Goud voor adjudant TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF sOaolderop WARM WATER WONDER VAN M 990 \m^27}o vink&co DAALDEROP DOET EEN BOEKJE OPEN m OVER WARM WATER netzovoordeug.welzoMröuwbaar. VERGELIJK ONZE PRIJZEN! j Ll i l LI Waakhond opgesloten autowielen weg SPUITBUS AUT0LAK BRANDBLUSSER SPATLAPPEN VOETRt Ml SPEAKERS Komt u eens langs en maak kennis met ons Vaillant vakmanschap. ENERGIEWEG 11—12 VLAARDINGEN. TELEFOON 4342400 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bejaarden met het amnestisch syndroom, in de volksmond zijn dat dementen, hebben weinig contact met de buitenwereld. Naar mate zé ouder worden, wordt hun blikveld kleiner eh gaan ze zich minder interesseren voor de din gen om hen heen. Dat maakt het voor ziekenver- zorgsters over het algemeen moeilijk om contact te krijgen met demente bejaarden; heel vaak'wil len of kunnen deze mensen niet meer praten. Kinderspelletjes Creatief therapeute Helma van de Staay: moeilijk." (Foto ArieWapenaar) ,Coriidci(krljgen door middel van taal is U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals; lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ★ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwingen etc. ★vernieuwingen van dakbedekkingen, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmateriaal verwerken, al naar gelang uw wens ★elektrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaat selijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. i'*\ WARMWATERKOMFORT OP ZIJN VOORDELIGST Dementie Voelboeken Adjudant A.G-. de Vette krijgt van zijn haas,'commis saris P. van den Hengel, een presse-papier: met het korpsembleem. (Foto Arie Wapenaar) Kleine beschadigingen bent u zeil Ue baas. v.a. jg°i Wees brand snel meester met deze eerste - Bal klas poeder- P blusser. #UB Navulbaar Am A f rnuW auto verfraaid en langer '1 k schoon. Fiesta en Escort Makkelijk in te bouwen. Een machtig geluid voor Escort '80-'85 I Iff! Escort'86 WÊ f 89,- Doordacht Dynamisch. mm*? TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF 'Met spelletjes probeer je de mensen bij de wereld te houden' „Contact krijgen door mid del van taal is moeilijk. En je kunt ook niet de hele dag zegr gen 'lekker weertje hè?' of 'lek- ker geslapen?'. Ja, je kunt èen arm om iemand Keen leggen, maar dat houd je ook niet de hele middag vol. Nee, een goe- de manier" om contact té ma ken zonder woorden, is spelle- l tjes doen." Dit zegt Helma van J dé Staay (30), creatief thera- j peute ih het verpleeghuis Drie- maasstede in Schiedam. Woensdag 3 december opent het verpleeghuis een toko- theek„Niemand zal weten wat i dat betekent," vermoedt Hel-, I ma, „want de naam tokotheek bestaat niet; Vroéger zat hiér een winkeltje waar de patiën- ten ijs, sigaretten en snoep konden kópen, dat heette dé to-. ko. We hebben simpelweg be- sloten er 'theek' achter- te I plaatsen, zodat het herkenbaar is en blijft," jij De tokotheek is een verza- j meling van materialen, die.ge- bruikt kunnen worden door pa- j„ tiënten en verplegend perso- neel. Er is een spelletjesafde- ling, een bibliotheek met groot- H letterboeken, een afdeling me dische boeken voor het perso neel en een rek met muziek- cassettebandjes. De spelletjesafdeling, die niet meer beslaat dan één wand, is aangepast. Helma van de Staay: „Er is praktisch geen spelmateriaal op de markt voor psycho-geriatische pati ënten. Spelletjes worden nog steeds alleen voor kinderen ge maakt. Tegenwoordig is er ook .wel wat materiaal voor geeste lijk gehandicapten, dat gericht is op de zintuigen. Het is vaak groot, en grof