zeventig jaar lid van Róuw en Houtbond 'BEER HOEFT NIET TANDJES POETSEN, WANT BEER HEEFT GEEN TANDJES' Poppen met de tijd mee Er zijn in Rotterdam - Oost heel wat banen bij gekomen. ->r randstad uitzendbureau Poolsterpiein 125 OVERVAL MET NAMAAKWAPEN Drugsdealers geverbaliseerd Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM- De stem van de heer B. Rijkuiter is bij talloze Schiedam mers bekender dan zijn uiterlijk: on danks zijn zevenentachtig jaar zingt hij nog steeds de nodige 'Rowwtjes en trouwtjes' in het koor van de Katho lieke kerk op de Dr. Schaepmansin- gel..Het is echter niet de zang die de ze week onder de aandacht kwam. Rijkuiter werd gisteravond in Zaal Irene geëerd als het oudste Schie- damse lid van de Bouw en Houtbond FNV. Op de kop af negenenzestig jaar geleden in 1917 werd hij lid van de RK Bouwvakarbeidersbond 'Sint Jozef', een van de twee zuilen waarop de huidige eenheidsorganisatie be rust. Loodwit B. Rijkuiter: „Wij zeiden bij Sint Jozef: de patroon moet de ar beider geven, wat hem toe komt." (Foto Arie Wape naar) Bepaalde idealen In het Medisch Kleuterdagverblijf wordt gewerkt met heel kleine groepen. (Foto Arie Wapenaar) Beer Kleine groepen Ondanks computer spelletjes, radiografi sche be stuurbare autootjesZ en plastic helden uit tekenfilms, blijft.de pop een po pulair speeltje. Maar de moderne tijd heeft wel in vloed, zo blijkt uit. deze twee tafereel tjes. In Schiedam bestuurt beer een volkswagen bestelbusje: en in Vlaardin gen koes tert de 8-ja- rige Mar- sjahaar pop op de zelfde ma nier, als waarop moderne ouders hun kind bij zich dra gen. (Foto's Arie Wape naar) Rotterdam heeft er een nieuwe Randstad-vestiging bij. Op het Poolsterplein 125 kunt u vanaf 1 december terecht voor werk op kantoor, in de gezondheidszorg, in de industrie en in de techni sche sector. U ziet, u kunt bij Randstad nu nog beter terecht voor tijdelijk werk. Zo kunt u in alle vrijheid op 'n plezierige manier wer ken aan uw toekomst. Het is afwisselend. U doet ervaring op in verschillende bedrijven en 't kan een prima opstap zijn naar een vaste baan. Kom snel bij ons langs voor meer informatie, of om u gratis in te laten schrijven. Bellen kan ook: 010-4 55 80 55. steeds klinkt de stem ■-. -,- ■:-ir^":^; 1 j -r "--,- .1 .-./ /-W f"V-" '"-■ Van Rij kuiter (87) overal In hun woning aan de West Frankelandsestraat zien de heer en mevrouw Rijkuiter te rug op een werkzaam leven. Van de betrekkelijke en soms niet zo betrekkelijke- armoede uiV hun jeugd hebben zij 2lch beiden opgewerkt tot een zeke re welstand. Met de vijf kinde ren is het evenmin slecht ge gaan, Rijkuiter heeft studeren de kleinkinderen, terwijl zoon Theo in zijn Tilburgse paro chie bekend staat als 'de rode pater'. Dat is vrij precies het ideaal, dat de grondleggers van de katholieke sociale be weging destijds voor ogen stond. Rijkuiter: „Ik had nooit ge dacht, dat ik met mijn pensi oen zo goed had kunnen leven.: Alles Is toch veel makkelijker dan: vroeger. Ik heb nu een kleinzoon op de universiteit van Nijmegen. Die bad zo'n ja- quetpak nodig en dat heeft hij ookgekregen. Toen ik pas werkte, kon ik heei de dijk naar huis aflopen. En op mijn zestiende kreeg; ik- een oude fiets. Tegenwoordig denken de ménsen dat ze alles, vanzelf „Mijn vader was mouter en die verdiende acht gulden per week", vervolgt hij. „Ik. heb voor die omstandigheden een heel goede jeugd gehad, maar als je van school af kwam, dan ging je een arbeidskaart halen en dan kon je gaan beginnen. Ik dacht: als ik aan het werk moet, dan zal ik maar schilder worden. Mijn eerste baas was Aadje Scholten in de Boterstraat. Hoe ging dat? Daar kwam je dan. Scholten zette je meteen aan het wiel van de molen, want in die tijd maakten de schilders hun verf zelf. En dan ging je maar draaien: loodwit maken, zinkwit maken. Vergif? Daar dachten ze toen toch niet aan. Ik verdiende twee kwartjes per week en we' begonnen 's zo mers om zeven uur. Dan was het van half negen tot negen uur schafttijd en van twaalf tot half twee nog eens. Ik mocht dan om zes uur naar huis, maar - -de volwassen knechts bleven tot Zeven; acht uur. In de zomer moest je het geld verdienen, want ia de win ter werkten ze maar van zons opgang tot zonsondergang en dan werd je navenant betaald. Bovendien had je feestdagen, zoals kerstmis en dan werd er natuurlijk ook niks verdiend. Dus die feestdagen waren juist een