Overslag Antwerpen gestegen Gas uit container ontsnapt Eis vier maanden gij zeihulp Oproep a^n zusterpartijen Prijs voor kleurrijk station 'Politiek van laag allooi' Zwitserse computerfirma loog tegen TTC-eommissie over smeergeldaffaire 'Inschikken' gaat bij ECTfers niet van leien dakje Rotzooitje in het Stadskantoor van gemeente Dordrecht Jongerenradio News start in april DONDERDAG 4 DECEMBER 1986 PAGINA 13 (Van onze soc.-economische redactie) ROTTERDAM Vrijwel alle politieke partijen in de Rotterdamse gemeenteraad proberen de Eu ropese havensteden op initiatief van de PvdA- fraciie alsnog te bewegen tot een boycot van Afri kaanse kolen via hun zusterpartijen in de buiten landse steden. Niet alleen Wml/Mi, Gelegenheidspolitiek problemen? B«l: héngclsport AHOY 010 - 4842907 Advies ANTWERPEN De goe derenoverslag in de haven van Antwerpen is dit jaar met 2,5 miljoen ton geste gen. In de eerste negen maanden van dit jaar be droeg de overslag 66,4 mil joen ton. De stijging is ge realiseerd ondanks een for se daling in de overslag van stukgoed. Die daalde in ver gelijking met de periode ja nuari tot oktober vorig jaar van 28,3 miljoen ton naar 26,9 miljoen ton. De overslag van massa goed steeg van 35,5 naar 39,5 miljoen ton in de eerste negen maanden van dit jaar. De groei is vooral te danken aan petroleum- en petroleumproduktenover- Het beeld in de Antwerpse haven komt in grote lijnen overeen met dat van de ha ven van Rotterdam, de grootste concurrent. Daar steeg de overslag in het derde kwartaal van dit jaar met 4,5 procent (totaal 65 miljoen ton) ten opzichte van het derde kwartaal in '85. ROTTERDAM Enkele binnenschippers hebben gisteren op last van de brandweer hun in de buurt van de Stadionweg in Rot terdam aangemeerde sche pen moeten verlaten nadat een container met onder an dere aluminiumchloride en terpentijn In brand was ge raakt. De container stond op een bedrijfsterrein aan de Sta dionweg en werd - gebruikt als opslagruimte. In de con tainer ontstond door onbe kende oorzaak brand, die in eerste instantie geblust werd, maar later weer op laaide. Door verbranding van met name de alumini umchloride en de terpentijn kwamen er gevaarlijke gas sen vrij. Deskundigen van de Milieudienst Rijnmond en de brandweer vonden het toen beter om nabijgelegen binnenschippers van hun boot evacueren. Binnen korte tijd was de brandweer de brand op nieuw en nu definitief mees ter. De politie stelde vast dat er voor het ontstaan van de brand in de contai ner, is ingebroken en dat er een in de container gestalde bromfiets is gestolen. DORDRECHT Officier van justitie mr. H.A. van Brammen heeft vanmorgen vier maanden gevangenis straf geeist, waarvan twee voorwaardelijk, tegen de 21-jarige Said M. uit Zwijn- drecht. Deze wordt er van verdacht een mes te hebben gegeven aan zijn broer Mo hammed, waarmee deze een psychiater van het Pie- ter Baancentrum heeft ge gijzeld. Enkele maanden geleden is de broer van de verdach te door de Dordtse recht bank voor onder meer deze gijzeling en het doodschie ten van de Zwijndreehtse bankfiliaalhouder Jan Wou wen veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. In te genstelling tot een bij de po litie afgelegde verklaring ontkende Said op de zitting te hebben geweten dat zijn broer uit het Pieter Baan centrum in Utrecht wilde ontsnappen door iemand te gijzelen. Hoewel de officier van Justitie zei te begrijpen dat de verdachte door zijn oud ste broer in een lasting par ket was gebracht, keurde hij het geven van het mes ten stelligste af. Ook wees hij het voorstel van ver- daehtes raadsvrouwe mr. K. Dammers, om de ver dachte bij een bewezenver klaring een alternatieve straf op te leggen in plaats vangevangenisstraf, van de hand. „Said," aldus de raads vrouwe, „had geen keuze om het mes al dan niet te geven. Op deze manier wil de hij de eer van de familie