en makkelijk te hanteren, dat proberen we hier zoveel mogelijk te krijgen, om dat het geschikt is voor patiën ten van de zwaarste afdelin gen. Verder moeten we het doen met kinderspelletjes." Helma heeft de spelregels van de gezelschapspelletjes, zoals mens-erger-je-niet." vereenvou digd, zodat iedereen kan mee spelen. De kleine tokotheek heeft op het eerste gezicht dan ook meer iets weg van een kinder- speelhoek dan van een gezelli- ge hoek voor bejaarden. Dat. komt door de planken met kin derspelletjes^ met hun kinder achtige uiterlijk van hard plastic en fellé kleuren. Toch staan" er niet alleen kinderspe len; Helma haalt een aantal spelletjes tevoorschijn^die ste vig zijn uitgevoerd in prachtig hout. Verder compenseert de 'gewichtige' boekenhoekhet geheel een beetje'en gééft het" toch nog iets van een volwas seri aanblik. - De meeste mensen die in Driemaasstede wonen lijden aan het amnestisch .syndroom (dementie). Heel vaak bete- AKKERMAN B.V. Een boekje met reken voorbeelden en de vele voordelen die elektro- v-boilers bieden. Want met leen.boiler kunnen alle v kranen open. Kleine ^straaltjes, grote stralen, ('overal warm water, kon- stam van druk en tem peratuur. Bij een elektro- boiler komt er geen vuur aan te pas,-en daardoor kan zo'n boiler dicht bij Seen spoelbak,'douche ol bad geplaatst worden. Dat betekent direkt warm" water. Bovendien is het apparaat vrij van onder houd. Jaar in jaar uit. Bij de installateur kunt u het boekje halen over warm water. Direkt warm water -Snel. wa rm.iva ter-taj- de hand/livkeuken, bijkeuken ot werk plaats, Voor minimale energiekosten, Dat rs wat de ctose-m boiler van Daalderop biedt. Handig en verstandig: warm -water daar waar u net nodia heeft! kent dat deze mensen alleen nog maar zintülgelljk kunnen reageren op de buitenwereld. Ze ruiken, voelen, zien, proe ven en horen wel, maar praten gaat niet goed meer. Soms zijn ook de ogen slecht. „Zwaar demente bejaarden hebben eigenlijk dezelfde erva ring als baby's; ze kunnen al leen nog maar op prikkelingen reageren,!'ifyertelt Helma van de Staay, „Heel vaak houden, zij hun ogen gesloten om zich zelf zoveel mogelijk van de buitenwereld af te sluiten. Met speltherapie probeer je de mensen toch 'bij de wereld te houden'; je zorgt ervoor dat ze zich met de wereld blijven be zighouden, door ze te prikke len. We houden bijvoorbeeld een reukkoker voor. om een geur kun je niet heen, tenzij je je neus dichtknijpt en een rimpel boven de neus of het op- trekken van de neusvleugels is voor ons een teken van leven." 'Als de zlekeriverzorgsters er tijd voor hebben, lezen ze de patiënten voor. .Meestal zijn dat eenvoudige boeken met niet al te lange zinnen," vertelt Helma, „want over, het alge meen is de concentratie gering en vaak zijn de patiënten on rustig. Bij een lange "zin, zijn ze bij het einde het begin al weer vergeten. Platenboeken - en fotoboeken zijn erg populair bij de patiënten. En vooral on derwerpen die aansluiten bij de herinneringen zijn geliefd. Mensen die aan het einde van hun leven staan, hebben geen behoeftenieuwe dingente le ren. Als iemand zijn leven lang schoenmaker is geweest, dan probéren we hem 'warm te maken' voor èen beroepenboek, waarin plaatjes te vinden zijn met schoenmakers. Voor slechtziende en blinde mensen zijn er een aantal voelboeken; boeken met plaatjes in reliëf." :j Vanaf woensdag 3 december gaat de Tokotheek in het Ver pleeghuis Driemaasstede offi cieeldraaien- Vijf uur pér week zal de kleine spel-biblio- discotheek op de begane grónd van het gebouw haar, materla- len