„Kijk toch om u heen" CDA-jongeren kwaad op Jonge Socialisten Bruno Zieger in Galerie Hachmang Boevenstreken' niet op school Flinke wactolijsl Driemaasstede i Meevallers dichten gat in de begroting IBls Inbreker in armen Woning brandt uit 'ÉÊm lil 'm _1_ JJL» „pv si Ah £kATlfif»hAfil (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA-Sehiedam en stemmen, het blijft gezellig maar vooral langdurig. Gister avond werkten de socialisten de doorgaans zo rustige jaarvergadering met het nodige rumoer af. Vier stemmingen voor onder meer een nieuw bestuur bleken goéd voor een vergadering tot middernacht. Het resultaat is dat de jongere gar de binnen de partij haar intrede doet in dat be stuur, er drie mensen worden afgevaardigd naar het landelijk congres en er onder de leden waar schijnlijk nu nog onduidelijkheidheerst over wie de afdeling Schiedam vertegenwoordigt bij het gewest. Achterban Bruno Zieger legt uit waar het in zijn werken om gaat. Hij exposeert in galerie Haghmang Moesman aan de Schie damse Lange Haven. (Fo to Arie W..penaar) Typisch 'PMiMi SPÉfJ?#® op komst TENDER PASSAGE THEATER TEERSTOOF POPPENTHEATER STADSGEHOORZAAL HARMONIE THEATERCAFÉ FILMHUIS JEUGDTHEATER SCHUURKERK m (II ■Ik V\ "M HET VRIJE VOLK Schiedam 14 OfNSDAG 11 NOVEMBER 1988 Fïm (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De jeugd moet worden ge leerd om actie te voeren. Ik geef het toe. Ik, ben het bij mijn kinderen ook. vergeten. Kijk nu eens om u heen. Ik schat dat toch zeker zestig procent van de aanwezi gen ver boven de veertig jaar oud is." PvdA-lid Jo Schaap had gisteravond geen beter moment uit kunnen kiezen om zijn. onrust over de vergrij zing binnen het socialis tische kamp aan de orde te stellen. Zijn wens werd even later enigzins ingewilligd toen het af delingsbestuur werd aangezuiverd met nieuw en_vooral jong bloed. Jonge garde doet intrede in nieuw Pvd A-bestuur De vroegere bestuursleden van de inmiddels opgeheven Jonge Socialisten stromen moeiteloos door naar het be stuur van de „moederorganisa tie", zo bleek gisteravond na de stemming voor een nieuwe be- SCHIEDAM „De jonge so cialisten hebben de moeder partij schaapachtig gevolgd en waren reeds verzopen voordat ze water hadden gezien." In deze bewoordingen reageert de jongerenafdeling van het CDA (CDJA) op het opheffen van de afdeling Schiedam/Vlaardihgen van de Jonge Socialisten. De jeugdige christen-democraten maken zich kwaad over een opmer king die de voorzitter van de Jonge Socialisten, Menno Sil- jee,- zou hebben gemaakt tij dens debliquidatie. Hij. wilde niet, dat de Jonge Socialisten tot een gezelligheidsvereniging la het CDJA zou verworden. „In een laatste wanhopige stuiptrekking heeft de voorzit ter van de jonge socialisten ge tracht zijn gezicht te reduen t'oor het CDJA een stoot onder dt gordel toe te. dienen," con cluderen de bestuursleden Paul Serringa en Peter Seis in het blad van het CDJA.„Hij heeft ons willen afschilderen als een gezelligheidsvereni ging en niets meer dan dat. Wij 'hebben echter geprobeerd politiek te combineren met ge zelligheid omdat de boog nu eenmaal niet altijd gespannen kan en moet zijn. Vreemd is dat we de Jonge Socialisten op verschillende gezellige evenementen hebben ontmoet. Het is namelijk zo, dat de Jonge Socialisten ons hebben willen copiëren, maar daarbij nooit door de moeder- partij serieus zijn genomen. Opheffing van de Jonge Socia listen is dus voor een groot ge deelte ook de schuld van de PvdA," aldus de CDJA-be- stuurders. Siljee toonde zich gisteren allerminst onder de Indruk van de uitlatingen van de jon ge christen-democraten. Hij