Calorie-arme hotdog Om ontslagplannen PvdA heeft de crisis uitgelokt' Zilveren Duimen Eigenhandig- hobby wedstrij d Kamer wil twee extra tunnels Staking bi Smit-Lloyd breidt zich langzaam uit Een lichtwegend geschenk Vijf man vast voor hasjhandel Maassluis claimt schade bij Rotterdam 'Vlaardingse nachtmerrie' Politie van Ridderkerk vindt wapens Hogere winst Stad Rotterdam DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 Wat is er tegen zo nu en dan een patatje? Helemaal niks, tenminste dat zeggen de doktoren. Verorbering vart junkfood hoeft geen stress te veroorzaken. Het kangeen kwaad, als je je tenminste matigt. Deze Rotterdammer heeft daar voor de perfecte formule gevonden. Ooit eerder een man met een zak frites en zo'n calorie-arme hotdog gezien(Foto Max Milikan) (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De Vervoersbond FNV heeft gisteren gekapt met het overleg met overheden en werkgevers over de stukgoedsector in de Ne derlandse havens. De hond is boos over de hou ding van werkgeversorganisaties bij de onder handelingen over technologie-overeenkomsten en over de werkgeversplaiwn voor gedwongen ont slag voor honderden stukgoedwerknemers in de Rotterdamse haven. vervolg voorpagina Het Vlaar- dingse PvdA- minderheids- college. Rechts voor Kees van der Windt, die als laatste aan schoof: „Wij vinden, dat de verantwoor delijkheid bij CDA en VVD ligt." (Foto Arie Wape naar) Concessies. De vier Zilveren Duim-winnaars met hun trofee ën: v.l.n.r. dhr. Van Solm, mevr. Schaarman, mej. Olthoff, dhr. Van 't Hout. (Foto John de Pater Zelfmaakmode deze briefweger/ keukenweegschaal. Hij is voor u, ais u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En. de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis! NIEUWE ABONNEE: NAAMVOORL.... ADRES POSTCODE.....HUISNR PLAATS TEL............ VdK Uiltje WEEGSCHAAL WVuUvdl! STUREN NAAR: NAAMVOORL.... I ADRES POSTCODEHUISNR- PLAATS. i DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22,65 (ACCEPTGIROKAART)' ENKRIJGTDE KRANTEERSTAGEL GRATIS. m (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS „Wij heb- .ben Rotterdam op een vriendelijke manier de wacht aangezegd." Met de ze woorden omschrijft de Maassluise burgemeester J. van Es de schadeclaim die Maassluis bij Rotterdam gaat indienen. Maassluis heeft gisteren besloten Rot terdam aansprakelijk te stellen voor het leveren van ernstig verontreinigd ha- venslib bestemd voor de woningbouw. De nu ontstane bodem verontreiniging dreigt Maassluis tot de bedelstaf te brengen. Daarom wil de gemeente de financiële schade op Rotterdam ver halen. Maar ook het rijk zal door Maassluis worden aangsproken. „De belangen van Rotter dam zijn dezelfde als van Maassluis. We zouden sa men naar het rijk moeten gaan om daar de schade te claimen. Ik hoop van gan ser harte dat dit mogelijk wordt," zegt burgemeester Van Es. Milieuwethouder I. van der Knaap drukt zich min der diplomatiek uit. „Wij zitten aan het eindpunt van het Europese riool. De 33.000 Maassluise burgers hoeven niet voor alle gevol gen daarvan op te draaien. Elat gaat mij te ver. Rotter dam heeft het economisch hart van Nederland klop pend gehouden. Daar heb ben alle Nederlanders van geprofiteerd, daarom zou het rijk alle kosten van de verontreiniging moeten be talen." Sanering van de veront reinigde grond in de Steen- dijkpolder (ongeveer 800 woningen) gaat tussen de 100 en 300 miljoen gulden kosten. De gemeente Maas luis zegt