uitlenen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Adjudant A.G. de Vette (59) heeft af scheid genomen van het Schie- damse politiekorps. Na een dienstverband van 35 jaar zet hij een punt achter zijn poll- tie-loopbaan, die in 1952 begon als agent, nadat hij zes jaar bij de Koninklijke Marechaussee had gediend. Tijdens een bijeenkomst in het hoofdbureau van politie kreeg de adjudant gistermid dag van commissaris P. van den Hengel een presse-papier (het korpsembleem ingegoten in plastic) en burgemeester drs. R. Scheeres speldde hem de versierselen op behorend bij de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, in goud. Tijdens zijn poiitie-loopbaan werkte de heer De Vette bij de afdelingen rayon-surveillance, bijzondere wetten en de kin derpolitie, en hij was belast met het opsporen van milieu delicten. De laatste jaren hield hij zich bezig met de Interne communicatie-apparatuur. Voorts had de adjudant sinds februari 1982 de leiding over de reserve-poiitie en sinds ok tober 1984 over het stafbureau planning en beleidsondersteu ning. De heer De Vette woont in Nieuwland en werd in Vlaardingen geboren. STEDELIJK MUSEUM De sopraan Iris Giel en de pia nist Reinild Mees: verzórgen woensdag 3 december het kof- fieconceri in het Stedelijk Mu seum Schiedam (Hoogstraat). Op het concertprogramma staan werken van Moussorgs- ky (kinderkamer) en Obradors. De toegang Is gratis. Aanvang: 12.30 uur. Het concert is een s initiatief van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam. FILMCLUB De film The Cocó cola Kid van regisseur Dusan Makavejev is vrijdag 28 november te zien bij l de stichting Filmclub Schiedam (Nieuwstraat 12); De film werd dit jaar hoog gewaardeerd door het publiek; bij hét Film festival yan Rotterdam. Aan vang 21.30 uur. Toegangsprijs: 5,- en voor donateurs*/ 4,-i VIDEOCAFE De schrijver Tom Paüka is za terdag 29 november te gast bij de derde schrijversavond dit seizoen in het Videocafé (ge bouw de Teerstoof, Niéüw- straat 12). Tom Pauka is niet alleen bekend doorzijn schrij versschap maak ook onder meer als mede-oprichter van Nieuw Links. In het voorpro gramma leest de Rotterdamse dichter Joz. Knoops voor uit ei gen werk. Aanvang 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,-. Reserveren kan telefo nisch tussen 19 en 20.30 uur, tel. 4730562. THE DITCH Janice Lakers treedt vrijdag 28 november met haar trio op in jazzclub the Ditch. Vóór zater dag 29 november staat het Mr. Clean Quartet óp het program ma. Onder leiding.van Martin Oster brengt Mr: Clean swin gende bebop.! Beide optredens beginnen om 21.30 uur. Lief hebbers van oude stijl jazz kunnen zondagmiddag 30 no vember in the Ditch terecht. Dan speeit Swinchroom. Zij brengen New Orleans jazz. Aanvang 15 uur. DE GOUDSBLOEM De Schiedamse formatie The Vozels treedt vrijdag 28 no vember op in muziekcafé de Goudsbloem. De viermans band speelt roek-nummers, beïnvloed door de jaren zestig en zeventig. Zelf noemen zij het "speedrock'. Aanvang 22 uur.-Toegangsprijs; 3,50. De Goudsbloem is gevestigd aan de Noordvest. VIER MOLENS In dienstencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damiaan) is zondag 30 november open- .'Hüis 'iriet Slht'Nicolaas. Mede- - werking verleent de harmonie Ambrosius. Aanvang 13.30 uur. De toegang is vrij. Op het zelfde tijdstip begint In het dienstencentrum een ruilbeurs voor munten, postzegels, prentbriefkaarten en envelop pen. HUISVROUWEN De leden van.de Nederlandse Vereninging van Hulsvrouwen, afdeling Schiedam, speien vrij dag 28 november bridge in de sporthal Margriet. INSTUIF De band Bitch treedt zondag 30 november op voor de ieden van de stichting instuif, in zaal Irene (Nieuwe haven 155). De band speeit onder meer mu ziek van the nöüirig Stones, the Beatles en the Kinks. Aan vang 20.30 uur. Toegangsprijs: 5.