had het blad niet gelezen stel de dat zijn uitspraken wat overdreven naar bulten waren gekomen. ,Jk heb hen inder daad wel vergeleken met een gezelligheidsclub maar daar stond nog meer omheen. Wij wilden ons nu eenmaal meer met politiek bezighouden. En dat we betutteld werden, nu, wij hadden inderdaad niet die zogenoemde horzelfunctie die de CDJA zich willen aanmeten. Wij hoefden niet persé tegen de schenen van le PvdA aan t> schoppen, al deden we dat heus wel." De Jonge Socialisten beslo ten bijna twee weken geleden de afdeling ten grave te dra gen wegens het gebrek aan be langstelling. Evenementen werden slechts door een hand jevol actieve leden bezocht. Een thema-avond met twee gastsprekers, waar alleen vijf bestuursleden zich lieten zien, deed uiteindelijk de deur dicht Volgens de CDA-jongeren heeft de PvdA „schijnbaar geen oog voor de jonge achter ban. Blijkbaar vindt deze par tij, waarvan de fractie in de Schiedamse gemeenteraad al in verregaande mate aan het vergrijzen is, het belangrijker om lang te blijven zitten dan te zorgen voor hun eigen achter ban die hen toch ooit zal moe ten opvolgen." De gevolgen zijn volgens Gerringa en Seis verder, „kwalijk" en zullen vol gens het duo niet lang uitblij ven. SCHIEDAM Bij Galerie Hachmang en Moesman aan de Lange Haven in Schiedam exposeert deze maand de Itali- aanse kunstenaar Bruno Zie ger. Hij toont daar het resul- taat van een experimentele speurtocht door de geschiede- v'l nis van de moderne kunst. In zijn werk zijn elementen sa- mengebracht uit verschillende perioden van de kunstgeschie- 4| denis van deze eeuw. Maar juist door deze samenvoeging fffheeft Bruno Zieger een geheel 4 éigen stijl'ontwikkeld. De in Venezuela geboren kunstenaar stelt in Schiedam, onder de titel 'Primario-Secun- i do' abstracte schilderijen ten toon. Hij gebruikt daarin voor- namelijk primaire kleuren, ge- combineert! met zwart, wit en j grijs. Bruno Zieger gebruikt strakke, geometrische vormen, maar deze behoeven niet nood- '4 zakelijk statisch te zijn. Door j vormen een minder egale structuur te geven, verkrijgt i de kunstenaar een bepaalde diepte en beweging in zijn schilderijen. De synthese van stijlen in het werk van Bruno Zieger geeft de schilderijen het ka rakter van een parodie. Ook experimenten met vorm en materialen dragen hiertoe bij. Maar blijkbaar voelt de kun- 4 stenaar ook de noodzaak om op het verleden terug te-grij- pen. Want in een catalogus over Bruno Zieger schrijft Gi- uliano Serafini dat het onmo- gelijk is om hedendaagse kunst te maken. De enige ma nier waarop een kunstenaar een eigen identiteit kan ver krijgen, is door terug te gaan naar het verleden Bruno Zieger, Primario-Se- cundo, tot en met 29 novem ber, bij Galerie Hachmang en Moesman, Lange Haven 50, Schiedam. Geopend: woensdag tot en met zaterdag van 11.00—17M0 uur. stuur. Jonge Socialisten ais Astrid Brouwer en Menno Sil jee werden gekozen naast an dere nieuwelingen als Maartje 't Hart en Ruud de Bruijne. De dagelijkse functies binnen het bestuur bleven weggelegd voor Hans Verlinde (voorzitter), Mari Dingenouts (secretaris) en Artemis Westenberg (pen ningmeester), De benoeming van de laatste ging niet zonder slag of stoot. Haar verslag over de uitgaven tijdens de kamerverkiezingen bleek voor de contrólecommis- sie niet helemaal duidelijk en kon niet worden goedgekeurd. Van fraude was in de verste verte geen sprake. Wel stelde het vroegere Eerste Kamerlid Jan Simons voor haar herbe noeming voorlopig uit te stel len. Als excuus droeg Artemis Westenberg aan dat haar voor ganger Ben Stuivenberg een „reeks bonnen" had ingeleverd waar niet één, twee drie een duidelijk beeld uit te destille ren viel. Vooral op aandrang van voorzitter Hans, Verlinde werd de penningmeesteres toch voor een tweede termijn aangesteld, hangende haar uit eindelijke verantwoording over de verkiezingsuitgaven. 