maim Veranderingen op komst voor woonwijk Bijdorp l- - r. - ZATERDAGOCHTEND Woonboten krijgen tuintje Werken voor Amnesty weg van Schiedam groeit 'n beetje m m mm Anderson hield litho's 'verborgen' Nieuwjaarswens van lezers gevraagd Kerstboom Koemarkt m Verongelukt in diepegreppel m* m mSBmmmm -• y 'JjmMmÊÊ ÉP II 'K Wijkpost Oost WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De beroepscursussen aan vol wassenen (BKE) in Schiedam zouden in aantal uitgebreid moeten worden. Alleen daarmee kan worden ingesprongen op de vraag vanuit het be drijfsleven naar geschoold personeel. Dit zegt me vrouw H. Caro, een docteranda van de subfacul teit Andragogie van de universiteit van Amster dam. Educatief Centrum Profiteren mëéïssti ÈMÊ^MÊÊk Èr staan veranderingen op stapel voor -de wijk Bijdorp. De bewoners mogen mee- praten over het nieuwe bestemmingsplan.(Foto Arie Wapenaar) Klein Ooit moet' Johan Cruyff zo begonnen zijn: met straatvoetbal. Ondanks het steeds drukker wordend verkeer met alle gevaren van dien, zien deze drie jonge Schie- dammers in de Huysmanstraat nog kans hun favoriete sport te beoefenen op de plaats waar vedetten van nu ook hun eerste schreden hebben gezet. Maar ja, de fo to werd zaterdagochtend genomen en, zoals de autobezitter op de achtergrond al (duidelijke maakt, dan wast iedereen de auto en is het 'stil' in de straten. (Foto Arie Wapenaar) Betrokkenheid Acties Zorg en Trefpunt Oost Industriebond, FNV Sloop Schiedamseweg Bedrijfsvoetbal Schoolverlaters schiedam 4 MAANDAG 8 DECEMBER 1988 ortaf BKE moet worden uitgebreid Zij is nagegaan wat de be- I onder aspirant cursisten en hoeften zijn aan- opleidingen hoe die overeenkomen met wensen van het bedrijfsleven. „De relatief beperkte capaci teit (150 personen) en de om vang van de. openstaande vraag maken uitbreiding wen- selijk," zegt zij in een rapport naar aanleiding van het onder zoek. Het doorlichten van de BKE werd gedaan op aan vraag van de gemeente Schie dam. Deze wil meer inzicht in hét nut en vooral de mogelijk heden van de BKE. - Caro. draagt zelf al een mo gelijkheid aan om de lessen aan volwassenen uit te brei den. „Bij de reguliere instellin gen voor voortgezet onderwijs in Schiedam blijken mogelijk heden te zijn om bijdragen te leveren aan beroepseducatie in de vorm van onder andere do centen en praktijklokalen," vindt de onderzoekster. De leerkrachten zouden van tevo ren wel inlichtingen moeten krijgen over het lesgeven aan volwassenen omdat dat vol gens Caro duidelijk afwijkt van dat aan jongeren. De lessen aan volwassenen worden nu voor een groot deel gegeven in het dit jaar opge richte Educatief Centrum Schiedam. De cursussen wor den gevolgd door mensen die de kennis gebruiken als voor opleiding voor. een beroepsop leiding en door mensen die er een baan mee hopen te vinden. Het Educatief Centrum Schie dam is gevestigd In het MCM de Groothuis aan de Stadhou derslaan. Volgens Caro is het van het grootste belang dat het Educatief Centrum zoveel mo gelijk op de hoogte blijft van de behoeften onder aspirant leerlingen en van de vraag die er leeft bij het bedrijfsleven. Dit om de aansluiting zo soe pel mogelijk te laten verlopen. SCHIEDAM. Het aantal Schiedammers is in de maand oktober mettwee toegenomen. Dit* blijkt uit de cijfers van de afdeling burgerzaken. Op 31 oktober woonden ez 69.413 mensen binnen de Schiedamse Stadsgrenzen, 33.893 inan- .