schiedam 16 Groep I koopt een boom Huiszwammen in gerenoveerde Nieuwstraat houden de eerste bewoners niet tegen n 'Volkskerstzang brengt de mensen bijeen' Schrijver Olaf dé Landell signeert Kortaf Gemeente kan aan de slag met de Singel m Brand na storing in televisie Inbraak in slachthuis I Juristen: weer praten over huursubsidie WS mmÈmêémsimÊêmBmB (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Opnieuw treedt de politie in Vlaardingen eri Schiedam rond de feestdagen 'snel en streng' op tegen baldadige jeugd. Jongeren die vuurwerk afsteken buiten de toegestane tijden, vernielingen aanrichten of- brand stichten, krijgen direct geldboetes of alter natieve straffen opgelegd. De Vlaardingse en Schiedamse politie werkt hierbij samen met het Rotterdamse korps. Geldboetes Sabels Isolatie Ambtenaar Kees Rijke in de stijlkamer. Links achter hem in het plafond zijn de fatale ge- vólgen van de huiszwam men te zien. (Foto Arie Wapenaar) 'Tegenslagje' Java The Ditch Erker Zwembad Zuid Gemeente Olaf J. de Landell Nutsbedrijven Huisvuil Markt Garages M'fi HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 'mmmm i m fMmssm '■y/x--. Opnieuw streng optreden politie tijdens de kerst Vorig jaar werd voor het eerst door de politie in het' Rijnmondgebied op een derge lijke manier samen gewerkt. Volgens hoofdinspecteur en plaatsvervangend korpschef XP. van Hoff in Schiedam gaat het er om één lijn te trekken in het Rijnmond-gebied. De ge meente Maassluis is niet be trokken bij der^actie. Volgens de Schiedamse korpschef hebben de boetes en straffen het effect van snel recht. „Hét is geen snelrecht, want er komt geen rechter aan tc pas. Maar door de medewer king van het Openhaar Minis terie dat ons toestaat direct boetes op te leggen ben je als politie veel slagvaardiger," meent Van Hoff. De politie en justitie hebben, na de ervaringen' 'van vorig jaar, goede hoop dat zij met de actie hinder en overlast door de jongeren in de doorgaans roerige periode binnen de per ken kunnen houden. Betrapt een agent iemand op een over treding, bijvoorbeeld het ver nielen van eén abri (bushokje), dan worden geldboetes van 20 tot 100 gulden opgelegd. De po litie kan dan direct namens de officier van justitie een schik king (boete) aanbieden. Die moet binnen veertien dagen zijn betaald. Ook heeft de politie de moge lijkheid om in overleg met ou ders de jongeren klussen te la ten doen. In opdracht van ge meentewerken moeten de van dalen schoolpleinen, bushuis jes, transformatorkastjep en dergelijke schoonmaken. «Voor boetes van vijftig gulden wordt één dag gewerkt en voor boe tes van honderd gulden twee dagen. De 'snelle straffen' hebben vorig jaar veel effect gehad, zo meent de politie. Afgezien van enkele branden, is de jaarwis seling '83/*86 in de Waterweg- gemeenten redelijk rustig ver lopen. Ook het aantal kerst- boombranden liep toen sterk terug. Als enige wanklank meldde de politie dat drie jon gelui met geweld een jeugdso- ciëteit in Schiedam probeerden binnen te dringén. Twee jaar terug, toen de re geling nog niet. van kracht was, hebben groepen jongeren nog vechtend oud en nieuw doorgebracht. De politie heeft destijds veel honkbalknuppels, sabels en messen in beslag ge nomen. Ook moesten' agenten een jeugdbende aanhouden, die kerstbomen had geroofd. De politie hoopt van die tafe relen definitief af te zijn. Zij houdt zich tevens bereikbaar voor overleg als jongeren tij dens de feestdagen 'vreugde vuren' willen maken. Er wordt dan gezocht naar een geschik te plaats en er zullen opslag containers ter beschikking worden gesteld. SCHIEDAM Storing in een televisietoestel veroor zaakte