-.":'. :■■■-, INTERBOOK Interbook International bv, Art Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4286648 of 4736061. Kopij voor doze rubriek dient uiterlijk de woensdag ochtend voorafgaand aan: de plaatsing op donder dag in ons bezit te zijn. books/Art gallery heeft een verköopexpositie vari droog bloemen In huis. La Fleuretté'' Sechee uit Rockanje toont tal rijke bouquetten en bloem- stukken. De openingstijden zijn: donderdag 27 tot en met zaterdag 29 november van 11 tot 17.30 uur, éh donderdag 27 riovemeber eveneens van 19 tot 21 uur. Interbook is geves tigd aan de Lange Haven 97. DE ARK Het Schiedams Vrouwenkoor geeft vrijdag 28 november haar jaarlijks concert in het kerkge bouw De Ark (Hargpleln). Op het programma staan onder meer Messe in G-dur van Franz Schubert en de Beggar's opera in een bewerking van Bathurst. De toegangsprijs be draagt 7,50. Aanvang 20.15 uur. SCHIEDAM-NOORD Sint Nicoiaas brengt zaterdag 29 november een werkbezoek aan Schiedam-Noord. De goe de Sint begint zijn route bij boerderij Landvreugd om 11 uur. Daarna vertrekt hij via de Sweelinckslngel en de W. Pijp erstraat naar de Laan van Bot' es. Hier houdt hij halt bij ver schillende winkels. Om 11.50 uur vervolgt hij zijn tocht via de Churchillweg, Prinses Beatrix- taan, Schiedamseweg en Zwa luwlaan naar Spaland. Hier houdt hij zijn tweede stop. Om 13.25 uur vertrekt de sint via de Mozartlaan en Viyaldilaan naar winkelcentrum De Kethei. En om 14.15 uur rijdt hij via de Borodinlaan, Van daisumlaan en Gildeweg naar het Geuze- piein waar, hij het winkelcen trum Woudhoek bezoekt. Voor kinderen is erom 16 uur een optreden van De Rode Schoen tjes in dienstencentrum De Woudhoek. PODIUM De zesmans-formatie Kick the Habit treedt zaterdag 29 no-* vèmber óp in café' Podium, (Lange Haven); De band staat garant voor swingende muziek en een gevarieerd aanbod van stijlen, waaronder pop, Brazili aanse ritmes en een knipoog naar.Oostérse vang 22! uü r. Toeg ang 'ƒ.5le den betalen 3,-. Zondag 30 november bréngt Sint-Nicolaas een bezoek aan Podium. Arthurio, vorig jaar de jongste Piet van Schiedam (7), is dit jaar gepromoveerd tot Hóófd Piet. Tijdens dit sinter- klaasfeést voor jongen óud speelt een ensemble ónder lei ding van Piet Ie Blanc (65), de oudste Piet van Schiedam dus. Aanvang 14 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan.heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedreceptén, tel, 4261480. Tandarts: J.H. Dal- stra, Lange Nieuwstraat 137, J tel. 4268303. Sprëekuur van 17 tot 18 uur, op zaterdag en zon dag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Nadat zij de waakhond hadden opgesloten, hebben onbekenden op het ter rein van Coating Industry BV aan de Gustoweg de autowie len van een personenauto afge haald. Toen de eigenaar de volgende ochtend met zijn wa gen wilde wegrijden, stond het voertuig op stenen. De wielen zijn 5000 gulden waard. KUK EERST IBUFORDl urigineie t-ora onaeraeien. uoor i-ora geiraina persuueei swat vuui u mcwi. Een onverslaanbare combinatie! Staat het onderdeel dat u wenst niet vermeld? Bel dan op. Of beter nog, kom langs. Bij ons bent u met uw Ford altijd welkom. NIEUWE HAVEN Stadhouderslaan ZZ11-13, Schiedam, Tel. 010-4264690. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00-16.45 uur; zaterdag van 9.00-12.00 uur;

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1