zeeën van tijd zijn daarin gaan zitten maar het resultaat is er dan ook natar. En dat hoort nu eenmaial bijk het werk vam een bewo nersdeskundige." 1 Uv;

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1