redden. Een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf is In dit geval dan ook niet op zijn plaats." De rechtbank doet over twee weken uit spraak. Rotterdamse politiek achter kolenboycot De missie van havenwethou der R, den Duimen om over zo'n boycot een Europese ha- venstedenconferentie te beleg gen is mislukt, omdat slechts enkele steden op dat verzoek zijn ingegaan. Zowel de WD, het CDA, D66 als 'klein links' in Rotterdam geeft de volle steun aan de op roep van de PvdA om zuster partijen in de steden met het boycotverzoek te benaderen. Het is ook de bedoeling om vakbonden in het buitenland aan te spreken. Bovendien zal Rotterdam een vervolgonder zoek instellen naar de her komst van de in Rotterdam overgeslagen kolea Uit het eerdere onderzoek blijkt dat in Nederland geen Zuidafrikaan- se kolen worden gebruikt, maar wel worden doorgevoerd. Volgens mevrouw S.J. de Vries (PvdA) is de kans groot dat deze benadering ook zijn uitstraling heeft op de landspo- litiek in het buitenland. De lan den van de Europese Gemeen schap gingen onlangs wel ak koord met een staalboyeot, maar minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) kreeg hen niet zo ver ook de kolen te weren. De meeste partijen in Rot terdam .vinden het zinloos ais Rotterdam alleen een boycot afkondigt. „Dan gaan 'de kolen toch naar hun eindbestemming toe, alleen niet via Rotter- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTERDAM Zo goed als zeker zal de jongerenra- dio News april volgend jaar in Rotterdam starten met het uitzenden van program ma's voor jongeren. Het ligt in de bedoeling dat de zen der dan 35 uur per week in de lucht is. News heeft tal van toezeggingen voor sub sidie en huisvesting van on der meer het ministerie van WVC en het Koning Julia- nafonds. Gisteren besloot de Rotterdamse raadscommis sie voor Sociale Zaken 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor News. De raadsleden vinden het niet alleen belangrijk dat jonge werklozen als techni cus of programmamaker bij News aan de slag kun nen. Ook kam de jongerenra- dio een belangrijk middel worden om een 'moeilijke' doelgroep te bereiken. Het staat vast dat News een grote kans maakt op toegang tot de ether, mits de exploitatie en inrichting van initiatief rond is. Van allerlei instellingen en or ganisaties zijn toezeggin gen voor geld gekomen. Met het bestuur van de Be- thelkerk in Charlois zijn on derhandelingen gaande voor de huur van een hele verdieping van een school gebouw. De meeste* toezeggingen zijn gedaan op voorwaarde dat eerst de gemeente met geld over de brug komt. De gemeente schenkt 60.000 gulden, maar stelt daar ook een voorwaarde aan. Moch ten ook andere subsidiege vers komen, dan moet op basis van de afrekening een evenredig deel van de sub sidie worden teruggestort in de gemeentekas. Zelf verwachten de initiatiefne mers dat in de toekomst de inkomsten uit het uit te ge ven programmablad vol doende zullen zijn om rond te komen. dam," zegt Den Dunnen. De PvdA-fractie steunt hem daar in. Den Dunnen heeft voor de bavenstedenconferentle con tact opgenomen met Hamburg, Bremen, Antwerpen, Duinker-, ken en De Havre. Alleen Ham burg en Bremen zijn bereid tot een boycot over te gaan, maar stellen zich net zoals Rotter dam op het standpunt, dat dan alle havensteden moeten mee doen. Antwerpen en Duinkerken bleken volgens Den Dunnen na telefonisch contact bereid tot een gesprek dat 12 november had moeten plaatsvinden, maar zowel Duinkerken als Antwerpen zegde in oktober af. De Antwerpse havenschepen berichtte per telex dat hij tot zijn spijt was verhinderd door een uitzonderlijke zitting van zijn college. „In verband met gestelde vragen moet ik u meedelen dat wij als haven in het verleden nimmer aan eni ge boycot hebben deelgeno men, tegenover geen enkel land en in geen enkele omstan digheid. Het komt mij voor