^en .en 35.520 vrouwen. Ver geleken met voorgaande ja ren, kan nu al gesteld wor den dat' de bevolking over "1986 flink is gegroeid. Begin dit jaar stonden er 69.078 'mensen als inwoner inge schreven, bijnfe 350 mensen minder dan op de laatste teldatum. In oktober overle den 66 mensen en werden 56 baby's geboren. 275 Mensen vestigden zich in Schiedam terwijl 263 mensen een an dere woonplaats kozen; Er wérden 51 huwelijken geslo ten en 15 scheidingen uitgè-, sproken. GRONINGiEN ^U' -.Een .--auto dié gistermorgen bij- het Gro- ningse Hoogkerk via een licht mast in een diepe greppel was terechtgekomen, is door de po litie bij toeval ontdekt. Andere automobilisten hadden de ver ongelukte wagen niet opge merkt en „reden .door Dé be stuurder van de wagen die de- macht over zijn stuur had ver loren, kwam om het leven. Het is de 20-jarigé J. Venema uit Hoogkerk. Drie van de vijf an dere fhzittendéir liepen; lichte verwondingen opV 1 SCHIEDAM Een- geluid- werende wal, meer bedrijfs ruimte, het samentrekken van énkele huizen, een recreatieve voorziening en een nieuw ver enigingsgebouw. Dit zijn de be langrijkste veranderingen die op stapel staan voor de Schie damse wijk Bijdorp. Komende donderdagkunnen de bewo ners van de wijk, die ligt inge klemd tussen de rijksweg 20, de spoorlijn en de Nieuwe Damlaan, meepraten over de veranderingen binnen him leef omgeving. Op een inspraak avond van de gemeente staat dan het bestemmingsplan ter discussie. Dit plan gaat verder uit van het'handhaven van de bestaande situatie. Op dit moment zijn er voor de kleine wijk, die in totaal slechts vier straten telt, maar lieft négen bestémmingplan- nen van kracht. Deze zijn op gesteld in de jaren *44 tot en met '67 en zijn inmiddels sterk verouderd. In deze plannen is nog sprake vansloop;yan de hele wijk en dé aanleg'véh éen snelweg op de plek'van de hui zen. Onder 'meer door sterke protesten van de buurtbewo ners wordt over sloop al jaren niet meer gesprokén en blijft de wijk bestaan. Ook is er vol gens de gemeente geen behoef te aan een. grote verkeersader omdat de bestaande wegen het verkeersaanbod aankunnen. De trambaan die langs de wijk loopt, speelt daarbij.-een -; be langrijke rol..: aüii naisiï In de plannen aie de gemeen- te nu heeft, wil men meer pro fiteren van de grond rond het NS-station Nieuwland, op een steenworp afstand van de woonwijk Bijdorp en aan de overkant van de Nieuwe Dam laan. Er wordt gedacht aan een recreatieve voorziening, al 'wordt niet aangegeven wat dit inhoudt. De uitbreiding van de ruimte voor bedrijven, die voornamelijk aan de overkant van de Schiedamseweg zijn ge vestigd, zal volgens de ge meente niet voor overlast zor gen. „De uitbreiding zal het woonklimaat niet negatief beïnvloeden," aldus Gemeente werken in een informatiekrant. In het bestemmingsplan be staat de mogelijkheid om vast te leggen welke bedrijven zich wel en niet mogen vestigen. Hierdoor hebben de bewoners volgens de gemeente de macht om overlast tegen te houden. Het samentrekken van de woningen heeft betrekking op huizen in de Spoorbaanstraat en de Schietbaanstraat. Deze zijn volgens de gemeente vrij klein. De samenvoegingen ge beuren alleen met instemming van de wijk. Het nieuwe ver enigingsgebouw zou op het stuk land naast de Schietbaan straat gebouwd kunnen, wor den. Over een geluidwerend scherm langs rijksweg 20 heb ben de bewoners in oktober al een informatie-avond gehad. Met de aanleg van de geluids wal. gaat een lang gekoesterde wens in vervulling. Ambtenaren geven donder: dag op de inspraakavond een toelichting op de plannen. Aan merkingen en