dat., sinds 1981 te weten dat de grond in de nieuwbouwwijk verontrei nigd "is. Dat zou inhouden dat de gemeente net binnen de verjaringstermijn van vijf jaar heeft gereageerd. - Het Maassluise gemeen tebestuur vreest in de toe komst te moeten opdraaien voor tien percent van de sa- neringskosten. Ook hangt Maassluis een schadeclaim van de bewoners van de Steendijkpolder boven het hoofd. Deze zaak is in be handeling bij de Rotter damse rechter. De bewo ners eisen elk een schade vergoeding van ongeveer 30.000 gulden om de waar- dèdaling van de koophuizen i te compenseren. Zo'n schaderegeling zou Maassluis rond de 24 mil- joern gulden gaan kosten. Als de rechter beslist, zolals in soort gelijke gevallen in Dordrecht en Den Haag ai is gebeurd, dat Maasluis in derdaad aansprakelijk is dan heeft de gebeente nu de mogelijkheid geschapen de zwarte piet naar Rotter dam door te spelen. i RIDDERKERK De ge meentepolitie van Ridder kerk heeft bij een huiszoe king.bij de 66—jarige J. B. een aantal vuurwapens, te lescoopvizieren en een flin ke .hoeveelheid munitie in beslag genomen. B. zelf is voortvluchtig. De huiszoe king werd verricht naar aanleiding van een misluk te moordaanslag die zijn 46—jarige echtgenote M.L. B. ,op hem heeft gepleegd. Vorige week dinsdag tij dens een zoveelste ruzie over de boedelverdeling haalde zij een pistool uit haar handtas en schoot zij op haar echtgenoot. Zij mis te echter en vluchtte de wo ning uit. De volgende dag is zij door de politie in Dor drecht aangehouden. 4 Tijdens het verhoor bleek dat ook B. niet vrijuit ging. Hij zou zijn vrouw en twee kinderen verscheidene ma len met de dood hebben be dreigd. Mevrouw B. is in middels weer op vrije voe ten gesteld. ROTTERDAM Het as- surantieeonceern Stad Rot terdam heeft in de eerste negen maanden van dit jaar 4,3 percent méér winst behaald en kwam uit op bij na 38 miljoen gulden. Per 1 december zal een 'tussendi- vidend' worden uitgekeerd van ƒ2,60. FN V-bond uit overleg stukgoed De bond adviseert het rijk en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam te stoppen met sub sidies en kredieten voor de stukgoedsector. „Wij beogen hiermee onder andere te voor komen dat opnieuw een RSV- debacle onstaat. Wij wensen daarvoor niet verantwoorde lijk te zijn," aldus de bond. „Als straks geen overeen komsten worden bereikt over het behoud ei de kwaliteit van werkgelegei.neid bestaat de kans dat de herstructurering van het stukgoed niet van de grond komt. Dan is het over- antwoord om door te gaan met „Wij vinden, dat de verant woordelijkheid bij CDA en WD ligt," licht Kees van der Windt, die in mei als vierde wethouder in Vlaardingen aan schoof, het besluit toe om op te stappen. „Die hebben de begro ting afgestemd. Dat kun je niet doen zonder aan te geven, hoe je de oplossing ziet." De Socia- listiese Partij (SP) heeft voor hem afgedaan: „Met de SP kun je geen consistente lijn uitzet ten. Da's toch wel een teleur stelling." Remi Poppe schampert over deze opmerking: ,JDe PvdA heeft jarenlang moeiteloos compromissen gesloten met CDA en WD. Bij de wethou ders-verkiezing heeft ze toege zegd, dat ze bij alle bijzondere dingen met ons overleg zou plegen. Dat is in het afgelopen half jaar nooit gebeurd. Ons wordt verweten, dat wij gaten in de begroting schieten. Maar er zijn honderden gemeenten in Nederland met een niet slui tende begroting ook in ste den waar «.DA en WD de bo ventoon voeren." Ook CDA en WD krijgen van hem een