maandagavond brand in een woning aan het Schie damse Louis Zimmerman- spleln. Op het moment dat de eigenaar van het toestel de tv met de afstandsbediening aan zette, hoorde hij een knal. Even later sloegen de ylam- men uit het toestel. Aanvanke lijk probeerde de Schiedam mer het vuur zelf nog te blus sen met water, maar dat lukte niet. Hij alarmeerde de brand weer, die de brand in korte wist te bedwingen. Er ontstond rookschade aan muren en pla fond terwijl de televisie geheel verloren ging. Niemand raakte gewond. SCHIEDAM Uit de kantine van het Schiedamse slachthuis zijn enkele sloffen sigaretten, pakken koffie en en geldbedrag gestolen. De waarde van de bult is niet bekend. De daders kwamen het slachthuis binnen via een openstaand boven- raampje. Ze wisten hierdoor een ander raam te openen en naar binnen te klimmen. Uit een tuinhuisje op het volks- tuinencompiex Vijfsluizen is een gaskachel met een waarde van tweehonderd gulden ont- vreemd. De daders staken na de inbraak de inventaris in brand maar het vuur ging van zelf weer uit (Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM Zo'n' achthon- derd mensen worden verwacht op de Volkskerstzang die vol- i gende week vrijdagavond i wordt gehouden in de Grote of J Sint Janskerk In Schiedam. Het evenement wordt voor de i derde keer gehouden. In '84 1 werd de Volkskerstzang door de Schiedamse Raad van Ker- ken opgericht als opvolger van i het jaarlijkse evenement Schiedam Zingt. Er doen dit jaar drie koren, een muziek- korps en twee solisten mee. I Het is de bedoeling dat het pu- J bliek de kerstliedjes uit volle borst meezingt. De toegang is gratis. 'i Na tientallen jaren viel in i 1983 het doek voor Schiedam Zingt. Binnen de organisatie waren interne meningsver- schillen gerezen over de opzet. „Het was meer een optreden .van diverse dure koren van bulten de stad dan een samen zang." zegt dominee J.D. Wuis- ter van de Grote of Sint Jans kerk. Hij is feitelijk de initia tiefnemer van 'de nieuwe zang manifestatie. „Ik kwam terug 1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie juridi- i sche organisaties in Schiedam j willen dat de politiek zich nog- i maals buigt over de problema- tiek rond huursubsidie en wo- ningtoewijzing. In een uitge- I breide brief aan de gemeente- j raad concluderen de instanties dat Schiedam al jaren een be- I leid voert dat erop gericht is huiszoekers geen ruimte toe te I wijzen als daarvoor huursubsi- i die .nodig is. De juristen noe- i men dit „principieel onjuist". De drie instanties zijn het Bu- reau voor. Rechtshulp, het Ad- i vocatencollectief en de Rechts- j winkel. Ze hebben hun kritiek vervat in een brief aan de ge- meenteraad en vragen of het i onderwerp op de agenda van i de commissie stadsvernieu- wing/ volkshuisvesting gezet i kan worden. i Het verzoek van de juristen komt nadat al enkele keren in i de commissie is gediscussl- I eerd over woningtoewijzing en i huursubsidie. De aanleiding daarvoor vormde een rapport van de drie organisaties en een vermeende uitspraak van een ambtenaar van Bureau Huis- vesting. Deze zou zich op een i bijeenkomst in West hebben la- ten ontvallen dat mensen met S een uitkering niet voor nieuw- I bouw in aanmerking komen. -Later ontkende wethouder Hans van Kleef dat de ambte naar, dit gezegd zou hebben. Tweegemeenteraadsleden diendén ais reactie schriftelij ke vragen in. Het antwoord van de wethouder brengt nu de drie juridische instanties weer in actie. In zijn antwoord stelt wet houder Hans Van Kleef (stads vernieuwing) een beleidswijzi ging voor. Deze is erop gericht ommensen in stadsvemieu- wlngswijken, ongeacht hun in komen, voor