suggesties" vdn bewoners worden zonodig in het plan verwerkt waarna de gemeenteraad zich zal moeten uitspreken. SCHIEDAM Eigenaars van woonboten aan de Wil- iemskade in Schiedam Zuid kunnen volgend jaar In hun eigen tuintje op de vaste wal zitten. Gemeentewerken is inmiddels begonnen met de aanleg van de tuintjes voor de 'deur' van de schepen. Verwacht wordt dat dit ln februari volgend jaar klaar Is. Behalve dat er dan een laag kiel Is gestort, staat er dan een heg rond de tuin tjes. De aanleg van de tuintjes gebeurd op aanvraag van de woonbootbewoners. Voor 75 gulden per vijf jaar huren ze een strook grond die bij na even lang ls als hun schip. Er zijn nog gesprek ken gaande over een eventu eel te bouwen fietsenstal ling. Niet alle woonboten krijgen een tuintje. Met het oog op de toekomstige vesti ging van een supermarkt en de bouw van 40 huizen in de omgeving blijlt een deel van de kade gereserveerd als parkeerplaats. Woensdag 10 december, de Internationale Dag van de Mensenrechten, sluit de 14 jaar oude Maassluise afdeling van Amnesty International een ten toonstelling Ln het Schuurkerk Theater af met een gevarieerd theaterprogramma. Aanlei ding van tentoonstelling en theateravond is het 25-jarig be staan van de mensenrechten organisatie. De verkoopten toonstelling is georganiseerd in samenwerking met plaatse lijke kunstenaars. De 58 kunst werken worden verkocht aan de hoogste bieder. De op brengst komt voor een deel ten goede aan Amnesty. In Maassluis wonen 160 le den van Amnesty. Tien percent is nauw betrokken bij tal van activiteiten, zoals informatieve bijeenkomsten, deelname aan braderieën, schrijfavonden, ex posities en voorlichting op zo wel basis- als middelbare scholen. De avond begint om 20.30 uur- Toegang 3,50. (Van een onzer verslaggeef sters) MAASSLUIS Na 12 jaar Amnesty-werk zijn Ineke en Hans Weber nog niet moede loos. Ook al nemen meldingen van martelingen en het opslui ten van mensen die zich ver zetten tegen machthebbers eerder toe dan af zeggen bei den: Alles wat je doet lijkt een druppel op een gloeiende plaat. Maar als je niets doet weet je zeker dat er nog meer mensen verdwijnen achter tralies en daar gemarteld of gedood wor den. Werken voor Amnesty is de weg van de lange adem. Je weet dat er mensen zijn, die op je rekenen. Wanneer er weer iemand mede door onze in spanning is vrijgekomen, is dat erg bemoedigend. Niet al leen voor wat je nu doet, maar juist om daarmee door te gaan." Hans Weber is contactper soon van de Maassluise afde ling. „In grote lijnen coördi neer ik de werkzaamheden en onderhoud zowel binnen de groep als naar buiten toe de contacten. Verder bereid ik .vergaderingen voor en verzorg ik samen met Erik de Lange de publiciteit. Nou, en dan moeten er nog allerlei hand- en spandiensten verricht worden, zowel binnen als buiten de or ganisatie. Neem bijvoorbeeld die expositie/kunstveiling in het Schuurkerktheater. Voor een dergelijke activiteit van start kan gaan. is er wel het nodige te doen. Tot ons grote plezier biijkt die tentoonstel ling veel belangstelling te trek ken. En wat nog mooier is, ook voor de deelnemende kunste naars, aan kopers ontbreekt het gelukkig evenmin. Al moet woensdag natuurlijk nog blij ken, hoeveel dat er nu precies zijn." Echtgenote Ineke Weber concentreert haar aandacht vooral op het 'scholenwerk'. Zij is op een groot aantal basis scholen en op alle middelbare scholen (met uitzondering van de Koningin Juliana Scholen gemeenschap) ieder jaar op nieuw welkom. „Bij