4 De stemming over negen af gevaardigden voor het gewest verliep zoals dat bij de PvdA- Schiedam te doen gebruikelijk is. Pas tijdens de beraadsla gingen bleek dat er mensen ge kandideerd waren door het be stuur, zonder dat ze daar zelf iets vanaf wisten. Drie mensen trokken zich onmiddelijk terug en én lid wilde alleen als re serve gekozen worden. Na een eerste rumoerige ronde kon den slechts vier kandidaten worden aangewezen omdat dc kandidaten een absolute meer derheid (de kiezers vulden meerdere namen in) moesten behalen. Na geruime tijd was men er uiteindelijk uit, al kon niemand het lijstje met namen zonder enige aarzeling opsom men. Veel kritiek kreeg het be stuur, dat bij alle stemmingen de kandidaten had voorgesteld, te verwerken van Noor Sam- kalden. Zij vond dat het be stuur ni-.t ver genoeg had ge keken bij het stellen van kan didaten. „Je kunt wel overal raadsleden voor kiezen maar die mensen hebben het al zo druk. Neem mensen die nog niets binnen de partij doen. Be trek meer mensen bij de partij. Het bestuur had verder moe ten zoeken," betoogde zij. Haar kritiek kreeg wat schuchter bijval uitn de zaal. Hans Ver- linde vond dat het niet de taak van het bestuur was om op zoek te gaan en „mensen om te praten." De kandidaten werden door het bestuur zonder voor keur of commentaar aange dragen. Jan en Nel Verhoe ff in actie voor de kleuters van basisschool De Singel. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zeggen dat je ziek bent om lekker thuis te blijven, snoepjes pik ken, de poes stiekum plagen, vieze woorden tegen moeder zeggen, een kras in een auto maken en iemand zand in de ogen strooien. Kleuters van basisschool De Singel in Holy in Vlaardingen noemen dit "boevenstreken*. De boeven streken vinden ze „niet zo erg". Nou ja, op die kras en dat zand na dan. Dat bleek gisteren tijdens en na de voorstelling 'Trudy was he re', die de artiesten Jan en Nel Verhoeff (broer en zus) op de school brachten. De Verhoeffs wisten "boe venstreken' uit de taboesfeer te trekken. In Miamy-Vice en Hill Street Blues is de mis daad hard. In "Trudy was he re' waren de boevenstreken heerlijk, spannend en ver kwikkend. Nel Verhoeff trok onmiddellijk de kinderlijke aandacht toen zij aan het be gin van het stuk heel zacht begon te praten en Jhaar lip- pen guitig tuitte. Haar ver tragende, bezwerende en staccato-achtige bewegingen brachten veel spanning. Ging zij iets stelen, dan brak de kinderen het zweet uit. Het werd zo knap gespeeld; alleen de gebruikelijke 'angst-bolus sen' werden niet gedraaid. Tegelijkertijd hebben Jan en Nel de twee typetjes, Tru dy van der Boevenstreken en Frederik, zo dik aangezet dat de kinderen kunnen zien dat het maar spel is. De figuren doen denken aan het Itali aans typentoneel uit de 17e eeuw. Ze zijn daarin perfect geregisseerd door de drama turg Sandor Góra. Verder be trokken ze de kinderen bij het spel door ze net als bij poppenkast a'lerlei dingen te laten roepen. Ze mochten 'schelden' met woorden als uitgeperste sinaasappel, ap pelflap, kakkerlak en zo meer. De hilariteit was groot Het bleek niet te vermijden dat een enkeling toch moest huilen van die vrolijke boel. De spanning werd een mels- ke te groot, toen het spelende tweetal een ballon liet knal len. „We zijn de klassen in gegaan om te vertéllen dat het verhaal