nieuwbouw in aanmerking te laten komen. De drie organisaties vinden dat dit niet beperkt moet blij ven tot stadsvernieuwingswij. ken. In de brief wordt het ge meentelijk beleid afgezet tegen dewettelijke bepalingen over huursubsidie. „Het Schiedamse gemeentebestuur beslist over de toekenning van huursbsidie en dan nog wel op een manier die' veel stringenter is dan de rijksoverheid voor ogen staat. Woningzoekenden worden, be houdens uitzonderingen, een voudig niet bemiddeld naar woningen met huursubsidie." in Schiedam en merkte dat Schiedam Zingt was opgehe ven. Welnu, ik vond dat er een nieuwe samenzang met Schie damse koren moest worden op gezet en vond een gewillig oor bij de andere kerken." Bij het organiseren wordt Wuister on der meer bijgestaan door pas toor P. Vismans van de Singel kerk. Doordat de Raad van Ker ken zich als enige met de orga nisatie ging bemoeien, werd de samenzang een zaak van het geloof. Het fenomeen 'zingen' is in de ogen van dominee Wuister iets speciaals en kanode men sen alleen maar goed döenL „Ik vind het jammer voor de jeugd die nu via knopjes iemand an ders laat zingen. Dan mis je iets. Zingen maakt een andere dimensie in de mensen wak ker. In deze donkere dagen' is ledereen toch een beetje op zoek naar warmte en licht. Een samenzang brengt de mensen bijeen." Tijdens de Volkskerstzang treden de koren IHD, Jpbilatio onder leiding van Kees Hagen- doom, de New Life Singers on der leiding van Leo Onstenk en het Toonkunstkoor onder lei ding van Edwin Wolf op. De muziek wordt verzorgd door Harpe Davids onder leiding van Cees Kramer en de solis ten Agnes Kraaijeveld (klas siek gitaar) en André Ver woerd (orgel). Het evenement begint om acht uur. Er is plaats voor twaalfhonderd zangers en zangeressen. -j Ui g n v.? «j.» Kerstbomenverkoper Rinus kon zijn lachen maar nau- welijk onderdrukken toen deze week de kleuters van groep I van Basisschool De Gorzen op het Wilhelmina- plein een boom kwamen kopen. Onder het toeziend oog van de juf verdrongen de kleuters zich rond Rinus om de boom van hun dromen aan te wijzen. „Die! nee jóh die!" Rinus zat er maar mooi mee. Hoewel. Na een stief kwartiertje onderhandelen werden er toch zaken gedaan en kon hij de kinderen een boom meegeven. De aanwinst werd vervolgens in optocht naar de klas ver voerd waar hij vermoedelijk meteen werd opgetuigd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 'huis- zwammen' In de stijlkamer van Nieuwstraat 26 zullen niet kunnen voorkomen dat over twee weken de eerste bewoners al in de totaal gerenoveerde woningen zullen trekken. In de pronkkamer werden tussen de houten betimmeringen en de ijsselstenen muren, zwammen aangetroffen. Alle betimme ring moet van de muren en het plafond gaat er uit. De huis- zwammen worden met chemi sche middelen bestreden. De klus betekent drie maanden vertraging voor de oplevering van één woning. Want in de, door zwammen aangetaste, ruimte (een kamer ingericht in de stijl van Lodewijk de Vijftiende met een bewerkt plafond en prachtig betimmer de muren én grote raamkozij nen) komt ook een kleine wooneenheid. Een jaar is er gewerkt aan de vier panden aan de Nieuw straat aan de voet van de Gro te of Sint Janskerk. Daarin zijn 21 huizen voor één- en tweepersoonshuishoudens ge bouwd. Negen woningen op de begane grond en 12 huizen op de eerste of tweede etage. Vier wooneenheden zijn geschikt voor een alleenstaande en 17 huizen kunnen worden be woond door een duo. De huren van de leuke huisjes zijn vanaf 230 gulden per maand, exclu sief 25 gulden servicekosten. Elk huis krijgt zijn eigen op gang, berging, centrale ver warmingsketel, badkamer en