de basisscholen vertel ik aan de twee hoogste groe pen iets over de doelstelling van Amnesty en de activitei ten. Het vait me op, dat juist die leeftijdsgroep zo'n grote betrokkenheid toont. Ze vragen honderduit en zijn soms teleur gesteld als blijkt dat ze, van wege hun leeftijd, nog geen lid kunnen worden. Ze maken wel tekeningen of schrijven hun mening op papier. Aan de hand daarvan hebben we al eens een tentoonstelling gehouden in Koningshof. Vaak neem ik speciaal voor Amnesty vervaardigde diase ries mee naar scholen. Ik ver tel niet meteen de ergste din gen, kinderen worden toch al zo geconfronteerd met allerlei vormen van geweld en onrecht door bijvoorbeeld het Jeugd journaal. Ik probeer juist te la ten zien dat er wat aan gedaan kan worden; dat Amnesty al jaren probeert mensen te hel pen." De Maassluise groep werkt onder meer aan de vrijlating van een in de Sovjet-Unie ge vangen gehouden baptist. Ze voeren acties voor mensen ln Indonesië, Oost-Timor, en de Filippijnen in het kader van een zogenaamd Regionaal Ac tie-Netwerk. Verder organise ren ze elke maand een schrijf- avond, waar leden en sympa thisanten brieven kunnen schrijven aan door Amnesty geadopteerde gevangenen, ter dood veroordeelden en andere vervolgden. Daarnaast verle nen ze hun medewerking aan landelijke acties van Amnesty. Aan de slotavond van de kunstveiling in het Schuur- kerkje is een extra Open Podi um avond vastgeknoopt. Het programma vermeldt bijdra gen van pianist Rob Franken, het kwartet „Herenmettijd", Corrie van Barneveld (gedicht/cabaret)verhalen van Cornells van Deutekom, Carlos Aquilar (zang/gitaai) en leerlingen van de Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg Noord. „Het programma onder steunt de veiling en verluch tigt enigszins het serieuze ka rakter van de informatie, die leden van Amnesty tussen de verschillende onderdelen naar voren zullen brengen", vertelt Hans Weber. Niet helemaal zonder zorgen zien Ineke en Hans Weber de toekomst van de afdeling Maassluis tegemoet. Hans We ber: „De groep is, zeker gezien het kleine aantal leden, erg ac tief. We zouden veel meer wil len doen en ook kunnen doen als we nog wat meer namen bij zouden kunnen schrijven op de lijst van actieve mensen. Wij zoeken dus mensen die voor mensen op willen komen. Mensen, die hun mond open durven doen voor anderen, die de mond gesnoerd ls. Onze werkzaamheden variëren van activiteiten organiseren, brie ven schrijven tot en met een praatje houden voor belang stellenden. Het lijkt allemaal moeilijker dan het in de prak tijk is. Aan de andere kant is het ook veel boelender dan het klinkt. Kortom, mensen die Amnesty daadwerkelijk willen steunen, zijn van harte wel kom." Voor informatie over de Am nesty groep kan men bellen met Hans Weber, zijn telefoon nummer ls 22372. De maand december kunnen oudere wijkbewoners in Tref punt Oost, Celciusstraat 2, elke woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur creatief aan het werk. Op 10 december worden er kaarsen versierd. Mevrouw Collignon geeft advies bij dit werk. Deelname kost 2 per kaars. Op 17 december wor den kerststukjes gemaakt on der leiding van mevrouw Van den heuvel. Deelnemers moe ten zelf een bakje meenemen. Hulst, dennetakken en bloe men zijn in het buurthuis aan wezig. Deelname kost 5 inclu sief materiaal. Wel van te vo ren opgeven, Trefpunt Oost, iel. 4621089 of via Wijkpost Oost, tel. 4264195. De bejaar den uit de wijk vieren op 24 december gezamenlijk kerst feest. Voor vervoer kan