arme tijd. Drie jaar later ben ik over gestapt naar Schreuder op de Lange Kerkstraat en daar heb ik het schildersvak eigenlijk geleerd. Ik heb denk ik in mijn leven bij zowat alle Schiedamse schildersbazen ge werkt." „In 1917 ben ik meteen lid ge worden van' Sint Jozef. Dat hing samen met dé sociale toe standen toen. Want hoe was het? Voor die arbeider was de baas God. Daar had je je maar naar te richten. Mijn vader heeft eens op de mouterij zijn been verbrand. Na vier dagen ging hij maar weer aan het werk, want er kwam geen geld meer binnen. Nou had je de keus tussen de rooie bond en Sint Jozef. Een katholiek hoort volgens mij bij de katholieke bond en dat 'komt, omdat een katholiek be paalde idealen heeft Begrijp me goed, ik ben het helemaal eens mét dé fusie van het NKV en het NW, want samen heb je meer. kracht. Vroeger werd er natuurlijk ook wel samenge werkt, maar de bonden ston den toch helemaal apart én dat was niet goed. Toch mis ik iets. Katholie ken gaan uit van verdraag zaamheid, dat de ménsen el kaar een plaatsje gunnen. Wij zeiden bij; Sint Jozef: de pa troon moet de arbeider geven, wat: hem toekomt.' Mijn:*vader verdiende in de mouterij acht gulden per week. Als hij toen- dertijd tien gulden had gekre gen, dan was er geen armoede .geweest. Dan had hij behoor lijk kunnen leven.. Maar die twee gulden extra/kreeg hij niet. Dat weigerden die jene verbaronnen. Wij probeerden dat te veran deren ik ben van 1920 tot 1935 tweede secretaris van de bond geweest en er is veel VLAARDINGEN Anne- mieke is vijf jaar. Ze heeft pro blemen met haar spraak en motoriek. Omdat Annemieke met haar ontwikkeling te ver achter is bij andere kleuters, hebben haar ouders haar in een Medisch Kleuterdagver blijf (MKD) geplaatst. In een MKD krijgt Annemieke meer aandacht en wordt ze boven dien medisch verzorgd en be geleid. Vlaardingen heeft sinds' ruim een jaar zo'n kleuterdag verblijf met veertig plaatsen voor kinderen met medische of maatschappelijke problemen. Zoals het bestuur voorzien had, is de vraag naar plaat sing in het verblijf groot; in april van dit jaar warén dan ook alle plaatsen bezet. De wachtlijst groeit. Een kleine rondleiding door het gedeeltelijk nieuw opge trokken gebouw van 'De Bol derkar' aan de Kamerling!» Onnesstraat leert dat een Me disch Kleuterdagverblijf nogal verschilt van een gewone kleu terspeelzaal. Er is een verga derruimte, een spelruimte waar, de kinderen door een spiegelruit geobserveerd kun nen worden, een slaapruimte. De kinderarts, fysiotherapeute, de psychologe en de orthope dagoog hebben Iéder een eigen werkruimte. Het is een ruim en licht gebouw; alle materia len zijn nieuw in de speel ruimtes slingert duur, degelijk speelgoed. De kinderen die in het MKD verblijven hebben problemen met hun ontwikkeling. Het Zijn inaanleg normaal begaafde kinderen, maar door verschil lende redenen stagneert hun ontwikkeling. - Dat kunnen maatschappelijke problemen zijn, veroorzaakt door de ge zinssituatie of medische pro blemen. De leeftijd van de kleuters en peuters varieert van anderhalf tot zeven jaar. Op een videoband hebben de medewerkers van 'De Bolder kar' een dag uit het MKD gere gistreerd. We maken kennis met Annemieke. Voordat Anne mieke geplaatst wordt in het MKD, wordt ze uitvoerig on derzocht door de arts, de psy chologe, de orthopedagoog. Het team onderzoekt in hoeverre de kleuter kleuren kan onder scheiden, of haar motoriek In orde is, hoe het met haar taal ontwikkeling staat. Een voorbeeld. Annemieke is - SCHIEDAM Eén, onbe kend gebleven man heeft enke le /'duizenden gulden buitge maakt/bij een overval op een sigarenhande! aan het Geuzen- plelii In Schiedam. „Dit is een overval," schreeuwde de man toén hij tegen -sluitingstijd /zwaaiend poet een pistool de /zaak binneimtormde.'. Het- war pen-bleek achteraf, een speel- goed pistool-te zijn. Het personeel,zat op het'mo ment vari de overval dé dagop brengst te tellen; De man gris te de bankbiljetten weg. Ver volgens gaf hij een klap op de 'kassa waarna deze openvloog. Toen de overvaller een greep iri de geldla wilde doen, pro beerde een van de personeels leden hem tegen te houden. Er ontstond een worsteling waar na de overvaller zijnpistool v wegwierp en op de Vlucht met de psychologe in een; ruimte. De psychologe wijst haar in dé hoek een berg meti teddyberen. „Beef is moe", zegt ze, „wat moet beer doen?"