keuken. Alle daken van de aan elkaar gTenzende panden werden ver vangen en van isolatie voor-, zien, alle' balklagen werden' vernieuwd, een groot gedeelte van het metselwerk werd gere pareerd of vervangen en onder de gehele oppervlakte werd een geïsoleerde betonnen vloer gestort. De marmeren vloer In de gang werd opnieuw gelegd. Het voorste deel is geheel nieuw. „Het behoud van deze pan den is net op tijd gekomen. Man, ik ben er blij mee. Fan tastisch toch, anders was er weer zp'n groot gat gevallen in het centrum. Particulieren hadden al eens geprobeerd de gebouwen te sparen van de slo pershamers. Die plannen 'knapten' steeds af op het geld," aldus de ambtenaar Kees Rijke. Hij is de grote sti mulator achter de opknapplan- nen voor de panden, waarin vroeger de secretarie afdeling voor onder andere paspoorten en rijbewijzen (nog met de ou de loketten) was gevestigd. Kees Rijke is de groepsleider woningbouw bij de Dienst ge meentewerken, afdeling Volks huisvesting en Bouwkunde. Kees Rijke, wiens idee het was om door het rijk gesubsi dieerde wooneenheden in de panden te vestigen, vertelt: „Er is bij de aanvraag in 1984, begin 1985, ingespeeld op een nog niet ingedeeld woning- bouwcontingent voor 'verbouw panden' in de regio Rijnmond," vertelt Rijke. Zijn 'woon-plan- nen' werden uitgewerkt door het architectenbureua Fiolet en Limburg uit Rotterdam. Het aannemingsbedrijf Breur uit Zwijndrecht voert de klus, die 1,7 miljoen gaat kosten, uit. De Dienst Gemeentewerken houdt toezicht op het werk en de financiën en onderhoudt de contacten met andere diensten en instellingen over het reno vatieplan. Over de ontwerpen van de huizen werd druk over leg gevoerd met de gemeente lijke dienst Bouw- en Woning toezicht en met de Schiedamse Vrouwen Advies Commissie. Razend enthousiast is Kees Rijke over de woonhuizen in de monumenten, die nu bijna klaar zijn in de panden gren zend aan wat vroeger de kloos tertuin was. Hij laat vol trots de mooie kleine huizen zien. „Tja, die huiszwammen in de stijlkamer zijn een tegenslag- Je. We hebben gelukkkklg de trap In het middenstuk van het pand naast de stijlkamer, kunnen behouden. Een klein stukje trap is door de dradige zwammen aangetast. Maar die stijlkamer moet geheel worden behandeld. Alle houten be- schottingen moeten van de muren af. Kijk," laat Kees Rij ke zien, terwijl hij naarboven wijst hier, zie je. dit hout brokkelt gewoon weg, het is to taal rot. Die zwammen hebben jammer genoeg een kans ge kregen, omdat het pand toch nog zo'n vijf jaar heeft leeg ge staan. Dan valt zo'n gebouw ten prooi aan regen, wind en nattigheid. En zit die zwam er eenmaal in en wordt er niets aan gedaan, dan kun je het wel vergeten," aldus Kees Rijke. Alle huizen zien er anders uit AUe huisje hebben een ei gen voordeur. De sleutel voor het eerste huis wordt waar schijnlijk in de week voor kerst overhandigd. Er bestaat heel veel belangstelling, vooral bij Jonge Schiedammers, voor de huizen. Het behandelen van de stijl kamermuren, het betimme ringshout, het plafond en de trap met chemische bestrij dingsmiddelen tegen de ge vaarlijke zwammen gaat 180.000 gulden kosten. Het op knappen geschiedt in samen werking met de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Monu mentenzorg heeft 60.000 gulden subsidie voor bet in de oude staat brengen van de wentel trap geweigerd. Er waren geen oorspronkelijke onderdelen voorhanden om de houten trap te repareren. „Maar dat mag de pret niet deren," aldus Kees Rijke, die er aan toe voegt dat het gehele huizenblok is behan deld met ccn anti-zwam-mid- del. „Doen we dat niet, dan hebben we kans dat de schim mels binnen