dat wij als haven ook in de toe komst een dergelijke houding moeten blijven aannemen," liet hij in de telex weten. De ha venschepen verwees verder naar de houding van zijn rege ring. Duinkerken berichtte onder geen enkele omstandigheid mee te kunnen praten over een kolenboycot, omdat het als ge meentelijke instantie gehou den is aan het regeringsstand punt. De Havre bleek niet eens bereid tot eea gesprek met als argument 'de gevoeligheid van het onderwerp', zo verklaart Den Dunnen, De wethouder zegt het idee van de PvdA-fractie uitstekend te vinden. „Maar reken er wel op dat Rotterdam zich er met deze campagne bij rechtse clubs niet geliefd mee maakt," waarschuwt hij. Wethouders Jansen (midden) en Huizing onthullen de staalgrijs; architect j Weeber (links) kijkt ergens anders naar. (Foto Rick Keus) SPIJKENISSE Het me trostation centrum in Spijke- nisse is gisteren officieel er kend als Industrieel monu ment. Zo luidde althans de omschrijving van M.J.D. Jansen (wethouder in Rot terdam) Samen met W. Hui zing (wethouder in Spljke- nisse) onthulde hij de pla quette, behorend bij de Na tionale Staalprljs 1986. On der het toeziend oog van C. Weeber, de architect van wat een dynamisch vertrek punt wordt genoemd, werd gezamenlijk een strippen kaart opgerold. „Rotterdam mag jaloers zijn op de allure die jullie ge meentehuis en passage uit stralen", zei wethouder Jan sen kort daarna. En verder, doelend op het metrostation: Bij een goed leef- en woon klimaat hoort nu eenmaal fraaie architectuur". Ook collega- wethouder Huizing was vol lof over het bekroonde en kleurrijke sta tion. Wel merkte hij op dat over het Voorkomen van windhinder in de halfcilin- dervormlge overkapping zeer verschillend wordt ge dacht: Aan dit aspect is veel aandacht besteed. Des ondanks vinden sommige reizigers het een tochtig sta tion". (Van een onzer verslaggevers) VBAARDINGEN De ge meenteraad van Vlaardingen is gisteren akkoord gegaan met uitbreiding van het be- taald-parkerengebied in het centrum en verlaging van het parkeertarief naar 1 gulden (1987) resp. ƒ1,25 (1988). Over beide hete hangijzers, die me de de val van het college ver oorzaakten, was tijdens de be sloten college-onderhandelin gen al overeenstemming be reikt. De raad nam het besluit onder dreiging van een kort geding, volgende week vrijdag, aangevraagd door Bas van der Heijden. Remi Poppe van de Socialis- .tiese Partij (SP) ging op de van hem bekende wijze fel te keer tegen wat hij noemde 'ge legenheidspolitiek van het laagste allooi. „Wat eerst persé niet kon, kan nou wel", aldus de SP'er, die de PvdA 'een die pe buiging naar rechts* ver weet en CDA en WD 'niet te vertrouwen' noemde. Poppe voorspelde door de verlaging van het tarief een jaarlijks verlies van een kwart miljoen gulden op de exploitatie van de parkeergarage. „De mensen die geen auto hebben, gaan al lemaal meebetalen aan de fratsen van PvdA, VVD en CDA", was zijn conclusie. Door PERSBUREAU JOTA ROTTERDAM De gron den waarop de onderzoeks commissie van de Rotterdam se Taxi Telefoon Centrale (TTC) directeur A.C. van Hoorn vrijpleit in de smeer geldaffaire, zijn onjuist. Com puterleverancier Telco Tele com AG uit het Zwitserse Zu rich heeft tegenover de TTC- onderzoekscommissie ver klaard nooit het alleenverkoop- recht van haar apparatuur aan iemand te hebben verstrekt. In juli van dit jaar verklaarde echter de Groningse firma Grotax het alleenverkooprecht van de Telco-apparatuur te hebben. De TTC heeft samen met Grotax het in Zwitserland gekochte systeem verder ont wikkeld. Grotax-direeteur Van der Wal zat in 1981 samen met TTC-directeur Van Hoorn in een geheim genootschap, dat onder de naam Club Seven Up probeerde geld te verdienen aan de automatisering van het Nederlandse vervoerswezen. Van der Wal en Van Hoorn wa ren de enigen die binnen het genootschap protesteerden te gen het