ge zorgd worden, tel. 4264195. Naast de speciale kerstactivi teiten is iedere oudere wijkbe woner elke woensdagochtend welkom voor een kopje koffie, een praatje of een spelletje. Toegang vrij. De Industriebond FNV gaat za terdag 13 december 129 leden in bloemetjes zetten in zaal de Rank, Schiedamseweg. De In dustriebond heeft één lid, Leendert Fredericus van Sou weien (87) uit de Anthonie Muysstraat, dat al zeventig jaar deel uit maakt van de Schie damse afdeiing van de FNV- bond. Van Bouwelen begon zijn loopbaan op 12-jarige leef tijd als leerling kachelsmid. Hij werkte tot zijn 72ste jaar voor diverse frima's in Rotterdam en Schiedam. Hij is ook 23 jaar lid van de Schiedamse afdeling van de E.H.B.O., waarvan hij ere-lid is gemaakt. Drie Indus triebond FNV-leden draaien zestig jaar mee. 12 leden zijn vijftig jaar lid; 85 mensen al veertig jaar en 28 leden vijfen twintig jaar. De jubilarissen middag begint om 14.00 uur. Midden december valt het voormalige gymnastiekgebouw aan de Anthonie Muysstraat onder de slopershamer. De open ruimte wordt voorlopig ingericht als extra speelplaats voor de er naast liggende ba sisscholen Erasmus en Goe man Borgesius. Wat er in de toekomst met het terrein gaat gebeuren is nog niet duidelijk. De gemeente wil de twee ba sisscholen gr?-g renoveren en eventueel uii .iden. Het mi nisterie van ór- erwijs en we tenschappen lig tot nu toe dwars, omdat zij de nodige - toestemmingen niet willen ge ven. In maart 1987 wordt er weer gepraaat over de toe komst van het terreintje. De Schiedamseweg wordt op dinsdag 16 december afgeslo ten vanaf de Beatrixlaan tot aan de Zwaluwiaan in verband met het rooien van zeventien zieke bomen. De afsluiting "j" duurt van 8.00 tot 17.00 uur;. Het verkeer wordt omgeleid via de Zwaluwlaan, Churchillweg en omgekeerd. De dienst van gemeentewerken gaat de ern stig verzwakte bomen omza gen, omdat deze gevaar ople verden voor voorbijgangers door mogelijke tak- of stam-' breuken. Voor andere bomen in de omgeving werd gevreesd voor besmetting met de iep ziekte. De bomen zullen wor den vervangen door hazelaars. Wijkpost Oost, Franklinstraat 11a, van de Stichting Gecoör dineerd Ouderenwerk, is geslo ten van maandag 22 december tot en met vrijdag 2 januari. In dringende gevallen kunnen be jaarden gedurende de kerstpe riode kontakt opnemen met het Dienstencentrum de 4Molens, Nieuwe Damlaan 766, tel. 4705500. Maandag 5 ja nuari van 14.00 tot 15.00 kun nen oudere Oost bewoners weer terecht bij de wijkpost medewerkster. De Algemene Bedrijfsvoetbal Competie (ABC) houdt na 28 jaar op te bestaan in Schie dam. De organisatie van de bedrijfscompetie kreeg geen twintig Schiedamse teams bij" elkaar voor competitie van 1987. Het voordelig saldo van de ABC, groot 2500. wordt geschonken aan het dierena siel de Hargahoeve, de Schie damse Ziekenomroep, het Schiedamse Pupilfenvoetbal, Exhapa en de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging. Schoolverlaters in de leeftijd van 18 tot en met 20 jaar, die de school, studie of beroeps opleiding vlak voor de zomer vakantie hebben beëindigd, kunnen op 1 januari In aanmer king komen voor een RWW uit kering. De Gemeentelijke So ciale Dienst wil dè school verla- ters in groepen van tien perso nen ontvangen. De GSD gaat de jongelui over scholingsmo gelijkheden, solliciteren en de uitkering zelf vertellen. De jon geren worden gevraagd zich aan te melden bij de GSD tus sen 8.30 en 12.30 uur op werk dagen via tel. 4732111. VLAARDINGEN Twintig jaar