vijf jaar terug zijn." -v SCHIEDAM De schrijver Olaf J. de Landell signeert donderdag in boekhandel Mer- curius in winkelcentrum Hof van Spaland zijn laatste roman Maskeravond, het tweede deel van Met liefde en respect. Tus sen 19.00 en 21.00 uur zit de schrijver, wiens eigenlijke j naam Jan Bernard Wemmer- slager van Sparwouae Is, klaar om vele van zijn bekende boe ken te voorzien van een hand tekening. Hij debuteerde in 1935 met Wij moderne men sen. Hij schreef verder de ra dio-serie De lachende Hollan der, en de boeken Ave Eva, Het bloeien van de porceleln- boom, De kantélen kantelen, De appels bloeien, Mislukte Pastorale, De gouden navel streng en Indonesië weerzien. De schrijver werd in Cheribon op Java geboren als tweede zoon van een arts. Zijn gezond heid was niet bestand tegen het Indische klimaat. Hij was zwak, leed aan malaria-aanval len en andere koortsen en ver droeg het zonlicht niet. Op achtjarige leeftijd kwam hij met zijn moeder en broertje In Ne derland wonen. Ook het Ne derlandse klimaat lag hem niet. Zijn moeder kreeg vaak reduc tie op zijn schoolgeld, zo vaak was de Jongen ziek thuis. Zijn jeugd was een aanschakeling Vanavond wordt een jam-ses sion gehouden in jazzcafé The Ditch aan de Korte Haven. Het is onbekend wie er met hun In strumenten naar het café ko men. Aanvang 21.00 uur. De toegang is vrij. Wijkcentrum De Erker zoekt vrijwilligers voor de Nederland se taallessen, die daar-door veel buitenlandse bewoners van de Schiedamse wijk West worden gevolgd. De vrijwilli gers geven de lessen aan groepjes van twee of drie per sonen. Aanmelden vla de Er ker, Jan van Avene3straat 32, tel. 4267767 of 4263161. Tijdens de kerstvakantie gel den er in Zwembad Zuid, Wesifrankelandsedijk 3, gewij zigde openingstijden. Het zwembad Is vari 24 tot en met 27 december gesloten. Ook op 31 december en op 1 januari sluit het gemeentelijke binnen bad de deuren. Vrij zwemmen /is mogelijk op: maandag 22 en -dinsdag 23 december van 10.00 tot 17.00 uur en van 20.30 tot 21.45 uur; zondag 28 december is er van 10.00 tot 12.45 uur familiezwemmen, van 13.00 tot 14.45 uur vrljzwem- men en van 15.00 tot 16.00 uur rustig zwemmen; maandag 29 december en dinsdag 30 de cember van 10.00 tot 16.00. uur, 's avonds gesloten; vrijdag 2 januari van 10.00 tot 17.00 uur, van 19.00 tot 20.30 uur rustig zwemmen, van 20.30 tot 21.45 uur weer vrij zwemmen; zaterdag 3 en zondag 4 januari van 10.00 tot 12.45 uur familie- zwemmen, 13.00 tot 14.45 uur, vrij zwemmen en van 15.00 tot 16.00 uur, rustig zwemmen. Tijdens de kerstvakantie wor den er geen zwemlessen gege ven. De gemeente secretarie afde ling 8urgerzaken, gebouw 's Graveland, 's Gravelandseweg, is op woensdag 24 december vanaf 14.00 uur gesloten. Deze afdeling, voor onder andere paspoorten, rijbewijzen en aangifte van vestiging in de ge meente, Is gesloten van 25 de cember tot en met 4 januari. Het bureau Burgerlijke Stand, voor de aangifte van geboorte en overlijden is tijdens deze van bronchitus, bloedarmoede, reuma, longaandoeningen en;, geestelijke overspanning. ïy De schrijver ontworstelde zich aan alle ellende en begon op eenentwintig jarige leeftijd met schrijven. De romans van De Landell hadden vanaf het be gin een moeilijk te omschrijven succes. Vele van zijn boeken vinden nog steeds veel aftrek In bibliotheken. Zijn boeken worden regelmatig herdrukt. feestdagen geopend op maan dag 29, dinsdag 30 an woens dag 31 december en vrijdag 2 januari van 9.00 tot 12.00 uur. De secretarie-afdelingen On derwijs en Openbare Werken, Stadskantoor, Emmaplein, zijn eveneens gesloten van 25 de cember tot en met 4 januari.