stopzetten van die plannen. Automatfseringsadvisuer ir. M. Breur van de TTC heeft op 24 augustus 1984 aan directeur Van Hoorn geschreven dat hem uit contacten met Telco was gebleken dat „zij de al leenvertegenwoordiging van haar apparatuur voor de Bene lux sinds kort heeft onderge bracht bij de in Nederland ge vestigde Grotax BV." Breur schreef de brief inder tijd aan Van Hoorn om de TTC te wijzen op "de sterke com merciële positie die deze com binatie van (Grotax- apparatuur en (TTC- programmatuur op de markt kan innemen'. De brief leidde uiteindelijk op 23 oktober 1984 tot een contract tussen beide firma's. Het was de bedoeling dat Grotax met de speciaal voor de TTC ontwikkelde (en door het ministerie van Econo mische Zaken gesubsidieerde) software de vervoersmarkt op zou gaan. De handel is, voor zover bekend, tot nog toe zon der resultaat gebleven, voorna melijk door het gebrekkige functioneren van het TTC- computersysteem. Telco-bedrijfsleider W. Fuchs verklaarde zeer recent tegenover de TTC-onderzoeks- commissie dat zijn firma „het vertegenwoordiglngsrecht, noch een ander recht samen hangende met het bedrijf en haar produkten, in Nederland noch aan Van Hoorn noch aan iemand anders verstrekt." Verder verklaarde Teico aan de onderzoekers dat er geen commissiegelden zijn betaald. TTC-commis- saris Vleugels (links) en TTC-directeur Van Hoorn: wie vertelt wie wat en wat is de waarheid? Geen van bei den schijnt het te weten, al weet de een wat meer dan de ander. (Fo to Jota) Waarnemend president-com- missiaris mr. W.H.J.M. Vleu gels, die met ir. B.N. de Koning van de dienst Rijnmond van de provincie Zuid-Holland het on derzoek heeft uitgevoerd, toon de zich gisteravond zeer ge schokt na het bekend worden van de contacten tussen Telco en Grotax en de TTC en deze Groningse firma. Zowel Van Hoorn ais ir. Breur is door de commissie gehoord. Het onder zoeksrapport, dat ook conclu deert dat Van Hoorn geen per soonlijk voordeel heeft ge haald uit zijn contacten met Telco, is voor een belangrijk deel geb a~- op de schrifte lijke vei -g van dat be drijf. Vleugels zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de ze informatie: „Ik ben daar door zeer geschokt en weet nu ook niet meer wat ik van die verklaring van Teico moet vin den." Gistermiddag tijdens een persconferentie bestreed on derzoeker Mr. W. Vleugels de verklaring van KNVTO-secre- taris Mr. H. Blommers dat hij van Telco nimmer een brief ontving over de activiteiten van de Club Seven Up. Vleu gels toonde desgevraagd een brief van Blommers aan de Zwitserse firma die de ont vangst bevestigd. Blommers gisteravond: „Ik zal het dan nog eens goed nakijken. Ik maak me er niet druk om. Mijn organisatie wordt tenslot te In het rapport genoemd zon der dat ze ons om een reactie hebben gevraagd." 'Onafhankelijke* adviseur ir. Breur zorgde er dit jaar voor dat een potentiele klant voor het Grotax/TTC-pakket van aankoop afzag. Het betreft hier de Centrale Post Ambulance vervoer Rijnmond (CPA) die aanvankelijk het TTC-systeem wilde overnemen voor de mo dernisering van haar centrale. Op advies van dezelfde Ir. Breur, die ook in dienst is van de CPA, zag de centrale post van overname van het TTC- pakket af. Breur zegt zich in zijn advies aan de CPA 'nage noeg volledig te baseren op de voorkennis die ons bureau als adviseur van de TTC (heeft) omtrent de problematiek en de bruikbaarheid van het TTC- pakket'. Hij raadde de CPA aan om samen met Grotax een nieuw pakket te ontwikkelen. De CPA is hier inmiddels aan begonnen. Ir. Breur adviseert overi gens ook de firma Grotax en voerde, namens de TTC, sa men met de heer Van Hoorn de contractonderhandelingen met Telco. Op dit moment loopt er een procedure tussen de ver- voersorgan'satie KNVTO en Ir. Breur omdat de organisatie hem destijds aan de kant heeft gezet. De KNVTO ging hiertoe over toen ze