lang hield Jan Anderson een serie prenten van Jan Toorop Verborgen' voor het publiek. Slechts bij toeval kwam hij er achter dat hij met de twaalf lit ho's iets bijzonders in bezit had. Tot eind maart is de serie tekeningen, die de fabricage van kaarsen stapsgewijs laat zien, In het streekmuseum Jan Anderson te zien. „Ik zag enkele van de tekenin gen enkele jaren terug op een expositie hangen. Ik kreeg toen pas in de gaten dat de litho's iets bijzonders zijn. Sindsdien heb ik gewacht op een juiste gelegenheid," aldus Sander son. De serie litho's maakt deel uit van een grotere tentoon stelling met het thema 'licht'. Naar eigen zeggen als 'jong verzamelaar' kwam Anderson twintig jaar geleden reeds in het bezit van de hardkartonnen map en de twaalf tekeningen van Jan Toorop. In opdracht van de zoon van directeur H. IJssel de Schepper van de Stearine kaarsenfabriek in Gouda, had de kunstenaar in 1905 de verschillende fases van de kaarsfabricage vastge legd. De zoon schonk zijn va der de litho's omdat deze 25 jaar directeur van de fabriek was. Opvallend in de litho's is het grote aantal mensen dat er op staat en dat bezig is met het maken van de kaarsen. Char mante vrouwen vooral die met de hand bezig zijn met het draaien van een 'lont' of het gieten van de kaarsen. Heden ten dage worden fabriekshal len slechts door een handjevol mensen gevuld en wordt veel sr van het werk door computers en machines uitgevoerd. De;lit- ho's (afdrukken van tekeningen op steen) zijn in kleur. De directie van de Stearinefa- brlek, die nog steeds bestaat, weet officieel niets van de ex positie maar zal deze week nog op de hoogte worden ge bracht. „Ik weet niet of daar reactie op komt," zegt Ander son. „Dat hangt af van de Inte resse die er voor het verleden van de fabriek bestaat." De Goudse fabriek is inmiddels overgenomen door een ander bedrijf. In het verleden heeft Stearine ook in Schiedam een filiaal gehad. Nog even en we leven In 1987. Op vrijdag 2 januari zal deze pagina bestaan uit een bonte verzameling nieuwjaarswensen in de vorm van tekst, foto's en tekeningen. Belangrijke en minder belangrijke, bekende en minder bekende stadsgeno ten geven wij dan evenals vorig jaar de gelegenheid elkaar en de stad het beste (of .minder aardige dingen) toe te wensen. Ook onze lezers willen wij graag uitnodigen om een bij drage te leveren. Uw mag uw boodschap zowel schrijven, te- kenen (zwart-wit graag) of doorbellen. Als uw wens zich ervoor leenl, laten wij er een passende foto bij maken. Wie zou u een gelukkig nieuwjaar willen wensen? De burgemees ter, uw politieke partij, de vuil nisman of uw buurman? Het kan allemaal, voor zover de ruimte op de pagina het toe laat. Uw reacties moeten uiter lijk zaterdag 27 december in ons bezit zijn. Redactie Het Vrije Volk, Hoogstraat 125b, 3111 HO Schiedam. Tel. editie Schie dam: 4266646,4736061; tel. editie Vlaardingen/Maassluis: 4736049,4265205, SCHIEDAM Traditiegetrouw onsteekt burgemeester Reinler Scheeres van Schiedam don derdag de lichten van de grote kerstboom op de Koemarkt. Evenals voorgaande jaren Is de boom, ongeveer 13 meter hoog en gekapt In Luxemburg, geschonken door Sandvik Ne derland BV in Schiedam. Rond half acht donderdagavond zal Scheeres de tientallen lampen in de boom aanzetten. Vooraf gaand aan deze handeling is er vanaf het oude stadhuis op de Grote Markt een lampionop tocht begeleid door het kinder koor Jong Begin en harmonie Harpe Davids.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1