- „Beer moet naar bed", weet Annemieke. Ze pakt de beer op en legt hem vervolgens in bed. „Gaat dat zomaar?" vraagt de psychologe, „moet beer geen tandjes poetsen?" Dit alles na tuurlijk om na te gaan in hoe verre Annemieke op de hoogte is van dagelijkse handelingen. „Nee", antwoordt de kleuter vastberaden, „beer hoeft niet tandjes poetsen, want beer heeft geen tandjes." Als het team na langdurig beraad besloten heeft Anne mieke op te nemen in Dé Bol- sloeg. Vermoedelijk stapte hij in een gereedstaande vlucht auto.- De politie vond later het 'wa pen' en ontdekte dat het na maak was. De politie beschikt over een vaag signalement van de mam fors -postuur, on- i geveer 1 meter 90 lang en don kerblond haar; Hij droeg tij dens de overval een bivak muts. "derkar, wordt de peuter in één van de zes groepen geplaatst. De kinderen worden naar leef tijd en ontwikkelingsniveau in gedeeld. Ze 'maken' Intensieve dagen van half negen tot kwart voor drie. Elke dag wor den de kleuters gehaald en ge bracht door taxi's. Behalve ge speeld en geleerd, wordt er ge geten, geslapen en in bad ge gaan. Volgens de directeur van De Bolderkar J. Knijnenburg zit het verschil met 'gewone' kin derdagverblijven hem in de behandeling. „De kinderen hier krijgen tengevolge van hun problemen meer aandacht en verzorging dan in gewone, dag verblijven. We werken ook met hele kleine groepen, nooit gro ter dan acht kinderen en voor elke groepzijn er twee leid sters." Knijnenburg was niet verbaasd over de grote hoe veelheid aanvragen voor plaatsing. „Dat hebben we voorzien", zegt hij, „toch is het jammer, dat we niet aan de be hoefte van iedereen kunnen voldoen. Met de wachtlijst dié we nu hebben moetenaanvra gen vier, vijf maanden blijven liggen." Knijnenburg verwacht wel, dat in de toekomst zal veran deren, want halverwege 1987 zal ook Hoogvliet een Medisch Kleuterdagverblijf krij gen. Kinderen uit die regio die nu geplaatst zijn in Vlaardingen zullen dan vérhuizen, waar door er meer plaatsen vrijko men. '■*;.:'v/<;*"* VLAARDINGEN Twee Vlaardingera zijn geverbali seerd in verband met het ver handelen van drugs, In een huis aan de 2e Anthony Duijk- straat in Vlaardingen werd "door de recherche 78 gram1 weed en 73 'gram hasj gevonden.Zowel de koerier als de bewoners van het huls zijn aangehouden. De drugs konden telefonisch worden besteld. bereikt. Toch heb Ik bij dé laat ste verkiezingen bijna mijn stem op die andere partij uit gebracht, omdat naar mijn; mening dé christelijke bewe ging niet goed opkomt voor de sociale voorzieningen. Maar ik dacht, dat: het met die andere partij ook wel niet zou lukken, want er is geen geld, zeggen ze. Maar toch: we zitten met meer dan zevenhonderddui zend werklozen, maar je ziet die patroons overal computers heerzétten, zodat er nog meer mensen op straat komen. Ik begrijp niet, dat daar niet wat aan gedaan kan worden. Het Is jammer, dat er tegenwoordig niet van die mensen zijn als dr. Veldkamp die voor al onze sociale voorzieningen heeft ge zorgd. Nee, Romme niet, dat was toch meer een aristocraat. En bovendien: alles is tóch geweldig verbeterd. De jeugd van tegenwoordig kan stude ren wat-3e wil, bijvoorbeeld. Ik moest gaan werken., En dat terwijl ik al zeg ik het zelf een hele goede stem heb. Als ik nu jong was, had ik daar in door kunnen gaan. Toen niet. Ik zat als kind ai op het jon genskoor. Later ben ik bijFi- delio gekomen en op het lest in het kerkkoor. En ik en mijn vrouw zingen op het moment ook in het bejaardenkoor 'Se- nectute'. Het liefst doe ik altijd opera. Die van Verdi zijn het mooist en dan natuurlijk 'Die Zauber- flöte' van Mozart. Als jé die .muziek/ hoort, ala je die mu ziek zingt, moet je erin op gaan, helemaal in opgaan, erib' verdwijnen. Dat is moeilijk om onder woorden te brengen. In het bejaardenkoor zijn wij nu f bezig. met de 'Sturm" van Haydn. Dat is god verdikkeme een werkie. Dan moet je het horen stormen. Danmoet je het horen waaien. Dat moet je in de muziek allemaal kunnen horen. In mijn tijd hadden we veel' succes, want je had niks an ders. Tegenwoordig is er de te levisie en natuurlijk die rock en roll. Vroeger had je in Schiedam twintig koren en die voerden allemaal onderling strijd. Het hoogtepunt was na tuurlijk het concours. Tegen woordig krijgen die koren baast geen mensen meer. Ze zijn blij met iedereen die komt, ook in de kerk."

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1