niet echt is," legt Nel uit. „Maar het blijft moeilijk. Ze wéten dat het spel is en tegelijkertijd grijpt de spanning hen beet. Dat is het interessante van spelen met kinderen." Het verhaal van "Trudy was here' is betrekkelijk sim pel. Trudy, die de tweeslach tige karakters van heks en lieve, vergoeilijkende oma in zich heeft, ziet in haar tover- bol een heel brat f jongetje. De jongen heet Frederik.' Trudy bedenkt aat ze Frede rik maar eens een paar boe venstreken moet leren. Suc ces blijft uit, want Frederik is daar veel te netjes voor. Hij kan niet pikken en niet schelden. Aan het slot verzint hij toch nog een streek.' Hij gaat spelen met de glazen to- verbol van Trudy, die daar door verstijft Dit is tevens het einde van het verhaal. Voor de kinderen was het open einde een wat bittere pil. Troost vonden ze in het nageprek met de artiesten, waarbij ze zelf een stukje boeven-toneel mochten spe len. Een van de juffrouwen sommeerde de artiesten wel alle boevenstreken van de kinderen weer mee te nemen. Op school hoorden die im mers niet thuis. Jan en Nel Verhoeff wer ken als vrijwilligers voor de stichting Kunstzinnige Vor ming Nieuwe Waterweg Noord. Ze gaan met hun voorstelling en een daaraan gikopppeld lesprogramma langs de scholen. SCHIEDAMEén 16-jarige inbreker liep zondagmiddag letterlijk in de armen van een van zijn slachtoffers. De jonge man was bezig een kelder in de Willem Brouwerstrant open te breken, toen één van de be woners beneden een kijkje kwam nemen. De jongen, een inwoner van Schiedam, wilde op de vlucht slaan maar liep daarbij tegen de bewoner aan. Deze hield de jongen vast ter wijl anderen de politie waar schuwden. SCHIEDAM Een uitslaan de brand heeft zaterdagoch tend vroeg een pand aan de Lange Singelstraat voor eén deel in as gelegd. De woning was onbewoond. De brandweer had bijna een uur nodig om het vuur te blussen. De spuit gasten maakten gebruik van vier bluswagens. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. Er zijn aanwijzingen gevonden dat er onlangs nog iemand in het huls heeft geslapen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het verpleeg tehuis Driemaasstede in Schie dam kampt met een flinke wachtlijst. Eind vorig jaai stonden er 106 ouderen inge schreven voor een plaatsje, zc blijkt uit het jaarverslag over 1985. De mensen die dat jaar het geluk hadden te worden opgenomen, hadden gemiddeld bijna een jaar op de lijst ge staan. De leiding van bet te huis noemt het cijfer „geflat teerd" omdat er met spoed en kele mensen zijn opgenomen die niet op de lijst hadden ge staan. Het tehuis had aan het eind van '85 287 bewoners. Geduren de het jaar was het verloop aanmerkelijk groter dan in '84, Er werden in totaal 174 men sen opgenomen. Dat was 65 meer dan het jaar ervoor. Meer dan de helft van de nieu we bewoners woonde voor de opname nog thuis. De Raad van Commissaris sen en de directie tonen zich in een begeleidend schrijven bij het jaarverslag gematigd en thousiast over het verloop van 1985. .Misschien veelzeggend is het feit dat het jaarverslag niet wordt geopend met een be schouwing over de financiële situatie," aldus de commissa rissen en de directie. „We ra ken wellicht gewend aan de be- Verpleegtehuis Driemaasstede waar vorig jaar 106 ou deren stonden ingeschreven voor een plaatsje. (Foto Arie Wapenaaar) zuirdgingen in een sector die, wij moeten dat helaas consta teren, politiek niet meer zo in teressant is." De tehuis-leiding klaagt in het begeleidende woord verder over de volgens haar verslech terde arbeidsvoorwaarden voor het personeel. Als voor beeld wordt de koopkracht ge noemd die zou zijn achterge bleven bij vergelijkbare func ties in het particuliere verzor gingswezen. „Begin dit jaar bedroeg dit verschil ongeveer tien procent," aldus het jaar verslag. Het tehuis telt omge rekend naar full-time betrek kingen 283 arbeidsplaatsen. Bij de leiding werd in het verslagjaar slechts één enkele klacht Ingediend. Een bewoner was kleding kwijtgeraakt. Het tehuis vergoedde de geleden schade. 