veeg uit de pan. „Het is nog nooit vertoond dat partijen een stad onbestuur baar maken louter en alleen omdat ze zelf in het college willen zitten. Madern (WD- fractievoorzitter) vond het zelfs een uitstekende begro ting. Ik denk dat het heel erg ingewikkeld gaat worden. Maar dat zoeken ze maar uit. Wat wij willen, is duidelijk en DELFZIJL De politie in Delfzijl heeft zondag en maan dag in samenwerking met de politie van Rotterdam vijf mannen, drie in Rotterdam en twee in Delfzijl, aangehouden die er van worden verdacht be trokken te zijn geweest bij een grootscheepse handel in hasj. Afgelopen donderdag werd in twee vrachtwagens in Delfzijl bijna zesduizend kilo hasj aan getroffen met een geschatte waarde van tien tot vijftien miljoen gulden. Vorige week hield de politie al vijf mannen aan die ook worden verdacht bij de hasj-handel betrokken te zijn geweest. Daarvan zijn er inmiddels twee vrijgelaten. Een woordvoerder van de politie in Delfzijl kon geen na dere bijzonderheden geven over de manier waarop de ver dachten betrokken zouden zijn bij de hasj-handel. daar zullen wij voor blijven knokken." Dat de heropende college-on derhandelingen niet gemakke lijk zullen worden; daar zijn de Vlaardingse Grote Drie het over eens. „Onze voorkeur gaat uit naar een twee-partij- encoilege. Als het niet anders kan drie partijen, maar niet tot elke prijs," zegt Kees van der Windt. Neijssel (WD) is bang dat de PvdA (die hij "Partij van de Arrogantie' noemt) „hoog te paard zal willen blijven zit ten." „Als zij blanco aan tafel komen, valt er te praten," zegt hij. „Maar de PvdA is niet erg goed in het doen van conces sies. Wij willen er graag uitko men, wij zijn geen bikkelharde onderhandelaars. Wel zullen wij het deze keer anders doen, want de vorige keer zijn wij bij de afspraken die wij met de PvdA hebben gemaakt, genept. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat wij toen tien zetels hadden en nu zes." CDA-fractievoorzitter Aart Kool herhaalt, wat hij gisteren tegen onze krant verklaarde: „Wij hebben bij voorbaat ge zegd, dat het niet goed zou gaan als je de steun nodig hebt van de SP." Hij vraagt van de Partij van de Arbeid 'een daad van respect': „De PvdA zou moeten zeggen: 'Wij gaan te rug naar het moment, waarop wij begonnen zijn. Wij hebben 't verkeerd gedaan. Wij zuilen nu als grootste partij met de andere partijen een college vormen, dat rust op een stevi ge meerderheid in de raad." Zowel Neijssei als Kool be nadrukken, dat de maat voor beider partijen goed vol is, „Er is wel wat gebeurd," zegt Kool, „Een begroting afstemmen doe je niet zo maar. Daar moesten we heel wat voor overwinnen." En Neijssei verzucht: „De PvdA lokt onze onverzettelijke houding uit. Ik word er soms niet goed van." het beschikbaar stellen van ge meenschapsgelden," aldus be stuurder K. Marges van de Vervoersbond FNV. Het gaat hierbij om het lan delijke overleg over herstruc turering van de stukghoedsec- tor in ons land, waarbij de Ne derlandse Herstructurerings maatschappij is betrokken. Daarnaast blijf "e Vervoers bond FNV nog eeds met de werkgevers prat over de sa nering van het stukgoed in de Rotterdamse haven. Die ge sprekken vinden plaats in de Commissie De Boer (voorheen Van der Louw) VLAARDINGEN Geen goed woord hadden Schiedam- se politici gisteravond over voor de gebeurtenissen in Vlaardingen. In de algemene beschouwingen werd smalend en tegelijk sterk afkeurend ge sproken over de politieke ver