er begin jaren tachtig achter kwam dat de Ir. Breur zowel haar als de TTC adviseerde. De KNVTO had in die tijd een ernstig menings verschil met de TTC betreffen de automatisering en trok de onafhankelijkheid van Ir. Breur in twijfel. ROTTERDAM De kader leden van de Vervoersbond FNV bij Europe Container Terminus willen niet dat er In de huidige CAO, die loopt tot eind maart 1987, wordt 'Inge broken'. De ECT-directie maakte maandag bekend een aantal afspraken in de CAO ter discussie te willen stellen, als onderdeel van het herstelplan na het wegvallen van haar grootste klant, United States Dines. De Vervoersbond wil dat eventuele maatregelen in een apart plan worden onderge bracht. Dit plan, dat met de vakbeweging wordt afgesloten, moet een tijdelijk karakter krijgen, zodat het zonodig tus sentijds aan de actuele situatie kan worden aangepast. Maar alvorens de bonden en directie over zo'n plan gaan praten, wil het vakbondsafde lingsbestuur bij ECT eerst aanvullende informatie. Met name over de 250 arbeidsplaat sen die volgens de ECT-direc- tle moeten worden geschrapt, voor het geval maatregelen achterwege blijven (waaron der begrepen het buiten wer king stellen van bepaalde CAO-artikelen) Volgens bestuurder C. van Nimwegen van de Vervoers bond FNV is op de vergade ring van het vakbondsafde lingsbestuur gisteravond dui delijk geworden dat uitvoering van een strak herstelprogram ma, waarbij het personeel fors inlevert „geen leien-dakjes- werk is, zoals de directie denkt". Hij noemde het vakbondsaf delingsbestuur „het klank bord" van de ECT. Het wordt gekozen door de bij de ECT werkzame leden van de Ver voersbond FNV. Dat zijn er on geveer 850, bijna twee derde deel van het totale personeels bestand, aldus Van Nimwegen. PvdA-gemeenteraadalid R. van Middelkoop zei gisteren in de raadscommissie voor Ha ven en Economische Ontwik keling van Rotterdam de in druk te hebben dat ECT zijn werknemers heeft wijsge maakt dat de gemeente Rot terdam wel zou bijspringen. Hij vindt dat beneden alle peil. „Rotterdam heeft niets toe gezegd. ECT probeert de zwar te piet bij ons neer te leggen, voor het geval het mis zou lo pen," aldus Van Middelkoop. Havenwethouder R. den Dunnen zegt daarop dat hij het het hoogst onverstandig vindt van ECT om op deze manier irritatie te wekken. Hoewel ECT door het weg vallen van United States Lines zijn dure investeringen voor de toekomst voor een deel niet kan terugverdienen, houdt Van Middelkoop het erop dat het slechts gaat om een „terugval in een groei die toch al boven de prognoses uitging". Hij ziet daarom geen reden tot paniek. DORDRECHT Hef5 is goed mis met de bestuurlijke en ambtelijke organisatie bij de gemeente Dordrecht Tot die conclusie komt een ge meentelijke werkgroep onder leiding van wethouder mr. G. Meelker (Personeelszaken). „De heersende cultuur van de organisatie is de typeren met het beeld van een georgani seerde onmacht," zegt de werkgroep in het rapport 'De lieve vrede—maar ondertus sen." De samenstellers van het rapport hebben veel kri tiek op de wijze waarop het meerendeel van de Dordtse ambtenaren zijn of haar werk doet en met elkaar omgaat. Met het rapport wil de werkgroep aangeven welke personele problemen er bin nen het Stadskantoor zijn en hoe deze het best kunnen wor den opgelost Hiervoor is ge kozen voor een 'analyse van de heersende cultuur', aange vuld met een 'actieprogram ma' om een einde te maken aan, wat in het rapport wordt genoemd, „de gesloten, defen sieve en soms vijandige sfeer, waarin mensen weinig ver trouwen laten zien ten opzich te van elkaar en ten aanzien van de toekomst." Eén van de oorzaken van het slecht functioneren is naar de mening van de onder zoekers dat zowel het ambte lijk management als het poli tiek bestuur geen leiding geeft aan de totale organisa tie.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1