'Agnes van God' met .v.l.n.r. Linda van Dyck, Henny Orri en Marie-Louise Stheins: vrijdag 11+ november in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. (Foto Jutka h'ona). >"s 4 V -y schap, geioof, ongeloof en dood. Regie: Ben Verboog, Jn- speel-voorstelling.-Aanvang 20.15 uur. Toegang 16,-r Pas 65 en CJP 11,-: Stadsgehoor zaal, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Donderdag 13 november staat een oude bekende in het Schiedamse theatercafé De Tender. Het Gijs Hendriks kwartet speelt dan stukken van saxofonist Hendriks zelf of im proviseert er lustig op los. Be zetting: Michael Herr, piano; Bert van Erk, bas; Clarence Becton, drums en Gijs Hen driks, saxofoon. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Theatercafé De Tender, Passa ge 9-13, Schiedam. Willem Nijholt treedt zaterdag 15 november op in het Schie damse Passage Theater. Vol gens sommige kranten met 'Een show van jewelste' of 'Een razendknappe show'. Aanvang 20.15 uur. Toegang 22,-; 19,- en 16,-; Pas 65 en CJP 2,50 reductie. Passage Thea ter, Passage 9-13, Schiedam. Gonny Sanders en Hans Lan- geree, bekend van de mime in Sesamstraat, spelen onder de artiestennamen Sanders Ko woensdag 12 november 'Het bewegend papier1 In de Roo Roosenzaal van het Passage Theater. In dit kinderprogram ma (4-10 jaar) heeft de schrij ver Sanders moeite met het schrijven van een verhaal. Dan begint het papier te bewegen. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ3,50. Passage Theater, Pas sage 9-13, Schiedam. Doris Baaten en Bas Odijk brengen vrijdag 14 november 'De kinderen van Mére Santona', een muzikaal kleinkunstpro- gramma op tekst van Ivo de Wijs, Ruud Weissman en An- tolne Uitdehaag. Doris Baaten (theaterschool Amsterdam) werkt sinds 6 jaar mee aan Se samstraat. Zij speelde onder meer in 'Fien' en 'Tussenlan ding in Teheran'. Bas OdIJk (conservatorium Amsterdam) begeleidde onder meer (scha Meijer en Jenny Arean. Aan vang 21 uur. Toegang ƒ9,-; CJP en Pas 65 1,50 reductie. 'In volle bloei', de titel van de nieuwste LP van 't Kliekske, is tevens de naam van het pro gramma, waarmee deze Vlaamse groep in het seizoen 1986/-87 door België en Ne derland toert. Op zaterdag 15 november in Theater De Teer- stoof te Schiedam. Bestaande liedjes en eigen repertoire, ge speeld op dertig verschillende Vlaamse instrumenten, varië rend van rietfluitje tot hommel, draailier en doedelzak. Aan vang 21 uur. Toegang 12,50; CJP en Pas 65 2,50 reductie. Theater DeTeerstoof, Nleuws- traat 12, Schiedam. Erica Burgerjon speelt zater dag 15 november 'Pam en de giraf voor kinderen vanaf 4 jaar. In een bos komt een jongetje een freurlge giraf zon der lange nek tegen. Aanvang 14.30 uur. Toegang 3,50. Theater De Teerstoof, Nieuws- traat 12, Schiedam. Linda van Dyck, Henny Orri en Marie-Louise Stheins spelen vrijdag 14 november 'Agnes van God'. Een onderzoek in een klooster na de vondst van een dode baby leidt tot indringen de vragen over leven, weten- 'Largo Desolato' van de Tsjechi sche schrijver en Erasmusprijs 1986-winnaar Véclac Havel wordt op dinsdag 11 november gespeeld door het Britse gezel schap The Bristol Old Vic in de Harmonie te Vlaardingen. Een filosoof, voor velen symbool; van de opstand, kan niet aan de verwachtingen ve'doen van de mensen die tegen hem op kijken. Aanvang 20.30 uur. Toegang 15,-; Pas 65 en CJP ƒ10.