wikkelingen in de buurge meente. „Een smet op het bla zoen van alle, zichzelf respec terende partijen," vond bij voorbeeld WD'er Gerard Ver- hulsdonk. De Schiedamse bonbonver koper staat bekend om zijn pit tige uitdrukkingen. Hij noem de het wegstemmen van de be groting „de nachtmerrie van Vlaardingen" en verwacht, dat het een uitstraling zal hebben naar Schiedam. „De hogere overheid zal moeite hebben de ze regio serieus te nemen. Wij hopen dat de stad, waar wij veel samenwerkingsverbanden mee hebben, weer snel volwas sen wordt." Ook Adri Reijnhout (D66) trok de rijpheid \an de Vlaar dingse politici in twijfel. „Het is een volstrekt onvolwassen gedrag," stelde hij. Vrijwel al le andere politici die aan het woord kwamen, verwezen met enige spot naar de Vlaardingse verwikkelingen. In Schiedam werd gister avond traditioneel rustig de eerste ronde van de begro tingsbehandelingen afgewerkt. De beraadslagingen stonden in schril contrast met de verhitte discussies in de Vlaardingse gemeenteraad. Schiedam staat er, met haar eensgezinde colle ge van PvdA en WD, om be kend een rustige raad te heb ben. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onder grote belangstelling reikte de heer G. Verschoor, direc teur van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, gis teravond in de cocktailzaal van het tentoonstellings complex Ahoy' de Zilveren Duimen uit aan de prijswin naars van de door de ACR en Beurs Eigenhandig geor ganiseerde Kreattek Hobby wedstrijd. Ruim 200 deelnemers overleefden de voorselectie, die op 25 oktober plaats vond. Een deskundige jury had nachtrust gemist en hoofdpijn getrotseerd om tot de uiteindelijk uitslag te komen. Een niet geringe op gave om in elk van de vier categoriën een winnaar te kiezen uit de tientallen in zendingen. Daaronder zaten zeer fraaie handwerken, fo to's, olieverfschilderijen, schaalmodellen, kledings tukken, poppen en wandkle den. Elke geselecteerde deel nemer werd beloond met een fraaie oorkonde. In de categorie foto en dia werd de kleurenfoto 'punker met hond' van de heer H. van Solm (66) uit Spijkenisse overtuigend winnaar. Het was de eerste keer dat deze vanaf zijn zestiende foto graferende amateur een prijs won. De tweede Zilveren Duim was voor de heer H.B. van 't Hout (51) uit Rotterdam met zijn oud-Hollands scheepsmodel van een Wie- ringer ark. Het geheel uit afvalmaterialen opgebouw de Zuiderzeeseheepje kreeg de hoogste eer in de catego rie hobby en model. In de categorie zelfmaak mode won de 19-jarige scholiere Siivy Olthoff uit Hellevoetsluis niet alleen de Zilveren Duim maar ook de door Beurs Eigenhandig be schikbaar gestelde naaima chine. Haar geheel uit oude restjes wol, leer en suède gemaakte trui kreeg de prijs vanwege de perfecte materiaalkeuze en het ge durfde contrast. De Helle- voetsluise toonde zich blij verrast met de door Gerard Verschoor in ruil voor een kusje overhandigde trofee. In de laatse en tevens zwaarste categorie: creatie ve vrijetijdsbesteding, kreeg Gerda Schaarman- Rijsdijk (36) uit Baren- drecht de vierde Zilveren Duim voor haar 'ogen schijnlijke vreemde we zens', die volgens het jury rapport een prefecte har monie van mens en kleding uitbeeldden. „Een absoluut droombeeld," aldus het rap port. De Inzendingen zijn nog tot en met 23 november op de Beurs Eigenhandig ip het tentoonstellingscomplex Ahoy te bewonderen. ROTTERDAM De Kamer van Koophandel in Rotterdam wil niet één, maar twee extra oeververbindingen