- Het Gemeente Archief, Korte Haven, is dicht van 22 decem ber tot en met 4 januari. Het Gemeentelijk Wonlngbeheer,; Doeteplein, sluit de kantoord euren voor het publiek van 22 december tot en met 25 de cember. In de week na kerst mis Is het Bureau Woningbe- heer, behalve op Nieuwjaars dag, voor het publiek geopend. De Gemeentelijke Sociale Dienst, gebouw 's Graveland, 's Gravelandseweg, en de - Dienst Gemeentewerken, Stadskantoor, Emmaplein, zijn alleen op 2 januari voor het pu bliek gesloten. Op donderdag 25, vrijdag 26," zaterdag 27 en zondag 28 de cember en donderdag 1 janua ri zijn de.kantoren van de óm .Openbare Nutsbedrijven Schiedam aan de Van Heek straat gesloten. De ONS blijft dag en nacht bereikbaar voor storingen In de levering van energie, drinkwater en radio- en televisiesignalen. Telefoon nummer: 010 - 4622222. De huisvuildlensten verschui ven tijdens de feestdagen. De hulsvuildienst van donderdag 25 december wordt verplaatst naar maandag 29 december; van vrijdag 26 december naar dinsdag 30 december en van donderdag 1 januari naar maandag 5 januari. In de pe riode van donderdag 25 de cember tot en met dinsdag 6 januari wordt er geen grof huisvuil opgehaald. Het vull- overlaadstation aan de Paral lelweg achter het NS station Schiedam/Rotterdam-West is op zaterdag 27 december nor maal geopend. De centrummarkt van vrijdag 26 december komt te verval len. Woensdag 24 december wordt op het plein voor de He- ma een mini-markt gehouden met circa 30 standplaatsen. De warenmarkt begint om 9.00 uur en eindigt om 14.00 uur. SCHIEDAM Op een oplos sing voor de parkeerproble men na, kan de gemeente Schiedam aan de slag met een stadsvernieuwingsplan voor het noordelijk deel van de Sin gel. Ruim honderd bewoners van de vrij smalle straat toon den zich eerder deze week In hun nopjes met de vernieuwin gen die de gemeente wil door voeren. De plannen behelzen onder meer de sloop van 26 hulzen aan de Singel, de Oost singel en de Oosterstraat. Op de plaats van de slooppanden komt nieuwbouw. Verder wordt een petroieumhandef ver plaatst en wordt er meer. groen aangelegd. De gemeente zal onderzoeken of er aan de par keerproblemen, die vooral op het stuk Singel naar het Sta tionsplein toe groot zijn, iets te doen valt. De Singel zal niet worden om getoverd in een winkelstraat, zo zegt het projectteam Oost dat de plannen heeft gemaakt en de uitvoering ervan bege leidt. Volgens het projectteam Is er te weinig klandizie in de wijk om een hele winkelstraat tot zijn recht te laten komen. De voorkeur gaat uit naar en kele buurtwfnkels (slager, bak ker) die kunnen worden onder gebracht In de nieuwbouw. De meest geijkte plaats voor de winkels is volgens het team de 'kop' van de Singel aan de kant van het Stationsplein. ..De parkeerproblemen spe heel sterk," zegt project lek, Ed Karrenbelt, over het nog, onopgeloste probleem. „Twee garages aan de Singels zorgfen er volgens de bewoners vS® dat veel parkeerruimte Is jnffe- nomen. Op de parkeerplaats bij het Stationsplein heb je te maken met langparkeerders. In het meest extreme geval zou je kunnen denken aan het opko pen van de garages maar dat doe je niet eenvoudig. We zul len ons er op moeten beraden. Het parkeerverhaal zit niet lek ker." De bewoners zijn In leder geval zeer betrokken bij de verande ringen, getuige de massale op komst op een informatie-avond In het stadskantoor. „De inte resse Is buitengewoon goed en dat lijkt me terecht," zegt Kar renbelt. „Je praat tenslotte over de directe woonomge- ving." Het projectteam gaat nu aan de slag met de verdere uit werking van de plannen. F V; i

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1