-. Marijke Boon speelt vrijdag 14 november 'Liever gladiolen': le vensliederen, geïllustreerd door dertien kunstenaars. Aan vang 20.30 uur. Toegang ƒ12,50; Pas 65 en CJP 10,-. Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. In theatercafé Harmonie speelt vrijdag 14 november na afloop van de voorstelling in dé Har monie de groep 'Warming Up' jazz, bop en latin. Bezetting; Tjakkelina Vrijthof, zang; Ben Van de Sluys, drums; Leo Mo lendijk, gitaar; Marcel van der Zwet, sax; Remus Aussen, bas en Frans Carre, keyboards^' Aanvang circa 22.30 uur. Toe gang gratis. 'Het teken van het beesf van Pleter Verhoeff draalt donder dag 13 november in Filmhuis; Harmonie. Nederlandse speel film, gebaseerd op authentieke gegevens over een viervoudige moord in 1929 in Grootegast. Vrijdag 14 en zaterdag 15 no vember draait 'Abel' van Alex van Warmerdam. Evsneens een Nederlandse speelfilm over een jongeman, die op 31- jarige leeftijd uit het huis van zijn ouders wordt gegooid. Aanvang 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Filmhuis Harmonie, Schiedam seweg 51, Vlaardingen. Woensdag 12 november een doe-middag voor kleuters en theater voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. 'Vandaag ben Ik eenIs het thema van de doe-mlddag voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar. Met spelle tjes en toneel. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ3,50. Op hetzelfde tijdstip begint 'VB- la vuilnisbak' door theatergroep Carrousel. Bess, Edna, Jack en Davy in de achterbuurten van Londen. Toegang ook 3,50. Jeugdtheater Harmonie, Schie damseweg 51. Vlaardingen. Donderdag 13 november draait 'Casablanca' in het Schuurkerk- theater te Maassluis. Humphrey Bogart en Ingrld Bergman in de bekende 40 jaar oude film, die ten tijde van de Tweede Wereldoorlog in de Afrikaanse vrijhaven Casablan ca speelt. Aanvang 14 en 20,30 uur. Toegang 5,-; Pas 65 2,50 (middag); 7,50; Pas 65 en CJP 6,- (avond). Theater De Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. SCHIEDAM Meevallers dankzij onvoorziene prijsdalin gen en enkele kortingen op be grotingen van gemeentelijke diensten. Dit zijn de voornaam ste oplossingen die het college van Burgemeester en wethou ders van Schiedam aandraagt voor het vullen van een gat in ae begroting voor volgend jaar. Volgende week buigt de gemeenteraad zich in de jaar lijkse begrotingsbehandeling onder meer over een lijst van zestien punten waarmee wet houder Aad Wiegman 2.9 mil icien gulden wil uitsparen. In de t is vooralsnog geen sprake n maatregelen waar het pu- uliek iets van merkt. Wiegman had dit bij de presentatie van de begroting al voorspeld. De echte bezuinigingen zijn pas begin volgend jaar te ver wachten. In de januari verga dering van de gemeenteraad komt het college met voorstel len om een tweede gat op de begroting van 2,6 miljoen gul den te vullen. Dit laatste tekort moet via de zogenoemde Her- overwegings Operatie (HOP) worden aangevuld. In de lijst van „Interne" bezui nigingen die gisteren werd ge publiceerd is als grootste post opgenomen de meevallers door prijsdalingen. BIJ elkaar, zijn deze goed voor ruim 1,3 miljoen gulden. Een andere, nog niet veiwerkte me- aller zijn extra inkomsten via de arf- pacht van drie ton. De aanleg van de trambaan naar Woud- hoek blijkt voor de gemeente 350.000 gulden goedkoper te zijn uitgevallen. '4 ijl ti'. r-t vryrr.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1