ten westen van Rotterdam. De Kamer heeft de Raad voor de Water staat laten weten dat zij graag zowel de tweede Beneiuxtunnel als de Blkankenburgtunnel ziet worden aangelegd. In dat ge val moet de Blankenburgtun nel er als eerste komen. Vol gens de Kamer kleven er aan de aanleg van één van de tu:< neïs nog zoveel voorname...ijk verkeerstechnische nadelen dat de aanleg van een tweede tunnel wordt gerechtvaardigd. Tijdens een gecombineerde vergadering van de Staten commissie Verkeer, Ruimtelij ke Ordening, Volkshuisvesting en Milieubeheer op 24 novem ber zal een advies over de tweede oeververbinding ten westen van Rotterdam moeten worden geformuleerd. Op grond van dat advies zal op 2 december het college van Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland een standpunt in deze zaak bepalen. De gemeente Rozenburg, de felste voorstander voor aanleg van de Blankenburgtunnel, zal voor inwoners die bij de ge combineerde commissiever- gadsering aanwezig willen zijn, het vervoer naar Den Haag organiseren. ROTTERDAM De zeelie denstaking bij Smit-Lloyd, een dochter van Smit Internationa le, begint zich langzaam maar zeker uit te breiden. Dit heeft bestuurder E. Sarton van de zeeliedenvakbond FWZ van morgen meegedeeld. De staking begon gisteren op vier schepen van de rederij, die werkt ten behoeve van de off-shore-industrie, en breidde zich in de loop van de dag uit tot acht schepen. Inmiddels zijn al elf schepen bij de sta king betrokken. Tien schepen liggen stil in havens en het elf de vaart op halve kracht. „Dat schip is op zee en dan kan er dus niet echt worden ge staakt," zegt Sarton. De staking is maandagmor gen door de FWZ uitgeroepen uit protest tegen reorganisatie plannen van de Smit-Lloyd-di- rectie. Die wil het zeeliedenbe stand terugbrengeh van 570 naar 389 man. Dat zou 125 ont slagen vergen. Juist tegen ge dwongen ontslagen verzet de FWZ zich. De ontslagen zijn volgens de bond niet nodig. De rederij zou meer mensen nodig hebben dan het aantal waar van de directie nu uitgaat. Volgens Sarton heeft de Smit-directie maandag gepro beerd bemanningsleden die op het ogenblik verlof hebben over te halen te gaan werken, zodat de schepen waarop ge staakt wordt alsnog kunnen uitvaren. „Voorlopig is de di rectie niet succesvol geweest. In ieder geval gaan onze leden de schepen waarop gestaakt wordt niet bemannen." Vol gens de FWZ liggen in de ha vens van Rotterdam, Singapo re, Aberdeen en Great Yar mouth telkens twee Smit Lloyd-schepen stil en in de ha vens van Velzen en IJmuiden één. Directeur AA.W. Pruijm- boom van Smit Lloyd houdt vol dat in totaal op 'slechts" ze ven schepen van de rederij wordt gestaakt. Hij erkent dat de directie maandag werkwil ligen heeft gezocht voor één van haar schepen in Rotter dam. Smit en de FWZ zijn volgens Pruijmboom in een patstelling terecht gekomen, doordat de bond onverkort vasthoudt aan de stelling dat er geen gedwon gen ontslagen mogen vallen. De directie acht ontslagen „on ontkoombaar" als gevolg van de malaise in de off-shore. Directeur Pruijmboom zegt dat Smit-Lloyd de komende dagen het initiatief zal nemen om tot nieuwe gesprekken te komen, indien de bond dat niet zelf doet. HA Vul sn. Nrn> ui en i»u* oonnn op«n «nvetop na* Hei Vrie Vo* ild atornemecjefwlrrwii&itw AnNrtxyönonrnef 1579, 3000 VB RottercWn D« posü©o«l betalen wtf «sa» sas» am eaa fsm wsas ons «as tsm mm ma am am mk* ea» mkss m

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1